Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Ναι αλλά θα έχεις στο σύνολο 5-6 κάρτες στα χέρια σου.όσες τράπεζες τόσες και οι κάρτες.

 

Δεν με πειράζει αυτό εξάλλου δεν θα πρέπει να τις κουβαλάω ντε και καλά όλες μαζί.

 

Ελπιζω να έχεις μαζέψει όλα τα δικαιολογητικά και κυρίως να έχεις πάρει χαρτί από ΔΟΥ ότι δεν υποχρεούσαι να κάνεις δήλωση.

Εγώ θα σου έλεγα να περιμένεις να γραφτείς σε σχολή αν πας και μετά να ανοιξεις του λογαριασμούς.. Για να καταχωρηθείς σαν φοιτητής .

Στην Εθνική σαν φοιτητής θα μπορούσες να ανοίξεις πχ τον Σπουδάζω

Επίσης απλό τρεχούμενο δεν νομίζω ότι μπορείς να ανοίξεις χωρίς εκκαθαριστικό (πχ στην attica που είδα ότι το έγραψες )

Επίσης μη ξεχνάς ότι σε κάθε αλλαγή θα πρέπει να ενημερώνεις όλες τις τράπεζες που θα συνεργάζεσαι. Πχ αν πιάσεις δουλειά θα πρέπει να περάσεις από όλες τις τράπεζες να δηλώσεις την εργασία σου.. να δώσεις μισθοδοσία.... να δώσεις εκκαθαριστικό δικό σου όταν αποκτήσεις κοκ

Επίσης θα σου ρχονται statements τριμηνιαία από πολλές τράπεζες... χαρτούρες κτλ.. Δεν είναι τόσο βολικό αυτό. Δεν μπορείς να τα παρακολουθείς όλα.

 

Θα πάω αύριο να γυρίσω το κινητό μου στο όνομα μου γιατί μου είπαν ότι και έτσι καλύπτομαι από θέμα λογαριασμού ΔΕΚΟ από μια βεβαίωση με τα στοιχεία μου από τον πάροχο.

Δεν θα ανοίξω άμεσα τον σπουδάζω με το δικαίωμα υπερανάληψης γιατί πρώτα με ενδιαφέρει να κάνω αίτηση για την φοιτητική πιστωτική της Πειραιώς κατά το φθινόπωρο και δεν θέλω να φαίνεται το πιστωτικό άνοιγμα της Εθνικής. Είσαι σίγουρος για την attica; Δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η συγκεκριμένη τράπεζα εξάλλου έχει ελάχιστα υποκαταστήματα πανελλαδικά και δεν πρόκειται να τρέχω στο κέντρο κάθε τρεις και λίγο για να βάζω λεφτά. Για τα statements από Eurobank και Πειραιώς δεν θα λαμβάνω τίποτα γιατί οι λογαριασμοί που θα ανοίξω διαχειρίζονται εξ' ολοκλήρου ηλεκτρονικά, πράγμα που προτιμώ από το να στοιβάζω χαρτιά.

 

εισαι σιγουρος ???

ολα αυτα γινονται εν γνωση του πατερα σου?

και συμφωνει????

 

Τι σχέση έχει ο πατέρας του;

Ενήλικος θα ναι. Μπορεί να πάρει τις αποφάσεις και να πράξει μόνος του χωρίς υπογραφή άλλου.

 

Αυτό ακριβώς που λέει ο Αλέξης.

 

Δηλαδή είναι απολύτως λογικό να ανοίξει λογαριασμό σε όλες τις τράπεζες;

 

Παράλογο μια φορά δεν το λες.

 

τι σχεση εχει ο πατερας του?

δηλαδη σημερα εισαι 17 και αυριο γινεσαι 18 ,αυτο τι σημαινει?

οτι ξερεις τι κανεις?οτι μπορεις να βαζεις την υπογραφη σου οπου θελεις γιατι μπορεις?γιατι το κατεχεις?και ολα αυτα επειδη μολις εγινες 18?

μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας.ολοι βιαζομαστε να μεγαλωσουμε!το θεμα ειναι μην φας και αν φας,ποσες φορες θα φας τα μουτρα σου.γιαυτο ειναι καλο να υπαρχει καποιος διπλα σου.

τελος παντων για την ασφαλεια του τα λεμε .

αν νομιζει πως ξερει τι κανει,ας το κανει.

 

Απλούς λογαριασμούς θα ανοίξω ούτε πιστωτική θα βγάλω, ούτε δάνειο θα πάρω, ούτε επένδυση θα κάνω. Αν ο λογαριασμός δεν έχει χρήματα δεν ψωνίζω πάει και τελείωσε.

 

Και γιατί να μην ανοίξει και 2-3 λογαριασμούς στην Ελβετία! Μπορεί να χρειαστεί ο άνθρωπος να βγάλει χρήμα στο εξωτερικό. Μην δούμε άνθρωπο προνοητικό αμέσως να τον βγάλουμε τρελό!! Αν το πρώτο πράγμα που θα κάνεις μόλις γίνεις 18 είναι αυτό τότε Δεν μπορώ να σκεφτώ Όταν πας να ψηφίσεις... Γιατί Και αυτό τσαμπα είναι.

 

Αν θες να απαντάς σε δική μου δημοσίευση τότε να απαντάς σοβαρά. Και μην ανησυχείς παίρνω πολύ σοβαρά το δικαίωμά μου να ψηφίζω.

 

Εγώ κάρτα σε τράπεζα και αυτή χρεωστική,προπληρωμένη (πως λέγεται ) έβγαλα στα 25 μου. Όταν έγινα 20 λέω θέλω να βγάλω κάρτα (για αγορές κτλ) όλοι μου έλεγαν μην μπλέκω με τράπεζες από τώρα. Χωρίς εισόδημα κτλ.

Άνοιξα ένα λογαριασμό πριν 3 χρόνια στην γενική για μια δουλειά και αυτό γιατί έπρεπε. Οκ να έχουμε ένα λογαριασμό σε μια καλή τράπεζα και στη συνέχεια να έχουμε και μια πιστωτική για ευκολία πάντα με σωστές κινήσεις και ξέροντας του οποίους κινδύνους και υποχρεώσεις θα μας φέρει,αλλά βρε αλεξ σε όλες? Μια δεν άφησες. :p

 

Έχε χάρη που δεν υπάρχει στην Πάτρα HSBC και κάτι άλλες που δεν τις ξέρει ούτε η μάνα τους...

 

Πάντως η μόνη σοβαρή και επί του θέματος απάντηση που πήρα ήταν του Αλέξη. Καλό θα είναι να μην κρίνουμαι απλά τις επιλογές του άλλου αλλά να βοηθάμε αν έχουμε την δυνατότητα. Σκέφτομαι να κάνω βασική κάρτα της Εθνικής αν πράγματι η χρεωστική της δεν χρεώνει έξοδα συναλλάγματος όπως διάβασα παραπάνω. Μπορεί κάποιος να το επαληθεύσει αυτό;

 

EDIT: Ασόβαροι τελείως στην attica. Τους πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω αν μπορώ χωρίς εκκαθαριστικό αλλά με την αντίστοιχη υπεύθυνη δήλωση να ανοίξω τρεχούμενο λογαριασμό και μου είπαν ότι δεν έχουν ενημέρωση και να έρθω σε επικοινωνία με κατάστημα. Δεν νομίζω να ασχοληθώ μαζί τους είναι τουλάχιστον αστείοι.

Edited by al3x1k0

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι πάρε την τράπεζα και δοκίμασε αλλά δεν βρίσκω λόγο να μην γίνεται.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αμφισβήτηση συναλλαγής στην Enter Bonus American Express γίνεται;

 

Δεν έχουν στο ιντερνετ τη σύμβαση? Πήρες τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών? Εάν δε γράφουν πάνω στο λογαριασμό πάρε τηλέφωνο. Στις πιστωτικές μου φαίνεται έχεις 2 εβδομάδες για αμφισβήτηση συναλλαγής. Στα βιαστικά που έψαξα δε βρήκα για σένα. Μα πόσες κάρτες έχει η Alpha??? Έλεος :p

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Πήρα τηλέφωνο στην Εξυπηρέτηση Πελατών της Alpha Bank και μου είπαν πως μπορεί να γίνει καονικά αμφισβήτηση συναλλαγής και στις χρεωστικές κάρτες. Γνωρίζετε καθόλου την διαδικασία; Είναι πολύπλοκη; Να φανταστώ χρειάζεται να έχω μαζί μου εκτυπωμένα e-mail κ.λπ., προκειμένου να αποδείξω στην τράπεζα πως έχω δίκιο; Μιλάμε για χρέωση αξίας σχεδόν 10 ευρώ, αλλά δεν θέλω να το αφήσω...
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ανάληψη χθες από άλλη τράπεζα και δεν με χρέωσε έξοδα. Γιατί όμως;

Προφανώς καθυστέρησε συστημικά(αν δεν έγινε από τράπεζα που έχει συγχωνευτεί και εκκρεμεί μετάπτωση πχ citibank).Παρακολούθησε το εκ νέου.

Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς καθυστέρησε συστημικά(αν δεν έγινε από τράπεζα που έχει συγχωνευτεί και εκκρεμεί μετάπτωση πχ citibank).Παρακολούθησε το εκ νέου.

 

A ναι; Εγώ σκέφτηκα μήπως δόθηκε οδηγία για μη χρέωση προμήθειας επειδή ελάχιστα ΑΤΜ μπορούν να εξυπηρετήσουν αναλήψεις χθες και σήμερα. Δεν παίζει ε;

 

Άσε που δεν θα πρεπε να με ενημερώσει για τη χρέωση πριν προχωρήσω τη συναλλαγή; Ούτε αυτό συνέβη... Ούτε στην απόδειξη έγραφε κάτι.

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

A ναι; Εγώ σκέφτηκα μήπως δόθηκε οδηγία για μη χρέωση προμήθειας επειδή ελάχιστα ΑΤΜ μπορούν να εξυπηρετήσουν αναλήψεις χθες και σήμερα. Δεν παίζει ε;

 

Άσε που δεν θα πρεπε να με ενημερώσει για τη χρέωση πριν προχωρήσω τη συναλλαγή; Ούτε αυτό συνέβη... Ούτε στην απόδειξη έγραφε κάτι.

Τι γίνεται στα Μελίσσια???όλα τα ΑΤΜ άδεια!όλες οι τράπεζες!!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Άσε που δεν θα πρεπε να με ενημερώσει για τη χρέωση πριν προχωρήσω τη συναλλαγή; Ούτε αυτό συνέβη... Ούτε στην απόδειξη έγραφε κάτι.

Έκανα ανάληψη με κάρτα eurobank από alpha ATM και με κάρτα Πειραιώς από ATM T.T.. Βγήκε το μήνυμα περί ενδεχόμενης χρέωσης αλλά το υπόλοιπο στις κάρτες είναι χωρίς τη χρέωση. Λογικά θα γίνει εκκαθάριση από αύριο.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ανάληψη με κάρτα eurobank από alpha ATM και με κάρτα Πειραιώς από ATM T.T.. Βγήκε το μήνυμα περί ενδεχόμενης χρέωσης αλλά το υπόλοιπο στις κάρτες είναι χωρίς τη χρέωση. Λογικά θα γίνει εκκαθάριση από αύριο.

 

Εμένα δεν μου βγήκε ούτε το μήνυμα...

 

Τι γίνεται στα Μελίσσια???όλα τα ΑΤΜ άδεια!όλες οι τράπεζες!!

 

Ναι, είναι γενικό το φαινόμενο, αλλά από όσο διαβάζω, είναι εντονότερο στα βόρεια προάστια. Εγώ είμαι δυτική Αττική και στην πόλη μου, από τις 4 τράπεζες, μόνο της Εθνικής έχει χρήματα σήμερα και μάλλον το γέμισαν γιατί χθες βράδυ είχε μείνει κι αυτό.

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ανάληψη με κάρτα eurobank από alpha ATM και με κάρτα Πειραιώς από ATM T.T.. Βγήκε το μήνυμα περί ενδεχόμενης χρέωσης αλλά το υπόλοιπο στις κάρτες είναι χωρίς τη χρέωση. Λογικά θα γίνει εκκαθάριση από αύριο.

 

Σαφως και εχει χρεώσεις ειναι διατραπεζική συναλλαγή μεσω διας

Link to comment
Share on other sites

Μια χρέωση που δε θα έπρεπε να υφίσταται (κατά τη γνώμη μου).

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Η HSBC είναι παγκόσμια τράπεζα και από τις μεγαλύτερες σε μέγεθος...

 

Αυτο που κολλαει, εχασα κατι?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον απαντά στο μήνυμα #11594 και δεν έβαλε την παράθεση.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Το γρουσούζεψε τελικά ο φίλος που ήθελε να πάει σε όλες τις τράπεζες να ανοίξει λογαριασμό - κλείσανε όλες :). Άντε, από βδομάδα και με καθαρό μυαλό - και οι μέσα και οι έξω.
Link to comment
Share on other sites

Το γρουσούζεψε τελικά ο φίλος που ήθελε να πάει σε όλες τις τράπεζες να ανοίξει λογαριασμό - κλείσανε όλες :). Άντε, από βδομάδα και με καθαρό μυαλό - και οι μέσα και οι έξω.

 

δεν γρουσουζευει και την δραχμη μιας και αρχισε !

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Είχα ανοίξει λογαριασμό τον Σεπτέμβρη. Από τον Απρίλη έχω προσληφθεί σε μια εργασία, πρώτη φορά με ένσημα κτλ. Επειδή κάτι διάβασα, πρέπει να ενημερώσω για την εργασία μου;

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Το γρουσούζεψε τελικά ο φίλος που ήθελε να πάει σε όλες τις τράπεζες να ανοίξει λογαριασμό - κλείσανε όλες :). Άντε, από βδομάδα και με καθαρό μυαλό - και οι μέσα και οι έξω.

 

Με γλωσσοφάγατε παλιάνθρωποι :lol::p

 

δεν γρουσουζευει και την δραχμη μιας και αρχισε !

 

Μην μιλάς πολύ γιατί έχω να κάνω κάτι αγορές από ebay.

 

Μια ερώτηση. Είχα ανοίξει λογαριασμό τον Σεπτέμβρη. Από τον Απρίλη έχω προσληφθεί σε μια εργασία, πρώτη φορά με ένσημα κτλ. Επειδή κάτι διάβασα, πρέπει να ενημερώσω για την εργασία μου;

 

Πρέπει ναι και θα χρειαστείς και κάποια έγγραφα. Λεπτομέρειες δυστυχώς δεν ξέρω, ελπίζω να σου γράψει κάποιος που έχει κάνει την διαδικασία.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Το Υπουργείο Οικονομίας, Υποδομών, Ναυτιλίας και Τουρισμού διευκρινίζει στους καταναλωτές ότι οι πιστωτικές και χρεωστικές κάρτες μπορούν να χρησιμοποιούνται κανονικά για αγορές εντός Ελλάδας, μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβαση με την Τράπεζά τους. Οι κάτοχοι καρτών που έχουν εκδοθεί από τραπεζικό ίδρυμα του εξωτερικού, είτε Έλληνες είτε αλλοδαποί (π.χ. τουρίστες), μπορούν να τις χρησιμοποιούν για ανάληψη μετρητών από ΑΤΜ, επίσης μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβαση με την Τράπεζά τους.
Link to comment
Share on other sites

Μην μιλάς πολύ γιατί έχω να κάνω κάτι αγορές από ebay.

Ούτε και αυτό μπορείς να κάνεις τώρα :P

 

Σκέφτηκα προχτες να φορτώσω κάτι ψιλά που είχα στην τράπεζα (100 ευρώ περίπου) στο Paypal μέσω της χρεωστικής για να τα έχω για μελλοντικές αγορές αλλά δεν γίνεται λέει μέσω κάρτας - πρέπει να συνδέσεις τον τραπεζικό λογαριασμό. Πλέον δε γίνεται ούτε μέσω λογαριασμού :(

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Το Υπουργείο Οικονομίας, Υποδομών, Ναυτιλίας και Τουρισμού διευκρινίζει στους καταναλωτές ότι οι πιστωτικές και χρεωστικές κάρτες μπορούν να χρησιμοποιούνται κανονικά για αγορές εντός Ελλάδας, μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβαση με την Τράπεζά τους. Οι κάτοχοι καρτών που έχουν εκδοθεί από τραπεζικό ίδρυμα του εξωτερικού, είτε Έλληνες είτε αλλοδαποί (π.χ. τουρίστες), μπορούν να τις χρησιμοποιούν για ανάληψη μετρητών από ΑΤΜ, επίσης μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβαση με την Τράπεζά τους.

 

Ευτυχώς που αυτό τουλάχιστον το άφησαν, αλλά το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να μεταβάλεις το όριο αγορών. Εγώ π.χ. που το είχα 50Ε και τώρα λόγω των εξελίξεων θέλω να το πάω 200Ε, δεν μου επιτρέπεται. Θα μπορούσαν να άφηναν ανοιχτή τη μεταβολή ορίου και απλά να έθεταν ένα ταβάνι...

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστω οτι με Ελληνικες χρεωστικες πλεον ειναι αδυνατον να κλεισουμε και εισιτηρια με ξενες αεροπορικες μιας και εχουν λογαριασμους εξω ???? Βεβαια θα ηταν πληγμα πχ για την Ryanair και τα δρομολογια εσωτερικου αλλα αν ξερει κανεις με σιγουρα ας μας πει να ξερουμε.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...