Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Μόλις τσέκαρα το web banking της Alpha από υπολογιστή και μου εμφανίζει ακόμα το παλιό.... Πρέπει να κάνουμε εμείς κάτι για να εμφανιστεί το καινούριο?

Όχι,απλά προφανώς είναι 'παλιά' η έκδοση του browser που μπήκες,οπότε αυτόματα το εντόπισε και μπήκε με το παλιό Web Banking/προηγούμενη έκδοση

Link to comment
Share on other sites

Ήξερα ότι η άυλη προπληρωμένη της Εθνικής δεν έχει προμήθεια συναλλάγματος 1% ή 2% όπως έχουν οι λοιπές κάρτες των λοιπών τραπεζών αλλά πραγματοποίησα μια συναλλαγή με την χρεωστική της Εθνικής σε δολάρια το Σάββατο και η ισοτιμία μέσω της ιστοσελίδας της Mastercard ήταν 1 ευρώ = 1.134799 δολάρια και όντως εκκαθαρίστηκε η συναλλαγή, περάστηκε και στις κινήσεις του λογαριασμού, με την ως άνω ισοτιμία και δεν μου κρατήθηκε καμιά προμήθεια από την τράπεζα. Νομίζω ότι μας κακομαθαίνει η Εθνική ή υπάρχει περίπτωση να εμφανιστεί αργότερα η προμήθεια ;;;
Link to comment
Share on other sites

γινεται να κανουμε αποχρεωση δοσεων ακομα και αν ο εμπορος δεν συνεργαζεται με την την τραπεζα της οποιας εχουμε καρτα?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Ήξερα ότι η άυλη προπληρωμένη της Εθνικής δεν έχει προμήθεια συναλλάγματος 1% ή 2% όπως έχουν οι λοιπές κάρτες των λοιπών τραπεζών αλλά πραγματοποίησα μια συναλλαγή με την χρεωστική της Εθνικής σε δολάρια το Σάββατο και η ισοτιμία μέσω της ιστοσελίδας της Mastercard ήταν 1 ευρώ = 1.134799 δολάρια και όντως εκκαθαρίστηκε η συναλλαγή, περάστηκε και στις κινήσεις του λογαριασμού, με την ως άνω ισοτιμία και δεν μου κρατήθηκε καμιά προμήθεια από την τράπεζα. Νομίζω ότι μας κακομαθαίνει η Εθνική ή υπάρχει περίπτωση να εμφανιστεί αργότερα η προμήθεια ;;;

Εμφάνισε την εκκαθάριση στις κινήσεις με την μορφή: ΕΚΚ.20/06/15****?

Link to comment
Share on other sites

Εμφάνισε την εκκαθάριση στις κινήσεις με την μορφή: ΕΚΚ.20/06/15****?

 

Στο i-bank της Εθνικής που το βλέπω δεν έχω κανένα δεσμευμένο ποσό στον λογαριασμό μου και όλες οι συναλλαγές που έγιναν από την 20.6 μέχρι και σήμερα έχουν περάσει κανονικά στις κινήσεις του λογαριασμού που σημαίνει ότι έχουν εκκαθαριστεί κανονικά. Αν ήταν να κρατήσει προμήθεια θα το έκανε όσο ακόμα είχε δεσμευμένα τα ποσά στον λογαριασμό. Αυτό σαφώς είναι κάτι πολύ θετικό γιατί σε διαφορετική περίπτωση θα έπρεπε να μου κρατήσει περίπου 9 ευρώ προμήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Στο i-bank της Εθνικής που το βλέπω δεν έχω κανένα δεσμευμένο ποσό στον λογαριασμό μου και όλες οι συναλλαγές που έγιναν από την 20.6 μέχρι και σήμερα έχουν περάσει κανονικά στις κινήσεις του λογαριασμού που σημαίνει ότι έχουν εκκαθαριστεί κανονικά. Αν ήταν να κρατήσει προμήθεια θα το έκανε όσο ακόμα είχε δεσμευμένα τα ποσά στον λογαριασμό. Αυτό σαφώς είναι κάτι πολύ θετικό γιατί σε διαφορετική περίπτωση θα έπρεπε να μου κρατήσει περίπου 9 ευρώ προμήθεια.

 

Εμένα μου είχε καθυστερήσει 3-4 μέρες η χρέωση. Οι συναλλαγές είχαν εμφανιστεί και η χρέωση για το συνάλλαγμα έγινε αργότερα. Περίμενε λίγο ακόμα και πες μας αν σε χρέωσε τελικά!

Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο γίνομαι 18 και την Δευτέρα θα γυρίσω όλες τις τράπεζες που υπάρχουν στην Πάτρα να ανοίξω από έναν λογαριασμό σε καθεμιά. Έχουμε και λέμε λοιπόν:

 

Πειραιώς: Θα ανοίξω μέσω internet τον winbank direct γιατί μεταξύ άλλων προνομίων σου δίνει δωρεάν και το e-banking που σε διαφορετική περίπτωση χρεώνεται 5€.

 

Eurobank: Δεν έχω καταλήξει ακόμα. Είδα ότι υπάρχει κάποιος live αλλά δεν βρήκα πληροφορίες για τα οφέλη του. Υπάρχει κάποιο λινκ που τα εξηγεί;

Edit: Βρήκα πληροφορίες τον live θα ανοίξω.

 

Εθνική: Ούτε εκεί έχω καταλήξει ακόμα γιατί έχει πολλές επιλογές. Απέκλεισα των έναν ταμιευτηρίου γιατί έχει μόνο 6 συναλλαγές και αυτές από γκισέ.

 

Ταχυδρομικό ταμιευτήριο: Το site του δεν ανοίγει αυτήν την στιγμή για να πάρω περαιτέρω πληροφορίες. Από ότι μου είχαν πει έχω τώρα έναν αποταμιευτικό για ανηλίκους, ο οποίος θα γίνει 18plus με προνομιακό επιτόκιο 1% και δυνατότητα υπερανάληψης. Μάλλον έχει ενοποιηθεί το e-banking του με της eurobank.

 

Alpha Bank: Θα ανοίξω τον ALPHA 1|2|3 για νέους 18-27 ετών.

 

Attica Bank: Θα ανοίξω τον απλό τρεχούμενο λογαριασμό.

 

Θα ήθελα να με συμβουλέψετε ποιον λογαριασμό να ανοίξω στην Εθνική. Θέλω να έχω χρεωστική για άμεση πρόσβαση στα χρήματά μου. Επίσης πείτε αν και σε ποιες τράπεζες υπάρχει κόστος για το e-banking.

Edited by al3x1k0

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο γίνομαι 18 και την Δευτέρα θα γυρίσω όλες τις τράπεζες που υπάρχουν στην Πάτρα να ανοίξω από έναν λογαριασμό σε καθεμιά. Έχουμε και λέμε λοιπόν:

 

Πειραιώς: Θα ανοίξω μέσω internet τον winbank direct γιατί μεταξύ άλλων προνομίων σου δίνει δωρεάν και το e-banking που σε διαφορετική περίπτωση χρεώνεται 5€.

 

Eurobank: Δεν έχω καταλήξει ακόμα. Είδα ότι υπάρχει κάποιος live αλλά δεν βρήκα πληροφορίες για τα οφέλη του. Υπάρχει κάποιο λινκ που τα εξηγεί;

Edit: Βρήκα πληροφορίες τον live θα ανοίξω.

 

Εθνική: Ούτε εκεί έχω καταλήξει ακόμα γιατί έχει πολλές επιλογές. Απέκλεισα των έναν ταμιευτηρίου γιατί έχει μόνο 6 συναλλαγές και αυτές από γκισέ.

 

Ταχυδρομικό ταμιευτήριο: Το site του δεν ανοίγει αυτήν την στιγμή για να πάρω περαιτέρω πληροφορίες. Από ότι μου είχαν πει έχω τώρα έναν αποταμιευτικό για ανηλίκους, ο οποίος θα γίνει 18plus με προνομιακό επιτόκιο 1% και δυνατότητα υπερανάληψης. Μάλλον έχει ενοποιηθεί το e-banking του με της eurobank.

 

Alpha Bank: Θα ανοίξω τον ALPHA 1|2|3 για νέους 18-27 ετών.

 

Attica Bank: Θα ανοίξω τον απλό τρεχούμενο λογαριασμό.

 

Θα ήθελα να με συμβουλέψετε ποιον λογαριασμό να ανοίξω στην Εθνική. Θέλω να έχω χρεωστική για άμεση πρόσβαση στα χρήματά μου. Επίσης πείτε αν και σε ποιες τράπεζες υπάρχει κόστος για το e-banking.

 

Σορρυ φίλε για ποιον λόγο θες να ανοίξεις σε όλες τις τράπεζες? Πειραιώς ναι να ανοίξεις γιατί είναι πολύ βολική. Άντε και σε κάποια άλλη τράπεζα και ως εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχε καθυστερήσει 3-4 μέρες η χρέωση. Οι συναλλαγές είχαν εμφανιστεί και η χρέωση για το συνάλλαγμα έγινε αργότερα. Περίμενε λίγο ακόμα και πες μας αν σε χρέωσε τελικά!

 

Με έβαλε σε σκέψεις η τελευταία μου συναλλαγή και το γεγονός ότι δεν μου κράτησε προμήθεια και βρήκα στο πορτοφόλι μου μια απόδειξη που είχα πληρώσει με φυσική παρουσία σε ένα κατάστημα στην Δανία στις αρχές Μαίου. Λοιπόν ούτε εκεί μου κράτησε προμήθεια και με χρέωσε μόνο όσο έλεγε η ισοτιμία εκείνης της ημέρας σύμφωνα με το επίσημο site της mastercard και μάλιστα η ισοτιμία της mastercard πρέπει να είναι και καλύτερη από την αντίστοιχη της visa λίγο που το έψαξα. Επαναλαμβάνω η κάρτα μου είναι η χρεωστική της Εθνικής, η καινούργια που έχει κυκλοφορήσει και είναι με ανέπαφες συναλλαγές και όχι η παλιά η maestro. Θα με κάνουν να τους πάρω τηλέφωνο τώρα και να ρωτήσω αν έχουν προμήθεια γιατί αν δεν έχουν είναι πραγματικά ότι καλύτερο υπάρχει αυτή την στιγμή στην αγορά μιας και πλέον ούτε συνάλλαγμα χρειάζεται να έχουμε όταν πηγαίνουμε σε χώρες εκτός ευρώ, ούτε χρειάζεται να τραβάμε χρήματα από ΑΤΜ και να πληρώνουμε το 1 ευρώ προμήθεια και στο τέλος να μας μένουν και κάτι ψιλά που δεν ξέρουμε τι να τα κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να μαθω και εγω πολυ την απαντηση του: γινομαι 18=ανοιγω λογαριασμο σε ολες της τραπεζες :lol:
http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ φίλε για ποιον λόγο θες να ανοίξεις σε όλες τις τράπεζες? Πειραιώς ναι να ανοίξεις γιατί είναι πολύ βολική. Άντε και σε κάποια άλλη τράπεζα και ως εκεί.

 

θα ηθελα να μαθω και εγω πολυ την απαντηση του: γινομαι 18=ανοιγω λογαριασμο σε ολες της τραπεζες :lol:

 

Έτσι τους ανοίγω γιατί όλο και κάπου χρειάζονται. Εξάλλου δεν υπάρχει κάποιο κόστος. Μια φορά κακό δεν είναι. Από το να χρειαστούν για οποιονδήποτε λόγο και να τρέχω ας υπάρχουν. Εξάλλου μια κάρτα είναι.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Έτσι τους ανοίγω γιατί όλο και κάπου χρειάζονται. Εξάλλου δεν υπάρχει κάποιο κόστος. Μια φορά κακό δεν είναι. Από το να χρειαστούν για οποιονδήποτε λόγο και να τρέχω ας υπάρχουν. Εξάλλου μια κάρτα είναι.

 

Ναι αλλά θα έχεις στο σύνολο 5-6 κάρτες στα χέρια σου.όσες τράπεζες τόσες και οι κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο γίνομαι 18 και την Δευτέρα θα γυρίσω όλες τις τράπεζες που υπάρχουν στην Πάτρα να ανοίξω από έναν λογαριασμό σε καθεμιά. Έχουμε και λέμε λοιπόν:

 

Πειραιώς: Θα ανοίξω μέσω internet τον winbank direct γιατί μεταξύ άλλων προνομίων σου δίνει δωρεάν και το e-banking που σε διαφορετική περίπτωση χρεώνεται 5€.

 

Eurobank: Δεν έχω καταλήξει ακόμα. Είδα ότι υπάρχει κάποιος live αλλά δεν βρήκα πληροφορίες για τα οφέλη του. Υπάρχει κάποιο λινκ που τα εξηγεί;

Edit: Βρήκα πληροφορίες τον live θα ανοίξω.

 

Εθνική: Ούτε εκεί έχω καταλήξει ακόμα γιατί έχει πολλές επιλογές. Απέκλεισα των έναν ταμιευτηρίου γιατί έχει μόνο 6 συναλλαγές και αυτές από γκισέ.

 

Ταχυδρομικό ταμιευτήριο: Το site του δεν ανοίγει αυτήν την στιγμή για να πάρω περαιτέρω πληροφορίες. Από ότι μου είχαν πει έχω τώρα έναν αποταμιευτικό για ανηλίκους, ο οποίος θα γίνει 18plus με προνομιακό επιτόκιο 1% και δυνατότητα υπερανάληψης. Μάλλον έχει ενοποιηθεί το e-banking του με της eurobank.

 

Alpha Bank: Θα ανοίξω τον ALPHA 1|2|3 για νέους 18-27 ετών.

 

Attica Bank: Θα ανοίξω τον απλό τρεχούμενο λογαριασμό.

 

Θα ήθελα να με συμβουλέψετε ποιον λογαριασμό να ανοίξω στην Εθνική. Θέλω να έχω χρεωστική για άμεση πρόσβαση στα χρήματά μου. Επίσης πείτε αν και σε ποιες τράπεζες υπάρχει κόστος για το e-banking.

 

Ελπιζω να έχεις μαζέψει όλα τα δικαιολογητικά και κυρίως να έχεις πάρει χαρτί από ΔΟΥ ότι δεν υποχρεούσαι να κάνεις δήλωση.

 

Εγώ θα σου έλεγα να περιμένεις να γραφτείς σε σχολή αν πας και μετά να ανοιξεις του λογαριασμούς.. Για να καταχωρηθείς σαν φοιτητής .

 

Στην Εθνική σαν φοιτητής θα μπορούσες να ανοίξεις πχ τον Σπουδάζω

 

 

 

Επίσης απλό τρεχούμενο δεν νομίζω ότι μπορείς να ανοίξεις χωρίς εκκαθαριστικό (πχ στην attica που είδα ότι το έγραψες )

 

Επίσης μη ξεχνάς ότι σε κάθε αλλαγή θα πρέπει να ενημερώνεις όλες τις τράπεζες που θα συνεργάζεσαι. Πχ αν πιάσεις δουλειά θα πρέπει να περάσεις από όλες τις τράπεζες να δηλώσεις την εργασία σου.. να δώσεις μισθοδοσία.... να δώσεις εκκαθαριστικό δικό σου όταν αποκτήσεις κοκ

Επίσης θα σου ρχονται statements τριμηνιαία από πολλές τράπεζες... χαρτούρες κτλ.. Δεν είναι τόσο βολικό αυτό. Δεν μπορείς να τα παρακολουθείς όλα.

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Εξάλλου μια κάρτα είναι.

 

εισαι σιγουρος ???

ολα αυτα γινονται εν γνωση του πατερα σου?

και συμφωνει????

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος ???

ολα αυτα γινονται εν γνωση του πατερα σου?

και συμφωνει????

 

Τι σχέση έχει ο πατέρας του;

Ενήλικος θα ναι. Μπορεί να πάρει τις αποφάσεις και να πράξει μόνος του χωρίς υπογραφή άλλου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είναι απολύτως λογικό να ανοίξει λογαριασμό σε όλες τις τράπεζες;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχε καθυστερήσει 3-4 μέρες η χρέωση. Οι συναλλαγές είχαν εμφανιστεί και η χρέωση για το συνάλλαγμα έγινε αργότερα. Περίμενε λίγο ακόμα και πες μας αν σε χρέωσε τελικά!

Αυτό ακριβώς εννοούσα σε προηγούμενο μήνυμα μου..

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει ο πατέρας του;

Ενήλικος θα ναι. Μπορεί να πάρει τις αποφάσεις και να πράξει μόνος του χωρίς υπογραφή άλλου.

 

τι σχεση εχει ο πατερας του?

δηλαδη σημερα εισαι 17 και αυριο γινεσαι 18 ,αυτο τι σημαινει?

οτι ξερεις τι κανεις?οτι μπορεις να βαζεις την υπογραφη σου οπου θελεις γιατι μπορεις?γιατι το κατεχεις?και ολα αυτα επειδη μολις εγινες 18?

μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας.ολοι βιαζομαστε να μεγαλωσουμε!το θεμα ειναι μην φας και αν φας,ποσες φορες θα φας τα μουτρα σου.γιαυτο ειναι καλο να υπαρχει καποιος διπλα σου.

τελος παντων για την ασφαλεια του τα λεμε .

αν νομιζει πως ξερει τι κανει,ας το κανει.

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς εννοούσα σε προηγούμενο μήνυμα μου..

 

Θα πάρω αύριο τηλ.την Εθνική να ρωτήσω για την Εθνική Mastercard Debit αλλά αν κρίνω από τους όρους της Σύμβασης άρθρο 5 και άρθρο 6 παρ.6 : https://www.nbg.gr/greek/retail/cards/Documents/%CE%9F%CE%A1%CE%9F%CE%99_%CE%A7%CE%9F%CE%A1%CE%97%CE%93%CE%97%CE%A3%CE%97%CE%A3_DEBIT_MASTERCARD_%CE%A6%CE%A5%CE%A3%CE%99%CE%9A%CE%A9%CE%9D_%CE%A0%CE%A1%CE%9F%CE%A3%CE%A9%CE%A0%CE%A9%CE%9D.pdf

https://www.nbg.gr/greek/retail/cards/Documents/%CE%A0%CE%A1%CE%9F%CE%A3%CE%A5%CE%9C%CE%92%CE%91%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%97_DEBIT_MASTERCARD_%CE%A6%CE%A5%CE%A3%CE%99%CE%9A%CE%A9%CE%9D_%CE%A0%CE%A1%CE%9F%CE%A3%CE%A9%CE%A0%CE%A9%CE%9D.pdf

τότε το συμπέρασμα είναι ότι δεν κρατείται πλέον καμία προμήθεια απλώς η εκκαθάριση της συναλλαγής σε ευρώ γίνεται με τις τρέχουσες τιμές συναλλάγματος και όχι με την τιμή συναλλάγματος που είχε την ημέρα που έγινε η αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο γίνομαι 18 και την Δευτέρα θα γυρίσω όλες τις τράπεζες που υπάρχουν στην Πάτρα να ανοίξω από έναν λογαριασμό σε καθεμιά. Έχουμε και λέμε λοιπόν:

 

Πειραιώς: Θα ανοίξω μέσω internet τον winbank direct γιατί μεταξύ άλλων προνομίων σου δίνει δωρεάν και το e-banking που σε διαφορετική περίπτωση χρεώνεται 5€.

 

Eurobank: Δεν έχω καταλήξει ακόμα. Είδα ότι υπάρχει κάποιος live αλλά δεν βρήκα πληροφορίες για τα οφέλη του. Υπάρχει κάποιο λινκ που τα εξηγεί;

Edit: Βρήκα πληροφορίες τον live θα ανοίξω.

 

Εθνική: Ούτε εκεί έχω καταλήξει ακόμα γιατί έχει πολλές επιλογές. Απέκλεισα των έναν ταμιευτηρίου γιατί έχει μόνο 6 συναλλαγές και αυτές από γκισέ.

 

Ταχυδρομικό ταμιευτήριο: Το site του δεν ανοίγει αυτήν την στιγμή για να πάρω περαιτέρω πληροφορίες. Από ότι μου είχαν πει έχω τώρα έναν αποταμιευτικό για ανηλίκους, ο οποίος θα γίνει 18plus με προνομιακό επιτόκιο 1% και δυνατότητα υπερανάληψης. Μάλλον έχει ενοποιηθεί το e-banking του με της eurobank.

 

Alpha Bank: Θα ανοίξω τον ALPHA 1|2|3 για νέους 18-27 ετών.

 

Attica Bank: Θα ανοίξω τον απλό τρεχούμενο λογαριασμό.

 

Θα ήθελα να με συμβουλέψετε ποιον λογαριασμό να ανοίξω στην Εθνική. Θέλω να έχω χρεωστική για άμεση πρόσβαση στα χρήματά μου. Επίσης πείτε αν και σε ποιες τράπεζες υπάρχει κόστος για το e-banking.

Και γιατί να μην ανοίξει και 2-3 λογαριασμούς στην Ελβετία! Μπορεί να χρειαστεί ο άνθρωπος να βγάλει χρήμα στο εξωτερικό. Μην δούμε άνθρωπο προνοητικό αμέσως να τον βγάλουμε τρελό!! Αν το πρώτο πράγμα που θα κάνεις μόλις γίνεις 18 είναι αυτό τότε Δεν μπορώ να σκεφτώ Όταν πας να ψηφίσεις... Γιατί Και αυτό τσαμπα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάρτα σε τράπεζα και αυτή χρεωστική,προπληρωμένη (πως λέγεται ) έβγαλα στα 25 μου. Όταν έγινα 20 λέω θέλω να βγάλω κάρτα (για αγορές κτλ) όλοι μου έλεγαν μην μπλέκω με τράπεζες από τώρα. Χωρίς εισόδημα κτλ.

Άνοιξα ένα λογαριασμό πριν 3 χρόνια στην γενική για μια δουλειά και αυτό γιατί έπρεπε. Οκ να έχουμε ένα λογαριασμό σε μια καλή τράπεζα και στη συνέχεια να έχουμε και μια πιστωτική για ευκολία πάντα με σωστές κινήσεις και ξέροντας του οποίους κινδύνους και υποχρεώσεις θα μας φέρει,αλλά βρε αλεξ σε όλες? Μια δεν άφησες. :p

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω αύριο τηλ.την Εθνική να ρωτήσω για την Εθνική Mastercard Debit αλλά αν κρίνω από τους όρους της Σύμβασης άρθρο 5 και άρθρο 6 παρ.6 : https://www.nbg.gr/greek/retail/cards/Documents/%CE%9F%CE%A1%CE%9F%CE%99_%CE%A7%CE%9F%CE%A1%CE%97%CE%93%CE%97%CE%A3%CE%97%CE%A3_DEBIT_MASTERCARD_%CE%A6%CE%A5%CE%A3%CE%99%CE%9A%CE%A9%CE%9D_%CE%A0%CE%A1%CE%9F%CE%A3%CE%A9%CE%A0%CE%A9%CE%9D.pdf

https://www.nbg.gr/greek/retail/cards/Documents/%CE%A0%CE%A1%CE%9F%CE%A3%CE%A5%CE%9C%CE%92%CE%91%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%97_DEBIT_MASTERCARD_%CE%A6%CE%A5%CE%A3%CE%99%CE%9A%CE%A9%CE%9D_%CE%A0%CE%A1%CE%9F%CE%A3%CE%A9%CE%A0%CE%A9%CE%9D.pdf

τότε το συμπέρασμα είναι ότι δεν κρατείται πλέον καμία προμήθεια απλώς η εκκαθάριση της συναλλαγής σε ευρώ γίνεται με τις τρέχουσες τιμές συναλλάγματος και όχι με την τιμή συναλλάγματος που είχε την ημέρα που έγινε η αγορά.

 

Στο προηγούμενο μήνυμα νόμιζα ότι αναφερόσουν σε προμήθεια για ανάληψη, όχι για πληρωμές με χρεωστική. Επειδή πέρσυ ταξίδεψα πολύ δεν θυμάμαι να με χρέωνε ούτε η Maestro... Οπότε λογικό είναι να μην σε χρεώνει και η νέα debit. Το μόνο για το οποίο είχα χρέωση ήταν η ανάληψη που όπως είπες κοστίζει 1 ευρώ τη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Στο προηγούμενο μήνυμα νόμιζα ότι αναφερόσουν σε προμήθεια για ανάληψη, όχι για πληρωμές με χρεωστική. Επειδή πέρσυ ταξίδεψα πολύ δεν θυμάμαι να με χρέωνε ούτε η Maestro... Οπότε λογικό είναι να μην σε χρεώνει και η νέα debit. Το μόνο για το οποίο είχα χρέωση ήταν η ανάληψη που όπως είπες κοστίζει 1 ευρώ τη φορά.

 

Ναι σε αγορές αναφερόμουν και όχι σε ανάληψη από ΑΤΜ. Η μόνη διαφορά της maestro από την mastercard debit είναι ότι στην πρώτη η εκκαθάριση της συναλλαγής σε ευρώ γίνεται με βάση την ισοτιμία που υπάρχει την ημέρα και την ώρα που πραγματοποιείται η συναλλαγή σε νόμισμα εκτός ευρώ, ενώ στην δεύτερη η εκκαθάριση γίνεται με βάση την ισοτιμία την στιγμή που θα εκκαθαριστεί η συναλλαγή δηλαδή συνήθως 1 ή 2 ημέρες μετά !!! Δεν το γνώριζα ότι δεν κρατάνε προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος στις αγορές...είναι φοβερή οικονομία αυτό ιδίως όταν η αγορά ξένων τραπεζογραμματίων μέσω τραπεζών ή ανταλλακτηρίων κρίνεται 1000% μη συμφέρουσα λύση, αφού έχει και προμήθεια και χειρότερη συναλλαγματική ισοτιμία από την τρέχουσα την στιγμή της μετατροπής των χαρτονομισμάτων !!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε αγορές αναφερόμουν και όχι σε ανάληψη από ΑΤΜ. Η μόνη διαφορά της maestro από την mastercard debit είναι ότι στην πρώτη η εκκαθάριση της συναλλαγής σε ευρώ γίνεται με βάση την ισοτιμία που υπάρχει την ημέρα και την ώρα που πραγματοποιείται η συναλλαγή σε νόμισμα εκτός ευρώ, ενώ στην δεύτερη η εκκαθάριση γίνεται με βάση την ισοτιμία την στιγμή που θα εκκαθαριστεί η συναλλαγή δηλαδή συνήθως 1 ή 2 ημέρες μετά !!! Δεν το γνώριζα ότι δεν κρατάνε προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος στις αγορές...είναι φοβερή οικονομία αυτό ιδίως όταν η αγορά ξένων τραπεζογραμματίων μέσω τραπεζών ή ανταλλακτηρίων κρίνεται 1000% μη συμφέρουσα λύση, αφού έχει και προμήθεια και χειρότερη συναλλαγματική ισοτιμία από την τρέχουσα την στιγμή της μετατροπής των χαρτονομισμάτων !!!

Και εγώ ποτέ δεν έχω δεί από την Εθνική με την χρεωστική Maestro και πιστωτική προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε αγορές αναφερόμουν και όχι σε ανάληψη από ΑΤΜ. Η μόνη διαφορά της maestro από την mastercard debit είναι ότι στην πρώτη η εκκαθάριση της συναλλαγής σε ευρώ γίνεται με βάση την ισοτιμία που υπάρχει την ημέρα και την ώρα που πραγματοποιείται η συναλλαγή σε νόμισμα εκτός ευρώ, ενώ στην δεύτερη η εκκαθάριση γίνεται με βάση την ισοτιμία την στιγμή που θα εκκαθαριστεί η συναλλαγή δηλαδή συνήθως 1 ή 2 ημέρες μετά !!! Δεν το γνώριζα ότι δεν κρατάνε προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος στις αγορές...είναι φοβερή οικονομία αυτό ιδίως όταν η αγορά ξένων τραπεζογραμματίων μέσω τραπεζών ή ανταλλακτηρίων κρίνεται 1000% μη συμφέρουσα λύση, αφού έχει και προμήθεια και χειρότερη συναλλαγματική ισοτιμία από την τρέχουσα την στιγμή της μετατροπής των χαρτονομισμάτων !!!

 

Ναι κι εγώ πιστεύω ότι είναι πάρα πολύ βολικό! Πέρσυ που ταξίδευα πολύ συχνά θα είχα χαλάσει πάρα πολλά λεφτά στις χρεώσεις για μεταβολή συναλλάγματος, ενώ με την debit της Εθνικής (και την παλιά και τη νέα) έχω καταβολευτεί! Έχω βάλει και go4more και παίρνω και πόντους σε κάθε συναλλαγή! Τώρα έχω 20 ευρώ να εξαργυρώσω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...