Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Gataros ευχαριστώ για την κατατοπιστικη απάντηση, αν και είμαι γνωστης και δυστυχώς οικονομολογος...

Θα δω πως θα πάει και θα σας ενημερώσω.

Σαν κατοικια έχω δηλωθεισα το πατρικό μου, ενώ δεν έχω ούτε αμάξι στην κατοχή μου.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Εγω έκλεισα λογαριασμό στη Πειραιώς πάντως που τον είχα με τον πατέρα μου χωρίς να ειναι αυτος εκεί
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μόνο στην Αθήνα για την ώρα. Άντε και στην Πάτρα εύχομαι. Πάντως είναι βάλσαμο να έχεις ένα τέτοιο περίπτερο δίπλα στο σπίτι σου ή κάπου που συχνάζεις. Πας με την κάρτα σου και είσαι κύριος ούτε ψιλά ούτε τίποτα.

 

Είναι ευκολία ναι. Έχουν και το contacless p.o.s. . Και επίσης παίρνεις και 2 πόντους ανά ευρώ στην alpha bank

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα τις τελυταείες σελίδες για χρεωστικές με μπόνους/επιστροφή χρημάτων, έχει κάνει κάποιος πρόσφατη έρευνα για αντίστοιχες πιστωτικές? Ποια είναι η γνώμη σας για πιστωτικές που δίνουν επιστροφές?
Link to comment
Share on other sites

Είναι ευκολία ναι. Έχουν και το contacless p.o.s. . Και επίσης παίρνεις και 2 πόντους ανά ευρώ στην alpha bank

Άψογα!!!! :D

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..με ενδιαφέρει η έκδοση πιστωτικής κάρτας στην alpha bank για αγορά κάποιου ηλεκτρονικού προϊόντος με δόσεις. Ποια συγκεκριμένα να διαλέξω;

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

πηγα σημερα στην εθνικη να βγαλω κωδικους ebanking και μου ζητησαν 8 ευρω!! ισχυε κατι τετοιο? το ποσο αυτ πιστωνεται στο λογαριασμο μου?

μου εκανε πολυ περιεργεια γιατι στην eurobank δε χρεωθηκα κατι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..με ενδιαφέρει η έκδοση πιστωτικής κάρτας στην alpha bank για αγορά κάποιου ηλεκτρονικού προϊόντος με δόσεις. Ποια συγκεκριμένα να διαλέξω;

Έχεις συνεργασία με την Alpha Bank? Όλες οι πιστωτικές κάρτες έχουν την επιλογή που ζητάς απλά αν σε ενδιαφέρει και το πρόγραμμα επιβράβευσης bonus και κοιτάξεις τις κλασικές κάρτες Αlpha Bank Bonus Visa ,Αlpha Bank Bonus Mastercard , θα συγκεντρώνεις λιγότερους πόντους σε σχέση με τις κάρτες BLUE και Premium American Express .Λάβε υπόψη σου επιπλέον ότι η καραμέλα/ατάκα '' Η American Express δεν περνάει σε πολλά μαγαζιά'' δεν πολυ ισχύει πλέον.Ισχύει σε ένα πολύ μικρό βαθμό αλλά σε καμιά περίπτωση σε σχέση με το πως ήταν στο παρελθόν.

πηγα σημερα στην εθνικη να βγαλω κωδικους ebanking και μου ζητησαν 8 ευρω!! ισχυε κατι τετοιο? το ποσο αυτ πιστωνεται στο λογαριασμο μου?

μου εκανε πολυ περιεργεια γιατι στην eurobank δε χρεωθηκα κατι

Ανάλογα την περίπτωση,τα αναφέρει και στους όρους,αν πχ εχεις την μισθοδοσια σου εκει δεν σε χρεωνουν τα 8€..

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την περίπτωση,τα αναφέρει και στους όρους,αν πχ εχεις την μισθοδοσια σου εκει δεν σε χρεωνουν τα 8€..

 

οχι δεν εχω μισθοδοσια.... εχω λογαριασμο σπουδαζω....

Link to comment
Share on other sites

πηγα σημερα στην εθνικη να βγαλω κωδικους ebanking και μου ζητησαν 8 ευρω!! ισχυε κατι τετοιο? το ποσο αυτ πιστωνεται στο λογαριασμο μου?

μου εκανε πολυ περιεργεια γιατι στην eurobank δε χρεωθηκα κατι

 

και να φανταστεις καποτε σε πληρωνανε για να κανεις web banking. ποσο αλλαξανε οι καιροι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

αρα πας στο καταστημα που εκανες την αιτηση τραβας ενα ωραιο καβγα για την ασχετοσυνη που τους δερνει και σου επιστρεφουν και τα 8 ευρω
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχεις συνεργασία με την Alpha Bank? Όλες οι πιστωτικές κάρτες έχουν την επιλογή που ζητάς απλά αν σε ενδιαφέρει και το πρόγραμμα επιβράβευσης bonus και κοιτάξεις τις κλασικές κάρτες Αlpha Bank Bonus Visa ,Αlpha Bank Bonus Mastercard , θα συγκεντρώνεις λιγότερους πόντους σε σχέση με τις κάρτες BLUE και Premium American Express .Λάβε υπόψη σου επιπλέον ότι η καραμέλα/ατάκα '' Η American Express δεν περνάει σε πολλά μαγαζιά'' δεν πολυ ισχύει πλέον.Ισχύει σε ένα πολύ μικρό βαθμό αλλά σε καμιά περίπτωση σε σχέση με το πως ήταν στο παρελθόν.

 

Ναι αλλά δεν νομίζω ότι αν δεν έχεις καμία άλλη πιστωτική θα μπορούσες να είσαι άνετος με μία μοναδική κάρτα που είναι AmEx. Πάντα θα χεις το άγχος. όπως και το γεγονός ότι έχει μεγάλη προμήθεια στους εμπορους. πχ στο site της aegean η AmEx έχει διπλάσια χρέωση από τις visa/mastercard. (που την επιβαρύνεται ο πελάτης)

 

Σαν δεύτερη κάρτα πάντως σίγουρα θα συμφέρει. Σκέφτομαι κι εγώ για την blue.

Link to comment
Share on other sites

αρα πας στο καταστημα που εκανες την αιτηση τραβας ενα ωραιο καβγα για την ασχετοσυνη που τους δερνει και σου επιστρεφουν και τα 8 ευρω

 

θα εκανα φασαρια γιατι θα με αναγκασουν να παω παλι .... αλλα ενα παιδακι με εξυπηρετησε που κανει πρακτικη εκει οποτε δεν πειραζει..

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν νομίζω ότι αν δεν έχεις καμία άλλη πιστωτική θα μπορούσες να είσαι άνετος με μία μοναδική κάρτα που είναι AmEx. Πάντα θα χεις το άγχος. όπως και το γεγονός ότι έχει μεγάλη προμήθεια στους εμπορους. πχ στο site της aegean η AmEx έχει διπλάσια χρέωση από τις visa/mastercard. (που την επιβαρύνεται ο πελάτης)

 

Σαν δεύτερη κάρτα πάντως σίγουρα θα συμφέρει. Σκέφτομαι κι εγώ για την blue.

Δεν αντιλέγω αλλά αν κάποιος θέλει να έχει μόνο 1 πιστωτική μπορεί άνετα να την έχει και επιπλέον αν προκύψει να χρειαστεί να την χρησιμοποιήσει σε συναλλαγή που δεν είναι αποδεκτή,θα έχει μια Debit Card.Επίσης,στην επιλογή των άτοκων δόσεων,μπορεί να μην είναι αποδεκτή πχ στο e-shop,αλλα μπορεί άνετα να βρεί το ίδιο προιόν σε plaisio,puplic,κωτσόβολο,mediamarkt κλπ που είναι αποδεκτή. Στην Aegean σύμφωνα με τα πρόσφατα και σημερινά δεδομένα μπορεί η προμήθεια να είναι υψηλότερη,έκλεισα εισιτήριο πριν 2 μέρες,η προμήθεια σε πιστωτικές visa/masterCard ήταν 1.5% και έβγαινε 1.81€ επιπλέον,σε Diners 2.5% και έβγαινε 3.02€ επιπλέον και η υψηλότερη σε Amex 2,7% όπου έβγαινε 3.26€ επιπλέον όμως δίνει φουλ πόντους,8 πόντους στο 1€ και συγκεντρώνεις αμέσως υψηλά ποσά Bonus πόντων,οπότε παρόλο που έχω 2η πιστωτική προτιμώ φυσικά να χρησιμοποιήσω την Amex.Όταν έβγαλα την κάρτα Blue θεωρούσα οτι θα την χρησιμοποιώ μόνο σε επιλεγμένα μαγαζιά και τελικά την χρησιμοποιώ παντού:D

 

θα εκανα φασαρια γιατι θα με αναγκασουν να παω παλι .... αλλα ενα παιδακι με εξυπηρετησε που κανει πρακτικη εκει οποτε δεν πειραζει..

Μπορείς να ρωτήσεις αν είναι εφικτό να αφαιρεθεί η συγκεκριμένη χρέωση εφόσον το δικαιούσαι ,να αναφέρεις ότι δεν το εκφράζεις ως παράπονο,ώστε να μην δημιουργηθεί πρόβλημα στον υπάλληλο,χωρίς να κάνεις φασαρία & να διορθωθεί το λάθος :)

Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ρωτήσεις αν είναι εφικτό να αφαιρεθεί η συγκεκριμένη χρέωση εφόσον το δικαιούσαι ,να αναφέρεις ότι δεν το εκφράζεις ως παράπονο,ώστε να μην δημιουργηθεί πρόβλημα στον υπάλληλο,χωρίς να κάνεις φασαρία & να διορθωθεί το λάθος :)

 

τελικα δεν τους εβγαλα τους κωδικους... θα παω αυριο...

να ρωτησω και κατι αλλο ειχα κανει μια αιτηση στην eurobank για πιστωτικη και μου ηρθε σημερα mail οτι προεγκρηθηκε,,,, τι σημαινει αυτο? ειμαστε σε καλο δρομο?

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν τους εβγαλα τους κωδικους... θα παω αυριο...

να ρωτησω και κατι αλλο ειχα κανει μια αιτηση στην eurobank για πιστωτικη και μου ηρθε σημερα mail οτι προεγκρηθηκε,,,, τι σημαινει αυτο? ειμαστε σε καλο δρομο?

Βεβαίως:D:D Ετοίμασε τα δικαιολογητικά για το επόμενο στάδιο:)

Link to comment
Share on other sites

θα εκανα φασαρια γιατι θα με αναγκασουν να παω παλι .... αλλα ενα παιδακι με εξυπηρετησε που κανει πρακτικη εκει οποτε δεν πειραζει..

 

Μου φαίνεται πληρώνεις για το μηχανηματάκι των κωδικών. Όχι για το ιντερνετ. Αν και νόμιζα οτι καταργήθηκε η χρέωση. Μπορείς πάντα να στείλεις ένα mail και να ρωτήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Μισθωτος 7 μηνες ωρομισθιος με κυμαινομενο μισθο μεσο ορο 320 ευρω μηνιαιως,με πηρε σημερα η eurobank να μου δωσουν πιστωτικη λογω οτι μπαινει η μισθοδοσια μου σε αυτους απο μεγαλη γνωστη εταιρια,μου ειπε ονομα,τηλεφωνο κτλπ,αρνηθηκα αλλα τωρα που το σκεφτομαι ισως θα τους καλεσω ειναι χρησιμη αρκει να ξερεις ποτε να την χρησιμοποιησεις
Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως:D:D Ετοίμασε τα δικαιολογητικά για το επόμενο στάδιο:)

 

τα δικαιολογητικα α εστειλα την προηγουμενη εβδομαδα.... και σημερα ηρθε αυτο το mail

Link to comment
Share on other sites

τα δικαιολογητικα α εστειλα την προηγουμενη εβδομαδα.... και σημερα ηρθε αυτο το mail

Άψογα,οπότε αν δεν προκύψει να χρειαστεί κάποιο συμπληρωματικό έγγραφο,λίγη υπομονή και θα την παραλάβεις!!

Link to comment
Share on other sites

θελω μια βοηθεια απο οποιον γνωριζει....

εχω τον σπουδαζω απο την εθνικη... μπαινοντας εδω https://www.nbg.gr/el/retail/deposits/deposit-multiproducts/student-life βλεπω οτι εχω δικαιωμα υπεραναληψησ ή προσωπικου δανειου...

επιδη εχω αναγκη καποια χρηματα οπου η αποπληρωμη τους θα γινει κανονικα δε θα εχω προβλημα να το αποπληρωσω

τι διαφορα εχουν το δικαιωμα υπεραναληψης απο το προσωπικο δανειο? και πιο με συμφερει?

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άψογα,οπότε αν δεν προκύψει να χρειαστεί κάποιο συμπληρωματικό έγγραφο,λίγη υπομονή και θα την παραλάβεις!!

 

σε ευχαριστω!

Edited by akis8607
Link to comment
Share on other sites

θελω μια βοηθεια απο οποιον γνωριζει....

εχω τον σπουδαζω απο την εθνικη... μπαινοντας εδω https://www.nbg.gr/el/retail/deposits/deposit-multiproducts/student-life βλεπω οτι εχω δικαιωμα υπεραναληψησ ή προσωπικου δανειου...

επιδη εχω αναγκη καποια χρηματα οπου η αποπληρωμη τους θα γινει κανονικα δε θα εχω προβλημα να το αποπληρωσω

τι διαφορα εχουν το δικαιωμα υπεραναληψης απο το προσωπικο δανειο? και πιο με συμφερει?

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

σε ευχαριστω!

 

Υπεραναληψη απο το λογαριασμο ειναι για μικροποσα. Για μεγαλα ποσα παιρνεις το δανειο. Το δάνειο Σπουδάζω έχει διαχειριστικά έξοδα 175 ευρώ . Στην υπερανάληψη εκτός από το επιτόκιο δεν υπάρχουν άλλα εξοδα. Το δάνειο έχει 9,971 ευρω και η υπεραναληψη 10,50 με κυμαινομενο επιτοκιο

 

 

Κανενα απο τα δυο δε θα παρεις εύκολα όμως. Θέλουν εγγυητή αν δεν δουλεύεις εσύ.

 

Παλιότερα δεν ξε΄ρω αν ισχύει ακόμα.. η Εθνική προσεφερε άτοκα τα πρώτα 500 ευρώ από υπερανάληψη μέχρι να τελειώσεις τις σπουδές. Ψάξ το αν ισχύει ακόμα.

 

https://www.nbg.gr/greek/pricing-of-products-and-services/Documents/%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%84%CF%8C%CE%BA%CE%B9%CE%B1%20%CE%BA%CE%B1%CE%B9%20%CE%A4%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9%CE%BF%20%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CF%89%CE%BD[1]/%CE%94%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1[2]/web_portal_elliniko_epitokia-timologio_daneiwn.pdf

Link to comment
Share on other sites

Μισθωτος 7 μηνες ωρομισθιος με κυμαινομενο μισθο μεσο ορο 320 ευρω μηνιαιως,με πηρε σημερα η eurobank να μου δωσουν πιστωτικη λογω οτι μπαινει η μισθοδοσια μου σε αυτους απο μεγαλη γνωστη εταιρια,μου ειπε ονομα,τηλεφωνο κτλπ,αρνηθηκα αλλα τωρα που το σκεφτομαι ισως θα τους καλεσω ειναι χρησιμη αρκει να ξερεις ποτε να την χρησιμοποιησεις

 

Μου κάνει εντύπωση που με μισθό κάτω του βασικού σου προσφέρουν πιστωτική... Αν θες τη γνώμη μου πάντως θέλει πολλή προσοχή... Εύκολα ξεφεύγεις με την πιστωτική. Ενώ με τη χρεωστική ξοδεύεις όσα έχεις και ούτε χρωστάς σε κανένα ούτε πληρώνεις επιτόκια κερατιάτικα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...