Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

παιδια μια ερωτηση. οταν κανεις μεταφορα υπολοιπου απο μια πιστωτικη σε αλλη καινουργια, η παλια πιστωτικη διακοπτεται η απλα παιρνουν το υπολοιπο της και την αφηνουν ανοιχτη;

 

απλα μεταφερεται το υπολοιπο. δεν ακυρωνεται

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απλα μεταφερεται το υπολοιπο. δεν ακυρωνεται

 

ευχαριστω :)

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - την πιστωτικη την ακυρωνεις εσυ οποτε θες, πας, σου βγαζουν αν τυχον χρωστας κατι και μετα βγαινει το ακυρωτικο,στην τρυπανε μπροστα σου ή την κοβεις εκεινη την ωρα.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχει δικαιωμα.κανεις νομιζω μια αιτηση τυπου πιστωτικης.Δεν νομιζω να εχουμε θεμα.Μονο αυτο εμεινε,ουτε πιστωτικες δεν βγαζουν

 

 

 

Δεν λεει αλλα σιγουρα κατι θα υπαρχει

 

Έξοδα ανά υπερανάληψη συνήθως δεν υπάρχουν, αλλά διασταύρωσε το πρώτα.

Ο τόκος υπολογίζεται με τον τύπο ποσό * (ημέρα που θα αποπληρωθεί το ποσό - ημέρα που θα σηκώσεις τα χρήματα) * επιτόκιο / 360 (ή 365, αναλόγως τη συμφωνία, συνήθως είναι 360). Τόκοι πέφτουν πάντα τέλος του μήνα, ανεξαρτήτως αν έχεις αποπληρώσει ή όχι την οφειλή σου.

Πχ, σηκώνω σημέρα €1.000,00 και τα αποπληρώνω στις 30 του μηνός. Άρα 1000 * (30-14) * 13% / 360 = 5,78

Άρα αν θέλω στο τέλος του μήνα να μην είμαι χρεωστικός, δε θα σηκώσω 1000, θα σηκώσω 994 για να έχω περιθώριο για τους τόκους που θα χρεωθώ.

Νοείται πως στο διάστημα αυτό δεν υπάρχουν άλλες αυξομειώσεις στο λογαριασμό, αλλιώς οι υπολογισμοί αλλάζουν.

Τέλος, αν έχω χρεωστική οφειλή από τον προηγούμενο μήνα, οι μέρες υπολογισμού είναι 30 (ή 31) - 0. Και πάλι ισχύει η υπόθεση του σταθερού ποσού.

 

Προσοχή: Στο επιτόκιο να συμπεριληφθεί η εισφορά του Ν. 128 (0,60%)

 

Με κάφε επιφύλαξη.

 

Λεφτερη ευχαριστω για την απαντηση σου.Μαλλον θα 'φαω ακυρο' απο εθνικη για υπεραναληψη(εχω φαει σε πιστωτικη). Σε επικοινωνια με eurobank και post credit για πιστωτικη τις βλεπω ποιο ευκολο να βγουν λογω του οτι εχουν οριο ποιο λιγο εισοδημα. Οποιος γνωριζει και εχει εμπειρια με αυτες τις καρτες να μου πει την αποψη του

Link to comment
Share on other sites

Eurobank επιστροφή μια χαρά είναι

 

οκ φιλε,για post credit μηπως εχεις αποψη? γιατι εχει οριο 6000 εισοδημα και μετα απο πιθανο 'ακυρο' απο eurob παω για εκει..

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν η αποστολη της καρτας mastercard απο Εθνικη γινεται με απλό ή συστημένο φακελο;
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν η αποστολη της καρτας mastercard απο Εθνικη γινεται με απλό ή συστημένο φακελο;

Με απλό μου ήρθε εμένα μιλάς όμως για πιστωτική??

Εμένα χρεωστικη/ATM είναι.

Link to comment
Share on other sites

χρεωστικη..

αν ειναι απλο τοτε χαθηκε το γραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια χρεωστική bonus american express της Αλφα και πρόσφατα στις 17.04 μου έγινε refund ένα ποσό πάνω από 1.000 ευρώ για ένα αεροπορικό εισητήριο που είχα αγοράσει και ενω στις κινήσεις της κάρτας φαίνεται να έχει γίνει η πίστωση του ποσού από 18.04, στον τραπεζικό λογαριασμό ακόμα φαίνονται μη διαθέσιμα τα ποσά. Όπως δηλαδή γίνεται με την χρέωση της κάρτας, όπου τα ποσά ένω είναι δεσμευμένα συνεχίζουν να τοκίζονται υπερ του πελάτη για 14 ημέρες και κατόπιν εμφανίζονται στις κινήσεις του τραπεζικού λογαριασμού έτσι ακριβώς γίνεται και με την πίστωση της κάρτας, όπου η τράπεζα εκμεταλλεύεται για λογαριασμό της το ποσό του refund για διάστημα 14ημερών χωρίς να μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τον κάτοχο του λογαριασμού. Συμπέρασμα: Απο τις χειρότερες πολιτικές τραπεζών σε επιστροφή ποσών...
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια χρεωστική bonus american express της Αλφα και πρόσφατα στις 17.04 μου έγινε refund ένα ποσό πάνω από 1.000 ευρώ για ένα αεροπορικό εισητήριο που είχα αγοράσει και ενω στις κινήσεις της κάρτας φαίνεται να έχει γίνει η πίστωση του ποσού από 18.04, στον τραπεζικό λογαριασμό ακόμα φαίνονται μη διαθέσιμα τα ποσά. Όπως δηλαδή γίνεται με την χρέωση της κάρτας, όπου τα ποσά ένω είναι δεσμευμένα συνεχίζουν να τοκίζονται υπερ του πελάτη για 14 ημέρες και κατόπιν εμφανίζονται στις κινήσεις του τραπεζικού λογαριασμού έτσι ακριβώς γίνεται και με την πίστωση της κάρτας, όπου η τράπεζα εκμεταλλεύεται για λογαριασμό της το ποσό του refund για διάστημα 14ημερών χωρίς να μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τον κάτοχο του λογαριασμού. Συμπέρασμα: Απο τις χειρότερες πολιτικές τραπεζών σε επιστροφή ποσών...

 

Θεωρείς σίγουρα ότι αφορά 'πρόβλημα' της Alpha? Πριν 2 μήνες αγόρασα ένα ηλεκτρονικό προιόν (Με πιστωτική της Alpha) όπου τελικά βγήκε ελαττωματικό. 14/02 έκανα την αγορά,16/02 έγινε η επιστροφή/refund ,17/02 τα χρήματα απο την επιστροφή ήταν ήδη διαθέσιμα στην κάρτα. Κάλεσε καλύτερα την ίδια την Τράπεζα,να επιβεβαιώσεις τι έχει συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

οκ φιλε,για post credit μηπως εχεις αποψη? γιατι εχει οριο 6000 εισοδημα και μετα απο πιθανο 'ακυρο' απο eurob παω για εκει..

 

Αν δεν κάνω λάθος η Post Credit, είναι της Εurobank, μιας και η Eurobank έχει πλέον το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο... Οπότε ότι ισχύει για την Eurobank, λογικά θα ισχύει και εκεί... ;)

Link to comment
Share on other sites

Με απλό μου ήρθε εμένα μιλάς όμως για πιστωτική??

Εμένα χρεωστικη/ATM είναι.

 

Επιβεβαιώνω ότι η νέα χρεωστική της Εθνικής (Mastercard) μου ήρθε με απλή επιστολή - πανε εκείνα που ξέραμε για συστημένα. Απλά έχει γίνει πιο πολύπλοκος ο τρόπος ενεργοποίησης, οπότε και κάποιος να σου πάρει την επιστολή με την κάρτα δεν θα μπορέσει εύκολα να την ενεργοποιήσει.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς σίγουρα ότι αφορά 'πρόβλημα' της Alpha? Πριν 2 μήνες αγόρασα ένα ηλεκτρονικό προιόν (Με πιστωτική της Alpha) όπου τελικά βγήκε ελαττωματικό. 14/02 έκανα την αγορά,16/02 έγινε η επιστροφή/refund ,17/02 τα χρήματα απο την επιστροφή ήταν ήδη διαθέσιμα στην κάρτα. Κάλεσε καλύτερα την ίδια την Τράπεζα,να επιβεβαιώσεις τι έχει συμβεί.

 

Την κάλεσα μόλις τώρα και μου ανέφερε αυτό που υποψιάστηκα ότι έχει συμβεί. Σε αυτές τις χρεωστικές κάρτες λέει τα ποσά είναι διαθέσιμα σε 14 ή 15 ημέρες μετά την ολοκλήρωση της συναλλαγής είτε αφορά χρέωση είτε αφορά πίστωση. Το είχα διαβάσει για την χρέωση της κάρτας και τις 14 ημέρες αλλά για την πίστωση ποσού δεν το γνώριζα. Άσχημο ιδίως για μένα που βρίσκομαι στο εξωτερικό και χρειάζομαι αυτά τα χρήματα...αν δεν πάθεις δεν μαθαίνεις !!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος η Post Credit, είναι της Εurobank, μιας και η Eurobank έχει πλέον το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο... Οπότε ότι ισχύει για την Eurobank, λογικά θα ισχύει και εκεί... ;)

 

Βασικα η κατασταση ειναι οτι να ναι.Σε μια eurobank μου λενε οτι η ποστ κρεντιτ εκλεισε και σε ενα ττ μου λενε οχι. Σε ενα καταστημα τις eurobank λενε ελαχιστο εισοδημα 10000 και σε αλλο καταστημα της eurobank λενε 8000. Στα ττ μου λενε 7000 με 8000. Πηρα στην ποστ κρεντιτ τηλ οπου μου ειπαν οτι λειτουργουν κανονικα και οτι ελαχιστο εισ εχουν τα 6000...?!

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω ότι η νέα χρεωστική της Εθνικής (Mastercard) μου ήρθε με απλή επιστολή - πανε εκείνα που ξέραμε για συστημένα. Απλά έχει γίνει πιο πολύπλοκος ο τρόπος ενεργοποίησης, οπότε και κάποιος να σου πάρει την επιστολή με την κάρτα δεν θα μπορέσει εύκολα να την ενεργοποιήσει.

 

Οχι ευκολα ειναι αδυνατον.Πρωτον πρεπει να εχει τον προσωπικο 8ψηφιο κωδικο ..... και μονο με αυτο παιρνεις το PIN τηλεφωνικα και μετα απο διασταυρωση στοιχειων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και πάλι. Θέλω τη βοήθεια σας σε ένα θεματάκι που έχω με τη πιστωτική μου, μιας και όπως έχω ξαναπεί είμαι άσχετος.

 

Η πιστωτική μου έχει όριο 1500 ευρώ. Πάει αυτό.

Ήδη αυτή τη στιγμή έχω υπόλοιπο τριών αγορών που έχω κάνει με δόσεις.

Στο προϊόν χρωστάω ακόμα 275 ευρώ στο άλλο 225 και στο άλλο 300. Σύνολο δηλαδή 800 ευρώ (είναι στρογγυλοποιημένα τα ποσά). Πληρώνω κανονικά τις δόσεις μου μέσω ATM κάθε φορά που είναι η αντίστοιχη ημερομηνία για το αντίστοιχο προϊόν που αγόρασα.

 

Το ερώτημα μου έχει να κάνει με το γεγονός ότι τον τελευταίο μήνα είχα κάποιες αναλήψεις στην κάρτα μου από την εταιρία που παίζω στοίχημα. Έπιασα δηλαδή κάποια ποσά και τα έκανα ανάληψη από το σάιτ της στοιχηματικης στην κάρτα μου.

 

Θελω να ρωτήσω διαφορά πράγματα όπως το εξής:

 

1) Το ποσό καιρό κάνουν να περαστούν τα χρήματα από το σάιτ στην κάρτα είναι ζήτημα στοιχηματικης φαντάζομαι και όχι τράπεζας σωστά;

 

2) Επειδή οι αναλήψεις έγιναν σπαστά τον τελευταίο μήνα πχ 500 πριν 20 μέρες 200 πριν 10 μέρες 200 προχτές κλπ πήγα σε ΑΤΜ να προσπαθήσω να βγάλω άκρη από το υπόλοιπο που μου γράφει το χαρτί και αυτό που κατάλαβα ήταν ότι κάποια χρήματα από τις παλιότερες αναλήψεις είχαν περαστεί. Ωστόσο για 2-3 μέρες δεν μπορούσα να κάνω ανάληψη. Την Τρίτη μέρα κατάφερα και μου έβγαλε 300 ευρώ. Σήμερα πήγα να βγάλω αλλά 200 και μου έγραφε ότι δεν μπορώ να εξυπηρετηθώ και ότι δεν υπάρχει το διαθέσιμο υπόλοιπο. Κάτι που με φέρνει στο ερώτημα μου για τις αναλήψεις από ΑΤΜ. Υπάρχει κάποιος περιορισμός; Κάποια προϋπόθεση;;; Κάποιο ημερήσιο μέγιστο ανάληψης;

 

3) Σας γράφω τι μου έγραφε σήμερα το χαρτί που μου έβγαλε το μηχάνημα αναφορικά με το υπόλοιπο μου. Ξαναθυμιζω 1500 ευρώ το όριο μου και αλλά 800 ευρώ (χοντρικά) τα χρωστάω σε δόσεις. Το χαρτί έγραφε:

Λογιστικό υπόλοιπο : -543 ευρώ

Διαθέσιμο υπόλοιπο : -963 ευρώ

 

Σε τηλέφωνο που πήρα και στο 182838 μου είπε το σύστημα τα ίδια νούμερα λέγοντας μου ότι το πρώτο ποσό είναι πιστωτικό ενώ το δεύτερο μου το χαρακτήρισε και ως "διαθέσιμο ποσό για αγορές". Μπορείτε να μου εξηγήσετε και εσείς τι είναι αυτά τα ποσά; Δεν καταλαβαίνω... Πως γίνεται να έχω διαθέσιμα 963 ευρώ για αγορές, να έχω 800 χρωστούμενα και το όριο να είναι 1500 ευρώ; Συμπεριλαμβάνονται να υποθέσω και κάποια από τα χρήματα από το στοίχημα που προφανώς περαστηκαν; Και αν ναι πόσα ακριβώς μπορώ εγώ να κάνω ανάληψη;

 

4) Γενική ερώτηση: έστω έχω την κάρτα μου σε αχρηστία τελείως. Υπάρχει πιθανότητα να με χρεώνουν κάτι μόνο και μόνο που την έχω;

 

 

Θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσατε να με βοηθησετε!

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Η πιστωτική μου έχει όριο 1500 ευρώ. Πάει αυτό.

Ήδη αυτή τη στιγμή έχω υπόλοιπο τριών αγορών που έχω κάνει με δόσεις.

Στο προϊόν χρωστάω ακόμα 275 ευρώ στο άλλο 225 και στο άλλο 300. Σύνολο δηλαδή 800 ευρώ (είναι στρογγυλοποιημένα τα ποσά). Πληρώνω κανονικά τις δόσεις μου μέσω ATM κάθε φορά που είναι η αντίστοιχη ημερομηνία για το αντίστοιχο προϊόν που αγόρασα.

 

1) Το ποσό καιρό κάνουν να περαστούν τα χρήματα από το σάιτ στην κάρτα είναι ζήτημα στοιχηματικης φαντάζομαι και όχι τράπεζας σωστά;

 

2) Επειδή οι αναλήψεις έγιναν σπαστά τον τελευταίο μήνα πχ 500 πριν 20 μέρες 200 πριν 10 μέρες 200 προχτές κλπ πήγα σε ΑΤΜ να προσπαθήσω να βγάλω άκρη από το υπόλοιπο που μου γράφει το χαρτί και αυτό που κατάλαβα ήταν ότι κάποια χρήματα από τις παλιότερες αναλήψεις είχαν περαστεί. Ωστόσο για 2-3 μέρες δεν μπορούσα να κάνω ανάληψη. Την Τρίτη μέρα κατάφερα και μου έβγαλε 300 ευρώ. Σήμερα πήγα να βγάλω αλλά 200 και μου έγραφε ότι δεν μπορώ να εξυπηρετηθώ και ότι δεν υπάρχει το διαθέσιμο υπόλοιπο. Κάτι που με φέρνει στο ερώτημα μου για τις αναλήψεις από ΑΤΜ. Υπάρχει κάποιος περιορισμός; Κάποια προϋπόθεση;;; Κάποιο ημερήσιο μέγιστο ανάληψης;

 

3) Σας γράφω τι μου έγραφε σήμερα το χαρτί που μου έβγαλε το μηχάνημα αναφορικά με το υπόλοιπο μου. Ξαναθυμιζω 1500 ευρώ το όριο μου και αλλά 800 ευρώ (χοντρικά) τα χρωστάω σε δόσεις. Το χαρτί έγραφε:

Λογιστικό υπόλοιπο : -543 ευρώ

Διαθέσιμο υπόλοιπο : -963 ευρώ

 

Σε τηλέφωνο που πήρα και στο 182838 μου είπε το σύστημα τα ίδια νούμερα λέγοντας μου ότι το πρώτο ποσό είναι πιστωτικό ενώ το δεύτερο μου το χαρακτήρισε και ως "διαθέσιμο ποσό για αγορές". Μπορείτε να μου εξηγήσετε και εσείς τι είναι αυτά τα ποσά; Δεν καταλαβαίνω... Πως γίνεται να έχω διαθέσιμα 963 ευρώ για αγορές, να έχω 800 χρωστούμενα και το όριο να είναι 1500 ευρώ; Συμπεριλαμβάνονται να υποθέσω και κάποια από τα χρήματα από το στοίχημα που προφανώς περαστηκαν; Και αν ναι πόσα ακριβώς μπορώ εγώ να κάνω ανάληψη;

 

4) Γενική ερώτηση: έστω έχω την κάρτα μου σε αχρηστία τελείως. Υπάρχει πιθανότητα να με χρεώνουν κάτι μόνο και μόνο που την έχω;

 

 

Θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσατε να με βοηθησετε!

Ευχαριστώ πολύ!

 

Φίλε καλησπέρα. Λίγο μπερδεμένο το πόστ, αλλά θα προσπαθήσω να απαντήσω με βάση την προσωπική μου εμπειρία, από τη δική μου κάρτα σε ανάλογες καταστάσεις.

 

Το πότε θα δεις περασμένα τα χρήματα στην κάρτα σου μετά την ανάληψη από το λογαριασμό σου της στοιχηματικής, εξαρτάται και από την στοιχηματική και την τράπεζα... Από το process time τους εννοώ... Σε εμένα πχ αναλήψεις από Bet365 σε πιστωτική Πειραιώς, εμφανίζονται στο ebanking μου, μετά από 5-6 ημέρες συνήθως...

 

Από εκεί και πέρα αυτό που ξέρω όσον αφορά τις αγορές με δόσεις είναι ότι στο λογαριασμό που σου έρχεται ναι μεν δε φαίνονται οι επόμενες δόσεις, ωστόσο συμβαίνει το άλλο... Εμένα αν πάρω κάτι πχ με δόσεις 20 ευρώ το μήνα και έχω ας πούμε ένα διαθέσιμο υπόλοιπο 1000 ευρώ, κάθε στιγμή μου δείχνει ότι δεν είναι όντως 1000 αλλά 980 (1000-20), δηλαδή σα να τρέχει πάντα ΜΙΑ δόση....

 

Παλιότερα μάλιστα αν θυμάμαι καλά πάλι δε φαίνονταν στο λογαριασμό μου όλες οι δόσεις που μένουν, αλλά είχαν αφαιρεθεί από το διαθέσιμο υπόλοιπο... Π.χ. αν οι δόσεις που έμεναν ήταν 200 ευρώ, το τρέχον υπόλοιπο 1000 και το όριο 1300, με άφηνε να χρησιμοποιήσω 100 ευρώ (1300-1200)... Αλλά στην τελευταία αγορά που είχα κάνει με δόσεις, ίσχυσε το πρώτο που είπα και οχι το δεύτερο... Δεν ξέρω ίσως πάει ανάλογα την τράπεζα και την κάρτα κάθε φορά.

 

Όσον αφορά την κάρτα σε αχρηστία, αν υπάρχει χρωστούμενο ποσό, ακόμα και να μην τη χρησιμοποιείς, αυτό θα επιβαρύνεται με τόκους... Επίσης αφού μιλάμε για πιστωτική, συνήθως έχουν ένα ποσό συνδρομή κάθε χρόνο, που προφανώς χρεώνεσαι είτε τη χρησιμοποιείς είτε οχι... Το ύψος της συνδρομής και το αν όντως έχει συνδρομή, πάει ανάλογα με την κάρτα και την τράπεζα... Εμένα πχ ενώ είχε συνδρομή, τους ζήτησα να κόψω την κάρτα και μου πρότειναν να την κρατήσω χωρίς συνδρομή... :P

Edited by SpyrosR
Link to comment
Share on other sites

Την κάλεσα μόλις τώρα και μου ανέφερε αυτό που υποψιάστηκα ότι έχει συμβεί. Σε αυτές τις χρεωστικές κάρτες λέει τα ποσά είναι διαθέσιμα σε 14 ή 15 ημέρες μετά την ολοκλήρωση της συναλλαγής είτε αφορά χρέωση είτε αφορά πίστωση. Το είχα διαβάσει για την χρέωση της κάρτας και τις 14 ημέρες αλλά για την πίστωση ποσού δεν το γνώριζα. Άσχημο ιδίως για μένα που βρίσκομαι στο εξωτερικό και χρειάζομαι αυτά τα χρήματα...αν δεν πάθεις δεν μαθαίνεις !!!
Συνήθως οι Έμποροι είναι ιδιαίτερα επιφυλακτικοί σχετικά με τις επιστροφές,εκτός αν αφορά μικροποσά.

Αν δεν κάνω λάθος η Post Credit, είναι της Εurobank, μιας και η Eurobank έχει πλέον το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο... Οπότε ότι ισχύει για την Eurobank, λογικά θα ισχύει και εκεί... ;)

Είχα ρωτήσει την Eurobank σχετικά με τις πιστωτικές κάρτες post-credit (αν έχουν ενοποιηθεί στα συστήματα της Eurobank)πρίν 1 μήνα,με ενημέρωσαν (Παραθέτω την απάντηση):Ότι με την ολοκλήρωση της λειτουργικής ενοποίησης του Νέου Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου με την Eurobank δημιουργήθηκε μία ενιαία Τράπεζα, ενώ το δίκτυο του Νέου Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου παραμένει διακριτό δίκτυο παροχής τραπεζικών προϊόντων και υπηρεσιών.

Με την λειτουργική ενοποίηση, τα περισσότερα προϊόντα του Νέου Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου μετέπεσαν στο σύστημα της Eurobank. Η δυνατότητα αναζήτησης ιστορικών στοιχείων (προγενέστερων ημερομηνιών) διαφέρει κατά περίπτωση.

Ειδικότερα για τις πιστωτικές κάρτες PostCredit δεν έχει γίνει ενοποίηση και οι παρακάτω ενέργειες παραμένουν αμετάβλητες. Οι πελάτες εξακολουθούν να επικοινωνούν στα κάτωθι στοιχεία επικοινωνίας:

"Τηλέφωνο: 212 212 3000 (Δευτέρα έως Παρασκευή 8.00 - 20.00)

Fax: 212 212 3002

Email : customer@post-credit.gr

Οπότε,σύμφωνα με τα παραπάνω η Post-Credit S.A. παραμένει ως ξεχωριστή εταιρεία και συμμετέχει η Eurobank ,όπως αναφέρει στην ιστοσελίδα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλησπέρα. Λίγο μπερδεμένο το πόστ, αλλά θα προσπαθήσω να απαντήσω με βάση την προσωπική μου εμπειρία, από τη δική μου κάρτα σε ανάλογες καταστάσεις.

 

Το πότε θα δεις περασμένα τα χρήματα στην κάρτα σου μετά την ανάληψη από το λογαριασμό σου της στοιχηματικής, εξαρτάται και από την στοιχηματική και την τράπεζα... Από το process time τους εννοώ... Σε εμένα πχ αναλήψεις από Bet365 σε πιστωτική Πειραιώς, εμφανίζονται στο ebanking μου, μετά από 5-6 ημέρες συνήθως...

 

Από εκεί και πέρα αυτό που ξέρω όσον αφορά τις αγορές με δόσεις είναι ότι στο λογαριασμό που σου έρχεται ναι μεν δε φαίνονται οι επόμενες δόσεις, ωστόσο συμβαίνει το άλλο... Εμένα αν πάρω κάτι πχ με δόσεις 20 ευρώ το μήνα και έχω ας πούμε ένα διαθέσιμο υπόλοιπο 1000 ευρώ, κάθε στιγμή μου δείχνει ότι δεν είναι όντως 1000 αλλά 980 (1000-20), δηλαδή σα να τρέχει πάντα ΜΙΑ δόση....

 

Παλιότερα μάλιστα αν θυμάμαι καλά πάλι δε φαίνονταν στο λογαριασμό μου όλες οι δόσεις που μένουν, αλλά είχαν αφαιρεθεί από το διαθέσιμο υπόλοιπο... Π.χ. αν οι δόσεις που έμεναν ήταν 200 ευρώ, το τρέχον υπόλοιπο 1000 και το όριο 1300, με άφηνε να χρησιμοποιήσω 100 ευρώ (1300-1200)... Αλλά στην τελευταία αγορά που είχα κάνει με δόσεις, ίσχυσε το πρώτο που είπα και οχι το δεύτερο... Δεν ξέρω ίσως πάει ανάλογα την τράπεζα και την κάρτα κάθε φορά.

 

Όσον αφορά την κάρτα σε αχρηστία, αν υπάρχει χρωστούμενο ποσό, ακόμα και να μην τη χρησιμοποιείς, αυτό θα επιβαρύνεται με τόκους... Επίσης αφού μιλάμε για πιστωτική, συνήθως έχουν ένα ποσό συνδρομή κάθε χρόνο, που προφανώς χρεώνεσαι είτε τη χρησιμοποιείς είτε οχι... Το ύψος της συνδρομής και το αν όντως έχει συνδρομή, πάει ανάλογα με την κάρτα και την τράπεζα... Εμένα πχ ενώ είχε συνδρομή, τους ζήτησα να κόψω την κάρτα και μου πρότειναν να την κρατήσω χωρίς συνδρομή... :P

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο που έκανες να απαντήσεις.... Αν και ομολογώ οτι δε βοηθήθηκα πολύ....!

Link to comment
Share on other sites

Οχι ευκολα ειναι αδυνατον.Πρωτον πρεπει να εχει τον προσωπικο 8ψηφιο κωδικο ..... και μονο με αυτο παιρνεις το PIN τηλεφωνικα και μετα απο διασταυρωση στοιχειων.

Σχετικά με το pin της νέας debit mastercard κάρτας της Εθνικής Τράπεζας που μου ήρθε με το απλό ταχυδρομείο στο σπίτι:

Η συνοδευτική επιστολή γράφει μεν τους τρόπους απόκτησης του pin (με τηλέφωνο, σε κατάστημα, από το i-bank) αλλά για εμένα που επέλεξα την τηλεφωνική ενεργοποίηση, συνέβησαν τα παρακάτω:

- δεν έγραφε πουθενά ότι οι ώρες που μπορώ να κάνω την απόκτηση pin είναι 8πμ με 8μμ, κι εγώ πήρα χαλαρά στις 9μμ για να μην πέσω σε κίνηση και αναμονή, ενώ θα μπορούσα να έχω καλέσει όλη την ημέρα, και μου είπαν "τώώώρα; 8 με 8 είναι, δοκιμάστε αύριο πάλι!" -ενώ η αντίστοιχη διαδικασία στην Eurobank πχ είναι 24ωρη, αλλά η eurobank είναι μεγάλη τράπεζα ενώ η Εθνική είναι μικρή :mad:...

- μου ζήτησαν τον αριθμό της προηγούμενης κάρτας, θα μπορούσα εύκολα να μην την έχω μαζί μου αλλά οκ, την είχα...

- και φυσικά μου ζήτησαν, όπως ήταν λογικό, αρκετά στοιχεία ταυτοποίησης, ΑΦΜ, αριθμό ταυτότητας κ.α, που όμως η επιστολή δεν έγραφε ότι θα μου ζητηθούν, πιστεύω ότι θα έπρεπε να αναγράφεται αυτό στην επιστολή "θα σας ζητηθεί διασταύρωση προσωπικών στοιχείων".

Δεν μου ζήτησαν κανέναν "προσωπικο 8ψηφιο κωδικο" όπως διάβασα λίγο παραπάνω. Πολύ εύκολα θα μπορούσε να έχει κάνει την απόκτηση pin η αδερφή μου (ή η διαχειρίστρια της πολυκατοικίας που ξέρει τα στοιχεία μου πχ) προσποιούμενη εμένα, αφού δεν ζήτησαν κανένα πολύ κρυφό στοιχείο.

Την άλλη μέρα πήγα σε ΑΤΜ Εθνικής και ενεργοποίησα, με το pin που είχα αποκτήσει, την νέα κάρτα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω ότι για τηλεφωνική ενεργοποίηση της νέας Debit της Εθνικής, δεν απαιτείται κάποιος κωδικός.... Ταυτοποίηση τα στοιχεία σου κάνουν, σου λένε 4 αριθμούς και μετά βρίσκεις εσύ το pin σου αντιστοιχίζοντας τα 4 αυτά νούμερα σε 4 θέσεις του πίνακα που περιέχεται στην επιστολή και οι οποίες αντιστοιχούν σε άλλα νούμερα...

Πάντως δεν είναι τόσο εύκολο να κάνει άλλος (κακόβουλος) την ενεργοποίηση και να χρησιμοποιήσει την κάρτα σου... Οκ δε ζητάνε στοιχεία που έχεις ορίσει εσύ ούτε δακτυλικό αποτύπωμα ή αναγνώριση αμφιβληστροειδούς :P, αλλά ζητάνε τόσα πολλά στοιχεία ταυτοποίησης που είναι δύσκολο για κάποιον (εκτός του περιβάλλοντός σου τουλάχιστον), να τα ξέρει αυτά και κατ' επέκταση να είναι σε θέση να σου κλέψει το Pin και να μπορέσει να χρησιμοποιήσει την κάρτα σου... Xώρια που οι κλήσεις καταγράφονται, με ότι μπορεί αυτό να συνεπάγεται για κάθε επίδοξο απατεώνα... ;)

Πάντως αν η επιστολή δεν έρχεται συστημένη (δεν το ξέρω γιατί δεν είναι δικιά μου η κάρτα, αλλά του πατέρα μου), όντως είναι λάθος και τέτοιες επιστολές πρέπει αυστηρά να έρχονται συστημένες και να απαιτείται ταυτοποίηση για την παράδοσή τους...

Edited by SpyrosR
Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει αίτηση μέσω web για πιστωτική στην alpha. Στην εξέλιξη απο το site γράφει εγκεκριμένη. Ξέρει κανεις σε πόσες μέρες θα κου έρθει. Επισης θα έρθει με απλό ταχυδρομείο ή με courier? το πιστωτικό όριο θα το μάθω στην επιστολή μαζί με την κάρτα;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...