Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Ποια/ποιες τράπεζες σου επιτρέπει/επιτρέπουν να έχεις πάνω από μια χρεωστική στο όνομα σου;

 

καμια τραπεζα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις για ποιο λόγο γίνεται αυτό;

Επίσης ποια τράπεζα εκτός της Πειραιώς δίνει φοιτητική πιστωτική και με τι όριο;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις για ποιο λόγο γίνεται αυτό;

Επίσης ποια τράπεζα εκτός της Πειραιώς δίνει φοιτητική πιστωτική και με τι όριο;

 

αφου σου δινει την δυνατοτητα να συνδεσεις πολλους λογαριασμους σε μια χρεωστικη καρτα ποιος ο λογος να εχεις παραπανω απο μια?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ποια τράπεζα εκτός της Πειραιώς δίνει φοιτητική πιστωτική και με τι όριο;

 

 

Ενδεχομένως και άλλες αλλά δε βρίσκω κάτι πρόχειρο... :)

Link to comment
Share on other sites

αφου σου δινει την δυνατοτητα να συνδεσεις πολλους λογαριασμους σε μια χρεωστικη καρτα ποιος ο λογος να εχεις παραπανω απο μια?

 

Να σου δώσω παράδειγμα για την Alpha Bank. Θέλω την enter bonus amex για να μαζεύω πόντους. Όμως επειδή δεν είναι παντού αποδεκτή χρειάζομαι και μία εκ των Visa, Mastercard. Προσωπικά θέλω και τις δύο γιατί από κάποια κινεζομάγαζα παίζουν ειδικές προσφορές ανάλογα με το αν πληρώνεις με Visa ή Mastercard. Οπότε μπαμ μπαμ έφτασα στις 3 χρεωστικές.

 

 

Ενδεχομένως και άλλες αλλά δε βρίσκω κάτι πρόχειρο... :)

 

Ευχαριστώ για τα λινκ.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Να σου δώσω παράδειγμα για την Alpha Bank. Θέλω την enter bonus amex για να μαζεύω πόντους. Όμως επειδή δεν είναι παντού αποδεκτή χρειάζομαι και μία εκ των Visa, Mastercard. Προσωπικά θέλω και τις δύο γιατί από κάποια κινεζομάγαζα παίζουν ειδικές προσφορές ανάλογα με το αν πληρώνεις με Visa ή Mastercard. Οπότε μπαμ μπαμ έφτασα στις 3 χρεωστικές.

 

 

 

Ευχαριστώ για τα λινκ.

 

Aν καίγεσαι τόσο πολύ και δε βγάλεις άκρη, υπάρχει πάντα η εναλλακτική των prepaid (να έχεις 2-3 εννοώ πέραν της AMEX-υπάρχουν κ Visa κ Μastercard), με τα γνωστά μειονεκτήματα που έχουν ως κάρτες βέβαια... :)

Link to comment
Share on other sites

Aν καίγεσαι τόσο πολύ και δε βγάλεις άκρη, υπάρχει πάντα η εναλλακτική των prepaid (να έχεις 2-3 εννοώ πέραν της AMEX-υπάρχουν κ Visa κ Μastercard), με τα γνωστά μειονεκτήματα που έχουν ως κάρτες βέβαια... :)

 

Δεν θα μπω στην διαδικασία να πληρώνω λεφτά για να τις φορτίζω. Απλά θα βγάλω χρεωστικές και σε άλλες τράπεζες.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να πληρώνεις σε κινεζομαγαζα με κάρτα απευθείας;

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να πληρώνεις σε κινεζομαγαζα με κάρτα απευθείας;

 

Μιλάω για dhgate/aliexpress/alibaba που έχουν δικό τους σύστημα πληρωμής και δεν πληρώνεις με paypal.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

λαθος. Να διαγραφει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 105 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποια/ποιες τράπεζες σου επιτρέπει/επιτρέπουν να έχεις πάνω από μια χρεωστική στο όνομα σου;

 

Alpha bank σιγουρα, eurobank και εθνικη οχι. Τωρα για πειραιως δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

 

Ενδεχομένως και άλλες αλλά δε βρίσκω κάτι πρόχειρο... :)

 

Η Citibank δεν εχει λιανικη πλεον στην Ελλαδα ενω για την HSBC πρεπει να εχεις λογαριασμο U Start που ομως αναφερεται μονο σε σπουδες στη Βρετανια. Και η Eurobank παραμενει μυστηριο αν τις εγκρινει ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι τη φοιτητική της eurobank την βρίσκεις μόνο αν έχεις απευθείας λινκ.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ήθελα να κάνω μία ερώτηση για πιστωτική κάρτα.

 

Ας υποθέσουμε ότι έχω ένα υπόλοιπο στην πιστωτική μου κάρτα από μία πρόσφατη αγορά. Ας πούμε δηλαδή ότι αγόρασα κάτι με 100 ευρώ και δεν έχω περάσει τα λεφτά ακόμα στην πιστωτική μου κάρτα. Το ίδιο διάστημα μπαίνουν 200 ευρώ στην κάρτα μου από ένα κερδισμένο στοίχημα που μου έχει ζητήσει ένας φίλος μου να του παίξω από τον λογαριασμό μου και το οποίο κερδίζει.

 

Το ερώτημα είναι το εξής. Αν πάω να κάνω ανάληψη από το ΑΤΜ τα 200 ευρώ του φίλου μου για να του τα δώσω πριν βάλω τα 100 χρωστούμενα τα δικά μου υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Η θα επιβαρυνθώ με κάποιο ποσό;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ήθελα να κάνω μία ερώτηση για πιστωτική κάρτα.

 

Ας υποθέσουμε ότι έχω ένα υπόλοιπο στην πιστωτική μου κάρτα από μία πρόσφατη αγορά. Ας πούμε δηλαδή ότι αγόρασα κάτι με 100 ευρώ και δεν έχω περάσει τα λεφτά ακόμα στην πιστωτική μου κάρτα. Το ίδιο διάστημα μπαίνουν 200 ευρώ στην κάρτα μου από ένα κερδισμένο στοίχημα που μου έχει ζητήσει ένας φίλος μου να του παίξω από τον λογαριασμό μου και το οποίο κερδίζει.

 

Το ερώτημα είναι το εξής. Αν πάω να κάνω ανάληψη από το ΑΤΜ τα 200 ευρώ του φίλου μου για να του τα δώσω πριν βάλω τα 100 χρωστούμενα τα δικά μου υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Η θα επιβαρυνθώ με κάποιο ποσό;;;

 

Αφού θα τα πάρεις σαφώς και θα τοκιστεί αν γίνει λυξιπρόθεσμο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ήθελα να κάνω μία ερώτηση για πιστωτική κάρτα.

 

Ας υποθέσουμε ότι έχω ένα υπόλοιπο στην πιστωτική μου κάρτα από μία πρόσφατη αγορά. Ας πούμε δηλαδή ότι αγόρασα κάτι με 100 ευρώ και δεν έχω περάσει τα λεφτά ακόμα στην πιστωτική μου κάρτα. Το ίδιο διάστημα μπαίνουν 200 ευρώ στην κάρτα μου από ένα κερδισμένο στοίχημα που μου έχει ζητήσει ένας φίλος μου να του παίξω από τον λογαριασμό μου και το οποίο κερδίζει.

 

Το ερώτημα είναι το εξής. Αν πάω να κάνω ανάληψη από το ΑΤΜ τα 200 ευρώ του φίλου μου για να του τα δώσω πριν βάλω τα 100 χρωστούμενα τα δικά μου υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Η θα επιβαρυνθώ με κάποιο ποσό;;;

 

Τα 200€ που μπηκαν δεν εξοφλούν τα 100€ που χρωστας στην κάρτα;Αν ναι κάνε ανάληψη 100€ απο την κάρτα και δώσε και 100€ απο την τσέπη σου.

 

(επειδή δεν ξέρω πως λογίζονται οι καταθέσεις απο στοιχήματα κλπ μπορεί να κάνω λάθος)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ήθελα να κάνω μία ερώτηση για πιστωτική κάρτα.

 

Ας υποθέσουμε ότι έχω ένα υπόλοιπο στην πιστωτική μου κάρτα από μία πρόσφατη αγορά. Ας πούμε δηλαδή ότι αγόρασα κάτι με 100 ευρώ και δεν έχω περάσει τα λεφτά ακόμα στην πιστωτική μου κάρτα. Το ίδιο διάστημα μπαίνουν 200 ευρώ στην κάρτα μου από ένα κερδισμένο στοίχημα που μου έχει ζητήσει ένας φίλος μου να του παίξω από τον λογαριασμό μου και το οποίο κερδίζει.

 

Το ερώτημα είναι το εξής. Αν πάω να κάνω ανάληψη από το ΑΤΜ τα 200 ευρώ του φίλου μου για να του τα δώσω πριν βάλω τα 100 χρωστούμενα τα δικά μου υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Η θα επιβαρυνθώ με κάποιο ποσό;;;

 

Υποθέτω (χωρίς να είμαι σίγουρος), ότι μόλις μπουν τα 200 θα ξεχρεώσεις τα 100 υπόλοιπο που έχεις, το νέο υπόλοιπο θα γίνει -100, άρα όταν κάνεις ανάληψη 200, θα έχεις εν τέλει ένα υπόλοιπο 100 ευρώ (δεν ξέρω αν το χάνω κάπου)...

Επόσης γενικότερα (δεν ξέρω ότι αν έχει αλλάξει κάτι πρόσφατα - απλά το λέω γενικά επ' ευκαιρίας), αναλήψεις μετρητών από πιστωτική κάρτα είναι καλό να κάνουμε μόνο σε περιπτώσεις απόλυτης ανάγκης... Όταν τραβάς μετρητά από πιστωτική δεν υπάρχει άτοκη περίοδος όπως συμβαίνει με τις αγορές μέχρι να εκδοθεί λογαριασμός και η ανάληψη τοκίζεται από το πρώτο ευρώ με επιτόκιο υψηλότερο αυτού που ισχύει για αγορές... Παλιότερα είχε και προμήθεια, αλλά νομίζω έχει απογορευτεί με υπουργική απόφαση... ;)

Link to comment
Share on other sites

Να σου δώσω παράδειγμα για την Alpha Bank. Θέλω την enter bonus amex για να μαζεύω πόντους. Όμως επειδή δεν είναι παντού αποδεκτή χρειάζομαι και μία εκ των Visa, Mastercard. Προσωπικά θέλω και τις δύο γιατί από κάποια κινεζομάγαζα παίζουν ειδικές προσφορές ανάλογα με το αν πληρώνεις με Visa ή Mastercard. Οπότε μπαμ μπαμ έφτασα στις 3 χρεωστικές.

 

 

 

Ευχαριστώ για τα λινκ.

 

Εγώ έχω βγάλει μια Mastercard της Εθνικής για να μαζεύω πόντους από το go4more και την δέχεται παντού. Φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και για τις υπόλοιπες. Όπως και να έχει φαντάζομαι δεν θα έχεις θέμα να έχεις και Visa και Mastercard (δεν το έχω δοκιμάσει)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ηλεκτρονική αίτηση στη Eurobank για να αποκτήσω την πιστωτική κάρτα WWF Visa (γεννήθηκα το 1992 - 22 ετών). Ωστόσο, αμέσως μετά την επιτυχή καταχώρηση της αίτησης, μου ήρθε e-mail από την Eurobank, λέγοντάς μου το εξής: ''Η ΑΙΤΗΣΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΔΕΚΤΗ, ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΕΠΙΤΡΕΠΤΑ ΟΡΙΑ ΗΛΙΚΙΑΣ. ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΜΕ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ''. Ξέρετε ποια είναι τα ''επιτρεπτά όρια ηλικίας''; Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ηλεκτρονική αίτηση στη Eurobank για να αποκτήσω την πιστωτική κάρτα WWF Visa (γεννήθηκα το 1992 - 22 ετών). Ωστόσο, αμέσως μετά την επιτυχή καταχώρηση της αίτησης, μου ήρθε e-mail από την Eurobank, λέγοντάς μου το εξής: ''Η ΑΙΤΗΣΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΔΕΚΤΗ, ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΕΠΙΤΡΕΠΤΑ ΟΡΙΑ ΗΛΙΚΙΑΣ. ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΜΕ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ''. Ξέρετε ποια είναι τα ''επιτρεπτά όρια ηλικίας'';

 

Oταν έχουμε ενα προβλημα με τις τράπεζες το πρωτο που κάνουμε ειναι να τους πάρουμε τηλέφωνο

 

Τηλεφωνική εξυπηρέτηση 24 ώρες το 24ωρο, από το EuroPhone Banking, καλώντας στο 210 955 5000 ή στο 801 111 1144 από σταθερό τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Oταν έχουμε ενα προβλημα με τις τράπεζες το πρωτο που κάνουμε ειναι να τους πάρουμε τηλέφωνο

 

Τηλεφωνική εξυπηρέτηση 24 ώρες το 24ωρο, από το EuroPhone Banking, καλώντας στο 210 955 5000 ή στο 801 111 1144 από σταθερό τηλέφωνο.

Έχω ήδη πάρει τηλέφωνο και μου είπαν, λόγω του γεγονότος ότι είμαι φοιτητής, να κάνω αίτηση για την Student Visa. Ούτε καν ήξεραν να μου εξηγήσουν για τα ''όρια ηλικίας''. Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ηλεκτρονική αίτηση στη Eurobank για να αποκτήσω την πιστωτική κάρτα WWF Visa (γεννήθηκα το 1992 - 22 ετών). Ωστόσο, αμέσως μετά την επιτυχή καταχώρηση της αίτησης, μου ήρθε e-mail από την Eurobank, λέγοντάς μου το εξής: ''Η ΑΙΤΗΣΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΔΕΚΤΗ, ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΕΠΙΤΡΕΠΤΑ ΟΡΙΑ ΗΛΙΚΙΑΣ. ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΜΕ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ''. Ξέρετε ποια είναι τα ''επιτρεπτά όρια ηλικίας'';

Να πας στο κατάστημα που έκανες την αίτηση και να ζητήσεις να μιλήσεις συγκεκριμένα με τον διευθυντή του καταστήματος. Εξήγησε του το συμβάν και απαίτησε γραπτή απάντηση. Δεν υπάρχει απάντηση δεν γνωρίζω.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Να πας στο κατάστημα που έκανες την αίτηση και να ζητήσεις να μιλήσεις συγκεκριμένα με τον διευθυντή του καταστήματος. Εξήγησε του το συμβάν και απαίτησε γραπτή απάντηση. Δεν υπάρχει απάντηση δεν γνωρίζω.

 

Εκανε την αιτηση ηλεκτρονικα γραφει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εκανε την αιτηση ηλεκτρονικα γραφει.

Όπα δεν το είδα.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια καρτα της τραπεζας πειραιως.νομιζω ειναι cash card,για αναληψη μονο.

Κατω δεξια γραφει visa.

Eχει κανα 50αρι ευρω μεσα.

Να ρωτησω.Θελω να αγορασω τοκεν για το top eleven,τα εχει πολυ φτηνα μεσω καρτας, 1,05 ευρω 37 τοκεν.

Θα ειναι εφικτο με την συγκεκριμενη καρτα?

Αν ναι,υπαρχει κινδυνος να μου αρπαξουν ολο το ποσο?

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...