Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Έκανα ηλεκτρονική αίτηση στη Eurobank για να αποκτήσω την πιστωτική κάρτα WWF Visa (γεννήθηκα το 1992 - 22 ετών). Ωστόσο, αμέσως μετά την επιτυχή καταχώρηση της αίτησης, μου ήρθε e-mail από την Eurobank, λέγοντάς μου το εξής: ''Η ΑΙΤΗΣΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΔΕΚΤΗ, ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΕΠΙΤΡΕΠΤΑ ΟΡΙΑ ΗΛΙΚΙΑΣ. ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΜΕ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ''. Ξέρετε ποια είναι τα ''επιτρεπτά όρια ηλικίας'';

 

Το ίδιο μου απάντησαν και σε μένα για την online αίτηση που έκανα για την φοιτητική πιστωτική. Βέβαια εγώ είμαι φοιτητής αλλά στο δεύτερο πτυχίο και είμαι 28 χρόνων αλλά στην σελίδα τους δεν γράφει όρια ηλικίας και με την εξυπηρέτηση που μίλησα για να στείλω τα χαρτιά γνωρίζανε ότι είμαι σε αυτή την ηλικία και ότι δουλεύω κιόλας αλλά δεν μου είπανε κάτι για όριο ηλικίας. Συνεπώς υποθέτω ότι είναι μια ευγενική απάντηση για να απορρίψουν την αίτηση αν δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις που θέλουν οι τράπεζες.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο μου απάντησαν και σε μένα για την online αίτηση που έκανα για την φοιτητική πιστωτική. Βέβαια εγώ είμαι φοιτητής αλλά στο δεύτερο πτυχίο και είμαι 28 χρόνων αλλά στην σελίδα τους δεν γράφει όρια ηλικίας και με την εξυπηρέτηση που μίλησα για να στείλω τα χαρτιά γνωρίζανε ότι είμαι σε αυτή την ηλικία και ότι δουλεύω κιόλας αλλά δεν μου είπανε κάτι για όριο ηλικίας. Συνεπώς υποθέτω ότι είναι μια ευγενική απάντηση για να απορρίψουν την αίτηση αν δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις που θέλουν οι τράπεζες.

 

Στη δική σου περίπτωση προφανώς εννοούσαν ότι δεν είσαι μέσα στο όρια ηλικίας για φοιτητική πιστωτική (ίσως έχουν ένα όριο έως 23-24 χρονών για αρχική αίτηση)

 

Αν έκανες αίτηση για μια κλασική πιστωτική κάρτα και αφού δουλεύεις δεν νομίζω να σου απαντούσαν κάτι για ηλικία :confused:

Εξάλλου δεν είναι υποχρεωμένη να σου πει το λόγο απόρριψης οπότε θα μπορούσε να απαντήσει πιο γενικά και με την ίδια ευγένεια.

 

Σχετικά με τις κάρτες μπονους της άλφα.. Έχω μπερδευτεί λίγο στο εξής. Τι διαφορά έχει η aegean bonus visa από την bonus visa σκέτη? Η διαφορά είναι μόνο στο ότι στην πρώτη σου περνάνε και μίλια από το miles and bonus? Γιατί αν κατάλαβα μπονους για αεροπορικά μπορείς να εξαργυρώσεις με όλες τις κάρτες.

 

Έκανα ηλεκτρονικά αίτηση και η κατάσταση που γράφει είναι "Εγκεκριμένη σε Αναμονή". Αυτό σημαίνει ότι θα εγγριθεί οπωσδήποτε όταν τους πάω τα δικαιολογητικά και με την προϋπόθεση ότι τα στοιχεία που δήλωσα στην ηλεκτρονική αίτηση είναι αληθή?

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Στη δική σου περίπτωση προφανώς εννοούσαν ότι δεν είσαι μέσα στο όρια ηλικίας για φοιτητική πιστωτική (ίσως έχουν ένα όριο έως 23-24 χρονών για αρχική αίτηση)

 

Αν έκανες αίτηση για μια κλασική πιστωτική κάρτα και αφού δουλεύεις δεν νομίζω να σου απαντούσαν κάτι για ηλικία :confused:

Εξάλλου δεν είναι υποχρεωμένη να σου πει το λόγο απόρριψης οπότε θα μπορούσε να απαντήσει πιο γενικά και με την ίδια ευγένεια.

 

Σχετικά με τις κάρτες μπονους της άλφα.. Έχω μπερδευτεί λίγο στο εξής. Τι διαφορά έχει η aegean bonus visa από την bonus visa σκέτη? Η διαφορά είναι μόνο στο ότι στην πρώτη σου περνάνε και μίλια από το miles and bonus? Γιατί αν κατάλαβα μπονους για αεροπορικά μπορείς να εξαργυρώσεις με όλες τις κάρτες.

 

Έκανα ηλεκτρονικά αίτηση και η κατάσταση που γράφει είναι "Εγκεκριμένη σε Αναμονή". Αυτό σημαίνει ότι θα εγγριθεί οπωσδήποτε όταν τους πάω τα δικαιολογητικά και με την προϋπόθεση ότι τα στοιχεία που δήλωσα στην ηλεκτρονική αίτηση είναι αληθή?

Η διαφορά που δείχνει να υπάρχει αυτή τη στιγμή στην Aegean Bonus Visa σε σχέση με τις κάρτες Bonus,είναι ότι ως κάρτα συνεργασίας συνδυάζει το Πρόγραμμα Επιβραβεύσεως Συναλλαγών Bonus της Alpha Bank, με το πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles & Bonus της Aegean.

 

Εγκεκριμένη σε Αναμονή σημαίνει ότι σύμφωνα με τα στοιχεία που δήλωσες,το αίτημα σου έχει προεγκριθεί,θα σε καλέσει εκπρόσωπος της Τράπεζας για να κλείσεις ραντεβού με Courier της ACS και το επόμενο βήμα είναι όταν παραλάβουν τα δικαιολογητικά το status της αίτησης θα γράφει:Η κατάσταση της αιτήσεως σας είναι Σε επεξεργασία, εκεί αν δεν εντοπιστεί λόγος ακύρωσης (που και πάλι είναι πιθανό να σε καλέσουν πρώτα για οποιαδήποτε διευκρίνιση) θα δείς μετά απο λίγες μέρες να γίνει το status:Η κατάσταση της αιτήσεως σας είναι Εγκεκριμένη :D και σε λίγες μέρες επιπλέον παραλαμβάνεις κάρτα και τέλος PIN :D

Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

Εγκεκριμένη σε Αναμονή σημαίνει ότι σύμφωνα με τα στοιχεία που δήλωσες,το αίτημα σου έχει προεγκριθεί,θα σε καλέσει εκπρόσωπος της Τράπεζας για να κλείσεις ραντεβού με Courier της ACS και το επόμενο βήμα είναι όταν παραλάβουν τα δικαιολογητικά το status της αίτησης θα γράφει:Η κατάσταση της αιτήσεως σας είναι Σε επεξεργασία, εκεί αν δεν εντοπιστεί λόγος ακύρωσης (που και πάλι είναι πιθανό να σε καλέσουν πρώτα για οποιαδήποτε διευκρίνιση) θα δείς μετά απο λίγες μέρες να γίνει το status:Η κατάσταση της αιτήσεως σας είναι Εγκεκριμένη :D και σε λίγες μέρες επιπλέον παραλαμβάνεις κάρτα και τέλος PIN :D

 

Αυτή η προέγκριση σημαίνει ότι σε έχουν ψάξει στον Τειρεσία έχουν δει πιστοληπτική συμπεριφορά κτλ? Ή είναι τυπικό μόνο από τα στοιχεία που δήλωσε κάποιος και τίποτα άλλο?

 

Επίσης ξέρεις αν οι κάρτες είναι contactless? Σε μια χρεωστική της άλφα που έχω είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η προέγκριση σημαίνει ότι σε έχουν ψάξει στον Τειρεσία έχουν δει πιστοληπτική συμπεριφορά κτλ? Ή είναι τυπικό μόνο από τα στοιχεία που δήλωσε κάποιος και τίποτα άλλο?

 

Επίσης ξέρεις αν οι κάρτες είναι contactless? Σε μια χρεωστική της άλφα που έχω είναι.

 

Σ'αυτό η απάντηση είναι κάπου στη μέση,άλλωστε συντρέχουν επιπλέον παράγοντες.Υπερισχύει βέβαια ότι έχει γίνει ένας ολοκληρωμένος έλεγχος και σε κάθε περίπτωση είναι θετικό το αποτέλεσμα που αναφέρει Εγκεκριμένη σε Αναμονή :)

 

Δεν είναι Contactless οι πιστωτικές της Alpha εως αυτή τη στιγμή.Contactless είναι οι χρεωστικές Visa(με την επιπλέον εφαρμογή Visa Tap ´n Pay) MasterCard & American Express

Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Καταρχάς σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Παρόλου που- όπως προανέφερα- δεν έχω λογαριασμό στη Eurobank έριξα μια ματιά για το πρόγραμμα επιβράβευσης που διαθέτει αλλά έπεσα πάνω σ αυτό:

http://www.521news.com/%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B7-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%AE%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82-%CF%84%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B1%CF%82?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook

Μήπως ξέρει κανείς τίποτα περισσότερο;

Επίσης το go4more άρχισα πρόσφατα να το χρησιμοποιώ και είμαι ευχαριστημένη μέχρι στιγμής. Της alpha ξέρει κανείς αν είναι καλό; Γιατί απ ότι είδα έχει αρκετές συνεργαζόμενες επιχειρήσεις αλλά σου δίνει πόντους μόνο όταν κάνεις συναλλαγές μέσω της κάρτας κι όχι γενικά για τραπεζικές κινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν έχεις την Aegean Visa μπορεις να μετατρέψεις τους πόντους σε μίλια.

Τώρα μερικές πτήσεις ειναι φτηνώτερες με μίλια και μερικές είναι φτηνώτερες με πόντους.... εξαρτάται την απόσταση βασικά.

Link to comment
Share on other sites

Έχει μελετήσει κανένας τον αποταμιευτικό λογαριασμό "Μπορώ" της Πειραιώς;

 

Όπως λέει στην ιστοσελίδα της τράπεζας:

Οι τόκοι στον αποταμιευτικό λογαριασμό Μπορώ αποδίδονται μία φορά τον χρόνο. Το επιτόκιο καταθέσεων εφαρμόζεται στο σύνολο του ποσού που αποταμιεύετε μέσα στον χρόνο αυτό. Είναι πολύ υψηλότερο όταν καταφέρνετε να είστε συνεπείς στη συστηματική σας αποταμίευση.

 

Εγώ όπως το καταλαβαίνω εννοεί ότι όσα έχεις μαζέψει μετά από 12 μήνες συνεπούς αποταμίευσης, θα τοκιστούν όλα μαζί με το προνομιακό επιτόκιο. Καταλαβαίνω κάτι λάθος;

Δηλαδή αν βάζεις 100€ το μήνα, στο τέλος του 12μηνου πόσο τόκο θα πάρεις;

12μήνες*100€/μήνα*0,028(επιτόκιο)*0,85(φόρος)=28,56€

Edited by tegeatis
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως το λές .

Στο τέλος της χρονιάς όλες οι καταθέσεις θα εκτοκιστούν με το επιτόκιο το καλό αν είσαι καλός πελάτης

Να θυμίσω βέβαια ότι ο τόκος είναι ίσος με το επιτόκιο Χ Κεφάλαιο Χ την διάρκεια της κατάθεσης. Και αυτή είναι μεταβλητή .

Το επιτόκιο πάντως είναι το ίδιο.

Αλλά στο παράδειγμα σου θα βάλεις μέσο διάστημα κατάθεσης (30 ημέρες + 365 )/ 2 = 197 ημέρες.

197/365 * 28,56 = 15,41. Αυτό είναι μία καλή προσέγκιση.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως το λές .

Στο τέλος της χρονιάς όλες οι καταθέσεις θα εκτοκιστούν με το επιτόκιο το καλό αν είσαι καλός πελάτης

Να θυμίσω βέβαια ότι ο τόκος είναι ίσος με το επιτόκιο Χ Κεφάλαιο Χ την διάρκεια της κατάθεσης. Και αυτή είναι μεταβλητή .

Το επιτόκιο πάντως είναι το ίδιο.

Αλλά στο παράδειγμα σου θα βάλεις μέσο διάστημα κατάθεσης (30 ημέρες + 365 )/ 2 = 197 ημέρες.

197/365 * 28,56 = 15,41. Αυτό είναι μία καλή προσέγκιση.

 

Μα αυτή ήταν η διαφωνία μου με την Πειραιώς σήμερα. Σύμφωνα με αυτό που παρέθεσα προηγουμένως, συμπεραίνω ότι στο τέλος του έτους θα γίνει σούμα όλων όσων έχεις καταθέσει τους 12 μήνες και θα υπολογιστεί ο τόκος στο σύνολο, ανεξάρτητα χρονικής στιγμής που τοποθετήθηκε το κάθε ποσό. Διαφορετικά, πρόκειται για έναν κοινό λογαριασμό όπως όλοι οι υπόλοιποι της Πειραιώς και άλλων τραπεζών στους οποίους δεν αναφέρεται κάποια παρόμοια διευκρίνηση.

Δηλαδή, καταλαβαίνω τον τρόπο που το υπολογίζεις και θα συμφωνούσα, αν δεν είχαν βάλει αυτή την παραπλανητική πρόταση στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι παραπλανητικό .

Πράγματι το επιτόκιο εφαρμόζεται στο σύνολο του ποσού. Πουθενά δεν μιλάει για την διάρκεια . Πως τώρα εσένα σου γενήθηκε η εντύπωση ότι το επιτόκιο εφαρμόζεται σε διάρκεια 365 ημερών δεν μπορώ να το καταλάβω.

Ο λογαριασμός έχει δύο επιτόκια , άλλο αν είσαι συνεπής στις μηνιαίες καταβολές και άλλο χαμηλότερο αν δεν είσαι συνεπής.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτή ήταν η διαφωνία μου με την Πειραιώς σήμερα. Σύμφωνα με αυτό που παρέθεσα προηγουμένως, συμπεραίνω ότι στο τέλος του έτους θα γίνει σούμα όλων όσων έχεις καταθέσει τους 12 μήνες και θα υπολογιστεί ο τόκος στο σύνολο, ανεξάρτητα χρονικής στιγμής που τοποθετήθηκε το κάθε ποσό. Διαφορετικά, πρόκειται για έναν κοινό λογαριασμό όπως όλοι οι υπόλοιποι της Πειραιώς και άλλων τραπεζών στους οποίους δεν αναφέρεται κάποια παρόμοια διευκρίνηση.

Δηλαδή, καταλαβαίνω τον τρόπο που το υπολογίζεις και θα συμφωνούσα, αν δεν είχαν βάλει αυτή την παραπλανητική πρόταση στην αρχή.

Το ερμηνεύεις λάθος.

Κανένας λογαριασμός δε δίνει τόκους για διάστημα μεγαλύτερο απ αυτό της κατάθεσης.

Αυτό που εννοεί είναι ότι θα πάρεις το προνομιακό επιτόκιο από το πρώτο ευρώ και για όλο ποσό, όποιο και αν είναι αυτό. Και όχι για κάποιο όριο και κάτω, σε αντίθεση με άλλους λογαριασμούς με προνομιακό επιτόκιο.

Δες για παράδειγμα τον Λογαριασμό Μισθοδοσίας Πειραιώς Αποδοχών, που δίνει προνομιακό επιτόκιο μόνο για τα πρώτα 5000 ευρω.

 

Σκέψου πάντως να γινόταν αυτό που λες με τον "Μπορώ"... θα μπορούσε κάποιος να καταθέτει 20 ευρω το τρίμηνο, να μαζευτούν 80 ευρώ, να πάει τον τελευταίο μήνα να αλλάξει τους όρους της πάγιας σε 500 στις 28 του κάθε μηνα, με πρώτη κατάθεση την 28/12, και να απαιτήσει τα 500 να τοκιστούν από την αρχή του χρόνου... βγάζει νόημα? :P Πως θα αποδόσει η τράπεζα τόκους για ένα ποσό που δεν το είχε στη διάθεσή της για εκμετάλλευση? Από που θα βγάλει το αντίστοιχο έσοδο?

 

Για να το ξεκαθαρίσουμε λοιπόν, όλοι οι λογαριασμοί όλων των τραπεζών τοκίζονταν, τοκίζονται και θα τοκίζονται πάντα πάνω στο ποσό που υπάρχει διαθέσιμο στο τέλος της κάθε ημέρας, όχι στο τέλος του χρόνου.

Edited by l3ft3r1s
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Συμφωνούμε στην ανάλυση για τους τραπεζικούς λογαριασμούς γενικά, απλά με μπέρδεψε αυτή η φράση:

Το επιτόκιο καταθέσεων εφαρμόζεται στο σύνολο του ποσού που αποταμιεύετε μέσα στον χρόνο αυτό.

Το οποίο προφανώς είναι too good to be true αλλά υπέθεσα ότι ναι μεν σου δίνει αυτό το πλεονέκτημα επειδή το ποσό που θα συγκεντρωθεί είναι μικρό για να ζημιωθεί η τράπεζα, αλλά ελπίζει ότι θα κερδίσει από το να συσσωρεύσεις λεφτά στον τροφοδότη λογαριασμό, που στην περίπτωση μου το πέτυχε αφού αδειάζω κάθε μήνα τον λογαριασμό μισθοδοσίας άλλης τράπεζας.

Τέσπα, έπεσα στην μαρκετίστικη παγίδα σαν αμόρφωτος:O. Thanks!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Άκουσα ότι υπάρχει κίνδυνος υποκλοπής στοιχείων για πελάτες της Εθνικής. Ξέρει κανείς τίποτα περισσότερο;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Άκουσα ότι υπάρχει κίνδυνος υποκλοπής στοιχείων για πελάτες της Εθνικής. Ξέρει κανείς τίποτα περισσότερο;

Ευχαριστώ

 

εεε τι? Δεν τα μαθες? Για ολες τις τράπεζες υπάρχει κινδυνος υποκλοπης στοιχείων. Συνέχεια. Εσυ φροντιζεις να εισαι εντάξει στην ασφάλεια των συναλλαγών σου? Αν ναι, δεν εχεις κατι να σε απασχολει.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Άκουσα ότι υπάρχει κίνδυνος υποκλοπής στοιχείων για πελάτες της Εθνικής. Ξέρει κανείς τίποτα περισσότερο;

Ευχαριστώ

 

Απλά στο e-banking της Εθνικής εμφανίζει πλέον την σχετική ενημέρωση και κατά την εισοδο στην υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι κάνετε αγορές στο internet με κάρτες έκδοσης Alpha Bank, στο όνομα καρτούχου βαζετε μαζί με το ονοματεπώνυμο και το πατρώνυμο (π.χ. IOANNIS A. PAPADOPOULOS, όπως είναι στην κάρτα), ή σκέτο το ονοματεπώνυμο (π.χ. IOANNIS PAPADOPOULOS);
Link to comment
Share on other sites

Όσοι κάνετε αγορές στο internet με κάρτες έκδοσης Alpha Bank, στο όνομα καρτούχου βαζετε μαζί με το ονοματεπώνυμο και το πατρώνυμο (π.χ. IOANNIS A. PAPADOPOULOS, όπως είναι στην κάρτα), ή σκέτο το ονοματεπώνυμο (π.χ. IOANNIS PAPADOPOULOS);

Για τις κάρτες από όλες τις Τράπεζες γενικά Όταν ζητά όνομα κατόχου,καταχωρείς όνομα κατόχου,όταν ζητά όνομα κατόχου και γράφει σε παρένθεση Όπως εμφανίζεται στην κάρτα,το γράφεις ακριβώς όπως το βλέπεις στην κάρτα

Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

Όπως αναγράφεται στην κάρτα. Η μόνη εξαίρεση που βρήκα ήταν η Cosmote για on-line ανανέωση χρόνου.

Όταν έβαζα IOANNIS A. PAPADOPOULOS μου έβγαζε ότι η κάρτα δεν υπάρχει. Όταν έβαλα IOANNIS A PAPADOPOULOS ( χωρίς την . στο Α ) τη δέχτηκε κανονικά. Στην εξυπηρέτηση πελατών δεν είχαν ιδέα για το πρόβλημα και μου έλεγαν ότι το σύστημα τους έχει πρόβλημα κανά μήνα και δε μπορώ να κάνω ανανέωση On line.:mad:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Άκουσα ότι υπάρχει κίνδυνος υποκλοπής στοιχείων για πελάτες της Εθνικής. Ξέρει κανείς τίποτα περισσότερο;

Ευχαριστώ

 

Όντως είχε βγει ένα email που ζητούσε την συμπλήρωση προσωπικών στοιχείων του λογαριασμού σου προφασιζόμενο κάποια βλάβη, αλλά τέτοια πράγματα συμβαίνουν συχνά. Στο χέρι μας είναι να διασφαλίσουμε την ασφάλεια των στοιχείων μας.

Αν θες ρίξε μια ματιά εδώ: https://www.nbg.gr/el/transaction-security/webpage-authenticity

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι συζητάμε συχνά το θέμα της επιστροφής - bonus που δίνουν οι κάρτες των διάφορων τραπεζών και ενδιαφέρομαι κι εγώ για το θέμα.

Χρησιμοποιώ ήδη εδώ και χρόνια το πρόγραμμα της Diners shop n win, με το οποίο χωρίς να χρειάζεται να θυμάμαι τίποτα οι πόντοι από κάθε συναλλαγή (1% σε ευρώ) συλλέγονται αυτόματα και περιστασιακά τους εξαργυρώνω σε συνεργαζόμενες επιχειρήσεις (συνήθως ΑΒ και Attica). Το ποσό της επιστροφής μεν είναι μικρό, αλλά ισχύει για όλες τις συναλλαγές (εκτός πληρωμές εφορίας) και δεν μπερδεύομαι ούτε υπολογίζω ή σκέφτομαι, απλώς ψωνίζω και οι πόντοι μπαίνουν στο shop n win.

Επίσης, έχω εδώ 5 χρόνια και μια Eurobank Visa γιατί η Diners δεν γίνεται δεκτή παντού αλλά δεν έχω καταφέρει να μαζέψω πάνω από 1 ευρώ "επιστροφή" -προφανώς δεν το δουλεύω σωστά το θέμα, δεν θυμάμαι τις συνεργαζόμενες επιχειρήσεις και δεν καταφέρνω να πάρω πόντους, καθώς την χρησιμοποιώ κυρίως στο Lidl, σε online αγορές και πληρωμή ΟΤΕ και δεν τελικά παίρνω τίποτα, οπότε για μένα το "επιστροφή" είναι εντελώς άχρηστο πρόγραμμα.

Πριν λίγες μέρες πήγα στην Alpha Bank να ρωτήσω για προθεσμιακή κατάθεση και μου είπαν για μία προθεσμιακή με την οποία θα μαζεύω πόντους από την κατάθεση και μετά θα τους εξαργυρώνω μέσω χρεωστικής κάρτας. Κοίταξα το σάιτ της alpha bonus που έχει τις συνεργαζόμενες επιχειρήσεις και μου φάνηκε πολύ μπερδεμένος και ασύμφορος ο τρόπος εξαργύρωσης, ειδικά γιατί μου φάνηκε ότι σε βάζει σε διαδικασία να αγοράσεις ό,τι είναι σε προσφορά και όχι ό,τι είχες σκοπό να αγοράσεις έτσι κι αλλιώς. Κατ΄αυτόν τον τρόπο φοβάμαι πώς αντί να κερδίζω, τελικά θα είμαι και χαμένη αφού θα αγοράζω άχρηστα, κατά βάθος, πράγματα μόνο και μόνο γιατί είναι δελεαστικό που είναι σε προσφορά, ενώ πάλι θα πληρώνω από την τσέπη μου για τα είδη που έχω πραγματικά ανάγκη τα οποία δεν είναι σε προσφορά.

Εσείς πιστεύετε ότι κερδίζετε πραγματικά από το bonus της Alpha; Πώς το οργανώνετε; Τι συμφέρει;

(Σημείωση: δεν με ενδιαφέρουν αεροπορικά εισιτήρια, ενώ βενζίνη βάζω σχετικά σπάνια και ο ΑΒ έχει συνεργασία και με την Diners).

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις Cosmote ή ΟΤΕ μία κάρτα υπάρχει για σένα Cosmote Mastercard απο την Eurobank

2% + ΦΠΑ + ΤΚΤ = 2,78 για λογαριασμό cosmote ή 2,46% για ΟΤΕ Για όλες τις συναλλαγές πλην εφορίας

Αν έχεις και τα δύο πάμε και 3% + ΦΠΑ + ΤΚΤ

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις Cosmote ή ΟΤΕ μία κάρτα υπάρχει για σένα Cosmote Mastercard απο την Eurobank

2% + ΦΠΑ + ΤΚΤ = 2,78 για λογαριασμό cosmote ή 2,46% για ΟΤΕ Για όλες τις συναλλαγές πλην εφορίας

Αν έχεις και τα δύο πάμε και 3% + ΦΠΑ + ΤΚΤ

Έχουμε ΟΤΕ, και θα κοιτάξω για αυτήν την κάρτα (αν και στο επίπεδο αυτό έλεγα να δω για κάποια mastercard citi πχ την Public, αλλά αυτό που λες εσύ ακούγεται καλύτερο), αλλά βασικά δεν ψάχνω για πιστωτική, οι πόντοι προέκυψαν λόγω προθεσμιακής αλλιώς δεν ενδιαφέρόμουν για νέα πιστωτική στην Alpha Bank.

Οπότε για το θέμα της προθεσμιακής, να πάω σε άλλη τράπεζα που να έχει λίγο καλύτερο επιτόκιο και να αγνοήσω το μπλέξιμο με το bonus, υποθέτω.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Όντως η Εθνική πλέον βγάζει προειδοποίηση, μπήκα σήμερα στο σύστημα και το τσέκαρα :)
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση. οταν κανεις μεταφορα υπολοιπου απο μια πιστωτικη σε αλλη καινουργια, η παλια πιστωτικη διακοπτεται η απλα παιρνουν το υπολοιπο της και την αφηνουν ανοιχτη;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...