Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

To bonus της alpha μέσω χρεωστικής δεν θα το επέλεγα. Η μοναδική χρεωστική της alpha που συμμετέχει στο bonus είναι η american express η οποία δεν έχει και πολύ μεγάλη αποδοχή στην Ελλάδα. Αν και μέσω πιστωτικής (ιδιαίτερα αν έχεις 2 κάρτες μία visa για οπου δεν περνάει η amex και άλλη μία amex) είναι το καλύτερο για μένα.

 

Οπότε διαλέγεις ανάμεσα στη χρεωστικής ΑΒ της Πειραιώς, την χρεωστική της Eurobank και τη χρεωστική της Εθνικής.

 

H χρεωστική της Πειραιώς εχει και συνδρομή 15 ευρώ το χρόνο (μόνο η χρεωστική ΑΒ )

 

Η χρεωστική της Εθνικής αρκετά καλή. Βέβαια σου δίνει μόνο 1 πόντο ανά 3 ευρώ που ξοδεύεις μέσω της χρεωστικής (ενώ στην πιστωτική είναι 1 ευρώ = 1 πόντος)

 

Επίσης δεν είναι ακριβώς έτσι ότι θα παίρνεις και πόντους όταν μπαίνει ο μισθός.. Παίρνεις 1 πόντο για κάθε 30 ευρώ μέσου μηνιαίου υπολοίπου. Δηλαδή αν δεν αφήνεις χρήματα μέσα δεν θα παίρνεις τίποτα απλά με την πίστωση της μισθοδοσίας...

 

Θα πάρεις 650 πόντους για άνοιγμα νέου λογαριασμού μισθοδοσίας.. Και μετά παίρνεις 65 πόντους για κάθε έμβασμα (που κάνεις εσύ ).. παίρνεις για πληρωμές σε ΔΕΚΟ, κινητά κτλ..

Ψάξε στο σαιτ να τα δεις όλα..

 

Σε γενικές γραμμές σε συμφέρει πιστωτική της Εθνικής νομίζω...

 

Παρόλα αυτά αν θέλεις μόνο χρεωστική νομίζω εξαρτάται.. αν ψωνίζεις από επιχειρήσεις που συνεργάζονται με το πρόγραμμα επιστροφή της Eurobank σε συμφέρει αυτή.. διαφορετικά σε συμφέρει της Εθνικής ιδιαίτερα αν κα΄νεις και διάφορες άλλες τραπεζικές συναλλαγές.. όπως εμβάσματα πληρωμές ενοικίου λογααριασμών, χρηματιστήριο κτλ..

 

Ευχαριστώ! Προσωπικά κάθε μήνα πληρώνομαι μέσω εμβάσματος, οπότε δεν θα με χάλαγε να παίρνω πόντους χωρίς να κάνω τίποτα κάθε μήνα! Τα λεφτά σκέφτομαι να τα αφήνω στο λογαριασμό για να μπορώ να κάνω και πληρωμές με τη χρεωστική, οπότε τους πόντους για τη διατήρηση υπολοίπου τους "έχω" κι αυτούς :p

 

Η ΑΒ της Πειραιώς δεν με βολεύει και τόσο γιατί ψωνίζω πιο πολύ απ τον Σκλαβενίτη που είναι πιο κοντά στο σπίτι.

Οπότε μένουν Eurobank και Εθνική. Απλά αν δεν κάνω λάθος, η συνεργασία της Εθνικής με το Σκλαβενίτη συμφέρει παραπάνω.

Η Eurobank δίνει 1% επιστροφή (πχ για 60 ευρώ παίρνεις επιστροφή 0,60 ευρώ). Η Εθνική απ' την άλλη δίνει 8πόντους/1 ευρώ οπότε για 60 ευρώ παίρνεις 480 πόντους, οι οποίοι αν τους εξαργυρώσεις σου δίνουν ~1,2 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Οι καρτες στην Ελλαδα εχουν συνδεθει με τις πιστωτικες και

 

1. Υπαρχει η αντιληψη οτι η καρτα κλεινει σπιτια, λες και δεν ευθυνεσαι εσυ οταν την χρησιμοποιεις

2. Θεωρουν οτι την χρησιμοποιουν οταν δεν εχουν λεφτα να παρουν κατι. Εχω ακουσει κι εκφραση σε ταμειο απο πελατισσα "Δεν ειχε λεφτα, πληρωσε με καρτα.

 

Εδω πηγα προχθες στην Εθνικη για μια δουλεια και εκαναν αναληψη με το βιβλιαριο απο το ταμειο και εμεις λεμε οτι δεν χρησιμοποιουν τις καρτες..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είμαστε πολύ πίσω ακόμα σε αυτά τα θέματα! Κι εμένα μου έχει τύχει να είμαι με φίλη που έχει την χρεωστική της Εθνικής και ήθελε να πληρώσει στο σούπερ μάρκετ με κάρτα για να μαζέψει τους πόντους και της είπαν οι άλλοι που ήταν στην ουρά "Τέλειωνε, αν δεν έχεις λεφτά τράβα σπίτι σου"
Link to comment
Share on other sites

Οι καρτες στην Ελλαδα εχουν συνδεθει με τις πιστωτικες και

 

1. Υπαρχει η αντιληψη οτι η καρτα κλεινει σπιτια, λες και δεν ευθυνεσαι εσυ οταν την χρησιμοποιεις

2. Θεωρουν οτι την χρησιμοποιουν οταν δεν εχουν λεφτα να παρουν κατι. Εχω ακουσει κι εκφραση σε ταμειο απο πελατισσα "Δεν ειχε λεφτα, πληρωσε με καρτα.

 

Εδω πηγα προχθες στην Εθνικη για μια δουλεια και εκαναν αναληψη με το βιβλιαριο απο το ταμειο και εμεις λεμε οτι δεν χρησιμοποιουν τις καρτες..

 

Στα 2 πρώτα έχεις point, όσον αφορά αναλήψεις από το ταμείο πάντως και εγώ (όπως και άλλοι) έχει τύχει να κάνω γιατί ήθελα να περάσω το ημερήσιο όριο που έχω στην κάρτα πχ... :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Προσωπικά κάθε μήνα πληρώνομαι μέσω εμβάσματος, οπότε δεν θα με χάλαγε να παίρνω πόντους χωρίς να κάνω τίποτα κάθε μήνα! Τα λεφτά σκέφτομαι να τα αφήνω στο λογαριασμό για να μπορώ να κάνω και πληρωμές με τη χρεωστική, οπότε τους πόντους για τη διατήρηση υπολοίπου τους "έχω" κι αυτούς :p

 

Η ΑΒ της Πειραιώς δεν με βολεύει και τόσο γιατί ψωνίζω πιο πολύ απ τον Σκλαβενίτη που είναι πιο κοντά στο σπίτι.

Οπότε μένουν Eurobank και Εθνική. Απλά αν δεν κάνω λάθος, η συνεργασία της Εθνικής με το Σκλαβενίτη συμφέρει παραπάνω.

Η Eurobank δίνει 1% επιστροφή (πχ για 60 ευρώ παίρνεις επιστροφή 0,60 ευρώ). Η Εθνική απ' την άλλη δίνει 8πόντους/1 ευρώ οπότε για 60 ευρώ παίρνεις 480 πόντους, οι οποίοι αν τους εξαργυρώσεις σου δίνουν ~1,2 ευρώ.

Την καλύτερη επιστροφή από σούπερ μάρκετ την δίνει η dynamic American express. 3% σε δωροεπιταγές. Μόνο σε mymarket και σε Lidl νομίζω δεν γίνονται δεκτές.

Link to comment
Share on other sites

Στα 2 πρώτα έχεις point, όσον αφορά αναλήψεις από το ταμείο πάντως και εγώ (όπως και άλλοι) έχει τύχει να κάνω γιατί ήθελα να περάσω το ημερήσιο όριο που έχω στην κάρτα πχ... :)

 

Αυτα τα ατομα που ηταν, ηταν μεγαλης ηλικιας και το εκαναν απλα γιατι φοβουνται την καρτα ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην το συζητάτε καν... Είναι τρελή βόλεψη η χρήση χρεωστικής για τους λόγους που αναφέρθηκαν παραπάνω... Μακάρι μάλιστα σύντομα να μπορείς να τη χρησιμοποιείς παντού και δεν αναφέρομαι σε supermarkets αλλά και στα μικρά καθημερινά ψώνια (φούρνος-τσιγάρα-καφετέριες κλπ κλπ)... Θα μας λύσει τα χέρια.... Δεν κουβαλάς τίποτα πάνω σου, μόνο την κάρτα και τελείωσες, είσαι ασφαλής, δε γεμίζεις ρέστα ψηλά... Γενικά άπειρα πλεονεκτήματα... Εγώ ήδη σκέφτομαι σοβαρά να πάρω καινούργιο κινητό, μόνο και μόνο για να έχει NFC και μελλοντικά να μπορώ να κάνω mobile payments, χωρίς καν την κάρτα... Τι να λέμε...

 

Πραγματικά ζω για αυτήν την στιγμή.

ήδη κάποια περίπτερα δέχονται κάρτες και με contactless όπως και καφετέριες

Που έχεις πετύχει τέτοια περίπτερα;

Οι καρτες στην Ελλαδα εχουν συνδεθει με τις πιστωτικες και

 

1. Υπαρχει η αντιληψη οτι η καρτα κλεινει σπιτια, λες και δεν ευθυνεσαι εσυ οταν την χρησιμοποιεις

2. Θεωρουν οτι την χρησιμοποιουν οταν δεν εχουν λεφτα να παρουν κατι. Εχω ακουσει κι εκφραση σε ταμειο απο πελατισσα "Δεν ειχε λεφτα, πληρωσε με καρτα.

 

Εδω πηγα προχθες στην Εθνικη για μια δουλεια και εκαναν αναληψη με το βιβλιαριο απο το ταμειο και εμεις λεμε οτι δεν χρησιμοποιουν τις καρτες..

Με κάλυψες απόλυτα.

Την καλύτερη επιστροφή από σούπερ μάρκετ την δίνει η dynamic American express. 3% σε δωροεπιταγές. Μόνο σε mymarket και σε Lidl νομίζω δεν γίνονται δεκτές.

Στα τελευταία φυλλάδια του lidl δείχνει να την υποστηρίζει κανονικά. Από ποια τράπεζα έβγαλες αυτήν την κάρτα;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είμαστε πολύ πίσω ακόμα σε αυτά τα θέματα! Κι εμένα μου έχει τύχει να είμαι με φίλη που έχει την χρεωστική της Εθνικής και ήθελε να πληρώσει στο σούπερ μάρκετ με κάρτα για να μαζέψει τους πόντους και της είπαν οι άλλοι που ήταν στην ουρά "Τέλειωνε, αν δεν έχεις λεφτά τράβα σπίτι σου"

 

Και έπρεπε να τους απαντήσει ανάλογα. Το πώς επιλέγει να πληρώσει ο καθένας είναι δικαίωμά του.

 

Πάντως πρέπει να έχουμε υπόψη οτι και οι συναλλαγές με κάρτες δεν είναι χωρίς προβλήματα. Ακόμα και για ανέπαφες έχουν αναφερθεί περιπτώσεις παράνομων μεθόδων υποκλοπής.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Προσωπικά κάθε μήνα πληρώνομαι μέσω εμβάσματος, οπότε δεν θα με χάλαγε να παίρνω πόντους χωρίς να κάνω τίποτα κάθε μήνα! Τα λεφτά σκέφτομαι να τα αφήνω στο λογαριασμό για να μπορώ να κάνω και πληρωμές με τη χρεωστική, οπότε τους πόντους για τη διατήρηση υπολοίπου τους "έχω" κι αυτούς :p

 

 

 

Η ΑΒ της Πειραιώς δεν με βολεύει και τόσο γιατί ψωνίζω πιο πολύ απ τον Σκλαβενίτη που είναι πιο κοντά στο σπίτι.

 

Οπότε μένουν Eurobank και Εθνική. Απλά αν δεν κάνω λάθος, η συνεργασία της Εθνικής με το Σκλαβενίτη συμφέρει παραπάνω.

 

Η Eurobank δίνει 1% επιστροφή (πχ για 60 ευρώ παίρνεις επιστροφή 0,60 ευρώ). Η Εθνική απ' την άλλη δίνει 8πόντους/1 ευρώ οπότε για 60 ευρώ παίρνεις 480 πόντους, οι οποίοι αν τους εξαργυρώσεις σου δίνουν ~1,2 ευρώ.

 

 

 

 

1 ευρω = 8 πόντοι στο Σκλαβενίτη ισχύει μέχρι 30/06 σαν προσφορά . Δεν ειναι για πάντα.

 

Επισης δεν παιρνεις πόντους με εισερχόμενο έμβασμα. Παιρνεις πόντους μονο για έμωβασμα που εσύ στέλνεις από το λογαριασμό σου.

 

 

 

Την καλύτερη επιστροφή από σούπερ μάρκετ την δίνει η dynamic American express. 3% σε δωροεπιταγές. Μόνο σε mymarket και σε Lidl νομίζω δεν γίνονται δεκτές.

 

 

Αυτή ειναι πιστωτική ομως . Εμεις μιλάγαμε για χρεωστικές. Πιστωτικές εχεις παρα πολλες επιλογές

 

 

 

Που έχεις πετύχει τέτοια περίπτερα

 

 

https://www.alphabonus.gr/default.asp?pid=5&dlink=287#

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Αγγλία που μετακόμισα πρόσφατα μπορείς να πληρώσεις με κάρτα παντού, και το εννοώ παντού.

 

Μπαρ, supermarket όπου μπορείς να κάνεις και ανάληψη μετρητών από το ταμείο, πάντως είδους κατάστημα και το θεωρούν και φυσιολογικό. Γιαυτό και ευδοκιμούν υπηρεσίες όπως το PayPal Here και Local Register.

 

Προχθές βγήκε έρευνα που αναφέρει ότι στην Αγγλία το πλαστικό χρήμα έχει το μερίδιο του λέοντος με 52% χρήση έναντι χαρτονομισματων και κερματων.

 

Μόνο ψιλά χρειάζεσαι για κάνα πάρκινγκ και κάνα vending machine.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αγγλία που μετακόμισα πρόσφατα μπορείς να πληρώσεις με κάρτα παντού, και το εννοώ παντού.

Προχθές βγήκε έρευνα που αναφέρει ότι στην Αγγλία το πλαστικό χρήμα έχει το μερίδιο του λέοντος με 52% χρήση έναντι χαρτονομισματων και κερματων.

 

Μόνο ψιλά χρειάζεσαι για κάνα πάρκινγκ και κάνα vending machine.

 

Britain now prefers cashless payments to notes and coins

 

Εγώ σε πρόσφατο ταξίδι μου στην Αγγλία, ακόμα και το εισιτήριο του τρένου/μετρό το έβγαλα με χρεωστική Maestro (της Εθνικής) - η μόνη πληρωμή που χρειάστηκε μετρητά σε λίρες και δεν είχα ήταν σε ένα μικρό μπαρ στο Birmingham το οποίο είχε φυσικά επιγραφή έξω ότι δεν δέχεται πληρωμή με κάρτες (και ευτυχώς εξυπηρετήθηκα από φίλο μου που πλήρωσε με μετρητά).

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Αγγλία που μετακόμισα πρόσφατα μπορείς να πληρώσεις με κάρτα παντού, και το εννοώ παντού.

 

Μπαρ, supermarket όπου μπορείς να κάνεις και ανάληψη μετρητών από το ταμείο, πάντως είδους κατάστημα και το θεωρούν και φυσιολογικό. Γιαυτό και ευδοκιμούν υπηρεσίες όπως το PayPal Here και Local Register.

 

Προχθές βγήκε έρευνα που αναφέρει ότι στην Αγγλία το πλαστικό χρήμα έχει το μερίδιο του λέοντος με 52% χρήση έναντι χαρτονομισματων και κερματων.

 

Μόνο ψιλά χρειάζεσαι για κάνα πάρκινγκ και κάνα vending machine.

 

Παρομοια κατασταση υπαρχει παντου. Γερμανια γενικα δειχνουν μια προτιμηση στις χρεωστικες αλλα πληρωνουν τα παντα με καρτες, αλλωστε εχουν αυτα τα πορτοφολια που δεν δεχονται κερματα.

 

Στο μετρο επισης εχει μηχανηματα που δεχονται μονο καρτα για να βγαλεις εισιτηριο, συνηθως 1-2 στους μεγαλους σταθμους δεχονται χαρτονομισματα, αλλιως κερματα και καρτα.

 

Στο Αμστερνταμ θυμαμαι οτι και στα δημοσια παρκινγκ επρεπε να χρησιμοποιησεις καρτα για το παρκομετρο :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Και έπρεπε να τους απαντήσει ανάλογα. Το πώς επιλέγει να πληρώσει ο καθένας είναι δικαίωμά του.

 

Πάντως πρέπει να έχουμε υπόψη οτι και οι συναλλαγές με κάρτες δεν είναι χωρίς προβλήματα. Ακόμα και για ανέπαφες έχουν αναφερθεί περιπτώσεις παράνομων μεθόδων υποκλοπής.

 

Οι ανέπαφες όμως ισχύουν μόνο για μικροποσά, μέχρι 20 ευρώ δηλαδή, οπότε φαντάζομαι ότι το κίνητρο για να κάνεις υποκλοπή σε ανέπαφες συναλλαγές είναι μικρό

 

1 ευρω = 8 πόντοι στο Σκλαβενίτη ισχύει μέχρι 30/06 σαν προσφορά . Δεν ειναι για πάντα.

 

 

Ναι, αλλά αυτές τις προσφορές τις κάνει πολύ συχνά. Η φίλη μου που έχει go4more συνέχεια ειδοποιήσεις τις έρχονται για προσφορές.

Link to comment
Share on other sites

Και η ερώτηση μου είναι η εξής, πως γίνεται την χρεωστική της Barclays να την δέχονται παντού και την χρεωστική που μου είχε βγάλει η Πειραιώς να μην πέρασε πουθενά, ούτε σε καταστήματα, ούτε σε ξενοδοχεία, ούτε, ούτε, ούτε... και όταν τους έπερνα τηλ. μου λέγανε όλα είναι κανονικά... :chair:

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

romanos κάτι πρέπει να παίζει με την δική σου κάρτα....

 

πάντως παίδες το καλοκαίρι έβγαζα εισιτήρια σε μέτρο στην Ουγγαρία Πολωνία με κάρτα....

 

Τι να λέμε τώρα......

 

στην Πολωνία δε αγοραζες εισιτήριο στο λεωφορείο και με SMS.....

Edited by HEO

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

romanos κάτι πρέπει να παίζει με την δική σου κάρτα....

 

πάντως παίδες το καλοκαίρι έβγαζα εισιτήρια σε μέτρο στην Ουγγαρία Πολωνία με κάρτα....

 

Τι να λέμε τώρα......

 

στην Πολωνία δε αγοραζες εισιτήριο στο λεωφορείο και με SMS.....

 

Έχει βγει και εδώ ηλεκτρονικό εισιτήριο για όλα τα MMM το οποίο το αγοράζεις με κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Και η ερώτηση μου είναι η εξής, πως γίνεται την χρεωστική της Barclays να την δέχονται παντού και την χρεωστική που μου είχε βγάλει η Πειραιώς να μην πέρασε πουθενά, ούτε σε καταστήματα, ούτε σε ξενοδοχεία, ούτε, ούτε, ούτε... και όταν τους έπερνα τηλ. μου λέγανε όλα είναι κανονικά... :chair:

 

Όσον αφορά κάρτα της Πειραιώς, μια Visa που έχω εγώ, δε δούλεψε στη Γαλλία ή Eλβετία που είχα δοκιμάσει γιατί την είχα μπλοκάρει για χρήση στο εξωτερικό (για λόγους ασφαλείας όπως μου είπαν)... Μετά από ένα τηλεφωνημά μου όλα άψογα, όπως είναι και το λογικό άλλωστε... Αν πχ είναι Visa και το κατάστημα δέχεται Visa, δεν υπάρχει λόγος να μην δουλεύει... ;)

 

Επίσης παιδιά με εξωτερικό απλά δεν υπάρχει σύγκριση και δεν έχει και νόημα να αναφέρουμε παραδείγματα... Και εγώ Ελβετία και Γαλλία που ήμουν έναν χρόνο, επιβαιώνω το ίδιο ακριβώς... ΠΑΝΤΟΥ (καφετέριες, μπαρ, αγορά εισιτηρίων σε στάσεις, τσιγάρα κλπ κλπ) κάρτα ακόμα και για την μικρότερης αξίας συναλλαγή και προφανώς όλοι κάνουν το ίδιο και δε σε κοιτάζει κανένας περίεργα κλπ αστεία Ελληνικά... Γενικά στο εξωτερικό δεν έχει νόημα να αναφέρουμε που επικρατούν οι κάρτες, είδηση θα ήταν ένα μέρος όπου δεν επικρατούν... Επίσης σχετικά πρόσφατα είχα δει ότι η Δανία πχ θα περάσει σε άλλο επίπεδο, σκέφτεται λέει να καταργήσει τελείως τα μετρητά και ΟΛΕΣ οι συναλλαγές να γίνονται μόνο με κάρτες... Για εμάς εδώ όπως τα είπατε είναι τα πράγματα και μάλλον θα πάρει καιρό να αλλάξουν... Κάντε μια βόλτα από Facebook και δείτε σχόλια όσον αφορά το μέτρο που ανακοινώθηκε για συναλλαγές πάνω από 70 ευρώ και θα δείτε τι πιστεύει η πλειοψηφία για τις κάρτες και κατά πόσον θέλει να τις χρησιμοποιήσει... :p

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει και εδώ ηλεκτρονικό εισιτήριο για όλα τα MMM το οποίο το αγοράζεις με κάρτα.

είναι ένα καλό βήμα, πλην όμως εκεί η διαδικασία ήταν πιο απλή και ειδικά στην πιστωτική κάρτα υπήρχαν μηχανήματα όπου αγοραζες εισιτήρια....

 

και το SMS δεν χρειαζόταν εφαρμογή ούτε κάρτα αλλά αφαιρουσε από το λογαριασμό του κινητού τα χρήματα.....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

1 ευρω = 8 πόντοι στο Σκλαβενίτη ισχύει μέχρι 30/06 σαν προσφορά . Δεν ειναι για πάντα.

 

Επισης δεν παιρνεις πόντους με εισερχόμενο έμβασμα. Παιρνεις πόντους μονο για έμωβασμα που εσύ στέλνεις από το λογαριασμό σου.

 

 

 

 

 

 

Αυτή ειναι πιστωτική ομως . Εμεις μιλάγαμε για χρεωστικές. Πιστωτικές εχεις παρα πολλες επιλογές

 

 

 

 

 

https://www.alphabonus.gr/default.asp?pid=5&dlink=287#

Δυστυχώς μόνο στην Αθήνα για την ώρα. Άντε και στην Πάτρα εύχομαι. Πάντως είναι βάλσαμο να έχεις ένα τέτοιο περίπτερο δίπλα στο σπίτι σου ή κάπου που συχνάζεις. Πας με την κάρτα σου και είσαι κύριος ούτε ψιλά ούτε τίποτα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να πω κι εγω τη γνώμη μου.. Όσον αφορά τις κάρτες της Πειραιώς και τη χρήση τους στο εξωτερικό, απο τότε που ενοποιηθηκαν τα τραπεζικά συστηματα όλων των τραπεζών που αγόρασε, κ άλλαξαν και τις κάρτες τους οι περισσότεροι από εμάς, εχουν κανει μια χαζή ρύθμιση στα συστηματα τους όπου δεν σου ενεργοποιούν την κάρτα για συναλλαγές στο εξωτερικό κ καλα για λόγους ασφαλείας.

Εγώ μίλησα με 4-5 άτομα στο τηλ. κέντρο εξυπηρέτησης για να ενεργοποιήσω αυτήν την λειτουργία, που όλες οι προηγούμενες κάρτες μου (Ατε, Πειραιώς, Κύπρου) είχαν αυτόματα. Μονο ανάκριση δεν πέρασα κυριολεκτικά....

Όσο για εξωτερικό κ Αγγλία, κτλ.. Πραγματικά είμαστε πολύ πίσω!!!! Εγω ζούσα Αγγλία, πανω απο 10 λίρες δεν είχα ποτέ πανω μου.

Ολα με την κάρτα, παντού.

Και εδω στο Ελλαντα, που γύρισα, προσπαθώ να κάνω το ιδιο. Δύσκολα γιατι δεν ειναι όλες αποδεκτές ή παντού, οποτε χρειάζονται και τα περισσότερα μετρητά..

 

Όσο για τις κάρτες που διάβασα, να ενημερώσω οτι και η Amex της Alpha Bank εχει συνδρομή 10€ το χρόνο (χρεωστική)

Προσωπικά, τη βρισκω πιο εξυπηρετική, μιας κ αγοράζω από / εξαργυρώνω σε ΑΒ, BP, Odeon, hol, κτλ

Θα ηθελα να γνώριζα τα οφέλη της εθνικής μια κ ειμαι κ στο go4more πρόγραμμα επιβράβευσης, αλλα πουθενά στο site τους (εν αντίθεση με την Alpha) δε λένε για τους συνεργάτες τους.

Όσον αφορά την Πειραιώς ΑΒ, όταν είχα ρωτήσει για την έκδοση της μου είπανε 10-12€ για συνδρομή, κ 2x6€ Δωροεπιτσγες ΑΒ, που οκ, αφού δίνω ήδη για την Amex & δεν εχω κ κανένα άλλο προνόμιο!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Τυχεροί όσοι μπορείτε να βγάλετε πιστωτική. Εμάς με εισόδημα 10.000 δεν μας βγάζουν γιατί η γυναίκα μου έχει μπει στον λευκό Τειρεσία από δάνειο που έχει στο όνομα της ο πεθερός μου. Έκανε 1 χρόνο διακανονισμό δόσεων και εμείς τώρα δεν μπορούμε να βγάλουμε και ας έχουμε μια μικρή κερδοφόρα επιχείρηση. Αμαρτίες γονεων...

Στον μαύρο Τειρεσία έχει μπει, στον λευκό μπαίνουμε όλοι όσοι έχουμε οποιαδήποτε κάρτα πιστωτική, ακόμα και αν δεν έχουμε κάνει χρήση του ορίου μας.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ...

Έχω μισθοδοσία στην εθνική, αλλά όλες οι συναλλαγές μου εδώ και 2 χρόνια είναι στην Πειραιώς (ο μισθός μεταφερεται εκεί κάθε μήνα) τα τελευταία 2 χρόνια. Ακόμα και συνάλλαγμα που χρειαστηκα πρόσφατα έκανα στην Πειραιώς.

Το ετήσιο φετινό μου μετά από αναπροσαρμογη μισθου είναι 8000€, το οποίο μετά από αυτήν την αλλαγή του χρόνου θα είναι 10000€.

Έκανα online αίτηση μέσω winbank για πιστωτική MasterCard αλλά δεν δίνω πολλές πιθανότητες...

Με βάση το εισόδημα και τα χαρακτηριστικά των καρτών ποια θα ήταν η επιλογή με τις περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας?

Νομίζω είναι μεταξύ eurobank MasterCard / TT MasterCard / Postcredit MasterCard...

Link to comment
Share on other sites

Στρατό κοιτα να δεις πως έχει η κατάσταση. Το εισόδημα που δηλώνεις είναι γενικά πολύ χαμηλό. Αν δεν έχεις ακίνητη περιουσία έτσι ώστε η τράπεζα να αισθάνεται ασφαλής ότι δεν θα χάσει τα χρήματα της σε περίπτωση στραβης, δεν θα στην εγκρίνουν. Αυτή τη στιγμή οι τράπεζες δεν έχουν ρευστότητα, κοινώς ζεστό χρήμα, όποτε είναι πολύ αυστηρές όσον αφορά την έγκριση νέων πιστωτικών. Όταν κάποιος κάνει αίτηση, η τράπεζα αμέσως χτυπάει το ΑΦΜ σου στον Τειρεσία, για να δει αρχικά τα ανοίγματα σου. Κοινώς βλέπει αν έχεις άλλου πιστωτικές, ασχέτως αν έχεις χρησιμοποιήσει το διαθέσιμο όριο. Η τράπεζα θα πει πχ ο Γιωργος έχει άνοιγμα στην Χ τράπεζα 2000€, εννοώντας ότι μπορεί ανα πάσα στιγμή να την φεσώσει 2000€, αυτό λέγεται άνοιγμα. Όποτε πηγαίνει και λέει στην περίπτωση σου ας πούμε, 10.000€ /μήνα δια 14 μήνες, άρα βγάζεις ας πούμε 715€ το μήνα καθαρά. Η τράπεζα θα σε ρωτήσει, μένεις σε ενοίκιο η έχεις δικό σου σπίτι; Αν μένεις σε ενοίκιο θα αφαιρέσει ένα λογικό ποσό από το καθαρό σου εισόδημα για να εκτιμήσει ποσα θα σου μένουν το μήνα. Τελειώνοντας υπάρχει ένας δείκτης δανειακής επιβάρυνσης, όπου δεν θα πρέπει να ξεπερνάει περίπου το 35% του μηνιαίου εισοδήματος σου. Κοινώς η τράπεζα θα πει, ο πελάτης θέλει κάρτα ενώ στην ουσία του μένουν ψίχουλα για να περνάει το μήνα, άρα υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να μην πληρώσει. Για το λόγο αυτό απορρίπτουν συνέχεια αιτήματα έκδοσης Καρτων από πελάτες με χαμηλό εκκαθαριστικό. Ελπίζω να σε βοήθησα να καταλάβεις πως λειτουργεί το τραπεζικό σύστημα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι μεγαλύτερες πιθανότητες έγκρισης έχεις στην τράπεζα που μπαίνει ο μισθός σου.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...