Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Για όσους έχουν alpha e banking χρησιμοποιεί κανεις την εφαρμογή alpha safe access για παραγωγη πρόσθετων κωδικών ασφαλείας;

Χωρια το τραγικό που σε χρεώνει 8Ε τι γίνεται σε περιπτωση που πχ αλλαξεις συσκευή;

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν alpha e banking χρησιμοποιεί κανεις την εφαρμογή alpha safe access για παραγωγη πρόσθετων κωδικών ασφαλείας;

Χωρια το τραγικό που σε χρεώνει 8Ε τι γίνεται σε περιπτωση που πχ αλλαξεις συσκευή;

 

Ξανακατεβαζεις την εφαρμογη και την αντικαθιστας με την παλια. Δεν ξαναχρεωνεσε τα 8 ευρω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχες το "μηχανακι" που σου εβγαζε κωδικους ηδη και θελησεις απλα να το καταργησεις και να παιρνεις τους κωδικους μεσω της εφαρμογης τοτε παλι δεν χρεωνεσαι.Απλα κανεις αντικατασταση συσκευης μεσω web banking.
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Γνωρίζει κάνείς ποια είναι η σχέση εξαργύρωσης των πόντων στο go4more της εθνικής.

Π.χ όταν αγοράζω καύσιμα παίρνω 12 πόντους για κάθε 1 ευρώ. Το γράφει άλλωστε και στο site. Αν έχω μαζεμένους 2000 πόντους πόσα ευρώ κάυσιμα μπορώ να βάλω;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Γνωρίζει κάνείς ποια είναι η σχέση εξαργύρωσης των πόντων στο go4more της εθνικής.

Π.χ όταν αγοράζω καύσιμα παίρνω 12 πόντους για κάθε 1 ευρώ. Το γράφει άλλωστε και στο site. Αν έχω μαζεμένους 2000 πόντους πόσα ευρώ κάυσιμα μπορώ να βάλω;

 

2000 ποντοι αντιστοιχουν σε 5 ευρω καυσιμα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

2000 ποντοι αντιστοιχουν σε 5 ευρω καυσιμα

 

Εκτός και αν υπάρξει κάποια προσφορά εξαργύρωσης των πόντων επομένως φθάσουμε να μιλάμε για 2.000 πόντους να αντιστοιχούν μέχρι και 15 ευρώ (πόντοι εξαργύρωσης Χ 3) !!! Δεν σας κρύβω ότι αυτή την στιγμή μαζεύω ακριβώς 3.000 πόντους τον μήνα και υπολογίζω σε 24 μήνες να έχω 72.000 πόντους, οι οποίοι θα αντιστοιχούν σε 180 ευρώ. Αν μπορέσω τότε να πετύχω κάποια καλή προσφορά με εξαργύρωση πόντων Χ 2,5 ή 3 τότε μιλάμε ότι θα έφθανα στα 450-540 ευρώ το οποίο φαντάζει ένα πολύ καλό σεβαστό ποσό για αγορά κάποιας ηλεκτρονικής συσκευής, χωρίς να έχω αλλάξει ούτε στο ελάχιστο τις καταναλωτικές μου συνήθειες, προ και μετά εποχής go4more !!!

Link to comment
Share on other sites

Εκτός και αν υπάρξει κάποια προσφορά εξαργύρωσης των πόντων επομένως φθάσουμε να μιλάμε για 2.000 πόντους να αντιστοιχούν μέχρι και 15 ευρώ (πόντοι εξαργύρωσης Χ 3) !!! Δεν σας κρύβω ότι αυτή την στιγμή μαζεύω ακριβώς 3.000 πόντους τον μήνα και υπολογίζω σε 24 μήνες να έχω 72.000 πόντους, οι οποίοι θα αντιστοιχούν σε 180 ευρώ. Αν μπορέσω τότε να πετύχω κάποια καλή προσφορά με εξαργύρωση πόντων Χ 2,5 ή 3 τότε μιλάμε ότι θα έφθανα στα 450-540 ευρώ το οποίο φαντάζει ένα πολύ καλό σεβαστό ποσό για αγορά κάποιας ηλεκτρονικής συσκευής, χωρίς να έχω αλλάξει ούτε στο ελάχιστο τις καταναλωτικές μου συνήθειες, προ και μετά εποχής go4more !!!

 

οι ποντοι για ποσο κρατανε? αν κανω αναληψεις και καταθεσεις στο λογαριασμο μου μαζευω ποντους?

Link to comment
Share on other sites

Εκτός και αν υπάρξει κάποια προσφορά εξαργύρωσης των πόντων επομένως φθάσουμε να μιλάμε για 2.000 πόντους να αντιστοιχούν μέχρι και 15 ευρώ (πόντοι εξαργύρωσης Χ 3) !!! Δεν σας κρύβω ότι αυτή την στιγμή μαζεύω ακριβώς 3.000 πόντους τον μήνα και υπολογίζω σε 24 μήνες να έχω 72.000 πόντους, οι οποίοι θα αντιστοιχούν σε 180 ευρώ. Αν μπορέσω τότε να πετύχω κάποια καλή προσφορά με εξαργύρωση πόντων Χ 2,5 ή 3 τότε μιλάμε ότι θα έφθανα στα 450-540 ευρώ το οποίο φαντάζει ένα πολύ καλό σεβαστό ποσό για αγορά κάποιας ηλεκτρονικής συσκευής, χωρίς να έχω αλλάξει ούτε στο ελάχιστο τις καταναλωτικές μου συνήθειες, προ και μετά εποχής go4more !!!

 

θεωρω απιθανο να δωσει προσφορα εξαργυρωσης επι 3 σε καταστημα με ηλεκτρονικα ηδη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οι ποντοι για ποσο κρατανε? αν κανω αναληψεις και καταθεσεις στο λογαριασμο μου μαζευω ποντους?

Για την ώρα κρατάνε 2 χρόνια από την ημέρα συλλογής τους, στο μέλλον αν μειωθεί ή αυξηθεί αυτός ο χρόνος μένει να το δούμε...εδωhttps://www.nbg.gr/go4more/#/home μπορείς να δεις πώς συλλέγεις πόντους και στην ερώτηση σου η απάντηση είναι αρνητική, δεν μαζεύεις πόντους από αναλήψεις μετρητών, μόνο από μέσα υπόλοιπα καταθέσεων.

 

θεωρω απιθανο να δωσει προσφορα εξαργυρωσης επι 3 σε καταστημα με ηλεκτρονικα ηδη.

 

Νομίζω στην αρχή του προγράμματος είχε δώσει Χ 2 ή 2,5 στο Media Markt αλλά ήταν για περιορισμένο χρονικό διάστημα. Τώρα αν θυμάμαι λάθος ζητώ συγγνώμη. Αυτό ελπίζω να ξαναγίνει ιδίως σε περιόδους εορτών και να πάρω μια καλή 3D TV ή ένα καλό lap top ή ένα καλό κινητό δίνοντας μαξ 200-250 ευρώ !!! Επαναλαμβάνω όμως ότι δεν είναι πρωταρχικός μου σκοπός και στόχος η συλλογή των πόντων και ούτε αλλάζω τις καταναλωτικές μου συνήθειες για να μαζέψω πόντους και πιστεύω ότι αυτό θα πρέπει να το κάνουν όλοι.

 

Αν δηλαδή ο ΑΒ Βασιλόπουλος έχει ένα προϊόν 0,5 ευρώ πιο φθηνά από τον Μαρινόπουλο, δεν θα ψώνιζα από τον τελευταίο για να πάρω 12 πόντους για κάθε 1 ευρώ αλλά θα προτιμούσα τον πρώτο και ας έπαιρνα 4 ή 8 πόντους/ευρώ ή αν ήθελα να κλείσω ένα αεροπορικό εισιτήριο με την aegean, δεν θα το έκλεινα από το site της AEGEAN χρησιμοποιώντας την AMEX της Άλφα για να κερδίσω 4 πόντους/ευρώ και ταυτόχρονα να πλήρωνα σχεδόν 3,5 % προμήθεια επι της αξίας της πτήσης αλλά θα προτιμούσα να κοιτάξω αν έχει την ίδια τιμή το travelplan.gr και να το κλείσω μέσω αυτής και της Εθνικής και αν αυτή ήταν πιο ακριβή από το site της aegean (που το συνηθίζει), θα το έκλεινα μέσω της aegean χρησιμοποιώντας απλά την χρεωστική της Εθνικής και ας έπαιρνα μόνο 100 πόντους για ένα ταξίδι 300 ευρώ και όχι 1.200 πόντων αν το έκλεινα με την ΑΜΕΧ της Άλφα !!!

 

Θέλω να πω το εξής: καλά είναι αυτά τα προγράμματα επιβράβευσης αλλά πολλές φορές μπορεί αντί να κερδίσουμε να βρεθούμε να πληρώσουμε και παραπάνω και να νομίζουμε ότι μας έκαναν και χάρη ;)

Edited by aggelosn
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση.Εχω την Alphabank Enter Bonus (American Express) οταν κανω ανανεωση χρονου ονλαιν μεσω της καρτας αυτης σε καρτοκινητα παιρνω 4 ποντους ανα ευρω που ειναι συνεργαζομενη εταιρια? εχει κανεις την ιδια?
Link to comment
Share on other sites

Αν ειχες το "μηχανακι" που σου εβγαζε κωδικους ηδη και θελησεις απλα να το καταργησεις και να παιρνεις τους κωδικους μεσω της εφαρμογης τοτε παλι δεν χρεωνεσαι.Απλα κανεις αντικατασταση συσκευης μεσω web banking.

Δεν έχω το μηχανάκι και η αλήθεια είναι προτιμώ να μην το αγοράσω..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Που ενημερωνόμαστε για την αξία των πόντων μας; Δηλαδή στο κάθε μαγαζί πόσο πιάνει ο κάθε πόντιος και αν είναι χ1 χ2 χ3;;
Link to comment
Share on other sites

Που ενημερωνόμαστε για την αξία των πόντων μας; Δηλαδή στο κάθε μαγαζί πόσο πιάνει ο κάθε πόντιος και αν είναι χ1 χ2 χ3;;

 

Κατεβασε την εφαρμογη. Ειναι πολυ βολικη

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν δηλαδή ο ΑΒ Βασιλόπουλος έχει ένα προϊόν 0,5 ευρώ πιο φθηνά από τον Μαρινόπουλο, δεν θα ψώνιζα από τον τελευταίο για να πάρω 12 πόντους για κάθε 1 ευρώ αλλά θα προτιμούσα τον πρώτο και ας έπαιρνα 4 ή 8 πόντους/ευρώ

ayto καντο πιο λιανα.. δε το καταλαβα:confused:

Link to comment
Share on other sites

Που ενημερωνόμαστε για την αξία των πόντων μας; Δηλαδή στο κάθε μαγαζί πόσο πιάνει ο κάθε πόντιος και αν είναι χ1 χ2 χ3;;

 

https://www.nbg.gr/go4more/#/home

 

Αν και η εφαρμογή βολική (αρκεί να έχεις δίκτυο)

Link to comment
Share on other sites

ayto καντο πιο λιανα.. δε το καταλαβα:confused:

 

Κάπως έτσι κινούμαι κι εγώ: Κοιτάζω πού μπορώ να ψωνίσω φθηνότερα για να έχω άμεσο κέρδος (και ίσως λιγότερους πόντους) παρά να κοιτάζω από πού θα μαζέψω περισσότερους πόντους αδιαφορώντας για την τιμή του προϊόντος. Είναι αυτό που έλεγε και το παληκάρι παραπάνω, ότι δεν πρέπει να σε παρασύρει η κάρτα για να αλλάξεις καταναλωτικές συνήθειες, αλλά να είναι εργαλείο που θα σε επιβραβεύει για αυτές που έχεις ήδη. :)

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι κινούμαι κι εγώ: Κοιτάζω πού μπορώ να ψωνίσω φθηνότερα για να έχω άμεσο κέρδος (και ίσως λιγότερους πόντους) παρά να κοιτάζω από πού θα μαζέψω περισσότερους πόντους αδιαφορώντας για την τιμή του προϊόντος. Είναι αυτό που έλεγε και το παληκάρι παραπάνω, ότι δεν πρέπει να σε παρασύρει η κάρτα για να αλλάξεις καταναλωτικές συνήθειες, αλλά να είναι εργαλείο που θα σε επιβραβεύει για αυτές που έχεις ήδη. :)

Ακριβώς.εμένα με συμφέρει περισσότερο το πρόγραμμα αυτό μιας και δουλεύω πολύ και το ίντερνετ μπανκινγκ. Πληρώνω λογαριασμούς για γονείς και γιαγιάδες μεταφέρω λεφτά πληρώνω δόσεις εφορίας κ.Α και μου τα δίνουν οι άλλοι στο χέρι. Οπότε παίρνεις ο,τι πόντους τσιμπάς απο όλα αυτά που ούτως ή άλλως τα έκανα Και πριν κέρδος είναι.

Link to comment
Share on other sites

σημερα μεα απο 1 εβδομαδα μου ηρθε και η καινουργια η καρτα...

εγω παντω καθως και φιλους μου που ρωτησα δεν εχουμε καταλαβει συγκεκριμενα πως μαζευουμε ποντους..... και οι 3 μας εχουμε το σπουδαζω.... μπηκαμε στο site αλλα δυστηχως δεν μπορουμε να βγαλουμε ακρη... συγκεκριμενα με ποιους τροπους μαζευουμε ποντους στο σπουδαζω? υπαρχει καποιος να γνωριζει να μας τους πει? μπηκαμε στο site αλλα δυστηχως δεν μπορουμε να βγαλουμε ακρη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο για το σπουδάζω... Μαζεύεις πόντους όπως όλοι...

 

ευχαριστω γισ την απαντηση!

και κατι τελευταιο επειδη εχω και το go4more και την επιστροφη της eurobank καθαρα σε θεμα αγορων και εκτος των προσφορων που βγαζουν ποια συμφερει πιο πολυ να επικεντρωθω για τις αγορες μου?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω γισ την απαντηση!

και κατι τελευταιο επειδη εχω και το go4more και την επιστροφη της eurobank καθαρα σε θεμα αγορων και εκτος των προσφορων που βγαζουν ποια συμφερει πιο πολυ να επικεντρωθω για τις αγορες μου?

 

η επιστροφη της eurobank

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι χρησιμοποιείς για τις ανάγκες σου.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...