Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Η Eurobank με 10 συναλλαγές εντός Ιουνίου, δίνει 10€ επιστροφή δώρο.

 

όχι ακριβώς. Ναι δίνει αλλά να έχει γίνει το συνολικό ποσό των 300 ευρώ. Δηλαδή με λίγα λόγια κάθε φορά 30 ευρώ. Θα το δεις στις περισσότερες πληροφορίες.

Επίσης, Η eurobank έβγαλε τα 5 ευρώ από επιστροφή για σύσταση εφαρμογής. Δηλαδή εγώ που προσκαλώ κερδίζω 5 ευρώ και ο άλλος 10 ευρώ. Απλώς σαν προϋπόθεση είναι 1)να κάνεις εγκατάσταση 1η φορά την εφαρμογή στο κινητό και να συνδέσεις για 1η φορά την κάρτα στην εφαρμογή του κινητού ( adroind)και 2) Να πάρετε τον κωδικό σύστασης από αυτόν που θα σας κάνει σύσταση για να πάρετε τα 10 ευρώ. Το έκανα μια φορά με έναν συγγενή μου και δούλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσουμε τις προσφορές, εξαρτάται από πού ψωνίζεις. Βέβαια εγώ θα τις λάμβανα υπόψη γιατί το go4more έχει σχεδόν συνέχεια, οπότε δεν είναι κάτι περιστασιακό. Στα βενζινάδικα σου έρχεται πάνω κάτω το ίδιο και στα σούπερ μάρκετ, αν πηγαίνεις Σκλαβενίτη συμφέρει το go4more, για carrefour είναι τα ίδια. Το θέμα είναι ότι με την Επιστροφή παίρνεις λεφτά μόνο από τις αγορές σου, ενώ με το go4more παίρνεις και για διάφορες συναλλαγές που κάνεις με την τράπεζα, οπότε οι πόντοι μαζεύονται εύκολα!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία ερώτηση. Έχει δοκιμάσει να συνδέσει κανείς τους κωδικούς του από το Internet Banking τις εθνικής με το simple pay. Σε εμένα βγάζει συνεχώς μήνυμα λάθους.
Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσουμε τις προσφορές, εξαρτάται από πού ψωνίζεις. Βέβαια εγώ θα τις λάμβανα υπόψη γιατί το go4more έχει σχεδόν συνέχεια, οπότε δεν είναι κάτι περιστασιακό. Στα βενζινάδικα σου έρχεται πάνω κάτω το ίδιο και στα σούπερ μάρκετ, αν πηγαίνεις Σκλαβενίτη συμφέρει το go4more, για carrefour είναι τα ίδια. Το θέμα είναι ότι με την Επιστροφή παίρνεις λεφτά μόνο από τις αγορές σου, ενώ με το go4more παίρνεις και για διάφορες συναλλαγές που κάνεις με την τράπεζα, οπότε οι πόντοι μαζεύονται εύκολα!

 

πες μου ποια η αντιστοιχια ποντων go4more και χρηματων επιστροφης eurobank...

εχεις κανει καποιον υπολογισμο?

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται τις αγορες σου. ποιο σουπερμαρκετ επιλεγεις, που βαζεις βενζινη κλπ.

πχ. η εκο στην εθνικη ειναι 3%, οσο και στην eurobank.

3% ειναι και για την shell, αλλά η eurobank δεν εχει shell.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία ερώτηση. Έχει δοκιμάσει να συνδέσει κανείς τους κωδικούς του από το Internet Banking τις εθνικής με το simple pay. Σε εμένα βγάζει συνεχώς μήνυμα λάθους.

 

Πιστεύω δεν συνεργάζονται. Αν έχεις internet Εθνικής κάνεις τις πληρωμές σου απο εκεί. Για τους άλλους που δεν έχουν κωδικούς για internet banking Εθνικής είναι το simple pay.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω δεν συνεργάζονται. Αν έχεις internet Εθνικής κάνεις τις πληρωμές σου απο εκεί. Για τους άλλους που δεν έχουν κωδικούς για internet banking Εθνικής είναι το simple pay.

 

"Είστε χρήστης του i-bank Internet Banking;

Αν ναι, τότε μπορείτε να πραγματοποιήσετε είσοδο στο i-bank Simple Pay χρησιμοποιώντας το υπάρχον όνομα χρήστη (user id) και κωδικό πρόσβασης (password) που χρησιμοποιείτε στο i-bank Internet Banking της Εθνικής Τράπεζας. Με αυτό τον τρόπο δεν απαιτείται να ακολουθήσετε τη διαδικασία εγγραφής στο i-bank Simple Pay, και δεν χρειάζεται να απομνημονεύσετε ξεχωριστό όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης.

Απλά πληκτρολογείστε το όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης στην οθόνη εισόδου του i-bank Simple Pay και πραγματοποιήστε κατευθείαν είσοδο. Τόσο απλά!

 

Έχετε ήδη κάνει εγγραφή στο Simple Pay;

Κανένα πρόβλημα!Την πρώτη φορά που θα κάνετε login με το όνομα χρήστη και τον κωδικό πρόσβασης του i-bank Internet Banking, θα σας δοθεί η (προαιρετική) επιλογή να συνδέσετε τον υπάρχοντα λογαριασμό σας i-bank Simple Pay. Με αυτόν τον τρόπο θα διατηρήσετε όλη την ιστορικότητα των πληρωμών σας και των συναλλαγών και καρτών που τυχόν έχετε αποθηκεύσει καθώς και το e-mail που χρησιμοποιείτε στο i-bank Simple Pay. Μπορείτε ανά πάσα στιγμή να ακυρώσετε την πρόσβαση μέσω i-bank Internet Banking και να ορίσετε εκ νέου κωδικούς πρόσβασης μόνο μέσω του i-bank Simple Pay."

 

 

 

Το θέμα είναι οτι δεν γίνετε και βγάζει σφάλμα πριν την ολοκλήρωση τις διαδικασίας. Τεσπα. Μπορεί να στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται τις αγορες σου. ποιο σουπερμαρκετ επιλεγεις, που βαζεις βενζινη κλπ.

πχ. η εκο στην εθνικη ειναι 3%, οσο και στην eurobank.

3% ειναι και για την shell, αλλά η eurobank δεν εχει shell.

 

στην ενικη μαζευουμε ποντους και απο χρηση της καρτας σε ηλεκτρονικης αγορες? με τη χρηση της στο paypal μαζευουμε τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

στην ενικη μαζευουμε ποντους και απο χρηση της καρτας σε ηλεκτρονικης αγορες? με τη χρηση της στο paypal μαζευουμε τιποτα?

 

Παιδιά με την πιστωτική Go visa τις Εθνικής για κάθε ένα ευρώ χρέωσης παίρνεις και ένα πόντο με το πρόγραμμα Go4more. Εξαιρούνται βέβαια οι συνεργαζόμενες επιχειρήσεις (shell, Eko, carrefour, Σκλαβενίτης κτλ) που δίνουν πιο πολλούς πόντους και εξαργύρωση

Link to comment
Share on other sites

εγω ανεφερομαι σε χρεωστικη και οχι πιστωτικη.....

1)μαζευουμε ποντους απο ηλεκτρονικες αγορες?

2) μαζευουμε ποντους απο χρηση της σε paypal?

3) ποια ειναι τα εξοδα μετατροπης συναλλαγματος? και αν εχει και προμηθεια?

4) μπορω την υπεραναληψη να τη χρησιμοποιησω και στις ηλεκτρονικες μου αγορες? ή ισχυει μονο για αναληψη μετρητων?

οποιος μπορεσει να μυ απαντησει με εχει σωσει!!! :)

Edited by akis8607
Link to comment
Share on other sites

εγω ανεφερομαι σε χρεωστικη και οχι πιστωτικη.....

1)μαζευουμε ποντους απο ηλεκτρονικες αγορες?

2) μαζευουμε ποντους απο χρηση της σε paypal?

3) ποια ειναι τα εξοδα μετατροπης συναλλαγματος? και αν εχει και προμηθεια?

4) μπορω την υπεραναληψη να τη χρησιμοποιησω και στις ηλεκτρονικες μου αγορες? ή ισχυει μονο για αναληψη μετρητων?

οποιος μπορεσει να μυ απαντησει με εχει σωσει!!! :)

 

https://www.nbg.gr/el/retail/cards/debit-cards/debitmastercard

https://www.nbg.gr/go4more/#/home

 

1 & 2) Πόντους μαζεύεις με οποιαδήποτε χρέωση τις κάρτας.

3) Εννοείτε πως αν ψωνίσεις μέσω internet με δολάρια θα υπάρχει και η αντίστοιχη χρέωση για την μετατροπή του νομίσματος.

4) Για υπερανάληψη δες εδώ https://www.nbg.gr/el/retail/consumer-loans/open-loans/overdraft

 

Αν δείς ολά τα link θα μάθεις τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

https://www.nbg.gr/el/retail/cards/debit-cards/debitmastercard

https://www.nbg.gr/go4more/#/home

 

1 & 2) Πόντους μαζεύεις με οποιαδήποτε χρέωση τις κάρτας.

3) Εννοείτε πως αν ψωνίσεις μέσω internet με δολάρια θα υπάρχει και η αντίστοιχη χρέωση για την μετατροπή του νομίσματος.

4) Για υπερανάληψη δες εδώ https://www.nbg.gr/el/retail/consumer-loans/open-loans/overdraft

 

Αν δείς ολά τα link θα μάθεις τα πάντα.

κατ'αρχας σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

για το 1) και 2) ειναι 100% σιγουρο??? γιατι κανω πολλες αγορες ειδικα μεσω paypal και αν ισχυει θα μαζεψω πολλους ποντους!!!

για το 3) οσο και να εψαξα δε βρηκα πουθενα να λεει συγκεκριμενα τις χρεωσεις!!!!

για το 4) ειδα το λινκ αλλα δε λεει καπου αν μπορω την υπεραναληψη να την χρησιμοποιησω και για αγορες μεσω ιντερνετ ή αν ειναι απλα για να την κανω αναληψη....

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

για το 1) και 2) ειναι 100% σιγουρο??? γιατι κανω πολλες αγορες ειδικα μεσω paypal και αν ισχυει θα μαζεψω πολλους ποντους!!!

για το 3) οσο και να εψαξα δε βρηκα πουθενα να λεει συγκεκριμενα τις χρεωσεις!!!!

για το 4) ειδα το λινκ αλλα δε λεει καπου αν μπορω την υπεραναληψη να την χρησιμοποιησω και για αγορες μεσω ιντερνετ ή αν ειναι απλα για να την κανω αναληψη....

 

Για τις αγορές είναι σίγουρο. Απλά η διαφορά είναι ότι με την debit master card θα έχεις 1 πόντο ανά 3€ ενώ με την πιστωτική 1 πόντο ανά 1€.

Τις χρησιμοποιώ και τις δύο αλλά πιο πολύ την πιστωτική για είναι πιο μεγάλο το κέρδος.

 

Για τις χρεώσεις τώρα λέει στο site πως πρέπει να επισκεφτείς κάποιο κατάστημα για να ενημερωθείς.

 

Όσο για την υπερανάληψη αφορά μόνο ανάληψη μετρητών.

Link to comment
Share on other sites

Για τις αγορές είναι σίγουρο. Απλά η διαφορά είναι ότι με την debit master card θα έχεις 1 πόντο ανά 3€ ενώ με την πιστωτική 1 πόντο ανά 1€.

Τις χρησιμοποιώ και τις δύο αλλά πιο πολύ την πιστωτική για είναι πιο μεγάλο το κέρδος.

 

Για τις χρεώσεις τώρα λέει στο site πως πρέπει να επισκεφτείς κάποιο κατάστημα για να ενημερωθείς.

 

Όσο για την υπερανάληψη αφορά μόνο ανάληψη μετρητών.

 

τωρα ειδα στο site του go4more οτι λεει Συναλλαγή μέσω χρεωστικής κάρτας (περιλαμβάνεται και η αξία της πρώτης συναλλαγής) μέσω POS 1 πόντος, κατ’ ελάχιστο, ανά €3 αξίας συναλλαγής, με μέγιστο 5.000 πόντους/μήνα

αρα πρεπει να περαστει σε pos!!! δε λεει καπου αλλου οτι κερδιζεις ποντους απο online αγορες...

αν γνωριζει καποιος αλλος για τη χρεωση μετατροπης συναλλαγματος σε ηλεκτρονικες αγορες ας με ενημερωσει...

ευχαριστω!!!

Edited by akis8607
Link to comment
Share on other sites

τωρα ειδα στο site του go4more οτι λεει Συναλλαγή μέσω χρεωστικής κάρτας (περιλαμβάνεται και η αξία της πρώτης συναλλαγής) μέσω POS 1 πόντος, κατ’ ελάχιστο, ανά €3 αξίας συναλλαγής, με μέγιστο 5.000 πόντους/μήνα

αρα πρεπει να περαστει σε pos!!! δε λεει καπου αλλου οτι κερδιζεις ποντους απο online αγορες...

αν γνωριζει καποιος αλλος για τη χρεωση μετατροπης συναλλαγματος σε ηλεκτρονικες αγορες ας με ενημερωσει...

ευχαριστω!!!

Χρησιμοποιώ κανονικά την κάρτα σε paypal και σε online αγορές. Οι πόντοι μπαίνουν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ κανονικά την κάρτα σε paypal και σε online αγορές. Οι πόντοι μπαίνουν κανονικά.

σορρυ απλα ηθελα να το επιβεβαιωσω γιατι ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας για μενα....

απο τη στιγμη που χρησιμοποιησες το paypal μετα απο ποσες μερες σου μπαινουν οι ποντοι?

Edited by akis8607
Link to comment
Share on other sites

σορρυ απλα ηθελα να το επιβεβαιωσω γιατι ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας για μενα....

απο τη στιγμη που χρησιμοποιησες το paypal μετα απο ποσες μερες σου μπαινουν οι ποντοι?

Σε 2-3 εργάσιμες

Link to comment
Share on other sites

Σε 2-3 εργάσιμες

ωραια!! και κατι τελευταιο γιατι σε εχω τρελανει..... τη μετατροπη την εχεις να την κανει το paypal ή η τραπεζα?

Link to comment
Share on other sites

ωραια!! και κατι τελευταιο γιατι σε εχω τρελανει..... τη μετατροπη την εχεις να την κανει το paypal ή η τραπεζα?

 

Ανάλογα την τράπεζα. Αν έχεις Εθνική συμφέρει να την κάνει η τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την τράπεζα. Αν έχεις Εθνική συμφέρει να την κάνει η τράπεζα.

 

η εθνικη τι χρεωσεις εχει για μετατροπη συναλαγματος?

Link to comment
Share on other sites

Δε χρεώνει ξεχωριστά. Αν έχει χρεώσεις είναι μικρές, γιατί δε βλέπω μεγάλες διαφορές στις χρεώσεις μου με την ισοτιμία.
Link to comment
Share on other sites

τωρα ειδα στο site του go4more οτι λεει Συναλλαγή μέσω χρεωστικής κάρτας (περιλαμβάνεται και η αξία της πρώτης συναλλαγής) μέσω POS 1 πόντος, κατ’ ελάχιστο, ανά €3 αξίας συναλλαγής, με μέγιστο 5.000 πόντους/μήνα

αρα πρεπει να περαστει σε pos!!! δε λεει καπου αλλου οτι κερδιζεις ποντους απο online αγορες...

αν γνωριζει καποιος αλλος για τη χρεωση μετατροπης συναλλαγματος σε ηλεκτρονικες αγορες ας με ενημερωσει...

ευχαριστω!!!

 

Αυτοί οι 5000 πόντοι μάξιμουμ το μήνα, πόσο αξίζουν σε ευρώ; Κάνω τόσες πολλές συναλλαγές online που φτάνω το όριο εύκολα νομίζω.

Υπάρχει κάποια εκτίμηση για το ΣΕ ΠΟΣΑ ΕΥΡΩ αντιστοιχούν αυτοί οι 5000 πόντοι;

Ευχαριστώ

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Δε χρεώνει ξεχωριστά. Αν έχει χρεώσεις είναι μικρές, γιατί δε βλέπω μεγάλες διαφορές στις χρεώσεις μου με την ισοτιμία.

 

αρα δεν εχει χρεωσεις μετατροπης? ακομη και σε αγορες του 1 ευρω δεν εχεις δει χρεωσεις?

 

----- προσθήκη μηνύματος 50 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτοί οι 5000 πόντοι μάξιμουμ το μήνα, πόσο αξίζουν σε ευρώ; Κάνω τόσες πολλές συναλλαγές online που φτάνω το όριο εύκολα νομίζω.

Υπάρχει κάποια εκτίμηση για το ΣΕ ΠΟΣΑ ΕΥΡΩ αντιστοιχούν αυτοί οι 5000 πόντοι;

Ευχαριστώ

 

αρα και εσενα κερδιζεις κανονικα ποντους με χρηση της σε ηλεκτρονικες αγορες και χρηση της μεσω paypal?

Link to comment
Share on other sites

αρα δεν εχει χρεωσεις μετατροπης? ακομη και σε αγορες του 1 ευρω δεν εχεις δει χρεωσεις?

 

αρα και εσενα κερδιζεις κανονικα ποντους με χρηση της σε ηλεκτρονικες αγορες και χρηση της μεσω paypal?

 

Αν έχει είναι μικρές και δεν προβληματίζουν.

Πόντους κερδίζεις απο αυτά που γράφεις και απο υπόλοιπα λογαριασμών, δάνεια, ασφάλειες, πληρωμές, γενέθλια κλπ κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...