Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Επανέρχομαι λίγο με το θέμα μου. Θα πάρω τηλέφωνο αύριο να δω τι παίζει. Απλά ήθελα να ρωτήσω τους γνώστες για μία ιδέα που μου ήρθε.

 

Μιας και έχει γίνει ακύρωση της παραγγελίας αλλά τα λεφτά είναι ήδη δεσμευμένα, θα μπορούσα να κανονίσω (τηλεφωνικά λογικά) με τα multirama να αγοράσω κάτι άλλο που θέλω από κει με το ήδη υπάρχον δεσμευμένο ποσό;; Παρόλο που το προϊόν που θα πάρω κοστίζει γύρω στα 20 ευρώ παραπάνω, κάπως να το συνδυάσω ώστε να αφαιρεθεί το ποσό αυτό πάλι από την κάρτα και αυτό που έχει δεσμευθεί να πάει στο νέο προϊόν μπας και γλιτώσω την ταλαιπωρία. Επιστημονική φαντασία ε;:lol:

 

Οι δέκα μέρες είναι εργάσιμες και κατά προσέγγιση, οπότε μάλλον άδικα αγχώνεσαι. Από τη στιγμή που έχει ξεκινήσει η διαδικασία της ακύρωσης της συναλλαγής τα χρήματα δεν βρίσκονται πλέον στο Multirama και συνεπώς δεν μπορεί να ακυρωθεί η διαδικασία. Θα πρέπει να κάνεις λίγη υπομονή για να επιστραφούν τα χρήματα στο λογαριασμό σου/στην κάρτα σου και μετά να κάνεις άλλη παραγγελία.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Οταν ληγουν οι προπληρωμενες και υπαρχει καποιο υπολοιπο μεσα στην καρτα τι γινεται?

 

Πας στην τράπεζα και πέρνεις την καινούρια προληρωμένη, ή πας ταμείο και κάνεις ανάληψη τα χρήματα σου.

Link to comment
Share on other sites

Οι δέκα μέρες είναι εργάσιμες και κατά προσέγγιση, οπότε μάλλον άδικα αγχώνεσαι. Από τη στιγμή που έχει ξεκινήσει η διαδικασία της ακύρωσης της συναλλαγής τα χρήματα δεν βρίσκονται πλέον στο Multirama και συνεπώς δεν μπορεί να ακυρωθεί η διαδικασία. Θα πρέπει να κάνεις λίγη υπομονή για να επιστραφούν τα χρήματα στο λογαριασμό σου/στην κάρτα σου και μετά να κάνεις άλλη παραγγελία.

 

Αυτο το κατα προσεγγιση φοβαμαι φιλτατε γιατι στην προηγουμενη σελιδα εγινε αναφορα μεχρι και για εναν μηνα δεσμευση.

Οπως και να χει, στις 10 μερες νταν θα παρω τηλεφωνακι! :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λατρευτο ΑΤΜ της Πειραιως (πρωην τραπεζα Κυπρου), απο αυτα που κανουν αμεση καταμετρηση, μου εξαφανισε εχθες 200 ευρω σε καταθεση. Εβαλα τα λεφτα, αρχισε να τα κανει καταμετρηση υπερβολικη ωρα και στο τελος μου πεταει ενα μηνυμα "το ατμ ειναι εκτος λειτουργιας". Τουλαχιστον το ευγενικο ΑΤΜ μου επεστρεψε την debit card μου.

Πηγα στο καταστημα πρωι πρωι, μου ειπαν οτι θα με καλεσουν το μεσημερι και ολο χαρα το μεσημερι με καλεσαν κ μου ειπαν πως βρηκαν τα 200 ευρω στον ιμαντα του μηχανηματος.

There is a catch.

"Εφοσον παρουμε εγκριση απο τα κεντρικες τις επομενες ημερες, θα παρετε τα λεφτα σας"

 

:worry::worry::worry::worry::worry::worry::worry:

 

Ποσο καιρο παιρνει ρε παιδες αυτη η διαδικασια στην Πειραιως? Δεν ειναι τραγικο για δικο τους λαθος να μην εχω αμεσα τα λεφτα μου?

Link to comment
Share on other sites

Λατρευτο ΑΤΜ της Πειραιως (πρωην τραπεζα Κυπρου), απο αυτα που κανουν αμεση καταμετρηση, μου εξαφανισε εχθες 200 ευρω σε καταθεση. Εβαλα τα λεφτα, αρχισε να τα κανει καταμετρηση υπερβολικη ωρα και στο τελος μου πεταει ενα μηνυμα "το ατμ ειναι εκτος λειτουργιας". Τουλαχιστον το ευγενικο ΑΤΜ μου επεστρεψε την debit card μου.

Πηγα στο καταστημα πρωι πρωι, μου ειπαν οτι θα με καλεσουν το μεσημερι και ολο χαρα το μεσημερι με καλεσαν κ μου ειπαν πως βρηκαν τα 200 ευρω στον ιμαντα του μηχανηματος.

There is a catch.

"Εφοσον παρουμε εγκριση απο τα κεντρικες τις επομενες ημερες, θα παρετε τα λεφτα σας"

 

:worry::worry::worry::worry::worry::worry::worry:

 

Ποσο καιρο παιρνει ρε παιδες αυτη η διαδικασια στην Πειραιως? Δεν ειναι τραγικο για δικο τους λαθος να μην εχω αμεσα τα λεφτα μου?

 

Απίστευτο πραγματικά, δεν το έχω ξαναδεί να συμβαίνει. Είσαι πραγματικά πολύ άτυχος.

Αλλά εξ' αποκλεισμού μπορούν να εξάγουν το συμπέρασμα ότι τα 200 ευρώ είναι δικά σου.

Κράτα αποδείξεις, χαρτάκια και λοιπά αποδεικτικά.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσπαθησα μεσω ΑΤΜ να κανω καταθεση σε χρεωστική κύπρου,νυν πειραιώς αλλά τζίφος.

να υποθέσω πρέπει να βγάλω κάποια καινούρια καρτα για να κάνω την δουλειά μου?πόσες μέρες κρατάει περίπου το νταχτιρντι?

Link to comment
Share on other sites

Προφανως εχει ληξει η καρτα, ενω αν εχεις ηδη καρτα στην Πειραιως δεν μπορεις να εχεις δυο καρτες στο ιδιο ονομα...

Παντως για μενα Visa Electron και winbank ειναι μαστ για αγορες στο ιντερνετ... Οτι καλυτερο το winbank δεν ειναι τυχαιο οτι σαρωνει τα βραβεια καθε χρονια...

Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

Προφανως εχει ληξει η καρτα, ενω αν εχεις ηδη καρτα στην Πειραιως δεν μπορεις να εχεις δυο καρτες στο ιδιο ονομα.....

 

δεν συμβαινει αυτο....εχω 4 καρτες της πειραιως στο ονομα μου....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσπαθησα μεσω ΑΤΜ να κανω καταθεση σε χρεωστική κύπρου,νυν πειραιώς αλλά τζίφος.

να υποθέσω πρέπει να βγάλω κάποια καινούρια καρτα για να κάνω την δουλειά μου?πόσες μέρες κρατάει περίπου το νταχτιρντι?

Kαι εγώ Κύπρου είχα αλλά τέλος. Πρέπει να βγάλεις καινούρια.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Λατρευτο ΑΤΜ της Πειραιως (πρωην τραπεζα Κυπρου), απο αυτα που κανουν αμεση καταμετρηση, μου εξαφανισε εχθες 200 ευρω σε καταθεση. Εβαλα τα λεφτα, αρχισε να τα κανει καταμετρηση υπερβολικη ωρα και στο τελος μου πεταει ενα μηνυμα "το ατμ ειναι εκτος λειτουργιας". Τουλαχιστον το ευγενικο ΑΤΜ μου επεστρεψε την debit card μου.

Πηγα στο καταστημα πρωι πρωι, μου ειπαν οτι θα με καλεσουν το μεσημερι και ολο χαρα το μεσημερι με καλεσαν κ μου ειπαν πως βρηκαν τα 200 ευρω στον ιμαντα του μηχανηματος.

There is a catch.

"Εφοσον παρουμε εγκριση απο τα κεντρικες τις επομενες ημερες, θα παρετε τα λεφτα σας"

 

:worry::worry::worry::worry::worry::worry::worry:

 

Ποσο καιρο παιρνει ρε παιδες αυτη η διαδικασια στην Πειραιως? Δεν ειναι τραγικο για δικο τους λαθος να μην εχω αμεσα τα λεφτα μου?

Η διαδικασία μπορει να πάρει μερες, περιμένουν να αδειασει το μηχανημα και να ερθει η εταιρεια να βαλει μεσα νεο χρημα, τοτε παιρνουν το οκ και επιστρέφουν τα χρηματα, εμενα μου ειχε συμβεί 2-3 μερες μετα τις συντάξεις, το μηχανημα άδειασε μετα απο μια εβδομάδα.

 

 

 

Εγώ προσπαθησα μεσω ΑΤΜ να κανω καταθεση σε χρεωστική κύπρου,νυν πειραιώς αλλά τζίφος.

να υποθέσω πρέπει να βγάλω κάποια καινούρια καρτα για να κάνω την δουλειά μου?πόσες μέρες κρατάει περίπου το νταχτιρντι?

Μπορείς να την φορτίσεις στα ταμεία την πρώην τράπεζας κυπρου.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ Κύπρου είχα αλλά τέλος. Πρέπει να βγάλεις καινούρια.

 

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου πεις την διαδικασία που χρειάζεται?

πρέπει να πάω πάλι χαρτια και λογαριασμούς από την αρχή ή με τα υπάρχοντα στοιχεία απλά θα κάνω έναρξη λογαριαμού debit(αυτός νομίζει είναι που δεν χρεώνει φόρτιση)

 

Παντως για μενα Visa Electron και winbank ειναι μαστ για αγορες στο ιντερνετ... Οτι καλυτερο το winbank δεν ειναι τυχαιο οτι σαρωνει τα βραβεια καθε χρονια...

 

ποια είναι ακριβώς η διαδικασία με το winbank?είδα το σχετικό demo στη σελιδα της τράπεζας και φαίνετια too good to be true,χοντρικά συνδέω τον οποιοδήποτε λογαριασμό μου που έχω σε αυτήν την τράπεζα σε αυτήν την πλατφόρμα και από εκεί τα στέλνω όπου θέλω και βλέπω τις κινήσεις σωστά?

 

ισχύει και με το paypall αυτό ή δεν επιτρέπεται κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσπαθησα μεσω ΑΤΜ να κανω καταθεση σε χρεωστική κύπρου,νυν πειραιώς αλλά τζίφος.

να υποθέσω πρέπει να βγάλω κάποια καινούρια καρτα για να κάνω την δουλειά μου?πόσες μέρες κρατάει περίπου το νταχτιρντι?

 

Μήπως έχει και σημασία σε ποιο υποκαταστημα πήγατε τα λεφτά; Και τι μέρα ήταν;

Μετα τη συγχώνευση, έχω κάνει δύο καταθέσεις σε ΑΤΜ. Η μία καθημερινή βράδι, την άλλη μέρα στις 9 το πρωί τα λεφτά ήταν μέσα. Κ η δεύτερη σάββατο πρωί, κ δευτέρα μεσημέρι γύρω στις 3-4 τα είχα..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει και σημασία σε ποιο υποκαταστημα πήγατε τα λεφτά; Και τι μέρα ήταν;

Μετα τη συγχώνευση, έχω κάνει δύο καταθέσεις σε ΑΤΜ. Η μία καθημερινή βράδι, την άλλη μέρα στις 9 το πρωί τα λεφτά ήταν μέσα. Κ η δεύτερη σάββατο πρωί, κ δευτέρα μεσημέρι γύρω στις 3-4 τα είχα..

 

Μήπως πρέπει να πάω σε πρώην κατάστημα κύπρου?

Γιατί πήγα σε 2 καταστημα πειραιών μεν,αλλά δεν ξέρω τι ήταν πριν τις συγχωνεύσεις δε.

 

Μήπως θυμάσαι αυτήν την λεπτομέρεια στην περίπτωσή σου?

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου πεις την διαδικασία που χρειάζεται?

πρέπει να πάω πάλι χαρτια και λογαριασμούς από την αρχή ή με τα υπάρχοντα στοιχεία απλά θα κάνω έναρξη λογαριαμού debit(αυτός νομίζει είναι που δεν χρεώνει φόρτιση)

Μου ειπαν να βγάλω καινούρια Πειραιώς αλλά οι χρεώσεις που έχει στη φόρτιση της και σε αναλήψεις ειναι κλέψιμο σχετικά με αυτές που ειχε η Κύπρου.Σε πρώην Κύπρου στο Ηρακλειο Κρήτης πήγα

Εβγαλα καινούρια στην attica στην οποία κανω κατάθεση στον λογαριασμό απο το ταμείο και μετα μεταφέρω τα χρήματα στην καρτα μεσω e-banking δωρεάν. Βέβαια το ελαχιστο ποσό φόρτισης ειναι 30€ και τα χρήματα αν μπουν μεχρι τις 2.30 φαινονται στην κάρτα κατα τις 5.00

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε Visa από την Πειραιώς και δεν μπορείτε να την συνδέσετε με το Paypal, δείτε μήπως η κάρτα

είναι συνδεδεμένη με 2 ή παραπάνω τραπεζικούς λογαριασμούς σας. Θα πρέπει όλοι να έχουν χρήματα μέσα, καθώς το

Paypal τσεκάρει πριν δεχτεί να την συνδέσει και αν δεν βρει χρήματα μέσα, την απορρίπτει.

 

Τουλάχιστον αυτό μου είπε σήμερα το παιδί στην εξυπηρέτηση πελατών απ' το τηλέφωνο, ακόμα δεν το τσέκαρα.

 

Προσωπικά μου ακούγεται αρκετά πιθανό, καθώς η δικιά μου κάρτα που δεν δέχεται εδώ και ένα μήνα είναι όντως συνδεδεμένη

με 2 τραπεζικούς λογαριασμούς, εκ των οποίων ο ένας είναι άδειος.

Link to comment
Share on other sites

την κάτσαμε τώρα,αν είναι να μας πηγαινει ο κούκος-αηδόνι κάθε φορά που θα θέλουμε να πάρουμε κάτι από κινεζομάγαζο να'χαμε να λέγαμε.χάνεται όλη η χρηστικότητα της κάρτας σχεδόν.
Link to comment
Share on other sites

Θα ταξιδέψω στην Ουγγαρία μέσα στον μήνα, και κάποια από τα έξοδα θα πληρωθούν με χρεωστική κάρτα (π.χ. ξενοδοχείο). Από τη στιγμή που δεν παίζει πλέον η Mastercard της Probank, έχω ξεμείνει με την Maestro Εθνοcash Plus της Εθνικής και με την Visa Electron της Πειραιώς.

 

Ξέρει κανένας αν περνάει η Maestro στην Ουγγαρία (γενικά σε αγορές) και αν ναι, αν συμφέρει η χρήση της σε σχέση με την Electron Visa με δεδομένο ότι αναφερόμαστε σε μετατροπή συναλλάγματος σε κάθε αγορά? Είναι καλύτερο να φορτώσω συνάλλαγμα από την Αθήνα και να πληρώνω με μετρητά μήπως?

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά περνάει η Maestro στην Ουγγαρία στα περισσότερα μαγαζιά. Επίσης μπορείς να κάνεις ανάληψη και μετρητά φιορίνια από όλα τα ΑΤΜ. Για μετρητά έχει μια προμήθεια που κρατάει η Εθνική, δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά δεν είναι πολλά γύρω στο ευρώ ανεξαρτήτως ποσού, άρα σε συμφέρει να βγάλεις μια φορά μετρητά και όχι από λίγα κάθε μέρα. Για αγορές κατευθείαν από την κάρτα δεν χρεώνεσαι για μετατροπή συναλλάγματος. Edited by nico4gr
Link to comment
Share on other sites

Τελικα κοιταξα τωρα και αποδεσμευτηκαν τα χρηματα απο τα multirama. Ακριβως στις 10 μερες οπως μου ειχαν πει!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε Visa από την Πειραιώς και δεν μπορείτε να την συνδέσετε με το Paypal, δείτε μήπως η κάρτα

είναι συνδεδεμένη με 2 ή παραπάνω τραπεζικούς λογαριασμούς σας. Θα πρέπει όλοι να έχουν χρήματα μέσα, καθώς το

Paypal τσεκάρει πριν δεχτεί να την συνδέσει και αν δεν βρει χρήματα μέσα, την απορρίπτει.

 

Τουλάχιστον αυτό μου είπε σήμερα το παιδί στην εξυπηρέτηση πελατών απ' το τηλέφωνο, ακόμα δεν το τσέκαρα.

 

Προσωπικά μου ακούγεται αρκετά πιθανό, καθώς η δικιά μου κάρτα που δεν δέχεται εδώ και ένα μήνα είναι όντως συνδεδεμένη

με 2 τραπεζικούς λογαριασμούς, εκ των οποίων ο ένας είναι άδειος.

Δεν ισχύει. Πρέπει να χει μέσα χρήματα ο "κύριος" λογαριασμός. Αυτό αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος. Πιο πολύ ασχολούνται με τις φόρμες επικοινωνίας πάρα με το τηλεφωνικό κέντρο όπου θα πρέπει να πετύχεις τον κατάλληλο. ;)

 

Τελικά όπως φοβόμουν, ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Θα συμπληρώσω άλλη μία φορά τη φόρμα επικοινωνίας.

 

 

Δεν υπάρχει κανείς που να έχει στείλει λεφτά εξωτερικό με το e-banking της Alpha???

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω φίλο που έκανε σήμερα αναληψη χρημάτων απο πιστωτικη(πατάτα μεγάλη) 150€, δεδομένου ότι πληρώνεται 31 του μηνός και θέλει τότε να αποπληρωθεί όλο το ποσο, πόσο θα πληρώσει; Επιτόκιο 18% λέει το συμβόλαιο..εγώ το υπολόγισα ως 150€ χ 18%χ11μερες/30= 159€ Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

ξαναϋπολόγισε το αφού βάλεις στον παρονομαστή τον αριθμό 365 ( καθόσον το επιτόκιο είναι ετήσιο και όχι μηνιαίο) Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, δηλαδή αν το πλήρωνε πχ μετά απο 3 μήνες, θα ήταν 18χ90/365;

 

Σωστά......!

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...