Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Η εφαρμογή android της alpha για παραγωγή κωδικών έχει κάποια χρέωση;

Στο τηλέφωνο μού είπαν ότι έχει χρέωση 8 ευρώ αλλά στο play την βλέπω free.

Γίνεται μήπως η χρέωση κατά την διαδικασία ενεργοποίησης;

 

Η εφαρμογή είναι αυτή

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.alpha.pass

Αν έχεις ήδη token που σημαίνει ότι έχεις ήδη πληρώσει 8 ευρώ μπορείς να συγχρονίσεις το κινητό σου αντί αυτού. Αν δεν έχεις ενεργοποιημένη την υπηρεσία πρόσθετου κωδικού ασφαλείας θα χρεωθείς όπως ακριβώς σου είπανε. 8 ευρώ από τον τραπεζικό σου λογαριασμό τη στιγμή που θα ενεργοποιήσεις την υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ήδη token που σημαίνει ότι έχεις ήδη πληρώσει 8 ευρώ μπορείς να συγχρονίσεις το κινητό σου αντί αυτού. Αν δεν έχεις ενεργοποιημένη την υπηρεσία πρόσθετου κωδικού ασφαλείας θα χρεωθείς όπως ακριβώς σου είπανε. 8 ευρώ από τον τραπεζικό σου λογαριασμό τη στιγμή που θα ενεργοποιήσεις την υπηρεσία.

Προσοχή μόνο, γιατί το app κάθε 30 δευτερόλεπτα δημιουργεί νέο κωδικό που αν δεν χρησιμοποιηθεί, υπάρχει κίνδυνος να κλειδωθεί ο κωδικός ασφαλείας στο app και στο token. Μετά θέλει τηλέφωνο στην τράπεζα για να στο ξεκλειδωσουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ήδη token που σημαίνει ότι έχεις ήδη πληρώσει 8 ευρώ μπορείς να συγχρονίσεις το κινητό σου αντί αυτού. Αν δεν έχεις ενεργοποιημένη την υπηρεσία πρόσθετου κωδικού ασφαλείας θα χρεωθείς όπως ακριβώς σου είπανε. 8 ευρώ από τον τραπεζικό σου λογαριασμό τη στιγμή που θα ενεργοποιήσεις την υπηρεσία.

 

 

 

 

 

 

 

Προσοχή μόνο, γιατί το app κάθε 30 δευτερόλεπτα δημιουργεί νέο κωδικό που αν δεν χρησιμοποιηθεί, υπάρχει κίνδυνος να κλειδωθεί ο κωδικός ασφαλείας στο app και στο token. Μετά θέλει τηλέφωνο στην τράπεζα για να στο ξεκλειδωσουν.

 

Σάς ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας.Να είστε καλά και καλές γιορτές ( μην ξεχνιόμαστε! )

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Η εφαρμογή android της alpha για παραγωγή κωδικών έχει κάποια χρέωση;

Στο τηλέφωνο μού είπαν ότι έχει χρέωση 8 ευρώ αλλά στο play την βλέπω free.

Γίνεται μήπως η χρέωση κατά την διαδικασία ενεργοποίησης;

 

Η εφαρμογή είναι αυτή

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.alpha.pass

 

εμενα δεν με χρεωσαν σε παλιο λογαριασμο της πρωην εμπορικης......

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν με χρεωσαν σε παλιο λογαριασμο της πρωην εμπορικης......

 

Ναι αλλα τωρα νομιζω οτι χρεωνουν 8 ευρω ακομα κ για την εφαρμογη, Αν ξερει καποιος κατι αλλο ενημερωνει.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν με χρεωσαν σε παλιο λογαριασμο της πρωην εμπορικης......

 

Μήπως είχες ήδη token? Επίσης στον λογαριασμό μου είχε φανεί μερικές μέρες μετά.

Evi την υπηρεσία χρεώνουν 8 ευρώ... που σου παρέχεται με δύο τρόπους (token ή εφαρμογή).

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

πριν κανενα μηνα το εβαλα.....τωρα αν εχει αλλαξει κατι δεν γνωριζω.....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα τωρα νομιζω οτι χρεωνουν 8 ευρω ακομα κ για την εφαρμογη, Αν ξερει καποιος κατι αλλο ενημερωνει.

 

την εφαρμογη την κατεβαζεις δωρεαν και η χρεωση των 8 ευρω γινεται την στιγμη που την χρησιμοποιεις πρωτη φορα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δε σε χρεώνει όμως η εφαρμογή.

Η χρέωση γίνεται μέσα από το μενού του ebanking, όταν του λες ότι θέλεις να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία.

 

Σε ρωτάει αν θα είναι συσκευή token 'η εφαρμογή στο κινητό, και από ποιον λογαριασμό θα πάρει τα 8 ευρώ...

 

(Επειδή το είχα ψάξει πριν μερικές εβδομάδες)

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν με χρεωσαν σε παλιο λογαριασμο της πρωην εμπορικης......

 

 

Σε χρεώνουν όταν κάνεις το πρώτο έμβασμα ή γενικά μια συναλλαγή που απαιτεί τον κωδικό. Έκανες καποια τέτοια;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα 5 χρόνια το μηχανάκι και δεν το είχα χρησιμοποιήσει . Μόλις το χρησιμοποίησα με χρέωσαν ( 5 χρόνια μετά )
Link to comment
Share on other sites

Σε χρεώνουν όταν κάνεις το πρώτο έμβασμα ή γενικά μια συναλλαγή που απαιτεί τον κωδικό. Έκανες καποια τέτοια;

 

Εγώ είχα 5 χρόνια το μηχανάκι και δεν το είχα χρησιμοποιήσει . Μόλις το χρησιμοποίησα με χρέωσαν ( 5 χρόνια μετά )

 

εχετε δικαιο....δεν εχω κανει συναλλαγη που να απαιτει κωδικο....μονο καταθεσεις αναληψεις και μεταφορες απο αλλους λογαριασμους σε αυτον.....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις εμπειρια απο online αγορες με την debit mastercard της eurobank? Αυτη που σου δινουν για αναληψεις απο ΑΤΜ οταν ανοιγεις λογαριασμο.

 

Γινεται δεκτη στο ιντερνετ?

Ρωταω γιατι στις συναλλαγες σε φυσικο καταστημα απαιτειται η εισαγωγη του PIN που εχεις για να γινει η χρεωση.

Στο paypal μου την δεχτηκε κανονικα αλλα δεν εκανα verify ακομα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις εμπειρια απο online αγορες με την debit mastercard της eurobank? Αυτη που σου δινουν για αναληψεις απο ΑΤΜ οταν ανοιγεις λογαριασμο.

 

Γινεται δεκτη στο ιντερνετ?

Ρωταω γιατι στις συναλλαγες σε φυσικο καταστημα απαιτειται η εισαγωγη του PIN που εχεις για να γινει η χρεωση.

Στο paypal μου την δεχτηκε κανονικα αλλα δεν εκανα verify ακομα.

 

 

Τη χρησιμοποιησα προσφατα στο αμαζον επιτυχως,μιας και της πειραιως δεν περνουσε λογω των προβληματων των τελευταιων εβδομαδων.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Τη χρησιμοποιησα προσφατα στο αμαζον επιτυχως,μιας και της πειραιως δεν περνουσε λογω των προβληματων των τελευταιων εβδομαδων.

 

σου κρατησε καποια προμηθεια? Σε ευρω ηταν συναλλαγη?

Ρωτησα στην εξυπηρετηση και δεν ηξεραν αν εχει προμηθεια η καρτα στις online αγορες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σου κρατησε καποια προμηθεια? Σε ευρω ηταν συναλλαγη?

Ρωτησα στην εξυπηρετηση και δεν ηξεραν αν εχει προμηθεια η καρτα στις online αγορες

 

 

Σε ευρω.οχι δε μου κρατησε κατι.

δε μπορω να σου πω περισσοτερα γιατι πρωτη φορα τη χρησιμοποιω.μεχρι τωρα ειχα την αντιστοιχη της πειραιως.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθούσα να βρω τι χρέωση έχει η Εθνοcash Plus της Εθνικής σε αγορές στο εξωτερικό και μάλιστα εκτός ζώνης ευρώ (όχι ηλεκτρονικές) αλλά δεν τα κατάφερα (π.χ. εδώ δεν αναφέρει τίποτα, παρά μόνο την ισοτιμία που δίνει η Mastercard για το συνάλλαγμα). Βρήκα για παράδειγμα ότι η Visa Debit της Πειραιώς χρεώνει 2% επί του ποσού της συναλλαγής με μέγιστη χρέωση €6, αλλά όχι την αντίστοιχη χρέωση για την Εθνοcash.

 

Καμιά ιδέα? :blink:

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις εμπειρια απο online αγορες με την debit mastercard της eurobank? Αυτη που σου δινουν για αναληψεις απο ΑΤΜ οταν ανοιγεις λογαριασμο.

 

την εχω χρησιμοποιησει om line σε αγορα χρονου ομιλιας στο ιρλανδικο μου κινητο απο ελλαδα.....καμμια επιπλεον χρεωση δεν ειχα.....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθούσα να βρω τι χρέωση έχει η Εθνοcash Plus της Εθνικής σε αγορές στο εξωτερικό και μάλιστα εκτός ζώνης ευρώ (όχι ηλεκτρονικές) αλλά δεν τα κατάφερα (π.χ. εδώ δεν αναφέρει τίποτα, παρά μόνο την ισοτιμία που δίνει η Mastercard για το συνάλλαγμα). Βρήκα για παράδειγμα ότι η Visa Debit της Πειραιώς χρεώνει 2% επί του ποσού της συναλλαγής με μέγιστη χρέωση €6, αλλά όχι την αντίστοιχη χρέωση για την Εθνοcash.

 

Καμιά ιδέα? :blink:

 

Τι εννοείς ακριβώς? Δεν έχει καμιά απολύτως χρέωση.Η μόνη χρέωση που έχει,είναι στις συναλλαγές σε ξένο νόμισμα,όπως έχεις ήδη δεί & σ'αυτές ακόμα μην θεωρείς οτι υπάρχει καμιά μεγάλη διαφορά,εκτός αν δεν κατάλαβα αυτό που ρωτάς,δες εδώ:Χρεωστική Κάρτα ΕΘΝΟCASH PLUS (Ιδιώτες)

 

εχω μια emporiki debit που ληγει σε ενα μηνα, θα μου στειλουν την contactless enter visa ή την απλη; ευχαριστω

 

θα έχει απλά το λογότυπο της Alpha,θα λειτουργέι ακριβώς όπως της Πρώην Εμπορικής,εκτός αν τις τελευταίες μέρες έχει αλλάξει κάτι.. Η μοναδική αλλαγή που παρατήρησα είναι ότι ζητάει πλεον Pin στή συσκευή πρόσθετου κωδικού ασφαλείας

 

Έχω την εντύπωση ότι το booking δέχεται χρεώσεις αυστηρά και μόνο μέσω πιστωτικής κάρτας και τίποτε άλλο,είχα δοκιμασει τον σεπτέμβρη να κάνω κάτι αντίστοιχο αλλά δεν μου επέτρεψαν,παρ'όλα αυτά πήρα τηλέφωνο το ξενοδοχείο.τους εξήγησα το πρόβλημα και μου έκαναν κανονικά την κράτηση στην τιμή που είχα βρει μέσω booking.

 

Προσπάθησε και έτσι μήπως βγάλει άκρη.

 

Πριν 1.5 χρόνο που χρησιμοποίησα την Κύπρου Prepaid Card στο booking,έγινε κανονικά η συναλλαγή.Αναφέρω Prepaid card αλλά απ'οσω γνωρίζω στα συστήματα τους,την αναγνωρίζει ως Debit Card.

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ακριβώς? Δεν έχει καμιά απολύτως χρέωση.Η μόνη χρέωση που έχει,είναι στις συναλλαγές σε ξένο νόμισμα,όπως έχεις ήδη δεί & σ'αυτές ακόμα μην θεωρείς οτι υπάρχει καμιά μεγάλη διαφορά,εκτός αν δεν κατάλαβα αυτό που ρωτάς,δες εδώ:Χρεωστική Κάρτα ΕΘΝΟCASH PLUS (Ιδιώτες)

 

Αυτό που εννοούσα είναι αν έχει κάποια εξτρά χρέωση όπως έχει η Πειραιώς (δες το παράδειγμα στο μήνυμά μου), γιατί από το link που παραθέσαμε και οι δύο (είναι το ίδιο) δεν φαίνεται να υπάρχει κάποια άλλη χρέωση. Αν π.χ. αγοράσω κάτι που κοστίζει 1000 HUF (Ουγγαρίας), θα πληρώσω το αντίστοιχο ποσό σε ευρώ μόνο (με την ισοτιμία που δίνει η Mastercard) χρησιμοποιώντας της Εθνοcash ενώ με την κάρτα της Πειραιώς θα χρεωθώ το ποσό σε ευρώ με την ισοτιμία της Visa συν το 2% επιπλέον (άρα 20 HUF). Δεν ξέρω αν το εξηγώ σωστά...

 

Πριν 1.5 χρόνο που χρησιμοποίησα την Κύπρου Prepaid Card στο booking,έγινε κανονικά η συναλλαγή.Αναφέρω Prepaid card αλλά απ'οσω γνωρίζω στα συστήματα τους,την αναγνωρίζει ως Debit Card.

 

Τελικά με αυτό δεν μπορώ ακόμα να καταλάβω τι συμβαίνει, γιατί σύμφωνα με το Booking.com φαίνεται ότι δεν ισχύει γενικά κάτι τέτοιο:

Can I use a debit card to complete my reservation?

Generally hotels cannot accept a debit card to guarantee a booking. However, there are some exceptions. If your chosen hotel can accept a debit card, you will see this option when making your booking.

 

Εγώ χρησιμοποίησα συνολικά 4 χρεωστικές (Visa & Mastercard, τη Maestro δεν τη δέχεται εξαρχής το σύστημα)και ενώ είχε γίνει το Booking κανονικά, καμία δεν δεχόταν το pre-authorization και είχα πρόβλημα. Είτε ήταν θέμα των καρτών είτε του ξενοδοχείου.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εννοούσα είναι αν έχει κάποια εξτρά χρέωση όπως έχει η Πειραιώς (δες το παράδειγμα στο μήνυμά μου), γιατί από το link που παραθέσαμε και οι δύο (είναι το ίδιο) δεν φαίνεται να υπάρχει κάποια άλλη χρέωση. Αν π.χ. αγοράσω κάτι που κοστίζει 1000 HUF (Ουγγαρίας), θα πληρώσω το αντίστοιχο ποσό σε ευρώ μόνο (με την ισοτιμία που δίνει η Mastercard) χρησιμοποιώντας της Εθνοcash ενώ με την κάρτα της Πειραιώς θα χρεωθώ το ποσό σε ευρώ με την ισοτιμία της Visa συν το 2% επιπλέον (άρα 20 HUF). Δεν ξέρω αν το εξηγώ σωστά...

 

Αν κατάλαβα σωστά εννοείς π.χ. αν κάνεις μια αγορά με την εθνοcash,αν θα έχεις χρεώσεις απο 2 διαφορετικές κατηγορίες?

Τουλάχιστον αυτό που μπορώ να πώ με σιγουριά είναι ότι δεν έχει καμιά έξτρα χρέωση εκτος απο την ισοτιμία της Mastercard για την μετατροπή συναλλάγματος,τα ποσά που ισχύουν τη στιγμή της εκκαθάρισης,όπου πάντα παραμένουν να είναι πολύ μικρές διαφορές.Γενικά αυτό είναι ένα απο τα θετικά στοιχεία της Εθνικής,δεν έχει καθόλου προμήθειες ή όπου έχει,έχει με μικρά ποσά σε σχέση με άλλες τράπεζες.

 

 

Τελικά με αυτό δεν μπορώ ακόμα να καταλάβω τι συμβαίνει, γιατί σύμφωνα με το Booking.com φαίνεται ότι δεν ισχύει γενικά κάτι τέτοιο:

Can I use a debit card to complete my reservation?

Generally hotels cannot accept a debit card to guarantee a booking. However, there are some exceptions. If your chosen hotel can accept a debit card, you will see this option when making your booking.

 

Εγώ χρησιμοποίησα συνολικά 4 χρεωστικές (Visa & Mastercard, τη Maestro δεν τη δέχεται εξαρχής το σύστημα)και ενώ είχε γίνει το Booking κανονικά, καμία δεν δεχόταν το pre-authorization και είχα πρόβλημα. Είτε ήταν θέμα των καρτών είτε του ξενοδοχείου.

 

Οι απορρίψεις στις προσπάθειες συναλλαγών με τις χρεωστικές στο booking,ήταν άμεσα,τη στιγμή που προσπαθούσες να ολοκληρώσεις την κράτηση ή μετα απο ώρες,1-2 μέρες?

Link to comment
Share on other sites

μολις ειπαν στον Alpha οτι απο το νεο ετος θα φορολογηθουν οι πιστωτικες καρτες προσωπικα αμα γινει κατι τετοι θα χρησιμοποιω μονο χρεωστικη. δεν μπορω να εχω τον φοβο της εφοριας απο τα 23 μου. τωρα τις γιορτες αλλα τα δωρα παρθηκαν με την πιστωτικη μου καρτα μπορει να εφτασα και τις 2.000 ευρω Edited by dimitris15
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

μολις ειπαν στον Alpha οτι απο το νεο ετος θα φορολογηθουν οι πιστωτικες καρτες προσωπικα αμα γινει κατι τετοι θα χρησιμοποιω μονο χρεωστικη. δεν μπορω να εχω τον φοβο της εφοριας απο τα 23 μου. τωρα τις γιορτες αλλα τα δωρα παρθηκαν με την πιστωτικη μου καρτα μπορει να εφτασα και τις 2.000 ευρω

 

 

Δεν έχει ακουστεί νομιζω ακομα οτι θα γινει κατι τετοιο τωρα αμεσα. Αφού πλέον σπρώχνουν τον κόσμο να τις χρησιμοποιεί και ξαφνικά θα της φορολογήσουν; Και με ποιον τροπο; Θα αποτελεί τεκμήριο ; Ακομα και η κατοχή ή μόνο οι τόκοι ;

 

Γιατι αυτο ειναι πολυ γενικό..

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπαν οτι θα τις φορολογησουν,απλα οτι θα εξεταζουν καθε περιουσιακο στοιχειο ,μαζι και τις καρτες για οφειλετες δανειων ,ωστε να προσδιορισουν το διαθεσιμο εισοδημα,τα εξοδα και τα εσοδα σου και να διαπιστωσουν αν οντως δεν εχεις να δωσεις η' τους κοροιδευεις
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ..ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΤΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ...ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΕΓΓΥΗΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΙΣΟΔΗΜΑ....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...