Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ..ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΤΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ...ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΕΓΓΥΗΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΙΣΟΔΗΜΑ....

 

 

 

Πειραιώς και euro bank με προτίμηση τη πρώτη. Ταυτοτητα , φοιτητικό πάσο, εκκαθαριστικό μηδενικό αν εχεις ή μια βεβαίωση οτι δεν υποχρεούσαι να κανεις φορολογική δήλωση και ίσως και έναν λογαριασμό κινητού στο ονομά σου αν έχεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπαν οτι θα τις φορολογησουν,απλα οτι θα εξεταζουν καθε περιουσιακο στοιχειο ,μαζι και τις καρτες για οφειλετες δανειων ,ωστε να προσδιορισουν το διαθεσιμο εισοδημα,τα εξοδα και τα εσοδα σου και να διαπιστωσουν αν οντως δεν εχεις να δωσεις η' τους κοροιδευεις
δηλαδη θα βλεπω αν χρωσταω στην πιστωτικη?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

εκκαθαριστικο μονο δεν εχω......πειραζει?

 

Πας στη ΔΟΥ που ανηκεις και παιρνεις χαρτι οτι δν υποχρεουσαι να υποβαλλεις φορολογικη δηλωση και δινεις αυτο αντι για το εκκαθαριστικο. Να ξερεις οτι ειναι πιθανον η αιτηση σου να απορριφθει, εμενα την εκαναν δεκτη, σε μια γνωστη μου οχι. Και σαφως προτιμας Πειραιως που εχει μεγαλυτερο οριο (800€) και πολυ βολικο e-banking.

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικη ερωτηση:

Τωρα με τις συνεχεις συγχωνευσεις τραπεζων πρεπει να δινουμε το νεο ΙΒΑΝ? ή και με το παλιο ειμαστε οκ?

Δηλαδη αν δωσαμε ενα ΙΒΑΝ παλιο της εμπορικης σε καποιον να μας καταθετει το νοικι τωρα πρεπει να του δωσουμε το νεο ΙΒΑΝ της ALPHA? Εχει καποια ημερομηνια ληξης το παλιο ΙΒΑΝ?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

ΕΣΥ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΤΙΚΑ ΕΙΧΕΣ?

 

βασικα μην γραφεις κεφαλαια γτ ειναι κουραστικα οταν τα διαβαζει ο αλλος ;)

 

εγω μερικους μηνες πριν κανω αιτηση για καρτα ειχα ανοιξει λογαριασμο στην πειραιως και ειχα παει αυτο το χαρτι που σου ειπα απο τη ΔΟΥ, ΑΦΜ (νομιζω δν μου ζητησαν τη βεβαιωση αποδοσης αλλα εχε το για καλο και για κακο) κι ενα λογαριασμο νερου που απλα επιβεβαιωνε τη διευθυνση (δν ηταν στο ονομα μου). Οταν εκανα αιτηση και για την καρτα μου ζητησαν απλα το πασο ακομα γτ ημουν ηδη πελατης.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish. Δες εδώ και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα στην eurobank την Τριτη αιτηση μου ειπαν οτι θα χρειαστει μονο αστυνομικη ταυτοτητα φοιτητικη ταυτοτητα και αφμ.....

αφμ εχω αλλα δεν εχω μαζι μου την βεβαιωση αποδοσης αλλα δεν ειναι προβλημα αυτο πας και μου δινουν ενα χαρτι απο την αφορεια οτι εχω αφμ

λογαριασμο στο ονομα μου εχω... δεν νομιζω να εχω προβλημα τι λεσ?

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα στην eurobank την Τριτη αιτηση μου ειπαν οτι θα χρειαστει μονο αστυνομικη ταυτοτητα φοιτητικη ταυτοτητα και αφμ.....

αφμ εχω αλλα δεν εχω μαζι μου την βεβαιωση αποδοσης αλλα δεν ειναι προβλημα αυτο πας και μου δινουν ενα χαρτι απο την αφορεια οτι εχω αφμ

λογαριασμο στο ονομα μου εχω... δεν νομιζω να εχω προβλημα τι λεσ?

 

H Eurobank μπορει να σ βγαλει και οριο 300€ και προτιμησα πειραιως και λογω του οτι ειχα λογαριασμο νωριτερα και ημουν αρκετα ευχαριστημενος. Βασικα ηταν ο λογος που διαλεξα την πειραιως απο την αρχη, οτι μπορουσα στο μελλον να κανω αιτηση για καρτα που να μπορεις να την χρησιμοποιησεις, και η αληθεια ειναι οτι μου εχει φανει πολυ χρησιμη...

Link to comment
Share on other sites

η eurobank δινει απο 1500-3000.... δεν νομιζω να μην δεχτουν.....

 

Αποκλειεται να σου δωσει τετοιο οριο σε φοιτητικη καρτα. Εδω σε ΔΥ με εισοδημα πανω απο 20,000 το χρονο και βγαζουν με δυσκολια και αν βγαλουν, εχουν οριο γυρω στα €1,000

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα και χρονια πολλα.

 

απλή ερωτηση.

σε Alpha Bank, εχω λογαριασμό μισθοδοσιας.

αλλά δεν εχω προχειρες τις καρτες αναληψης, καρτα βιβλιαρίου, και μηχανηματακι ηλεκτρονικών συναλλαγων ebanking (εμειναν στην πόλη εργασίας και δεν ηρθαν μαζί μου στην πατρίδα).

 

μπορω μεθαυριο Παρασκευη να κανω καταθεση σε λογαριασμό τρίτου προσωπου, εαν παω με την ταυτότητά μου σε τραπεζα Alpha Bank και ζητησω καταθεση/μεταφορα από τον λογαριασμό μου στον λογαριασμό τρίτου ?

τυχαινει επισης να εχω στα χερια μου και τις 2 τελευταιες βεβαιωσεις Δεκεμβριου για μισθοδοσια και δωρο Χριστουγέννων .

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και με την ταυτότητα , αρκεί να μην ζητήσεις υπερβολικά μεγάλο ποσό.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και με την ταυτότητα , αρκεί να μην ζητήσεις υπερβολικά μεγάλο ποσό.

 

σιγουρος? μακάρι ! ποσό μικρότερο των 500 ευρω. ειμαι και σε μικρή επαρχιακή πόλη όπου σχεδόν όλοι γνωριζόμαστε, άρα όλο κ καποιος υπαλληλος της τραπεζας πιστευω να με εξυπηρετησει.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρος? μακάρι ! ποσό μικρότερο των 500 ευρω. ειμαι και σε μικρή επαρχιακή πόλη όπου σχεδόν όλοι γνωριζόμαστε, άρα όλο κ καποιος υπαλληλος της τραπεζας πιστευω να με εξυπηρετησει.

 

Δεν έχεις πρόβλημα. Η ταυτότητα αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικη ερωτηση:

Τωρα με τις συνεχεις συγχωνευσεις τραπεζων πρεπει να δινουμε το νεο ΙΒΑΝ? ή και με το παλιο ειμαστε οκ?

Δηλαδη αν δωσαμε ενα ΙΒΑΝ παλιο της εμπορικης σε καποιον να μας καταθετει το νοικι τωρα πρεπει να του δωσουμε το νεο ΙΒΑΝ της ALPHA? Εχει καποια ημερομηνια ληξης το παλιο ΙΒΑΝ?

 

Ναί,θα χρειαστεί να δοθεί νέο IBAN.Αυτή τη στιγμή ο λογαριασμός έχει αλλάξει σ'αυτούς της Alpha και απλά,για άγνωστο ακόμα χρονικό διάστημα,το σύστημα αναγνωρίζει τους λογαριασμούς με την μορφή Πρώην Εμπορικής.

Το αναφέρει βλέπω και στις συχνές ερωτήσεις: 1. Θα αλλάξει ο αριθμός του καταθετικού μου λογαριασμού (και ο αριθμός IBAN);

 

Ο αριθμός του καταθετικού σας λογαριασμού (καθώς και ο αριθμός IBAN) αλλάζει μετά από την 28 Οκτωβρίου 2013, λόγω της ενοποιήσεως των συστημάτων καταθέσεων της πρώην Εμπορικής Τραπέζης σε ενιαίο περιβάλλον Alpha Bank.

 

Ωστόσο, έχει ληφθεί μέριμνα ώστε να μην απαιτείται κάποια ενέργεια εκ μέρους σας και να συνεχισθούν κανονικά οι συναλλαγές σας με την Τράπεζα.

Προς διευκόλυνσή σας, θα μπορείτε επίσης, για εύλογο χρονικό διάστημα, να συνεχίσετε να εξυπηρετείσθε και με αναφορά του παλαιού σας λογαριασμού της πρώην Εμπορικής Τραπέζης.

 

Μπορείτε να πληροφορηθείτε τον νέο αριθμό λογαριασμού σας, μέσω:

 

 

Της επίσημης ιστοσελίδας της Τραπέζης http://www.alpha.gr, όπου θα μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το ειδικό εργαλείο αντιστοιχίσεως λογαριασμών, το οποίο θα είναι διαθέσιμο από την 29.10.2013 (Χρήσιμα Εργαλεία/Ενημέρωση → ΙΒΑΝ λογαριασμού Τραπέζης)

Των Εναλλακτικών Δικτύων της Τραπέζης (Alpha Web/Phone Banking), στα οποία είσθε συνδρομητής.

Των Καταστημάτων του δικτύου της Alpha Bank

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση.

Και θα πρεπει να κανουμε ολες αυτες τις αλλαγες κ τις ενημερωσεις για ολες τις τραπεζες κ για ολους τους λογαριασμους μας?

ΩΧ παλι πολυ δουλεια.

Και αν ξεχασεις καποιον την πατησες?

Τα λεφτα θα πανε που?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις πρόβλημα. Η ταυτότητα αρκεί.

 

επανερχομαι με νεα ερωτηση.

τελικα δεν εχω φερει μαζι μου ουτε την ταυτοτητα.

 

τα μοναδικα "πιστοποιητικα" ταυτοπροσωπιας μου που εχω ειναι¨:

 

-φοιτητικό πασο (το νεο ηλεκτρονικό μορφής πιστωτικής καρτας)

-κάρτα σιτισης πανεπιστημιου

-καρτα εργασίας (επισης ηλεκτρονικης/πιστωτικής μορφης)

-διπλωμα οδηγησης (το παλιο χάρτινο)

 

σε ολα τα παραπανω φαινεται το ονομ/μο μου και η φωτογραφια μου.

 

λετε να καταφερω να εξυπηρετηθω και να με αφησουν απο τον λογαριασμό μου να μεταφερω ενα ποσό σε αλλον λογαριασμό Alpha Bank ?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

θα δουμε εγω τα εκανα παντως δεν εχω να χασω κατι.....

 

 

Απόρριψη θα φας. Αλλα έστω και αν πέσεις στο 5% θα σου δώσουν όριο 450 max

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι με νεα ερωτηση.

τελικα δεν εχω φερει μαζι μου ουτε την ταυτοτητα.

 

τα μοναδικα "πιστοποιητικα" ταυτοπροσωπιας μου που εχω ειναι¨:

 

-φοιτητικό πασο (το νεο ηλεκτρονικό μορφής πιστωτικής καρτας)

-κάρτα σιτισης πανεπιστημιου

-καρτα εργασίας (επισης ηλεκτρονικης/πιστωτικής μορφης)

-διπλωμα οδηγησης (το παλιο χάρτινο)

 

σε ολα τα παραπανω φαινεται το ονομ/μο μου και η φωτογραφια μου.

 

λετε να καταφερω να εξυπηρετηθω και να με αφησουν απο τον λογαριασμό μου να μεταφερω ενα ποσό σε αλλον λογαριασμό Alpha Bank ?

 

Δύσκολο το βλέπω , το δίπλωμα οδήγησης αποδεικνύει την ταυτότητα σου , αλλά δεν είναι περασμένο στον λογαριασμό σου ( υπάρχουν και συνονοιμίες ) . Θα με ενδιέφερε να μας ενημερώσεις για το αν το δέχτηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο το βλέπω , το δίπλωμα οδήγησης αποδεικνύει την ταυτότητα σου , αλλά δεν είναι περασμένο στον λογαριασμό σου ( υπάρχουν και συνονοιμίες ) . Θα με ενδιέφερε να μας ενημερώσεις για το αν το δέχτηκαν.

 

ωχ, λες ε?

για να δουμε αυριο.

 

απλα θεωρω οτι στις καταθεσεις ειναι καπως πιο ελαστικοι απ'οτι σε αναληψη ας πουμε. θα ενημερωσω αυριο για την εξελιξη ναι.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά, έτσι είναι το ορθόν.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

οκ.

με μια αναζητηση μου στο google ειδα οτι απο μηχανημα Κέντρο Αυτόματων Συναλλαγων, από αυτα που βρισκονται εντος τραπεζων, μπορω να καταθεσω ποσό σε λογαριασμό τρίτου, χωρις προμηθεια.

 

αρα θα δοκιμασω έτσι.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...