Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

o PEXTHS μίλησε για την ΕΝΤΕR ΑΜΕΧ . Δεν είναι δωρεάν . Πληρώνεις πάντα 10 ευρώ . Είναι η μόνη χρεωστική με BONUS .

 

Πόσο καιρό κάνει να εκδοθεί αυτή η κάρτα, γνωρίζεται; Έχουν περάσει 2 βδομάδες (10 εργάσιμες μέρες) κ δεν την έχω παραλάβει ακόμα!!

 

Η χρεώση των 10€ της συνδρομής γίνεται με την έκδοση της κάρτας, ή εν ευθέτω χρόνω;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως διαβασα αυτο που απευχομουν. Αρα να μην μπω στον κοπο αιτησης.

 

Ήρθε επιστολή στο φίλο μου ( αφού ζήτησε εξηγήσεις ) στην οποία του εξηγούν ότι ο λόγος των ορίων των πιστωτικών καρτών που έχει προς το εισόδημα του είναι υψηλός , και για αυτό δεν του εγκρίνουν άλλη κάρτα για την δική του προστασία .

Βέβαια το εισόδημα του είναι 7000 οπότε έχει πρόβλημα .

Ελπίζω ότι εμένα που είμαι πολύ παραπάνω θα μου δώσουνε.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε επιστολή στο φίλο μου ( αφού ζήτησε εξηγήσεις ) στην οποία του εξηγούν ότι ο λόγος των ορίων των πιστωτικών καρτών που έχει προς το εισόδημα του είναι υψηλός , και για αυτό δεν του εγκρίνουν άλλη κάρτα για την δική του προστασία .

Βέβαια το εισόδημα του είναι 7000 οπότε έχει πρόβλημα .

Ελπίζω ότι εμένα που είμαι πολύ παραπάνω θα μου δώσουνε.

 

οταν θα εχεις απαντηση για την δικη σου αιτηση ενημερωσε αν θελεις. και εγω εχω εχω οικογενειακο εισοδημα πολυ παραπανω αρα μαλλον με παιρνει να κανω αιτηση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Θέλω να βγάλω μια χρεωστική για να βάζω εκεί τα χρήματα από το στοίχημα στο ιντερνετ! Έχω κάρτα στην Alpha αλλά δεν θέλω να βάλω αυτή γιατί εκεί μου βάζει τα χρήματα ο πατέρας μου και δεν θα ήθελα να δει αυτές τις δραστηριότητες!!!

 

Σκεφτόμουν για την τράπεζα Πειραιώς, για να έχω σε διαφορετικές τράπεζες κάρτες. (Σε περίπτωση που δεν λειτουργεί κάποιο ATM στην περιοχή μου)

 

Έχετε να προτείνετε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να κάνω σύνδεση τον λογαριασμό του πατέρα μου που έχει στην ΑΛΦΑ (λογαριασμός σύνταξης) με τον αντίστοιχο δικό μου που έχω στην ίδια τράπεζα?Και αν ναι τι θα πρέπει να κάνω?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να κάνω σύνδεση τον λογαριασμό του πατέρα μου που έχει στην ΑΛΦΑ (λογαριασμός σύνταξης) με τον αντίστοιχο δικό μου που έχω στην ίδια τράπεζα?Και αν ναι τι θα πρέπει να κάνω?

 

 

Τι εννοεις οταν λες να κανεις συνδεση; Θελεις ας μπουμε να μπορεις μεσω internet banking να μεταφερεις χρηματα απο τον λογαριασμο του πατερα σου στο δικο σου; Αν ναι τοτε θα πρεπει να σε βαλει ο πατερας σου συνδικαιουχο στο λογαριασμο συνταξεως του και μετα να δηλωσεις τον λογαριασμο στο αντιστοιχο πεδιο του internet banking. Παντως για δικη σου ασφαλεια μην μπλεξεις λογαριασμο συνταξεως με δραστηριοτητες οπως στοιχημα κλπ, ποτε δεν ξερεις....

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να κάνω σύνδεση τον λογαριασμό του πατέρα μου που έχει στην ΑΛΦΑ (λογαριασμός σύνταξης) με τον αντίστοιχο δικό μου που έχω στην ίδια τράπεζα?Και αν ναι τι θα πρέπει να κάνω?

Πρόσεξε όμως αν χρωσταει ένας απο τους 2 στην εφορία ή σε δημόσιο φορέα μπορούν να μπλοκάρουν το λογαριασμο

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά, το μόνο που θέλω να κάνω είναι μόνο έλεγχος κάθε μήνα.Δεν θέλω ούτε πληρωμές ούτε μεταφορές από τον συγκεκριμένο λογαριασμό.

Μιας και είπες αυτό περί εφορίας σου είναι εύκολο να μου δώσεις τον νόμο που αναφέρει σχετικά με αυτό.Έχω ψάξει στο google χωρίς να βρω κάτι...:D

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Εχει δικούς της νομους η Αλφα έχω ιδία πείρα. Τωρα εσυ μπορεις να κανεις αυτο που νομίζεις :D
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει δικους της νομους βρε η καθε Τραπεζα. Αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα ισχυει οτι αν εχεις ληξιπροθεσμες και αρρυθμιστες οφειλες στο κρατος, ειτε απο φορο εισοδηματος, ειτε απο ΦΠΑ κλπ μπορει κανοντας αναζητηση με το αφμ σου, να σου δεσμευσει οποιοδηποτε τραπεζικο λογαριασμο, ειτε ακομα να προχωρησει προς κατασχεση ακινητου περιουσιας για το οφειλομενο ποσο. Σε αντιθεση με τις ιδιες τις τραπεζες που πχ αν χρωστας στην τραπεζα Α και εχεις μεταφερει εγκαιρα τα χρηματα σου σε μια τραπεζα Β, η Α να μην μπορει να σου κανει τπτ..
Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια μια βοήθεια γιατί ψιλοεπείγομαι. Είμαι εξωτερικό και για πρώτη φορά χρειάζεται να στείλω έμβασμα από τον λογαριασμό μου στη Alpha στην τραπεζά μου εδώ που μένω. Το θέμα είναι οτι η τράπεζά μου, μου δίνει σαν IBAN έναν σιδηρόδρομο, τον οποίο δεν κάνει δεκτό η πλατφόρμα της Αlpha. Και δεν βρίσκω και κάνα live chat ή mail support!! Καμμιά ιδέα;
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Την καλημερα μου παιδια , γνωριζει κανεις να μας πει αν η debit της Citibank γενικα σαν καρτα γινεται αποδεκτη στο ιντερνετ ? πολυ παλια που ειχα μια θυμαμαι οτι πολυ δυσκολα μπορουσα να την κανω αποδεκτη σε διαφορα σαιτ , εχει βελτιωθει ή αλλαξει καθολου η κατασταση ?

 

σορρυ για την ερωτηση χυμα , αλλα ειναι αδυνατο να γινει αναζητηση μεσα στο νημα πια

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια μια βοήθεια γιατί ψιλοεπείγομαι. Είμαι εξωτερικό και για πρώτη φορά χρειάζεται να στείλω έμβασμα από τον λογαριασμό μου στη Alpha στην τραπεζά μου εδώ που μένω. Το θέμα είναι οτι η τράπεζά μου, μου δίνει σαν IBAN έναν σιδηρόδρομο, τον οποίο δεν κάνει δεκτό η πλατφόρμα της Αlpha. Και δεν βρίσκω και κάνα live chat ή mail support!! Καμμιά ιδέα;

 

Ειναι λιγο περιεργο αυτο που λες γιατι ο αριθμος iban πχ στην Ελλαδα απο 27 ψηφια και ξεκινα με GR....... . Μηπως κατι δεν εισαγεις καλα, γιατι για ολες τις χωρες το ιδιο ισχυει οσον αφορα τον αριθμο αυτο.

 

Την καλημερα μου παιδια , γνωριζει κανεις να μας πει αν η debit της Citibank γενικα σαν καρτα γινεται αποδεκτη στο ιντερνετ ? πολυ παλια που ειχα μια θυμαμαι οτι πολυ δυσκολα μπορουσα να την κανω αποδεκτη σε διαφορα σαιτ , εχει βελτιωθει ή αλλαξει καθολου η κατασταση ?

 

σορρυ για την ερωτηση χυμα , αλλα ειναι αδυνατο να γινει αναζητηση μεσα στο νημα πια

 

Λογικα θα γινεται δεκτη πλεον, αλλα σε γενικες γραμμες η citybank ειναι απο τις τραπεζες που δεν συνεργαζεται με πολλες πλατφορμες πληρωμης. Στην Αμερικη συνεργαζεται με τους παντες.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες ημέρες, όταν προσπαθώ να κάνω κατάθεση στη betoto με τη visa electron μου κάρτα, βγαίνει το μήνυμα "η αίτηση συναλλαγής απορρίφθηκε από το ινστιτούτο πιστωτικών καρτών". Πρώτη φορά αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα (εννοείται πως η κάρτα έχει χρήματα και δεν έχει λήξει). Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες ημέρες, όταν προσπαθώ να κάνω κατάθεση στη betoto με τη visa electron μου κάρτα, βγαίνει το μήνυμα "η αίτηση συναλλαγής απορρίφθηκε από το ινστιτούτο πιστωτικών καρτών". Πρώτη φορά αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα (εννοείται πως η κάρτα έχει χρήματα και δεν έχει λήξει). Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο;

 

Πειραιως να υποθεσω;;;

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Ναι (πρώην atebank για την ακρίβεια).

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Ναι (πρώην atebank για την ακρίβεια).

 

Ειδες που το βρηκα; ;)

Τωρα τελευταια η καρτα μου (πειραιως σκετη visa) δεν εκανε αγορες απο νετ.αμαζον συγκεκριμενα.υποψιαζομαι πως οφειλεται στην αλλαγη που κανουν στα συστηματα τους (σχετικα με marfin,αγροτικη κτλ).

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε να είναι προσωρινό λοιπόν.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα πρέπει να έχουμε πιστωτική κάρτα για να πληρώσουμε με δόσεις τα τέλη κυκλοφορίας??Έλεος δηλαδή....

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα πρέπει να έχουμε πιστωτική κάρτα για να πληρώσουμε με δόσεις τα τέλη κυκλοφορίας??Έλεος δηλαδή....

 

πως αλλιως θα βαλεις δοσεις?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πως αλλιως θα βαλεις δοσεις?

 

όπως έβαλα και στα χρωστούμενα που είχα στην εφορία τα οποία και εξόφλησα με 6 άτοκες δόσεις βάζοντας την δόση κάθε μήνα από την χρεωστική μου κάρτα :D

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Την καλημερα μου παιδια , γνωριζει κανεις να μας πει αν η debit της Citibank γενικα σαν καρτα γινεται αποδεκτη στο ιντερνετ ? πολυ παλια που ειχα μια θυμαμαι οτι πολυ δυσκολα μπορουσα να την κανω αποδεκτη σε διαφορα σαιτ , εχει βελτιωθει ή αλλαξει καθολου η κατασταση ?

 

σορρυ για την ερωτηση χυμα , αλλα ειναι αδυνατο να γινει αναζητηση μεσα στο νημα πια

 

Ακόμα δεν ειναι αποδεκτή στο ιντερνετ

Link to comment
Share on other sites

Ειδες που το βρηκα; ;)

Τωρα τελευταια η καρτα μου (πειραιως σκετη visa) δεν εκανε αγορες απο νετ.αμαζον συγκεκριμενα.υποψιαζομαι πως οφειλεται στην αλλαγη που κανουν στα συστηματα τους (σχετικα με marfin,αγροτικη κτλ).

 

Σοβαρά μιλάς;; Και έφαγα τον κόσμο να ψάχνω να βρω γιατί τόσες μέρες δεν κάνει αποδεκτή το Paypal την Visa κάρτα από την Πειραιώς! Ήμουν έτοιμος να τους πάρω τηλέφωνο αύριο.

 

Ακριβώς το ίδιο μήνυμα με τον φίλο παραπάνω μου βγάζει.

Link to comment
Share on other sites

Μετά τις συγχωνεύσεις-εξαγορές των τραπεζών ενδεχομένως και να θέλει αντικατάσταση της κάρτας από την τράπεζα.

Σε πρώην κύπρου αυτή η διαδικασία ακολουθήθηκε και μετά εκ νέου σύνδεση με το paypall με νέο κωδικό και τα σχετικά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...