Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Έλαβα μια επιστολή από την Εθνική με την οποία ενημερώνομαι για τις αλλαγές που θα προκύψουν μετά την εξαγορά της Probank. Ανάμεσα σε αυτές τις αλλαγές είναι και η αντικατάσταση της Mastercard Debit της Probank (που είναι αποδεκτή παντού) από την Εθνοcash Plus (που δεν περνάει σχεδόν πουθενά), με την οποία θα συνδεθεί αυτόματα ο λογαριασμός της Probank μέχρι το τέλος του μήνα (αν θυμάμαι καλά). Ειλικρινά πιστεύω ότι έπρεπε να γίνει το αντίθετο, καθώς πρακτικά μένω μια μια χρεωστική λιγότερη αυτή τη στιγμή...

 

Το καλό είναι ότι θα γίνει το ίδιο και για το web banking, οπότε ελπίζω μέχρι το Δεκέμβρη να μπορώ να χρησιμοποιώ το Web Banking της Εθνικής και για το λογαριασμό που έχω στην Probank, χωρίς να χρειαστεί να κάνω κάτι άλλο.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Έλαβα μια επιστολή από την Εθνική με την οποία ενημερώνομαι για τις αλλαγές που θα προκύψουν μετά την εξαγορά της Probank. Ανάμεσα σε αυτές τις αλλαγές είναι και η αντικατάσταση της Mastercard Debit της Probank (που είναι αποδεκτή παντού) από την Εθνοcash Plus (που δεν περνάει σχεδόν πουθενά), με την οποία θα συνδεθεί αυτόματα ο λογαριασμός της Probank μέχρι το τέλος του μήνα (αν θυμάμαι καλά). Ειλικρινά πιστεύω ότι έπρεπε να γίνει το αντίθετο, καθώς πρακτικά μένω μια μια χρεωστική λιγότερη αυτή τη στιγμή...

 

Το καλό είναι ότι θα γίνει το ίδιο και για το web banking, οπότε ελπίζω μέχρι το Δεκέμβρη να μπορώ να χρησιμοποιώ το Web Banking της Εθνικής και για το λογαριασμό που έχω στην Probank, χωρίς να χρειαστεί να κάνω κάτι άλλο.

 

Σε ταξίδι που πήγα πρόσφατα στο εξωτερικό από 20 τουλάχιστον αγορές που πραγματοποίησα με αυτήν μόνο σε μία δεν ήταν αποδεκτή και αυτό γιατί το μηχάνημα που είχαν δεν είχε την δυνατότητα να βάλεις τον πιν σου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ταξίδι που πήγα πρόσφατα στο εξωτερικό από 20 τουλάχιστον αγορές που πραγματοποίησα με αυτήν μόνο σε μία δεν ήταν αποδεκτή και αυτό γιατί το μηχάνημα που είχαν δεν είχε την δυνατότητα να βάλεις τον πιν σου.

 

Πραγματικά χαίρομαι που το ακούω. Ταξιδεύω συχνά στο εξωτερικό αλλά χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά χρεωστικές Visa (Πειραιώς) & Mastercard (Probank) - την Εθνοcash Plus την αφήνω σπίτι αφού είχα κακή εμπειρία (στην Ελλάδα δεν περνάει σχεδόν πουθενά, τουλάχιστον παλιότερα που είχα προσπαθήσει σε βενζινάδικα, σούπερ μάρκετ κλπ). Καλό είναι να έχω μια ακόμα εναλλακτική αν γίνει μάτι με τη Visa. ;)

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά χαίρομαι που το ακούω. Ταξιδεύω συχνά στο εξωτερικό αλλά χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά χρεωστικές Visa (Πειραιώς) & Mastercard (Probank) - την Εθνοcash Plus την αφήνω σπίτι αφού είχα κακή εμπειρία (στην Ελλάδα δεν περνάει σχεδόν πουθενά, τουλάχιστον παλιότερα που είχα προσπαθήσει σε βενζινάδικα, σούπερ μάρκετ κλπ). Καλό είναι να έχω μια ακόμα εναλλακτική αν γίνει μάτι με τη Visa. ;)

 

Λειτουργεί κανονικά στο εξωτερικό η Εθνοcash plus,όσο για την Ελλάδα εκτός απο τις συναλλαγές στο internet που δεν συμμετέχουν στην υπηρεσία MasterCard® SecureCode™/Verified by VISA ,απο τότε που έγινε η αντικατάσταση απο την απλή Εθνοcash,λειτουργεί κυρίως στα βενζινάδικα & σούπερ μάρκετ.

Link to comment
Share on other sites

μου ηρθε σημερα η νεα ΟΤΕ COSMOTE Mastercard καθοτι η παλια εληξε θα πρεπει να την ξαναδηλωσω σε ΟΤΕ COSMOTE η ενημερωνεται αυτοματα το συστημα?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

μου ηρθε σημερα η νεα ΟΤΕ COSMOTE Mastercard καθοτι η παλια εληξε θα πρεπει να την ξαναδηλωσω σε ΟΤΕ COSMOTE η ενημερωνεται αυτοματα το συστημα?

Η καρτα που έλαβες έχει τον ίδιο αριθμό με την προηγούμενη.Άρα δεν χρειάζεται να κάνεις απολύτως τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Η καρτα που έλαβες έχει τον ίδιο αριθμό με την προηγούμενη.Άρα δεν χρειάζεται να κάνεις απολύτως τίποτα.
αλλαξε ομως η ημερομηνια ληξης και το CVV δεν πρεπει να κανω κατι? και κατι αλλο παντα η νεα καρτα εχει τον ιδιο αριθμο?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

αλλαξε ομως η ημερομηνια ληξης και το CVV δεν πρεπει να κανω κατι? και κατι αλλο παντα η νεα καρτα εχει τον ιδιο αριθμο?

 

Ναι. Εχει παντα τον ιδιο αριθμο αλλα διαφορετικο κωδικο ασφαλειας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Εχει παντα τον ιδιο αριθμο αλλα διαφορετικο κωδικο ασφαλειας.

 

Για ολες τις καρτες ισχυει αυτο?

χρεωστικες κτλ....

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αλλάζει ο αριθμός σε περίπτωση απώλειας ή κλοπής της κάρτας. Σε περίπτωση ανανέωσης έχει σίγουρα τον ίδιο αριθμό και δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και τους 2 παικτες.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Για τις χρεωστικές της Πειραιώς είναι 2% με μέγιστο τα €6.

 

Αυτή είναι η μόνη τράπεζα που κάνει αυτές τις χρεώσεις; ή υπάρχουν κι άλλες;

 

Επίσης, πως μπορεί κανείς να πάρει alphabank bonus? βγαίνει μόνο ως πιστωτική ή και η χρεωστική μπορεί να γίνει έτσι; Αν είναι μισθοδοσίας γίνεται;

 

Ευχαριστώ

Edited by mariel19
προσθήκη ερωτήματος

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η μόνη τράπεζα που κάνει αυτές τις χρεώσεις; ή υπάρχουν κι άλλες;

Citibank κάνει, αναφέρθηκαν και οι χρεώσεις της Alpha παραπάνω, και σίγουρα θα κάνουν κι άλλες...

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνει και χρεωστική και μπαίνει και σε λογαριασμό μισθοδοσίας.

 

με συνδρομη δεκα ευρω τον χρονο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κάτι σχετικό με τράπεζες και εντελώς άσχετο με κάρτες.

έχει φαγωθεί ο παππούς μου να βάλει κάπου τις οικονομίες του για να μην τις κλέψουν και θέλει οπωσδήποτε να πάρει λίρες και να τις κρύψει κάπου για "ασφάλεια" του προτείνω να τα βάλει κάπου κλειστά και ας τσονταρουμε λίγο όλοι μπας και βρούμε κανενα επιτόκιο της προκοπής.

 

α)θεωρείται ότι τελικά ο χρυσός είναι πιο ασφαλές ως μέσο διαφύλαξης του χρήματος και αμεσα προσβάσιμος σε σχεση πάντα με ένα λογαριασμό?

 

β)ξέρεται που περίπου κυμαινονται τα επιτόκια για να δούμε αν αξίζει τελικά?υπάρχουν πουθενά συγκεντρωτικοί πίνακες?

(δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τράπεζες και δεν ξέρω πώς να το χειριστώ/ψάξω)

Link to comment
Share on other sites

κάτι σχετικό με τράπεζες και εντελώς άσχετο με κάρτες.

έχει φαγωθεί ο παππούς μου να βάλει κάπου τις οικονομίες του για να μην τις κλέψουν και θέλει οπωσδήποτε να πάρει λίρες και να τις κρύψει κάπου για "ασφάλεια" του προτείνω να τα βάλει κάπου κλειστά και ας τσονταρουμε λίγο όλοι μπας και βρούμε κανενα επιτόκιο της προκοπής.

 

α)θεωρείται ότι τελικά ο χρυσός είναι πιο ασφαλές ως μέσο διαφύλαξης του χρήματος και αμεσα προσβάσιμος σε σχεση πάντα με ένα λογαριασμό?

 

β)ξέρεται που περίπου κυμαινονται τα επιτόκια για να δούμε αν αξίζει τελικά?υπάρχουν πουθενά συγκεντρωτικοί πίνακες?

(δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τράπεζες και δεν ξέρω πώς να το χειριστώ/ψάξω)

 

α. Αν και δεν είμαι "ειδικός", ο χρυσός η τιμή του καθορίζεται σαν να είναι χρηματιστηριακό είδος δηλ. ανεβαίνει - κατεβαίνει η αξία του σαν τις μετοχές περίπου, με ότι ρίσκο περιέχει αυτό. Δηλαδή πριν λίγο καιρό μέσα στην κρίση η ουγγιά είχε χτυπήσει κάπου στα 1850Ε ενώ τώρα έχει κάπου στα 1300Ε ενώ πριν την κρίση έπαιζε κάπου στα 900Ε με 1000Ε η ουγγιά. Αντίστοιχα έπαιζε και η τιμή της λίρας είχε χτυπήσει πάνω από τα 300Ε ενώ τώρα παίζει γύρω στα 210Ε...

Όπως καταλαβαίνεις εμπεριέχει ρίσκο τουλάχιστον η αξία του, βέβαια είναι ένα "ασφαλές" καταφύγιο όταν υπάρχει θέμα την αξία των νομισμάτων είτε αυτό είναι το δολάριο, το ευρώ κλπ.

Για αυτό το λόγο στον καιρό της κρίσης που υπήρχε θέμα για την κατάρρευση του ευρώ είχε χτυπήσει ταβάνι ενώ τον τελευταίο διάστημα βρίσκεται σε πτώση, που δεν υπάρχει θέμα με το ευρώ.

Να έχεις ακόμη στο νου σου ότι υπάρχει διαφορετική τιμή "νόμιμης" αγοράς από την τιμή πώλησης που μπορείς να την βρεις στην τράπεζα της Ελλάδος που έχει αρκετή διαφορά περίπου 15%. ( 215Ε η λίρα αγορά από την Τράπεζα ενώ έχει 255Ε η πώληση από την Τράπεζα)

 

Β. Για επιτόκια προθεσμιακών λογαριασμών καθώς και για γενικά χαρακτηριστικά τους μπορείς να δεις εδώ : http://www.tsig.gr/lang-el/prothesmiakes

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για το λινκ που παρέθεσες θα το μελετήσω ενδελεχως.

οι ενδιασμοί μου σχετικά με τις λίρες/χρυσό είναι ακριβώς πάνω στο ζήτημα που αναφέρεις,επειδή είναι χρηματιστηριακό είδος αν,χτύπα ξύλο,κάποια στιγμή τα χερειαστεί επειγόντως μην βρεθούμε προ εκπλήξεως.

 

Δεν μιλάμε και για τόσο μεγάλο ποσό που να μπορεί να διαιρεθεί κιόλας σε επιμέρους "επενδύσεις"

 

Σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

κάτι σχετικό με τράπεζες και εντελώς άσχετο με κάρτες.

έχει φαγωθεί ο παππούς μου να βάλει κάπου τις οικονομίες του για να μην τις κλέψουν και θέλει οπωσδήποτε να πάρει λίρες και να τις κρύψει κάπου για "ασφάλεια" του προτείνω να τα βάλει κάπου κλειστά και ας τσονταρουμε λίγο όλοι μπας και βρούμε κανενα επιτόκιο της προκοπής.

 

α)θεωρείται ότι τελικά ο χρυσός είναι πιο ασφαλές ως μέσο διαφύλαξης του χρήματος και αμεσα προσβάσιμος σε σχεση πάντα με ένα λογαριασμό?

 

β)ξέρεται που περίπου κυμαινονται τα επιτόκια για να δούμε αν αξίζει τελικά?υπάρχουν πουθενά συγκεντρωτικοί πίνακες?

(δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τράπεζες και δεν ξέρω πώς να το χειριστώ/ψάξω)

 

 

Όχι.. Τι είναι ο χρυσός? Εμείς είπαμε ότι θα έχει αυτή την αξία και θα τον θεωρούμαι πολύτιμο κτλ. Είναι συμφωνημένο. Δεν σου διασφαλίζει κανείς ότι κάποια στιγμή θα αποτιμηθεί τελείως και θα χάσει όλη την αξία του.

Δεν υπάρχει επένδυση χωρίς κίνδυνο.. Τώρα αν θες τον λιγότερο κίνδυνο (αλλά επιτόκιο και κίνδυνος κινούνται αναλόγως) μπορείς να τα καταθέσεις σε τράπεζα εξωτερικού. Μπορείς να τα μετατρέψεις σε δολλάρια Αυστραλίας πχ κ.ο.κ. Επίσης μπορείς να κοιτάξεις και ομόλογα δημοσίου (όχι ελληνικού βέβαια)

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,

έχω γνώση του οικονομικού συστήματος και πώς αυτό λειτουργεί μιας και έχω σχετικές σπουδές,το πρόβλημα μου στο πρακτικό κομμάτι των "επενδύσεων" για αυτό και ρωτάω για σχετικές εμπειρίες.

Μια επίσης επιλογή είναι και το χρηματιστήριο την δεδομένη στιγμή αλλά άντε να ακούσει ο παππούς για αυτό,θα μας πάρει στο κυνήγι:vava:

 

Για αυτό και η αναζήτηση πιο γήινων εναλλακτικών.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,

έχω γνώση του οικονομικού συστήματος και πώς αυτό λειτουργεί μιας και έχω σχετικές σπουδές,το πρόβλημα μου στο πρακτικό κομμάτι των "επενδύσεων" για αυτό και ρωτάω για σχετικές εμπειρίες.

Μια επίσης επιλογή είναι και το χρηματιστήριο την δεδομένη στιγμή αλλά άντε να ακούσει ο παππούς για αυτό,θα μας πάρει στο κυνήγι:vava:

 

Για αυτό και η αναζήτηση πιο γήινων εναλλακτικών.

 

Μια άλλη λύση ειναι να ανοιξεις εναν λογαριασμο citigold στην εδώ citibank και να τα μεταφερεις σχετικα ευκολα στη citibank Αγγλίας χωρις να χρειαζεται η φυσικη σου παρουσια στην Αγγλία

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...