Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Μου ήρθε email ότι έγινε δεκτό το αίτημα μου να συμπεριληφθεί ο πρώην λογαριασμός μου στην Emporiki στο Alpha web banking. Πολυ ωραία! Τώρα μένει η νέα χρεωστική και είμαστε οκ.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Πήγα να ανοίξω web banking στην Probank αλλά μου είπαν ότι μέσα στο Νοέμβρη θα ενοποιηθούν τα συστήματα με αυτά της Εθνικής (στην οποία έχω ήδη λογαριασμό και Web banking), οπότε θα γλυτώσω και τα 15 ευρώ που κάνει η συσκευή USB.

 

Αν έχει κανείς κάποιο σχετικό νεότερο ας κάνει έναν κόπο να γράψει εδώ, για να τρέχω στο υποκατάστημα της Probank κάθε λίγο...

 

Ευχαριστώ!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Πήγα να ανοίξω web banking στην Probank αλλά μου είπαν ότι μέσα στο Νοέμβρη θα ενοποιηθούν τα συστήματα με αυτά της Εθνικής (στην οποία έχω ήδη λογαριασμό και Web banking), οπότε θα γλυτώσω και τα 15 ευρώ που κάνει η συσκευή USB.

 

Αν έχει κανείς κάποιο σχετικό νεότερο ας κάνει έναν κόπο να γράψει εδώ, για να τρέχω στο υποκατάστημα της Probank κάθε λίγο...

 

Ευχαριστώ!

 

Εφόσον σε ενημέρωσαν απο το ίδιο το κατάστημα,προφανώς θα ίσχυει.Αν θές στείλε και ενα mail στο customer της εθνικής,για επιβεβαίωση ισχυρισμού.

Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε email ότι έγινε δεκτό το αίτημα μου να συμπεριληφθεί ο πρώην λογαριασμός μου στην Emporiki στο Alpha web banking. Πολυ ωραία! Τώρα μένει η νέα χρεωστική και είμαστε οκ.

 

update: μόνο από το email κατάλαβα ότι έγινε δεκτό γιατί στο web banking δεν βλέπω ούτε τον λογαριασμό ούτε το υπόλοιπό του ούτε τίποτα. Μάλλον θα τους πάρει πιο πολύ από ότι αρχικά δείχνει.:rolleyes:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

update: μόνο από το email κατάλαβα ότι έγινε δεκτό γιατί στο web banking δεν βλέπω ούτε τον λογαριασμό ούτε το υπόλοιπό του ούτε τίποτα. Μάλλον θα τους πάρει πιο πολύ από ότι αρχικά δείχνει.:rolleyes:

 

:lol::lol: Κάπου εκεί μπερδεύτηκα και εγω εχτές και έκανα μια ερώτηση ενώ είχα δεί/βρεί προηγουμένως ότι δεν είναι εφικτό

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο στο customer της alpha να ρωτήσω γιατί δεν έχω λάβει ακόμα την ανανεωμένη χρεωστική κάρτα,μου απάντησαν ότι θα έπρεπε ήδη να την έχω λάβει και μου πρότειναν να την ακυρώσω και να γίνει επανέκδοση! Το αρνήθηκα!( θα παραμείνει ο ίδιος αριθμός? θα εξακολουθεί να ισχυεί η συσκευή OTP της Πρωην Εμπορικής? κλπ.) Σε συναδέλφους μου που λήγουν οι κάρτες αυτό τον μήνα,όπως σε μένα,κανείς δεν έχει παραλάβει νέα,ενώ σε άλλους που έληγαν πριν 2-3 μήνες,παρέλαβαν όλοι.Να περιμένω λίγο ακόμα ή να ζητήσω την επανέκδοση? Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

Τα χουνε κάνει μαντάρα. Τυπική ελληνική μεθοδικότητα. :wacko: Σιγά μην τρέχω για επανέκδοση. Θα περιμένω λίγο ακόμα....

 

Στο θέμα του έξτρα λογαριασμού στο web banking γράφει:

 

Για την προσθήκη λογαριασμών τρίτων με δικαίωμα χρήσεως "Χρέωση" ή "Ενημέρωση", μπορείτε να απευθυνθείτε σε οποιοδήποτε Κατάστημα της Τραπέζης για συμπλήρωση και υπογραφή σχετικής εξουσιοδοτήσεως από το δικαιούχο του λογαριασμού και συμπλήρωση σχετικής τροποποιητικής αιτήσεώς από εσάς.

 

Αυτός όμως που βάζω είναι της Alpha πλέον. Και δεν το δέχεται. Τικάρω ενημέρωση και χρέωση αλλά αυτοί αφού μου στέλνουν email επιτυχούς μεταβολής αυτός παραμένει μόνο για πίστωση. :fool:

Edited by elteo
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα πρόσφατα καταθετικό λογαριασμό και προπληρωμένη κάρτα στην Πειραιώς. Έκανα ενεργοποίηση στο winbank αυτό που θέλω να κάνω είναι να ενημερώνομαι με alerts (μέσω email) για οποιαδήποτε κίνηση της χρεωστικής και της προπληρωμένης.

 

Έχει χρέωση ;;; Αναφέρει πως τα email είναι δωρεάν ενώ το sms χρεώνεται. Εμένα και μόνο με email με βολεύει. Προσπάθησα να το επιλέξω, έβαλα το μειλ αλλά μου έβγαλε πρόβλημα στο τέλος επειδή δεν έχει χρήματα ο λογαριασμός.

Γνωρίζει κάποιος αν έχει χρέωση μέσω sms ή mail πόση είναι??

 

Έψαξα αλλα δεν βρήκα κάποια πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα πρόσφατα καταθετικό λογαριασμό και προπληρωμένη κάρτα στην Πειραιώς. Έκανα ενεργοποίηση στο winbank αυτό που θέλω να κάνω είναι να ενημερώνομαι με alerts (μέσω email) για οποιαδήποτε κίνηση της χρεωστικής και της προπληρωμένης.

 

Έχει χρέωση ;;; Αναφέρει πως τα email είναι δωρεάν ενώ το sms χρεώνεται. Εμένα και μόνο με email με βολεύει. Προσπάθησα να το επιλέξω, έβαλα το μειλ αλλά μου έβγαλε πρόβλημα στο τέλος επειδή δεν έχει χρήματα ο λογαριασμός.

Γνωρίζει κάποιος αν έχει χρέωση μέσω sms ή mail πόση είναι??

 

Έψαξα αλλα δεν βρήκα κάποια πληροφορία.

 

Μεσω email ειναι δωρεαν.

Μεσω sms χρεωνεται

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα πρόσφατα καταθετικό λογαριασμό και προπληρωμένη κάρτα στην Πειραιώς. Έκανα ενεργοποίηση στο winbank αυτό που θέλω να κάνω είναι να ενημερώνομαι με alerts (μέσω email) για οποιαδήποτε κίνηση της χρεωστικής και της προπληρωμένης.

 

Έχει χρέωση ;;; Αναφέρει πως τα email είναι δωρεάν ενώ το sms χρεώνεται. Εμένα και μόνο με email με βολεύει. Προσπάθησα να το επιλέξω, έβαλα το μειλ αλλά μου έβγαλε πρόβλημα στο τέλος επειδή δεν έχει χρήματα ο λογαριασμός.

Γνωρίζει κάποιος αν έχει χρέωση μέσω sms ή mail πόση είναι??

 

Έψαξα αλλα δεν βρήκα κάποια πληροφορία.

 

Μέσω SMS 0,15€ :)

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Το web banking της alpha απο το καλυτερο που ηταν εγινε το ακριβοτερο.

Χρεωνει πλεον καθε πληρωμη ΔΕΚΟ και λογαριασμων,

Επισης αντι να εχει εξτρα κωδικο μεσω κινητού, εχει μεσω μηχανηματος που το χρεωνει ή μεσω του Alpha safe access προγραμματος για android phones, που και αυτο εχω θα μπορουσε να ηταν δωρεαν το χρεωνει 8 ευρω.

Ενω πχ η eurobank δεν χρεωνει τα sms για extra κωδικο , oταν χρειαζεται για μια συναλλαγη και επισης αν εχεις πανω απο 3000 στο λογαριασμο δεν χρεωνει κ τις πληρωμες σε ΔΕΚΟ.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Το web banking της alpha απο το καλυτερο που ηταν εγινε το ακριβοτερο.

Χρεωνει πλεον καθε πληρωμη ΔΕΚΟ και λογαριασμων,

Επισης αντι να εχει εξτρα κωδικο μεσω κινητού, εχει μεσω μηχανηματος που το χρεωνει ή μεσω του Alpha safe access προγραμματος για android phones, που και αυτο εχω θα μπορουσε να ηταν δωρεαν το χρεωνει 8 ευρω.

Ενω πχ η eurobank δεν χρεωνει τα sms για extra κωδικο , oταν χρειαζεται για μια συναλλαγη και επισης αν εχεις πανω απο 3000 στο λογαριασμο δεν χρεωνει κ τις πληρωμες σε ΔΕΚΟ.

 

Ναι πράγματι , αλλά χρεώνει μόνο 0,10 για την ΔΕΗ και σου δίνει πόντους στην πιστωτική κάρτα. Πράγμα που με συμφέρει .

Η Eurobank δεν δίνει κάτι για εξόφληση ΔΕΗ

Link to comment
Share on other sites

Ναι πράγματι , αλλά χρεώνει μόνο 0,10 για την ΔΕΗ και σου δίνει πόντους στην πιστωτική κάρτα. Πράγμα που με συμφέρει .

Η Eurobank δεν δίνει κάτι για εξόφληση ΔΕΗ

 

Eννοεις δεν δινει bonus?

Δηλαδη συμφερει το bonus της Αlpha? Πόσο ειναι το bonus?

Πιο πολυ απο 0,20 που χρεωνει στις συναλλαγες?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Eννοεις δεν δινει bonus?

Δηλαδη συμφερει το bonus της Αlpha? Πόσο ειναι το bonus?

Πιο πολυ απο 0,20 που χρεωνει στις συναλλαγες?

 

0,10 ειναι στην ΔΕΗ .

Δίνει 1 πόντο για κάθε ευρώ. 1,5 με ΑΜΕΧ ή 2 με premium- vodafone AMEX

Δηλαδή για 200 ευρώ ΔΕΗ παίρνεις 200 πόντους με VISA- MASTERCARD 300 με AMEX και 400 με PREMIUM ή VODAFONE AMEX

Επίσης για πάνω από 200 ευρώ ΔΕΗ έχεις 6 δόσεις . Με όλους αυτούς τους πόντους δεν με χαλάει το 0,10

Link to comment
Share on other sites

Έχει αλλάξει κάτι όσο αφορά τις πληρωμές λογαριασμών μέσω e-banking; Ήξερα ότι χρειάζεται 1 εργάσιμη για να φανεί η πληρωμή στον εκάστοτε οργανισμό. Πλήρωσα τη hol την Παρασκευή μέσω e-banking της πειραιώς και σήμερα το πρωί μου είπαν ότι φαίνεται ακόμη ανεξόφλητο αλλά να μην ανησυχώ γιατί παίρνει 2-3 μέρες να φανεί η πληρωμή από ίντερνετ. ;) Λάθος θυμάμαι 1 μέρα;
Link to comment
Share on other sites

Έχει αλλάξει κάτι όσο αφορά τις πληρωμές λογαριασμών μέσω e-banking; Ήξερα ότι χρειάζεται 1 εργάσιμη για να φανεί η πληρωμή στον εκάστοτε οργανισμό. Πλήρωσα τη hol την Παρασκευή μέσω e-banking της πειραιώς και σήμερα το πρωί μου είπαν ότι φαίνεται ακόμη ανεξόφλητο αλλά να μην ανησυχώ γιατί παίρνει 2-3 μέρες να φανεί η πληρωμή από ίντερνετ. ;) Λάθος θυμάμαι 1 μέρα;

 

Πράγματι μην ανησυχείς,θα είναι όλα εντάξει.Φυσικά δεν θα έχει αλλάξει κάτι και ισχύει η 1 μέρα,απλά παίζουν ρόλο διάφορες λεπτομέρειες,όπως η ώρα συναλλαγής,αν έγινε σε εργάσιμη η μή μέρα, η εταιρεία μπορεί να έχει ήδη εισπράξει τα χρήματα απο την τράπεζα και να μην τα έχει πιστώσει κλπ... Απο τo easypay της πειραιώς πχ σε εξόφληση με πιστωτική για την ΕΥΔΑΠ,παρατηρούσα (επειδή το σύστημα της ΕΥΔΑΠ δείχνει online πότε είναι ενήμερο,αρά μπορέι να το συγκρίνει κάποιος) έκανα τη συναλλαγή,μετά απο 2 μέρες το εμφάνιζε στο σύστημα τους και ως ολοκληρωμένο το έδειχνε την 3η μέρα! Το simplePay της Εθνικής απο την άλλη,το έδειχνε ολοκληρωμένο μια μέρα νωρίτερα απο την ημερομηνία συναλλαγής,αν γινόταν σε μη εργάσιμη μέρα! Η περίπτωση που αναφέρεις ότι έγινε με χρέωση λογαριασμου απο τις 25/10,σίγουρα θα έχει η hol σήμερα ήδη τα χρήματα διαθέσιμα.To Παρακολουθείς Online απο το my hol?

Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο καταστημα voda μου είπαν σχετικά με τις κάρτες vodafone bonus visa και amex ότι βγαίνουν χωρίς εκκαθαριστικό για πιστωτικό όριο 1000 ευρώ.. και ζητάνε μόνο αν θες μεγαλύτερο.. Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο.. αλλά ακόμα δεν άνοιξε η φόρμα για αίτηση.. Την Παρασκευή ή από την επόμενη βδομάδα μου είπαν.
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά,παρέλαβα τελικά σήμερα (τελευταία μέρα που ισχύει η παλιά) την ανανεωμένη χρεωστική της Πρώην Εμπορικής σε Alpha.Ετυχώς που αρνήθηκα την ακύρωση και επανέκδοση που πρότεινε το customer,2 μέρες μετά ήρθε...
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά,παρέλαβα τελικά σήμερα (τελευταία μέρα που ισχύει η παλιά) την ανανεωμένη χρεωστική της Πρώην Εμπορικής σε Alpha.Ετυχώς που αρνήθηκα την ακύρωση και επανέκδοση που πρότεινε το customer,2 μέρες μετά ήρθε...

 

Oρισμενες προθεσμιακες που ειχαμε στην εμπορικη, δεν τις εχουν προσθεσει στο νεο ebanking της Alpha. λετε να εφαγαν τα λεφτα?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια

εχω το εξης θεμα και παρακαλω να με βοηθησει καποιος αν ξερει απο paypal

συνδεω μια πιστωτικη στη paypal και ενω εχει μεσα λεφτα

στο account της paypal δειχνει σαν ποσο 0,00 ευρω

 

τι κανω λαθος και τι εχει γινει????

 

πλιιιιιιιιζ επειγει!!! ευχαριστωπροκαταβολικα

"Καλυτερα ανορθόγραφες αλη8ειες παρα καλογραμμενα ψεματα.Η παιδεια δεν ειναι θεμα ορθογραφιας αλλα ανατροφης"
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια

εχω το εξης θεμα και παρακαλω να με βοηθησει καποιος αν ξερει απο paypal

συνδεω μια πιστωτικη στη paypal και ενω εχει μεσα λεφτα

στο account της paypal δειχνει σαν ποσο 0,00 ευρω

 

τι κανω λαθος και τι εχει γινει????

 

πλιιιιιιιιζ επειγει!!! ευχαριστωπροκαταβολικα

 

Το οτι την συνεδεσες δεν σημαινει οτι εβαλες κ λεφτα στο paypal.

Eκανες κινηση να βαλεις λεφτα στο Paypal?

Mαλλον οχι.

Το paypal δεν σου δειχνει το υπολοιπο της πιστωτικης σου καρτας, αλλα το υπολοιπο του paypal

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά,παρέλαβα τελικά σήμερα (τελευταία μέρα που ισχύει η παλιά) την ανανεωμένη χρεωστική της Πρώην Εμπορικής σε Alpha.Ετυχώς που αρνήθηκα την ακύρωση και επανέκδοση που πρότεινε το customer,2 μέρες μετά ήρθε...

 

Εγώ ακόμα στο περίμενε.......:mobile:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...