Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Καταγγελια επωνυμη παρα πολυ σοβαρη.

Κυρια συνομιλουσε με προισταμενο ΟΑΕΕ

Σε εντονο φιλικο διαλογο της ειπε: " αυριο θα δω ολες σου τις καταθεσεις, τι δηλωσες στην εφορια, τα παντα"

Τι δουλεια εχει ο καθε προισταμενος να εχει προσβαση σε ολα τα δεδομενα μιας τυχαιας κυριας που καμια σχεση δεν εχει με την υπηρεσια την οποια ειναι προισταμενος?

Ο καθενας βλεπει τα αυστηρα προσωπικα δεδομενα του καθενος?

Οποιος προισταμενος δεν σε παει μπορει να δινει τα δεδομενα σου στην φορα?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καταγγελια επωνυμη παρα πολυ σοβαρη.

Κυρια συνομιλουσε με προισταμενο ΟΑΕΕ

Σε εντονο φιλικο διαλογο της ειπε: " αυριο θα δω ολες σου τις καταθεσεις, τι δηλωσες στην εφορια, τα παντα"

Τι δουλεια εχει ο καθε προισταμενος να εχει προσβαση σε ολα τα δεδομενα μιας τυχαιας κυριας που καμια σχεση δεν εχει με την υπηρεσια την οποια ειναι προισταμενος?

Ο καθενας βλεπει τα αυστηρα προσωπικα δεδομενα του καθενος?

Οποιος προισταμενος δεν σε παει μπορει να δινει τα δεδομενα σου στην φορα?

 

Δεν νομιζω να ειναι τοσο ευκολο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τοσο ευκολο?

Γιατι εχουν περιορισμο στο ψαξιμο?

Φαινεται ποιος ειχε προσβαση στα δεδομενα σου?

Υπαρχει δικλιδα ασφαλειας?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι με το γνωστό θέμα των αδρανων λογαριασμών.

Οπως ειχα ήδη γραψει ειχαν αδρανοποιηθει 2 λογαριασμοι μου σε 2 διαφορετικες τραπεζες.

Η πρωτη είναι η πειραιως οπου ειχα να παω απο μαιο του 2012 για καταθεση/αναληψη.

Στο 1ο υποκαταστημα που πηγα μου ζητησαν ταυτοτητα,λογαριασμο δεη και εκκαθαριστικό.Μου έδωσαν μαλιστα και χαρτακι προτυπωμενο.

Μετα απο λιγες μερες πηγα σε 2ο υποκαταστημα οπου μου ζήτησα + εναρξη επαγγελματος απο την εφορια!

Πήγα σε γραφειακι και οχι στο ταμειο, επανενεργοποιηθηκε ο λογαριασμος, ολα οκ.

Σήμερα πήγα στη eurobank που επισης ειχα να παω απο μαιο του 2012.

Κατευθειαν στο ταμειο, αφου εκανα ενημερωση, ζητησα να κανω αναληψη.Μου ειπαν απλα "ααα ο λογαριασμος σας ήταν αδρανης".

Ουτε χαρτια, ουτε τπτ.Η αναληψη εγινε κανονικα και υποθετω επανενεργοποιηθηκε ο λογαριασμος.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αδρανης σημαινει σου παιρνουν τα λεφτα?

Πρεπει να περασουν 20 χρονια σωστα?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο εύκολο, μέχρι στιγμής (γιατί πρόκειται να αλλάξει σύντομα) τις καταθέσεις σου δεν μπορούν να τις ξέρουν, παρά μόνο με αίτηση στην τράπεζα και για σημαντικό λόγο, μέχρι τώρα οι τράπεζες καθυστερούσαν να απαντήσουν σε αυτά τα αιτήματα ....

Λένε ότι πλέον θα ψηφιστεί σύντομα νόμος, όπου μόνο ένα ειδικό τμήμα του ΣΔΟΕ για λόγους φοροδιαφυγής θα μπορεί να έχει απευθείας πρόσβαση σε αυτούς.

 

Τώρα για τα φορολογικά σου στοιχεία, πιθανόν αν έχεις προσκομίσει εκκαθαριστικό εφορίας όλα αυτά φαίνονται και ειδικά φέτος από τους δηλωθέντες τόκους μπορεί έμμεσα να υπολογιστεί το αρχικό κεφάλαιο.

 

Πιστεύω ότι μάλλον έκανε τον "έξυπνο" στην κυρία για να την ψιλο- τρομοκρατήσει παρά ότι όντως έχει απευθείας πρόσβαση σε αυτά τα στοιχεία ...

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινετε με αυτο το απλο παραδειγμα ποσο θυματα εκβιασμου θα πεφτει ο καθενας.
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Αδρανης σημαινει σου παιρνουν τα λεφτα?

Πρεπει να περασουν 20 χρονια σωστα?

 

Άλλο πράγμα ο αδρανής λογαριασμός,ο οποίος γίνεται αδρανής σε 12 μήνες απραξίας και άλλο ο αδρανής 20ετίας,ο οποίος πάει υπέρ δημοσίου.

Oukitel K6000 Pro

LG G3

Link to comment
Share on other sites

Kαι οι δυο αδρανεις ονομαζονται?

 

Ναι από όσο ξέρω, γιατί είναι το ίδιο πράγμα. Μονο η χρονική περίοδος αδράνειας διαφέρει.

Oukitel K6000 Pro

LG G3

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας βλεπει τα αυστηρα προσωπικα δεδομενα του καθενος?

Οποιος προισταμενος δεν σε παει μπορει να δινει τα δεδομενα σου στην φορα?

 

Καταλαβαινετε με αυτο το απλο παραδειγμα ποσο θυματα εκβιασμου θα πεφτει ο καθενας.

 

Πλέον αυτά τα στοιχεία δεν είναι αυστηρά προσωπικά - δηλαδή τα στοιχεία που υπάρχουν στο εκκαθαριστικό της εφορίας - από την στιγμή που για λόγους δήθεν φοροδιαφυγής το χρησιμοποιούμε πλέον σχεδόν παντού, από το απλό άνοιγμα ενός λογαριασμού στην τράπεζα, στον ΟΑΕΔ για τα διάφορα επιδόματα π.χ. ανεργίας κλπ, στα ασφαλιστικά ταμεία για διάφορες παροχές - καλύψεις ή ρυθμίσεις, αλλά και αλλού.

 

Συμφωνώ μαζί σου στο ότι θα έπρεπε να έχει υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος, ώστε να υπάρχει πρόσβαση μόνο στις πληροφορίες που χρειάζεται η κάθε υπηρεσία και όχι σε όλες που υπάρχουν στο εκκαθαριστικό, που έτσι όπως γίνεται σήμερα ακόμη και για το ΑΦΜ σου θέλουν ολόκληρο το εκκαθαριστικό.

 

Το να πέσεις θύμα εκβιασμού με βάση τα παραπάνω που αναφέρεις, μόνο αν έχεις κάτι "κρύψεις" θα μπορεί να πιάσει ο εκβιασμός, μιας και αν είσαι καθόλου νόμιμος πιστεύω ότι δεν έχεις κάτι να φοβηθείς !

Link to comment
Share on other sites

Eχεις να φοβηθεις.

Πχ αν εχεις μεγαλο εισοδημα

Να σου απαγαγουν τα παιδια σου

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Eχεις να φοβηθεις.

Πχ αν εχεις μεγαλο εισοδημα

Να σου απαγαγουν τα παιδια σου

 

Δεν νομίζω ότι - λες και είμαστε Κολομβία - τα άτομα που θα φτάσουν στο σημείο αυτό ότι θα σε στοχοποιήσουν με βάση τα εισοδήματα σου που δηλώνεις στην εφορία, εκεί δηλώνεις εισοδήματα αλλά δεν δηλώνεις και όλα τα έξοδα σου, οπότε μπορεί π.χ. να δηλώνεις 70Κ εισόδημα αλλά να έχεις 65Κ έξοδα που δεν φαίνονται την δήλωση! Πιο πιθανό είναι να σε στοχοποιήσουν από τον τρόπο ζωή σου (τα 3 αυτοκίνητα, τα 2 εξοχικά, η βίλα που μένεις, κλπ) ή από κάποιο κοντινό πρόσωπο που θα δώσει τις κατάλληλες πληροφορίες ή που θα σε παρακολουθήσουν σε κάποιο κατάστημα τραπέζης !

 

Ξέρεις πόσες ληστείες έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια, ειδικά από παρακολούθηση εντός καταστήματος τραπέζης όπου ειδικά ηλικιωμένοι πήραν ένα χρηματικό ποσό (σύνταξη κλπ) και μέχρι να πάνε στο σπίτι τους ληστέψανε ή σήκωσαν τα λεφτά τους για να γλυτώσουν από την δραχμή ή το κούρεμα που ερχόταν, και μπήκαν όταν έλειπαν στο σπίτι και τους τα σήκωσαν !!

 

Εξάλλου η απαγωγή θεωρείται κακούργημα και τιμωρείται βαριά, εν αντιθέσει με την ληστεία που τιμωρείται με λίγα χρόνια....

Αλλά πιστεύω ότι πολύ το αναλύσαμε-τραβήξαμε ...:p

 

για το αλλο θεμα...φανταζομαι αδρανης δεν θεωρειται και ο προθεσμιακος ενος χρονου,ετσι?

 

Όχι δεν θεωρείται, ειδικά ο προθεσμιακός είναι ειδικός λογαριασμός και συνήθως υπάρχει και ένας λογαριασμός ταμιευτηρίου που πιστώνονται οι τόκοι, οπότε υπάρχει κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος ποιες είναι ακριβώς οι κρατήσεις για αγορά με κάρτα alpha bonus, σε νόμισμα εκτός Ευρώ;
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος ποιες είναι ακριβώς οι κρατήσεις για αγορά με κάρτα alpha bonus, σε νόμισμα εκτός Ευρώ;

 

12.4 Επιβάρυνση για τη μετατροπή συναλλαγών εξωτερικού σε Ευρώ Πάγιο Έως 2,00% επί του ποσού της συναλλαγής

 

https://www.alpha.gr/files/aboutalphabank/Timologio_Pelateias_Oroi_103013.pdf

Link to comment
Share on other sites

μια που βλέπω οτι εισαι ενημερωμένος,να σε ρωτησω...

για χρεωστικες που ρωτησα τηλεφωνικα,στην εξυπηρετηση καρτων- μου ειπαν...

 

στην αλφα οτι για αγορα απο καταστημα στο εξωτερικο εκτος ευρωζωνης δεν χρεωνουν προμηθεια.απλα οτι γινεται απο την μετατροπη συναλλαγματος.ειναι δυνατον?

ομως μου ειπε εξαρταται απο το καταστημα που ψωνιζεις μπορει να παρακρατει ενα ποσο 3%-13% ! στο 13% ειναι συνηθως αεροπορικες εταιρειες κ.λπ. στο 3% εταιρειες με ρουχα κ.λπ.

 

στην πειραιως για οποιαδηποτε παρομοια αγορα στο εξωτερικο εκτος ευρωζωνης χρεωνουν 2% εως μεγιστο 6 ευρω.

 

ειναι σωστες οι πληροφοριες που μου εδωσαν?

 

εντος ευρωζωνης αποτι ειδα δεν υπαρχει χρεωση για αγορα με χρεωστικη,σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Στην απάντηση μου λίγο πιο πάνω , έβαλα την παραπομπή με το τιμολόγιο της ALPHABANK

εκεί από την κατηγορία Θ Χρηματοδοτήσεις , στο 12.4 , θα δεις ότι δεν εξαιρεί τις χρεωστικές,

άρα ειπράτετε προμήθεια έως 2% επί του ποσού της συναλλαγής.

Τώρα αυτό το "έως" δεν μπορώ να το ερμηνεύσω , ρώτα στην τράπεζα για το αν είναι μηδέν για τις χρεωστικές, αλλά δεν το πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

μα το αναφερω πιο πανω στο ποστ μου οτι αυτα που γραφω ειναι απο επικοινωνια μου με την εξυπηρετηση χρεωστικων καρτων των 2 τραπεζων,μετα απο τα οσα ενημερωτικα δαβασα απο εσας εδω,για να τα επιβεβαιωσω.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχει κάποια τράπεζα που να βγάζει πιστωτική χωρίς απαιτήσεις στα εκκαθαριστικά κλπ? Μιλάμε για μικρά όρια... 500-1000 ευρώ, δεν με ενδιαφέρει κάτι παραπάνω. Εχω ήδη πιστωτική με 5000 οριο απο την Πειραιώς, αλλα θα ήθελα μια δεύτερη με κάποιο μικρό όριο απο αλλη τράπεζα.
Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχει κάποια τράπεζα που να βγάζει πιστωτική χωρίς απαιτήσεις στα εκκαθαριστικά κλπ? Μιλάμε για μικρά όρια... 500-1000 ευρώ, δεν με ενδιαφέρει κάτι παραπάνω. Εχω ήδη πιστωτική με 5000 οριο απο την Πειραιώς, αλλα θα ήθελα μια δεύτερη με κάποιο μικρό όριο απο αλλη τράπεζα.

 

Δεν νομιζω να υπαρχει τετοια τραπεζα στην ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

μα το αναφερω πιο πανω στο ποστ μου οτι αυτα που γραφω ειναι απο επικοινωνια μου με την εξυπηρετηση χρεωστικων καρτων των 2 τραπεζων,μετα απο τα οσα ενημερωτικα δαβασα απο εσας εδω,για να τα επιβεβαιωσω.

Όλα όσα σου είπαν είναι λάθος.

Το σωστό είναι αυτό που λέει το επίσημο τιμολόγιο.

13 % για αεροπορικές εταιρείες είναι παραμύθι.

Το μόνο που συμβαίνει είναι ότι κάποιες αεροπορικές ( ακόμα και η AEGEAN ) χρεώνουν κάποια μικρή προμήθεια για πιστωτικές κάρτες, ακόμα και αν κάνεις συναλλαγή σε ευρώ. Επίσης ορισμένες επιβαρύνουν περισότερο την AMEX .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...