Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

citigold πως ανοιγεις?

Ποιες προυποθεσεις εχει?

 

"Για να δικαιούστε το σύνολο των προνομίων του Citigold και τις ειδικές τιμές θα πρέπει να είστε Citigold πελάτης της Citibank με τραπεζική σχέση τουλάχιστον 100.000 ευρώ."

 

http://www.citibank.com/greece/consumer/citigold/new/pronomiaki.html

Link to comment
Share on other sites

με συνδρομη δεκα ευρω τον χρονο

 

Λέει, δωρέαν αν γίνει η έκδοση μεχρι συγκεκριμενη ημερομηνία!

Αξίζει; Συγκριτικά με άλλες τράπεζες που προσφερουν αντίστοιχα προγράμματα είναι καλή; Ή δεν υπάρχουν διαφορές;

 

Και μια δεύτερη ερώτηση, για προχωρημένους ;)

Γνωρίζετε αν σε λογαριασμό εξωτερικού(Αγγλία), αν μπει ένα ποσό "κλειστό" για κάποιο "χ" διάστημα, υπάρχει κάποια φορολόγηση του ποσού;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Λέει, δωρέαν αν γίνει η έκδοση μεχρι συγκεκριμενη ημερομηνία!

Αξίζει; Συγκριτικά με άλλες τράπεζες που προσφερουν αντίστοιχα προγράμματα είναι καλή; Ή δεν υπάρχουν διαφορές;

 

Και μια δεύτερη ερώτηση, για προχωρημένους ;)

Γνωρίζετε αν σε λογαριασμό εξωτερικού(Αγγλία), αν μπει ένα ποσό "κλειστό" για κάποιο "χ" διάστημα, υπάρχει κάποια φορολόγηση του ποσού;

o PEXTHS μίλησε για την ΕΝΤΕR ΑΜΕΧ . Δεν είναι δωρεάν . Πληρώνεις πάντα 10 ευρώ . Είναι η μόνη χρεωστική με BONUS .

Σε λογαριασμό Αγγλίας υπάρχει φόρος.

Εφόσον είναι κάτω από 15 % και είσαι Έλληνας πολίτης υποχρεούσαι να πληρώνεις την διαφορά στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

o PEXTHS μίλησε για την ΕΝΤΕR ΑΜΕΧ . Δεν είναι δωρεάν . Πληρώνεις πάντα 10 ευρώ . Είναι η μόνη χρεωστική με BONUS .

Σε λογαριασμό Αγγλίας υπάρχει φόρος.

Εφόσον είναι κάτω από 15 % και είσαι Έλληνας πολίτης υποχρεούσαι να πληρώνεις την διαφορά στην Ελλάδα.

Βασιλη τι εκανες με τις καινουριες bonus? μονο σε καταστημα vodafone κανεις αιτηση. Εκανες καποια κινηση;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βασιλη τι εκανες με τις καινουριες bonus? μονο σε καταστημα vodafone κανεις αιτηση. Εκανες καποια κινηση;

 

Εγω το εψαξα.. Δεν απαιτειται εκκαθαριστικο για πιστωτικο οριο εως 1000 ευρώ. Τη βγαζεις σε καταστηματα vodafone ιδιοκτητα.

Αυτο δεν σημαινει παντως οτι την εκδιδουν ευκολα ακομα και για πιστωτικο 1000.

Η ενημερωση για την εξελιξη γινεται μεσω sms συνηθως μεσα σε λιγη ώρα.

 

"Για να δικαιούστε το σύνολο των προνομίων του Citigold και τις ειδικές τιμές θα πρέπει να είστε Citigold πελάτης της Citibank με τραπεζική σχέση τουλάχιστον 100.000 ευρώ."

 

http://www.citibank.com/greece/consumer/citigold/new/pronomiaki.html

 

Πλεον ειναι πιο ελαστικοι και στον ανοιγουν και με 50-75000.

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη τι εκανες με τις καινουριες bonus? μονο σε καταστημα vodafone κανεις αιτηση. Εκανες καποια κινηση;

 

Τηλεφώνησα στην ALPHA και μου είπαν προς το παρόν μόνο σε κατάστημα Vodafone. Ίσως αργότερα να γίνεται και στην ALPHA.

Δεν έκανα ακόμα αίτηση , θέλω να πάω πίσω πρώτα κάτι άχρηστες σε TT και Millenium για να μειώσω τον συνολικό αριθμό καρτών .

Δύο φίλοι μου με χαμηλό εισόδημα ( και πολλές κάρτες στην ALPHA ) απορίφτηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Έχει συμβεί να κάνετε κατάθεση σε ΑΤΜ πρώην ΑΤΕ και η κατάθεση να φανεί στο λογαριασμό μετά από 2 μέρες; Έκανα κατάθεση χθες βράδυ και μέχρι τώρα δεν φάνηκε τίποτα! Επικοινωνώντας με το cc μου λένε ότι οι καταθέσεις από ΑΤΜ κάνουν 1-2 εργάσιμες να φανούν. Τους εξηγώ ότι αυτό ως κανόνας ίσως ισχύει αλλά στην πράξη δεν ισχύει. Τουλάχιστον όχι στα υποκαταστήματα της περιοχής μου! Την επόμενη εργάσιμη η κατάθεση έχει φανεί κανονικά στο λογαριασμό. Μερικές φορές το πρωί, μερικές το μεσημέρι. Ανάλογα πότε θα γίνει η καταμέτρηση. έχω κάνει κι άλλες φορές κατάθεση στο εν λόγω ΑΤΜ και πάντα ως το μεσημέρι της επόμενης είχαν φανεί τα λεφτά. Είναι η πρώτη φορά που περνάει μια μέρα και η κατάθεση είναι "στον αέρα". Πήρα τηλ στο κατάστημα κατά τις 4 αλλά δεν το σήκωνε κανείς...
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου χρεωσε μια εταιρια απο το ιντερνετ 1 ευρω και περιμενω 10 μερες τωρα να το παρω πισω και ακομα ειναι στο λογιστικο υπολοιπο κ οχι στο διαθεσιμο.

Σε ποσες νερες ερχεται πισω?

Ξερει κανεις?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Τηλεφώνησα στην ALPHA και μου είπαν προς το παρόν μόνο σε κατάστημα Vodafone. Ίσως αργότερα να γίνεται και στην ALPHA.

Δεν έκανα ακόμα αίτηση , θέλω να πάω πίσω πρώτα κάτι άχρηστες σε TT και Millenium για να μειώσω τον συνολικό αριθμό καρτών .

Δύο φίλοι μου με χαμηλό εισόδημα ( και πολλές κάρτες στην ALPHA ) απορίφτηκαν.

 

Στις καρτες που εχουν στην αλφα εχουν υπολοιπο η πληρωνουν καθε μηνα ολο το ποσο;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στις καρτες που εχουν στην αλφα εχουν υπολοιπο η πληρωνουν καθε μηνα ολο το ποσο;

Πληρώνουν όλο το ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνουν όλο το ποσό.

 

Δυστυχως διαβασα αυτο που απευχομουν. Αρα να μην μπω στον κοπο αιτησης.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πληρώνουν όλο το ποσό.

 

 

Επειδή δεν το έπιασα ακριβως...Τι εννοουμε οταν λέμε "υπολοιπο"? Δεν μπορώ να αγοράσω κάτι που κάνει 200 ευρώ πχ, να πληρώσω τα 100 ευρώ με τον λογαριασμό που θα εκδοθεί και τα υπολοιπα 100 (+τοκους καρτας λογω μη εμπροθεσμης εξοφλησης) στον μεθεπομενο λογαριασμό? Είναι ουσιαστικά αυστήρη πίστωση ~30 ημερών και μόνο?

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το έπιασα ακριβως...Τι εννοουμε οταν λέμε "υπολοιπο"? Δεν μπορώ να αγοράσω κάτι που κάνει 200 ευρώ πχ, να πληρώσω τα 100 ευρώ με τον λογαριασμό που θα εκδοθεί και τα υπολοιπα 100 (+τοκους καρτας λογω μη εμπροθεσμης εξοφλησης) στον μεθεπομενο λογαριασμό? Είναι ουσιαστικά αυστήρη πίστωση ~30 ημερών και μόνο?

Για άλλο πράγμα μιλάμε, ξαναδιάβασε τα τελευταία μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως διαβασα αυτο που απευχομουν. Αρα να μην μπω στον κοπο αιτησης.

 

Μην το βλέπεις τόσο απόλυτα σχετικά με το λόγο της απόρριψης.Μπορέι να είναι απλά απο ανοησία υπαλλήλου,εφόσον τηρούν τη σύμβαση και πληρώνουν όλο το ποσό και δεν υπάρχει η περίπτωση πχ να πληρώνουν όλο το ποσό,αλλά όχι κάθε μήνα, αγνοώντας τα 'μικροποσά' της ελάχιστης καταβολής,ας υπάρχει και λίγη επιμονή...

Link to comment
Share on other sites

Hρθε χτες. Alpha Εnter Visa Debit με διάρκεια μόλις 1 έτος....:confused:

 

Προφανώς στην πορεία θα αλλάξουν ξανά.Μπορεί η ανανεωμένη κάρτα να ήρθε ως Alpha,αλλά πρέπει να λειτουργεί βάσει των συστημάτων της Πρώην Εμπορικής. Δεν την αναγνωρίζει για εγγραφή στο Alpha SecureWeb,επιπλέον δεν λειτουργεί για συναλλαγές στο Internet.Οι χρεωστικές της Alpha,απ'οσο γνωρίζω έχουν διάρκεια 3 ή 5 χρόνια και φυσικά λειτουργούν σε ηλεκτρονικές συναλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει μήπως κανείς με απόλυτη βεβαιότητα, στην περίπτωση που έχω ένα ληξιπρόθεσμο δάνειο στην τράπεζα Α, ανοίξω νέο λογαριασμό (απλού ταμιευτηρίου, όχι μισθοδοσίας) στην τράπεζα Β και κατατεθούν στον

νέο λογαριασμό κάποια χρήματα, αν μπορεί η τράπεζα Α να "τραβήξει" αυτομάτως τα χρήματα από τον λογαριασμό της Β χωρίς να με ρωτήσει;

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει μήπως κανείς με απόλυτη βεβαιότητα, στην περίπτωση που έχω ένα ληξιπρόθεσμο δάνειο στην τράπεζα Α, ανοίξω νέο λογαριασμό (απλού ταμιευτηρίου, όχι μισθοδοσίας) στην τράπεζα Β και κατατεθούν στον

νέο λογαριασμό κάποια χρήματα, αν μπορεί η τράπεζα Α να "τραβήξει" αυτομάτως τα χρήματα από τον λογαριασμό της Β χωρίς να με ρωτήσει;

 

Με τη σημερινή νομοθεσία δεν είναι δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο. Εκτός αν οι δύο τράπεζες συγχωνευθούν μεταξύ τους.

Oukitel K6000 Pro

LG G3

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να κάνω κατάθεση στον λογαρισμό μου στην Άλφα μέσω ΑΤΜ.Στον φάκελο, ποιο είναι το ελάχιστο ποσό που μπορώ να βάλω, επίσης τι χαρτονομίσματα μπορώ να βάλω μέσα?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να κάνω κατάθεση στον λογαρισμό μου στην Άλφα μέσω ΑΤΜ.Στον φάκελο, ποιο είναι το ελάχιστο ποσό που μπορώ να βάλω, επίσης τι χαρτονομίσματα μπορώ να βάλω μέσα?

Το ελάχιστο ποσό είναι 5 ευρώ.

Το μέγιστο είναι 60 νομίζω ή 80 χαρτονομίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Το ελάχιστο ποσό είναι 5 ευρώ.

Το μέγιστο είναι 60 νομίζω ή 80 χαρτονομίσματα.

 

Ωραία σε ευχαριστώ Vasileios :)

Edited by panagis_89

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

εαν γνωριζει καποιος να βοηθησει.

Στεγαστικο δανειο με σταθερο επιτοκιο (σε 3 χρονια πλεον ξεκλειδωνει σε κυμαινομενο) με δοση ανα μηνα 500 ευρω.

Προ ημερων εκανα χρηση του προσαρμοζω και κατεβασα τη δοση στα 300 ευρω για 3 χρονια.

 

Περα απο τη καθιερωμενη πληρωμη του στεγαστικου πλεον με 300 ευρω το μηνα η τραπεζα με χρεωνει σε ασχετη ημερομηνια και ενα ποσο με αιτιολογια "ΤΟΚΟΙ ΠΕΡ.ΕΚΤ.Ν.2601" της ταξεως των 50-80 cents ανα μηνα. Το προηγουμενο μηνα ηταν 61 cents, αυτο το μηνα 86 cents.

Εχετε ιδεα περι τινος προκειται?

Η ευκολη λυση ειναι να ρωτησω το καταστημα με το οποιο εξυπηρετουμαι πραγμα δυσκολο γιατι πρεπει να απουσιασω πρωινη ωρα απο τη δουλεια μου.

Link to comment
Share on other sites

http://www.et.gr/index.php/2013-01-28-14-06-23/search-laws βάλε 2601 για να βρεις τον νόμο .

Αλλά είναι πολύ μεγάλος -ΕΝΙΣΧΥΣΕΙΣ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΕΠΕΝΔΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ - Ίσως κάπου να περιγράφει κάποια κράτηση

Link to comment
Share on other sites

Η χρεωστική της alpha έγινε contactless http://www.alphabankcards.gr/Default.aspx?TabId=136&xmid=8072

 

Αυτα τα εξ' αποστάσεως, δεν μου αρεσουν καθόλου μα καθόλου :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...