Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

30 minutes ago, HEO said:

Ναι πράγματι σε αυτό το σούπερ είχα πάει....

Κόστα αν χρεώνει 0.75 ευρώ και κάποιος έχει επιστροφή πολύ περισσότερα ίσως να συμφέρει 🙂

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Γρήγορο παράδειγμα: Τέλη κυκλοφορίας €150, πληρωμή με payzy (αν περνάει) με επιστροφή 1%. Έχεις βγάλει αμέσως €0,75, αν η χρέωση είναι €0,75.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Γρήγορο παράδειγμα: Τέλη κυκλοφορίας €150, πληρωμή με payzy (αν περνάει) με επιστροφή 1%. Έχεις βγάλει αμέσως €0,75, αν η χρέωση είναι €0,75.
Affinity της άλφα 2% επιστροφή

3 αυτοκίνητα 150 € το μικρότερο

(3 και τα μηχανάκια - 50 € το μεγαλύτερο- δεν αξίζει)

Υγ η χρέωση στα τέλη κυκλοφορίας είναι 0.75 το ρώτησα



Sent from my Power 3 using Tapatalk


Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HEO said:

Affinity της άλφα 2% επιστροφή

3 αυτοκίνητα 150 € το μικρότερο

(3 και τα μηχανάκια - 50 € το μεγαλύτερο- δεν αξίζει)

Υγ η χρέωση στα τέλη κυκλοφορίας είναι 0.75 το ρώτησα

Μια χαρά μου ακούγεται - και ρωτούσα νωρίτερα αν μπορώ να πληρώσω τα τέλη κυκλοφορίας με κάρτα 👍

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Προσέξτε διότι η Viva λογικά περνάει το ορθό MCC (Merchant Category Code) για πληρωμές οφειλών και η εκάστοτε τράπεζα δεν θα δώσει επιβράβευση, με εξαίρεση την Πειραιώς που δίνει αυτό το 0,2% σε yellows.

 

On 30/12/2022 at 2:29 ΜΜ, TypeRS said:

Για αύξηση πιστωτικού ορίου σε πιστωτική της Πειραιώς ποια είναι η διαδικασία; 

Όταν είχα ρωτήσει στην εξυπηρέτηση πελατών μου είχαν πει να κάνω αίτηση σε κατάστημα, οπότε θεώρησα πιο εύκολο τότε να κάνω αίτηση για νέα κάρτα (είχε πρωτοξεκινήσει η υπηρεσία e-card τότε)

On 30/12/2022 at 3:00 ΜΜ, geoponer said:

Έχω πιστωτική toyota visa της εθνικής με όριο 1.500 ευρώ. Όποτε χρειαστεί πληρώνω μέρος της οφειλής της κάρτας από το i-bank και εμφανίζεται άμεσα - όχι όπως στην Πειραιώς που θέλει δύο μέρες για να φανεί η πληρωμή της κάρτας.

Χθες κάνω με την κάρτα μία συναλλαγή 700 ευρώ και στο καπάκι πληρώνω τα 700 ευρώ στην κάρτα από το λογαριασμό μου στην Εθνική. Μετά κάνω με την κάρτα μία συναλλαγή 950 ευρώ, την οποία επίσης πληρώνω στο καπάκι από το λογαριασμό για να έχω διαθέσιμο υπόλοιπο στην κάρτα.

Σε κάποια φάση εμφανίζεται αρνητικό υπόλοιπο στην κάρτα περίπου 150 ευρώ. Από τότε έχω βάλει τουλάχιστον άλλα 700 ευρώ στην κάρτα (150, 500 κλπ.), αλλά το υπόλοιπο εξακολουθεί να παραμένει αρνητικό.

Σε επικοινωνία που είχα με την τράπεζα μου είπαν ότι για να εμφανιστεί το σωστό υπόλοιπο πρέπει πρώτα να εκκαθαριστούν οι συναλλαγές, αλλά δεν μπορούσαν να εξηγήσουν το γιατί δεν φαίνονται οι πληρωμές που έκανα στην κάρτα.

Το αποτέλεσμα είναι να μην μπορώ να χρησιμοποιήσω την κάρτα αυτή τη στιγμή, ενώ την έχω φορτώσει με τουλάχιστον 700 ευρώ πάνω από την τρέχουσα οφειλή.

Μήπως πρέπει να ζητήσεις αύξηση πιστωτικού ορίου εφόσον κάνεις τόσες συναλλαγές; Έτσι που το περιγράφεις μου μοιάζει λογικό να σου έχει μπλοκάρει η κάρτα για να ελέγξουν τις συναλλαγές.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, GraveDigger said:

Μήπως πρέπει να ζητήσεις αύξηση πιστωτικού ορίου εφόσον κάνεις τόσες συναλλαγές; Έτσι που το περιγράφεις μου μοιάζει λογικό να σου έχει μπλοκάρει η κάρτα για να ελέγξουν τις συναλλαγές.

Λογικό αυτό που αναφέρεις. Θα το έκανα, αλλά οι συναλλαγές μου με τη συγκεκριμένη κάρτα δεν ξεπερνούν τα 1.000€ το μήνα, και συνήθως πληρώνω την μισή οφειλή στο ενδιάμεσο για να έχω διαθέσιμο υπόλοιπο για αγορές.

Έτυχε μία φορά να ξεπεράσω το όριο και μαμήθηκε το σύμπαν.... Ελπίζω τουλάχιστον να μη χρεωθώ για υπέρβαση πιστωτικού ορίου, από τη στιγμή που έχω πληρώσει την κάρτα με περίπου αλλά 1500€.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά.

Στις 30 και 31/12 έκανα 4 συναλλαγές με πιστωτική alpha με σκοπό να αυξήσω το αφορολόγητο του 2022 για μεγαλύτερη ασφάλεια.
Και οι 4 συναλλαγές πέρασαν στο αφορολόγητο του 2023 με ημερομηνία 1/1/2023.
Σύμφωνα με εκπρόσωπο της τράπεζας που δεν είχε ιδιαίτερη διάθεση να με εξυπηρετήσει, φαίνεται ότι η εκκαθάριση και των 4 συναλλαγών έγινε 1/1/2023 (που είναι αργία), άρα σωστά εμφανίζονται στο αφορολόγητο του 2023 και δεν μπορεί να γίνει τίποτα για αυτό.
Γνωρίζει κάποιος αν η νομοθεσία για το αφορολόγητο προβλέπει την ημερομηνία συναλλαγής, ή την ημερομηνία εκκαθάρισης;
Παρεπιπτόντως σε εμένα στο ebanking οι συναλλαγές φαίνονται μη οριστικοποιημένες, παρόλο που εμφανίζονται στο αφορολόγητο. Η εκπρόσωπος τις βλέπει οριστικοποιημενες με ημερομηνία 1/1/2023.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάνεις λάθος στην ημερομηνία "1/1/23", αφού είναι Κυριακή και επομένως αργία?

Κανονικά, πρέπει να εμφανίζονται με ημερομηνία 2/1/23

 

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, oregon said:

Καλή χρονιά.

Στις 30 και 31/12 έκανα 4 συναλλαγές με πιστωτική alpha με σκοπό να αυξήσω το αφορολόγητο του 2022 για μεγαλύτερη ασφάλεια.
Και οι 4 συναλλαγές πέρασαν στο αφορολόγητο του 2023 με ημερομηνία 1/1/2023.
Σύμφωνα με εκπρόσωπο της τράπεζας που δεν είχε ιδιαίτερη διάθεση να με εξυπηρετήσει, φαίνεται ότι η εκκαθάριση και των 4 συναλλαγών έγινε 1/1/2023 (που είναι αργία), άρα σωστά εμφανίζονται στο αφορολόγητο του 2023 και δεν μπορεί να γίνει τίποτα για αυτό.
Γνωρίζει κάποιος αν η νομοθεσία για το αφορολόγητο προβλέπει την ημερομηνία συναλλαγής, ή την ημερομηνία εκκαθάρισης;
Παρεπιπτόντως σε εμένα στο ebanking οι συναλλαγές φαίνονται μη οριστικοποιημένες, παρόλο που εμφανίζονται στο αφορολόγητο. Η εκπρόσωπος τις βλέπει οριστικοποιημενες με ημερομηνία 1/1/2023.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Οταν κανεις την φορολογική σου δηλωση διορθωσε το ποσό που λεει η τράπεζα και υπολογισε τες στις συναλλαγες του 2022

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Οταν κανεις την φορολογική σου δηλωση διορθωσε το ποσό που λεει η τράπεζα και υπολογισε τες στις συναλλαγες του 2022

Το σκέφτηκα. Τυπικά, αν μια στο εκατομμύριο προέκυπτε έλεγχος, θα ήμουν καλυμμένος;

Παλιά είχα άλλο ζήτημα με την alpha που δεν διορθώθηκε ποτέ. Όλες οι συναλλαγές που έκανα μέσω PayPal με κάρτα diners, δεν εμφανίστηκαν ποτέ. Με τη visa εμφανίζονταν κανονικά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

On 1/1/2023 at 4:57 ΠΜ, GraveDigger said:

Όταν είχα ρωτήσει στην εξυπηρέτηση πελατών μου είχαν πει να κάνω αίτηση σε κατάστημα, οπότε θεώρησα πιο εύκολο τότε να κάνω αίτηση για νέα κάρτα (είχε πρωτοξεκινήσει η υπηρεσία e-card τότε)

Κάλεσα μόλις στην εξυπηρέτηση πελατών και η διαδικασία παραμένει η ίδια....

3 ώρες πριν, oregon said:

Καλή χρονιά.

Στις 30 και 31/12 έκανα 4 συναλλαγές με πιστωτική alpha με σκοπό να αυξήσω το αφορολόγητο του 2022 για μεγαλύτερη ασφάλεια.
Και οι 4 συναλλαγές πέρασαν στο αφορολόγητο του 2023 με ημερομηνία 1/1/2023.
Σύμφωνα με εκπρόσωπο της τράπεζας που δεν είχε ιδιαίτερη διάθεση να με εξυπηρετήσει, φαίνεται ότι η εκκαθάριση και των 4 συναλλαγών έγινε 1/1/2023 (που είναι αργία), άρα σωστά εμφανίζονται στο αφορολόγητο του 2023 και δεν μπορεί να γίνει τίποτα για αυτό.
Γνωρίζει κάποιος αν η νομοθεσία για το αφορολόγητο προβλέπει την ημερομηνία συναλλαγής, ή την ημερομηνία εκκαθάρισης;
Παρεπιπτόντως σε εμένα στο ebanking οι συναλλαγές φαίνονται μη οριστικοποιημένες, παρόλο που εμφανίζονται στο αφορολόγητο. Η εκπρόσωπος τις βλέπει οριστικοποιημενες με ημερομηνία 1/1/2023.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Παρόμοια περίπτωση πριν 1 ή 2 χρόνια στην τράπεζα Πειραιώς τις εμφανισε στο αφορολογητο της χρόνια που έκανα την πληρωμή και όχι της οριστικοποίησης της συναλλαγής 

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια περίπτωση πριν 1 ή 2 χρόνια στην τράπεζα Πειραιώς τις εμφανισε στο αφορολογητο της χρόνια που έκανα την πληρωμή και όχι της οριστικοποίησης της συναλλαγής 

Που είναι και το λογικό!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, TypeRS said:

Κάλεσα μόλις στην εξυπηρέτηση πελατών και η διαδικασία παραμένει η ίδια...

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μας δουν από κοντά στην τράπεζα για να αποφασίσουν για την αύξηση ή όχι του πιστωτικού ορίου. Αφού όλα τα σχετικά έγγραφα τα έχουν πλέον ηλεκτρονικά μέσω του KYC. 🤬

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, geoponer said:

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μας δουν από κοντά στην τράπεζα για να αποφασίσουν για την αύξηση ή όχι του πιστωτικού ορίου. Αφού όλα τα σχετικά έγγραφα τα έχουν πλέον ηλεκτρονικά μέσω του KYC. 🤬

Στην Alpha Bank, ζητας αυξηση με mail στην εξυπηρετηση πελατω, Στελενεις φ/α ταυτοτητας και εκκεθαριστικου

Δοκιμασε το

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alfeios said:

Στην Alpha Bank, ζητας αυξηση με mail στην εξυπηρετηση πελατω, Στελενεις φ/α ταυτοτητας και εκκεθαριστικου

Δοκιμασε το

Πιο λογικό μου φαίνεται αυτό. Δεν συνεργάζομαι όμως με την Alpha, σε Εθνική και Πειραιώς δεν ξέρω τι ισχύει.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, geoponer said:

Πιο λογικό μου φαίνεται αυτό. Δεν συνεργάζομαι όμως με την Alpha, σε Εθνική και Πειραιώς δεν ξέρω τι ισχύει.

Ακομη κι αν δεν ισχυει εκει, δεν χανεις κατι να δοκιμασεις. Θα σου απαντησουν και θα σου πουν τι ισχυει

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

On 31/12/2022 at 8:41 ΜΜ, HEO said:

Affinity της άλφα 2% επιστροφή

3 αυτοκίνητα 150 € το μικρότερο

(3 και τα μηχανάκια - 50 € το μεγαλύτερο- δεν αξίζει)


 

Το κακό είναι οτι τα affinity euros που μαζεύεις, μπορείς να τα εξοφλήσεις μόνο σε καταστήματα του Ομίλου ZARA

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, geoponer said:

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μας δουν από κοντά στην τράπεζα για να αποφασίσουν για την αύξηση ή όχι του πιστωτικού ορίου. Αφού όλα τα σχετικά έγγραφα τα έχουν πλέον ηλεκτρονικά μέσω του KYC. 🤬

Δεν θέλουν να σε δουν από κοντά, απλώς δεν έχουν φτιάξει μια διαδικασία που να μην ταλαιπωρούν τον πελάτη για υποβολή αίτησης με φυσική υπογραφή.

6 ώρες πριν, alfeios said:

Στην Alpha Bank, ζητας αυξηση με mail στην εξυπηρετηση πελατω, Στελενεις φ/α ταυτοτητας και εκκεθαριστικου

Δοκιμασε το

Εγώ αισθάνθηκα λίγο περίεργα που έπρεπε να στείλω e-mail με ελεύθερο κείμενο. Θεωρώ πιο τίμια την συμπλήρωση φόρμας όπως έχει η Eurobank: https://www.eurobank.gr/el/retail/zitiste-auksisi-oriou-pistotikis-kartas

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites




Το σκέφτηκα. Τυπικά, αν μια στο εκατομμύριο προέκυπτε έλεγχος, θα ήμουν καλυμμένος;


Sent from my iPhone using Tapatalk


Κάνε ότι σε φωτίσει ο Θεός αλλά η xπεριπτωση ελέγχου στην εφορία είναι μια πολύ κακή εμπειρία, την έχω ζήσει και μιλάω εκ πείρας.

Το κακό είναι οτι τα affinity euros που μαζεύεις, μπορείς να τα εξοφλήσεις μόνο σε καταστήματα του Ομίλου ZARA
Να σωστά,ι πλην όμως εμείς στην οικογένειά αγοράζουμε πολλα από τον Ζαρα και τις άλλες εταιρείες του. Ειδικά στις εκπτώσεις.

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GraveDigger said:

Δεν θέλουν να σε δουν από κοντά, απλώς δεν έχουν φτιάξει μια διαδικασία που να μην ταλαιπωρούν τον πελάτη για υποβολή αίτησης με φυσική υπογραφή.

Εγώ αισθάνθηκα λίγο περίεργα που έπρεπε να στείλω e-mail με ελεύθερο κείμενο. Θεωρώ πιο τίμια την συμπλήρωση φόρμας όπως έχει η Eurobank: https://www.eurobank.gr/el/retail/zitiste-auksisi-oriou-pistotikis-kartas

Δράμα η συγκεκριμένη "Φόρμα" . Είχα ζητήσει αύξηση του ορίου για πληρωμή εφορίας. Με κάλεσε ο εκπρόσωπος μετά από 2 μέρες για να κάνουμε την αίτηση μαζί και άρχισε να μου ζητάει αναλυτικά το εκκαθαριστικό να το αναφέρω από το τηλέφωνο τα ποσά σε κάθε πεδίο , πόσα υπόλοιπα έχω σε πιστωτικές από άλλες τράπεζες η δάνεια , το τωρινό μου εισόδημα και αφού κράτησε όλο αυτό κάπου στα 15-20 λεπτά τελικά δεν μου έδωσαν την αύξηση 😂

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο πως έφαγες άκυρο τελικά. Και σε κατάστημα να είχες πάει τα ίδια στοιχεία θα σου ζητούσαν και το ίδιο αποτέλεσμα θα είχες τελικά, έχοντας όμως χάσει τουλάχιστον 15-20 λεπτά μέσα στο κατάστημα, χωρίς να σου βάλω τον χαμένο χρόνο για την μετάβαση στο κατάστημα.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Λογικά ο testatos εννοεί πως από την στιγμή που στην πραγματικότητα απαιτούνται περισσότερα στοιχεία από αυτά που ζητούνται στην ηλεκτρονική φόρμα, ποιος ο λόγος που δεν ζητούνται όλα από την αρχή, προκειμένου να ολοκληρωθεί η διαδικασία πλήρως ψηφιακά, αλλά χρειάζεται να μιλήσεις τηλεφωνικά και με υπάλληλο για να λάβει η τράπεζα τις πληροφορίες που θέλει.

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, pluss said:

Λογικά ο testatos εννοεί πως από την στιγμή που στην πραγματικότητα απαιτούνται περισσότερα στοιχεία από αυτά που ζητούνται στην ηλεκτρονική φόρμα, ποιος ο λόγος που δεν ζητούνται όλα από την αρχή, προκειμένου να ολοκληρωθεί η διαδικασία πλήρως ψηφιακά, αλλά χρειάζεται να μιλήσεις τηλεφωνικά και με υπάλληλο για να λάβει η τράπεζα τις πληροφορίες που θέλει.

Αυτό ακριβώς. Θα μπορούσε να προσθέτουμε το τελευταίο εκκαθαριστικό στην φόρμα ώστε να μην χρειάζεται να έχω ανοιχτό το pdf στο κινητό και να προσπαθώ να του λέω τα ποσά σε κάθε πεδίο. Ανάθεμα άμα τα σημείωσε και σωστά  😂

Link to comment
Share on other sites

Το λογικό θα ήταν να το προσφέρουν σαν επιλογή μέσα από το e-banking.

Εγώ όταν χρειάστηκα την αύξηση ορίου για πληρώσω το μαιευτήριο είπα στο παληκάρι που με κάλεσε πως δεν είχα εκείνη την ώρα διαθέσιμο το εκκαθαριστικό, αλλα το είχα ήδη ανεβάσει μέσω e-banking οπότε μάλλον πήρε τα στοιχεία και τα συμπλήρωσε μόνος του.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2023 at 3:36 ΜΜ, alfeios said:

Στην Alpha Bank, ζητας αυξηση με mail στην εξυπηρετηση πελατω, Στελενεις φ/α ταυτοτητας και εκκεθαριστικου

Δοκιμασε το

Και καμιά φορά την κάνουν και χωρίς να τη ζητήσεις 😉

Link to comment
Share on other sites

Στην Aegean Bonus Πιστωτική δίνουν "εύκολα" τον αντιλογισμό της συνδρομής; 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...