Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Προφανώς το δικό σου είναι σωστό. Κάποιο συστημικό λάθος έχει γίνει στην άλλη περίπτωση και η συναλλαγή μπαίνει σε άλλη κατηγορία. Δεν είναι «Εστίαση-ταξίδια» η σχεδόν παράνομη στην Ελλάδα στοιχηματική.

 

το "σχεδον παρανομη" πως αιτιολογειται;

καταθεση με καρτα και αναληψη σε τραπεζικο λογαριασμο για να μην μπλεκουμε με αντιλογισμους και τα συναφη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες στοιχηματικές σου λένε η ανάληψη να γίνει με τον τρόπο κατάθεσης. Οποτε κανονικά θα έπρεπε να γίνετια ανάληψη μόνο μέσω της κάρτας. Το ξέρω βέβαια ότι σε μερικές στο επιτρέπουν αυτό αλλα οκ.

 

Το σχεδόν παράνομες δεν ισχύει προφανώς αφού έχουν άδεια. Ειδικά η συγκεκριμένη η b365. Και ειδικά αυτή την περίοδο γίνεται μόνιμη αδειοδότηση για τα επόμενα 7 χρόνια και παύει να ισχύει το καθεστώς προσωρινής άδειας που ήταν μέχρι τώρα. (υπάρχει πλεον ξεχωριστή άδεια για φρουτάκια και ξεχωριστή για στοιχηματισμό. Για υτο και θα μπουν στο χώρο νέες εταιρίες τον επομενο μήνα. Μέχρι τέλος του χρόνου οι φάκελοι κλεινουν). Εξου και οι πολλές διαφημισεις τελευταία. ΆΣχετο βέβαια με το θέμα μας, απλά το αναφέρω.

 

Η eurobank θυμαμαι εχει ειδικη κατηγορια για στοιχηματισμό που βάζει εκεί τις συναλλαγές ενώ πράγματι η alpha τα βάζει στην κατηγορία εστίαση-ταξίδια.

 

θα μπορούσε να λύσει αλλιώς το συγκεκριμένο πρόβλημα με τον αντιλογισμό και την επιστροφή πόντων από το να μου κλείσουν τελείως τη συγκέντρωση πόντως από στοιχηματικές (όπως έκαναν σε μένα). Αν και ίσως έτσι υπάρχει παραθυράκι να πάρεις δωρεάν πόντους . Πχ κάνεις κατάθεση 20.000 ευρώ που είναι το μέγιστο ποσο ποντων ανά κάρτα ανά μήνα, και είτε παιζεις κάτι σχεδόν με μηδενικό ρίσκο είτε απλά τα κάνεις ανάληψη μετά από λίγο καιρό

Link to comment
Share on other sites

 

 

Θα πρότεινα να μην συζητάμε τόσο δημόσια για παραθυράκια που μπορεί να υπάρχουν στο πρόγραμμα.

Edited by JohnLi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα. Την Τεταρτη που κερδιζουμε διπλασιους ποντους με τις καρτες της Αλφα, ισχυει και για την Diners bonus ? Δλδ θα αποδοθουνε χ16 ανα ευρω στους μεγαλους συνεργατες? Αν το χει δοκιμασει καποιος τη προηγουμενη φορα ας μας πει.
Link to comment
Share on other sites

Ναι θα αποδοθούν 16 πόντοι στους μεγάλους συνεργάτες με την Diners και με την mastercard Premium ή Χρυσή.

Συνήθως αυτές τις μέρες αγοράζω δωροεπιταγές AB τις οποίες χρησιμοποιώ σιγά σιγά τους επόμενους μήνες.

Γνωρίζει κανείς άλλο έξυπνο τρόπο συλλογής ;

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Ναι θα αποδοθούν 16 πόντοι στους μεγάλους συνεργάτες με την Diners και με την mastercard Premium ή Χρυσή.

Συνήθως αυτές τις μέρες αγοράζω δωροεπιταγές AB τις οποίες χρησιμοποιώ σιγά σιγά τους επόμενους μήνες.

Γνωρίζει κανείς άλλο έξυπνο τρόπο συλλογής ;

 

Με την ίδια λογική που λες μπορείς να αγοράσεις και κάρτες Κωτσόβολος ή αν έχεις συμβόλαιο Vodafone να προπληρώσεις ένα ποσό μεγαλύτερο και να μειώνεται σιγά σιγά όταν βγαίνει ο κάθε μηνιαίος λογαριασμός ,έχοντας δηλαδη αρνητικό υπόλοιπο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα αποδοθούν 16 πόντοι στους μεγάλους συνεργάτες με την Diners και με την mastercard Premium ή Χρυσή.

Συνήθως αυτές τις μέρες αγοράζω δωροεπιταγές AB τις οποίες χρησιμοποιώ σιγά σιγά τους επόμενους μήνες.

Γνωρίζει κανείς άλλο έξυπνο τρόπο συλλογής ;

 

Οταν λες αγοραζεις δωροεπιταγες, εννοεις με εξαργυρωση και εκπτωση 20% σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες αγοραζεις δωροεπιταγες, εννοεις με εξαργυρωση και εκπτωση 20% σωστα?

 

Από ότι κατάλαβα, αγοράζει κανονικά με την πιστωτική του κάρτα, για συλογή πόντων (με x16 πόντους μιας και είναι διπλοί). Μετά χρησιμοποιεί τις δωροεπιταγές ΑΒ για τις αγορές στο σουπερ και έχει και τους πόντους για οτιδήποτε άλλο θέλει/χρειαστεί

Link to comment
Share on other sites

και κερδιζεις 20 ευρω στα 100ευρω με εξαργυρωση δλδ

 

Αν θέλει να τους εξαργυρώσει στα ΑΒ ναι, αλλά μπορεί να βολεύει κάποια άλλη εξαργύρωση.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Για εξαργύρωση συμφέρει πολύ να περιμένουμε την Bonus τετάρτη όποτε βγαίνει που εξαργυρώνεις με ακριβώς τους μισούς πόντους.
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο ανεξήγητο λόγο οι Diners Club κάρτες δεν λειτουργούν contactless, αλλά έχουν ζωγραφισμένο το σηματάκι για NFC. Πιθανότατα έχουν και το κύκλωμα, αλλά η Alpha Bank ή η Diners έχει επιλέξει να μην επιτρέπεται η NFC λειτουργία.
Είναι όντως contactless και προσωπικά (για όσο διάστημα την είχα) μόνο στους νέους αυτόματους πωλητές του Μετρό κατάφερα να τη χρησιμοποιήσω ανέπαφα, σε οποιαδήποτε άλλη επιχείρηση η συναλλαγή δεν περνούσε ανέπαφα και απορρίπτονταν. Η επίσημη απάντηση της Alpha bank είναι ότι πρέπει να ενημερωθούν τα POS των εμπόρων, προκειμένου να δέχονται ανέπαφα τις Diners κάρτες. Δεν νομίζω πάντως να αποτελεί προτεραιότητα ούτε για ίδιους τους εμπόρους, αλλά ούτε και για την ίδια την τράπεζα (πολύ χαλαρή στάση κρατά γενικά), οπότε μην περιμένεις να αλλάξει τίποτα ουσιαστικό - τουλάχιστον στο μεσοπρόθεσμο μέλλον. Το καλό τουλάχιστον με τη δική σου περίπτωση είναι που δεν πληρώνεις συνδρομή, αλλιώς θεωρώ πως δεν θα άξιζε να κρατήσεις την συγκεκριμένη κάρτα, λόγω των γνωστών προβλημάτων που έχει και της χρόνιας αδιαφορίας της τράπεζας να τα λύσει. Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να αγοράσεις επιταγές με εξαργυρωση πόντων

Και το θέμα σε ημέρα διπλών ποντων ειναι να αποκτήσουμε περισσότερους πόντους.

Ναι έχω λογαριασμό Vodafone και θα τον πληρώσω για πολους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλο το team!

Χρόνια πολλά με υγεία!

Έχω μια πιστωτική Eurobank με πιστωτικό όριο 2000€. Μπορώ να πραγματοποιήσω αγορές αξίας 4000€ με 10 άτοκες δόσεις των 400ων ευρώ;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κερδίσει σε διαγωνισμό μία προπληρωμένη mastercard με 30 ευρώ μέσα. Πώς μπορώ να τη χρησιμοποιήσω σε μεγαλύτερες αγορές, κυρίως ηλεκτρονικά (Ελλάδα ή εξωτερικό);

 

Υπάρχει τρόπος να συνδυάσω περισσότερες από μία προπληρωμένες σε μία και μόνη αγορά;

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Όχι.

Επίσης υπάρχει έλεγχος για το πόσες προπληρωμενες ανά φυσικό πρόσωπο εκδίδονται για περίπτωση ξεπλυματος χρήματος.

 

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 85 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα σε όλο το team!

 

Χρόνια πολλά με υγεία!

 

Έχω μια πιστωτική Eurobank με πιστωτικό όριο 2000€. Μπορώ να πραγματοποιήσω αγορές αξίας 4000€ με 10 άτοκες δόσεις των 400ων ευρώ;

 

Ευχαριστώ.

10χ400 = 4000 αρα πως να κάνεις κάτι τετοιο;

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλο το team!

Χρόνια πολλά με υγεία!

Έχω μια πιστωτική Eurobank με πιστωτικό όριο 2000€. Μπορώ να πραγματοποιήσω αγορές αξίας 4000€ με 10 άτοκες δόσεις των 400ων ευρώ;

Ευχαριστώ.

 

Αύξηση ορίου μονο...και αυτο να παει στα 500 με 1000€ παραπανω.

Ειδαλλως εαν υπαρχει η δυνατοτητα να πληρώσεις το μισο ποσο σε μετρητά και το αλλο σε καρτα,εαν ειναι σε φυσικό καταστημα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

To site για την αίτηση αύξησης πιστωτικού ορίου στην Eurobank, δεν φαίνεται να δουλευει. Βάζω τα στοιχεία μου και μου πετάει ένα μηνυμα στα αγγλικα
Link to comment
Share on other sites

Αύξηση ορίου μονο...και αυτο να παει στα 500 με 1000€ παραπανω.

 

:mad: - Eurobank; τι μου θυμισες τωρα (!) πελατης για χρονια (πιστωτικη συν δανειο) πληρωνα κανονικα και επι μηνες τους ζητουσα αυξηση πιστωτικου οριου απο τα 3000 ευρω να μου το πανε στα 3100 ή 3200,ρε με τιποτα τα γιδια ολο φερτε χαρτια-αιτηση-συμπληρωση-θα σας παρουμε εμεις και τιποτα ολο εγω επαιρνα συνεχεια και μου ελεγαν ''Οχι" χωρις την αιτια και να ξαπαδοκιμασω σε 2 μηνες γιατι ''δεν αφηνει το συστημα" πιο νωρις.

Εγινε μια-εγινε δυο παω μια μερα πυρ και μανια,αρχισαν τα περι συστηματος,δεν φταινε αυτοι κλπ και τους πεταω πως εαν ημουν γυιος κανενος διευθυντη της τραπεζας ή ειχα ακνεναν γνωστο μεσα ή ειχα κανει κανενα δωρακι θα το εκαναν και ταχιστα και οχι να με ταλαιπωρουν τοσο καιρο,αφου τους τα εχωσα ζητησα να μου βγαλουν το υπολοιπο να το πληρωσω και να κλεισει η καρτα, αρχισαν τις δικαιολογιες και τα μασηματα αλλα ειχα τοσα νευρα που δεν λεγεται,πληρωσα και μπροστα τους την εκοψα στα δυο και τελος.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:mad: - Eurobank; τι μου θυμισες τωρα (!) πελατης για χρονια (πιστωτικη συν δανειο) πληρωνα κανονικα και επι μηνες τους ζητουσα αυξηση πιστωτικου οριου απο τα 3000 ευρω να μου το πανε στα 3100 ή 3200,ρε με τιποτα τα γιδια ολο φερτε χαρτια-αιτηση-συμπληρωση-θα σας παρουμε εμεις και τιποτα ολο εγω επαιρνα συνεχεια και μου ελεγαν ''Οχι" χωρις την αιτια και να ξαπαδοκιμασω σε 2 μηνες γιατι ''δεν αφηνει το συστημα" πιο νωρις.

Εγινε μια-εγινε δυο παω μια μερα πυρ και μανια,αρχισαν τα περι συστηματος,δεν φταινε αυτοι κλπ και τους πεταω πως εαν ημουν γυιος κανενος διευθυντη της τραπεζας ή ειχα ακνεναν γνωστο μεσα ή ειχα κανει κανενα δωρακι θα το εκαναν και ταχιστα και οχι να με ταλαιπωρουν τοσο καιρο,αφου τους τα εχωσα ζητησα να μου βγαλουν το υπολοιπο να το πληρωσω και να κλεισει η καρτα, αρχισαν τις δικαιολογιες και τα μασηματα αλλα ειχα τοσα νευρα που δεν λεγεται,πληρωσα και μπροστα τους την εκοψα στα δυο και τελος.

 

Εγω αντιθέτως δεν εχει τυχει κατι τετοιο με τη συγκεκριμενη.Η Πειραιώς ειναι πολυ χειρότερη στις κάρτες της,εχω εδω και ενα χρονο την φοιτητική πιστωτική με 300€ οριο ουτε 100€ πανω δεν παει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...