Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Πηγε ο πατερας μου να βγαλει πιστωτικη απο τη Eurobank και του ειπαν πως δε βγαζουν για ατομα ανω των 65!!!

 

Καλα κατι νομοι που ελεγαν για υποχρεωτικη χρηση πιστωτικης σε νησια (ανω των 70 ευρω) κ.λπ ειναι μονο για κατω των 65?

 

Ο πατερας μου δεν εχει καμμια αλλη πιστωση (δανεια κ.λπ) και δεν πηγε να αιτηθει στεγαστικο η καταναλωτικο δανειο! Επιπλεον εχει ικανοποιητικη συνταξη. Απ' οτι μου ειπε δεν του πηραν στοιχεια κ.λπ

 

Καλα ειναι δυνατον να αποκλειουν ανθρωπους με καποια οικονομικη ανεση? Η πιστωτικη καρτα δεν ειναι δανειο! Τεσπα κατι τετοια με κανουν να απορω ποια ειναι η δουλεια των τραπεζων σημερα! Να παιρνουν τηλεφωνα αυτους που χρωστανε?

 

Θα παρω τωρα την HSBC να βγαλει πιστωτικη (μαζι με εμενα συνδικαιουχο)

 

 

Μα και η πιστωτική κάρτα μορφή δανεισμού είναι.

Link to comment
Share on other sites

xspy Thanks

 

Πιστωτικη μπορω να βγαλω εγω (αν και δεν ειμαι κατοικος Ελλαδας) διοτι εχω λογαριασμο HSBC premier.

 

Η πιστωτικη βεβαια ειναι ενα διαφορετικο ειδος δανειου. Ειναι αναγκαια διοτι πως αλλιως θα κλεισεις ξενοδοχειο, αυτοκινητο κ.λπ?

 

Αν ο κατοχος δεν αποπληρωσει το συνηθως χαμηλο οριο (π.χ. 2000ευρω) τοτε δεν ειναι και τοσο μεγαλο ρισκο για την τραπεζα ενω ο κακοπληρωτης θα εχει μεγαλο προβλημα μετα. Αλλωστε εγω θα δεχομουνα να εξεταζανε το ιστορικο του και μετα ας τον απερριπταν. Εδω ουτε καν το συζητησανε.

 

Ο λογος που πηγα(νε) με την Eurobank ηταν οτι υπαρχει ενα κινητο στην Cosmote. Να βγαζουνε λεφτα απο ΑΤΜ ειναι αθλος γι' αυτους. Πιστωτικη ειναι πιο ασφαλης (διοτι δεν τα πανε καθολου καλα με τις καρτες). Στη χρεωστικη αμα γινει πατατα μετα τα κλαις. Να πω την αληθεια θα προσπαθησω μεσω επισημων καναλιων να κανω την αιτηση και θα δω τι θα απαντησουν, παλι στη Eurobank (υπαρχουν και εκει λογαριασμοι απο παλια αλλα ειναι με βιβλιαρια απο ΤΤ, ΑΣΠΙΣ κ.α.). Η HSBC απλα δε δινει κατι σε ανταμοιβη.

 

Ευχαριστω

 

Με την πιστωτικη θελω απλα να κανουνε τις αγορες τους (λογαριασμους κ.λπ, τα πληρωνω ολα ηλεκτρονικα), οποτε δε θα ειναι αναγκασμενοι να πηγαινουν σε ΑΤΜ να κανουν αναληψεις. Τωρα που η Πειραιως ανοιξε παλι το λεφτα στο λεπτο θα τους στελνω να παιρνουν κανα μετρητο για τις μικροαναγκες (λαικη, κανα καφε κ.λπ) χωρις καρτα.

Edited by gumtreeman2013
Link to comment
Share on other sites

xspy Thanks

 

Πιστωτικη μπορω να βγαλω εγω (αν και δεν ειμαι κατοικος Ελλαδας) διοτι εχω λογαριασμο HSBC premier.

 

Η πιστωτικη βεβαια ειναι ενα διαφορετικο ειδος δανειου. Ειναι αναγκαια διοτι πως αλλιως θα κλεισεις ξενοδοχειο, αυτοκινητο κ.λπ?

 

Αν ο κατοχος δεν αποπληρωσει το συνηθως χαμηλο οριο (π.χ. 2000ευρω) τοτε δεν ειναι και τοσο μεγαλο ρισκο για την τραπεζα ενω ο κακοπληρωτης θα εχει μεγαλο προβλημα μετα. Αλλωστε εγω θα δεχομουνα να εξεταζανε το ιστορικο του και μετα ας τον απερριπταν. Εδω ουτε καν το συζητησανε.

 

Ο λογος που πηγα(νε) με την Eurobank ηταν οτι υπαρχει ενα κινητο στην Cosmote. Να βγαζουνε λεφτα απο ΑΤΜ ειναι αθλος γι' αυτους. Πιστωτικη ειναι πιο ασφαλης (διοτι δεν τα πανε καθολου καλα με τις καρτες). Στη χρεωστικη αμα γινει πατατα μετα τα κλαις. Να πω την αληθεια θα προσπαθησω μεσω επισημων καναλιων να κανω την αιτηση και θα δω τι θα απαντησουν, παλι στη Eurobank (υπαρχουν και εκει λογαριασμοι απο παλια αλλα ειναι με βιβλιαρια απο ΤΤ, ΑΣΠΙΣ κ.α.). Η HSBC απλα δε δινει κατι σε ανταμοιβη.

 

Ευχαριστω

 

Με την πιστωτικη θελω απλα να κανουνε τις αγορες τους (λογαριασμους κ.λπ, τα πληρωνω ολα ηλεκτρονικα), οποτε δε θα ειναι αναγκασμενοι να πηγαινουν σε ΑΤΜ να κανουν αναληψεις. Τωρα που η Πειραιως ανοιξε παλι το λεφτα στο λεπτο θα τους στελνω να παιρνουν κανα μετρητο για τις μικροαναγκες (λαικη, κανα καφε κ.λπ) χωρις καρτα.

 

@Theodore41

 

Sorry αν δεν εγιν ακατανοητος. Εγω δε θελω να βγαλω πιστωτικη στην Ελλαδα διοτι δεν ειμαι κατοικος Ελλαδος. Οι δικοι μου θελουν αλλα τους ειπαν ανω των 65 δεν. Αν ειναι να βγαλουν πιστωτικη αυτο θα γινει μονο με εμενα κυριο κατοχο (ειμαι κατω των 65 :)). Η μονη πλεον τραπεζα ομως στην Ελλαδα που θα μου εβγαζε πιστωτικη ειναι η HSBC. Αν και ακομη και σημερα εχω λογαριασμους σε ολες τις αλλες ελληνικες τραπεζες (ιδιως μετα τις συγχωνευσεις, οπου π.χ. δεν ειχα λογαριασμο στην σαπακοτραπεζαEurobank αλλα βρεθηκα με λογαριασμο σε αυτην μετα την συγχωνευση με ΤΤ ΑΣΠΙΣ) δε μου δινουν πιστωτικη μιας και δεν ειμαι κατοικος

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα λογικό να μην βγάζουν κάρτα σε μη κατοίκους Ελλάδος.

Μπορεις άνετα να βγάλεις στην χώρα που κατοικείς.

Και δεν θα έχεις και Capital control.

Link to comment
Share on other sites

Να τους πάρεις τηλέφωνο και να τους πεις να μη σε χρεώσουν (σοβαρολογώ).

 

Ωραια πες οτι τους παιρνω και τους λεω να μην με χρεωσουν.Αν μου πουνε για ποιο λογο?

Τι θα τους πω μετα?Παντως στις πληρωμες μου ειναι οκ εδω και 2 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια πες οτι τους παιρνω και τους λεω να μην με χρεωσουν.Αν μου πουνε για ποιο λογο?

Τι θα τους πω μετα?Παντως στις πληρωμες μου ειναι οκ εδω και 2 χρονια.

 

Πες οτι εχεις και αλλη πιστωτικη σε αλλη τραπεζα που ειναι χωρις συνδρομη και αν επιμεινουν πες οτι θα την ακυρωσεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχει καταφερει καποιος να στειλει εμβασμα στο εξωτερικο;

Καλό ερώτημα,

θα προσπαθήσω αύριο να στείλω και αν τα καταφέρω θα ενημερώσω

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

xspy Thanks

 

Πιστωτικη μπορω να βγαλω εγω (αν και δεν ειμαι κατοικος Ελλαδας) διοτι εχω λογαριασμο HSBC premier.

 

Η πιστωτικη βεβαια ειναι ενα διαφορετικο ειδος δανειου. Ειναι αναγκαια διοτι πως αλλιως θα κλεισεις ξενοδοχειο, αυτοκινητο κ.λπ?

 

Αν ο κατοχος δεν αποπληρωσει το συνηθως χαμηλο οριο (π.χ. 2000ευρω) τοτε δεν ειναι και τοσο μεγαλο ρισκο για την τραπεζα ενω ο κακοπληρωτης θα εχει μεγαλο προβλημα μετα. Αλλωστε εγω θα δεχομουνα να εξεταζανε το ιστορικο του και μετα ας τον απερριπταν. Εδω ουτε καν το συζητησανε.

 

Ο λογος που πηγα(νε) με την Eurobank ηταν οτι υπαρχει ενα κινητο στην Cosmote. Να βγαζουνε λεφτα απο ΑΤΜ ειναι αθλος γι' αυτους. Πιστωτικη ειναι πιο ασφαλης (διοτι δεν τα πανε καθολου καλα με τις καρτες). Στη χρεωστικη αμα γινει πατατα μετα τα κλαις. Να πω την αληθεια θα προσπαθησω μεσω επισημων καναλιων να κανω την αιτηση και θα δω τι θα απαντησουν, παλι στη Eurobank (υπαρχουν και εκει λογαριασμοι απο παλια αλλα ειναι με βιβλιαρια απο ΤΤ, ΑΣΠΙΣ κ.α.). Η HSBC απλα δε δινει κατι σε ανταμοιβη.

 

Ευχαριστω

 

Με την πιστωτικη θελω απλα να κανουνε τις αγορες τους (λογαριασμους κ.λπ, τα πληρωνω ολα ηλεκτρονικα), οποτε δε θα ειναι αναγκασμενοι να πηγαινουν σε ΑΤΜ να κανουν αναληψεις. Τωρα που η Πειραιως ανοιξε παλι το λεφτα στο λεπτο θα τους στελνω να παιρνουν κανα μετρητο για τις μικροαναγκες (λαικη, κανα καφε κ.λπ) χωρις καρτα.

Παρακαλώ :)

Η συναλλαγή ηταν με amex χρεωστική.

Από το paypal έχουν "κλείσει" οι συναλλαγες (ειναι δυο οι επιστροφες που περιμενω) 2-3 μερες αφότου εμφανιστηκαν..

Στην καρτα κοιταω κ διαθεσιμο κ λογιστικό κ τα "εκκρεμή" τιποτα δεν εμφανιζεται...

:blink:

Ωραία,σε κάθε περίπτωση εφόσον δεν παρουσιάζει καμιά εκκρεμότητα ο PayPal λογαριασμός,θα έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία επιστροφής και θα πρέπει άμεσα να εμφανιστεί και το ποσό,απλά στις χρεωστικές κάρτες σε πολλές περιπτώσεις το σύστημα κρατά τις δεσμεύσεις περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

εχει καταφερει καποιος να στειλει εμβασμα στο εξωτερικο;

Δεν έχουν ανοίξει ακόμα, κατά πάσα πιθανότητα από την άλλη εβδομάδα από τις πληροφορίες που έχω.. Φυσικά μιλάμε για απλό εμβασμα κι όχι αποστολή χρημάτων για ειδικούς λόγους που επιτρέπεται ανάλογα την περίπτωση..

Link to comment
Share on other sites

Η ετησια συνδρομη καρτας γινεται με καποιο τροπο να μην χρεωθει;Ειχα διαβασει παλια εδω οτι καποιος δεν την ειχε πληρωσει.Μπορω να κανω κατι?

 

Να τους πάρεις τηλέφωνο και να τους πεις να μη σε χρεώσουν (σοβαρολογώ).

 

το εχω κανει και εγω και παινει στην τραπεζα πειραιως,

στην καρτα παλαιο ταχυδρομικο ταμιευτηριο δεν επιανε και την εκοψα , με πηραν και με παρακαλουσαν να μην την κοψω και

φετος θα μου πιστοσουν την συνδρομη , αλλα εγω τους λεω δεν σας πιστευω , πιστωσε τε μου πρωτα την περυσινι και την προπερισινι και μετα μην μου ακυρωσετε την καρτα αλλα δεν δεχονταν.

 

Ετσι την εκοψα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με πήγαν στην πειραιως από τραπεζα Κύπρου... χτες μαζί με την κάρτα μου ηρθε χαρτί για τις ετήσιες χρεώσεις ! Τόσα χρόνια ήμουν χωρίς ετήσια συνδρομή. Θα πάω να κλαφτώ, αλλά δεν θα φύγω γιατί έχω προνομιακό επιτόκιο.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν ανοίξει ακόμα, κατά πάσα πιθανότητα από την άλλη εβδομάδα από τις πληροφορίες που έχω.. Φυσικά μιλάμε για απλό εμβασμα κι όχι αποστολή χρημάτων για ειδικούς λόγους που επιτρέπεται ανάλογα την περίπτωση..

προν λίγο έστειλα ενα εμβασμα 495 ευρώ σε λογαριασμό μου στο εξωτερικό απο την Πειραιώς, αν φτάσουν θα στείλω και αυριο απο την εθνική....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

προν λίγο έστειλα ενα εμβασμα 495 ευρώ σε λογαριασμό μου στο εξωτερικό απο την Πειραιώς, αν φτάσουν θα στείλω και αυριο απο την εθνική....
ενημέρωσε μας για κάθε εξέλιξη, θέλω κ εγώ να στείλω...
Link to comment
Share on other sites

Κανοντας αναληψη απο εξωτερικό με Εθνική με χρεωσε ενα ποσό ~5€.

Στο site ελεγε για 1€ αναληψη, κτλ.

 

Τι παίζει;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Κανοντας αναληψη απο εξωτερικό με Εθνική με χρεωσε ενα ποσό ~5€.

Στο site ελεγε για 1€ αναληψη, κτλ.

 

Τι παίζει;

 

Με καρτα χρεωστικη της Αλφα, 4,5 Ευρω με χαμογελο! Και μιλαμε για αναληψη ποσου της ταξης των 50 Ευρο, (ηταν η τελευταια ημερα που θα γυρναγα!) :mad:

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να με βοηθήσετε με τα παρακάτω παρακαλώ?

 

1. Θέλω να στείλω μια Amazon Gift Card (περίπου 50 ευρώ) στην αδερφή μου που μένει στο Λονδίνο, από το Αγγλικό Amazon - θα μπορέσω να το κάνω με τα νέα μέτρα που ισχύουν? Είχα δοκιμάσει πριν εβδομάδες αλλά δεν τα κατάφερα...

 

2. Σκοπεύω να ταξιδέψω στο εξωτερικό το Νοέμβριο. Θα μπορέσω να πληρώσω το ξενοδοχείο με χρεωστική κάρτα (με φυσική παρουσία εκεί, στο check out μέσω POS) ή υπάρχει κάποιο όριο και θα πρέπει να έχω μαζί μου μετρητά για την εξόφληση?

 

Προσπάθησα να βρω απαντήσεις αλλά ξέρω ότι τα μέτρα και οι περιορισμοί αλλάζουν συνεχώς, και ίσως έχω χάσει κάτι.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Με καρτα χρεωστικη της Αλφα, 4,5 Ευρω με χαμογελο! Και μιλαμε για αναληψη ποσου της ταξης των 50 Ευρο, (ηταν η τελευταια ημερα που θα γυρναγα!) :mad:

 

Μιλάμε για αναλήψεις από χώρες της Ευροζώνης? Η Εθνοcash (Maestro) όντως χρέωνε 1 ευρώ ανά ανάληψη μέχρι τα 300 ευρώ, αν θυμάμαι καλά, πριν από 6 μήνες...άλλαξε και αυτό?

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να με βοηθήσετε με τα παρακάτω παρακαλώ?

 

1. Θέλω να στείλω μια Amazon Gift Card (περίπου 50 ευρώ) στην αδερφή μου που μένει στο Λονδίνο, από το Αγγλικό Amazon - θα μπορέσω να το κάνω με τα νέα μέτρα που ισχύουν? Είχα δοκιμάσει πριν εβδομάδες αλλά δεν τα κατάφερα...

 

2. Σκοπεύω να ταξιδέψω στο εξωτερικό το Νοέμβριο. Θα μπορέσω να πληρώσω το ξενοδοχείο με χρεωστική κάρτα (με φυσική παρουσία εκεί, στο check out μέσω POS) ή υπάρχει κάποιο όριο και θα πρέπει να έχω μαζί μου μετρητά για την εξόφληση?

 

Προσπάθησα να βρω απαντήσεις αλλά ξέρω ότι τα μέτρα και οι περιορισμοί αλλάζουν συνεχώς, και ίσως έχω χάσει κάτι.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

 

Μιλάμε για αναλήψεις από χώρες της Ευροζώνης? Η Εθνοcash (Maestro) όντως χρέωνε 1 ευρώ ανά ανάληψη μέχρι τα 300 ευρώ, αν θυμάμαι καλά, πριν από 6 μήνες...άλλαξε και αυτό?

 

Αναληψη σε Αγγλία. Με την καινουργια (οχι maestro, εληξε).

Το θεμα ειναι οτι στο web banking δεν αναφερει τη χρεωση ακομα. Μονο την αναληψη κ λειπουν 5,5 ευρώ.. Για ποσό ~410€ (αφου δεν μπορουμε παραπανω λογω CC)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

 

Μιλάμε για αναλήψεις από χώρες της Ευροζώνης? Η Εθνοcash (Maestro) όντως χρέωνε 1 ευρώ ανά ανάληψη μέχρι τα 300 ευρώ, αν θυμάμαι καλά, πριν από 6 μήνες...άλλαξε και αυτό?

 

Ευρωπη μεν αλλα οχι Ευροζωνη!

Edited by VeCo
Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να με βοηθήσετε με τα παρακάτω παρακαλώ?

 

1. Θέλω να στείλω μια Amazon Gift Card (περίπου 50 ευρώ) στην αδερφή μου που μένει στο Λονδίνο, από το Αγγλικό Amazon - θα μπορέσω να το κάνω με τα νέα μέτρα που ισχύουν? Είχα δοκιμάσει πριν εβδομάδες αλλά δεν τα κατάφερα...

 

Ναι, οι αγορές από το αγγλικό άμαζον δουλεύουν κανονικά.

 

2. Σκοπεύω να ταξιδέψω στο εξωτερικό το Νοέμβριο. Θα μπορέσω να πληρώσω το ξενοδοχείο με χρεωστική κάρτα (με φυσική παρουσία εκεί, στο check out μέσω POS) ή υπάρχει κάποιο όριο και θα πρέπει να έχω μαζί μου μετρητά για την εξόφληση?

 

Θα μπορέσεις. Αυτό ισχύει απο καιρό (για φυσική παρουσία).

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έπεσα στην φάκα και έβγαλα την e-prepaid visa της eurobank, μπας και μπορέσω να κάνω αγορά με το paypal χωρίς το κολπάκι. Η πρώτη φόρτιση είναι δωρεάν αλλα σε χρεώνει 2 ευρώ για την έκδοση της κάρτας. Έλα ομως που δεν κράτησα το CVV και πλέον δεν γίνεται να κάνω τίποτα. Ούτε αποφόρτιση μέσω ebanking. Πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση και μου είπαν να πάω από κατάστημα. Μάλλον έχουν βρει το κόλπο να σε χρεώνουν 2ευρα για πλάκα
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έπεσα στην φάκα και έβγαλα την e-prepaid visa της eurobank, μπας και μπορέσω να κάνω αγορά με το paypal χωρίς το κολπάκι. Η πρώτη φόρτιση είναι δωρεάν αλλα σε χρεώνει 2 ευρώ για την έκδοση της κάρτας. Έλα ομως που δεν κράτησα το CVV και πλέον δεν γίνεται να κάνω τίποτα. Ούτε αποφόρτιση μέσω ebanking. Πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση και μου είπαν να πάω από κατάστημα. Μάλλον έχουν βρει το κόλπο να σε χρεώνουν 2ευρα για πλάκα

 

Πάρε δυνάμεις όταν είναι να πας στο υποκατάστημα. Γενικώς στα περισσότερα υποκαταστήματα είναι ανεγκέφαλοι οι υπάλληλοι. Υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις αλλά αυτές λίγες είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ευρωπη μεν αλλα οχι Ευροζωνη!

 

Σε συνεχεια του προηγουμενου μηνυματος μου λοιπον και προς ενημερωση οσων ενδιαφερονται :

1. Τα εμβασματα εξωτερικού από την Ετε δεν εχουν ανοιξει ακομα .. (Εκτος κι αν κι αυτά πανε με την ωρα κ πρεπει να περιμενουμε σαν τη σταχτοπουτα για να στειλουμε λεφτά).

2. Χρέωση αναληψης ποσού γύρω στα ~400€ από το εξωτερικό και συγκεκριμενα Αγγλία, τελικά κοστίζει 1,10€.

Για καποιο λογο που δεν καταλαβαινω ειχε αλλη "χρεωση" το ebanking στην καρτα που αντιστοιχεί στον "χ" λογαριασμό κ άλλη στον αναλυτικό του "χ" λογαριασμού.

 

Ευτυχως γιατι ενω το' χα ψαξει και ειχα ρωτησει, κατι δεν εβγαινε με τα μαθηματικά.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Σε συνεχεια του προηγουμενου μηνυματος μου λοιπον και προς ενημερωση οσων ενδιαφερονται :

1. Τα εμβασματα εξωτερικού από την Ετε δεν εχουν ανοιξει ακομα .. (Εκτος κι αν κι αυτά πανε με την ωρα κ πρεπει να περιμενουμε σαν τη σταχτοπουτα για να στειλουμε λεφτά).

2. Χρέωση αναληψης ποσού γύρω στα ~400€ από το εξωτερικό και συγκεκριμενα Αγγλία, τελικά κοστίζει 1,10€.

Για καποιο λογο που δεν καταλαβαινω ειχε αλλη "χρεωση" το ebanking στην καρτα που αντιστοιχεί στον "χ" λογαριασμό κ άλλη στον αναλυτικό του "χ" λογαριασμού.

 

Ευτυχως γιατι ενω το' χα ψαξει και ειχα ρωτησει, κατι δεν εβγαινε με τα μαθηματικά.

Ακριβώς,διότι εκεί που εμφανίζει την εικόνα υψηλότερου ποσού,αφορά το ποσό της δέσμευσης.Η ΕΤΕ παραμένει σταθερά να έχει τις χαμηλότερες χρεώσεις σ'αυτές τις συναλλαγές,σε σχέση με τις υπόλοιπες Τράπεζες.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έπεσα στην φάκα και έβγαλα την e-prepaid visa της eurobank, μπας και μπορέσω να κάνω αγορά με το paypal χωρίς το κολπάκι. Η πρώτη φόρτιση είναι δωρεάν αλλα σε χρεώνει 2 ευρώ για την έκδοση της κάρτας. Έλα ομως που δεν κράτησα το CVV και πλέον δεν γίνεται να κάνω τίποτα. Ούτε αποφόρτιση μέσω ebanking. Πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση και μου είπαν να πάω από κατάστημα. Μάλλον έχουν βρει το κόλπο να σε χρεώνουν 2ευρα για πλάκα

Το κολπο που ειναι? Οταν βγαζεις την virtual prepaid καρτα το αναφερει ρητα οτι το cvv θα το δεις μονο μια φορα και θα πρεπει να το σημειωσεις γιατι δεν υπαρχει η δυνατοτητα να το ξαναδεις για λογους ασφαλειας. Sorry κιολας, αλλα αν εσυ δεν εδωσες σημασια σε αυτο η τραπεζα σου φταιει?

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Εμένα με πήγαν στην πειραιως από τραπεζα Κύπρου... χτες μαζί με την κάρτα μου ηρθε χαρτί για τις ετήσιες χρεώσεις ! Τόσα χρόνια ήμουν χωρίς ετήσια συνδρομή. Θα πάω να κλαφτώ, αλλά δεν θα φύγω γιατί έχω προνομιακό επιτόκιο.

 

Ποιο είναι το επιτόκιο που έχεις;

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...