Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

ΟΚ συμφωνούμε σε αυτό όμως και πάλι κάτι κερδίζουν και από αυτούς που κάνουν σωστή χρήση της κάρτας!Αλλιώς δεν θα υπήρχε λόγος να υπάρχει η χρεωστική στις τράπεζες.Καταλαβαίνεις πιστεύω πώς το εννοώ.

 

Καταρχην δεν σε ειρωνευτηκε κανεις. Ολοι σου απανταμε ευγενικα και με επιχειρηματα.

Δευτερον, δεν ισχυριστηκε κανενας οτι οι τραπεζες δεν κερδιζουν απο την χρηση των πιστωτικων καρτων . Ισα ισα που κερδιζουν πολλα και γιαυτο ακριβως τον λογο επιστρεφουν καποια απο αυτα που κερδιζουν μεσω τον προγραμματων ανταμοιβης.

Προσωπικα δεν με ενοχλει να κερδιζει οσο θελει η τραπεζα οσο μου προσφερει καποιο μπονους ανταμοιβης

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ συμφωνούμε σε αυτό όμως και πάλι κάτι κερδίζουν και από αυτούς που κάνουν σωστή χρήση της κάρτας!Αλλιώς δεν θα υπήρχε λόγος να υπάρχει η χρεωστική στις τράπεζες.Καταλαβαίνεις πιστεύω πώς το εννοώ.

 

Κερδίζουν, αλλά όχι εις βάρος αυτών που χρησιμοποιούν τις κάρτες, πράγμα που δεν μας αφορά.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην δεν σε ειρωνευτηκε κανεις. Ολοι σου απανταμε ευγενικα και με επιχειρηματα.

Δευτερον, δεν ισχυριστηκε κανενας οτι οι τραπεζες δεν κερδιζουν απο την χρηση των πιστωτικων καρτων . Ισα ισα που κερδιζουν πολλα και γιαυτο ακριβως τον λογο επιστρεφουν καποια απο αυτα που κερδιζουν μεσω τον προγραμματων ανταμοιβης.

Προσωπικα δεν με ενοχλει να κερδιζει οσο θελει η τραπεζα οσο μου προσφερει καποιο μπονους ανταμοιβης

 

Το θέμα της ειρωνείας πήγαινε προς τον Vasileios που έγραψε ότι και καλά εγώ μιλάω σαν να τα ξέρω όλα!Ούτε καν!Αντιθέτως κοιτάζω να μάθω κάτι παραπάνω!!!!

 

Κερδίζουν, αλλά όχι εις βάρος αυτών που χρησιμοποιούν τις κάρτες, πράγμα που δεν μας αφορά.

 

Απλά θα σας πω σήμερα και για την ακρίβεια πριν λίγο αγόρασα ένα πλυντήριο πιάτων με πιστωτική!Ενημερωτικά.....μου κράτησε 7€ παραπάνω!!!!Είτε το έκανα με 1 δόση είτε με 6(οι οποίες είναι και άτοκες όπως λέει!!!)!!!

 

Επίσης πριν λίγο καιρό είχα πάρει από τα seven το lg g3 για την κοπέλα μου!Στις 6 άτοκες λοιπόν η τιμή ανέβηκε συνολικά περίπου ένα 30€!Άρα ρε παιδιά για εξηγήστε μου τι συμβαίνει ακριβώς!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της ειρωνείας πήγαινε προς τον Vasileios που έγραψε ότι και καλά εγώ μιλάω σαν να τα ξέρω όλα!Ούτε καν!Αντιθέτως κοιτάζω να μάθω κάτι παραπάνω!!!!

 

 

 

Απλά θα σας πω σήμερα και για την ακρίβεια πριν λίγο αγόρασα ένα πλυντήριο πιάτων με πιστωτική!Ενημερωτικά.....μου κράτησε 7€ παραπάνω!!!!Είτε το έκανα με 1 δόση είτε με 6(οι οποίες είναι και άτοκες όπως λέει!!!)!!!

 

Επίσης πριν λίγο καιρό είχα πάρει από τα seven το lg g3 για την κοπέλα μου!Στις 6 άτοκες λοιπόν η τιμή ανέβηκε συνολικά περίπου ένα 30€!Άρα ρε παιδιά για εξηγήστε μου τι συμβαίνει ακριβώς!

Απλά, δεν αγόρασες με άτοκες δόσεις, δεν υπάρχει περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασες με 30 δόσεις ( η λέξη άτοκες δεν θα υπήρχε στην προσφορά.)

 

Το θέμα της ειρωνείας πήγαινε προς τον Vasileios που έγραψε ότι και καλά εγώ μιλάω σαν να τα ξέρω όλα!Ούτε καν!Αντιθέτως κοιτάζω να μάθω κάτι παραπάνω!!!!

Ανέπτυξα μία θέση που έλεγε ότι Η ALPHA δίνει Bonus σε όλες τις επιχειρήσεις και επιπλεόν Bonus σε 147 Συνεργαζόμενες με πολά υποκαταστήματα η κάθε μία .

Αντιθέτως η Eurobank έχει 7000 συνολικά καταστήματα και στο επόμενο 1.000.00 δεν δίνει τίποτα

Μου πέταξες ένα "λάθος" το οποίο μέχρι τώρα δεν το τεκμηρίωσες.

Για την δική σου θέση "συνολικά " δεν θέλω να τοποθετηθώ, και εν πάσει περιπτώση είναι μεταγενέστερη θέση.

Το ζήτημα είναι : που είναι η δική μου "λάθος" τοποθέτηση , και μέχρι τώρα απάντηση δεν έχω.

Να προσθέσω επιπλέον μια που ενδιαφέρεσαι να μαθαίνεις , ότι η ALPHA δίνει bonus πόντους και για αγορές στο εξωτερικό ακόμα και από internetika καταστήματα εξωτερικού.

Ενώ η Eurobank , δεν δίνει τίποτα

Edited by VeCo
Link to comment
Share on other sites

Απλά, δεν αγόρασες με άτοκες δόσεις, δεν υπάρχει περίπτωση

 

http://www.electroholic.gr/gr/%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CF%83%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AD%CF%82/%CE%BB%CE%B5%CF%85%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CF%83%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AD%CF%82/%CF%80%CE%BB%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%B9%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD/wasbos00019/%CF%80%CE%BB%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CF%80%CE%B9%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD-bosch-spi50e05eu-inox

 

Αγόρασες με 30 δόσεις ( η λέξη άτοκες δεν θα υπήρχε στην προσφορά.)

 

Κανονικότατα το έγραφε!Οι δόσεις ήταν 6!!!!

 

Ανέπτυξα μία θέση που έλεγε ότι Η ALPHA δίνει Bonus σε όλες τις επιχειρήσεις και επιπλεόν Bonus σε 147 Συνεργαζόμενες με πολά υποκαταστήματα η κάθε μία .

Αντιθέτως η Eurobank έχει 7000 συνολικά καταστήματα και στο επόμενο 1.000.00 δεν δίνει τίποτα

Μου πέταξες ένα "λάθος" το οποίο μέχρι τώρα δεν το τεκμηρίωσες.

Για την δική σου θέση "συνολικά " δεν θέλω να τοποθετηθώ, και εν πάσει περιπτώση είναι μεταγενέστερη θέση.

Το ζήτημα είναι : που είναι η δική μου "λάθος" τοποθέτηση , και μέχρι τώρα απάντηση δεν έχω.

Να προσθέσω επιπλέον μια που ενδιαφέρεσαι να μαθαίνεις , ότι η ALPHA δίνει bonus πόντους και για αγορές στο εξωτερικό ακόμα και από internetika καταστήματα εξωτερικού.

Ενώ η Eurobank , δεν δίνει τίποτα

 

Τι να τεκμηριώσω;;;;Το λάθος μου;Καλά είσαι σοβαρός; :wacko: Τόσην ώρα γράφω ότι δεν το ήξερα αυτό με τις άλλες επιχειρήσεις!!!!Εγώ δεν μίλησα για λάθος δικό σου συγκεκριμένα!Είπα για των αριθμό των καταστημάτων!Άρα απάντηση άλλη δεν θα πάρεις γιατί ΔΕΝ υπάρχει! :!:

 

Για το ποια είναι καλύτερη και ποια όχι το ανέφερα εκτενώς κι εγώ και τα παιδιά και έχει να κάνει με την χρήση που κάνεις!Όπως σου είπα.....έχω από 2 τράπεζες κάρτες και επωφελούμαι.....Eurobank Και Εθνική!Δεν φανατίζομαι με καμία....!ΑΝ με βολέψει κάποια στιγμή η Alpha.....θα βγάλω κι εκεί!

 

Όσον αφορά τι με πείραξε.....ήταν η ειρωνία σου!Να σου θυμίσω: "Για πες μου λοιπόν εσύ που δεν κάνεις λάθος".........αυτό έγραψες!Τέλος!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

@runner το οτι σου λενε καποια καταστηματα για αγορα ατοκες δοσεις και στην ουσια δεν σου τις δινουν δε φταιει η πιστωτικη σου, ειναι τακτικη των καταστηματων , οι ατοκες δοσεις ειναι ατοκες
Link to comment
Share on other sites

Μονο που η ALPHA δεν εχει επιβραβευση σε δωρεαν χρεωστικες.
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της ειρωνείας πήγαινε προς τον Vasileios που έγραψε ότι και καλά εγώ μιλάω σαν να τα ξέρω όλα!Ούτε καν!Αντιθέτως κοιτάζω να μάθω κάτι παραπάνω!!!!

 

 

 

Απλά θα σας πω σήμερα και για την ακρίβεια πριν λίγο αγόρασα ένα πλυντήριο πιάτων με πιστωτική!Ενημερωτικά.....μου κράτησε 7€ παραπάνω!!!!Είτε το έκανα με 1 δόση είτε με 6(οι οποίες είναι και άτοκες όπως λέει!!!)!!!

 

Επίσης πριν λίγο καιρό είχα πάρει από τα seven το lg g3 για την κοπέλα μου!Στις 6 άτοκες λοιπόν η τιμή ανέβηκε συνολικά περίπου ένα 30€!Άρα ρε παιδιά για εξηγήστε μου τι συμβαίνει ακριβώς!

Να μην ξαναψωνισεις απο αυτα τα μαγαζια γιατι σε κοροιδευουνε. Στις σοβαρες εποχειρησεις η χρηση πιστωτικης καρτας δεν επιβαρυνεται με εξτρα χρεωσεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ήταν για μεταφορικα;

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να ρωτήσεις στο μαγαζί γιατί σε χρεώσανε παραπάνω.

Την χρέωση προφανώς την έκανε το μαγαζί .

Η τράπεζα τους τόκους τους βάζει στο τέλος του λογαριασμού και όχι στην συναλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Απλά θα σας πω σήμερα και για την ακρίβεια πριν λίγο αγόρασα ένα πλυντήριο πιάτων με πιστωτική!Ενημερωτικά.....μου κράτησε 7€ παραπάνω!!!!Είτε το έκανα με 1 δόση είτε με 6(οι οποίες είναι και άτοκες όπως λέει!!!)!!!

 

Δυστυχώς έχει γίνει μόδα σε διάφορα online καταστήματα να χρεώνεται η χρήση της κάρτας. Η τράπεζα χρεώνει το κατάστημα έτσι κι αλλιώς ένα ποσοστό επί του ποσού όταν πληρώνεις με κάρτα (και αυτό ακριβώς είναι το κέρδος των τραπεζών απο τις πιστωτικές, εκτός από τους τόκους), απλά συνήθως αυτό εσύ δε το βλέπεις ποτέ. Τελευταία όμως βλέπω συνέχεια καταστήματα που μεταφέρουν τη χρέωση αυτή στον πελάτη... πρίν κάποιο καιρό το έκανε και η Aegean, δε ξέρω αν το κάνει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ προσωπικά νομίζω πως περισσότερο αξίζει το πρόγραμμα ανταμοιβής της alpha bank το bonus για όποιον κάνει σε οποιαδήποτε επιχείρηση κάποια συναλλαγή. Γιατί πχ στις συναλλαγές εξωτερικού και από εκεί παίρνεις bonus ενώ από το πρόγραμμα της επιστροφής της τράπεζας eurobank δεν παίρνεις τίποτα από τις υπόλοιπες επιχειρήσεις παρά μόνο με τις επιχειρήσεις που έχει το site τους.

 

Ακόμη, για αυτούς που ξοδεύουν αρκετά στα super market υπάρχει η dynamic amex της alpha bank η οποία σου δίνει 3% επιστροφή στα super market και 1% επιστροφή από οποιοδήποτε άλλη επιχείρηση είτε εσωτερικού είτε εξωτερικού ακόμη παίρνετε ένα ακόμη 1% για οποιαδήποτε πάγια εντολή εξόφλησης με κάρτα. Την επιστροφή την παίρνετε σε δωροεπιταγή στον επόμενο λογαριασμό όταν μαζευτεί ένα μικρό ποσό και μπορείτε να την εξαργυρώσετε σε κάποιες συγκεκριμένες επιχειρήσεις που αναφέρει.

 

Τέλος ναι θα συμφωνήσω ότι οι τράπεζες δεν είναι με το μέρος μας πιο πολύ και ότι τα χρήματα τα βγάζουν από αλλού πχ ετήσιες συνδρομές,από κακοπληρωτές πιστωτικών καρτών κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

ποσο ευκολα εκδιδεται η dynamic amex?

 

Δεν ξέρω φίλε μου να σου απαντήσω. Σχετικά αφού είναι πιστωτική κάρτα απαιτείται ένα ετήσιο εισόδημα για να στην εγκρίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχει γίνει μόδα σε διάφορα online καταστήματα να χρεώνεται η χρήση της κάρτας. Η τράπεζα χρεώνει το κατάστημα έτσι κι αλλιώς ένα ποσοστό επί του ποσού όταν πληρώνεις με κάρτα (και αυτό ακριβώς είναι το κέρδος των τραπεζών απο τις πιστωτικές, εκτός από τους τόκους), απλά συνήθως αυτό εσύ δε το βλέπεις ποτέ. Τελευταία όμως βλέπω συνέχεια καταστήματα που μεταφέρουν τη χρέωση αυτή στον πελάτη... πρίν κάποιο καιρό το έκανε και η Aegean, δε ξέρω αν το κάνει ακόμα.

 

η aegean εξακολουθει να το κανει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχει. Στην gold enter amex

 

την gold enter amex που την βρηκες?ψαχνω στο site τους και δεν βρισκω τιποτα.πως μου ξεφυγε κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

την gold enter amex που την βρηκες?ψαχνω στο site τους και δεν βρισκω τιποτα.πως μου ξεφυγε κατι τετοιο...

 

εκανα προθεσμιακη καταθεση στην alpha bank και μου την εδωσαν σαν ανταμοιβη γιατι ειμαι "καλος πελατης".

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνηση

Σε παρακαλώ μόνο για να είσαι συνεπής σε αυτά που λές να πάς στην δημοσίευση

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6319709#post6319709

και να αλάξεις την έκφραση "Είσαι λάθος φίλε μου." σε "Είμαι λάθος φίλε μου "

 

Το λάθος το έγραψα για το θέμα με τις επιχειρήσεις!Ότι στην ουσία η Eurobank συνεργάζεται π.χ. με όλες τις μεγάλες αλυσίδες σουπερμάρκετ (άρα μεγαλύτερο ποσό επιστροφής) ενώ η Alpha με μία συν ότι από όλες αυτές τις μεγάλες αλυσίδες διαλέγεις την φθηνότερη π.χ. Σκλαβενίτης και βγαίνεις πολλαπλά κερδισμένος!Αυτό εννοούσα! Δηλαδή αν το βάλεις κάτω ΣΥΝΟΛΙΚΑ σε αυτό συγκεκριμένα το κομμάτι βγαίνεις κερδισμένος!

 

Τώρα για το θέμα με τις άτοκες.....τι να σας πω ρε παιδιά....δεν είναι η πρώτη φορά!Έχει γίνει πολλές φορές και με μεγάλες επιχειρήσεις στυλ Κωτσόβολος!Ναι μεν έλεγαν άτοκα αλλά τελικά κάτι πλήρωνες....έστω και πολύ μικρό απλά μια φορά που ρώτησα τι και πώς κάπως μου το δικαιολόγησαν!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Το λάθος το έγραψα για το θέμα με τις επιχειρήσεις!Ότι στην ουσία η Eurobank συνεργάζεται π.χ. με όλες τις μεγάλες αλυσίδες σουπερμάρκετ (άρα μεγαλύτερο ποσό επιστροφής) ενώ η Alpha με μία συν ότι από όλες αυτές τις μεγάλες αλυσίδες διαλέγεις την φθηνότερη π.χ. Σκλαβενίτης και βγαίνεις πολλαπλά κερδισμένος!Αυτό εννοούσα! Δηλαδή αν το βάλεις κάτω ΣΥΝΟΛΙΚΑ σε αυτό συγκεκριμένα το κομμάτι βγαίνεις κερδισμένος!

 

Τώρα για το θέμα με τις άτοκες.....τι να σας πω ρε παιδιά....δεν είναι η πρώτη φορά!Έχει γίνει πολλές φορές και με μεγάλες επιχειρήσεις στυλ Κωτσόβολος!Ναι μεν έλεγαν άτοκα αλλά τελικά κάτι πλήρωνες....έστω και πολύ μικρό απλά μια φορά που ρώτησα τι και πώς κάπως μου το δικαιολόγησαν!

 

Κανεις λαθος. Ο κωτσοβολος οταν λεει ατοκα ειναι ατοκα. Ουτρ ενα cent παραπανω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όταν λένε άτοκα είναι άτοκα. Όταν λένε με πλάνο δόσεων Κωτσοβολος τότε έχει επιβάρυνση.
Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος. Ο κωτσοβολος οταν λεει ατοκα ειναι ατοκα. Ουτρ ενα cent παραπανω

 

Τεσπα.....σίγουρα λάθος δεν κάνω γι'αυτό το πράγμα απλά δεν θυμάμαι αν ήταν Mediamarkt ή Κωτσόβολος!Το αποτέλεσμα ήταν αυτό.....κάτι πληρώσαμε!Μπορεί να ήταν 5-6€ μόνο!Αλλά επειδή με παραξένεψε κάπως μου το δικαιολόγησαν τότε!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Τεσπα.....σίγουρα λάθος δεν κάνω γι'αυτό το πράγμα απλά δεν θυμάμαι αν ήταν Mediamarkt ή Κωτσόβολος!Το αποτέλεσμα ήταν αυτό.....κάτι πληρώσαμε!Μπορεί να ήταν 5-6€ μόνο!Αλλά επειδή με παραξένεψε κάπως μου το δικαιολόγησαν τότε!

 

Τα 5-6 ευρω παραπανω δεν ειχαν καμια σχεση με την χρηση της πιστωτικης. Ηταν για καποιο αλλο λογο. Ειτε στον κωτσοβολοβειτε στην media markt

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα 5-6 ευρω παραπανω δεν ειχαν καμια σχεση με την χρηση της πιστωτικης. Ηταν για καποιο αλλο λογο. Ειτε στον κωτσοβολοβειτε στην media markt

 

Τι να σου πω!Δεν έχω ιδέα ώρες ώρες το τι παίζει γι'αυτό έχω το κεφάλι μου ήσυχο μόνο με τις χρεωστικές μου! :)

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...