Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Να συμπληρώσω στον φιλο από πάνω οτι εκτός α τειρεσια μετράει και η σχέση που έχεις με τη τράπεζα. Για παράδειγμα στους λογαριασμούς personal banking δίνουν κ πιστωτική.

Να ρωτήσω ρωτήσω world Mastercard έχει και τίποτα εξτρα παροχές?

Edited by dalton114
Link to comment
Share on other sites

Και bonus visa.

Τις 2 μου τις ενεκριναν φέτος. Και την 3η την έχω 5 χρόνια από citi. Και η πορεία της ήταν περίεργη. Ξεκίνησε από student visa citibank.. λόγω μεγάλης χρήσης μου την έκαναν από μονοι τους gold mastercard και τώρα στην alpha world mastercard η οποια είναι πάλι gold. Οπότε όσοι έχουν καλή εικόνα στον Τειρεσία συνεχίζουν να εγκρίνουν κάρτες.

Βεβαίως εγκρίνουν,κανονικά:D .Πράγματι η Citi σε αρκετές περιπτώσεις άλλαζε ένα προιόν σε συνέχεια προηγούμενου.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω στον φιλο από πάνω οτι εκτός α τειρεσια μετράει και η σχέση που έχεις με τη τράπεζα. Για παράδειγμα στους λογαριασμούς personal banking δίνουν κ πιστωτική.

Να ρωτήσω ρωτήσω world Mastercard έχει και τίποτα εξτρα παροχές?

 

Έχει ασφαλιστικές καλύψεις, ασφάλεια ταξιδιού και επέκταση εγγύησης . Μόνο αυτό είναι το έξτρα από ότι είδα. Αλλά γενικά σε αυτήν την κάρτα πήγαν τους πελάτες citi που είχαν gold, και platinum mastercard (η platinum απαιτουσε εισόδημα 35000 ευρώ) οπότε υποθέτω ότι και στο μέλλον θα έχει καλή υποστήριξη

Link to comment
Share on other sites

Μου έστειλαν και εμένα σήμερα την αντικατάσταση της καρτας citibank , alpha bank bonus world mastercard που είναι και contactless

Μου εγκρίθηκε και η blue amex που είχα κάνει αίτηση πριν 3 εβδομάδες :)

 

Με τι ετήσιο είσοδημα εάν επιτρέπεται? Ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει και εμένα.... Εάν δεν θες μην απαντάς. Συγνώμη και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δεκτή μετα τα cc για πρώτη φορά η πιστωτική της γιουρομπανκ απο την bet365 πριν λιγο
Επιβεβαιώνω ότι η bet δέχθηκε κ εμένα κατάθεση με ελληνική πιστωτική Mastercard της Eurobank. Ωστοσο, συναλλαγές με paypal δν γινονται ακόμα δεκτές...
Link to comment
Share on other sites

Με τι ετήσιο είσοδημα εάν επιτρέπεται? Ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει και εμένα.... Εάν δεν θες μην απαντάς. Συγνώμη και πάλι.

 

Με εισόδημα που φαίνεται στη δήλωση κοντά στα 11 (λίγο πιο κάτω)

Link to comment
Share on other sites

Έχει ασφαλιστικές καλύψεις, ασφάλεια ταξιδιού και επέκταση εγγύησης . Μόνο αυτό είναι το έξτρα από ότι είδα. Αλλά γενικά σε αυτήν την κάρτα πήγαν τους πελάτες citi που είχαν gold, και platinum mastercard (η platinum απαιτουσε εισόδημα 35000 ευρώ) οπότε υποθέτω ότι και στο μέλλον θα έχει καλή υποστήριξη

 

Aυτά δεν είναι συνηθισμένα σε όλες τις κάρτες?

Ψάχνω να κάνω αίτηση για νέα κάρτα (ιδανικά με bonus/επιστροφή ή κάποια χρήσιμη παροχή) και δυστυχώς δεν έχω βρει κάποια που να ξεχωρίζει...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι,είναι φυσιολογικό που ήρθε καινούργια κάρτα χωρίς να χω ζητήσει και να χει λήξει/κλείσει η προηγούμενη?
Link to comment
Share on other sites

Aυτά δεν είναι συνηθισμένα σε όλες τις κάρτες?

Ψάχνω να κάνω αίτηση για νέα κάρτα (ιδανικά με bonus/επιστροφή ή κάποια χρήσιμη παροχή) και δυστυχώς δεν έχω βρει κάποια που να ξεχωρίζει...

Ανάλογα,στην Alpha δεν έχουν όλες οι πιστωτικές ασφαλιστική κάλυψη,έχουν μόνο οι κάρτες τύπου Gold/World και στις απλές κάρτες η Aegean Bonus Visa. Επίσης ένα πρόγραμμα ασφάλισης που είχαν όλες οι πιστωτικές με συνεργασία της AXA,σταμάτησε τον Αύγουστο...Στην Εθνική που έχει συνολικά 6 πιστωτικές,έχουν όλες πρόγραμμα ασφάλισης.

Να ρωτήσω κάτι,είναι φυσιολογικό που ήρθε καινούργια κάρτα χωρίς να χω ζητήσει και να χει λήξει/κλείσει η προηγούμενη?

Θα ήθελες να δώσεις μερικές περαιτέρω πληροφορίες? Την είχες ακυρώσει σε επικοινωνία/επαφή σου με Τράπεζα? Την ακύρωσες μήπως όταν ήδη είχε εκδοθεί η νέα? Αφορά κάρτα έκδοσης κάποιας Πρώην Τράπεζας? :)

Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια προπληρωμενη της γιουρομπανκ η οποια ληγει σε λιγες μερες.

Εχει μεσα λιγα χρηματα.

Τι γινεται για να μην τα χασω?

Πρεπει να τα ψωνισω ντε και καλα?

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Στην Πειραιώς παντός τα περνάνε στην επόμενη κάρτα
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ξέρει κάποιος αν επιτρέπετε το άνοιγμα καινούργιου λογαριασμού στης τράπεζες;

 

Δεν επιτρέπεται μόνο σε κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις

 

πχ μισθοδοσία

σύνταξη

νομίζω και οι πρωτοετής φοιτητές.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή πως λήγουν;

 

αν τα έβαζες τα λεφτά στο paypal και να τα έχεις εκεί!

 

Εχω μια προπληρωμενη της γιουρομπανκ η οποια ληγει σε λιγες μερες.

Εχει μεσα λιγα χρηματα.

Τι γινεται για να μην τα χασω?

Πρεπει να τα ψωνισω ντε και καλα?

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελες να δώσεις μερικές περαιτέρω πληροφορίες? Την είχες ακυρώσει σε επικοινωνία/επαφή σου με Τράπεζα? Την ακύρωσες μήπως όταν ήδη είχε εκδοθεί η νέα? Αφορά κάρτα έκδοσης κάποιας Πρώην Τράπεζας? :)

Όχι δεν έχω κάνει καμία κίνηση ούτε για ακύρωση , ούτε για τίποτα άλλο.

Μέχρι και σήμερα που την δοκίμασα λειτουργεί κανονικά η παλιά,αλλά έλα όμως που μου είρθε φάκελος απο την τράπεζα με καινούργια κάρτα

λέγοντας μου να την ενεργοποιήσω όποτε θέλω.

Είναι χρεωστική της alpha , δεν ξέρω αν παίζει ρόλο στις χρεωστικές ή απλά θα έχει γίνει κάποιο λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω κάνει καμία κίνηση ούτε για ακύρωση , ούτε για τίποτα άλλο.

Μέχρι και σήμερα που την δοκίμασα λειτουργεί κανονικά η παλιά,αλλά έλα όμως που μου είρθε φάκελος απο την τράπεζα με καινούργια κάρτα

λέγοντας μου να την ενεργοποιήσω όποτε θέλω.

Είναι χρεωστική της alpha , δεν ξέρω αν παίζει ρόλο στις χρεωστικές ή απλά θα έχει γίνει κάποιο λάθος.

 

Για πες κάτι. Τι είναι? amex? Έχει πάνω το σήμα bonus?

Μήπως είχες ξεχασμένο λογαριασμό alpha και επειδή μάλλον θα έληξε η παλιά χρεωστική κάρτα( δηλαδή κάρτα αναλήψεων από το atm) για αυτό να σου έστειλαν καινούργια?

 

Είναι αυτή http://alphabankcards.gr/?TabID=369&xmid=4350

η αυτή

http://alphabankcards.gr/?TabID=382&xmid=8070

Για την καινούργια μιλάω.

Link to comment
Share on other sites

Για πες κάτι. Τι είναι? amex? Έχει πάνω το σήμα bonus?

Μήπως είχες ξεχασμένο λογαριασμό alpha και επειδή μάλλον θα έληξε η παλιά χρεωστική κάρτα( δηλαδή κάρτα αναλήψεων από το atm) για αυτό να σου έστειλαν καινούργια?

Είναι αυτή http://alphabankcards.gr/?TabID=369&xmid=4350

η αυτή

http://alphabankcards.gr/?TabID=382&xmid=8070

Για την καινούργια μιλάω.

Η Enter Visa contactless είναι ( και η παλιά και η καινούργια ).

Τελικά μετά απο τηλέφωνημα , είχε γίνει λάθος στην παλιά με την ημερομηνία λήξης και χωρίς να λάβω ενημέρωση μου έστειλαν καινούργια γιατί πλησίαζε η ημερομηνία.

Link to comment
Share on other sites

Μια γενική ερώτηση για πιστωτικές κάρτες γιατί απ' ότι βλέπω οι περισσότεροι το έχετε ψάξει το θέμα: ποιά κάρτα έχει τα περισσότερα προνόμια; Εγώ λ.χ. στην Κύπρο έχω αυτήν την κάρτα (American Express Platinum Cashback), αλλά δεν βλέπω κάτι παρόμοιο στις Ελληνικές τράπεζες...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά μετά τα μεσάνυχτα δεν θα έπρεπε να μπορώ να κανω αγορές απο εξωτερικό; πρόλαβε και έκλεισε ήδη το οριο των 300.000 ευρω ανα τράπεζα;
XGamers.gr :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν επιτρέπεται μόνο σε κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις

 

πχ μισθοδοσία

σύνταξη

νομίζω και οι πρωτοετής φοιτητές.

 

Αυτο με τους πρωτοετεις ειναι τσεκαρισμενο; επειδη το ψαχνω για φοιτητη 3ου ετους που το χρειαζεται τωρα, γιατι δεν εχει τραπεζικο λογαριασμο τοσο καιρο κ το θελει για εξω..

 

 

Προσθηκη :

 

& μια δευτερη ερωτηση.

Γνωριζει καποιος εξοδα αποστολης από alpha σε αλλη τραπεζα, εσωτερικου εννοειται, με την επιλογή να τα χρεωθεί τα εξοδα ολα ο αποστολεας;

Edited by mariel19

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος εξοδα αποστολης από alpha σε αλλη τραπεζα, εσωτερικου εννοειται, με την επιλογή να τα χρεωθεί τα εξοδα ολα ο αποστολεας;
3 ευρώ, η alpha ειναι απο τις πιο ακριβές στα εμβάσματα
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τους πρωτοετεις ειναι τσεκαρισμενο; επειδη το ψαχνω για φοιτητη 3ου ετους που το χρειαζεται τωρα, γιατι δεν εχει τραπεζικο λογαριασμο τοσο καιρο κ το θελει για εξω..

Δυστηχώς δεν γίνεται ούτε για τους πρωτοετείς. Σε λίγο καιρό μάλλον θα γίνεται.

Αντιγραφή από το τελευταίο δελτίο ενημέρωσης από την ένωση τραπεζών

 

13. Μπορώ να ανοίξω νέο λογαριασμό;

 

ΟΧΙ, εκτός αν το άνοιγμα του νέου λογαριασμού αφορά αποκλειστικά και μόνο τις ακόλουθες συναλλαγές, η αναγκαιότητα των οποίων πρέπει να τεκμηριώνεται εγγράφως και με την προϋπόθεση ότι δεν υφίσταται άλλος διαθέσιμος λογαριασμός μέσω του οποίου αυτές μπορούν να διενεργηθούν:

 

πληρωμή μισθοδοσίας προσωπικού, συμπεριλαμβανομένης της έκδοσης και εξαργύρωσης εργοσήμου,

 

πληρωμή υποχρεώσεων του καταθέτη προς την ίδια τράπεζα, που προκύπτουν από συμβάσεις που είχαν καταρτισθεί προ της 28ης Ιουνίου 2015,

 

καταβολή νέων συντάξεων και νέων προνοιακών επιδομάτων,

 

εκκαθάριση συναλλαγών καρτών από νέες συμβάσεις αποδοχής (acquiring),

 

εξυπηρέτηση νεοϊδρυθέντων, μετά την 1η Μαΐου2015, νομικών προσώπων,

 

εξυπηρέτηση νεοφυών εταιρειών (startups) που συμμετέχουν σε προγράμματα στήριξης της νέας επιχειρηματικότητας,

 

κατάθεση μετρητών ως εξασφάλιση (cash collateral) εγγυητικής επιστολής, ενέγγυας πίστωσης ή δανείου στην ίδια τράπεζα,

 

άνοιγμα λογαριασμού υπέρ τρίτου με σκοπό είτε τη συμμόρφωση προς επιταγή για εκτέλεση χρηματικής απαίτησης, βάσει διαταγής πληρωμής, δικαστικής απόφασης ή άλλου εκτελεστού τίτλου είτε την εξόφληση απαίτησης, για την οποία έχει επιβληθεί κατάσχεση εις χείρας τρίτου, υπέρ του δικαιούχου της απαίτησης, εκτός εάν αυτός έχει δηλώσει καταθετικό λογαριασμό με οποιαδήποτε διαδικαστική πράξη,

 

πίστωση ποσών από την αλλοδαπή σε ευρώ ή ξένο νόμισμα, ύψους τουλάχιστον δέκα χιλιάδων (10.000)ευρώ ή του ισόποσου σε ξένο νόμισμα,

 

αποδοχή προθεσμιακής κατάθεσης μόνον στην περίπτωση που οι δικαιούχοι της ταυτίζονται με τους δικαιούχους του υφιστάμενου τροφοδότη λογαριασμού της, καταθετικού ή όψεως,

 

κάθε άλλη περίπτωση, κατόπιν έγκρισης από την Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών.

Επίσης, επιτρέπεται το άνοιγμα λογαριασμού:

 

ειδικού σκοπού χωρίς δικαίωμα ανάληψης από φυσικό πρόσωπο για την εξυπηρέτηση ρυθμίσεων οφειλών σε φορείς κοινωνικής ασφάλισης και στο Ελληνικό Δημόσιο,

 

από φορείς κοινωνικής ασφάλισης αποκλειστικά για την είσπραξη ασφαλιστικών εισφορών και λοιπών οφειλών, και

 

λογαριασμού, χωρίς δικαίωμα ανάληψης, για την εξυπηρέτηση δανείου που έχει ληφθεί πριν την 18η Ιουλίου 2015 από την τράπεζα στην οποία ανοίγεται ο λογαριασμός, ακόμη και σε περίπτωση ύπαρξης τραπεζικού λογαριασμού σε άλλη τράπεζα. Στην περίπτωση αυτή, επιτρέπεται το άνοιγμα αποκλειστικά και μόνον ενός τέτοιου λογαριασμού.

Edited by VeCo
Quote fix
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια

Θελω να βγαλω μια πιστωτικη για την αγορα υπολογιστη με δοσεις.το πσ κοστιζει 1650 ευρω οποτε λογικα πρεπει να βγει μια με πιστωτικο οριο 2000

Το θεμα ειναι οτι εγω δεν μπορω να την βγαλω γιατι εχω μηδενικη φορολογικη δηλωση.οποτε σκεφτομουν να ελεγα στην μητερα μου να την βγαλει στο ονομα της.το εισοδημα της ειναι κοντα στα 10000.το προβλημα ειναι οτι εχει ηδη ενα δανειο,συγκεκριμενα δοσεις αυτοκινητου κοντα στα 190 ευρω το μηνα.υπαρχει περιπτωση να της την βγαλουν;απευθυνθηκα σε αλφα και μου ειπαν οτι κατα 99% δεν θα την δεχτουν την αιτηση.να δοκιμασω καμια αλλη τραπεζα πχ πειραιως;;το δανειο για το αυτοκινητο ειναι βγαλμενο απο eurobank...

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish. Δες εδώ και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια

Θελω να βγαλω μια πιστωτικη για την αγορα υπολογιστη με δοσεις.το πσ κοστιζει 1650 ευρω οποτε λογικα πρεπει να βγει μια με πιστωτικο οριο 2000

Το θεμα ειναι οτι εγω δεν μπορω να την βγαλω γτ εχω μηδενικη φορολογικη δηλωση.οποτε σκεφτομουν να ελεγα στην μητερα μ να την βγαλει στο ονομα της.το εισοδημα της ειναι κοντα στα 10000.το προβλημα ειναι οτι εχει ηδη ενα δανειο,συγκεκριμενα δοσεις αυτοκινητου κοντα στα 190 ευρω το μηνα.υπαρχει περιπτωση να της την βγαλουν;απευθυνθηκα σε αλφα και μ ειπαν οτι κατα 99% δεν θα την δεχτουν την αιτηση.να δοκιμασω καμια αλλη τραπεζα πχ πειραιως;;το δανειο για το αυτοκινητο ειναι βγαλμενο απο eurobank...

Και να στην βγαλουν. Γιατί είναι οριακό το εισόδημα της μαμάς σου δε. Θα έχει το πιστωτικό όριο που σε ενδιαφέρει. Υπολόγισε 600-800 € Και αν!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και αν οι γονείς δεν έχουν μπει Τειρεσία είναι απίθανο να σου δώσουν πιστωτική με τέτοιο υψηλό όριο και μάλιστα με δάνειο ήδη στο όνομα της μητέρας σου. Και πόσο μάλλον με 10000 ευρώ εισόδημα. Αν είσαι φοιτητής δοκίμασε για φοιτητική, δώσε το εκκαθαριστικό της μητέρας σου και ήλπιζε για 800 ευρώ το ανώτερο.

 

Πάντως σε καιρούς κρίσης να θέλουμε υπολογιστή 1650 ευρώ και να μην συμβιβαζόμαστε με έναν των 800 ευρώ και μάλιστα αγορασμένος με δανεικά, αυτό μου θυμίζει παλιότερες εποχές.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...