Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Χαιρετώ.

Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο νήμα,γ' αυτό,αν υπάρχει ήδη ανοιχτή συζήτηση,παρακαλώ βάλτε το εκεί.

Διάβασα σήμερα στο skai.gr, ότι χαλαρώνουν και άλλο τα capital controls,και ότι μπορεί ο καθένας να στέλνει κάθε μήνα μέχρι 500€ στο εξωτερικό. http://www.skai.gr/news/finance/article/293911/nea-halarosi-ton-capital-controls-gia-metafora-kefalaion/ .

Το ξέρατε,και αν ναι,άρχισε κανείς να κάνει χρήση αυτού του μέτρου;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως σε καιρούς κρίσης να θέλουμε υπολογιστή 1650 ευρώ και να μην συμβιβαζόμαστε με έναν των 800 ευρώ και μάλιστα αγορασμένος με δανεικά, αυτό μου θυμίζει παλιότερες εποχές.

 

Πολύ σωστή παρατήρηση. Το έχω βιώσει Και προσωπικά. Όντας νέος φοιτητής ήθελα να πάρω ένα υπολογιστή. Η πρώτη σύνθεση έφτασε 3000€ μετά σκέφτηκα και λέω γιατί πχ να τον τουμπανιασω με 2 σκληρούς ή με τόση μνήμη ραμ; την χρειάζομαι; Όχι. Αυτό μετά από πολλές αλλαγές τον έριξα στα 500 ευρώ μόνο το κουτί. Οι καιροί λοιπόν θέλουν σωστές επιλογές Και όχι πιστωτικές Για να αγοράζουμε πάντα πάνω από τις δυνατότητές μας.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή παρατήρηση. Το έχω βιώσει Και προσωπικά. Όντας νέος φοιτητής ήθελα να πάρω ένα υπολογιστή. Η πρώτη σύνθεση έφτασε 3000€ μετά σκέφτηκα και λέω γιατί πχ να τον τουμπανιασω με 2 σκληρούς ή με τόση μνήμη ραμ; την χρειάζομαι; Όχι. Αυτό μετά από πολλές αλλαγές τον έριξα στα 500 ευρώ μόνο το κουτί. Οι καιροί λοιπόν θέλουν σωστές επιλογές Και όχι πιστωτικές Για να αγοράζουμε πάντα πάνω από τις δυνατότητές μας.

 

Συμφωνώ και εγώ. Μα ένας από τους λόγους που φτάσαμε στην κρίση και στα πολύ αυστηρά όρια για να βγάλει κάρτα κάποιος πιστωτική είναι ότι παλιά έδιναν πολύ μεγάλα όρια και οι περισσότεροι νομίζω πως στις πηγαν μέχρι στο όριο και μετά δεν πλήρωσαν γιατί δεν τα είχαν. Η πιστωτική κάρτα είναι όταν έχεις μια ανάγκη πραγματική πχ χαλάει ένα ψυγείο ή κάτι άλλο και δεν έχεις να πληρώσεις. Θα χρησιμοποιήσεις την κάρτα ενδεχομένως με δόσεις και θα είσαι ok ή αγοράζεις κάτι στο οποίο ξέρεις στα σίγουρα ότι θα έχεις στον επόμενο μήνα πληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Πολλοί, που δεν είχαν τα βασικά, το χρησιμοποίησαν και ως μέσο επιβίωσης. Δεν είχαν τα βασικά και στηρίζονταν στις κάρτες για να βγάλουν το μήνα. Η σημερινή κατάσταση ήταν αναπόφευκτη. Δεν λέω ότι εγώ είμαι άριστος στα οικονομικά μου, αντίθετα είμαι πολύ δύσκολα όπως και τόσοι άλλοι και φυσικά δεν θα κρίνουμε εμείς τον κάθε έναν στις επιλογές, για να μην νομίζει ο φίλος παραπάνω ότι του την λέμε. :)

 

Αυτό που προσπαθώ να πώ είναι ότι υπάρχουν επιλογές και άλλες. Μια φθηνότερη λύση να κάνει την δουλειά του. Εγώ είμαι με υπολογιστή 6ετιας και παίζω bf, τι να τον κάνει 1650 ευρώ υπολογιστή ο φίλος;

Edited by valadis.k
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.

Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο νήμα,γ' αυτό,αν υπάρχει ήδη ανοιχτή συζήτηση,παρακαλώ βάλτε το εκεί.

Διάβασα σήμερα στο skai.gr, ότι χαλαρώνουν και άλλο τα capital controls,και ότι μπορεί ο καθένας να στέλνει κάθε μήνα μέχρι 500€ στο εξωτερικό. http://www.skai.gr/news/finance/article/293911/nea-halarosi-ton-capital-controls-gia-metafora-kefalaion/ .

Το ξέρατε,και αν ναι,άρχισε κανείς να κάνει χρήση αυτού του μέτρου;

 

χτες βραδυ αλλαξε η ΠΝΠ για τα capital controls και ενα απο τα μετρα που αλλαζουν ειναι αυτο.Οτι αλλαγες πρακτικα θα λαβουν χωρα απο Δευτερα...

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς δεν γίνεται ούτε για τους πρωτοετείς. Σε λίγο καιρό μάλλον θα γίνεται.

......

Από δευτέρα ανοίγουν λογαριασμό οι φοιτητές και οι στρατευμένοι σύμφωνα με την νέα απόφαση , με προϋπόθεση ότι η σχολή σου δεν είναι στον ίδιο τόπο με την κατοικία σου .

Απαιτείται βεβαίωση από την σχολή σου.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπροσπαθησα να κανω αγορα με την Webuy (prepaid της Πειραιως) απο το Aliexpress και ξαναεφαγα ακυρο. Εχω μια καρτα αναληψεων Visa Πειραιως. Mπορω να κανω μ αυτην αγορες? Δουλευει σαν χρεωστικη καρτα? Γενικα εννοω οχι μονο απο το Aliexpress!
Link to comment
Share on other sites

Ξαναπροσπαθησα να κανω αγορα με την Webuy (prepaid της Πειραιως) απο το Aliexpress και ξαναεφαγα ακυρο. Εχω μια καρτα αναληψεων Visa Πειραιως. Mπορω να κανω μ αυτην αγορες? Δουλευει σαν χρεωστικη καρτα? Γενικα εννοω οχι μονο απο το Aliexpress!

 

Ναι ειναι χρεωστικη και δουλευει κανονικοτατα. Ισα ισα συμφερει σε συγκριση με τη Webuy γτ δν εχει εξοδα

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι χρεωστικη και δουλευει κανονικοτατα. Ισα ισα συμφερει σε συγκριση με τη Webuy γτ δν εχει εξοδα

 

Κι εγω γιατι ψωνιζω τοσο καιρο με τη webuy :lol: :lol:

Προσπαθησα και μ αυτην, αλλα τζιφος. Και το ποσο ειναι πολυ μικρο (κατω του 1€). Απο Δευτερα παλι! :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω γιατι ψωνιζω τοσο καιρο με τη webuy :lol: :lol:

Προσπαθησα και μ αυτην, αλλα τζιφος. Και το ποσο ειναι πολυ μικρο (κατω του 1€). Απο Δευτερα παλι! :)

 

Μακριά από προπληρωμένες, αν και γω χρησιμοποιούσα στο παρελθόν. Έναν λογαριασμό στην Πειραιώς, μια χρεωστική κάρτα συνδεδεμένη με τον λογαριασμό αυτό και ένα webbanking. Και καλές αγορές ( ..... ααα ξέχασα και φυσικά υπόλοιπο $$$$ ....) :p

Link to comment
Share on other sites

να εκφρασω την αποψη μου για ολα τα παραπανω που αναφερθηκαν για την ερωτηση μου

πρωτον, προφανως για να ζηταω την εκδοση πιστωτικης καρτας με αυτο το οριο σημαινει οτι ειμαι ικανος να την ξεπληρωσω

οπως ξεπληρωνω εδω και ενα χρονο το αυτοκινητο που εχω και συνεχιζω δοξα το θεο

που σημαινει οτι οι κινησεις που κανω δεν ειναι βιαστικες, παρα με σκεψη και λογικη και εφοσον μπορω να τις ολοκληρωσω

 

δευτερον, αν ο φιλος οπως ανεφερε εχει ενα πσ 6ετιας και παιζει bf και το θεωρησε τρομερο, του απαντω οτι εχω ενα πσ απο το 2004,κανε τα μαθηματικα αγαπητε φιλε, οποτε θεωρω τον εαυτο μ ετοιμο υστερα απο 11 χρονια να κανω μια αγορα που θα κρατησει για τα επομενα 11 χρονια :lol:

 

τριτον, ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα...υπαρχουν ανθρωποι σε αυτο "μ.....ο" που λεγεται ελλαδα, που παρολες τις αναγκες τους, δεν ξεχνουν την οικονομικη κριση και καταφερνουν και με τα λιγα λεφτα το μηνα να ειναι τυπικοι στις δοσεις τους και σε αυτα που χρωστανε...

 

τεταρτον ευχαριστω για τις απαντησεις σας :)

Link to comment
Share on other sites

Και με το PayPal,τι θα γίνει άραγε;Γιατί συνηθίζω να φέρνω πότε πότε, διάφορα ψιλοπράματα απ' έξω,από 1,00-100,00€.:confused:

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μακριά από προπληρωμένες, αν και γω χρησιμοποιούσα στο παρελθόν. Έναν λογαριασμό στην Πειραιώς, μια χρεωστική κάρτα συνδεδεμένη με τον λογαριασμό αυτό και ένα webbanking. Και καλές αγορές ( ..... ααα ξέχασα και φυσικά υπόλοιπο $$$$ ....) :p

 

δυστυχως ο κοσμος προτιμαει να πεταει τα ευρω του στις προπληρωμενες. Αφου ειναι.. άπλες, καλα μας κανει η τροικα.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως ο κοσμος προτιμαει να πεταει τα ευρω του στις προπληρωμενες. Αφου ειναι.. άπλες, καλα μας κανει η τροικα.

 

Εχουν περασει και οι τραπεζες τον μυθο της ασφαλειας για τις προπληρωμενες. Βεβαια ακομα και να μη θες να βαζεις τη χρεωστικη ή την πιστωτικη σου, ανοιγεις ενα δευτερο λογαριασμο σε αλλη τραπεζα και του βαζεις λεφτα οταν θες να κανεις αγορα.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν περασει και οι τραπεζες τον μυθο της ασφαλειας για τις προπληρωμενες. Βεβαια ακομα και να μη θες να βαζεις τη χρεωστικη ή την πιστωτικη σου, ανοίγεις ενα δευτερο λογαριασμο σε αλλη τραπεζα και του βαζεις λεφτα οταν θες να κανεις αγορα.

 

άνοιγες :)

Τώρα με τους περιορισμούς κεφαλαίων, δεν είναι τόσο απλό.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης δε μπορεσα να κανω μεταφορα χρηματων απο το ebanking της εθνικης προς λογαριασμο στη Γερμανια.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να το κανεις 3 φορες την μερα αν θελεις. Ειναι δικαιωμα σου

 

3 φορές την ΗΜΕΡΑ; (Απλά να το επιβεβαιώσω σίγουρα ότι δεν εννοείς 3 φορές το μήνα ή κατ' έτος και έγραψες εκ παραδρομής "ανά ημέρα".) Μπορώ κάθε μέρα να μεταφέρω τους πόντους μου του προγράμματος alpha bonus και να ανανεώνεται εκ νέου η ημερομηνία λήξεως των πόντων. Με αυτόν τον τρόπο οι πόντοι ΔΕΝ ΛΗΓΟΥΝ ΠΟΤΕ!! Είναι δυνατόν;;

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Την μεταφορά πόντων την κάνω τα τελευταία χρόνια χρόνια ποτέ μου δεν πρόβλημα. Τώρα Τώρα έχει γίνει κανένα ακόμα πιο εύκολα μέσω Web banking αρκεί να είναι καταχωρημένη.
Link to comment
Share on other sites

3 φορές την ΗΜΕΡΑ; (Απλά να το επιβεβαιώσω σίγουρα ότι δεν εννοείς 3 φορές το μήνα ή κατ' έτος και έγραψες εκ παραδρομής "ανά ημέρα".) Μπορώ κάθε μέρα να μεταφέρω τους πόντους μου του προγράμματος alpha bonus και να ανανεώνεται εκ νέου η ημερομηνία λήξεως των πόντων. Με αυτόν τον τρόπο οι πόντοι ΔΕΝ ΛΗΓΟΥΝ ΠΟΤΕ!! Είναι δυνατόν;;

 

Μπορεις να μεταφερεις ποντους καθε λεπτο της ημερας και ναι με αυτον τον τροπο οι ποντοι δεν ληγουν ποτε

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καταφερε κανεις να στειλει εμβασμα στο εξωτερικό με τη νεα ΠΝΠ?

 

Υ.Γ. Η Πειραιως με ενημερωσε νωριτερα οτι η υπηρεσια Λεφτα στο Λεπτό επανηλθε με οριο τα 420€.

 

Παλι καλά, κατι ειναι κι αυτό.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Καταφερε κανεις να στειλει εμβασμα στο εξωτερικό με τη νεα ΠΝΠ?

 

Υ.Γ. Η Πειραιως με ενημερωσε νωριτερα οτι η υπηρεσια Λεφτα στο Λεπτό επανηλθε με οριο τα 420€.

 

Παλι καλά, κατι ειναι κι αυτό.

 

Δηλαδη κανω αναληψη απο το ατμ με την καρτα μου 420 ευρω και μεσω λεφτα στο λεπτο αλλα 420?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη κανω αναληψη απο το ατμ με την καρτα μου 420 ευρω και μεσω λεφτα στο λεπτο αλλα 420?

 

Οχι. Μαξιμουμ 420€ στο συνολο.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...