Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Ηταν πολυ καλο για να ειναι αληθινο

Και κάτω από την χαραμάδα της πόρτας της Τράπεζας να βγάλεις λεφτά πάλι 420€ θα είναι.:p:p

Link to comment
Share on other sites

Και κάτω από την χαραμάδα της πόρτας της Τράπεζας να βγάλεις λεφτά πάλι 420€ θα είναι.:p:p

 

Εκανα και δοκιμη αλλα δυστυχως. Ονειρα θερινης νυντος

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΠΟια η γνώμη σας για τα πακέτα εξόφλησης της Winbank? Γλυκοκοιτάω αυτό με τα έξι ευρώ αλλά δεν ξέρω αν με συμφέρει ή όχι.

 

Φυσικά πληρώνω δεη, οτε, πιστωτική eurobank μέσω winbank μολις μπαινει ο μισθος και εχει καμποσες προμηθειες και ελεγα μηπως συνεφερε το πακέτο. Ειδικά για την πιστωτική κάθε μήνα, μου τρώει 1 ευρώ σε κάθε πληρωμή της ελάχιστης καταβολής. Τί λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως χρησιμοποιώντας το e-banking/m-banking της eurobank τα τελευταία 2 χρόνια περίπου πληρώνω από το κινητό ή το pc όλους τους λογαριασμούς και γλυτώνω όλο το πήγαινε-έλα!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως χρησιμοποιώντας το e-banking/m-banking της eurobank τα τελευταία 2 χρόνια περίπου πληρώνω από το κινητό ή το pc όλους τους λογαριασμούς και γλυτώνω όλο το πήγαινε-έλα!

 

δεν παιρνεις καμια ανταμοιβη ομως περα απο την ευκολια οτι ολα γινονται απο το σπιτι σου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν παιρνεις καμια ανταμοιβη ομως περα απο την ευκολια οτι ολα γινονται απο το σπιτι σου

 

Όχι μόνο από το σπίτι....και από το κινητό σε χρόνο dt κυριολεκτικά και έχω βολευτεί και ταυτόχρονα δεν περιμένω σε ουρές ούτε μου κρατάει προμήθειες κ.α.!Το ότι δεν μου δίνει κάτι παραπάνω αυτό είναι αλήθεια!Οι άλλοι τι δίνουν;;;

 

Εγώ γενικά χρησιμοποιώ πολύ και το πρόγραμμα Epistrofi που έχει και με βολεύει αρκετά στα περισσότερα έξοδα του μήνα (σούπερμαρκετ, βενζίνη κ.α.). Τώρα πρόσφατα άνοιξα και λογαριασμό στην Εθνική και θα δω πόσο με συμφέρει το αντίστοιχο πρόγραμμα εκεί το go4more.

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο από το σπίτι....και από το κινητό σε χρόνο dt κυριολεκτικά και έχω βολευτεί και ταυτόχρονα δεν περιμένω σε ουρές ούτε μου κρατάει προμήθειες κ.α.!Το ότι δεν μου δίνει κάτι παραπάνω αυτό είναι αλήθεια!Οι άλλοι τι δίνουν;;;

 

Εγώ γενικά χρησιμοποιώ πολύ και το πρόγραμμα Epistrofi που έχει και με βολεύει αρκετά στα περισσότερα έξοδα του μήνα (σούπερμαρκετ, βενζίνη κ.α.). Τώρα πρόσφατα άνοιξα και λογαριασμό στην Εθνική και θα δω πόσο με συμφέρει το αντίστοιχο πρόγραμμα εκεί το go4more.

 

Στην αλφα κερδιζεις bonus ποντους

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στην αλφα κερδιζεις bonus ποντους

 

και στην eurobank εχει αυτο με επιστροφη κτλ και εχω και την εφαρμογη στο κινητο αλλα κανω αγορες με καρτα προς το παρον μονο απο εξωτερικο ποτε δεν εχω παρει τιποτα απο Ελλαδα....

αν και το σκεφτομαι τωρα ειδικα σε βενζινη γιατι μετα τρεχω ΑΤΜ να σηκωνω χρηματα και βαριεμαι, μαλλον πρεπει να βαλω μπρος την καρτα μου! ;)

Link to comment
Share on other sites

Στην αλφα κερδιζεις bonus ποντους

 

Α αυτό λες;Ε αυτό όπως σου έγραψα το έχει και η EUROBANK (Πρόγραμμα Επιστροφή) και η Εθνική (GO4MORE) τα οποία απ'ότι θυμάμαι όταν το είχα ψάξει έχουν πολύ μεγαλύτερη ποικιλία και προσφορές σε σχέση με της Alpha Bank το αντίστοιχο!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται και απο μενα. Παρακολουθω καμποσο καιρο το forum αλλα μολις τωρα εγινα μελος. Επιεδη εδω και χρονια ειμαι στο εξωτερικο, εχω χασει λιγο τα ελληνικα τραπεζικα δρωμενα. Ειχα παλιοτερα μια πιστωτικη της probank, αλλα μετα την ενοποιηση με την εθνικη δεν δεχτηκα να ου εκδωσουν νεα (κοινο λογαριασμο με τους γονεις απο Ελλαδα).

 

Τελος παντων ψαχνω για πιστωτικη χωρις συνδρομη απο Ελλαδα. Απο οτι ειδα αυτο πλεον ειναι ειδος προς εξαφανιση.

 

Βρηκα μονο 2 της Eurobank την cosmote visa και τη μασουτης visa (Δωρεαν το 1ο χρονο και απο τον 2ο μονο αν τα ετησια εξοδα ειναι ανω των 2000Ευρω). Τα 2000 μπορουν να καλυφθουν μονο αν συμπεριληφθουν και λογαριασμοι ΔΕΚΟ (η ακομα και εφορια). Η αληθεια ειναι οτι αν υπαρχει και προγραμμα ανταμοιβης ειναι καλυτερα. Οι δικοι μου εχουν λογαριασμο cosmote. Συμφερει ομως στο τελος η εξοφληση λογαριασμων ΔΕΚΟ μεσω πιστωτικης η τελικα το οποιο κερδος επιβραβευσης το τρωνε οι προμηθειες? Ποιος ο καλυτερος τροπος (και χωρις προμηθειες) εξοφλησης λογαριασμων?

 

Η αληθεια ειναι οτι θεσμικα ειμαι αντιθετος των προμηθειων ιδιως οταν εδω εξω με πληρωνουν (cashback) να χρησιμοποιω τις πιστωτικες τους καρτες (+ασφαλειες + προσφορες κ.λπ)

 

Καθε γνωμη δεκτη. Ευχαριστω και sorry για το σεντονι.

 

Νομιζω ομως οτι ειναι καλο να ανακεφαλαιωσουμε το τι ειναι καλυτερο να χρησιμοποιουμε σημερα!

Link to comment
Share on other sites

αυριο θελω να παω στην εθνικη για να κανω αιτηση για e banking.

εκτος απο ταυτοτητα τι αλλο πρεπει να εχω μαζι μου; θα πληρωσω κατι;

Link to comment
Share on other sites

πηγα σήμερα εθνικη για τον ιδιο λογο.

Θελουν ταυτότητα, εκκαθαριστικό και λογαριασμό κινητού τηλεφώνου (για επιβεβαίωση, επειδη ολοι οι κωδικοί έρχονται με sms)

 

Έχε κ το βιβλιαριο για να δει το λογαριασμό σου

 

Δεν πληρωνεις τιποτα κ το παίρνεις κατευθειαν

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

κοιτα να δεις που η εθνικη εγινε η τραπεζα που δε χρεωνει κατι που χρεωνουν αλλες(πειραιως, αλφα)
Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται και απο μενα. Παρακολουθω καμποσο καιρο το forum αλλα μολις τωρα εγινα μελος. Επιεδη εδω και χρονια ειμαι στο εξωτερικο, εχω χασει λιγο τα ελληνικα τραπεζικα δρωμενα. Ειχα παλιοτερα μια πιστωτικη της probank, αλλα μετα την ενοποιηση με την εθνικη δεν δεχτηκα να ου εκδωσουν νεα (κοινο λογαριασμο με τους γονεις απο Ελλαδα).

 

Τελος παντων ψαχνω για πιστωτικη χωρις συνδρομη απο Ελλαδα. Απο οτι ειδα αυτο πλεον ειναι ειδος προς εξαφανιση.

 

Βρηκα μονο 2 της Eurobank την cosmote visa και τη μασουτης visa (Δωρεαν το 1ο χρονο και απο τον 2ο μονο αν τα ετησια εξοδα ειναι ανω των 2000Ευρω). Τα 2000 μπορουν να καλυφθουν μονο αν συμπεριληφθουν και λογαριασμοι ΔΕΚΟ (η ακομα και εφορια). Η αληθεια ειναι οτι αν υπαρχει και προγραμμα ανταμοιβης ειναι καλυτερα. Οι δικοι μου εχουν λογαριασμο cosmote. Συμφερει ομως στο τελος η εξοφληση λογαριασμων ΔΕΚΟ μεσω πιστωτικης η τελικα το οποιο κερδος επιβραβευσης το τρωνε οι προμηθειες? Ποιος ο καλυτερος τροπος (και χωρις προμηθειες) εξοφλησης λογαριασμων?

 

Η αληθεια ειναι οτι θεσμικα ειμαι αντιθετος των προμηθειων ιδιως οταν εδω εξω με πληρωνουν (cashback) να χρησιμοποιω τις πιστωτικες τους καρτες (+ασφαλειες + προσφορες κ.λπ)

 

Καθε γνωμη δεκτη. Ευχαριστω και sorry για το σεντονι.

 

Νομιζω ομως οτι ειναι καλο να ανακεφαλαιωσουμε το τι ειναι καλυτερο να χρησιμοποιουμε σημερα!

κοιταξε, για την μασουτης visa νομιζω ειναι δωρεαν εφ ορου ζωης ή οσο υπαρχει μασουτης...τωρα 2000 ευρω τον χρονο ειναι πολυ ευκολο να περασεις στην καρτα οταν το μεσο ατομικο εισοδημα αγγιζει τα 9-10000 ευρω ενω το οικογενειακο τις 18-20000, οσο για τις κρατησεις και συνδρομες, μην ανυσηχεις, εαν δεν τα παρουν απο εμας τα περνανε στους επιχειρηματιες οπου με την σειρα τους τα περνανε στις τιμες των προιοντων, δηλαδη παλι σε εμας καταληγουν, οποτε..... τωρα για το οτι εξω σε πληρωνουν να χρησιμοποιεις καρτα, ενα εχω να σου πω : εδω ελλαδα.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται και απο μενα. Παρακολουθω καμποσο καιρο το forum αλλα μολις τωρα εγινα μελος. Επιεδη εδω και χρονια ειμαι στο εξωτερικο, εχω χασει λιγο τα ελληνικα τραπεζικα δρωμενα. Ειχα παλιοτερα μια πιστωτικη της probank, αλλα μετα την ενοποιηση με την εθνικη δεν δεχτηκα να ου εκδωσουν νεα (κοινο λογαριασμο με τους γονεις απο Ελλαδα).

 

Τελος παντων ψαχνω για πιστωτικη χωρις συνδρομη απο Ελλαδα. Απο οτι ειδα αυτο πλεον ειναι ειδος προς εξαφανιση.

 

Βρηκα μονο 2 της Eurobank την cosmote visa και τη μασουτης visa (Δωρεαν το 1ο χρονο και απο τον 2ο μονο αν τα ετησια εξοδα ειναι ανω των 2000Ευρω). Τα 2000 μπορουν να καλυφθουν μονο αν συμπεριληφθουν και λογαριασμοι ΔΕΚΟ (η ακομα και εφορια). Η αληθεια ειναι οτι αν υπαρχει και προγραμμα ανταμοιβης ειναι καλυτερα. Οι δικοι μου εχουν λογαριασμο cosmote. Συμφερει ομως στο τελος η εξοφληση λογαριασμων ΔΕΚΟ μεσω πιστωτικης η τελικα το οποιο κερδος επιβραβευσης το τρωνε οι προμηθειες? Ποιος ο καλυτερος τροπος (και χωρις προμηθειες) εξοφλησης λογαριασμων?

 

Η αληθεια ειναι οτι θεσμικα ειμαι αντιθετος των προμηθειων ιδιως οταν εδω εξω με πληρωνουν (cashback) να χρησιμοποιω τις πιστωτικες τους καρτες (+ασφαλειες + προσφορες κ.λπ)

 

Καθε γνωμη δεκτη. Ευχαριστω και sorry για το σεντονι.

 

Νομιζω ομως οτι ειναι καλο να ανακεφαλαιωσουμε το τι ειναι καλυτερο να χρησιμοποιουμε σημερα!

Όλες οι κάρτες της ALPHA είναι χωρίς συνδρομή αν ξοδευεις πάνω από 2.500 τον χρόνο .

Επιπλέον είναι η μόνη σχεδόν τράπεζα που δίνει πόντους αν εξοφλήσεις ΔΕΗ η προμήθεια είναι 0,10 και έχει και άτοκες δόσεις αν η ΔΕΗ είναι πάνω από 200 ευρώ.( δίνει και η Πειραιώς αλλά μόνο 0,1 πόντο για κάθε ευρώ)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ποιός μπορεί να μας πει ποιό είναι το ρεζουμέ του άρθρου αυτού;Για ποιές εταιρίες πληρωμών μιλάει;

http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=741902

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

πηγα σήμερα εθνικη για τον ιδιο λογο.

Θελουν ταυτότητα, εκκαθαριστικό και λογαριασμό κινητού τηλεφώνου (για επιβεβαίωση, επειδη ολοι οι κωδικοί έρχονται με sms)

 

Έχει δοκιμάσει κανείς με καρτοκινητό (οπότε δεν υπάρχει λογαριασμός) για να δούμε τι άλλο ζητάνε αντ' αυτού? Προσπαθώ να πιάσω γραμμή στην εξυπηρέτηση πελατών αλλά δεν...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

πηγα σήμερα εθνικη για τον ιδιο λογο.

Θελουν ταυτότητα, εκκαθαριστικό και λογαριασμό κινητού τηλεφώνου (για επιβεβαίωση, επειδη ολοι οι κωδικοί έρχονται με sms)

 

Έχε κ το βιβλιαριο για να δει το λογαριασμό σου

 

Δεν πληρωνεις τιποτα κ το παίρνεις κατευθειαν

 

Ας είναι καλά τα CC. Γιατί σε μένα που έκανα το ebanking 1 μήνα πριν τα cc, μια χαρά έφυγε το 7ευρω για token....και πάει άκλαυτο. ήδη έχω 3 από άλλες τράπεζες (που πλέον έχουν συγχνωνευθεί κι αυτές, κτλ).

Η alpha bank μου' χει ξεφύγει μονο κι αυτή γιατί πραγματικά δε θέλω να δώσω άλλα 8 ευρώ κερατιάτικα ..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Α αυτό λες;Ε αυτό όπως σου έγραψα το έχει και η EUROBANK (Πρόγραμμα Επιστροφή) και η Εθνική (GO4MORE) τα οποία απ'ότι θυμάμαι όταν το είχα ψάξει έχουν πολύ μεγαλύτερη ποικιλία και προσφορές σε σχέση με της Alpha Bank το αντίστοιχο!

Σχετικά με την ποικιλία που αναφέρεις στο Bonus της Alpha και την σύγκριση με τα υπόλοιπα,το κοίταξες λίγο αναλυτικά ή είδες μόνο την αρχική σελίδα?

 

Έχει δοκιμάσει κανείς με καρτοκινητό (οπότε δεν υπάρχει λογαριασμός) για να δούμε τι άλλο ζητάνε αντ' αυτού? Προσπαθώ να πιάσω γραμμή στην εξυπηρέτηση πελατών αλλά δεν...

Μια Βεβαίωση/δήλωση που θα παραλάβεις απο τον πάροχο σου,ότι το καρτοκινητό ανήκει στο όνομα σου.

Ας είναι καλά τα CC. Γιατί σε μένα που έκανα το ebanking 1 μήνα πριν τα cc, μια χαρά έφυγε το 7ευρω για token....και πάει άκλαυτο. ήδη έχω 3 από άλλες τράπεζες (που πλέον έχουν συγχνωνευθεί κι αυτές, κτλ).

Η alpha bank μου' χει ξεφύγει μονο κι αυτή γιατί πραγματικά δε θέλω να δώσω άλλα 8 ευρώ κερατιάτικα ..

Σε περίπτωση που έχεις την συσκευή OTP απο Πρώην Εμπορική,μπορείς να αιτηθείς στην Alpha,δεν θα προκύψει χρέωση και ας την αναφέρει,θα στο επιβεβαιώσει και ο/η υπάλληλος.

Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που έχεις την συσκευή OTP απο Πρώην Εμπορική,μπορείς να αιτηθείς στην Alpha,δεν θα προκύψει χρέωση και ας την αναφέρει,θα στο επιβεβαιώσει και ο/η υπάλληλος.

 

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία, αλλα είναι η μόνη τράπεζα που δεν είχα ποτέ παρε δωσε, μέχρι και πριν 2 χρόνια (λόγω μισθοδοσίας την άνοιξα δλδ). Οπότε δεν έχω παλιό token γι' αυτήν... :(

 

 

 

Edit : προσπάθησα για μεταφορά κεφαλαίου από ΕΤΕ σε Εξωτερικό, ποσό κάτω των 300 ευρώ .. μου έβγαλε "error" : διαθέσιμα κεφάλαια 0.00 ..

τι γίνεται δλδ με μας τους ιδιώτες που θέλουμε να στείλουμε κεφάλαιο έξω, για προσωπικά έξοδα; (σίγουρα όχι για διασκέδαση πάντως...)

Μονόδρομος το συνάλλαγμα ε;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο, εξακολουθούν να μην επιτρέπονται οι ακόλουθες γενικές κατηγορίες συναλλαγών μέσω internet εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα δεν τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα που λειτουργεί στην Ελλάδα.

 

-Μεταφορές χρημάτων στο εξωτερικό

-Αγορά έργων τέχνης και δημοπρασίες

-Συναλλαγές με εταιρείες στοιχηματισμού, τυχερά παιχνίδια και video games

-Αγορές σε κοσμηματοπωλεία

-Γενικοί κωδικοί στους οποίους εντοπίζεται πλειοψηφία συναλλαγών που αφορούν σε πορνογραφικό υλικό

-Προσωπικές υπηρεσίες (συνοδοί και ραντεβού)

-Πληρωμές σε φιλανθρωπικές οργανώσεις

-Αγορές ειδών ένδυσης και υπόδησης

-Αγορές οικιακού εξοπλισμού

-Αγορές ηλεκτρονικών ειδών/εξοπλισμού

-Αγορές καλλυντικών.

 

http://www.zougla.gr/money/article/analitikos-ke-epikeropimenos-odigos-gia-ton-periorismo-kefaleon

Link to comment
Share on other sites

Πιο..τι ωραία, πάλι θέμα με τα ηλεκτρονικά είδη. Μιλάμε πρέπει πραγματικά να είμαστε όλοι εμείς ο λόγος που ή χώρα μονής μέσα οικονομικά, αλλιώς δεν εξηγείται ή μανία να αποκλείουν τα είδη τεχνολογίας...:eek:

Galaxy s6 edge+
Link to comment
Share on other sites

πηγα σήμερα εθνικη για τον ιδιο λογο.

Θελουν ταυτότητα, εκκαθαριστικό και λογαριασμό κινητού τηλεφώνου (για επιβεβαίωση, επειδη ολοι οι κωδικοί έρχονται με sms)

 

Έχε κ το βιβλιαριο για να δει το λογαριασμό σου

 

Δεν πληρωνεις τιποτα κ το παίρνεις κατευθειαν

θενξ! επειδη τα πρωινα δουλευω, μπορω να στειλω με εξουσιοδοτηση καποιον?

 

αλλιως την ααααααλλη βδομαδα θα παω ο ιδιος(ελπιζω)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...