Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κάποιος έχει την official ελληνική rom του omnia 1 i900 αν την έχει παρακαλώ να μου δώσει κάποιο link ευχαριστώ εκ τον προτέρων
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με την πολύ χρηστική εφαρμογή Call SMS blocker και ποιες παραμετροποιήσεις είναι εφικτές μέσω αυτουνού του προγράμματος.

 

Κατόπιν ζητώ τα φώτα σας για το Mobile Justice, όπου στο συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν έχω επιτύχει μέχρι στιγμής να ρυθμίσω σωστά την δεύτερη συσκευή... Τέλος, ακόμη δεν έχω καταλάβει πως μπορεί να βρει το στίγμα του κινητού αν χαθεί, από την στιγμή που το gps είναι ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!:)

Edited by barbadox
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με την πολύ χρηστική εφαρμογή Call SMS blocker και ποιες παραμετροποιήσεις είναι εφικτές μέσω αυτουνού του προγράμματος.

Ορίζεις από ποια τηλέφωνα θα δέχεσαι κλήσεις (whitelist) και ποια θα τα αγνοεί (blacklist).

 

Κατόπιν ζητώ τα φώτα σας για το Mobile Justice, όπου στο συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν έχω επιτύχει μέχρι στιγμής να ρυθμίσω σωστά την δεύτερη συσκευή... Τέλος, ακόμη δεν έχω καταλάβει πως μπορεί να βρει το στίγμα του κινητού αν χαθεί, από την στιγμή που το gps είναι ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!:)

Α! Είναι απλό:

Στο 1ο κουτάκι γράφεις το τηλ σου

Στο 2ο κουτάκι γράφεις το τηλ από το οποίο μόλις θα λάβει SMS με τη λέξη κλειδί (Την ορίζεις εσύ στο παρακάτω κουτάκι) θα ενεργοποιήσει αυτόματα το απενεργοποιημένο GPS (παρά τη θέληση του κλέφτη), θα βρει τις συντεταγμένες και σε αυτό το 2ο τηλέφωνο θα στείλει (με άλλο SMS) τις συντεταγμένες που βρίσκεται.

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Ορίζεις από ποια τηλέφωνα θα δέχεσαι κλήσεις (whitelist) και ποια θα τα αγνοεί (blacklist).

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια!!:) Όμως έπειτα από πολλές δοκιμές παρατήρησα το γεγονός ότι όποιον αριθμό βάζεις στην blacklist, αντί να γίνεται φραγμός της κλήσης όπως θα έπρεπε, αυτή πραγματοποιείται ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ακούγοντας όμως το μήνυμα ότι το τηλέφωνο είναι κατειλημμένο.

Κατά πόσον φυσιολογικό είναι αυτό??:wacko::wacko:

 

Α! Είναι απλό:

Στο 1ο κουτάκι γράφεις το τηλ σου

Στο 2ο κουτάκι γράφεις το τηλ από το οποίο μόλις θα λάβει SMS με τη λέξη κλειδί (Την ορίζεις εσύ στο παρακάτω κουτάκι) θα ενεργοποιήσει αυτόματα το απενεργοποιημένο GPS (παρά τη θέληση του κλέφτη), θα βρει τις συντεταγμένες και σε αυτό το 2ο τηλέφωνο θα στείλει (με άλλο SMS) τις συντεταγμένες που βρίσκεται.

 

Τα έκανα αυτά τα βήματα, έβαλα μάλιστα και το ΙΔΙΟ "name" και στα 2 τηλέφωνα.:shifty:

Μέχρι εδώ καλά... Από κει και έπειτα αντιμετωπίζω πολλά προβλήματα. Συγκεκριμένα στοδεύτερο τηλέφωνο που περιέχει το πεδίο +number, βάζω το νούμερο του κινητού με ή χωρίς τον κωδικό +30 (που μπαίνει πριν από όσα τα κινητά έχουν ελληνικό νούμερο.)

Κατόπιν παρατήρησα ότι αμέσως πιο κάτω έχει ένα άλλο πεδίο το MsgBox text και παρακάτω το πεδίο Rmon, το οποίο είναι "μάλλον" κάτι σαν password, απ'ότι κατάλαβα...:rolleyes:

Τι συμπληρώνω σε αυτά τα 2, όπως και στο πάνω-πάνω κενό, το SimMon. ΠΟΙΑ επιλογή από τις διαθέσιμες "τικάρω"??:blink:

Τέλος στην εντολή Permitted commands θα πρέπει να "τικάρω" την λειτουργία GPS, ώστε να τεθεί σε ισχύ η λειτουργία της εφαρμογής ή δεν είναι προαπαιτούμενη?

Edited by barbadox
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια!!:) Όμως έπειτα από πολλές δοκιμές παρατήρησα το γεγονός ότι όποιον αριθμό βάζεις στην blacklist, αντί να γίνεται φραγμός της κλήσης όπως θα έπρεπε, αυτή πραγματοποιείται ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ακούγοντας όμως το μήνυμα ότι το τηλέφωνο είναι κατειλημμένο.

Κατά πόσον φυσιολογικό είναι αυτό??:wacko::wacko:

Είναι φυσιολογικό. Εσύ δεν ενοχλείσαι και ο άλλος παίρνει σήμα κατειλημένου.

 

Τα έκανα αυτά τα βήματα, έβαλα μάλιστα και το ΙΔΙΟ "name" και στα 2 τηλέφωνα.:shifty:

MΕΓΑΛΟ λάθος. Τώρα μόλις κλαπεί το τηλέφωνο θα στείλει μήνυμα στον εαυτό του (στον κλέφτη δηλαδή) με τις συντεταγμένες του κλεμένου τηλέφωνου.

ΟΠΟΤΕ: 1o νούμερο το δικό σου, 2ο νούμερο κάποιο άλλο

 

Μέχρι εδώ καλά... Από κει και έπειτα αντιμετωπίζω πολλά προβλήματα. Συγκεκριμένα στοδεύτερο τηλέφωνο που περιέχει το πεδίο +number, βάζω το νούμερο του κινητού με ή χωρίς τον κωδικό +30 (που μπαίνει πριν από όσα τα κινητά έχουν ελληνικό νούμερο.)

Αν κλαπεί το κινητό και ο κλέφτης το κρατήσει εντός Ελλάδας, βάλεις δε βάλεις +30 είναι το ίδιο.

Αν κλαπεί το κινητό και πάει εξωτερικό και ΔΕΝ έχεις +30 ΔΕ θα λάβεις τίποτε.

Συμπέρασμα ΠΑΝΤΑ το +30

 

Κατόπιν παρατήρησα ότι αμέσως πιο κάτω έχει ένα άλλο πεδίο το MsgBox text και παρακάτω το πεδίο Rmon, το οποίο είναι "μάλλον" κάτι σαν password, απ'ότι κατάλαβα...:rolleyes:

Τι συμπληρώνω σε αυτά τα 2, όπως και στο πάνω-πάνω κενό, το SimMon. ΠΟΙΑ επιλογή από τις διαθέσιμες "τικάρω"??:blink:

Τέλος στην εντολή Permitted commands θα πρέπει να "τικάρω" την λειτουργία GPS, ώστε να τεθεί σε ισχύ η λειτουργία της εφαρμογής ή δεν είναι προαπαιτούμενη?

Ολα τα παραπάνω στα εξηγεί το manual. Eίναι πάρα πολλές οι επιλογές για να σου τις πω μία μία εδώ.

ΠΧ το μήνυμα που θα στείλεις στο κλεμένο κινητό πρέπει να περιέχει συγκεκριμένες εντολές.

Οταν πήρες την εφαρμογή, πρέπει να σου έστειλαν μαζί και το MobileJustice.TXT το οποίο τα λέει όλα όσα έχεις ρωτήσει μέχρι τώρα.

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό. Εσύ δεν ενοχλείσαι και ο άλλος παίρνει σήμα κατειλημένου.

Ναι αλλά ο άλλος πραγματοποιεί κανονικά την κλήση και ΜΟΝΟ όταν πατήσω παράλειψη/απόρριψη της κλήσης ακούει το μήνυμα ότι το τηλέφωνο είναι κατειλημμένο...

Πρέπει να κάνω κάτι άλλο ή αυτή η εφαρμογή λειτουργεί μόνο κατά αυτόν τον τρόπο??:worry:

 

MΕΓΑΛΟ λάθος. Τώρα μόλις κλαπεί το τηλέφωνο θα στείλει μήνυμα στον εαυτό του (στον κλέφτη δηλαδή) με τις συντεταγμένες του κλεμένου τηλέφωνου.

ΟΠΟΤΕ: 1o νούμερο το δικό σου, 2ο νούμερο κάποιο άλλο

 

Φίλε μου δεν αναφέρομαι φυσικά στο phone number ΑΛΛΑ στο πιο πάνω πεδίο που υπάρχει το "name".

 

Ολα τα παραπάνω στα εξηγεί το manual. Eίναι πάρα πολλές οι επιλογές για να σου τις πω μία μία εδώ.

ΠΧ το μήνυμα που θα στείλεις στο κλεμένο κινητό πρέπει να περιέχει συγκεκριμένες εντολές.

Οταν πήρες την εφαρμογή, πρέπει να σου έστειλαν μαζί και το MobileJustice.TXT το οποίο τα λέει όλα όσα έχεις ρωτήσει μέχρι τώρα.

 

Δυστυχώς δεν έχω πάρει το "manual" της εφαρμογής. Αν είναι εύκολο θα σε παρακαλούσα να μου εξηγήσεις σιγά-σιγά τις διαθέσιμες επιλογές ή ποιες ρυθμίσεις χρησιμοποιείς εσύ τελοςπάντων, καθώς αυτό θα μου έδινε μια πολλή σημαντική χείρα βοηθείας...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω πάρει το "manual" της εφαρμογής.

Application consists of four modules:

1. SimMon (sim card monitor, started at windows startup)

2. RemoteMonitor(parses incoming SMS messages and sending replies)

3. GpsReport (get GPS position and send it to phones listed in command line)

4. MJConfig (configuration utility)

 

 

Installation:

1. Copy CAB file to your device and run it.

2. MJConfig from programs and define your configuration.

 

 

MJConfig GUI Description

SimMon configuration section:

"Enable" checkbox

Enable/disable SimMonitor.

"Disp.MesgBox" checkbox

Display message box with message defined in "MsgBox text" textbox in case of

SIM card change detected.

"Allowed" list

A list of allowed SIM cards. You can add another SIM card by pressing "Add"

button.

"Report to" list

In case of SIM card change detected warning SMS messages will be send to all

Numbers in that list. Numbers should be entered in international format (i.e.

+79043322223)

 

 

RMon configuration:

"Enable" checkbox

Enable/disabling Remote Monitor.

"Pass phrase" editbox

Define password phrase for remote commands execution

Permitted commands for RMon:

"GPS"

Allow/deny get GPS coordinates commands

"MsgBox"

Allow/deny display message box command

"Loc Call"

Allow/deny remote execution of LocationCall.exe

 

 

SMS Requests:

Sms request should start with pass phrase configured in "Pass Phrase" edit box.

After pass phrase you can specify one or more commands.

 

Supported Commands:

+g

Get GPS coordinates (After Fix become available Phone will send SMS reply to

command message with own coordinates)

+m msg

Display message box with "msg" message

+l

Execute LocationCall.exe application

 

Examples:

Pass phrase = zlo, RMon enabled, GPS and MsgBox commands allowed

If you want to get GPS coordinates you should send next SMS message:

zlo +g

If you want phone to display message box you should send next SMS message:

zlo +m preved!!!

To perform both task simultaneously

zlo +g +m preved!!!

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να βγάλω άκρη μ΄αυτόν τον τεράστιο οδηγό...:rolleyes:

 

Για το Call SMS blocker τώρα θα μπορούσες να απαντήσεις στο προηγούμενο ερώτημα μου, καθώς ακόμη δεν έχω πολυκαταλάβει την ακριβή λειτουργία αυτής της εφαρμογής...:worry:

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να βγάλω άκρη μ΄αυτόν τον τεράστιο οδηγό...:rolleyes:

Βασικά εσύ φρόντισε να είναι τσεκαρισμένα όλα τα κουτάκια και άσε τα υπόλοιπα στο πρόγραμμα...

 

Για το Call SMS blocker τώρα θα μπορούσες να απαντήσεις στο προηγούμενο ερώτημα μου, καθώς ακόμη δεν έχω πολυκαταλάβει την ακριβή λειτουργία αυτής της εφαρμογής...:worry:

Μου ακούγεται σαν να το έχεις εγκαταστήσει το πρόγραμμα αλλά να μη το έχεις ενεργοποιήσει.

Είναι και οι δύο επιλογές (call , sms) πράσινες ή είναι κόκκινες?

Πρέπει και τις δύο να τις έχεις στο πράσινο...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Βασικά εσύ φρόντισε να είναι τσεκαρισμένα όλα τα κουτάκια και άσε τα υπόλοιπα στο πρόγραμμα...

Μάλλον αυτό θα κάνω...;)

 

 

Μου ακούγεται σαν να το έχεις εγκαταστήσει το πρόγραμμα αλλά να μη το έχεις ενεργοποιήσει.

Είναι και οι δύο επιλογές (call , sms) πράσινες ή είναι κόκκινες?

Πρέπει και τις δύο να τις έχεις στο πράσινο...

 

Αν εννοείς και τις 2 επιλογές "call" και "sms" ναι φυσικά και τις έχω "τικαρισμένες".

Το θέμα είναι όμως ότι συμβαίνει πάντοτε αυτό που έχω αναφέρει πριν. Δηλαδή ο άλλος πραγματοποιεί κανονικά την κλήση και ΜΟΝΟ όταν πατήσω παράλειψη/απόρριψη της κλήσης ακούει το μήνυμα ότι το τηλέφωνο είναι κατειλημμένο...

Για αυτό και ρωτώ κατά πόσον είναι λογικό ή μήπως χρειάζεται να κάνω καμιά επιπλέον ρύθμιση...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ένας συγγενής μου έδωσε το i900 του και σκέφθηκα να το αναβαθμίσω μέσω του Kies, λόγο προβλήματος με το Wifi.

 

Όμως το Kies (αναβαθμισμένο), δεν φαίνεται να το βλέπει σωστά, αφού ούτε τον αριθμό μου βλέπει, ούτε την έκδοση λογισμικού της συσκευής.

http://obrazki.elektroda.pl/6037271700_1337180671.jpg

 

Καμιά ιδέα;

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε.

 

Γράφω γιατί θέλω τη βοήθειά σας...

 

Πριν 1-2 μέρες το Omnia άρχισε να κάνει μόνο του Restart κάθε 3-4 δευτερόλεπτα (τρεμόπαιζε το κόκκινο λαμπάκι πάνω δεξιά), παρ' ότι η μπαταρία ήταν μια χαρά. Δεν έδωσα σημασία, γιατί τις υπόλοιπες στιγμές το κινητό δούλευε μια χαρά. Μόλις χθες άρχισε να κάνει το ίδιο πράγμα πιο συχνά οπότε, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, έκανα backup τις επαφές μου με το spb backup σε περίπτωση που το κινητό μας άφηνε χρόνους... Να μην σας τα πολυλογώ, πλέον το κινητό δεν ανοίγει καθόλου. Είναι εντελώς νεκρό και δεν ανταποκρίνεται στο πάτημα του on/off κουμπιού, είτε το έχω στην πρίζα, είτε όχι (η μπαταρία είναι 100% φορτισμένη). Μπορεί κάθε όποτε του καπνίσει να ξεκινάει από μόνο του αλλά μετά από λίγα δευτερόλεπτα κλείνει τελείως πάλι.

 

Ξέρει κανείς τι στην ευχή μπορεί να φταίει ?

 

Και, μιας και με βλέπω να παίρνω καινούρια συσκευή :

 

1) Υπάρχει κάποια συσκευή (Samsung, φαντάζομαι) πού να είναι συμβατή με το SPB backup έτσι ώστε να ανακτήσω όλα τα δεδομένα μου (μηνύματα, επαφές, photos) από το .exe αρχειάκι backup που έχω κρατήσει ?

 

2) Υπάρχει κάποιος αξιόπιστος πωλητής/site που να πουλάει μεταχειρισμένα Omnia σε καλή κατάσταση ?

 

Thanks guys !

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε.

 

1) Υπάρχει κάποια συσκευή (Samsung, φαντάζομαι) πού να είναι συμβατή με το SPB backup έτσι ώστε να ανακτήσω όλα τα δεδομένα μου (μηνύματα, επαφές, photos) από το .exe αρχειάκι backup που έχω κρατήσει ?

 

2) Υπάρχει κάποιος αξιόπιστος πωλητής/site που να πουλάει μεταχειρισμένα Omnia σε καλή κατάσταση ?

 

Thanks guys !

1. Αυτό είναι ο ΄λόγος που τα backup μου ΔΕΝ τα παίρνω ποτέ σε "κλειστά" format.:( Πάντα σε γνωστά και διαδεδομένα (Vcard, txt, xls, κλτ) που θα υπάρχουν και θα ανοίγουν πάντα.:cool: Στο θέμα σου, ισως το SPB να έχει εργαλείο που βγάζει τα δεδομένα σε τετοια ανοικτά φορματ από αυτό το κινητό. Ξέρω οτι αναπτήσεται ακόμα για android (το spb shell). ενδέχεται να μπορούν μεταφερθούν σε μια τετοια συσκευή. Βρές ένα android βάλε δοκιμαστικό το spb και κάνε restore στο android. Σχέδιο Β, ανοιξε το exe με 7zip, winrar κτλ ίσως είναι "συμπιεσμένο αρχείο" τύπου zip και έχει μέσα ανοικτά φορματ (βρεις vcard κτλ). Το έχω δει αλλού.

 

2. Για δες εδώ. Αυτοί που έχουν καλό σκορ (>98-99%) και μεγάλο αριθμό είναι αξιόπιστοι..

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μήπως έχει κάποιος να μου δώσει το cd του activesync για omnia i900 γιατί το έχω χάσει?

 

Δεν χρειάζεσαι CD, όπου και να ψάξεις στο internet θα το βρεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι CD, όπου και να ψάξεις στο internet θα το βρεις.

αυτό είναι το θέμα ότι ψάχνω το ιντερνέτ και δεν το βρίσκω αν μπορείς να με βοηθήσεις...?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
αυτό είναι το θέμα ότι ψάχνω το ιντερνέτ και δεν το βρίσκω αν μπορείς να με βοηθήσεις...?

 

http://lmgtfy.com/?q=activesync#

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

 

σε ευχαριστώ για την δοκιμή που έκανες για μένα αλλά αν δεις καλά αυτό το activesync είναι μονό μέχρι windows xp ενώ εγώ έχω τα 7 αν έχεις κάποια άλλη ιδέα...?? ή κάποιο άλλο πρόγραμμα που να διαβάζει το i900....

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
σε ευχαριστώ για την δοκιμή που έκανες για μένα αλλά αν δεις καλά αυτό το activesync είναι μονό μέχρι windows xp ενώ εγώ έχω τα 7 αν έχεις κάποια άλλη ιδέα...?? ή κάποιο άλλο πρόγραμμα που να διαβάζει το i900....

 

Ζήτησες το activesync και σου έδωσα το activesync. Αν έχεις windows 7 στον υπολογιστή σου χρειάζεσαι το Windows Mobile Device Center.

 

http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=14 (32-bit)

http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=3182 (64-bit)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Έχει παρατηρήσει κανείς να χάνει κλήσεις το omnia? Δηλαδή να τον παίρνουν τηλ και να μην χτυπήσει ποτέ αλλά και ούτε να εμφανίσει την κλήση στον dialer.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Θέλω να κάνω το Omnia ενα ασύρματο δίκτυο.Πως ακριβώς γίνετε ποιες ρυθμίσεις θέλει; Όποιος ξέρει ας μου απαντήσει βήμα-βήμα. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω το Omnia ενα ασύρματο δίκτυο.Πως ακριβώς γίνετε ποιες ρυθμίσεις θέλει; Όποιος ξέρει ας μου απαντήσει βήμα-βήμα. Ευχαριστώ

Αν εννοείς να το κάνεις WiFi Spot (να μοιράζεις internet) δεν γίνεται από την μάνα του (όπως τα android) θέλει "τρίτο" πρόγραμμα που πρέπει να εγκαταστήσεις ;) (ποιο δεν θυμάμαι, υπάρχουν μερικά. google it αν θες)

 

Έτσι είναι τα Windows Mobile :(

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς να το κάνεις WiFi Spot (να μοιράζεις internet) δεν γίνεται από την μάνα του (όπως τα android) θέλει "τρίτο" πρόγραμμα που πρέπει να εγκαταστήσεις ;) (ποιο δεν θυμάμαι, υπάρχουν μερικά. google it αν θες)

 

Έτσι είναι τα Windows Mobile :(

 

Nαι αυτό ήθελα. Κατάλαβα θα ρίξω μια μιατια και οτι βρω.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα και πάλι στην όμορφη παρέα σας.. Εδώ και κάποια χρόνια χρησιμοποιώ τι i900 χωρίς να έχω κάνει κάποια αναβάθμιση από τότε που το πήρα.. Κάπου άκουσα ότι παίρνει android αλλά με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα ότι με android δεν λειτουργεί σωστά.

 

Επειδή είναι παααααάρα πολλές οι σελίδες από την τελευταία φορά που είχα επισκεφθεί το thread και το παρακολουθούσα, θα μπορούσατε μήπως να με συμβουλέψετε αν αξίζει να ασχοληθώ με κάποια αναβάθμιση με την οποία το κινητό θα εξακολουθήσει να είναι πλήρως λειτουργικό;

 

Επίσης μιας και είμαι τελέιως αρχάριος στον τομέα τον αναβαθμίσεων θα μπορούσατε να με παραπέμψετε και σε έναν αναλυτικό οδηγό;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι στην όμορφη παρέα σας.. Εδώ και κάποια χρόνια χρησιμοποιώ τι i900 χωρίς να έχω κάνει κάποια αναβάθμιση από τότε που το πήρα.. Κάπου άκουσα ότι παίρνει android αλλά με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα ότι με android δεν λειτουργεί σωστά.

 

Επειδή είναι παααααάρα πολλές οι σελίδες από την τελευταία φορά που είχα επισκεφθεί το thread και το παρακολουθούσα, θα μπορούσατε μήπως να με συμβουλέψετε αν αξίζει να ασχοληθώ με κάποια αναβάθμιση με την οποία το κινητό θα εξακολουθήσει να είναι πλήρως λειτουργικό;

 

Επίσης μιας και είμαι τελέιως αρχάριος στον τομέα τον αναβαθμίσεων θα μπορούσατε να με παραπέμψετε και σε έναν αναλυτικό οδηγό;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Χάρης.

Το κινητό έρχονταν με wm 6.1 και υπάρχουν "ανεπίσημες" και μαγειρεμένες ROM με wm 6.5 (καλύτερη σχεδίαση για χειρισμό με δάκτυλα όχι πενάκι). Εγώ το έχω αφίσει όπως ήταν με την 6.1. Μονο RADIO έχω αλλάξει (radio είναι κατι σαν drivers που ρυθμίσουν την συμπεριφορά όπως ευαισθησία wifi, gps αλλά και κατανάλωση). Υπάρχουν πολλοί συνδιασμοί radio. Καποιοι ήταν οι αγαπημένοι μας μπορείς να δοκιμάσεις κάποιες radio.

android μπήκε σε πειραματική μορφή, όχι λειτουργική (δεν λειτούργησε σχεδόν τπτ wifi, gps). Αυτά..

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...