Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασα όλες τις πιθανές λύσεις που μου προτάθηκαν, αλλά επειδή δεν βρήκα αποτέλεσμα ζήτησα επιπλέον βοήθεια για να βρω μια αποτελεσματική λύση!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δοκίμασα όλες τις πιθανές λύσεις που μου προτάθηκαν, αλλά επειδή δεν βρήκα αποτέλεσμα ζήτησα επιπλέον βοήθεια για να βρω μια αποτελεσματική λύση!

 

ΕΑΝ (και το ΤΟΝΙΖΩ!) δοκίμασες ΟΛΕΣ τις λύσεις που σου προτείναμε (που ΚΑΝΕΙΣ μας δεν είχε αυτό το πρόβλημα που περιγράφεις - και αν το 'χε, θα 'χε λυθεί με ΤΟΣΕΣ λύσεις)...

..."μήπως" θα 'πρεπε να ΣΚΕΦΘΕΙΣ και την περίπτωση που σου είπα, ότι είναι... ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΙΚΟ το κινητό σου και έχει πρόβλημα hardware (πχ. στην αντένα);;; Σου είπα - αφού σου έγραψα κι εγώ τόνους από κείμενα με λύσεις, να ΤΟ ΠΑΣ ΣΤΟ ΣΕΡΒΙΣ!

Άλλη λύση δεν υπάρχει,... "εάν" ΟΝΤΩΣ έχεις δοκιμάσει τα πάντα, όσα σου είπαμε.

 

(Προσωπικά, θεωρώ ότι ΔΕΝ τα 'χεις κάνει, διότι απ' τα γραφόμενά σου αντιλαμβάνεται κάποιος, ότι ΦΟΒΑΣΑΙ να το "πειράξεις" το ΟΜΝΙΑ.)

Link to comment
Share on other sites

ΕΑΝ (και το ΤΟΝΙΖΩ!) δοκίμασες ΟΛΕΣ τις λύσεις που σου προτείναμε (που ΚΑΝΕΙΣ μας δεν είχε αυτό το πρόβλημα που περιγράφεις - και αν το 'χε, θα 'χε λυθεί με ΤΟΣΕΣ λύσεις)...

..."μήπως" θα 'πρεπε να ΣΚΕΦΘΕΙΣ και την περίπτωση που σου είπα, ότι είναι... ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΙΚΟ το κινητό σου και έχει πρόβλημα hardware (πχ. στην αντένα);;; Σου είπα - αφού σου έγραψα κι εγώ τόνους από κείμενα με λύσεις, να ΤΟ ΠΑΣ ΣΤΟ ΣΕΡΒΙΣ!

Άλλη λύση δεν υπάρχει,... "εάν" ΟΝΤΩΣ έχεις δοκιμάσει τα πάντα, όσα σου είπαμε.

 

(Προσωπικά, θεωρώ ότι ΔΕΝ τα 'χεις κάνει, διότι απ' τα γραφόμενά σου αντιλαμβάνεται κάποιος, ότι ΦΟΒΑΣΑΙ να το "πειράξεις" το ΟΜΝΙΑ.)

 

Όχι κάνεις λάθος φίλε. Έχω πειράξει πάρα πολλά, αλλά κάθε φορά που τρέχω το destinator 7 μου βγάζει πάντα το μήνυμα

ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ ΚΕΡΑΙΑ GPS.

Εννοείται ότι μιλώ πάντοτε για ανοικτό χώρο...

Τώρα για το αν έχει έχει πρόβλημα στο hardware όπως λες δε ξέρω:worry: επίσης θα ήθελα να μου εξηγήσεις τι εννοείς σχετικά με τα προβλήματα στην αντένα.

:help::help::help:

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση.... ελπιζω oχι ηλιθια :p

εχoυν βγαλει τoσα k τoσα.. ενα τρoπo να εχoυμε ραδιo χωρις αkoυστιkα δεν υπαρχει? αλλιως θα πρεπει να βρω kανεναν sef να μoυ δωσει την συνταγη

δεν γινεται τα kινεζιkα να μπoρoυν....... χαχαχ

 

Φυσικά και υπάρχει τρόπος! Αλλά δεν αφορά "μαγέρικο"! Αφορά στο να έχεις κεραία FM μέσα στο Όμνια σου... κοινώς ΔΕΝ έχεις εκ κατασκευής. Το να ενεργοποιήσεις το ράδιο χωρίς ακουστικά (τα οποία λειτουργούν και ως κεραία), είναι απόλυτα εφικτό, γεφυρώνοντας κάποια πιν στον κοννέκτορα της φόρτισης. Από κεραία όμως, πάλι θα πρέπει να έχεις ένα καλώδιο, άρα σίγουρα θες αντίστοιχο φις και πχ 50εκ καλωδίου τουλάχιστον σε μήκος! :(

 

 

Δοκίμασα όλες τις πιθανές λύσεις που μου προτάθηκαν, αλλά επειδή δεν βρήκα αποτέλεσμα ζήτησα επιπλέον βοήθεια για να βρω μια αποτελεσματική λύση!

 

Ρωτώντας ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια;;; Και ειδικά, αν πχ θα χρεωθείς αν κατεβάσεις το αρχείο EXTRA, άρα δεν το κατέβασες ποτέ ως τώρα! Ήμαρτον!!! :mad:

 

 

Όχι κάνεις λάθος φίλε. Έχω πειράξει πάρα πολλά, αλλά κάθε φορά που τρέχω το destinator 7 μου βγάζει πάντα το μήνυμα

ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ ΚΕΡΑΙΑ GPS.

Εννοείται ότι μιλώ πάντοτε για ανοικτό χώρο...

Τώρα για το αν έχει έχει πρόβλημα στο hardware όπως λες δε ξέρω επίσης θα ήθελα να μου εξηγήσεις τι εννοείς σχετικά με τα προβλήματα στην αντένα.

:help::help::help:

 

Aυτούσιο το μήνυμα σου στο παρόν φόρουμ στις 5 Νοέ. 2011, 14:23 #12943 :

 

<<ΟΚ κατάλαβα τη διαδικασία. Όσο για το πρόβλημα με τη λήψη σήματος μου βγάζει το μήνυμα ΕΛΕΓΞΤΕ ΤΗΝ ΚΕΡΑΙΑ>>

 

Ποιος δουλεύει ποιον, τώρα εκλεκτέ mados??? Άραγε δεν καταλαβαίνεις τίποτα από ότι συζητάμε εδώ;;; :mad:

Το να ζητάς βοήθεια είναι απόλυτα θεμιτό, το να μας κοροϊδεύεις και να ψεύδεσαι όμως... κρίνε το μόνος σου :X !

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ. Να είσαι πάντα καλά. :)

Χμμμ... ακόμη και αν δεν ξέρει να χρησιμοποιεί φόρουμ, από την στιγμή που επέλεξε να χρησιμοποιεί smartphone, θα πρέπει να διαβάσει πάρα πολύ, αλλιώς τον βλέπω και δικαιολογημένα, να το πετάει στον τοίχο :dash: !

Είναι ένα στάδιο που το περάσαμε όλοι, όσοι δεν τα εκφσενδονήσαμε από τις πρώτες μέρες :lol: .

Μάλιστα υπάρχουν και άλλα Ελληνικότατα φόρουμ για τη συσκευή του με ομαδοποίηση θεμάτων και βέβαια λόγω παλαιότητος του μοντέλου, υπάρχουν λύσεις σχεδόν για κάθε πρόβλημα! Μια πολύ καλή αρχή, είναι να ξεκινήσει από την 1η σελίδα για i900, εδώ στο myphone και σιγά-σιγά θα μπει στο "κλίμα" (όχι βέβαια να διαβάσει 800+ σελίδες, αλλά θα κατανοήσει αρχικά βασικές έννοιες και θα ψαχτεί μόνος του μετά). Άσε που θα μάθει να χρησιμοποιεί και φόρουμς :lol: .

Στα "δύσκολα" , όλο και κάπου εδώ θα είμαστε να τον βοηθήσουμε ;)

 

Λοιπόν του το είπα και δεν ξέρει τι ακριβώς αρχεία να σβήσει από το file explorer διότι φοβάται να μην σβήσει αρχεία του λειτουργικού. Λοιπόν το μύνημα που του βγάζει είναι το εξής : "ότι η μνήμη είναι οριακά ανεπαρκείς εάν δεν αύξησετε την μνήμη αποθήκευσησ ίσως να μην είναι δυνατή η εκκίνηση των προγραμμάτων χρησιμοποιήστε τον file explorer για να διαγράψετε αρχεία που δεν χρειάζεστε πλέον , η μετακίνησ ορισμένα αρχεία σε μια κάρτα αποθήκευσης ". Επίσης μου είπε ότι του βγάζει ότι το "το μύνημα θα πραγματοποιηθεί όταν θα έχετε αρκετή μνήμη" επίσης μου είπε ότι όταν σβήνει τα cookies του όπερα τότε δεν βγάζει το δεύτερο μύνημα, ότι δεν μπορεί να λάβει μύνημα και λαμβάνει κανονικά. Μετά από λίγο χρονικό διάστημα το ξανά βγάζει το μύνημα αυτό για την λήψη των μύνηματών. Του είπα να μπαίνει εκείνος αλλά δεν έχει ίντερνετ να μπει να γράψει, για αυτό γράφω εγώ για να τον ενημερώσω.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ρωτώντας ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια;;; Και ειδικά, αν πχ θα χρεωθείς αν κατεβάσεις το αρχείο EXTRA, άρα δεν το κατέβασες ποτέ ως τώρα! Ήμαρτον!!! :mad:

Aυτούσιο το μήνυμα σου στο παρόν φόρουμ στις 5 Νοέ. 2011, 14:23 #12943 :

 

<<ΟΚ κατάλαβα τη διαδικασία. Όσο για το πρόβλημα με τη λήψη σήματος μου βγάζει το μήνυμα ΕΛΕΓΞΤΕ ΤΗΝ ΚΕΡΑΙΑ>>

 

Ποιος δουλεύει ποιον, τώρα εκλεκτέ mados??? Άραγε δεν καταλαβαίνεις τίποτα από ότι συζητάμε εδώ;;; :mad:

Το να ζητάς βοήθεια είναι απόλυτα θεμιτό, το να μας κοροϊδεύεις και να ψεύδεσαι όμως... κρίνε το μόνος σου :X !

Δεν το κατέβασα ακόμη επειδή δε θέλω να χρεωθώ. Πράγμα ΑΠΟΛΥΤΑ ΛΟΓΙΚΟ νομίζω!

Επίσης θέλω να μάθω με ποιον τρόπο θα μπορέσω να ενεργοποιήσω το XTRA GPS μέσω PC.

Tέλος λέω μόνο την αλήθεια και παρά τις τόσες προσπάθειες που έκανα δεν μπόρεσα να λύσω το πρόβλημα που με ταλαιπωρεί.

Πιο αναλυτικά:

1. Όποτε πάω να συνδεθώ στο destinator 7 μου βγάζει το μήνυμα ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ ΚΕΡΑΙΑ GPS

2. Έπειτα μου λέει ΕΓΙΝΕ ΣΥΝΔΕΣΗ GPS, περιμένω πολλή ώρα αλλά δε μου βρίσκει ΠΟΤΕ δορυφόρους:mad::mad:

3. Τέλος ακούω το μνμ ΑΣΘΕΝΕΣ ΣΗΜΑ ΕΛΕΞΤΕ ΤΗΝ ΚΕΡΑΙΑ

 

Υ.Γ. Δοκίμασα πολλές πιθανές λύσεις αλλά ακόμη δεν έχω βρει αποτελέσματα, ενώ εννοείται ότι μιλώ πάντοτε για ανοικτό χώρο.

:help::help::help:

Edited by mados
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν του το είπα και δεν ξέρει τι ακριβώς αρχεία να σβήσει από το file explorer διότι φοβάται να μην σβήσει αρχεία του λειτουργικού. Λοιπόν το μύνημα που του βγάζει είναι το εξής : "ότι η μνήμη είναι οριακά ανεπαρκείς εάν δεν αύξησετε την μνήμη αποθήκευσησ ίσως να μην είναι δυνατή η εκκίνηση των προγραμμάτων χρησιμοποιήστε τον file explorer για να διαγράψετε αρχεία που δεν χρειάζεστε πλέον , η μετακίνησ ορισμένα αρχεία σε μια κάρτα αποθήκευσης ". Επίσης μου είπε ότι του βγάζει ότι το "το μύνημα θα πραγματοποιηθεί όταν θα έχετε αρκετή μνήμη" επίσης μου είπε ότι όταν σβήνει τα cookies του όπερα τότε δεν βγάζει το δεύτερο μύνημα, ότι δεν μπορεί να λάβει μύνημα και λαμβάνει κανονικά. Μετά από λίγο χρονικό διάστημα το ξανά βγάζει το μύνημα αυτό για την λήψη των μύνηματών. Του είπα να μπαίνει εκείνος αλλά δεν έχει ίντερνετ να μπει να γράψει, για αυτό γράφω εγώ για να τον ενημερώσω.

 

Ακριβώς ότι σου είχα πει λοιπόν! Τιγκάρισε τη λειτουργική του μνήμη (τη μικρή) και έλαβε το προειδοποιητικό μήνυμα από τα Windows! Φυσικό είναι όταν απελευθερώνει έστω και ελάχιστο χώρο από αυτήν ,όπως με τη διαγραφή των cookies του όπερα, να "μπορεί" να εκτελεστεί μια λειτουργία που απαιτεί ελάχιστο χώρο και άρα σταματάει προσωρινά το ένα μήνυμα σφάλματος που αφορούσε τη μη εκτέλεση αυτής. Σου είχα πει επίσης, να ξεκινήσει μεταφέροντας αρχεία ήχου,εικόνων,βίντεο που πχ εκείνος έγραψε εκεί. Περαιτέρω θα πρέπει να απεγκαθιστά προγράμματα (μενού->ρυθμίσεις->σύστημα->κατάργηση προγραμμάτων και επιλέγει από εκεί την κατάργηση), κλπ. Αποφεύγει στάνταρ να μεταφέρει από μόνος του αρχεία από τους φακέλους Windows και Program Files, αλλά δεν είναι τα μόνα... είναι αδύνατο να γνωρίζω ακριβώς τι από αυτά που έχει στη συσκευή του, ΔΕΝ πρέπει να μεταφερθεί στην μεγάλη του μνήμη, καθότι πολλά από αυτά εξαρτώνται από το δικό του σύστημα και τα προγράμματα που αυτός έχει εγκαταστήσει. Αλλιώς είπαμε καλό backup, μετά Hard Reset (format) και εξαρχής ξαναστήσιμο όλου του τηλεφώνου :( , αλλά με σωστές αρχικές ρυθμίσεις και επιλογές (στις είχα αναφέρει σχετικά)!!! :)

 

Δεν το κατέβασα ακόμη επειδή δε θέλω να χρεωθώ. Πράγμα ΑΠΟΛΥΤΑ ΛΟΓΙΚΟ νομίζω!

Επίσης θέλω να μάθω με ποιον τρόπο θα μπορέσω να ενεργοποιήσω το XTRA GPS μέσω PC.

Tέλος λέω μόνο την αλήθεια και παρά τις τόσες προσπάθειες που έκανα δεν μπόρεσα να λύσω το πρόβλημα που με ταλαιπωρεί.

Πιο αναλυτικά:

1. Όποτε πάω να συνδεθώ στο destinator 7 μου βγάζει το μήνυμα ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ ΚΕΡΑΙΑ GPS

2. Έπειτα μου λέει ΕΓΙΝΕ ΣΥΝΔΕΣΗ GPS, περιμένω πολλή ώρα αλλά δε μου βρίσκει ΠΟΤΕ δορυφόρους:mad::mad:

3. Τέλος ακούω το μνμ ΑΣΘΕΝΕΣ ΣΗΜΑ ΕΛΕΞΤΕ ΤΗΝ ΚΕΡΑΙΑ

 

Υ.Γ. Δοκίμασα πολλές πιθανές λύσεις αλλά ακόμη δεν έχω βρει αποτελέσματα, ενώ εννοείται ότι μιλώ πάντοτε για ανοικτό χώρο.

:help::help::help:

 

->Αφού λες την αλήθεια, κατά δήλωσην σου και μόνο αυτή, γιατί μας είπες ότι δοκίμασες τα πάντα που σου προτάθηκαν, αφού ΔΕΝ κατέβασες για οποιοδήποτε λόγο το αρχείο;;; Άρα ΨΕΜΑ! Και συνεπώς δεν θα λύσεις το πρόβλημα σου με την τακτική σου αυτή, αφού μας λες άλλα, κάνεις ότι να ΄ναι και ξαναρωτάς τα ίδια ακριβώς! Ας είσουν ειλικρινείς για να σου απαντήσουμε και εμείς με την ακρίβεια που θες! Σαφώς προσωπικά, σου πρότεινα να μας ενημερώσεις αναλυτικά για κάθε σου ενέργεια και τι αποτέλεσμα είχες, αλλά εσύ μάλλον βαριέσε να πληκτρολογήσεις και θες να σου βρούμε και λύση από απόσταση!!!

->Σου χιλιοαπαντήθηκε ο τρόπος που ζητάς!!! Κοίτα και ξαναδιάβασε τα ποστ που είναι αφιερωμένα στο ερώτημα σου, μόλις μερικές σελίδες πιο πίσω! Είναι ακριβέστατα!!!

 

1,2,3-> Αλήθεια τα άλλα σχετικά που σου προτάθηκαν, τα δοκίμασες;;; Πάλι για το Dest7 ρωτάς, δηλαδή με όλα τα άλλα σου βρίσκει σήμα GPS;;; Η' και εδώ άραγε ψεύδεσαι ασυστόλως ότι τα δοκίμασες; Αποτελέσματα πες μας και βλέπουμε!!!

 

Ας με συγχωρήσουν και πάλι οι διαχειριστές που αμαρτάνω, αλλάααααααα........

Edited by cps424
Link to comment
Share on other sites

 

->Αφού λες την αλήθεια, κατά δήλωσην σου και μόνο αυτή, γιατί μας είπες ότι δοκίμασες τα πάντα που σου προτάθηκαν, αφού ΔΕΝ κατέβασες για οποιοδήποτε λόγο το αρχείο;;; Άρα ΨΕΜΑ! Και συνεπώς δεν θα λύσεις το πρόβλημα σου με την τακτική σου αυτή, αφού μας λες άλλα, κάνεις ότι να ΄ναι και ξαναρωτάς τα ίδια ακριβώς! Ας είσουν ειλικρινείς για να σου απαντήσουμε και εμείς με την ακρίβεια που θες! Σαφώς προσωπικά, σου πρότεινα να μας ενημερώσεις αναλυτικά για κάθε σου ενέργεια και τι αποτέλεσμα είχες, αλλά εσύ μάλλον βαριέσε να πληκτρολογήσεις και θες να σου βρούμε και λύση από απόσταση!!!

->Σου χιλιοαπαντήθηκε ο τρόπος που ζητάς!!! Κοίτα και ξαναδιάβασε τα ποστ που είναι αφιερωμένα στο ερώτημα σου, μόλις μερικές σελίδες πιο πίσω! Είναι ακριβέστατα!!!

 

1,2,3-> Αλήθεια τα άλλα σχετικά που σου προτάθηκαν, τα δοκίμασες;;; Πάλι για το Dest7 ρωτάς, δηλαδή με όλα τα άλλα σου βρίσκει σήμα GPS;;; Η' και εδώ άραγε ψεύδεσαι ασυστόλως ότι τα δοκίμασες; Αποτελέσματα πες μας και βλέπουμε!!!

 

Ας με συγχωρήσουν και πάλι οι διαχειριστές που αμαρτάνω, αλλάααααααα........

Δεν ψεύδομαι καθόλου!!! Αρχικά προσπάθησα να το κατεβάσω μέσω active sync, επειδή είχα ακούσει ότι ΜΟΝΟ κατά αυτόν τον τρόπο δεν θα χρεωθώ, δεν τα κατάφερα τελικά και για αυτό το λόγο ζητάω βοήθεια για να μάθω πως γίνεται η διαδικασία.

Έχω εξηγήσει αναλυτικότατα το πρόβλημα με το GPS δοκιμάζοντας όλες τις πιθανές λύσεις, αλλά μέχρι στιγμής δεν βρήκα αποτέλεσμα:mad::mad:

Τώρα για το αν έχω πρόβλημα μόνο με το Destinator, δε συμβαίνει μόνο σε αυτό αλλά παντού, εγώ όμως αυτή τη στιγμή ψάχνω να βρω τη λύση για το Dest7.

Αποτελέσματα μέχρι στιγμής δεν έχω δει και περιμένω να βρω επιτέλους μια OΥΣΙΑΣΤΙΚΗ λύση!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ψεύδομαι καθόλου!!! Αρχικά προσπάθησα να το κατεβάσω μέσω active sync, επειδή είχα ακούσει ότι ΜΟΝΟ κατά αυτόν τον τρόπο δεν θα χρεωθώ, δεν τα κατάφερα τελικά και για αυτό το λόγο ζητάω βοήθεια για να μάθω πως γίνεται η διαδικασία.

Έχω εξηγήσει αναλυτικότατα το πρόβλημα με το GPS δοκιμάζοντας όλες τις πιθανές λύσεις, αλλά μέχρι στιγμής δεν βρήκα αποτέλεσμα:mad::mad:

Τώρα για το αν έχω πρόβλημα μόνο με το Destinator, δε συμβαίνει μόνο σε αυτό αλλά παντού, εγώ όμως αυτή τη στιγμή ψάχνω να βρω τη λύση για το Dest7.

Αποτελέσματα μέχρι στιγμής δεν έχω δει και περιμένω να βρω επιτέλους μια OΥΣΙΑΣΤΙΚΗ λύση!

 

1.Μας ρώτησες για τους τρόπους και τις χρεώσεις και σου απαντήθηκαν πολλάκοις ήδη! ΕΠΙΜΕΝΩ, ξαναδιάβασε τα!!! Δεν εξηγείς τι δεν κατάφερες να πετύχεις, όπως τι έκανες, τι μήνυμα σφάλματος έλαβες, σε πιο σημείο κόλλησες , κλπ Το να σου ξαναγράψει κάποιος/α ακριβώς την ίδια ΣΤΑΝΤΑΡ διαδικασία, νομίζεις ότι θα σου λύσει το πρόβλημα και ρωτάς τα ίδια;;;;;;;

2.Αναλυτικότατα;;; Με μερικές σκόρπιες φράσεις, ενώ επιμένεις να λες ΨΕΥΔΩΣ ότι "δοκίμασες όλες τις πιθανές λύσεις" και δεν εξηγείς τι (επακριβώς) έκανες βήμα προς βήμα, τι συμπεριφορά είχες , κλπ Με συγχωρείς αγαπητέ μου, αλλά οι ερωτήσεις μου είναι πιο αναλυτικές από τις απαντήσεις σου! Σου προτείνω ανεπιφύλακτα το λεξικό του Μπαμπινιώτη και στην έννοια της λέξης "αναλυτικά" !!!

3.Συμβαίνει παντού... Α,τώρα μας λες μια άλλη λεπτομέρεια λοιπόν, κατά τα άλλα απαντάς αναλυτικότατα! Πάμε πάλι,ερωτώ: ΠΟΥ βρε;;;; Σε ποιο πρόγραμμα, με ποιες παραμέτρους και τι μηνύματα, ή συμπεριφορά είχες;;; ΑΝΑΛΥΤΙΚΑΑΑΑΑ!!!

4.Μα (αν είναι όπως τα λες...) , αν σου δουλέψουν τα "άλλα", αυτονόητα θα σου δουλέψει και το Dest7.

 

Και επιμένω, με την τακτική σου, κουραφέξαλα λύση θα βρεις, αν δεν μάθεις ότι πρέπει και να πληκτρολογείς!

 

Μετά τιμής,

 

ΕΓΩ!

 

:mad::mad::mad:

 

* ο Athanaso ακούει...όβερ!

Link to comment
Share on other sites

@ mados

βρες απλά ενα άλλο GPS πρόγραμμα να δοκιμάσεις.. Υπάρχουν τόσα εκεί έξω. Σου έχω πεί υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να φταίει η εκδοσή του dest 7 που έχεις.. Δοκίμασε κάποιο άλλο πχ igo, garmin. Για να δείς αν δουλευει υπάρχουν αρκετά ΔΩΡΕΑΝ προγράμματα που αν πιάσουν σήμα αυτά είναι σίγουρο οτι φταίει το δεστ 7 σου

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

1.Μας ρώτησες για τους τρόπους και τις χρεώσεις και σου απαντήθηκαν πολλάκοις ήδη! ΕΠΙΜΕΝΩ, ξαναδιάβασε τα!!! Δεν εξηγείς τι δεν κατάφερες να πετύχεις, όπως τι έκανες, τι μήνυμα σφάλματος έλαβες, σε πιο σημείο κόλλησες , κλπ Το να σου ξαναγράψει κάποιος/α ακριβώς την ίδια ΣΤΑΝΤΑΡ διαδικασία, νομίζεις ότι θα σου λύσει το πρόβλημα και ρωτάς τα ίδια;;;;;;;

2.Αναλυτικότατα;;; Με μερικές σκόρπιες φράσεις, ενώ επιμένεις να λες ΨΕΥΔΩΣ ότι "δοκίμασες όλες τις πιθανές λύσεις" και δεν εξηγείς τι (επακριβώς) έκανες βήμα προς βήμα, τι συμπεριφορά είχες , κλπ Με συγχωρείς αγαπητέ μου, αλλά οι ερωτήσεις μου είναι πιο αναλυτικές από τις απαντήσεις σου! Σου προτείνω ανεπιφύλακτα το λεξικό του Μπαμπινιώτη και στην έννοια της λέξης "αναλυτικά" !!!

3.Συμβαίνει παντού... Α,τώρα μας λες μια άλλη λεπτομέρεια λοιπόν, κατά τα άλλα απαντάς αναλυτικότατα! Πάμε πάλι,ερωτώ: ΠΟΥ βρε;;;; Σε ποιο πρόγραμμα, με ποιες παραμέτρους και τι μηνύματα, ή συμπεριφορά είχες;;; ΑΝΑΛΥΤΙΚΑΑΑΑΑ!!!

4.Μα (αν είναι όπως τα λες...) , αν σου δουλέψουν τα "άλλα", αυτονόητα θα σου δουλέψει και το Dest7.

 

Και επιμένω, με την τακτική σου, κουραφέξαλα λύση θα βρεις, αν δεν μάθεις ότι πρέπει και να πληκτρολογείς!

 

Μετά τιμής,

 

ΕΓΩ!

 

:mad::mad::mad:

 

* ο Athanaso ακούει...όβερ!

 

Δεν έχω βρει ακόμη με ποιον τρόπο θα εγκαταστήσω δωρεάν το XTRA GPS. Eπίσης θα ήθελα να μάθω ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ την διαδικασία αναβάθμισης του XTRA μέσω Active Sync από το PC.

Λοιπόν αφού τα θέλεις όλα αναλυτικά άκουσε:

1) Δοκίμασα OΛΕΣ τις λύσεις που μου προτάθηκαν, εκτός από αυτή της αναβάθμισης του XTRA GPS επειδή δεν κατάφερα τη διαδικασία μέσω PC και για αυτό θα ζητούσα μια ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΗ εξήγηση για το πως θα μπορέσω να το κάνω. Επίσης θα ήθελα να εξακριβωθεί ο ασφαλέστερος εγγυημένος τρόπος όπου θα περάσω το ΧΤRA GPS με ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

2) Παρά τις τόσες δοκιμές από όλες τις προτάσεις που βρήκα, η κατάσταση λήψεως σήματος GPS παρέμεινε στα ΙΔΙΑ επίπεδα με πριν.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΑ ενώ αρχικά οι δορυφόροι σε κλειστό χώρο απλώς αγνοούνταν, σε ανοικτό που έπρεπε λογικά να υπήρχε διαφορά δεν παρατήρησα καμιά βελτίωση. Μετά από τόσες δοκιμές από ΟΛΕΣ τις λύσεις που μου προτάθηκαν, η κατάσταση λήψης σήματος GPS δεν βελτιώθηκε ΚΑΘΟΛΟΥ!!!

3) Όποιο πρόγραμμα GPS δοκιμάζω όπως το Google Maps , δεν μπορώ να βρω ΠΟΥΘΕΝΑ σήμα. Απλώς επειδή χρησιμοποιώ το Dest7, προσπαθώ να βρω λύση για αυτό το πρόγραμμα συγκεκριμένα. Οι θύρες που χρησιμοποιώ στο Destinator 7 είναι COM 3 και Ταχ Δεδομένων 115200

 

Μετά τιμής,

 

ΕΓΩ!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ θερμά για την ενημέρωση! Με το igo8.3 (ή με κάποιο άλλο), έχεις δουλέψει με το TMC ; :D

 

Ναι,κανονικά με το igo 8.3 (πρέπει να δουλεύει και με κάποια έκδοση του primo αλλά δεν το έχω δοκιμάσει). Χρησιμοποιεί δεδομενα από το 95.2 αν θυμαμαι καλά που είναι free. Αλλά για να σου δουλέψει πρέπει πρώτα να φορτώσεις ένα τρίτο προγραμματάκι που σου "ενεργοποιεί" το δέκτη rds-tmc του κινητού. Είναι το omnia tmc advFMRadio rel.0.9.4.1. Πρέπει να τονίσω όμως ότι το όλο project δεν είναι απόλυτα σταθερό (πότε κλειδώνει στους 95.2 (η τους 92.0 που είναι κλειδωμένο νομίζω) πότε όμως απλά τους προσπερνάει και φαίνεται να κλειδώνει σε μονές συχνότητες. Το πρόβλημα λύνεται με επανεκίνηση του κινητού. Πάντως, λίγο αυτό με τη σταθερότητα,λίγο ότι πρέπει να έχεις συνδεδεμένα τα ακουστικά σε ρόλο κεραίας, οπότε δεν ακούς τις φωνητικές οδηγίες (εδώ μπορεί να φταίω και εγώ, ομολογώ ότι δεν το έχω ψάξει εκτενώς να έχω ήχο από το μεγάφωνο όταν συνδέω τα ακουστικά στο igo) δεν το πολυχρησιμοποιώ. Το έχω όμως αν τυχόν κάποια στιγμή θελήσω να "παίξω".:D

Link to comment
Share on other sites

... με ποιον τρόπο είναι καλύτερα να το αναβαθμίσω μέσω wlan ή μέσω PC?

Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα.

Το κάνω συνέχεια και με τους 2 τρόπους.

Αν είμαι σπίτι μέσω πισι, αν είμαι αλλού μέσω wifi.

Χρεώνεσαι ΜΟΝΟ για οτιδήποτε κατεβάζεις μέσω GPRS

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα.

Το κάνω συνέχεια και με τους 2 τρόπους.

Αν είμαι σπίτι μέσω πισι, αν είμαι αλλού μέσω wifi.

Ωραία, λοιπόν μπορείς να μου εξηγήσεις πως γίνεται η διαδικασία μέσω Activesync, όπως και κάθε πότε συχνά χρειάζεται να το ανανεώνεις.

Τέλος θα ήθελα να σε ρωτήσω, αν κατά αυτόν τον τρόπο δε θα επιφέρει μελλοντικές χρεώσεις στη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, λοιπόν μπορείς να μου εξηγήσεις πως γίνεται η διαδικασία μέσω Activesync, όπως και κάθε πότε συχνά χρειάζεται να το ανανεώνεις.

Τέλος θα ήθελα να σε ρωτήσω, αν κατά αυτόν τον τρόπο δε θα επιφέρει μελλοντικές χρεώσεις στη συσκευή.

Αν σε φοβίζει ηχ ρέωση μεσω του κινητού, θα έπρεπε είδη να γνωρίζει το εξαιρετικό NODATA το οποίο με απλό και κατανοητό τρόπο κλειδώνει/απενεργοποιεί (και το αναποδο) τα προφιλ τηλεφωνίας και ετσι το κινητό ΔΕΝ μπορεί να συνδεθεί μεσω gprs, 3G κτλ αλλα μονο μεσω wifi. Ειναι MUST εφαρμογή. Θα την βρείς (και) εδώ .

 

Αφού το τρέξεις και "κλείσεις" (πχ θα κάνεις "wind internet disabled" και wap) τοτε τρέξε οποια εφαρμγή θες αφοβα.. δεν θα κατεβασει ποτέ και με κανένα τρόπο από το ΔΙΚΤΥΟ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Ναι,κανονικά με το igo 8.3 (πρέπει να δουλεύει και με κάποια έκδοση του primo αλλά δεν το έχω δοκιμάσει). Χρησιμοποιεί δεδομενα από το 95.2 αν θυμαμαι καλά που είναι free. Αλλά για να σου δουλέψει πρέπει πρώτα να φορτώσεις ένα τρίτο προγραμματάκι που σου "ενεργοποιεί" το δέκτη rds-tmc του κινητού. Είναι το omnia tmc advFMRadio rel.0.9.4.1. Πρέπει να τονίσω όμως ότι το όλο project δεν είναι απόλυτα σταθερό (πότε κλειδώνει στους 95.2 (η τους 92.0 που είναι κλειδωμένο νομίζω) πότε όμως απλά τους προσπερνάει και φαίνεται να κλειδώνει σε μονές συχνότητες. Το πρόβλημα λύνεται με επανεκίνηση του κινητού. Πάντως, λίγο αυτό με τη σταθερότητα,λίγο ότι πρέπει να έχεις συνδεδεμένα τα ακουστικά σε ρόλο κεραίας, οπότε δεν ακούς τις φωνητικές οδηγίες (εδώ μπορεί να φταίω και εγώ, ομολογώ ότι δεν το έχω ψάξει εκτενώς να έχω ήχο από το μεγάφωνο όταν συνδέω τα ακουστικά στο igo) δεν το πολυχρησιμοποιώ. Το έχω όμως αν τυχόν κάποια στιγμή θελήσω να "παίξω".:D

 

Aμάν! Με το χαμό του "φίλου" σε ξέχασα αγαπητέ μου! :confused: Αλλά δεν μπορείς να φανταστείς... Πάμε λοιπόν στο θέμα μας: όλα αυτά που λες τα γνωρίζω και τα έχω δοκιμασμένα! Για το θέμα της κεραίας δεν έχω πρόβλημα, καθότι έχω φτιάξει πλήρες car-kit (κάνει τα πάντα: φόρτιση, στέρεο έξοδο ήχου, FM + GSM antenna out). Επιπλέον υπάρχει ένα θέμα στον ήχο με τη χρήση της εφαρμογής (ακούς ρομπότ 1ης γενιάς!) το οποίο το λύνω κάνοντας μια εικονική κλήση σε λάθος αριθμό και αμέσως στρώνει ;) . Επίσης, αν δεν κάνεις μετα τη χρήση της soft-reset, σου αδειάζει τη μπαταρία (μάλλον μένει μόνιμα ανοικτό το ράδιο). Το κυρίως πρόβλημα που δεν μπορώ να λύσω εύκολα, αφορά αυτό με τις μονές συχνότητες :mad: και για αυτό ψάχνω (δεν επανέρχετε με soft-reset, μόνο παίζοντας μπορεί να το πετύχεις...). Το κακό είναι ότι ο δημιουργός της εφαρμογής (beamer), δεν ασχολείται πλέον με αυτή, καθότι έφτιαξε το HyperGPS αντίστοιχα, αλλά δεν δουλεύει με το i900 και ούτε πρόκειτε... (το δικό του Ομνια το πούλησε :( ). Του είχα στείλει και μέιλ , αλλά δεν απάντησε. Αν παίξεις ξανά...εδώ θα είμαι!!! :lol:

 

 

Υ.Γ: Στο iGO μου ΔΕΝ υπάρχει αυτό το αρχείο: config/devices/SGH-i900.ini στο data.zip! Επιπλέον το σχετικό rapidshare link που αναφέρoυν , είναι ανενεργό πια. Αλλά πως εμένα δεν έχει καθόλου αυτό το αρχείο και λειτουργεί κατά τα λοιπά κανονικά; Unbelievable!

Edited by cps424
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της κεραίας δεν έχω πρόβλημα, καθότι έχω φτιάξει πλήρες car-kit (κάνει τα πάντα: φόρτιση, στέρεο έξοδο ήχου, FM + GSM antenna out). Επιπλέον υπάρχει ένα θέμα στον ήχο με τη χρήση της εφαρμογής (ακούς ρομπότ 1ης γενιάς!) το οποίο το λύνω κάνοντας μια εικονική κλήση σε λάθος αριθμό και αμέσως στρώνει ;) . Επίσης, αν δεν κάνεις μετα τη χρήση της soft-reset, σου αδειάζει τη μπαταρία (μάλλον μένει μόνιμα ανοικτό το ράδιο).

 

Καλημέρα. Μπορείς να μου πείς τι έχεις κάνει ή τι έχεις αγοράσει για το car kit που αναφέρεις? Αναφέρομαι κυρίως για το θέμα του ήχου. Βάση και φορτιστή έχω ήδη. Για κεραία χρησιμοποιώ τα δικά του ακουστικά.

 

Αυτό με την μπαταρία δεν το έχω παρατηρήσει. Πάντως, σε μακρινά ταξίδια που το χρησιμοποιώ, σε ρόλο radar warning :ninja: κυρίως :lol:, αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι ενώ τον πρώτο χρόνο η μπαταρία του μου έβγαζε όλο το ταξίδι (το έχω φυσικά σε φορτιστή μόνιμα αλλά ύστερα από κάποιες ώρες (3-4) σταματά να φορτίζει και παίζει μόνο με τη μπαταρία του, μάλλον λόγο υπερθέρμανσης) το τελευταίο διάστημα το φαινομενο παρουσιάζεται πολύ ποιο γρήγορα, ύστερα από κα 2ωρο) και υποψιάζομαι είτε ότι το κινητό έχει αρχίζει να τα "φτύνει" είτε ότι η μπαταρία ξεψυχάει (αν και με νορμάλ χρήση μου βγάζει τριήμερο).

 

Καλά φίλε είσαι κορυφη λέμε:lol: Αφού κουράστηκα να διαβάζω τη μόντα με το car kit.

 

Αυτό που είπες με την μπαταρία με προβλημάτισε. Λες να φταίει ο φορτιστής τελικά? Έχω δυο τώρα που το σκέφτομαι, το πήγαινε σε ένα ταξίδι θα το κάνω με τον ένα και το έλα με τον άλλο και θα δω...

 

Νταξει, είπαμε τρεις μέρες αλλά το βράδυ κλειστό:ninja:

 

Αυτό με το ini αρχείο, μάλλον θα έχεις κάποια έκδοση του ιγο διαφορετική από τη συνηθισμένη.

 

Πάντως το κινητο το τελευταίο εξάμηνο μου έκανε κάτι κουλά (ξαφνικά παγώματα ενώ έπαιζα μουσική ή είχα πλοήγηση:wacko:) και μου έδωσε την εντύπωση ότι κάτι συμβαίνει με τη αποθήκη του (πως να το πω, έγινε αισθητά πιο αργό ας πούμε:(). Αφού να φανταστείς του πέρασα 5-6 εκ των κορυφαίων μαγειρεμένων ρομ και αφού προκοπη δεν είδα, το έφερα στα ισια του (σχεδόν) με την επίσημη αγγλική του.

Λες να ψάχνω δικαιολογία για αλλαγή κινητού?

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Καλά φίλε είσαι κορυφη λέμε:lol: Αφού κουράστηκα να διαβάζω τη μόντα με το car kit.

 

Αυτό που είπες με την μπαταρία με προβλημάτισε. Λες να φταίει ο φορτιστής τελικά? Έχω δυο τώρα που το σκέφτομαι, το πήγαινε σε ένα ταξίδι θα το κάνω με τον ένα και το έλα με τον άλλο και θα δω...

 

Νταξει, είπαμε τρεις μέρες αλλά το βράδυ κλειστό

 

Αυτό με το ini αρχείο, μάλλον θα έχεις κάποια έκδοση του ιγο διαφορετική από τη συνηθισμένη.

 

Πάντως το κινητο το τελευταίο εξάμηνο μου έκανε κάτι κουλά (ξαφνικά παγώματα ενώ έπαιζα μουσική ή είχα πλοήγηση και μου έδωσε την εντύπωση ότι κάτι συμβαίνει με τη αποθήκη του (πως να το πω, έγινε αισθητά πιο αργό ας πούμε:(). Αφού να φανταστείς του πέρασα 5-6 εκ των κορυφαίων μαγειρεμένων ρομ και αφού προκοπη δεν είδα, το έφερα στα ισια του (σχεδόν) με την επίσημη αγγλική του.

Λες να ψάχνω δικαιολογία για αλλαγή κινητού?

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

 

χεεχεχεχεχεχε... που να το έβλεπες εν δράση κιόλας!!!

Για δοκίμασε και τον άλλο φορτιστή να δούμε..., δεν μου έγραψες όμως το λεντάκι (του όμνια) ποια συμπεριφορά έχει! Ε,όχι και κλειστό το βράδυ... κλέβεις :lol: . Πάραυτα, με Αγγλική rom θα περίμενα κάτι περισσότερο, όπως τα περιγράφεις τώρα, αλλά και πάλι έχεις περιθώριο χρόνου θαρρώ για αλλαγή μπαταρίας.

Χμμμ... κάτι τέτοια τα έχω και εγώ μερικές φορές, αλλά με soft reset στρώνει. Εμένα κάνει και κάτι χειρότερο ακόμη, με την 16GB, αλλά δεν είναι της παρούσης, άσε που μπορεί να οφείλεται και στις τούμπες! Μιλάμε για κορυφαίο ακροβάτη τώρα τελευταία :lol::lol: ! Χμμμ...δεν έστρωσε ούτε με αλλαγή rom..., ύποπτο θα έλεγα :X , αν λάβεις υπόψη ότι πχ η cpu του χρονίζεται αναλόγως της επεξεργαστικής ισχύως που απαιτείται κατά περίπτωση!

Καινούργιο ε;;;

 

Α. τώρα που μπορείς, αν μπορείς , Χριστούγεννα, μέρες αγάπης και "δώρων"!

Β. σε τρώει η τσέπη σου.

Γ. αναμένεις περίοδο εκπτώσεων, αλλά πριν από έξοδο από ευρώ

 

Διαλέγεις και παίρνεις χχαχαχαχαχαχαχα!!!

 

Με το iGO8 , θα χρειαστώ μάλλον τα φώτα σου , αν το ξέρεις καλά σε "επιστημονικό" επίπεδο και άνω!!! :p

Edited by cps424
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτηω και εγω κατι που εχω καιρο? :P

Εβαλα μια ρομ 6.5 του ock με το manilla πανω.... Καλη ρομ.... ταχυτατη... και το manilla.... μπορω να πω πολυ ανετο.... Αλλα εχω ενα προβλημα.... δεν μπορω να το κανω να δουλευει μονο σε GSM.... βγαζει ενα σφαλμα οτι δεν μπορω να το αλλαξω και να προπαθηω αργοτερα.... το ραδιο το ξαναπερασα.... εκανα και hard reset αλλα τιποτα... Δεν βρηκα λυση καπου.... Και συγκεκριμενα βγαζει: warning unable to change gsm/umts band please try later.

Υπαρχει καποια λυση? εκτος του να απενεργοποιησω το 3G απο την κοσμοτε και να αλλαξω ρομ....

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων :)

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτηω και εγω κατι που εχω καιρο? :P

Εβαλα μια ρομ 6.5 του ock με το manilla πανω.... Καλη ρομ.... ταχυτατη... και το manilla.... μπορω να πω πολυ ανετο.... Αλλα εχω ενα προβλημα.... δεν μπορω να το κανω να δουλευει μονο σε GSM.... βγαζει ενα σφαλμα οτι δεν μπορω να το αλλαξω και να προπαθηω αργοτερα.... το ραδιο το ξαναπερασα.... εκανα και hard reset αλλα τιποτα... Δεν βρηκα λυση καπου.... Και συγκεκριμενα βγαζει: warning unable to change gsm/umts band please try later.

Υπαρχει καποια λυση? εκτος του να απενεργοποιησω το 3G απο την κοσμοτε και να αλλαξω ρομ....

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων :)

 

Προφανέστατα πρόκειτε για bug της rom. Πάραυτα γιατί να κλείσεις το 3G ;;; Στα τόσα χρόνια 3 φορές το έκλεισα, εκ των οποίων η μία ήταν όντως απαραίτητη λόγω βλάβης του παρόχου μου (Wind).

Αν το μόνο σου θέμα είναι αυτό, δεν βλέπω γιατί να ψαχτείς περαιτέρω. :)

 

 

Παλικάρια καμιά βοήθεια για το πρόβλημα μου?

 

Μόλις 2-3 ποστ ανωτέρω σου απάντησα με λινκ στο θέμα "OMNIA ελληνική ROM BDHJ3 + Manilla2D ελληνικό (TurboGR3 M2D) 80 Mb" . Αλλιώς ίσως η επιστήμη δεν έχει αποφανθεί για την περίπτωση σου. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Κλεινω το 3G εξοικονομω τεραστια ποσοτητα μπαταριας και χαμηλοτερη ακτινοβολια.... Λιγο ειναι?? :)
Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Κλεινω το 3G εξοικονομω τεραστια ποσοτητα μπαταριας και χαμηλοτερη ακτινοβολια.... Λιγο ειναι?? :)

 

Προσωπικά, για το διάστημα που το χρησιμοποίησα σε 2G, είτε για λόγους δοκιμής, δεν είδα καμία ουσιαστική διαφορά στην κατανάλωση της μπαταρίας. Το ίδιο ακριβώς συναίβει και με απλές συσκευές που τεστάρισα. Όντως στη θεωρία ισχύει, το συνιστούν απανταχού οι τεχνικοί των σέρβις της εκάστοτε εταιρίας, στην πράξη δεν απέδωσε όμως τα αναμενόμενα (εντός και εκτός Αθηνών). Εννοείται ότι δεν κάνω χρήση υπηρεσιών 3G και ας το έχω ενεργό. :happy:

Χαμηλότερη ακτινοβολία..., γιατί; :confused:

Edited by cps424
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, για το διάστημα που το χρησιμοποίησα σε 2G, είτε για λόγους δοκιμής, δεν είδα καμία ουσιαστική διαφορά στην κατανάλωση της μπαταρίας. Το ίδιο ακριβώς συναίβει και με απλές συσκευές που τεστάρισα. Όντως στη θεωρία ισχύει, το συνιστούν απανταχού οι τεχνικοί των σέρβις της εκάστοτε εταιρίας, στην πράξη δεν απέδωσε όμως τα αναμενόμενα (εντός και εκτός Αθηνών). Εννοείται ότι δεν κάνω χρήση υπηρεσιών 3G και ας το έχω ενεργό. :happy:

Χαμηλότερη ακτινοβολία..., γιατί; :confused:

 

Τι να σου πω.... σε Νοκια Ε66 και 5800 εχω δει διαφορα στην μπαταρια... :ninja:

Οσο για την ακτινοβολια.... πιστευω (ισως ειναι δικο μου λαθος) οτι εχει πιο πολυ απο το 2G... αλλα και αυτο να μην ισχυει... το να αλλαζει συνεχεια το κινητο απο 2G σε 3G

και το αναποδο εχοντας ισα ισα μια γραμμη το 3G αντι για 4-5 στο 2G... νομιζω πως ειναι λογικο η περισοτερη ακτινοβολια και η μεγαλυτερη καταναλωση... :rolleyes:

Μπορει και να λεω αρες μαρες κουκουναρες με το φτωχο το μυαλουδακι μου.... :p

 

Και κατι αλλο, δεν μπορω να κανω beam ενα αρχειο.... δηλαδη παω να το στειλω καπου και ενω βρισκει την συσκευη αλλα δεν στελνει το αρχειο.... παταω πανω στην συσκευη και απλα με πεταει εξω... αλλο ενα bug της ρομ?

Edited by vgnFE31h
Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

εννοείται πως υπάρχει διαφορά στην αυτονομία της συσκευης οταν απενεργοποιείς το 3G. Εγώ κέρδισα περί τις 2 μέρες οπως το υπολογίζω (με μικρη χρηση). :cool:

Υπάρχουν πολλοί νομοί/περοχες που δεν εχουν καν 3Γ και ετσι και αλλιώς ειναι αχριστο να το εχεις να αναζητά ασκοπα ενα δικτυο που δεν υπαρχει. Επίσης εκεί που υπάρχει η διαδικασία της μετάπτωσης από 3Γ σε 2Γ και το αναποδο δείχνει ενεργοβόρα, οποτε το σβηνουμε και ησυχάζουμε..

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω.... σε Νοκια Ε66 και 5800 εχω δει διαφορα στην μπαταρια... :ninja:

Οσο για την ακτινοβολια.... πιστευω (ισως ειναι δικο μου λαθος) οτι εχει πιο πολυ απο το 2G... αλλα και αυτο να μην ισχυει... το να αλλαζει συνεχεια το κινητο απο 2G σε 3G

και το αναποδο εχοντας ισα ισα μια γραμμη το 3G αντι για 4-5 στο 2G... νομιζω πως ειναι λογικο η περισοτερη ακτινοβολια και η μεγαλυτερη καταναλωση... :rolleyes:

Μπορει και να λεω αρες μαρες κουκουναρες με το φτωχο το μυαλουδακι μου.... :p

 

Και κατι αλλο, δεν μπορω να κανω beam ενα αρχειο.... δηλαδη παω να το στειλω καπου και ενω βρισκει την συσκευη αλλα δεν στελνει το αρχειο.... παταω πανω στην συσκευη και απλα με πεταει εξω... αλλο ενα bug της ρομ?

 

Xμμμ...η αλήθεια είναι ότι με πιάνεις αδιάβαστο επί του θέματος! :(

Τις εποχές που έλαμπα με την παρουσία μου στο χώρο :p , δεν υπήρχε 3G και συνεπώς δεν έχω εμπεριστατωμένη άποψη για τη συμπεριφορά των πομποδεκτών στην αυτόματη διαδικασία, παρά μόνο αυτά που σου περιέγραψα (samsung-motorola-s.ericsson). Πάραυτα η μετάβαση από 2G σε 3G και αντιστρόφως, δεν δείχνει να επιφέρει στα τερματικά, διαδικασία ανάλογη της κλασσικής "αναζήτησης δικτύου" με τις γνωστές συνέπειες και θαρρώ αφορά δυνατότητα ακόμη και του ίδιου σταθμού βάσης. :confused:

Αν γνωρίζει κάποιος να μας ενημερώσει σχετικά, ίσως να είχαμε πιο πλήρη εικόνα.

Όταν λες beam, να θεωρήσω ότι εννοείς μέσω bluetooth; Αν, ναι τότε είναι πιθανή η αιτία που περιγράφεις! Δοκίμασε τη διαχείριση του bluetooth, μέσω κάποιας εφαρμογής, όπως πχ Dr.YAR bluetooth και θα δούμε! ;)

Σε βλέπω πάλι για αλλαγές... :lol:

 

@keysmith-> την ώρα που πληκτρολογούσα, ποστάρησες και δεν σε πρόλαβα!!! Εγώ γιατί δεν κερδίζω ούτε ώρα σε αυτονομία βρε παιδιά , με ότι και να έχω δοκιμάσει (πλην Nokia....μπλιααχχχχχ) ;

Επιπλέον σε γνωστούς και συνεργάτες που κατά καιρούς το πρότεινα, δεν είδαν διαφορά...

Edited by cps424
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...