Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, μιας και το θέμα έχει παλιώσει.

 

Θα μπορούσατε λοιπόν να μου δωσετε κάποιο link με ογηγίες για αλλαγή radio, αλλα και να μου προτείνετε κάποια radio συγκεκριμένα που αποδεδειγμένα δουλεύει καλά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, μιας και το θέμα έχει παλιώσει.

 

Θα μπορούσατε λοιπόν να μου δωσετε κάποιο link με ογηγίες για αλλαγή radio, αλλα και να μου προτείνετε κάποια radio συγκεκριμένα που αποδεδειγμένα δουλεύει καλά;

φιλε πάει πολύς καιρός. ΤΟΤΕ υπήρχαν δυο site το omniacs.net (το οποίο πλέον δεν λειτουργεί) και ακόμα ένα (το ξέχασα αλλα το λέει σε παλαιότερες σελίδες). To δευτερο ίσως υπάρχει γιατί δεν ήταν αποκλειστικά για omnia.

 

Εκεί είχε τα πάντα (οδηγους, downloads). Τώρα δύσκολα. :( Δες παλιότερα posts να δεις ποιες radios είναι καλές (έχουν ονόματα του στιλ YYS34) και google μπας και βρείς και τα λογισμικά που πέρναγαν τις radio (θυμάμαι δούλευε το πιο γνωστό μονο σε XP όχι 7)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eγώ τώρα έχω αγοράσει το Samsung Galaxy Ace (Android) αλλά το παλιό μου Omnia το έχει και το χρησιμοποιεί κανονικά η κόρη μου.

Εδώ όλες οι ROM και τα radio

http://www.bytheway.gr/forumdisplay.php?f=125

 

Σαν radio σου προτείνω ανεπιφύλακτα το PUIE1

Θα σου τρώει λίγο (αμελητέα) παραπάνω μπαταρία αλλά θα δεις ΜΕΓΑΛΗ διαφορά στο GPS και στο Wifi.

To GPS θα κλειδώνει πολύ πιο γρήγορα, και wifi θα είναι πολύ πιο σταθερό (Θα πιάνεις καλύτερο σήμα και δε θα έχεις καθόλου διακοπές).

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά καλησπέρα,

 

έχω τα εξής προβλήματα. Ενώ το destinator 7 λειτουργούσε κανονικότατα, μία ωραία πρωία όταν προσπαθούσα να το εκκινήσω, έκανε το loading μέχρι το τέλος και μετά η εφαρμογή έσβηνε αφήνοντας μου ένα "ghosting" στο πάνω μέρος της οθόνης (εκεί που είναι η έναρξη κτλ). Πάνω στην απελπισία έσβησα όλα τα αρχεία και τώρα, όταν προσπαθώ να ξανακάνω εγκατάσταση, ενώ προχωράει κανονικά, στο τέλος έχω πάλι το ίδιο πρόβλημα. Προσπάθησα να βάλω άλλα προγράμματα πλοήγησης, αλλά αυτό ήταν πραγματικά το καλύτερο που έχω δοκιμάσει σε όλες τις συσκευές. Γνωρίζει κανείς ποιο είναι το πρόβλημα και πως μπορώ να το επαναφέρω;

 

Επίσης τα μηνύματα κολλάνε πάρα πολύ και δεν μου αρέσει το άσπρο φόντο που έχουν. Υπάρχει κάποια "third-party'' εφαρμογή για να ξεμπλέξω;

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

έχω τα εξής προβλήματα. Ενώ το destinator 7 λειτουργούσε κανονικότατα, μία ωραία πρωία όταν προσπαθούσα να το εκκινήσω, έκανε το loading μέχρι το τέλος και μετά η εφαρμογή έσβηνε αφήνοντας μου ένα "ghosting" στο πάνω μέρος της οθόνης (εκεί που είναι η έναρξη κτλ). Πάνω στην απελπισία έσβησα όλα τα αρχεία και τώρα, όταν προσπαθώ να ξανακάνω εγκατάσταση, ενώ προχωράει κανονικά, στο τέλος έχω πάλι το ίδιο πρόβλημα. Προσπάθησα να βάλω άλλα προγράμματα πλοήγησης, αλλά αυτό ήταν πραγματικά το καλύτερο που έχω δοκιμάσει σε όλες τις συσκευές. Γνωρίζει κανείς ποιο είναι το πρόβλημα και πως μπορώ να το επαναφέρω;

 

Επίσης τα μηνύματα κολλάνε πάρα πολύ και δεν μου αρέσει το άσπρο φόντο που έχουν. Υπάρχει κάποια "third-party'' εφαρμογή για να ξεμπλέξω;

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Για το dest 7 υπάρχει No setup έκδοση (χωρίς εγκατάσταση /portable να το πούμε) που τρέχει από την sd/ή storage κατ'ευθείαν (απλά φτιάχνεις ένα shortcut στα προγράμματα). Εφόσον εσύ χρησιμοποίησες κάποια sertup εκδοχή του ίσως έγινα κάποια ζημιά στη registry.

 

Τώρα μια άλλη εκδοχή. Επειδή είπες ξαφνικά χάλασε άκου τι μπορεί να γίνεται.. Στην εκδοχή του dest 7 nosetup υπήρχε και ένα άλλο θέμα με τα μηνύματα δεν θυμάμαι που υπό κάποιες συνθήκες μπλόκαραν το πρόγραμμα (όταν νομίζω λάμβανες κάποιο MMS χαλούσε το destinator!!). Και εμένα ξαφνικά μου συνέβει (ότνα δλδ έλαβα το πρώτο μου MMS;)). Για να διορθώσουμε το πρόβλημα σβήναμε ένα αρχείο από τον φάκελο του destinator που μονο ζημιά έκανε. Δες εδώ

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ! Δεν θυμάμαι να έλαβα κάποιο sms αλλά θα το δοκιμάσω!

 

όχι sms, τα mms είναι το πρόβλημα.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

 

Έχω το omnia σαν δεύτερη πια συσκευή, και επειδή είχε κάπως υπερφορτωθεί (3 χρόνια+ χρήση) είπα να του κάνω ένα hard reset για να "αναζωογωνηθεί"...

 

Μετά από το hard reset όμως ΔΕΝ μπορώ να ξεκινήσω την συσκευή. Μένει στο καλιμπράρισμα οθόνης (με τον σταυρό που πρέπει να πατήσεις πάνω στα 5 σημεία).

Αφού το κάνω ξαναξεκινάει από την αρχή και δεν το περνάει το βήμα αυτό ποτέ... Έχω προσπαθήσει πάρα πολλές φορές.. (με το πενάκι, με οδοντογλυφίδα) αλλά τίποτα..

 

Είχα αλλάξει το digitizer πριν περίπου 1,5 χρόνο (ναι, είχε και το δικό μου το συνηθισμένο πρόβλημα με την οθόνη στο πάτημα στα πλαϊνά μέρη).

 

Πριν κάνω το hard reset δεν παρουσίαζε πρόβλημα στοίχισης η οθόνη.

 

Έχει κανείς ιδέα τι φταίει και πως μπορώ να ξεπεράσω αυτό το στάδιο του καλιμπραρίσματος???

 

Ευχαριστώ πολύ.

Samsung Omnia - Samsung Galaxy S2 - LG G3 - MS Surface pro 3 - Samsung A5(2016) - Samsung A70 - Galaxy Watch - Galaxy Buds+ - Samsung Galaxy A72

Link to comment
Share on other sites

μηπως να ξαναβάλεις για μια φορά τον παλιό digitizer? (κράτησες το ανταλακτικό?). Μάλλον έχει σχέση με αυτό που λές (οτι άλλαξες digitizer). Αν όχι επανατοποθέτησε παλι το digitizer σου (τον καινούριο) μπας και δεν μπήκε καλά κανα καλώδιο.. Τι άλλο να γίνει..
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν το έχω το παλιό... Τι να το έκανα, ήταν χάλια. Δεν μπορούσες να πατήσεις πια.

 

Δεν νομίζω να μην κάθεται κάποιο καλώδιο καλά, αφού δούλευε η οθόνη κανονικά. Το είχα πάνω 1,5 χρόνο περίπου, οπότε αν κάτι δεν είχε κάτσει καλά θα είχε φανεί..

Samsung Omnia - Samsung Galaxy S2 - LG G3 - MS Surface pro 3 - Samsung A5(2016) - Samsung A70 - Galaxy Watch - Galaxy Buds+ - Samsung Galaxy A72

Link to comment
Share on other sites

ξανακάνε factory reset.. Ισως την δεύτερη το "πάρει" :(
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

και πως να κάνω πάλι hard reset αφού δεν μπορώ να μπω στο λειτουργικό της συσκευής...;;

με το που ανοίγω το τηλ. με πάει στο καλιμπραρισμα της οθόνης..

Samsung Omnia - Samsung Galaxy S2 - LG G3 - MS Surface pro 3 - Samsung A5(2016) - Samsung A70 - Galaxy Watch - Galaxy Buds+ - Samsung Galaxy A72

Link to comment
Share on other sites

και πως να κάνω πάλι hard reset αφού δεν μπορώ να μπω στο λειτουργικό της συσκευής...;;

με το που ανοίγω το τηλ. με πάει στο καλιμπραρισμα της οθόνης..

Μα δεν χρειάζεται να μπείς στο μενού, γίνεται με συνδυασμό πλήκτρων κατά το άνοιγμα ;)

press Call + End Call + soft reset button simultaneously

ή με άλλα λόγια, Hold the End and Send button lightly at the same time press Soft-Reset ...

Να και σε

. :cool:

Καλή τύχη :rolleyes:

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πάει καλά...

 

Κάνω αυτό τον συνδυασμό και δεν με πάει στην οθόνη με το θαυμαστικό που ζητάει να κάνεις format...

Απλά κάνει επανεκκίνηση της συσκευής, δηλ. σαν να πάτησα απλά το soft reset..

 

Τελικά αφού το έκλεισα και το άνοιξα πάλι (από το κουμπί on/off) λειτούργησε το hard reset..

 

Δεν βλέπω όμως φως... πάλι τα ίδια..

 

(βασικά την πρώτη φορά που ξεκίνησε έβγαλε ένα μηνυματάκι (που άρχιζε με το if not necessary..) που δεν πρόλαβα να το διαβάσω όλο γιατί το τηλ. έκλεισε..)

 

Όταν το ξαναξεκίνησα ήθελε πάλι calibration και δεν προχωράει..

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

Samsung Omnia - Samsung Galaxy S2 - LG G3 - MS Surface pro 3 - Samsung A5(2016) - Samsung A70 - Galaxy Watch - Galaxy Buds+ - Samsung Galaxy A72

Link to comment
Share on other sites

δεν βγαίνει νόημα δείχνει να έχει χαλάσει ο digitizer σου. Δούλευε πριν το hardreset? :confused:

 

Τώρα αυτό που εγώ βλέπω ως τελευταίο είναι να αγοράσεις καινούριο digitizer (2,5$ = 2€ ίσως αξίζει να ασχοληθείς) να τον ξανα-αλλάξεις και να δεις τι γίνεται με τον νέο...

 

Υ.Γ. Αλήθεια τι rom φοράς? Αν όχι την μανίσια μηπως αυτή είναι η αιτία. Δοκίμασε κανα φλασάρισμα με άλλη rom αν έχει κρατήσει roms, και λογισμικό από τότε (δες το http://www.bytheway.gr μπορεί να βρείς καμία)

 

Αυτά και καλη τύχη.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Δούλευε σχετικά καλά ναι. Δεν είχε τα προβλήματα του αρχικού digitizer.

 

Είναι μαμίσια η rom, δεν είχα αλλάξει ποτέ. Έχω τα win 6.1, δεν τα είχα πειράξει.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Samsung Omnia - Samsung Galaxy S2 - LG G3 - MS Surface pro 3 - Samsung A5(2016) - Samsung A70 - Galaxy Watch - Galaxy Buds+ - Samsung Galaxy A72

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μια άλλη εκδοχή. Επειδή είπες ξαφνικά χάλασε άκου τι μπορεί να γίνεται.. Στην εκδοχή του dest 7 nosetup υπήρχε και ένα άλλο θέμα με τα μηνύματα δεν θυμάμαι που υπό κάποιες συνθήκες μπλόκαραν το πρόγραμμα (όταν νομίζω λάμβανες κάποιο MMS χαλούσε το destinator!!). Και εμένα ξαφνικά μου συνέβει (ότνα δλδ έλαβα το πρώτο μου MMS;)). Για να διορθώσουμε το πρόβλημα σβήναμε ένα αρχείο από τον φάκελο του destinator που μονο ζημιά έκανε. Δες εδώ

 

Αυτό ήταν! Ευχαριστώ πολύ! Τώρα να δω που θα βρω το destinator 7 που είχα πριν και το έσβησα...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πάει καλά...

 

Κάνω αυτό τον συνδυασμό και δεν με πάει στην οθόνη με το θαυμαστικό που ζητάει να κάνεις format...

Απλά κάνει επανεκκίνηση της συσκευής, δηλ. σαν να πάτησα απλά το soft reset..

 

Τελικά αφού το έκλεισα και το άνοιξα πάλι (από το κουμπί on/off) λειτούργησε το hard reset..

 

Δεν βλέπω όμως φως... πάλι τα ίδια..

 

(βασικά την πρώτη φορά που ξεκίνησε έβγαλε ένα μηνυματάκι (που άρχιζε με το if not necessary..) που δεν πρόλαβα να το διαβάσω όλο γιατί το τηλ. έκλεισε..)

 

Όταν το ξαναξεκίνησα ήθελε πάλι calibration και δεν προχωράει..

 

 

Ειναι μια ρυθμιση που την κανεις στη registry του τηλεφωνου.Ειναι πολυ απλο.Δεν χρειαζετε να αγορασεις αλλο digitizer αφου αυτο που εχεις δεν ειναι χαλασμενο.Απλα πρεπει να προσπερασεις την διαδικασια καλιμπαρισματος με αυτο το τρυκ στην registry.Καπου εχω τις οδηγειες αλλα δεν θυμαμαι.Γοογλαρισετο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κανείς κανένα καλό skin για το destinator, του papoulis ή του panosha?

 

Επίσης μήπως ξέρει κανείς γιατί κολλάει η εφαρμογή των μηνυμάτων και αν μπορώ να την αντικαταστήσω κάπως;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Administrators
ρε παιδιά μήπως μπορεί κάποιος να μου στείλει κάποιο λινκ για

το destinator 7 γιατί δεν το βρίσκω πουθενά

 

Δεν μας επιτρέπεται στο παρόν φόρουμ διακίνηση παράνομου λογισμικού. Για το destinator 7 συζητάμε εδώ...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=168126

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Γεια χαρά δε όλους. Μου δώσανε ενα i900. Οταν βάζω κάρτα sim μου γραφει phone off. Ουσιαστικά δεν εχει σήμα. Υπάρχει περίπτωση να είναι κλειδωμένο; Μπορείτε να που παραθέσετε καποιο λινκ για να ξεκινήσω αναζήτηση; Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά δε όλους. Μου δώσανε ενα i900. Οταν βάζω κάρτα sim μου γραφει phone off. Ουσιαστικά δεν εχει σήμα. Υπάρχει περίπτωση να είναι κλειδωμένο; Μπορείτε να που παραθέσετε καποιο λινκ για να ξεκινήσω αναζήτηση; Ευχαριστω
μήπως είναι σε flight mode? Πατάς το off, και το ξανακάνεις οn. παίξε λιγο με τις ρυθμίσεις.. Δεν νομίζω να ειναι κλειδωμένο, κάτι άλλο θα σου έλεγε..
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...