Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Παρακαλώ οι συζητήσεις γενικότερα στο παρόν θέμα να επικεντρωθούν σε ότι έχει να κάνει αποκλειστικά με το i900 και μέχρι εκεί. Ευχαριστώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@keysmith-> την ώρα που πληκτρολογούσα, ποστάρησες και δεν σε πρόλαβα!!! Εγώ γιατί δεν κερδίζω ούτε ώρα σε αυτονομία βρε παιδιά , με ότι και να έχω δοκιμάσει (πλην Nokia....μπλιααχχχχχ) ;

Επιπλέον σε γνωστούς και συνεργάτες που κατά καιρούς το πρότεινα, δεν είδαν διαφορά...

Θα κανω μια υπόθεση..

Καθε κινητό (όπως και το ι900) εχει δυο χρόνους, ομιλίας και αναμονής. Το ένα τρώει από το άλλο. Τι θα πει αυτό. Θα πει οτι οσο μιλάς τοσο μειώνεται και ο χρόνος αναμονής. Με αλλα λογια αν μιλας πολύ δεν βλέπεις διαφορά καθώς αυτό που μετράει στο δικό σου προφιλ ειναι ο χρόνος ομιλίας.

Ενας δευτερος λογος που ισως δεν βλέπεις βελτιωση είναι γιατι εχεις καλό σημα 3Γ. Εγώ ήμουν σε μια περιοχή (μαρτιου θεσνικη) που η ουιντ ή δεν ειχε 3Γ ή ήταν πολύ ασθενικό. Το κινητό "κουράζονταν" στις συνεχείς αναζητήσεις και εναλαγές από 2Γ σε 3Γ και το αναποδο. Οταν πάλι είχε 3Γ με χαμηλό σημα εξέπεμπε δυνατότερα για να ανταποκριθεί (κλάση εκπομπής περισσότερα Watt εκπομπής). Η απενεργοποιηση του 3Γ σε εμενα έκανε θετική διαφορά για τους παραπάνω λόγους. Ισως σε ενα καλό 3Γ δίκτυο να μην έιχε τοση διαφορά.

Επίσης οπως διάβάζω για τα νεα κινητά (δες το gsm arena) οι χρόνοι τους ειναι συνήθως καλυτεροι σε 3Γ δίκτυα αντίθετα από τα παλιότερα όπως το ι900 που συμβαίνει ακριβως το αντίθετο.

 

Στο ι900 εχει διαφορά παντως υπέρ της επιλογής 2Γ μονο. Η επιλογή γίνεται κάπου από τις ρυθμίσεις..

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

 

Στο ι900 εχει διαφορά παντως υπέρ της επιλογής 2Γ μονο. Η επιλογή γίνεται κάπου από τις ρυθμίσεις..

 

καλημέρα!

από που γίνεται η ρύθμιση για 2-3G?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το πόσο είναι εφικτό να ξεκλειδώσουμε το ΟΜΝΙΑ.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

είναι κλειδωμένο σε κάποιο πάροχο; ποιον;

 

Όχι, αλλά είδα εδώ http://windows.modaco.com/topic/277957-unlock-omnia-it-works και γι αυτό ρωτώ για να μάθω...

Link to comment
Share on other sites

3 ερωτησεις:

1)καλυτερος συνδιασμος ρομ-ρατιο αυτο τον καιρο (η έστω και μεμονομενα)

2)αν εχεται καποιο λινκ με ρυθμισεις ή αρχειο ωστε να κλειδωνει πιο γρηγορα το gps

3)επειδη το χρειαστηκε ενασ φιλος για λιγο καιρο και θα το παρω πισω ,αν θυμαμαι καλα του χω περασει την i908 ZUIF2 Vs. XBIJ1 WM 6.5.X build 23563 Manila2D V2 G-Carbon 24.04.10 ,απο οτι μου λεει οταν πατασ κατι πρεπει να πιεζεισ αρκετα την οθόνη και επισης να το πατασ πιο κατω απο οτι βρίσκεται,μπορω καπωσ να το φτιάξω?

Link to comment
Share on other sites

3 ερωτησεις:

1)καλυτερος συνδιασμος ρομ-ρατιο αυτο τον καιρο (η έστω και μεμονομενα)

2)αν εχεται καποιο λινκ με ρυθμισεις ή αρχειο ωστε να κλειδωνει πιο γρηγορα το gps

3)επειδη το χρειαστηκε ενασ φιλος για λιγο καιρο και θα το παρω πισω ,αν θυμαμαι καλα του χω περασει την i908 ZUIF2 Vs. XBIJ1 WM 6.5.X build 23563 Manila2D V2 G-Carbon 24.04.10 ,απο οτι μου λεει οταν πατασ κατι πρεπει να πιεζεισ αρκετα την οθόνη και επισης να το πατασ πιο κατω απο οτι βρίσκεται,μπορω καπωσ να το φτιάξω?

 

Φίλε και γω τις ίδιες απορίες έχω. Ψάχνω τόσο καιρό για τον κατάλληλο συνδυασμό ρομ με ραδιο αλλά ακόμη δεν έχω καταλήξει στο σωστό...

Όσο για το κλείδωμα του Gps αντιμετωπίζω και εγώ προβλήματα λήψης δορυφόρων και για αυτό θα ήθελα όποιος μπορεί να μου απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Θα κανω μια υπόθεση..

Καθε κινητό (όπως και το ι900) εχει δυο χρόνους, ομιλίας και αναμονής. Το ένα τρώει από το άλλο. Τι θα πει αυτό. Θα πει οτι οσο μιλάς τοσο μειώνεται και ο χρόνος αναμονής. Με αλλα λογια αν μιλας πολύ δεν βλέπεις διαφορά καθώς αυτό που μετράει στο δικό σου προφιλ ειναι ο χρόνος ομιλίας.

Ενας δευτερος λογος που ισως δεν βλέπεις βελτιωση είναι γιατι εχεις καλό σημα 3Γ. Εγώ ήμουν σε μια περιοχή (μαρτιου θεσνικη) που η ουιντ ή δεν ειχε 3Γ ή ήταν πολύ ασθενικό. Το κινητό "κουράζονταν" στις συνεχείς αναζητήσεις και εναλαγές από 2Γ σε 3Γ και το αναποδο. Οταν πάλι είχε 3Γ με χαμηλό σημα εξέπεμπε δυνατότερα για να ανταποκριθεί (κλάση εκπομπής περισσότερα Watt εκπομπής). Η απενεργοποιηση του 3Γ σε εμενα έκανε θετική διαφορά για τους παραπάνω λόγους. Ισως σε ενα καλό 3Γ δίκτυο να μην έιχε τοση διαφορά.

Επίσης οπως διάβάζω για τα νεα κινητά (δες το gsm arena) οι χρόνοι τους ειναι συνήθως καλυτεροι σε 3Γ δίκτυα αντίθετα από τα παλιότερα όπως το ι900 που συμβαίνει ακριβως το αντίθετο.

 

Στο ι900 εχει διαφορά παντως υπέρ της επιλογής 2Γ μονο. Η επιλογή γίνεται κάπου από τις ρυθμίσεις..

 

Καλέ μου φίλε, όλα αυτά που λες τα γνωρίζω και με το παραπάνω , καθότι επί σειρά πολλών συναπτών ετών, είχα άμεση σχέση με το χώρο :X . Επιπλέον, μίλησα για δοκιμές εντός και εκτός Αθηνών (νησιά,βουνά,κλπ) , όπου φυσικά και δεν μιλάμε για καλό 3G. Aκόμη, όταν γράφω για δοκιμή/ες , θεωρώ αυτονόητο ότι περιλαμβάνω την πλειονότητα και την ιδιαιτερότητα των περιπτώσεων, χρόνων αναμονής και ομιλίας, κάλυψης, μπάντας λήψης, κλπ. Επιπλέον λόγω έντονων προβλημάτων στις κλήσεις παλαιότερα που προανέφερα με τον πάροχο μου, αναγκαστικά το γύρισα σε 2G για κάμποσο διάστημα, με συνέπεια να δοκιμαστεί και σε "τυχαία καθημερινή" χρήση.

Επίσης, όπως προείπα, δεν έχω γνώση του πως γίνετε η μετάβαση "συστημικά" από 2G σε 3G και αντιστρόφως, όμως ουδεμία σχέση έχει με τη γνωστή αναζήτηση δικτύου, ώστε το AGC (automatic gain control) του πομποδέκτη να αυξάνει την ισχύ εκπομπής του στα ανώτερα όρια, αν η κάλυψη 3G δεν είναι επαρκής, αλλά σε 2G υπάρχει κοντά σταθμός βάσης και άρα μικρότερη εκπομπή από το τερματικό μας! Το θέμα δεν είναι προφανώς όσο απλό το περιγράφεις!

Αν έχεις τη γνώση του GSM, πήγαινε στο phonepad του Omnia σου και πληκτρολόγησε το γνωστό *#0228# και μπες στις σχετικές (πραγματικές/μη επεξεργασμένες από S/W) τιμοληψίες εκπομπής/λήψης ( :!: Προσοχή μην αλλοιώσεις εκεί ρυθμίσεις-αφορούν το H/W και ΔΕΝ επανέρχονται!!!!!).

Όπως λοιπόν έγραψα, δεν διαπίστωσα στην πράξη καμία ουσιαστική διαφορά με το i900, κλπ! Στη θεωρία σίγουρα ισχύει, αλλά ξαναλέω δεν γνωρίζω το πως... Βρέθηκα αδιάβαστος! Θα είχε ενδιαφέρον, αν γνωρίζει κάποιος πως γίνετε η διαχείρηση της αυτόματης εναλλαγής συστημικά από το 2 σε 3G και αντίστροφα, να μας ενημέρωνε. Έτσι μόνο θα είχαμε μια πιο σαφή εικόνα για το θέμα. Σημειωτέον ότι Rom+Radio είναι μαμίσιες και Ελληνικές.

Βέβαια βγαίνουμε αρκετά "εκτός θέματος", αλλά αφού το Ομνιάκι μας είναι και 3G και τα σέρβις μενού του ξεκλείδωτα 100%, όλο και κάτι θα μάθουμε ;) .

 

ΣΗΜ: Θαρρώ, οι χρόνοι αναμονής και ομιλίας που αναφέρεις, αφορούν πλήρως ιδανικές εργαστηριακές συνθήκες και μόνο! Συνεπώς πχ. ο αναφερόμενος καθαρός μέγιστος χρόνος αναμονής σε 3G αφορά μέγιστη λήψη, χωρίς καμία άλλη χρήση (και διάφορα άλλα που δεν είναι της παρούσης). Το αντίστοιχο για 2G. Άρα δεν περιλαμβάνουν σε καμία περίπτωση διαδικασία μετάβασης από το ένα σύστημα στο άλλο και συνεπώς ενδεχόμενη αύξηση της κατανάλωσης από την αυτορύθμιση ισχύως του πομπού του τερματικού! Τα ίδια ισχύουν και για τους αναφερόμενους χρόνους ομιλίας... πάντα σε ιδανικές εργαστηριακές συνθήκες, συνεχόμενα σε κλήση με μέγιστο σήμα λήψης, πλήρη φόρτιση, θερμοκρασία, κλπ

Εκ των πραγμάτων , μόνο έτσι είναι συγκρίσιμοι θεωρητικά μεταξύ διαφορετικών μοντέλων!

Μεικτός χρόνος "χρήσης" δεν υπάρχει και δεν δύναται να υπάρξει, λόγω της αδυναμίας εξασφάλισης ίδιων συνθηκών δοκιμών!

 

καλημέρα!

από που γίνεται η ρύθμιση για 2-3G?

 

Κύριο μενού->ρυθμίσεις->προσωπικό->τηλέφωνο->κάτω καρτέλα "περισσότερα"->επιλογή ζώνης->λήψη ρυθμίσεων->ζώνη συχνότητας:

Α.Επιλέγουμε Αυτόματα (για 3G)

Β.Επιλέγουμε GSM 900/1800 (για 2G)

 

->ok (πάνω δεξιά-απαραίτητα!)

 

:shifty:

 

 

3 ερωτησεις:

1)καλυτερος συνδιασμος ρομ-ρατιο αυτο τον καιρο (η έστω και μεμονομενα)

2)αν εχεται καποιο λινκ με ρυθμισεις ή αρχειο ωστε να κλειδωνει πιο γρηγορα το gps

3)επειδη το χρειαστηκε ενασ φιλος για λιγο καιρο και θα το παρω πισω ,αν θυμαμαι καλα του χω περασει την i908 ZUIF2 Vs. XBIJ1 WM 6.5.X build 23563 Manila2D V2 G-Carbon 24.04.10 ,απο οτι μου λεει οταν πατασ κατι πρεπει να πιεζεισ αρκετα την οθόνη και επισης να το πατασ πιο κατω απο οτι βρίσκεται,μπορω καπωσ να το φτιάξω?

 

1)Δεν έχω ασχοληθεί, πάραυτα μερικές σελίδες πιο πίσω έχει γίνει σχετική συζήτηση.

2)Ακόμη πιο λίγες σελίδες πιο πίσω, υπάρχει πληρέστατη ανάλυση για το θέμα σου. Κάνε ένα κόπο και διάβασε τα. Τώρα αν έχεις αλλάξει rom,ή/και radio θα πρέπει να πετύχεις και σωστό συνδυασμό και μεταξύ τους και με το "σασσί" σου.

3)Κατά 99,9% θες αλλαγή στο digitizer. Πιάνουν τα χεράκια σου;

0,1% την βαθμονομείς ξανά ΣΩΣΤΑ και δοκιμάζεις.

 

:rolleyes:

Edited by cps424
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα παιδιά έχω το Samsung omnia i900 ποια έκδοση NAVIGON πρέπει να βάλω και τι ρυθμίσεις θέλει να δουλέψει .

Το προσπαθώ μέρες τώρα και δεν……

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το πήρατε είδηση αλλα και για το Dest 7 έβγαλε καινούριους χάρτες Ελλάδος 2011 η MLS. Μετά από πολύ καιρό εμφανίστηκαν χάρτες για αυτό το πρόγραμμα και μαλιστα 40% μεγαλύτεροι σε mb από το παλαιότερο. Το νού σας Destinάκιδες ;)
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

 

αναφέρεσαι στην έκδοση 2011.v5013?

ναι σε αυτήν, το ξερω εχει λιγο καιρό εκει εξω αλλα εγώ τωρα το πείρα είδηση και ειπα να το πω για κανεναν ξεχασμένο εδω μεσα καθώς οι πιο πολλοί εδώ εχουμε dest 7. :O

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

ναι σε αυτήν, το ξερω εχει λιγο καιρό εκει εξω αλλα εγώ τωρα το πείρα είδηση και ειπα να το πω για κανεναν ξεχασμένο εδω μεσα καθώς οι πιο πολλοί εδώ εχουμε dest 7. :O

Την έχω βάλει από τότε που βγήκε (ναι... destinator κι εγώ) αλλά δεν είδα να έχει καμία αλλαγή από την προηγούμενη.

Τουλάχιστο σε 2-3 τοποθεσίες που ξέρω πως δεν τις είχε, εξακολουθεί να μη τις έχει.

Πάντως η MLS έχει σκοπό να κρατήσει το destinator ζωντανό οπότε σύντομα προβλέπω (στις αρχές του 2012) να έχουμε κι άλλο χάρτη.

;)

 

Στο Omnia μου έχω περάσει κατα καιρούς διάφορα GPS προγράμματα αλλά έχω καταλήξει στο destinator.

Ευχαριστούμε πάντως φίλε keysmith για την υπενθύμιση.

:)

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Aπω ότι άκουσα το navigon έχει νεότερους χάρτες και για της γειτονικές χώρες σε σχέση με το destinator που έχει μένει πίσω .

Tο θέμα είναι να βρούμε μια έκδοση NAVIGON να δουλεύει στο omnia i900

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια καλο το dest αλλα κολλαει λιγακι και ειναι αρκετα αργο σε σχεση με το igo 8.3 και το ndrive 11.... και αυτο με εχει κανει απλα να το απομακρυνω απο την συσκευη μου.... ειχα την εκδοση με εγκατασταση... τωρα δεν ξερω...
Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Βρε παιδια καλο το dest αλλα κολλαει λιγακι και ειναι αρκετα αργο σε σχεση με το igo 8.3 και το ndrive 11.... και αυτο με εχει κανει απλα να το απομακρυνω απο την συσκευη μου.... ειχα την εκδοση με εγκατασταση... τωρα δεν ξερω...

 

Κάτι δεν πάει καλά με το συγκεκριμένο destinator, σε γενικές γραμμές είναι πιο "ελαφρύ" από τα άλλα λόγω παλαιότητας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Και μετά να υποθέσω θα κάνω την αναβάθμιση:rolleyes::rolleyes:

Ναι.

Μπορείς είτε να τρέξεις το CAB αρχείο, είτε να κάνεις copy με το χέρι το directory και να πανωγράψεις τους χάρτες.

;)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχω προβλημα,και επειδη δεν το κατεχω το αθλημα του κινητου,θα ηθελα τα φωτα σας.Πως κανω εγκατασταση ενα προγραμμα σε αυτο το τηλεφωνο.?

Οτι αρχειο εχω κατεβασει το setup ειναι σε xml.Και δεν το ανοιγει σαν εφαρμογη.

Μηπως μπορειτε να με βοηθησετε ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχω προβλημα,και επειδη δεν το κατεχω το αθλημα του κινητου,θα ηθελα τα φωτα σας.Πως κανω εγκατασταση ενα προγραμμα σε αυτο το τηλεφωνο.?

Οτι αρχειο εχω κατεβασει το setup ειναι σε xml.Και δεν το ανοιγει σαν εφαρμογη.

Μηπως μπορειτε να με βοηθησετε ?

Τα εκτελέσιμα αρχεία για το windows mobile (που έχει το omnia) έχουν κατάληξη .CAB

ΜΟΝΟ αυτά πρέπει να κατεβάζεις και να τρέχεις.

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Τα εκτελέσιμα αρχεία για το windows mobile (που έχει το omnia) έχουν κατάληξη .CAB

ΜΟΝΟ αυτά πρέπει να κατεβάζεις και να τρέχεις.

 

πως κατεβαζω .cab αρχεια ?το setup απο αυτα που κατεβαζω ειναι xml.Μπορεις να μου στειλεις μια σελιδα να κατεβασω κατι οτιδηποτε να δω το αρχειο που μου λες?

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα τοσους μηνες το εχω χθες ετυχε να θελω να στειλω με το μπλε δοντι ενα τραγουδακι ..πως το συνδεω το γαμ****ενο ?ευχαριστω
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ανοίγεις το bluetooth, πας στο αρχείο που θέλεις να στείλεις με το resco explorer και με παρατεταμένο πάτημα πάνω του επιλέγεις αποστολή / με bluetooth.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...