Jump to content

[S60 3rd Edition] Εφαρμογές - Μέρος ΙΙ


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατ' αρχάς συγχαρητηρια στον φίλο Porfyras για το project του. Ήθελα να ρωτήσω αν οι γιορτές εμφανίζονται στην αρχική οθόνη του τηλ. ή όχι. ( Νέος στα S60!)

 

Όχι με αυτό δεν εμφανίζεται στην οθόνη αναμονής. Η εφαρμογή αυτή προσφέρει άλλα πλεονεκτήματα όπως θα διαπιστώσεις αν την δοκιμάσεις.

Αν θες να φαίνονται στην οθόνη αναμονής δες εδώ:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=206580

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καταρχάς να ευχαριστήσω όλους για τα θετικά σχόλια που έλαβα.

Τώρα να ξεκαθαρίσω λίγο τα περί των καταχωρήσεων του Εορτολογίου μου.

Όταν πρωτοξεκίνησα τη δημιουργία της βάσης δεδομένων που αφορά τις γιορτές της κάθε ημέρας,

είχα αισθανθεί ακριβώς το ίδιο κι εγώ.

Ποιοι είναι όλοι αυτοί που αναφέρονται ως εορταζόμενοι "Σήμερα" σε διάφορα sites του net και τελικά ποιος γιορτάζει σήμερα ?

Την απάντηση τελικά μου την έδωσε η Wikipedia ΕΔΩ

 

Το Ορθόδοξο εορτολόγιο δηλαδή το εορτολόγιο της Ορθόδοξης ανατολικής εκκλησίας ορίζει τις εορτές και επετείους της Ορθόδοξης Εκκλησίας σε ετήσια βάση. Αυτές σχετίζονται με την ανάμνηση συμβάντων από την επίγεια παρουσία του Ιησού Χριστού, περιγραφές και πρόσωπα από την Παλαιά και την Καινή Διαθήκη, αλλά και γεγονότα από τον βίο Αγίων, οσίων, μαρτύρων, νεομαρτύρων και γενικότερα προσώπων που προσκυνούνται και τιμούνται από την Ορθόδοξη Εκκλησία.

 

Θα ήταν λοιπόν ευκολότερο για μένα ίσως και για τον τελικό χρήστη που δεν τον ενδιαφέρουν και πολλές λεπτομέρειες για όλους αυτούς τους Αγίους, Όσιους και προφήτες, να ανέφερα ότι σήμερα δεν γιορτάζει κανείς. Και ποια θα ήταν η απάντηση μου σε κάποιον ποιο ενημερωμένο από εμένα που θα με ρωτούσε Κανείς ?

Μα πώς κανείς ....Σήμερα π.χ. η Ελληνική Ορθόδοξη Εκκλησία τιμά την μνήμη του Αγίου Στεφάνου του Νέου Ομολογητού.

Ποιος είμαι εγώ λοιπόν που θα αποφασίσω να μην αναφέρω την μνήμη κάποιον Αγίων και με ποια κριτήρια θα επιλέξω ποιους από όλους αυτούς τους Αγίους θα συμπεριλάβω στην βάση μου και ποιους όχι.

 

Αντίθετα στην βάση δεδομένων του μενού της Αναζήτησης επέλεξα την οδό του eortologio.gr

δηλ τα συνηθέστερα Κοσμικά(λαϊκά) ονόματα που χρησιμοποιούμε όλοι μας στην καθημερινότητά μας, χωρίς να αναφέρω προς χάριν ποιου ακριβώς Αγίου οφείλει την γιορτή του ο εκάστοτε εορταζόμενος.

Θα μπορούσε (ίσως) στο ίδιο πρόγραμμα να υπάρχει μια επιλογή απλή (όπως αυτή των επιτραπέζιων ημερολογίων, προσθέτοντας ένα + όταν η γιορτή θεωρείται σημαντική), και μια advanced επιλογή σαν αυτή που έχεις με την ιστορία όλων των αγίων, μαρτύρων κλπ. ανά ημέρα.

 

Αυτό το λέω, γιατί η πληρότητα αυτή αποτελεί και την αχίλλειο πτέρνα του ημερολογίου, όσον αφορά την χρηστικότητα αλλά και την ορθή αναφορά των αποτελεσμάτων. Για το δεύτερο που αναφέρω, είναι γνωστό πως υπάρχουν πολλοί άγιοι, όσιοι ή μάρτυρες της εκκλησίας μας με το ίδιο όνομα, η επίσημη εορτή ονομάτων όμως δεν αφορά όλους από αυτούς, αλλά κάποιους συγκεκριμένους, σε συγκεκριμένες ημερομηνίες.....Η αναφορά όλων σε ένα πόκετ εορτολόγιο μόνο σύγχυση μπορεί να επιφέρει....Νομίζω πως χρειάζεται ένας καλύτερος σχεδιασμός στο σημείο αυτό, για να ανέβει το ημερολόγιό σου στην κορυφή.....:)

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε (ίσως) στο ίδιο πρόγραμμα να υπάρχει μια επιλογή απλή (όπως αυτή των επιτραπέζιων ημερολογίων, προσθέτοντας ένα + όταν η γιορτή θεωρείται σημαντική), και μια advanced επιλογή σαν αυτή που έχεις με την ιστορία όλων των αγίων, μαρτύρων κλπ. ανά ημέρα.

 

Αυτό το λέω, γιατί η πληρότητα αυτή αποτελεί και την αχίλλειο πτέρνα του ημερολογίου, όσον αφορά την χρηστικότητα αλλά και την ορθή αναφορά των αποτελεσμάτων. Για το δεύτερο που αναφέρω, είναι γνωστό πως υπάρχουν πολλοί άγιοι, όσιοι ή μάρτυρες της εκκλησίας μας με το ίδιο όνομα, η επίσημη εορτή ονομάτων όμως δεν αφορά όλους από αυτούς, αλλά κάποιους συγκεκριμένους, σε συγκεκριμένες ημερομηνίες.....Η αναφορά όλων σε ένα πόκετ εορτολόγιο μόνο σύγχυση μπορεί να επιφέρει....Νομίζω πως χρειάζεται ένας καλύτερος σχεδιασμός στο σημείο αυτό, για να ανέβει το ημερολόγιό σου στην κορυφή.....:)

 

Καλημέρα,

Δεν είναι άσχημη ιδέα να προστεθεί κάποιος σταυρός μπροστά από κάποιους Αγίους.

Αλλά ποιος είναι αυτός που θα κάνει αυτόν τον διαχωρισμό και επιλεκτικά θα διαχωρίσει κάποιους Αγίους ως πιο σημαντικούς από κάποιους άλλους. Εγώ προσωπικά όχι.

Μάλλον δεν έγινα σαφής πιο πριν.

Το ερώτημα που τίθεται δεν είναι το Ποιος Γιορτάζει Σήμερα,

αλλά την μνήμη ποιών Αγίων , εορτάζει σήμερα η εκκλησία μας.

Τι θα πει επίσημα γιορτάζει ο τάδε Άγιος και ανεπίσημα ο άλλος ?

Γιατί ένας Άγιος που έδωσε τη ζωή του για τη διάδοση του Χριστιανισμού, να είναι υποδιαίστερος από κάποιον άλλον ?

Δεν είμαι θεολόγος και δεν το γνωρίζω.

Ή το καταλαβαίνουμε αυτό και προχωράμε παρακάτω ή όχι και περιοριζόμαστε σε κάποιο εορτολόγιο του τύπου eortologio.gr

που απλά θα αναφέρει επιγραμματικά και με δικά του κριτήρια ξερές αναφορές σε ονόματα που αμφιβάλω εάν κανένας μας έχει στην άκρη του μυαλού του πως αυτά τα ονόματα παραπέμπουν σε Αγίους.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Δεν είναι άσχημη ιδέα να προστεθεί κάποιος σταυρός μπροστά από κάποιους Αγίους.

Αλλά ποιος είναι αυτός που θα κάνει αυτόν τον διαχωρισμό και επιλεκτικά θα διαχωρίσει κάποιους Αγίους ως πιο σημαντικούς από κάποιους άλλους. Εγώ προσωπικά όχι.

Μάλλον δεν έγινα σαφής πιο πριν.

Το ερώτημα που τίθεται δεν είναι το Ποιος Γιορτάζει Σήμερα,

αλλά την μνήμη ποιών Αγίων , εορτάζει σήμερα η εκκλησία μας.

Τι θα πει επίσημα γιορτάζει ο τάδε Άγιος και ανεπίσημα ο άλλος ?

Γιατί ένας Άγιος που έδωσε τη ζωή του για τη διάδοση του Χριστιανισμού, να είναι υποδιαίστερος από κάποιον άλλον ?

Δεν είμαι θεολόγος και δεν το γνωρίζω.

Ή το καταλαβαίνουμε αυτό και προχωράμε παρακάτω ή όχι και περιοριζόμαστε σε κάποιο εορτολόγιο του τύπου eortologio.gr

που απλά θα αναφέρει επιγραμματικά και με δικά του κριτήρια ξερές αναφορές σε ονόματα που αμφιβάλω εάν κανένας μας έχει στην άκρη του μυαλού του πως αυτά τα ονόματα παραπέμπουν σε Αγίους.

Ευχαριστώ.

Δεν πρόκειται να σε πείσω, γιατί απ' ότι βλέπω η τοποθέτησή σου είναι άκρως συνειδητοποιημένη και θρησκόληπτη...Το δίκαιό σου το αναζητάς στους Αγίους και όχι στους χρήστες της εφαρμογής πάντως....Εδώ η ίδια εκκλησία θεωρεί κάποιους Αγίους μεγαλύτερους και κάποιους μικρότερους και ασημαντότερους, θεολόγος δεν είμαι, αλλά η εφαρμογή σου έχει πρακτικότητα περισσότερο σε μοναχούς και κληρικούς παρά σε λαϊκούς....Δεν επιμένω, σε ικανοποιεί αυτό, εγώ προτιμώ το προηγούμενο εορτολόγιο....Όλα ο.κ....:rolleyes:

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Αλλά ποιος είναι αυτός που θα κάνει αυτόν τον διαχωρισμό και επιλεκτικά θα διαχωρίσει κάποιους Αγίους ως πιο σημαντικούς από κάποιους άλλους. Εγώ προσωπικά όχι.

Ευχαριστώ.

 

 

αν ανοιξεις ενα κανονικο εορτολογιο θα δεις οτι μπροστα απο μεγαλες εορτες οπως κωνσταντινου και ελενης εχει ενα σταυρο. δε χρειαζεται να κανεις εσυ τον διαχωρισμο τον εχει κανει η εκκλησια ηδη :p

 

μαλιστα οι μεγαλες εορτες ειναι με μαυρα γραμματα τονισμενες ενω οι αλλες ειναι χωρις bold.

Link to comment
Share on other sites

Bαλε την εφαρμογη guardian το οποιο εχει πολλες δυνατοτητες. Η πιο σημαντικη απο αυτες ειναι η δυνατοτητα εντοπισμου της συσκευης μεσω gps.

 

την κατεβασα την εφαρμογη αλλα σαν να μου φανηκε οτι την μπαταρια του κινητου την θεριζει κανονικοτατα...:worry:

Link to comment
Share on other sites

Θρησκόληπτος ??? :lol:

Πολύ καλό !!! Έχω να μπώ σε εκκλησία από τον γάμο της αδερφής μου το 1992 :lol:

Τέλος πάντων και επειδή το ψιλοκάναμε chat,

τα πράγματα έχουν ως εξής:

Ξεκίνησα τη δημιουργία βάσης δεδομένων για τις γιορτές της εβδομάδος από το eortologio.gr. Στη συνέχεια όμως βλέποντας ότι σοβαρά και υπεύθυνα sites χρησιμοποιούν το Αγιολόγιο της Ορθοδοξίας θεώρησα σωστό να κάνω το ίδιο.

Καλοκαίρι ήταν και είχα μπόλικο χρόνο.

Τώρα εάν δεν άρεσε η επιλογή που έκανα, τι να πω.

Δωρεάν είναι. Όποιος θέλει. Υπάρχουν κι άλλες επιλογές νομίζω.

Πάντως ειρωνικά, σαρκαστικά και πικρόχολα σχόλια νομίζω είναι περιττά αλλά και δεν αρμόζουν στην ηλικία μου.:(

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Porfyras συγχαρητήρια και από μένα.Σε ευχαριστούμε για πολλαπλή φορά :bow:

Θα συμφωνήσω μαζί σου και θα παρακαλέσω να υπάρχει τουλάχιστον ένας σεβασμός στο πρόσωπο κάποιων οι οποίοι προσέφεραν και προσφέρουν χάνοντας πολύτιμο προσωπικό χρόνο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα την τελευταία έκδοση fring μέσα από τον browser του κινητού από την επίσημη σελίδα αλλά δεν εχω βρει πως κάνει βιντεοκλήση στο μσν. Βασικα ούτε απλή κλήση δεν μπορώ να κάνω ενώ με την παλιά έκδοση μπορούσα. Κάνει μια προσπάθεια και σταματάει. Δοκίμασα να κάνω κλήση και βιντεοκλήση από το μσν του υπολογιστή στο μσν fring και έλεγε ότι δεν υποστηρίζεται..
Link to comment
Share on other sites

Βίντεο-κλήση μέσω msn δυστυχώς ακόμη δεν κάνει. Μόνο μέσω skype όπου το δοκίμασα και κάνει κανονικά.

Τώρα για την κλήση και γω προσπάθησα αλλα έκανε ότι και σε σένα δηλαδή μετά απο λίγο σταμάτησε. Πίστεψα οτι γίνεται εξαιτίας της έλλειψης μικροφώνου στο pc. Άρα είναι γενικό το πρόβλημα? Το έχει δοκιμάσει κανείς άλλος?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Porfyra, σου αξίζουν συγχαρητήρια για το αποτέλεσμα, άσχετα αν ικανοποιεί απόλυτα ή όχι όλους μας....Μην παίρνεις τοις μετρητοίς τα λόγια μου....Πάντα υπερβάλλω λιγάκι....Φτιάξε μας κι άλλες εφαρμογές.....:D
http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Και τα δικά μου συγχαρητήρια στο φίλο Porfyra. Πολύ ενδιαφέρουσα η δουλειά του, η οποία σε πάει ακόμη παραπέρα, όσον αφορά τις γνώσεις που μπορείς να αποκομίσεις για το συγκεκριμένο τομέα. Για εκείνους (μέσα κι εγώ) που θέλουν απλά να ξέρουν ποιους φίλους τους πρέπει να πάρουν τηλέφωνο για ευχές κάθε μέρα, υπάρχει και άλλο thread με τις βασικές -λαϊκές- γιορτές!!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Porfyra, σου αξίζουν συγχαρητήρια για το αποτέλεσμα, άσχετα αν ικανοποιεί απόλυτα ή όχι όλους μας....Μην παίρνεις τοις μετρητοίς τα λόγια μου....Πάντα υπερβάλλω λιγάκι....Φτιάξε μας κι άλλες εφαρμογές.....:D

Με αυτο σου το post με επιασες στο φιλοτιμο.

Θα μπορούσα να βαφτίσω ως "Αγιολόγιο " το μενού των γιορτών της εβδομάδος και να προσθέσω νέο μενού με τίτλο "Εορτολόγιο" όπου θα αναφέρονται οι γιορτές επιγραματικά όπως στο .xls αρχείο που έφτιαξαν τα παιδιά εδώ.

Δεν είναι καθόλου κόπος για μένα να φτιάξω μια τόσο μικρή βάση δεδομένων αφού στις μισές και παραπάνω ημέρες του έτους θα υπάρχει το μήνυμα "καμιά γιορτή σήμερα".

Η χονδρή δουλεια της εφαρμογής έχει γίνει και είναι τόσο καλογραμένη, που οποιαδήποτε προσθήκη ή αλλαγή της κάνω δεν θα επιφέρει καμία επιβάρυνση στο συνολικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει αυτή η συζήτηση.

Ο φίλος Porfyras έκανε τρομερή δουλειά και τον ευχαριστώ που την μοιράστηκε μαζί μας.

Τώρα αν περιέχει λεπτομέρειες που για κάποια παιδιά είναι υπερβολικές τότε μπορούν απλα να την απορρίψουν και να χρησιμοποιήσουν την java εφαρμογή του eortologio.gr.

 

Φιλικά πάντα μιλάω παιδια ετσί?;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει αυτή η συζήτηση.

Ο φίλος Porfyras έκανε τρομερή δουλειά και τον ευχαριστώ που την μοιράστηκε μαζί μας.

Τώρα αν περιέχει λεπτομέρειες που για κάποια παιδιά είναι υπερβολικές τότε μπορούν απλα να την απορρίψουν και να χρησιμοποιήσουν την java εφαρμογή του eortologio.gr.

 

Φιλικά πάντα μιλάω παιδια ετσί?;)

 

εγω τα εχω βαλει και τα 2...και ειμαι κομπλέ....:)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αυτής της άποψης είμαι παιδιά.

Πραγματικά δεν θα ήταν κόπος για μένα ένας τέτοιος διαχωρισμός,

αλλά εδω που τα λέμε θα ήταν περιτός.

Λέω να αφήσω πίσω μου το Εορτολογιο και να ασχοληθώ λιγάκι και με άλλα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω για όποιον το θέλει το scientific computer του παλιού 6280 (σε jar, jad). Με PM σας το έστειλα αν το θέλετε. Δουλεύει άψογα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά γνωρίζει κανείς κάποιο πρόγραμμα που να μετράει το υπόλοιπο του δωρεάν χρόνου ομιλίας της σύνδεσης? Είχα βρει κάποτε ένα που λεγόταν frei minutes ή κάπως έτσι,στο μαγαζάκι,δεν μπορώ να πω ότι ήταν πολύ βολικό. Έχετε κάποιο άλλο υπ'οψιν σας?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω για όποιον το θέλει το scientific computer του παλιού 6280 (σε jar, jad). Με PM σας το έστειλα αν το θέλετε. Δουλεύει άψογα.

 

smartphoneware bestcalc, δεν ειναι java βεβαια ειναι symbian

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Πως βάζουμε αλλες πόλεις (εκτός από αυτές που έχει) στον καιρό παιδιά?

Για ποιο καιρό μιλάς? Είναι εφαρμογή που έχεις περάσει στο κινητό σου? Γίνε πιο συγκεκριμένος για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.:)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Σε μία εγκατάσταση μου λέει ότι η εφαρμογή δεν είναι αξιόπιστη και στο επόμενο μήνυμα αδύνατη η εγκατάσταση προστατευόμενης εφαρμογής.

 

Τι πρέπει να κάνω ώστε να περάση η εφαρμογή έχω το N95.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο καιρό μιλάς? Είναι εφαρμογή που έχεις περάσει στο κινητό σου? Γίνε πιο συγκεκριμένος για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.:)

Για το world traveler, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει και άλλο πρόγραμμα να φαίνεται ο καιρός. Χρεώνομαι για το world traveler?

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να εγκαταστήσω το Psiloc.irRemote.v1.04.S60v3 αλλά μου βγάζει σφάλμα πιστοποιητικού. Εγκατέστησα πολλές Unsigned εφαρμογές χωρίς πρόβλημα. Τώρα τι να κάνω?

Υ.Γ. Το Nokmote μου ζητάει το N95AccelerometerPlugin.sis. Τι είναι αυτό?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το N95AccelerometerPlugin.sis χρειάζεται για να μπορέσουν να λειτουργήσουν οι εφαρμογές που βασίζονται στο επιταχύμετρο. Μπορείς να το καταβάσεις από εδώ.

 

Για ότι έχει σχέση με απορίες σχετικά με εφαρμογές το σωστό θέμα είναι το [ΕΠΙΣΗΜΟ] Εφαρμογές Symbian OS v9.1, v9.2, v9.3 - Μέρος ΙΙ. :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...