Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 - Μέρος ΙΙ


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα παιδια!

Σε 2 θεματα χρειαζομαι την βοηθεια σας.

 

1) Οι φωνητικες εντολες στο Ν95 που μολις αγορασα δεν ανοιγουν τα αντιστοιχα προγραμματα. Πχ. λεω "ΓΕΝΙΚΟ" στο προφιλ, το επαναλαμβανει αλλα δεν το ανοιγει. Επισης στις επαφες τις οποιες μετεφεφερα μια-μια με bluetooth απο το αλλο μου τηλεφωνο, δεν εμφανιζει πουθενα την επιλογη "αναπαραγωγη φρασης" ή κατι τετοιο, οποως εγραφε το Ν80 που ειχα. Καμμια ιδεα που μπορει να οφείλεται?

 

2) Που και πως μπορω να κατεβασω χαρτη Ελλαδας, Αθηνας, ωστε να κανω αυτο το GPS να δουλεψει επιτελους.(ειναι πολλες οι 295 σελιδες για να ψαξω)

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όσον αφορά τη δεύτερη ερώτησή σου, θα κατεβάσεις μέσω του Map Loader τον χάρτη της Ελλάδας. Εν συνεχεία, θα ανοίξεις τους "Χάρτες", θα πατήσεις τη "Θέση GPS" και θα περιμένεις όσο χρειαστεί. Απαραίτητες προϋποθέσεις είναι να βρίσκεσαι σε ανοικτό χώρο και το κάτω μέρος της συσκευής να έχει κυλήσει.
Link to comment
Share on other sites

εμενα το gps την πρωτη φορα κλειδωσε σε 5-6 λεπτα 5δορυφορους ανοιγμενο slider στον ουρανο με ελαφρια συνεφια.

οσο αναφορα το gps εχω και εγω(και μαλλον ολοι) το ιδιο προβλημα.οταν αγορα το κινητο το gps κλειδωνε σε 2 το πολυ 3 λεπτα.τωρα αν δεν παει 5 λεπτα δεν κανει τιποτα,τι φτεεειιιιι:cry:

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα χθες για πρώτη φορά, και το επιβέβαιωσα πριν από λίγο, ότι το φλας δε λειτουργεί καθόλου. Γνωρίζετε αν αυτό οφείλεται στο firmware ή σε πρόβλημα της συσκευής;

Στην πρώτη έκδοση του λογισμικού το φλας λειτουργούσε μόνο αυτόματα. Στη δεύτερη έκδοση λειτουργούσε κανονικά. Δηλαδή όταν ήταν ενεργοποιημένο πάντα άναβε. Τώρα με την τρίτη έκδοση απλώς δεν ανάβει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τη δεύτερη ερώτησή σου, θα κατεβάσεις μέσω του Map Loader τον χάρτη της Ελλάδας. Εν συνεχεία, θα ανοίξεις τους "Χάρτες", θα πατήσεις τη "Θέση GPS" και θα περιμένεις όσο χρειαστεί. Απαραίτητες προϋποθέσεις είναι να βρίσκεσαι σε ανοικτό χώρο και το κάτω μέρος της συσκευής να έχει κυλήσει.

 

Μεσω κινητου θα κατεβασω τους χαρτες απο MAP LOADER? πως ακριβως?

Link to comment
Share on other sites

Το MapLoader είναι ένα πρόγραμμα για τον υπολογιστή, το οποίο πρέπει να κατεβάσεις από την ιστοσελίδα της Νόκια. Ύστερα, συνδέεις το Ν95 με τον υπολογιστή (ή βάζεις την κάρτα μνήμης του στον card reader), ανοίγεις το πρόγραμμα και κατεβάζεις τους χάρτες που επιθυμείς. Η διαδικασία είναι απλούστατη. Δοκίμασέ την.
Link to comment
Share on other sites

Μεσω κινητου θα κατεβασω τους χαρτες απο MAP LOADER? πως ακριβως?

 

Τα σχετικα στο αναλογο θεμα ....:rolleyes:

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω κάνει όλα αυτά. Αλλά τι εννοείς να κοιτάει προς τα πανω? Σαν να κρατώ ανάποδα το κινητό δηλαδή?

 

Στο άλλο μου ερώτημα για την ένταση των ηχείων της συσκευής όταν πάιζει το ράδιο? Ακούγεται έτσι χαμηλά?

 

φιλε μου εχω ακριβως το ιδιο προβλημα...

το εχω πει 1000 φορες και εχω γινει κουραστικος......

θελω να το παω σε νοκια κλαμπ....αλλα απο την αλλη δεν γουσταρω γιατι θα μου κρατησουν το κινητο για μηνες....

πραγματικα αυτο το προβλημα με την ενταση των ηχείων στο ραδιο δεν μπορεσα να το καταλαβω....

αν ειναι θεμα λειτουργικού η αν ειναι προβλημα του κινητου.......

δεν εχω δει ακομη αλλο n95 εκτος απο το δικο μου για να κανω σύγκριση....

αλλα παιδια λενε οτι ετσι ειναι το ραδιο αλλα λενε οτι το ραδιο παιζει τερμα.....οπως τα Mp3.....

επισημα απο την νοκια δεν υπαρχει τιποτα...καμια απαντηση για το θεμα.....

αντε βγαλε ακρη τωρα.....

οι τελευταιες μου ελπιδες ειναι στο νεο update....οποτε βεβαια αποφασισει η νοκια να το βγαλει.....:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Στο άλλο μου ερώτημα για την ένταση των ηχείων της συσκευής όταν πάιζει το ράδιο? Ακούγεται έτσι χαμηλά?

Εμένα πάντως μου δουλεύει μ' αυτόν τον τρόπο. Δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, γνωριζει κανεις τιποτα σε σχεση με αυτα που ειχα ρωτησει? Ηταν στο παλιο τοπικ βεβαια, οποτε ξαναγραφω:

Ο άσχετος ξαναχτυπά: Τις τελευταίες μερες οταν προσπαθω να ανοιξω την "Βοηθεια" σε οποιαδηποτε εφαρμογη μου βγαζει το αποτροπαιο μηνυμα "μνημη πληρης κλειστε μερικες εφαπμογες". Το αστειο ειναι οτι οσες φορες το εχς κανει δεν εχω καμια εφαρμογη ανοιχτη, και ο τασκ μανατζερ δηλωνει 18,4 μβ ελευθερα. Εχει κανεις καμια ιδεα?

ΥΓ. Ναι εχω δοκιμασει να κανω επανεκινηση

Ευχαριστω

 

Α και μια αλλη ερωτηση, γιατι το Ρουτε 66 μου δειχνει ΝΟ GPS ενω κατα τ'αλλα ειναι συνδεδεμενο με δορυφορους? (εκδοση 7.3.545)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου δουλεύει μ' αυτόν τον τρόπο. Δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις.

 

Μπα το ίδιο πείζει δυστυχώς. Μάλλον το firm είναι. Ας ελπίζουμε οτι θα διορθωθεί με το νέο όποτε το βγάλουν.....

Link to comment
Share on other sites

Θελετε να εντυπωσιαστειτε απο το κινητο σας? Εγκαταστηστε την παρακατω εφαρμογη (προσοχη ειναι γυρω στα 10ΜΒ).

Ειναι ενα demo που δειχνει τις δυνατοτητες του κινητου στα 3d γραφικα. Μπορω να πω χωρις (μεγαλη) υπερβολη οτι ειναι σε επιπεδα psp. Αν τα παιχνιδια ngage που θα βγουν ειναι σε τετοιο επιπεδο τοτε :w00t:

xxxxxxxxxxxxxxx

Θελετε να ακουσετε το τραγικο? Στο Ν95 8GB παιζει ΑΡΓΑ. Ναι η Νοκια εκανε το βελτιωμενο Ν95 πιο αργο απο το κλασικο (μα τι κλασικο).

Αυτο το κινητο με κανει συνεχεια να χαιρομαι που το αγορασα.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα χθες για πρώτη φορά, και το επιβέβαιωσα πριν από λίγο, ότι το φλας δε λειτουργεί καθόλου. Γνωρίζετε αν αυτό οφείλεται στο firmware ή σε πρόβλημα της συσκευής;

Στην πρώτη έκδοση του λογισμικού το φλας λειτουργούσε μόνο αυτόματα. Στη δεύτερη έκδοση λειτουργούσε κανονικά. Δηλαδή όταν ήταν ενεργοποιημένο πάντα άναβε. Τώρα με την τρίτη έκδοση απλώς δεν ανάβει ποτέ.

 

Πρεπει να εχει προβλημα η συσκευη.Εμενα λειτουργει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω αν εχει αναφερθει ξανα αλλα "επεσα" πανω σε αυτο το βιντεο και επαθα σοκ απο την απατεωνια του τυπου, τι κανουν πια αυτοι οι Κινεζοι!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει καποιος μαγκες ας με βοηθησει. Εχω προβλημα με το hands free, μου βγαζει μυνημα οταν τα συνδεω [μη υποστηριζομενο εξαρτημα]. Αλλα και οταν συνδεθουν δε μου δουλευει το χειριστηριο του hands free για να αλλαξω τραγουδια η να δυναμωσω τη φωνη.
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει καποιος μαγκες ας με βοηθησει. Εχω προβλημα με το hands free, μου βγαζει μυνημα οταν τα συνδεω [μη υποστηριζομενο εξαρτημα]. Αλλα και οταν συνδεθουν δε μου δουλευει το χειριστηριο του hands free για να αλλαξω τραγουδια η να δυναμωσω τη φωνη.

 

Το ίδιο πρόβλημα παρουσίαζε και το δικό μου τηλεχειριστήριο. Τα αξεσουάρ έχουν εγγύηση έξι μηνών. Επομένως, θα το αντικαταστήσουν δωρεάν στα καταστήματα της Νόκια, εφόσον το έχεις αγοράσει μετά τις 19 Μαϊου.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω ν' ανοιξω την σελιδα του Map Loader της NOKIA και συνεχως μου βγαζει μηνυνα οτι η σελιδα δεν ειναι διαθεσιμη. Δυο μερες τωρα. Ξερουμε κατι γι' αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Από χτες, είμαι και εγώ κάτοχος του Ν95.

Δεν είχα ποτέ νόκια, ούτε κινητό με λειτουργικό (οπότε όπως καταλαβαίνετε είμαι άσχετη και κάθε πληροφορία εφπρόσδεκτη)

Καταρχάς, είχα δει ένα βιντεάκι που κουνώντας το κινητό μπαίνεις σε μενού, αλλάζεις τραγούδια και τέτοια...Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε από που θα μπορούσα να κατεβάσω αυτήν την εφαρμογή??

Θα μπορούσατε επίσης να μου προτείνετε κάποιο αξιόλογο πρόγραμμα-εφαρμογή, που θα μπορούσα να βάλω στο κινητό μου??

και μια ερώτηση:Σε περίπτωση που θελήσω να απεγκαταστήσω κάποια στιγμή μία εγαρμογή, τί κάνω??

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Από χτες, είμαι και εγώ κάτοχος του Ν95.

Δεν είχα ποτέ νόκια, ούτε κινητό με λειτουργικό (οπότε όπως καταλαβαίνετε είμαι άσχετη και κάθε πληροφορία εφπρόσδεκτη)

Καταρχάς, είχα δει ένα βιντεάκι που κουνώντας το κινητό μπαίνεις σε μενού, αλλάζεις τραγούδια και τέτοια...Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε από που θα μπορούσα να κατεβάσω αυτήν την εφαρμογή??

Θα μπορούσατε επίσης να μου προτείνετε κάποιο αξιόλογο πρόγραμμα-εφαρμογή, που θα μπορούσα να βάλω στο κινητό μου??

και μια ερώτηση:Σε περίπτωση που θελήσω να απεγκαταστήσω κάποια στιγμή μία εγαρμογή, τί κάνω??

Ευχαριστώ

 

Η εφαρμογή που λες δεν έχει βγει ακόμη, την περιμένουμε και ελπίζω σύντομα.

Για εφαρμογές ρώτα εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=189726

και κοίτα και στο παλιό topic εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=106593

 

Για απεγκατάσταση πας στη διαχείρηση εφαρμογών βρίσκεις την εφαρμογή που θες πατάς επιλογές και αφαίρεση.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή που λες δεν έχει βγει ακόμη, την περιμένουμε και ελπίζω σύντομα.

 

Έχω την εντύπωση ότι έχει κυκλοφορήσει η δοκιμαστική έκδοση...Αν θυμάμαι καλά, κάπου μέσα στο φόρουμ, είχανε αναφέρει και τη διεύθυνση που μπορείς να το κατεβάσεις...δεν θυμάμαι όμως που...

Link to comment
Share on other sites

η δοκιμαστικη εκδοση οντως εχει κυκλοφορησει αλλα στο δικο μου δεν δουλεψε!το εχουν ανεβασει τα παιδια στο παλιο θεμα 5-6 σελιδες πριν να το κλειδωσουν.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5565hondasport.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηξη για το πληκτρολόι του Ν95 ! :)

 

Χρησιμοποιεί κάποιος κάτοχος το bluetooth πληκτρολόγιο της Νοκια για εισαγωγή κειμένου? Αν ναι, εκτός από αγγλικά εισάγεις και ελληνικά? Πως αλλάζεις γλώσσα? Γενικά , εντυπώσεις από τη χρήση του.

 

Το ρωτάω γιατί όταν είχε πρωτοβγεί το πληκτρολόγιο (νομίζω πριν 2-3 χρόνια, 2004 πρέπει να ήταν) ΔΕΝ μπορούσες να γράψεις ελληνικά στα κείμενα σου στα τότε smartphones. Εχει διορθωθεί αυτό το πρόβλημα ?

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν είμαι εκτός θέματος, αλλά δεν ξέρω σες ποα κατηγορία να απευθυνθώ.

Ξέρει κανείς από που μπορώ να κατεβάσω έτοιμα ringtone ή κάποιο πρόγραμμα που μπορώ να χρησιμοποιήσω προκειμένου να φέρω ένα τραγούδι στα μέτρα μου(να ξεκινάει από το ρεφρέν)???

Έχω το acoustica MP3 audio Mixer v.2.471. Μήπως το έχει χρησιμοποιήσει κανείς και μπορεί να μου πει 2 πράγματα για την λειτουργία του??

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν είμαι εκτός θέματος, αλλά δεν ξέρω σες ποα κατηγορία να απευθυνθώ.

Ξέρει κανείς από που μπορώ να κατεβάσω έτοιμα ringtone ή κάποιο πρόγραμμα που μπορώ να χρησιμοποιήσω προκειμένου να φέρω ένα τραγούδι στα μέτρα μου(να ξεκινάει από το ρεφρέν)???

Έχω το acoustica MP3 audio Mixer v.2.471. Μήπως το έχει χρησιμοποιήσει κανείς και μπορεί να μου πει 2 πράγματα για την λειτουργία του??

stalitsa87: Προσωπικα χρησιμοποιω το nero wave editor απο το ομωνυμο προγραμματακι. Γενικα με αυτο τροποποιεις το κομματι οπως εσυ θελεις. Προφανως βεβαια θα υπαρχουν και αλλα ισως πιο συγκεκριμενα για αυτην την δουλεια :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...