Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω DVD recorder της Philips εδώ και δύο χρόνια που δέχεται δισκάκια +RW. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα Imation 1x-4x και Intenso 1x-4x αλλά πρόσφατα αναγκάστηκα να αγοράσω TDK και δεν τα αναγνώριζε. Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν έφταιγε η μάρκα αλλά ο τύπος (8x) το οποίο δεν είχα προσέξει στην αρχή, (τελικά βρήκα Maxwell 4x και τα αναγνώρισε). Υπάρχει κάποιος τρόπος να μετατρέπω τα δισκάκια 8x σε 4x μέσω κάποιου προγράμματος Η/Υ καθώς δυσκολεύομαι να βρίσκω πια δισκάκια 4x;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

nikaia. boitha file giati xanomaste

pos ta brikes?

emena de moy ta briskei kan?

 

mipos prepei na sindeso kapos to kalodio ths keraias se allh ypodoxh?

de xero

OI ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ, ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ
Link to comment
Share on other sites

συνέχεια στο θέμα των TV

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Διάλεξε ένα δημοσιογραφικό με εσωτρική μνήμη κι αν γίνεται με υποδοχή μικροφώνου.

Κάνε μια δοκιμή για να δεις αν θα χρειαστείς επιπλέον μικρόφωνο ή αν οι συνθήκες του χώρου επιτρέπουν στο μικρόφωνο της συσκευής να δώσει ικανοποιητικά αποτέλεσματα.

 

Η ποιότητα του mp3 δεν παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο, αφού δεν θα ηχογραφήσεις συναυλία. Για την απομαγνητοφώνηση που σε ενδιαφέρει, το σημαντικό είναι η ένταση, η απόσταση των ομιλιτών από το μικρόφωνο και οι θόρυβοι του χώρου.

 

 

Εναλλακτικά, αντί για δημοσιγραφικό θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις ένα Mini Disc αν έχεις ένα. Χρειάζεσαι όμως οπωσδήποτε μικρόφωνο.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Οποιος το έχει δουλέψει μπορεί να μου πει αν υπάρχει μέσα cd εκπαίδευσης πως να προγραμματίζεις το ρομπότ, η όλα είναι στον αέρα? απο java c κάτι ψιλο ξέρω, αλλά αυτό απαιτεί ποιο εξειδικευμένες γνώσεις? δεν ήξερα πως με c και java προγραμματίζεις και ρομπότ ρώτησα στην εταιρία που τα πουλάει αλλά μου τα είπαν πολύ επιφανειακά
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Σκέφτομαι να αγοράσω το Yamaha E-410 pianocraft.Είναι καλή επιλογή?Μου προτείνετε κάτι άλλο με αυτά τα λεφτά?(500 euro)
Link to comment
Share on other sites

iparxoun stin ellada kai stin kypro

ta exo doulepsi polles fores...einai kati san robot kai syndiazoun ta paradosiaka lego me programming.

 

einai arketa endiaferon os paixnidi an kai pistevo oti den einai gia paidakia

 

oson afora ton programmatismo tous einai pexnidaki afou exoun diko tous object oriented software pou einai windows compatible kai me afto o programmatismos ginete me poly efkolo tropo

PROUD ARSENAL FAN

http://images.skysports.com/images/badges/100x100/3.gif

Link to comment
Share on other sites

Παρτε το απο amazon.co.uk ερχεται γυρω στα 100 ευρω φτηνοτερα

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για ένα άψογο εκπαιδευτικό μέσο για εκμάθηση προγραμματισμού και «ρομποτικής». Θα το αγοράσω ώστε να το χρησιμοποιήσω στη Γ΄Γυμνασίου. :)

 

Σχετικά links:

http://mindstorms.lego.com/Overview/

http://www.smartkid.gr/eshop/prod_info/925

Link to comment
Share on other sites

stin kypro - lemeso - ginete ka8e xrono diagonismos rompotikis me mindstorms

perysi kerdise i omada mou to proto vraveio

 

einai OTI PREPI gia na asxoli8oun neoi me robotiki kai programmatismo

to V2 pou vgenni fetos lene oti 8a ine akomi kalytero (ego doulepsa tin V1.2 nomizo )

PROUD ARSENAL FAN

http://images.skysports.com/images/badges/100x100/3.gif

Link to comment
Share on other sites

"Mindstorms" legodai, as alla3ei.

 

thanx :)

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σκερφτομαι να παρω ενα robosapien v2,αξιζει?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το τελευταίο τεύχος copmputer για όλους (ή το προτελευταίο) το είχε ώς βασικό θέμα(lego mindstorms) και εξηγούσε αρκετά πράγματα.Αν δεν το βρείς στα περίπτερα μπορώ να σου πώ τι γράφει μέσα γιατί έχω το τεύχος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Molis simera agorasa to osio rm-4200 apo to germano ine ena mp4 player pou ipostirizei mpeg4 layer kai exei fm voice recording kai polla alla!!!mesa sto kouti ipirxe kai ena cd pou mesa eixe tous drivers kai ena programma eponomazomeno aviconventer!ok to egkathistw kai prospathw na kanw kapoia arxeia mou se avi gia na ta perasw mesa kai na dw pos ta deixnei!!!to programma den ekane apolytws tpt pataga tin epilogi convert now kai kamia energeia!!apo dw apo kei to psaxnw ligo katevazw ena allo program to imtoo mp4 converter!!!afti ti fora katafera na metatrepsw ena videaki se avi me analisi 128x96 to pernaw mia xara sto mp4 player kai molis paw na to anoiksw mou leei "file format error" ti mporei na ftaiei kamia idea???????????????xreiazomai opwsdipote ti voitheia sas!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Την έχει αγορασει κανεις?Απλά ένα ακομα αχρηστο gadget?:P
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν χρειάζομαι καλά ηχεία, δεν βλέπω στο pc ταινίες, σαν ηχεία έχω αυτά του stereo με το κλασικό καλώδιο που από κάρφη καταλήγει σε 2 καρφιά.

 

Το ερώτημα μου είναι αν μπορώ με κάποιον φτηνό τρόπο να συνδέσω στο ίδιο stereo 2 PC. Δλδ απλώς θέλω να γλιτώσω από την αγγαρεία του να αποσυνδέω και ξανά συνδέω το καλώδιο

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση παιδιά είναι απλή:

 

Ξέρετε να υπάρχει gps μηχανηματάκι όπου ξεκινάς από κάποιο σημείο,

περιπλανιέσαι στο δάσος ή σε όποιο βουνό θέλεις,

και μετά να μπορείς να γυρίσεις στο σημείο εκκίνησης με την βοήθειά του;

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση παιδιά είναι απλή:

 

Ξέρετε να υπάρχει gps μηχανηματάκι όπου ξεκινάς από κάποιο σημείο,

περιπλανιέσαι στο δάσος ή σε όποιο βουνό θέλεις,

και μετά να μπορείς να γυρίσεις στο σημείο εκκίνησης με την βοήθειά του;

 

Βεβαίως... όλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Ξέρω οτι τα συγκεκριμένα μοντελα (HP 48J & HP 48SX) έχουν αποσυρθεί αλλα ψάχνω να βρώ ενα απο αυτα για να τα συνδέσω με ηλεκτρονικό θεοδόλιχο για την καταγραφή των αποτελεσμάτων.

 

Αν έχει κάποιους ενα απο αυτά και το πουλάει ή ξέρει κάποιον που πουλάει θα το εκτιμούσα να μου το πει. Επίσης θα χρειαστεί και σειριακό καλώδιο για να γίνει η σύνδεση.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...