Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ένα panasonic ασύρματο και θέλω να συνδέσω δεύτερο ακουστικό.Ξέρει κανείς τον κωδικό της βάσης.Λογικά πρέπει να είναι ο αρχικός.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγώ τι να πω παιδιά που χάλασε το ιστορικό πλέον... Ericsson DT230.

 

ψάχνω να βρω στο ebay άλλο !

 

Στην Αθηνα το έχετε βρει?

 

To έχει στα Carrefour στο Μαρούσι με 20 €. Δεν έχει και πολλά κομμάτια ομως.

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα!

 

Εγω ειμαι, ο "τρελος" με το ροζ τηλεκοντρολ, αμελεια μου που δεν εγραψα νωριτερα και ΖΗΤΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ γι' αυτο, τελικα η λυση που ακολουθησα ηταν ενα ασημι τηλεκοντρολ απο το Jumbο με μολις 3 ευρω και δυο κουτακια μπογια Revell για συναρμολογουμενα αεροπλανακια, ενα κοκκινο και ενα ασπρο, "ρουχα μαζι που πλυθηκαν και εχουν γινει ροζ" (οπως καταλαβαινετε ροζ σκετο δεν υπηρχε, τα Spitfire και τα Stukas εβγαιναν σε πιο αρρενωπα χρωματα). Προσοχη, σε ματ αποχρωση γιατι το γυαλιστερο εχει καποια ουσια που δεν ενδεικνυται για μικρα παιδια.

 

Το βαψιμο εγινε εκπαιδευτικη διαδικασια, η κορη μου ξετρελαθηκε, καναμε μονο το κατω μισο για να μην χασοουμε τα τυπωμενα ονοματα καναλιων και λειτουργιων, η κορη θελει να προχωρησοουμε σε ολικη βαφη αμεσα, της εξηγω οτι καλυτερα οχι αλλα ως τριχρονη δεν δινει και μεγαλη σημασια στις εξηγησεις μου. (κατι που μου θυμιζει τη μαμα της αλλα μαλλον δεν πρεπει να με εκπλησει αυτο).

 

Αυτα τα ολιγα, ευχαριστω απαντες για το ενδιαφερον! Να σας ζησουν οι κορες και οι γιοι!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά και ελπίζω να με βοηθήσετε

 

Συνήθως βλέπω τις ψηφιακές μου φωτογραφίες στον Η/Υ και το DVD μου το χρησιμοποιώ για ταινίες. Πρόσφατα όμως σκεύθηκα να τις δοκιμάσω και στο DVD (έχω projector) για να δω πόσο εντυπωσιακές θα είναι στο μεγάλο μέγεθος κι ανακάλυψα το εξής: Το DVD (είναι το R610 της Philips) δεν τις αναγνωρίζει. Βγάζει μήνυμα "unknown data". Είναι αρχεία τύπου jpeg και γραμμένα σε DVD+RW. Το manual του DVD αναφέρει ότι "The file extension has to be *jpg and not *jpeg. It can only display DCF-standard still pictures or jpeg pictures e.g.TIFF."

Οσον αφορά τη δεύτερη πρόταση δεν καταλαβαίνω τι εννοεί γιατί δεν ξέρω τι είναι τα DCF-standard still pictures και jpeg pictures e.g.TIFF. Οσον αφορά την πρώτη πρόταση όμως, μήπως πρέπει να μετατρέψω τα αρχεία σε μορφή .jpg και αν ναι πώς γίνεται αυτό; Πήγα μέσω photoshop να τα κάνω "save as" αλλά τα extensions .jpg και .jpeg τα έχει στην ίδια κατηγορία.

 

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει;;;;

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα μου, ουτως ή άλλως δεν θα επρεπε καν η μικρή να ξεκινά να κάνει τέτοιους διαχωρισμους. Οι διαχωρισμοι αυτοί οσον αφορά τεχνολογία μάλλον υποβαθμιζουν την δυνατοτητα προσαρμογης του ασθενους φυλου σε αυτήν.

 

Μιά καλή απάντηση θα ήταν

 

"Αν ηταν να υπάρχουν τηλεκοντρόλ για αγοράκι και κοριτσάκια τα αγοράκια θα ειχαν μπλέ και τα κοριτσάκια ροζ.

 

Αλλά καθως την τηλεοραση στο σαλονι την χειριζομαι κι εγω και η μαμα, τα κανουν απο την αρχη μαυρα - ασημι για να μην υπάρχει πρόβλημα!"

 

Φιλικά πάντα

 

potis21

Link to comment
Share on other sites

Με απλή μετονομασία του αρχείου από .jpeg κάντο .jpg

Το TIFF είναι ένα άλλο φορμά εικόνας.Δεν είναι απαραίτητο να το ξέρεις για να κάνεις αυτό που θέλεις. :D

no sig...
Link to comment
Share on other sites

Βρες το αρχείο από τον υπολογιστή,κάνε δεξί κλικ και πάτα μετονομασία ( rename αν έχεις αγγλικά Windows) και θα σου επιτρέψει να αλλάξεις το ονομα του αρχείου.Έτσι απλά.Αυτό όμως θα το κάνεις στον υπολογιστή και μετά θα ξαναγράψεις το καινούργιο αρχείο σε νέο DVD.
no sig...
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βλέπεις τις καταλήξεις των αρχείων πήγαινε Εργαλεία\Επιλογές Φακέλων\Προβολή\ και ξε-τίκαρε το Απόκρυψη επεκτάσεων για γνωστούς τύπους αρχείων...
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τίποτα! Μετέτρεψα τα αρχεία σε jpeg μορφή μα και πάλι το DVD μου δεν τα διαβάζει. Μήπως φταίει ο τρόπος που τα αντιγράφω από τον σκληρό μου στο δισκάκι; Χρησιμοποίησα το nero. Ποια εφαρμογή να επιλέξω;
Link to comment
Share on other sites

To έχει στα Carrefour στο Μαρούσι με 20 €. Δεν έχει και πολλά κομμάτια ομως.

 

Νομίζω είδα στο carrefure της Πέτρου Ράλλη πολλά από αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι γειά σας.

 

Σκεύτομαι να αγοράσω το Siemens c450

Το έχει πάρει κανείς ?

Είναι καλό ? ακούγεται καλά η φωνή του καλούντος? :X

Από ένταση κουδουνίσματος ?

 

Παρακαλώ πές τε τις απόψεις σας γιατί είμαι ένα βήμα πρίν την αγορά και δεν θέλω να την πατήσω. :cry:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων... :D

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα σήμερα το Siemens C450 μέχρι στιγμής πολύ καλό !!!

 

 

Απο πού το αγόρασες και πόσο ?

 

Το Πλαίσιο εάν το παραγγείλης και στο φέρουν το έχει 58 Ευρώ,

ενώ στο κατάστημα το δίνει 69, γιατί αυτή η διαφορά παίζει τίποτα μυστήριο?

Link to comment
Share on other sites

Ποιοι μεσάζοντες αφού οι ίδιοι το πουλάνε.

Δηλαδή όταν το παραγγέλνεις μέσο ιντερνετ,και στο φέρνουν οι ίδιοι στο σπίτι σου γλιτώνουν περισσότερα απο ότι να πάς στο κατάστημα τους και να το πάρεις μόνος σου?

Κάτι δεν μου αρέσει εδώ...

Μάλλον θα το πάρω απο αλλού για να είμαι σίγουρος....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το φοβάστε;Μια προσφορά είναι για αγορές μέσω internet που κάνει το Πλαίσιο σε πολλά προϊόντα του.Που είναι το παράξενο και τι μπορεί να "παίζει" δηλαδή; :confused:

 

Θέλω ασύρματο μέχρι 50€ που να έχει μεγάλο τηλ. κατάλογο,προεπιλογή φορέα και να είναι γνωστή μάρκα.Εχετε κάτι να προτείνετε;Sms φωτιζόμενες οθόνες κλπ δεν με ενδιαφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Το μενού αλλαγής γλώσσας το έχω βρει αλλα έχει μόνο τα Ιαπωνέζικα...

Δυστυχώς έχω μάθει να την χειρίζομαι έτσι...

Αλλαγή γλώσσας δεν γίνεται...¨

:(

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το φοβάστε;Μια προσφορά είναι για αγορές μέσω internet που κάνει το Πλαίσιο σε πολλά προϊόντα του.Που είναι το παράξενο και τι μπορεί να "παίζει" δηλαδή; :confused:

 

Θέλω ασύρματο μέχρι 50€ που να έχει μεγάλο τηλ. κατάλογο,προεπιλογή φορέα και να είναι γνωστή μάρκα.Εχετε κάτι να προτείνετε;Sms φωτιζόμενες οθόνες κλπ δεν με ενδιαφέρουν.

 

Φίλε Βασίλη καλημέρα...

Όποιος έχει καεί φυσσάει και το γιαούρτι. ;)

 

Την έχω πατήσει μια φορά που αγόρασα με τέτοιο τρόπο "Προσφοράς". :mad:

και αντί για καινούριο μου έστειλαν ανακατασκευής γρατζουνισμένο, και δεν το έπερναν πίσω. Έγινα έξαλλος τους πήρα τηλέφωνο γίναμε :X έκανα καταγγελία, και στο τέλος ξέρεις τι έγινε? το έφαγα κανονικά :cry:

 

Ούτε το πήραν πίσω, ούτε το άλλαξαν, αλλά ούτε και η καταγγελία στο ινκα και υπουργείο εμπορίου έκανε κάτι. Απλά τους έκαναν σύσταση.

 

Για αυτό φοβάμαι, Anyway αγόρασα το Siemens C450 το έχω βάλει για φόρτιση και θα σας πώ αποτελέσματα.

Φαίνεται καλό, έχει καλά πλήκτρα, με φώς για το βράδυ, εύκολο μενού... και γράφει κάτω από την βάση MADE IN GERMANY. :!:

 

Από ακουστική τώρα που θα το δοκιμάσω θα σας γράψω να ξέρετε όσοι ενδιαφέρεστε να το αγοράσετε.

 

Εγώ το αγόρασα 69 Ευρώ όσο το έχουν σχεδόν όλοι...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μεταφορά από το Digital Gadgets forum :)

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι ένα δημοσιογραφικό μαγνητόφωνο το οποίο να κάνει ποιοτικές ηχογραφήσεις. Θυμάμαι πλαιότερα είχα ένα κινητό στο οποίο είχα περάσει ένα προγραμματάκι και έκανε ηχογραφήσεις wav στα 352 kbps, μπορώ να βρω κάτι ανάλογο στην αγορά; Για το μόνο που το θέλω είναι για ηχογραφήσεις, έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι;

Και μια ερώτηση: Ποιο είναι πιο ποιοτικό το mp3 στα 128 kbps ή το wav στα 352kbps;

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά, το θέλω για να μπει σε ένα τραπέζι με 4-5 άτομα και η συζήτηση μετά να περάσει στο χαρτί. Όταν θα το ακούω, θα μπορώ να βγάλω άκρη με ένα 128 kbps ή νομίζετε πως όχι;
Link to comment
Share on other sites

τι να κανω δε βρισκω τα ψηφιακα της ερτ και γενικως χαλια σημα. να αλλαζα καλωδιο που ειναι τελειως τησ πλακας θα βοηθαγε στ οσημα?

καμια λυση? κια για τα ψηφιακα ??

OI ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ, ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...