Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοιτα να τραβηξεις κανενα καλωδιο απευθειας απο την κεραια στην plasma εφοσον ειναι δυνατον.

 

 

 

Ειναι πολυ δυσκολο.Κια παλι θα θελει διακλαδωση πανω στην κεραια και νεες τρυπες να μπει στο σπιτι. Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ειναι πολυ δυσκολο.Και παλι θα θελει διακλαδωση πανω στην κεραια και νεες τρυπες να μπει στο σπιτι. Ευχαριστω.
Ετσι ειναι δυστυχως. Για να μεταφερθει το σημα σε μεγαλες αποστασεις με τις λιγοτερες απωλεις θελει καλο εννιαιο καλωδιο και καλο ενισχυτη. Βεβαια απο τη στιγμη που αναγκαστικα σπας τη συνοχη του καλωδιου σε πολλα σημεια ειναι αναποφεκτες οι απωλειες..Αν το δωματιο ειναι σε επαφη με εξωτερικο χωρο και υπαρχει πχ ενα παραθυρο μπορεις ευκολα να ανοιξεις τρυπα στο κουφωμα. Βαλε και ενα ταυ στην κεραια να ενωσεις τα καλωδια. Γενικως καλυτερα μια ενωση παρα περισσοτερες.. Επισης το καναλι που εχεις το προβλημα ποιανει καλα σε κοντινες αποστασεις?
Link to comment
Share on other sites

Επισης το καναλι που εχεις το προβλημα ποιανει καλα σε κοντινες αποστασεις?

 

 

Τι εννοεις φιλε μου ???? Ειναι ο ΑΝΤ1 το προβληματικο που στις αλλες tv ειναι μια χαρα.Στην plasma κανει κολπα απο οταν εβαλα το dvd με τον αποδικοποιητη για επιγεια ληψη.Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις φιλε μου ???? Ειναι ο ΑΝΤ1 το προβληματικο που στις αλλες tv ειναι μια χαρα.Στην plasma κανει κολπα απο οταν εβαλα το dvd με τον αποδικοποιητη για επιγεια ληψη.Ευχαριστω.
Σωστα ετσι οπως το εγραψα δεν βγαινει νοημα :p Εννοουσα αυτο που καταλαβες και απαντησες! Λες οτι το προβλημα ξεκινησε με το που συνδεσες τον αποκωδικοποιητη. Δηλ. το καλωδιο ως εχει, ερχομενο στο δωματιο και συνδεδεμενο απευθειας στην tv παιζει τζαμι το ant1 ετσι? Αν ναι τοτε απλα ο αποκωδικοποητης ενισχυει το ηδη καλο σημα και το χαλαει. Δοκιμασε ενα επιλεον ταυ οπου η tv θα περνει απευθειας σημα και το dvd χωρια και μην συνδεεις σε σειρα τις συσκευες!
Link to comment
Share on other sites

Αν ναι τοτε απλα ο αποκωδικοποητης ενισχυει το ηδη καλο σημα και το χαλαει. Δοκιμασε ενα επιλεον ταυ οπου η tv θα περνει απευθειας σημα και το dvd χωρια και μην συνδεεις σε σειρα τις συσκευες!

 

 

Μαλλον αυτο θα ειναι...Εγω δεν ηξερα αν ο αποκωδικοποιητης ενισχυει ή εξασθενει το σημα.Ευχαριστω.:D

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον αυτο θα ειναι...Εγω δεν ηξερα αν ο αποκωδικοποιητης ενισχυει ή εξασθενει το σημα.Ευχαριστω.:D

Ετσι ειναι, απο τη στιγμη που η συσκευη εχει υποδοχες εισοδου/εξοδου τηλ.σηματος ειναι σχεδιασμενη να δουλευει σε σειρα και εχει ενσωματομενο ενισχυτη για να αντισταθμισει τις απωλειες! Τακτικη που υπαρχει απο τα πρωτα video του 80..

Link to comment
Share on other sites

λιγο που ειδα στο ebay εχει ροζ case για Wii.

http://search.ebay.co.uk/pink-case-remote_W0QQcatrefZC6QQcoactionZcompareQQcoentrypageZsearchQQcopagenumZ1QQfromZR10QQfsooZ1QQfsopZ1QQftrtZ1QQftrvZ1QQga10244Z10425QQsacatZQ2d1QQsaprchiZQQsaprcloZQQssPageNameZRC0024

Μπορει να εχει και τιποτα αλλο .. ριξε μια ματια.

ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η κόρη μου (9 μηνών) για την ώρα δεν ζητάει ρόζ τηλεκοντρόλ άλλα ζητάει... ΤΟ ΤΗΛΕΚΟΝΤΡΟΛ! Και αν δεν της το δώσω αρχίζει το κλάμα :lol:
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα θα πρεπε να οργανωθούμε... ;)

 

Τελικά το παληκάρι βρήκε ροζ τηλεκοντρόλ;

Πολύ ρόζ προβλέπω να πέσει στο μέλλον (ρόζ κινητό, ρόζ χειριστήριο για PS κτλ) :lol:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,αγόρασα ένα dvd recorder το Sony RDR-HX720 και το menu του είναι στα Αγγλικά αλλά και σε άλλες γλώσσες,εκτός από Ελληνικά,μήπως ξέρεται τίποτα εάν γίνεται με κάποιο τρόπο να γίνει αναβάθμιση στα Ελληνικά,γιατί είδα οτί έχει σε κάποιο σημείο που βάζεις κωδικό!ισχυεί κάτι τέτοιο?δηλαδή εάν βάλεις τον κωδικό να σε βγάλει ελληνικά? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
E90 BMW
Link to comment
Share on other sites

Νεο screenshot του Atlasnavi ;)

 

Ο δεκτης του φιλε μου ειναι πολυ καλος, εννοειται sirf III chipset.

Με το που "δει" ουρανο, κλειδωνει το στιγμα πολυ γρηγορα (μερικα δευτερολεπτα).

:)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιάννη,

δεν ξερω αν βρικες λυση στο προβλημα σου αλλα αν δεν βρικες, το προβλημα δεν εχει να κανει ουτε με τον ενισχυτη ουτε με το σημα ουτε με την κεραια αλλα ουτε με τιποτα που προαναφαίρθηκε.

Λογικα ο ψηφιακος αποκωδικοποιητής που εχεις δίνει εξοδο του σήματος του, μέσω του καλωδίου τις κεραίας (απο τον δέκτη στην TV) σε κανάλι (συχνότητα) ίδια ή πολυ κοντινή με τον ΑΝΤ1. Ο ΑΝΤ1 απο Υμμητό εκπαίμπει στο κανάλι 38 και όλες οι εξωτερικές συσκευές εικόνας με ενσωματομένο modulator (video-δορυφορικοί δέκτες-επίγειοι δέκτες,κλπ) βγάζουν το σήμα τους στο κανάλι 36, πολύ κοντά στον ANT1 και γι`αυτό το κακό σήμα.

ΛΥΣΗ

Απλή και χωρίς καθόλου κόστος. Μπαίνεις στο μενού του δέκτη και αλλάζεις το κανάλι εξόδου σε κάτι άλλο απο 21-69.Προσοχη γιατί μπορεί να χαλάσει άλλος σταθμός.πρέπει να πειραματιστείς με διάφορες αλλαγές. 'Η αν εχει επιλογή απενεργοποιήσε τελείως την έξοδο RF του δέκτη, όπως λέγεται.

 

Αν δεν τα καταφέρεις ρώτα ξανά ότι θές, υπάρχει και άλλη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιάννη,

δεν ξερω αν βρικες λυση στο προβλημα σου αλλα αν δεν βρικες, το προβλημα δεν εχει να κανει ουτε με τον ενισχυτη ουτε με το σημα ουτε με την κεραια αλλα ουτε με τιποτα που προαναφαίρθηκε.

Λογικα ο ψηφιακος αποκωδικοποιητής που εχεις δίνει εξοδο του σήματος του, μέσω του καλωδίου τις κεραίας (απο τον δέκτη στην TV) σε κανάλι (συχνότητα) ίδια ή πολυ κοντινή με τον ΑΝΤ1. Ο ΑΝΤ1 απο Υμμητό εκπαίμπει στο κανάλι 38 και όλες οι εξωτερικές συσκευές εικόνας με ενσωματομένο modulator (video-δορυφορικοί δέκτες-επίγειοι δέκτες,κλπ) βγάζουν το σήμα τους στο κανάλι 36, πολύ κοντά στον ANT1 και γι`αυτό το κακό σήμα.

ΛΥΣΗ

Απλή και χωρίς καθόλου κόστος. Μπαίνεις στο μενού του δέκτη και αλλάζεις το κανάλι εξόδου σε κάτι άλλο απο 21-69.Προσοχη γιατί μπορεί να χαλάσει άλλος σταθμός.πρέπει να πειραματιστείς με διάφορες αλλαγές. 'Η αν εχει επιλογή απενεργοποιήσε τελείως την έξοδο RF του δέκτη, όπως λέγεται.

 

Αν δεν τα καταφέρεις ρώτα ξανά ότι θές, υπάρχει και άλλη λύση.

 

 

 

Ευχαριστω πολυ.Θα το δοκιασω με πρωτη ευκαιρια εστω και σε μερικες μερες !!!:) :)

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μου φέρανε από Ιαπωνία την Sony DSC-T100...

Όλα καλά μέχρι που δοκίμασα να λειτουργήσω τη μηχανή...

 

Όλα στα Ιαπωνέζικά και πουθενά Αγγλικά...

 

Ξέρει κανείς πως θα καταφέρω να αλλάξω τη γλώσσα???

Στην αντιπροσωπεία της Ελλάδας θα την δεχτούν???

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Είμαι κάτοχος της βιντεοκάμερας Sony DSCR-HC40E εδώ και περίπου 2 χρόνια.

Από την ημέρα της αγοράς, και συγκεκριμένα την πρώτη λειτουργία της μηχανής μου εμφάνιζε μετά από λίγες ώρες χρήσης την ένδειξη Ε:41:00, η οποία συνοδευόταν από θόλωση της οθόνης, ιδιαίτερα έντονη... Παλαιότερα μόλις εμφανιζόταν η ένδειξη απλώς έσβηνα τη μηχανή και ξαναθέτοντάς τη σε λειτουργία όλα επανερχότανε στα φυσιολογικά. Τους τελευταίους 2 μήνες όμως το πρόβλημα είναι μόνιμο και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την κάμερα... Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει και πως μπορώ να το αντιμετοπίσω;Θα εκτιμούσα σε μια βοήθεια, από όποιον γνωρίζει. Ευχαριστώ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Είμαι κάτοχος της βιντεοκάμερας Sony DSCR-HC40E εδώ και περίπου 2 χρόνια.

Από την ημέρα της αγοράς, και συγκεκριμένα την πρώτη λειτουργία της μηχανής μου εμφάνιζε μετά από λίγες ώρες χρήσης την ένδειξη Ε:41:00, η οποία συνοδευόταν από θόλωση της οθόνης, ιδιαίτερα έντονη... Παλαιότερα μόλις εμφανιζόταν η ένδειξη απλώς έσβηνα τη μηχανή και ξαναθέτοντάς τη σε λειτουργία όλα επανερχότανε στα φυσιολογικά. Τους τελευταίους 2 μήνες όμως το πρόβλημα είναι μόνιμο και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την κάμερα... Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει και πως μπορώ να το αντιμετοπίσω;Θα εκτιμούσα σε μια βοήθεια, από όποιον γνωρίζει. Ευχαριστώ

Κοίταξε στο manual και δες τι σημαίνει ο συγκεκριμένος κωδικος σφάλματος,δλδ Ε:41:00.

Γράφει αναλυτικα τι σφάλμα είναι και πως μπορει να διορθωθει.

Μπορει κιολας να γραφει οτι πρέπει να επισκεφθεις καποιο sony center για επισκευη.

Link to comment
Share on other sites

GEORGEGX20VF αυτό ακριβώς μου γράφει. Απλώς θα ήθελα να ξέρω αν είναι δυνατό αν είναι κάτι σοβαρό, αν συμβαίνει συχνά αυτό, αν επιδιωρθώνεται και πόσο θα στοιχήσει περίπου. Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση ;)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μου φέρανε από Ιαπωνία την Sony DSC-T100...

Όλα καλά μέχρι που δοκίμασα να λειτουργήσω τη μηχανή...

 

Όλα στα Ιαπωνέζικά και πουθενά Αγγλικά...

 

Ξέρει κανείς πως θα καταφέρω να αλλάξω τη γλώσσα???

Στην αντιπροσωπεία της Ελλάδας θα την δεχτούν???

 

ποσο σου στοιχησε???εχει και αγγλικα δεν μπορει να μην εχει.αυτο που θα σου προτεινα ειναι να κατεβασεις το μανιουαλ απο το σαιτ της σονυ στα αγγλικα και να δεις που ειναι οι ρυθμισεις για αλλαγη γλωσσας.δεν μπορει να μην εχει αγγλικα.και εμενα κατι ΜΡ3 που μου φερανε ηταν στα κινεζικα αλλα ψαξε ψαξε το βρηκα.

παρεπιπτοντως επειδη ενδιαφερομαι και εγω για αυτη τη μηχανη πως σου φαινετε???αξιζει??370ε κανει εδω πλεον

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

την μηχανη την επιασα κι εγω προχτες στα χερια μου φιλε μου και δειχνει οτι αξιζει.

κι εγω πιστευω οτι θα εχει κι ελληνικα μεσα στο μενου ομως ειναι λιγο δυσκολο να τα βρεις οταν ειναι η γλωσσα στα κινεζικα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

λιγο δυσκολο να τα βρεις οταν ειναι η γλωσσα στα κινεζικα.

Ε, όχι και Κινέζικα... Ιαπώνικα είναι. Καμία σχέση η μία γλώσσα με την άλλη.

Φίλε μου, βγάλε screenshots με το κινητό σου να σου πω που θα πας για να αλλάξεις τη γλώσσα. (Ναι, γνωρίζω όσα Ιαπωνικά χρειάζονται)

...αυτά.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...