Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

aγορασα τη δευτερα το βραδυ ενα Gps bluetooth, απο πολυ αξιοπιστο καταστημα μιας και εχει περιπου 99,7% θετικα σχολια, και σε μιση τιμη απο οτι πωλουνται εδω μαζι με τα μεταφορικα.

 

πληρωσα αμεσως και την ιδια μερα μου εστειλε μηνυμα οτι το ταχυδρομησε. με δεδομενο οτι ερχεται απο χωρα εκτος ΕΕ, αλλα η αξια του ειναι μικρη-41 λιρες=58€- υπαρχει περιπτωση να πληρωσω τιποτα φορους, ΦΠΑ και τετοιες ιστοριες?.....σταλθηκε με registered airmail, δηλαδη συστημενο ε? καλο δεν ειναι αυτο σε σχεση με τα τελωνεια κλπ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

aγορασα τη δευτερα το βραδυ ενα Gps bluetooth, απο πολυ αξιοπιστο καταστημα μιας και εχει περιπου 99,7% θετικα σχολια, και σε μιση τιμη απο οτι πωλουνται εδω μαζι με τα μεταφορικα.

 

πληρωσα αμεσως και την ιδια μερα μου εστειλε μηνυμα οτι το ταχυδρομησε. με δεδομενο οτι ερχεται απο χωρα εκτος ΕΕ, αλλα η αξια του ειναι μικρη-41 λιρες=58€- υπαρχει περιπτωση να πληρωσω τιποτα φορους, ΦΠΑ και τετοιες ιστοριες?.....σταλθηκε με registered airmail, δηλαδη συστημενο ε? καλο δεν ειναι αυτο σε σχεση με τα τελωνεια κλπ?

Αν σημειώσει gift δηλαδή δώρο δε νομίζω να έχεις πρόβλημα για τόσο χαμηλό ποσό. Ναι συστημένο είναι αυτό που λες, αν έχεις και τον αριθμό συστημένου, μπορείς να το ελέγχεις από την σελίδα tracking των ΕΛΤΑ μόλις περάσει βέβαια τα ελληνικά σύνορα. ;)

http://212.205.82.71/trackandtrace

Link to comment
Share on other sites

Αν σημειώσει gift δηλαδή δώρο δε νομίζω να έχεις πρόβλημα για τόσο χαμηλό ποσό. Ναι συστημένο είναι αυτό που λες, αν έχεις και τον αριθμό συστημένου, μπορείς να το ελέγχεις από την σελίδα tracking των ΕΛΤΑ μόλις περάσει βέβαια τα ελληνικά σύνορα. ;)

http://212.205.82.71/trackandtrace

 

να πω την αληθεια δεν ξερω αν θα σημειωσει gift.... αλλα Ξαναδιαβαζοντας τη σελιδα του προιοντος παρατηρησα οτι ΔΕΝ στελνουν σε Βελγιο και Καναδα γιατι εκει εχουν προβληματα με τα τελωνεια, αναφεροντας οτι το παιρνω το πακετακι στο σπιτι...για να δουμε....:ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μεταφέρθηκε από το Chat and Fun στο Computing, αφού πρόκειται για υπηρεσία που προσφέρεται μέσω Internet και κατά συνέπεια κατατάσσεται στη δεύτερη από τις προαναφερθέντες περιοχές.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει μια συναλλαγη απο τις 22 φεβρουαριου,τα πραγματα ηρθαν μετα απο 2 βδομαδες και μετα απο δοκιμη 2-3 ημερων προχωρησα σε ουδετερη αξιολογηση.

Ο αλλος ο καραγκιοζης ομως δεν μου εκανε αξιολογηση ως οφειλε μιας και τον πληρωσα αμεσα,και αν και του εστειλα e-mail να με αξιολογηση δεν εκανε τιποτα.Τι να κανω τωρα??

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει μια συναλλαγη απο τις 22 φεβρουαριου,τα πραγματα ηρθαν μετα απο 2 βδομαδες και μετα απο δοκιμη 2-3 ημερων προχωρησα σε ουδετερη αξιολογηση.

Ο αλλος ο καραγκιοζης ομως δεν μου εκανε αξιολογηση ως οφειλε μιας και τον πληρωσα αμεσα,και αν και του εστειλα e-mail να με αξιολογηση δεν εκανε τιποτα.Τι να κανω τωρα??

Δυστυχώς αυτός είναι ο άγραφος νόμος στο ebay... Αν τους κάνουμε αρνητική/ουδέτερη αξιολόγηση, τότε ή δε θα μας δώσουν θετική ή θα μας βάλουν αρνητική κι αυτοί. Γιαυτό στο βωμό μιας μη θετικής μας πολλές φορές έχω υποχωρήσει και τους δίνω θετική.

 

Σε μια περίπτωση όμως όπου το προϊόν ήρθε μετά από 3μήνες έφαγε αρνητική (πού να ξέρω ότι θα έρθει 3 μήνες μετά) και ο καραγκιόζης μου έβαλε κι αυτός αρνητική! Βέβαια υπάρχει και η δυνατότητα ανταπάντησης στην αρνητική οπότε πρόσθεσα στο σχόλιο ότι αυτός μου έβαλε αρνητική επειδή του έβαλα εγώ πρώτος! Και πώς να μη του βάλω άλλωστε αφού δεν παρέλαβα τίποτα! Μετά μου ζήτησε να τις πάρουμε πίσω τις αρνητικές και δέχτηκα. :O

Link to comment
Share on other sites

Mou φαινεται θα του κανω σαμποταζ στις δημοπρασιες του...

Οπωσδηποτε θετικη δηλαδη? Τι το περασε? Ακου 2 εβδομαδες για ενα μικρο πακετακι απο αγγλια και να μην ειναι και αυτα που περιμενα.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν ειναι αυτα που περιμενες και πληρωσες (?) μεσω Paypal κανε dispute για items received not as described. Αφου βεβαια του πεις οτι δεν ειναι αυτο που ηθελες. Εκτοςεαν ειναι δικο σου λαθος, δηλαδη αυτος πουλησε αυτο που πουλησε και εσυ το αγορασες νομιζοντας οτι ειναι κατι αλλο...
Link to comment
Share on other sites

Vasika to kirio antikeimeno einai opos to ithela,se poli kali katastasi,kapoia aksesouar pou exei omos den einai opos eprepe/den doulevoun sosta.Den einai toso simasias ta aksesouar alla afou ta plirosa tha mporousan na einai sosta i na min iparxoun katholou kai na riksei tin timi.

Gi' afto kai tou enala oudeteri.

Alla aftos ofeile na valei thetiki.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Paidia geia sas,

An kai to tread einai gia ebay 8elo na kano mia erotisi mipos mporeite na me boh8hsete.

Loipon poulao kati sto fleamarket kai mou stelnei enas Rosos(opos leei) msg oti endiaferete kai 8elei na to steilo sthn South Africa ston gio tou, zhtontas mou parallhla kai acount no gia na plirosei meso ... UBA MONEY GRAM

"PLEASE SEND ME YOUR PERSONAL E-MAIL ADDRESS, WITH YOUR BANK DETAILS,I WILL HAVE THE MONEY FOR THE ITEM TRANSFERED INTO YOUR ACCOUNT THROUGH UBA MONEY GRAM "

H erotisi tora

Ti na kano? Den 8elo na doso ari8mo logariasmou....

Mporo na tou doso PAYPAL kai na plhrosei ekei kai ean nai ti tou dino? mono to onoma tou logariasmou mou?

PLS help ....

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

Paidia geia sas,

An kai to tread einai gia ebay 8elo na kano mia erotisi mipos mporeite na me boh8hsete.

Loipon poulao kati sto fleamarket kai mou stelnei enas Rosos(opos leei) msg oti endiaferete kai 8elei na to steilo sthn South Africa ston gio tou, zhtontas mou parallhla kai acount no gia na plirosei meso ... UBA MONEY GRAM

"PLEASE SEND ME YOUR PERSONAL E-MAIL ADDRESS, WITH YOUR BANK DETAILS,I WILL HAVE THE MONEY FOR THE ITEM TRANSFERED INTO YOUR ACCOUNT THROUGH UBA MONEY GRAM "

H erotisi tora

Ti na kano? Den 8elo na doso ari8mo logariasmou....

Mporo na tou doso PAYPAL kai na plhrosei ekei kai ean nai ti tou dino? mono to onoma tou logariasmou mou?

PLS help ....

Φυσικά και δεν θα του δώσεις αριθμό λογαριασμού και κανένα "ευαίσθητο" στοιχείο! Μου μυρίζει μεγάλη απάτη, πολλές απάτες έχουν σαν βάση χρήστες από την Αφρική. Οι μεγαλύτερες απάτες έχουν γίνει με Western Union και MoneyGram. Για να είσαι καλυμμένος ζήτα του να πληρώσει με paypal, αν και η άποψή μου είναι ξέχασέ τον να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου.

Δες εδώ

http://pages.ebay.co.uk/safetycentre/moneytransfer.html

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν θα του δώσεις αριθμό λογαριασμού και κανένα "ευαίσθητο" στοιχείο! Μου μυρίζει μεγάλη απάτη, πολλές απάτες έχουν σαν βάση χρήστες από την Αφρική. Οι μεγαλύτερες απάτες έχουν γίνει με Western Union και MoneyGram. Για να είσαι καλυμμένος ζήτα του να πληρώσει με paypal, αν και η άποψή μου είναι ξέχασέ τον να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου.

Δες εδώ

http://pages.ebay.co.uk/safetycentre/moneytransfer.html

THK U

Gia PayPal ti tou dino? mono onoma tou account?

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

Gia PayPal ti tou dino? mono onoma tou account?

μόνο το e-mail που έχεις δώσει στο paypal χρειάζεται, ΤΙΠΟΤΑ άλλο!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα την πρώτη αγορά μου απο ebay.co.uk (sandisc 2gb ultra II) 65euro απο 100% seller, Ελπίζω όλα να πάνε καλά...

 

Ελπιζω οχι απο κινεζο...

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν θα του δώσεις αριθμό λογαριασμού και κανένα "ευαίσθητο" στοιχείο!

Ημαρτον ρε παιδια... Από πότε ο αριθμός λογαριασμού μιας τράπεζας είναι ευαίσθητο στοιχείο; :blink: Τι μπορεί να κάνει κάποιος με μόνο τον αριθμό λογαριασμού πλην κατάθεσης; Απάντηση: ΤΙΠΟΤΑ.

 

Να λέγαμε για αριθμό πιστωτικής τότε ναι, αυτόν μην τον δίνετε. Αλλά για αριθμό λογαριασμού δεν υπάρχει κανένας φόβος.

Link to comment
Share on other sites

Ημαρτον ρε παιδια... Από πότε ο αριθμός λογαριασμού μιας τράπεζας είναι ευαίσθητο στοιχείο; :blink: Τι μπορεί να κάνει κάποιος με μόνο τον αριθμό λογαριασμού πλην κατάθεσης; Απάντηση: ΤΙΠΟΤΑ.

 

Να λέγαμε για αριθμό πιστωτικής τότε ναι, αυτόν μην τον δίνετε. Αλλά για αριθμό λογαριασμού δεν υπάρχει κανένας φόβος.

Μια συμβουλή έδωσα στον φίλο, για το συγκεκριμένο e-mail που δέχτηκε και μου φάνηκε σαν απάτη. Έχουν γίνει πολλά με Western Union. Μπορεί ο φίλος να έδινε τον λογαριαμό, και να φαινόταν από Western Union ότι πήγαν τα χρήματα, και τελικά χρήματα δεν μπήκαν! Γι'αυτό το είπα! Καλύτερα να προσέχεις για να έχεις.

Φυσικά ο καθένας πράτει όπως νομίζει καλύτερα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

Egw tin epatha me seller pou elege oti itan apo UK kai telika ta DVD ta estelne o "sineteros" tous apo Malaysia!!! Fysika ta DVD itan PAAAARA polli kales antigrafes! Ekana ton stauro mou kai ton sinexarika gia tin polli kali douleia pou ekane me ta copies (ton prodwse to sima tou DVD9 pou eixe panw to discaki kai otan to evala sto pc itan 4.5GB LOL) kai tautoxrona tou zitisa e3igiseis... ekane ta panta gia na kalipsei ta akalipta kai ton ekana na mou steilei akoma ena DVD gia na me kanei na to 3exasw to olo thema :)

 

Anyway sto thema mas, oxi apo kinezo giati den einai a3iopistoi kai einai kai hard-to-find meta tin agora! Alla afou eixe 100% mallon tha eisai OK!

 

Kati allo! Akousa polla gia tin Paypal pou se themata fraud sou vgazei to ladi mexri na sou dwsei refund! Egw anafera kapoion apatewna pou ypotithetai mou eixe steilei 2 fores ena item kai telika oute mia fora to esteile! Ton kateggila kai mou edwse refund! Mesa se 10 meres 3ekatharisa mazi tou! Paypal power!

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές πήρα κάτι από κίνα, το προϊόν δεν ήταν καλό. ΠΧ, μια μπαταρία για το Motorola, μου κρατούσε μισό χρόνο από την κανονική.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

γιατί αυτό;:blink:

Εχω την εντύπωση γιατί πριν κανα 2 μήνες κάτι έλεγαν για κάρτες απο κίνα που ήταν μαιμού, δε θυμάμαι ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Ma to 80% twn proiontwn ekei katw einai maimou.. kante ena search gia epitrapezious fortistes gia nokia.. :lol:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...