Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αν κάνει όλες τις ερωτήσεις κλπ, αν εμφανίσει πρόβλημα το ebay τον δικαιώνει και δέχεται επιστροφή. Όπως έγραψα, προσωπικά, ως αγοραστής ποτέ δεν είχα πρόβλημα... Μόνο ως πωλητής... Π.χ. έγραφα κάτι που πουλούσα, ότι είναι χωρίς μπαταρία στην περιγραφή κι ο άλλος δεν μπήκε καν στον κόπο να το διαβάσει ή έστω να με ρωτήσει και μετά μου ζητούσε επιστροφή ή αποζημίωση επειδή δεν είχε μπαταρία...

 

Ο συμφορουμίτης εδώ ας τα ρωτήσει όλα στον πωλητή, ώστε να είναι όλα ξεκάθαρα (π.χ. αν υπάρχει φθορά, πρόβλημα, ή εγγύηση, τελωνεία κλπ) και μετά καλύπτεται από ebay και PayPal ό,τι κι αν γίνει. Ως προς την εγγύηση, αν π.χ. υπάρχει πανευρωπαϊκή εγγύηση, ας ρωτήσει και στην αντιπροσωπεία αν την δέχονται κλπ. Αλλά όλες αυτές είναι ερωτήσεις που κάνεις έτσι κι αλλιώς όταν παίρνεις μεταχειρισμένη συσκευή π.χ. από μικρές αγγελίες, απλά το ebay σου δίνει και προστασία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ξέχασα να σε ρωτήσω, Ευρώπη εννοείς ΕΕ/Ελβετία και Ην. Βασ? Ή γενικά; Γιατί εκτός των χωρών αυτών υπάρχει τελωνείο, π.χ. είχα πουλήσει κάτι Νορβηγία και ήθελε να συμπληρώσω ειδικά έντυπα για τελωνεία κλπ...

 

ηνωμενο βασιλειο,αλλα για να ειμαι ειλικρινεις δεν ηξερα οτι στις αλλες ευρωπαικες εχει τελωνειο..δεν ειναι η πρωτη αγορα οπως ειπε καποιος πιο πανω,εχω ξαναγορασει κινητο και ειχα ριξει ενα τριημερο διαβασμα για το ebay,απλα πρεπει να διαβασω κ αλλα πραγματα και γενικα ηθελα να δω και γνωμες αλλων για αυτο π θελω να κανω.

Link to comment
Share on other sites

ηνωμενο βασιλειο,αλλα για να ειμαι ειλικρινεις δεν ηξερα οτι στις αλλες ευρωπαικες εχει τελωνειο..δεν ειναι η πρωτη αγορα οπως ειπε καποιος πιο πανω,εχω ξαναγορασει κινητο και ειχα ριξει ενα τριημερο διαβασμα για το ebay,απλα πρεπει να διαβασω κ αλλα πραγματα και γενικα ηθελα να δω και γνωμες αλλων για αυτο π θελω να κανω.

 

Μέχρι τέλος της χρονιάς δεν έχει τελωνείο για Βρετανία. Μετά όλα είναι ανοιχτά λόγω Brexit... ΕΕ και Ελβετία θα συνεχίσουν να μη χρειάζονται τελωνείο πάντως.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Υπάρχει κάποιος τρόπος να επικοινωνήσω με ebay? Η επιλογή Ask us to step in δεν έχει εμφανιστεί ακόμη παρά το πέρας των 3 ημερών.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να επικοινωνήσω με ebay? Η επιλογή Ask us to step in δεν έχει εμφανιστεί ακόμη παρά το πέρας των 3 ημερών.

 

στο Αγγλικο εχει chat αλλα οχι 24/7. δοκιμασε αυριο πρωι αν σου εχει βγαλει την επιλογη εδω

https://www.ebay.co.uk/help/home

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στο Αγγλικο εχει chat αλλα οχι 24/7. δοκιμασε αυριο πρωι αν σου εχει βγαλει την επιλογη εδω

https://www.ebay.co.uk/help/home

 

Ευχαριστώ! Εδώ λέει ότι το όριο είναι 8 εργάσιμες και μετά μπορώ να ζητήσω από το ebay βοήθεια. Ίσως το άλλαξαν από 3 σε 8 λόγω κορόνας... Οι εργάσιμες είναι υποθέτω από την τελευταία απάντηση του πωλητή όχι τη δική μου σωστά;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

βοηθεια σχετικα με τι χρειαζεσαι? τωρα που κοιταξα δεν εχουν ενεργο το chat μονο email σε αφηνει να στειλεις αν πατησεις σε καποιο help article
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

βοηθεια σχετικα με τι χρειαζεσαι? τωρα που κοιταξα δεν εχουν ενεργο το chat μονο email σε αφηνει να στειλεις αν πατησεις σε καποιο help article

 

Ένας μου έστειλε χαλασμένη συσκευή και δεν απαντάει πια... Τελευταία φορά που απάντησε ήταν 6 Αυγούστου, αλλά το ask us to step in δεν έχει εμφανιστεί ακόμη στο return case που άνοιξα...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικά το 2020 είναι γρουσούζικο και στις αγορές. Μετά την αγορά χαλασμένου κινητού πριν 2 μήνες, όπου το ebay δεν μπορούσε να με αποζημιώσει γιατί λέει έγινε μέσω τραπεζικής συναλλαγής, τώρα παρήγγειλα ανταλλακτικό και παρέλαβα σφραγγισμένο άδειο φάκελο με τον κωδικό εντοπισμού που έδωσε ο πωλητής. Άνοιξα υπόθεση και ενώ αρχικά το ebay μου έγραψε ότι θα μου επιστρέψει τα χρήματα εντός 48 ωρών, ο πωλητής έκανε ένσταση και μου έστειλε μήνυμα ότι τελικά το ebay άλλαξε την απόφαση και δικαίωσε εκείνον!

 

Έχουν περάσει 3 εργάσιμες από την αρχική απόφαση του ebay και εγώ δεν έχω λάβει ούτε τα χρήματα, ούτε μια ενημέρωση από το ebay ότι άλλαξε την απόφαση, ούτε φυσικά και το ανταλλακτικό. Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; Μπορώ να κάνω ένσταση επάνω στην ένσταση του πωλητή; Μου κάνει εντύπωση πάντως γιατί μέχρι τώρα το ebay δικαίωνε τους αγοραστές και έκανα παράπονα ότι με είχε αδικήσει κατά καιρούς ως πωλητή μιας και ήμουν ακριβής στην περιγραφή. Τώρα πώς είναι δυνατόν να στέλνει ο άλλος άδειο φάκελο και να δικαιώνεται από πάνω;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το 2020 είναι γρουσούζικο και στις αγορές. Μετά την αγορά χαλασμένου κινητού πριν 2 μήνες, όπου το ebay δεν μπορούσε να με αποζημιώσει γιατί λέει έγινε μέσω τραπεζικής συναλλαγής, τώρα παρήγγειλα ανταλλακτικό και παρέλαβα σφραγγισμένο άδειο φάκελο με τον κωδικό εντοπισμού που έδωσε ο πωλητής. Άνοιξα υπόθεση και ενώ αρχικά το ebay μου έγραψε ότι θα μου επιστρέψει τα χρήματα εντός 48 ωρών, ο πωλητής έκανε ένσταση και μου έστειλε μήνυμα ότι τελικά το ebay άλλαξε την απόφαση και δικαίωσε εκείνον!

 

 

 

Έχουν περάσει 3 εργάσιμες από την αρχική απόφαση του ebay και εγώ δεν έχω λάβει ούτε τα χρήματα, ούτε μια ενημέρωση από το ebay ότι άλλαξε την απόφαση, ούτε φυσικά και το ανταλλακτικό. Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; Μπορώ να κάνω ένσταση επάνω στην ένσταση του πωλητή; Μου κάνει εντύπωση πάντως γιατί μέχρι τώρα το ebay δικαίωνε τους αγοραστές και έκανα παράπονα ότι με είχε αδικήσει κατά καιρούς ως πωλητή μιας και ήμουν ακριβής στην περιγραφή. Τώρα πώς είναι δυνατόν να στέλνει ο άλλος άδειο φάκελο και να δικαιώνεται από πάνω;

 

Μα γράφεις κάποια πράγματα που δεν έχουν να κάνουν με την χρονιά ή με το Εβαυ.

 

Καταρχήν τι θα πει "λέει έγινε μέσω τραπεζικής συναλλαγής" ;

Το έκανες έτσι ή όχι;

Αν ναι, μόνος σου καηκες.

 

Προσωπικά δεν έχω χάσει ποτέ ένσταση και πάντα παίρνω τα λεφτά πίσω.

Άρα κάτι δεν έκανες σωστά. Δεν φταίει ούτε η χρόνια, ούτε κάτι άλλο. Ψάξε και δες πώς να χειρίζεσαι σωστά αυτά τα θέματα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μα γράφεις κάποια πράγματα που δεν έχουν να κάνουν με την χρονιά ή με το Εβαυ.

 

Καταρχήν τι θα πει "λέει έγινε μέσω τραπεζικής συναλλαγής" ;

Το έκανες έτσι ή όχι;

Αν ναι, μόνος σου καηκες.

 

Προσωπικά δεν έχω χάσει ποτέ ένσταση και πάντα παίρνω τα λεφτά πίσω.

Άρα κάτι δεν έκανες σωστά. Δεν φταίει ούτε η χρόνια, ούτε κάτι άλλο. Ψάξε και δες πώς να χειρίζεσαι σωστά αυτά τα θέματα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Ότι η χρονιά είναι εντελώς γρουσούζικη είναι παγκόσμιο φαινόμενο, δεν αναφέρομαι μόνο στο ebay. ;)

 

Για την αγορά κινητού που είχα κάνει τότε, ο πωλητής έδινε μόνο μέσω τράπεζας. Οπότε δεν είχα άλλη επιλογή πληρωμής... Εκείνο οκ, το ebay ακόμη και να του δείξεις τη τραπεζική συναλλαγή δεν σε καλύπτει, αυτό δεν το γνώριζα τότε...

 

Για τώρα όμως που έγινε μέσω κάρτας/PayPal υπάρχει η ασφάλεια, αλλά ο πωλητής έκανε ένσταση και μου είπε ότι τελικά δικαιώθηκε εκείνος. Πώς γίνεται αυτό; Έβγαλα φωτογραφία τον άδειο φάκελο με την ετικέτα του ταχυδρομείου και τον κωδικό εντοπισμού που είχε ήδη δώσει στο ebay. Δίπλα έβαλα και μια εφημερίδα της ημέρας για να φαίνεται η ημερομηνία παραλαβής. Τι άλλο να κάνω πια;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Εχεις το δικαιωμα να κάνεις καταγγελία στην τράπεζα σου.
Link to comment
Share on other sites

γιατί είναι τόσο ακριβά τα μεταφορικά στο ebay σε σχέση με AliExpress?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γιατί είναι τόσο ακριβά τα μεταφορικά στο ebay σε σχέση με AliExpress?
Πολύ γενική ερώτηση.

Μιλάμε για αποστολές από Κίνα ή συγκρίνεις πχ αποστολή από Αγγλία με αποστολή από Κίνα;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

γιατί είναι τόσο ακριβά τα μεταφορικά στο ebay σε σχέση με AliExpress?

 

Όντως γενική ερώτηση. Αν πρόκειται για ίδια χώρα αποστολής και ίδια αγαθά, τότε μόνο μπορείς να συγκρίνεις. Αν σε τέτοια περίπτωση έχει μεγάλη διαφορά, τότε ίσως ο πωλητής στο ebay προσπαθεί να καλύψει τα έξοδα ebay αυξάνοντας τα μεταφορικά (δεν ξέρω βέβαια πόσα είναι τα έξοδα στο Aliexpress)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

μια ενημέρωση σχετικά με την εξέλιξη της τελευταίας υπόθεσης που είχα στο ebay. Κάτι που με εξέπληξε και δεν ήξερα ότι μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο. Το ebay δικαίωσε και τις δύο πλευρές! Αν και αρχικά μου έκανε επιστροφή, τελικά επέστρεψε χρήματα και στον πωλητή χωρίς να μου τα αφαιρέσει. Σε αυτή την περίπτωση το ίδιο το ebay ζημιώνεται ως εγγυητής. Αλλά δεν γνώριζα ότι μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλησπερα εδω και πανω απο 1 μηνα εχω παρει απο ebay απο γερμανια 2 μπαταριες για το γερανακι της μητερας μου που εχει αναπηρια και με αυτο την σηκωνω . Τις ειχα ξανα παρει και πριν 3-4 χρονια και κρατησαν περισσοτερο απο οτι στην Ελλαδα .

Καλεσα πριν το πασχα με τον κωδικο αποστολης της dhl την εξυπηρετηση πελατων της DHL και ρωτησα ξερω οτι εχει φτασει στην Ελλαδα ολα καλα ; ναι μου λεει θα παρετε να κανονισετε την παραδοση και μου δινει ενα νεο tracking number και να μιλησω με την dhl express και παιρνω τηλεφωνο και βαζω τον κωδικο μου λεει οτι το δεμα ειναι δρομολογημενο προς παραδοση. Το αφησα και μιλησα ξανα αυτην την εβδομαδα επειδη δεν ειχα καμια ενημερωση και μου λενε οτι γυριζει πισω το δεμα απο τις 29/4 εχει φυγει , αρχισα να τους λεω πατε ;καλα; αφου ειχα βαλει και αριθμο τηλεφωνου και μου λεει οι Γερμανοι δεν βαζουνε αριθμο τηλεφωνου , αλλα ουτε email λογω προσωπικων δεδομενων. Το κουλο επισης ειναι οτι το πηρε η acs και ενω ηξερε το επωνυμο και την διευθυνση δεν το εφερε και το εστειλε πισω.. και μου λεει και η κοπελα στην dhl express οτι δεν παραδιδουμε σε ταχυδρομικη θυριδα.

Τι να πω εχω απογοητευτει διοτι τις θελω αμεσα!! αλλα εχουν αργησει παρα πολυ ! . Τους εστειλα μυνημα στο ebay και μου ειπανε οτι θα δουνε .. δεν βλεπω να βγαζω ακρη.

Εχει αντιμετωπισει κανενας κατι τετοιο; αμα δεν τις παρω μπορων παρω τα χρηματα μου πισω;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτονόητο ότι καμμία ιδιωτική εταιρεία δεν μπορει να παραδώσει σε ταχυδρομική θυρίδα των ΕΛΤΑ . Πως μπορούσε αυτό να γίνει ; Να μπει στο ταχυδρομείο και να ανήξει την θυρίδα σου ; .

Μην χρησιμοποιείς λοιπόν θυρίδα για αντικείμενα που έρχονται με κούριερ ή που δεν ξέρεις με πιον θα έρθουν.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτονόητο ότι καμμία ιδιωτική εταιρεία δεν μπορει να παραδώσει σε ταχυδρομική θυρίδα των ΕΛΤΑ . Πως μπορούσε αυτό να γίνει ; Να μπει στο ταχυδρομείο και να ανήξει την θυρίδα σου ; .

Μην χρησιμοποιείς λοιπόν θυρίδα για αντικείμενα που έρχονται με κούριερ ή που δεν ξέρεις με πιον θα έρθουν.

 

ναι σωστο αυτο, εκανα λαθος με την θυρισα αλλα γιατι δεν φαινεται το τηλεφωνο μου και δεν το βαζουνε για να μπορουνε να επικοινωνησουνε μαζι μου; εκει βιδωσα με τα προσωπικα στοιχεια αλλα και με την acs που ενω ηξερε που θα γινει η παραδοση το εστειλε πισω οτι και να ειναι χρονια με ξερουνε το επωνυμο μου.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

ναι σωστο αυτο, εκανα λαθος με την θυρισα αλλα γιατι δεν φαινεται το τηλεφωνο μου και δεν το βαζουνε για να μπορουνε να επικοινωνησουνε μαζι μου; εκει βιδωσα με τα προσωπικα στοιχεια αλλα και με την acs που ενω ηξερε που θα γινει η παραδοση το εστειλε πισω οτι και να ειναι χρονια με ξερουνε το επωνυμο μου.

Πάντως αυτό με τα τηλέφωνα ότι δεν βάζουν Γερμανοί είναι ψέμα, εκτός αν άλλαξε τον τελευταίο μήνα.

Πριν ένα μήνα μου έστειλε ο αδελφός μου δέμα και είχε κανονικά το τηλέφωνο μου πάνω, μάλιστα ο αδελφός μου με είχε ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πάντως αυτό με τα τηλέφωνα ότι δεν βάζουν Γερμανοί είναι ψέμα, εκτός αν άλλαξε τον τελευταίο μήνα.

Πριν ένα μήνα μου έστειλε ο αδελφός μου δέμα και είχε κανονικά το τηλέφωνο μου πάνω, μάλιστα ο αδελφός μου με είχε ενημερώσει.

 

σε ευχαριστω , τωρα τι κανω;

εκανα αιτημα refund στο ebay αλλα τιποτα το ιδιαιτερο , τους εστειλα μυνημα ειπανε οτι θα το δουνε και καμια νεοτερη απαντηση πχ νεος κωδικος αποστολης . Τωρα τι κανω; χανω τα λεφτα μου ; . πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο με το ebay.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Πλήρωσες με paypal? Αν φαίνεται στο tracking number οτι δε παρελαβες, 99% θα πάρεις πίσω τα χρήματα σου.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πλήρωσες με paypal? Αν φαίνεται στο tracking number οτι δε παρελαβες, 99% θα πάρεις πίσω τα χρήματα σου.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ναι πληρωσα με paypall στο ebay.

ναι φαινεται κανονικα οτι επιστραφηκε πισω . Τωρα τι πρεπει να κανω;

πρεπει να ενημερωσω το paypall ; δεν το σκεφτηκα καν , ενημερωσα το ebay και επικοινωνησα με τον πωλητη μεσα απο το ebay. Δεν θυμηθηκα καν το paypall ,μπηκα στο paypall και βρηκα την αγορα 59,98 ευρω και λεει οτι : << Χρειάζεστε βοήθεια;

Αν προκύψει πρόβλημα, φροντίστε να επικοινωνήσετε με τον πωλητή μέσω της PayPal έως τις 25 Σεπτεμβρίου 2021. Ενδέχεται να πληροίτε τις προϋποθέσεις για την Προστασία αγοραστή.>>. Να πατησω αναφορα προβλήματος στο paypall ; και τι κανω ; μετα ; δεν μου εχει ξανα γίνει κατί τέτοιο.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ποτέ έστειλες αίτημα στο ebay?

Αν θες ανέβασε σκρινσοτ με τη συνομιλία.

Καλό θα είναι πρώτα να βγει εκεί ένα αποτέλεσμα και αν δε σε ικανοποιεί πας μεσω παυπαλ

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ποτέ έστειλες αίτημα στο ebay?

Αν θες ανέβασε σκρινσοτ με τη συνομιλία.

Καλό θα είναι πρώτα να βγει εκεί ένα αποτέλεσμα και αν δε σε ικανοποιεί πας μεσω παυπαλ

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

καλησπερα

εστειλα στο ebay

και η ο πωλητης μου απαντησε στα γερμανικα << "Überprüfung läuft Ware ist nicht zurück gekommen nach dem Eintrag Rücksendung ging das Paket nicht weiter." >> δηλαδη "Ο έλεγχος βρίσκεται σε εξέλιξη. Τα εμπορεύματα δεν επέστρεψαν. Το πακέτο δεν προχώρησε μετά την καταχώριση" Επιστροφή. " . Ενω του ειχα στειλει οτι το δεμα εχει επιστραφει αυτος ισχυριζεται οτι δεν το εχει λαβει, προχτες του εστειλα και μου απαντησε εχτες . Τωρα τι κανω; περιμενω; . παλι καλα που μου απαντησε.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...