Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να 'σαι καλά για την απάντηση.Οπότε παρακολουθώ το δεύτερο tracking number πλέον και όχι το αρχικό?Ωστόσο δεν πρέπει να είναι τούρκικο γιατί στο τέλος του αριθμού μου βγάζει TW και το αναγνωρίζει ως Ταϊβάν.

 

ναι αν ειναι ετσι εχεις δικιο απλα εμενα σε ολα που εβγαζε το "Last mile=> Destination country post" πηγαιναν Τουρκια.

καλο site για παρακολουθηση ειναι το http://parcelsapp.com

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Έχετε πάρει είδηση ότι γράφετε σε λάθος θέμα;

Εδώ είναι για το ΕΒΑΥ.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ειχα πουλησει ενα ρολοι μεσω ebay

 

Σαν τελευταιο γεγονος στο tracking εχει μεινει "DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE"

 

Ο αγοραστης ανοιξε case στο ebay, τον αποζημιωσε και τωρα μου ζητανε να πληρωσω.

 

Εχω εχω παραλαβει ενα σωρο πραγματα και σπανια το tracking φτανει στο delivered.

 

η επικοινωνια με τον αγοραστη ειναι ανυπαρκτη, δεν απανταει σε κανενα μηνυμα μου. Αν αυτος εχει παραλαβει η να το παραλαβει αργοτερα τι γινεται.

 

Αν δεν πληρωσω τι κυρωσεις μπορει να εχω;

 

Πως μπορω να διαμαρτυρηθω στο ebay;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Ειχα πουλησει ενα ρολοι μεσω ebay

 

 

 

Σαν τελευταιο γεγονος στο tracking εχει μεινει "DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE"

 

 

 

Ο αγοραστης ανοιξε case στο ebay, τον αποζημιωσε και τωρα μου ζητανε να πληρωσω.

 

 

 

Εχω εχω παραλαβει ενα σωρο πραγματα και σπανια το tracking φτανει στο delivered.

 

 

 

η επικοινωνια με τον αγοραστη ειναι ανυπαρκτη, δεν απανταει σε κανενα μηνυμα μου. Αν αυτος εχει παραλαβει η να το παραλαβει αργοτερα τι γινεται.

 

 

 

Αν δεν πληρωσω τι κυρωσεις μπορει να εχω;

 

 

 

Πως μπορω να διαμαρτυρηθω στο ebay;

Σε τι χώρα το έστειλες;

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε τι χώρα το έστειλες;

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Βολιβια, γιατι; Εχει σημασια;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς σου ζητάνε να πληρώσεις ;

 

Ο αγοραστης ανοιξε case οτι δεν παρελαβε, το ebay του εδωσε πισω τα λεφτα που πληρωσε και τωρα το ebay μεσω του paypal μου ζηταει να επιστρεψω τα λεφτα που πηρα.

 

Το θεμα ειναι οτι θα πληρωσω λεφτα και δεν θα εχω ουτε το ρολοι μου.

 

Γι αυτο ρωταω, αν δεν βαλω λεφτα στο Paypal και κατα συνεπεια στο ebay, τι κυρωσεις μπορει να εχω;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Ο αγοραστης ανοιξε case οτι δεν παρελαβε, το ebay του εδωσε πισω τα λεφτα που πληρωσε και τωρα το ebay μεσω του paypal μου ζηταει να επιστρεψω τα λεφτα που πηρα.

 

Το θεμα ειναι οτι θα πληρωσω λεφτα και δεν θα εχω ουτε το ρολοι μου.

 

Γι αυτο ρωταω, αν δεν βαλω λεφτα στο Paypal και κατα συνεπεια στο ebay, τι κυρωσεις μπορει να εχω;

 

Όταν λες άνοιξε case, αυτό δεν σημαίνει ότι σου ζήτησε επιστροφή; Να σου στείλει πίσω το ρολόι και εσύ τα χρήματα; Μου το είχε κάνει κι εμένα ένας, αλλά μου επιστράφηκε το αντικείμενο και απλά χρεώθηκα τα αρχικά έξοδα αποστολής (και εκείνος τα έξοδα επιστροφής)

 

Όσο για το PayPal, αν έχεις συνδέσει τραπεζικό λογαριασμό ή κάρτα μπορεί και να σου τα πάρουν αυτόματα...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες άνοιξε case, αυτό δεν σημαίνει ότι σου ζήτησε επιστροφή; Να σου στείλει πίσω το ρολόι και εσύ τα χρήματα; Μου το είχε κάνει κι εμένα ένας, αλλά μου επιστράφηκε το αντικείμενο και απλά χρεώθηκα τα αρχικά έξοδα αποστολής (και εκείνος τα έξοδα επιστροφής)

 

Όσο για το PayPal, αν έχεις συνδέσει τραπεζικό λογαριασμό ή κάρτα μπορεί και να σου τα πάρουν αυτόματα...

 

Με τον αγοραστη δεν υπαρχει καμια επικοινωνια, δεν απανταει σε κανενα μηνυμα μου. Οποτε αυτος ζητησε εξ αρχης refund απο το ebay.

 

Αν ακυρωσω την καρτα η οποια ετσι κι αλλιως δεν εχει χρηματα μεσα, υπαρχει περιπτωση να εχω αλλη κυρωση;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Θα ζητήσεις από το Ebay την προστασία πωλητή εφόσον έχεις να επειδείξης απ'οδειξη συστημένου.
Link to comment
Share on other sites

Το οτι δέν απαντάει ο τύπος είναι υπέρ σου.Απο την ωρα που το case ανοιχτηκε το ebay παρακολουθει την συνομιλία σας και φυσικά το tracking του πακέτου.Αν ειναι σκαμ θα αποδειχτεί πολύ γρήγορα εφόσον ο τυπος σε αγνοεί αυτο λειτουργεί υπερ σου εφόσον τα έκανες όλα σωστά.Αυτός είναι υποχρεωμένος να στείλει το ρολόι όπως και να έχει.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Θα ζητήσεις από το Ebay την προστασία πωλητή εφόσον έχεις να επειδείξης απ'οδειξη συστημένου.

 

Αυτο πως γινεται; Ηδη στο Paypal υπαρχει αρνητικο υπολοιπο.

 

Το οτι δέν απαντάει ο τύπος είναι υπέρ σου.Απο την ωρα που το case ανοιχτηκε το ebay παρακολουθει την συνομιλία σας και φυσικά το tracking του πακέτου.Αν ειναι σκαμ θα αποδειχτεί πολύ γρήγορα εφόσον ο τυπος σε αγνοεί αυτο λειτουργεί υπερ σου εφόσον τα έκανες όλα σωστά.Αυτός είναι υποχρεωμένος να στείλει το ρολόι όπως και να έχει.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

Εγω τι κανω τωρα;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι σου ζητάνε.

Το ebay το paypal ; ποιός ζητάει χρήματα και γιατί.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι σου ζητάνε.

Το ebay το paypal ; ποιός ζητάει χρήματα και γιατί.

Το ebay χρεωσε τολογαριασμό μου στο paypal, επειδή επεστρεψε στον αγοραστη τα λεφτα που πλήρωσε. Τωρα εγω κανονικά πρεπει να βαλω λεφτα στη visa μου για τα παρει το paypal.

 

Και ρωταω τι θα γινει αν δεν βαλω χρηματα ή πως αλλιως μπορω να κινηθω;

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Μέσα απο το support ζήτα να σε καλέσουν τηλεφωνικά και θα βγάλεις άκρη.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

αν κερδισω αντικειμενο σε δημοπρασια που δεν αναφερει ο πωλητης αν το στελνει Ελλαδα τι γινεται?

Υποχρεωνομαι να το παρω οσα μεταφορικα και να βαλει?

εννοειται εχω στειλει μηνυμα αλλα δεν απαντησε και ληγει η δημοπρασια σε λιγες ωρες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις υποχρεώνεσαι ?

Δεν σε υποχρεώνει κανείς να βάλεις το χέρι στην τσέπη.

Λές στον πωλητή ότι δεν ενδιαφερεσαι πλέον και ζητάς ακύρωση.

Link to comment
Share on other sites

δε με καταλαβες.. αν κερδισω το αντικειμενο π.χ. στα 20 ευρω και μου πει τα μεταφορικα απο Γερμανια ειναι αλλα 20 πληρωνε τι καλυψη εχω απο ebay αν ζητησω ακυρωση?

μεταφορικα εχει μονο για Γερμανια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καμμία απολύτως κάλυψη δεν χρειάζεσαι.

Δεν θα πληρώσεις και θα ζητήσεις ακύρωση.

Αρνητική σε αγοραστή δεν μπαίνει. Οπότε σε τι να σε καλύψει το Ebay ;

Link to comment
Share on other sites

δε πληρωνεις και απλα θα υποστεις τις οποιες συνεπειες απληρωτου αντικειμενου αν ανοιξει case ο πωλητης

 

https://www.ebay.com/help/policies/payment-policies/unpaid-item-policy?id=4271

 

το θεμα ειναι αν το ebay θα δεχτει την αιτιολογια σου οτι δεν ηξερες το κοστος αποστολης απο πριν ή θα πει στον πωλητη οτι ειναι υποχρεομενος να βαλει shipping cost αφου δεχεται δημοπρατηση απο αλλη χωρα.

Edited by dkostas
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Πριν κανά δίμηνο είχα παραγγείλει μία θήκη για το κινητό της μάνας μου από Κίνα μέσω Ebay. Ο πωλητής εφόσον πλήρωσα, δεν την έστειλε και δεν απαντούσε στα μηνύματά μου. Στο τελευταίο μήνυμα του είπα ότι θέλω refund και αν δεν απαντήσει θα απευθυνθώ στο PayPal. Τελικά μετά από μία μέρα το Ebay μου έδειξε full refunded. Και εδώ αρχίζει η ερώτησή μου.

 

Το refund έγινε στις 6 Μαρτίου και φάνηκε αμέσως στις κινήσεις του Paypal και στις κινήσεις της κάρτας μου που έχω συνδεδεμένη εκεί. Η κάρτα μου είναι η Cosmote prepaid της Εθνικής. Το θέμα είναι ότι τα λεφτά δεν μπήκαν πίσω. Διάβασα στο Ebay και στο PayPal ότι για να δείς τα λεφτά στο λογαριασμό σου μπορεί να περάσουν έως και 30 μέρες. Εργάσιμες εννοεί? Γιατί στις 6 Απριλίου θα έχουν περάσει οι ημέρες από το refund. Μου κάνει εντύπωση γιατί παλιότερα στο Banggood που μου είχαν κάνει refund, τα λεφτά είχαν μπεί σε τρείς μέρες περίπου. Αν δεν μπούν τελικά τα λεφτά, να επικοινωνήσω με τον πωλητή, το Ebay-Paypal ή την Εθνική?

Edited by Brolas
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τα χρήματα φάνηκαν αμέσως στην κάρτα σου τι άλλο περιμένεις ;
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τα χρήματα φάνηκαν αμέσως στην κάρτα σου τι άλλο περιμένεις ;

 

Έχεις δίκιο,δεν το διατύπωσα σωστά.Φάνηκαν τα λεφτά στις κινήσεις του Paypal και της κάρτας,αλλά τα λεφτά δεν μπήκαν ποτέ στην κάρτα.Η κάρτα αυτή έχει πάντα σχεδόν μηδενικό υπόλοιπο για να μπορώ να την παρακολουθώ,και παρόλο που το refund φαίνεται στις κινήσεις της,το υπόλοιπο παραμένει μηδενικό εδώ και έναν μήνα.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...