Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σε όλη την παρέα!!Έχω κάποια προσωπικά είδη που επειδή κάποια είναι ολοκαίνουργια, άλλα ελαφρώς μεταχειρισμένα μόνο από μένα σκέφτομαι ότι ίσως καλύτερα να τα πουλήσω .Για να πουλήσεις στο Εbay ή όπου αλλού πρέπει.να έχεις επαγγελματικό Α.Φ.Μ δηλαδή μόνο αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας μπορείς??Θα ήθελα μια νομικά ξεκάθαρη γνώμη ή από .κάποιον που ξέρει από προσωπική πείρα.. Ευχαριστώ προκαταβολικά!!! Edited by x+y=z
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Κάθε ένας μπορεί να πουλήσει τα προσωπικά του αντικείμενα

Βεβαίως η εφορία αν ασχοληθεί κάποτε με το γεγονός μπορεί να χαρακτηρίσει ως εμπορική μία δραστηριότητα βασισμένη σε κάποια κριτήρια.

Δηλαδή μπορείς να πουλήσεις ας πούμε 3 IPhone μέσα σε 6 μήνες . Αν πουλήσεις 4 έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γιατι δεν βλεπω την επιλογη hide order, οταν κατι το εχω παραλαβει και εχω δωσει και feedback?

Σχεδον σε ολες τις παραγγελιες μπορω να κανω hide order.

Αλλα μια στο τοσο, για λογο που δεν μπορω να καταλαβω, δεν δινει τετοια επιλογη.

Γιατι;;;;

Εχει τυχει σε αλλον;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι? εκανα μια αγορα απο ebay αλλα δεν ελαβα email που γραφει οτι το δεμα ταχυδρομηθηκε. τα χρηματα τα πηρε κανονικα και ηρθε το πρωτο mail της παραγγελιας. επειδη σε οσες αγορες εχω κανει λαμβανω παντα το shiped γι αυτο ρωταω
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι? εκανα μια αγορα απο ebay αλλα δεν ελαβα email που γραφει οτι το δεμα ταχυδρομηθηκε. τα χρηματα τα πηρε κανονικα και ηρθε το πρωτο mail της παραγγελιας. επειδη σε οσες αγορες εχω κανει λαμβανω παντα το shiped γι αυτο ρωταω
Πότε την έκανες την αγορά?

Μπορεί να μη σου έρθει μήνυμα αλλά να το δεις στο status της παραγγελίας στο λογαριασμό σου στο ebay.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι? εκανα μια αγορα απο ebay αλλα δεν ελαβα email που γραφει οτι το δεμα ταχυδρομηθηκε. τα χρηματα τα πηρε κανονικα και ηρθε το πρωτο mail της παραγγελιας. επειδη σε οσες αγορες εχω κανει λαμβανω παντα το shiped γι αυτο ρωταω

 

Ενδεχομενως δεν σου το εχει ταχυδρομησει ακομα, για τσεκαρε να δεις μηπως λεει τιποτα για χρονο προετοιμασιας πριν την αποστολη.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.

την κυριακη κερδισα εναν ενισχυτη σε μια δημοπρασια στο ebay.

η τιμη ηταν 202 ευρω (τιμη πολυ χαμηλη για το μηχανημα), τα οποια και κατεθεσα.

το μηχανημα το εβλεπα στην λιστα των αγορων μου ετομο για αποστολη.

ξαφνικα σημερα εξαφανιστηκε απο τη λιστα μου και εγραφε: "Cancellation for this order is pending ".

εχει δικαιωμα ο πωλητης να ακυρωσει κερδισμενη δημοπρασια χωρις τη συγκαταθεση μου?

αν ναι το ebay δεν επρεπε να με ενημερωσει?

τι γινεται σ'αυτη την περιπτωση?

οποιος φιλος γνωριζει ας απαντησει.

ευχαριστω

 

μολις τωρα προσπαθησα να ανοιξω case και μου εβγαλε το παρακατω μηνυμα:"Ο πωλητής ακύρωσε την αγορά και κανόνισε επιστροφή χρημάτων. Θα λάβετε σύντομα μια επιβεβαίωση μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου".

μπορει καποιος πωλητης επειδη δεν επιασε καλη τιμη να ακυρωνει την κερδισμενη δημοπρασια?

ευχαριστω και παλι

Edited by knkonnou
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.

την κυριακη κερδισα εναν ενισχυτη σε μια δημοπρασια στο ebay.

η τιμη ηταν 202 ευρω (τιμη πολυ χαμηλη για το μηχανημα), τα οποια και κατεθεσα.

το μηχανημα το εβλεπα στην λιστα των αγορων μου ετομο για αποστολη.

ξαφνικα σημερα εξαφανιστηκε απο τη λιστα μου και εγραφε: "Cancellation for this order is pending ".

εχει δικαιωμα ο πωλητης να ακυρωσει κερδισμενη δημοπρασια χωρις τη συγκαταθεση μου?

αν ναι το ebay δεν επρεπε να με ενημερωσει?

τι γινεται σ'αυτη την περιπτωση?

οποιος φιλος γνωριζει ας απαντησει.

ευχαριστω

 

μολις τωρα προσπαθησα να ανοιξω case και μου εβγαλε το παρακατω μηνυμα:"Ο πωλητής ακύρωσε την αγορά και κανόνισε επιστροφή χρημάτων. Θα λάβετε σύντομα μια επιβεβαίωση μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου".

μπορει καποιος πωλητης επειδη δεν επιασε καλη τιμη να ακυρωνει την κερδισμενη δημοπρασια?

ευχαριστω και παλι

Μπορεί να το αναφέρει στην πολιτική του καταστήματος
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ minotavros.

επειδη ο πωλητης εχει ακυρωσει την παραγγελια και δεν μπορω να ανοιξω dispute,τα χρηματα θα επιστραφουν στην καρτα μου?

σε ποσες μερες περιπου?

ποσες μερες μενει σε κατασταση "Cancellation for this order is pending "

ευχαριστω

Edited by knkonnou
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Γεια σας παιδιά.Ξερει κάνεις τι παίζει με τα tracking number της yanwen.Μου φαίνονται πολύ ψεύτικες οι ενημερώσεις.Οποιος ξέρει ας απαντήσει.Ευχαριστω εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα και χρονια πολλα.

 

παρηγγειλα απο ebay και ο γαλλος πωλητης θα το στειλει με**la poste colissimo internasional.

 

οταν φτασει ελλαδα ποιος μεταφορεας αναλαμβανει την παραδοση του?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 3 months later...

εχω κατι πραγματακια για πωληση ebay και θα λειψω καποιες μερες.

πως βαζω το μηνυμα "ο πωλητης λειπει" για να ενημερωνονται πιθανοι αγοραστες?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχω κατι πραγματακια για πωληση ebay και θα λειψω καποιες μερες.

πως βαζω το μηνυμα "ο πωλητης λειπει" για να ενημερωνονται πιθανοι αγοραστες?

 

Νομίζω μόνο αν λειτουργείς ως κατάστημα στο ebay μπορείς να το κάνεις αυτό. Ως απλός ιδιώτης νομίζω όχι... Μπορείς απλά να το γράψεις στην περιγραφή της κάθε αγγελίας, ότι θα λείπεις τάδε μέχρι τάδε του μηνός. Αλλά ως ανεπίσημη ειδοποίηση, αν ο αγοραστής παραγγείλει κάτι και λόγω της καθυστέρησης, ζητήσει επιστροφή χρημάτων ή και αρνητική αξιολόγηση, δεν προστατεύεσαι... Καλύτερα κατέβασε τις αγγελίες προσωρινά και τις ξανανεβάζεις μετά.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μόνο αν λειτουργείς ως κατάστημα στο ebay μπορείς να το κάνεις αυτό. Ως απλός ιδιώτης νομίζω όχι... Μπορείς απλά να το γράψεις στην περιγραφή της κάθε αγγελίας, ότι θα λείπεις τάδε μέχρι τάδε του μηνός. Αλλά ως ανεπίσημη ειδοποίηση, αν ο αγοραστής παραγγείλει κάτι και λόγω της καθυστέρησης, ζητήσει επιστροφή χρημάτων ή και αρνητική αξιολόγηση, δεν προστατεύεσαι... Καλύτερα κατέβασε τις αγγελίες προσωρινά και τις ξανανεβάζεις μετά.

 

δυστυχώς εγινε αυτο που φοβομουν και πουληθηκε αντικειμενο την επομενη μερα που εφυγα. εστειλα μηνυμα στον αγοραστη οτι θα αργησω να στειλω και αν θελει να κανω refund αλλα δεν απαντησε. τωρα αλλαξα σε ολα το handling time σε 10 εργάσιμες. να τις κατεβασω προσωρινα δε βρηκα κατι μονο διαγραφη βλεπω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι το handling time είναι κι αυτό μια εναλλακτική, αν και νομίζω υπάρχει μέγιστο όριο ημερών που μπορείς να βάλεις.

 

Επίσης, εάν είναι μικροπράγματα και μπορείς να τα πάρεις μαζί σου, μπορείς απλά να αλλάξεις τη διεύθυνση αποστολής και είσαι καλυμμένος.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα θέλω από το ebay να αγοράσω 3 λουράκια για το ρολόι μου σε διαφορετικά χρώματα από τον ίδιο πωλητή πως γίνετε να δώσω την παραγγελία ώστε να έρθουν μαζί και όχι ξεχωριστά?

 

https://www.ebay.com/itm/Sports-Silicone-Bracelet-Strap-Watch-Band-For-Samsung-Gear-S3-Frontier-Classic/113047199868?hash=item1a5223607c:m:mZnF0t2e-OwoJKNO3xfISXQ&shqty=1&isGTR=1#shId

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Βάλτα στο καλάθι αγορών και κάνε μία πληρωμή στην έξοδο.

Αν το πρόβλημα σου είναι τα ταχυδρομικά μίλα πρώτα με τον έμπορο.

Link to comment
Share on other sites

Βάλτα στο καλάθι αγορών και κάνε μία πληρωμή στην έξοδο.

Αν το πρόβλημα σου είναι τα ταχυδρομικά μίλα πρώτα με τον έμπορο.

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
δυστυχώς εγινε αυτο που φοβομουν και πουληθηκε αντικειμενο την επομενη μερα που εφυγα. εστειλα μηνυμα στον αγοραστη οτι θα αργησω να στειλω και αν θελει να κανω refund αλλα δεν απαντησε. τωρα αλλαξα σε ολα το handling time σε 10 εργάσιμες. να τις κατεβασω προσωρινα δε βρηκα κατι μονο διαγραφη βλεπω.

 

Τώρα βρίσκομαι κι εγώ σε τέτοια κατάσταση. Δεν θέλω να διαγράψω τις αγγελίες, αλλά δεν μπορώ να βάλω και αυτόματη απάντηση ως απλός χρήστης (μόνο εάν είχα ηλεκτρονικό κατάστημα). Λέω να βάλω απλά στην περιγραφή ότι επιστρέφω τάδε ημερομηνία, αλλά δεν ξέρω πόσο εντάξει θα είναι αυτός ο τρόπος...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βρίσκομαι κι εγώ σε τέτοια κατάσταση. Δεν θέλω να διαγράψω τις αγγελίες, αλλά δεν μπορώ να βάλω και αυτόματη απάντηση ως απλός χρήστης (μόνο εάν είχα ηλεκτρονικό κατάστημα). Λέω να βάλω απλά στην περιγραφή ότι επιστρέφω τάδε ημερομηνία, αλλά δεν ξέρω πόσο εντάξει θα είναι αυτός ο τρόπος...

 

μπορεις να κανεις επεξεργασια και να αλλαξεις το handling time σε παραπανω μερες.

ετσι θα εισαι καλυμμενος και ουτε το ebay ουτε ο αγοραστης μπορει να σου πει τιποτα για την καθυστερηση στην αποστολη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μία ερώτηση για το Gearbest... Υπάρχει περίπτωση ένα προϊόν, να αλλάξει tracking number κατά την διαδικασία της αποστολής? Παρήγγειλα ένα bluetooth ακουστικό από το Gearbest, μου δόθηκε tracking number, έγραφε κανονικά ότι στάλθηκε κτλ, και ξαφνικά γράφει στο tracking:

 

Last mile=> Destination country post, number *************

 

Στα αστεράκια γράψει ένα καινούργιο tracking number. Άλλαξε tracking number το προϊόν ή συνεχίζω με το πρώτο που μου δόθηκε?

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση για το Gearbest... Υπάρχει περίπτωση ένα προϊόν, να αλλάξει tracking number κατά την διαδικασία της αποστολής? Παρήγγειλα ένα bluetooth ακουστικό από το Gearbest, μου δόθηκε tracking number, έγραφε κανονικά ότι στάλθηκε κτλ, και ξαφνικά γράφει στο tracking:

 

Last mile=> Destination country post, number *************

 

Στα αστεράκια γράψει ένα καινούργιο tracking number. Άλλαξε tracking number το προϊόν ή συνεχίζω με το πρώτο που μου δόθηκε?

 

αυτο που σου ηρθε ειναι το Τουρκικο tracking το παρακολουθεις απο εδω .

Τελευταια παντως αργουν απελπιστικα στην Τουρκια και καποια δικα μου εχουν χαθει κιολας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αυτο που σου ηρθε ειναι το Τουρκικο tracking το παρακολουθεις απο εδω .

Τελευταια παντως αργουν απελπιστικα στην Τουρκια και καποια δικα μου εχουν χαθει κιολας.

Να 'σαι καλά για την απάντηση.Οπότε παρακολουθώ το δεύτερο tracking number πλέον και όχι το αρχικό?Ωστόσο δεν πρέπει να είναι τούρκικο γιατί στο τέλος του αριθμού μου βγάζει TW και το αναγνωρίζει ως Ταϊβάν.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...