Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εκει που είχα τους γερμανούς πωλητές στη πρώτη θέση τελικά μας έκατσε λαμόγιο.:O

Η παραγγελια έγινε πριν 20 μέρες ζήτησα αριθμό αποστολής τον όπιο δεν έλαβα ποτέ και για να μη τα πολυλογώ τελειωμένη υπόθεση βρήκα της ίδιες φωτο και σε άλλων πωλητή ίδιες με της δικές του.....

 

Ανοιξα υπόθεση στο ebay που μου λέει να περιμένω μέχρι της 6 ιανουαρίου και μετά αφού δεν τα βρούμε με το λαμόγιο να δει τη θα γίνει...Του έστειλα mail αλλά δεν απάντησε....Να πω ότι έκανα τη χαζομάρα και του έκανα μεταφορά τα χρήματα και όχι με paypal.

 

Υπάρχει περίπτωση να κερδίσω τίποτα από το ebay γιατί αυτός δεν νομίζω να εμφανιστεί η να επιστρέψει χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Άμα ολοκληρώθηκε η συναλλαγή μέσω της πλατφόρμας του ebay είσαι 100% καλυμμένος. αλλιώς κλαις.

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία έγινε κανονικά μέσου Ebay είμαι εντός προθεσμίας 45 ημερών μέχρι τη παραγραφή (ευτηχως είδα της φωτο που είχες ο δικος μου κατά τη πώληση και σε άλλον πωλητή και ξεκίνησα τη διαδικασία) αυτό που δε ξέρω είναι από τη στιγμή που ο πωλητής παραμείνει άφαντος υπάρχει περίπτωση να μου επιστρέψει τα χρήματα το ebay?

 

Πάντως μου φαίνετε ότι σιγά σιγά θα τη κάνω απτο Ebay μετά από πολλά χρόνια γιατί πλάκωσε πολύ απάτη...είναι η τρίτη περίπτωση το τελεύτεο δίμηνο και θεωρώ ότι η κάλυψη που προσφέρει στους αγοραστές είναι μηδαμινή..θα μπορούσε να κάνει πολλά περισότερα.

Link to comment
Share on other sites

Εκει που είχα τους γερμανούς πωλητές στη πρώτη θέση τελικά μας έκατσε λαμόγιο.:O

Η παραγγελια έγινε πριν 20 μέρες ζήτησα αριθμό αποστολής τον όπιο δεν έλαβα ποτέ και για να μη τα πολυλογώ τελειωμένη υπόθεση βρήκα της ίδιες φωτο και σε άλλων πωλητή ίδιες με της δικές του.....

 

Ανοιξα υπόθεση στο ebay που μου λέει να περιμένω μέχρι της 6 ιανουαρίου και μετά αφού δεν τα βρούμε με το λαμόγιο να δει τη θα γίνει...Του έστειλα mail αλλά δεν απάντησε....Να πω ότι έκανα τη χαζομάρα και του έκανα μεταφορά τα χρήματα και όχι με paypal.

 

Υπάρχει περίπτωση να κερδίσω τίποτα από το ebay γιατί αυτός δεν νομίζω να εμφανιστεί η να επιστρέψει χρήματα.

 

καμμία περίπτωση δεν υπάρχει να πάρεις τα χρήματα σου πίσω αν πλήρωσες με μεταφορά και όχι μέσω της πλατφόρμας του EBAY.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει πολλές φορές χρήματα πίσω πληρώνοντας με paypal . Καταρχήν στους καινούριους πωλητές δεσμευουν τα χρήματα για 21 ημέρες ή μέχρι να μπεί θετική αξιολόγηση.

Επιπλέον παίρνοντας μία προμήθεια αυτό λειτουργεί ως ασφάλιστρο.

Το να πληρώσεις μέσω τραπέζης συγνώμη αλλά είναι βαριά αμέλεια.

Εν πάσει περιπτώσει αν εξακολουθείς να πιστευεις αυτό που λες , πολύ απλά συνέχισε να πληρώνεις .... με τράπεζα....

Link to comment
Share on other sites

Εκει που είχα τους γερμανούς πωλητές στη πρώτη θέση τελικά μας έκατσε λαμόγιο.:O

Η παραγγελια έγινε πριν 20 μέρες ζήτησα αριθμό αποστολής τον όπιο δεν έλαβα ποτέ και για να μη τα πολυλογώ τελειωμένη υπόθεση βρήκα της ίδιες φωτο και σε άλλων πωλητή ίδιες με της δικές του.....

 

Ανοιξα υπόθεση στο ebay που μου λέει να περιμένω μέχρι της 6 ιανουαρίου και μετά αφού δεν τα βρούμε με το λαμόγιο να δει τη θα γίνει...Του έστειλα mail αλλά δεν απάντησε....Να πω ότι έκανα τη χαζομάρα και του έκανα μεταφορά τα χρήματα και όχι με paypal.

 

Υπάρχει περίπτωση να κερδίσω τίποτα από το ebay γιατί αυτός δεν νομίζω να εμφανιστεί η να επιστρέψει χρήματα.

Τι εννοείς έκανες μεταφορά? Αν πλήρωσες μέσω eBay με κάρτα δεν τα χάνεις τα λεφτά. Πολύ Πιο γρήγορα θα ξεμπερδέψεις μέσω το protection του eBay παρά μέσω PayPal.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω κοντά στις 700 αγορές από ebay δε ξεκίνησα χτες απλά τόσα χρόνια ήταν ελάχιστα τα προβλήματα που είχα και της περισότερες φορές ο πωλητής συνεργαζόταν...αυτός εξαφανίστηκε.

 

Όταν λέω μεταφορά εννοώ ότι στους τρόπους πληρωμής δεν είχε paypal αλλά μόνο μεταφορά χρημάτων όλα αυτά πάντα μέσω του ebay ..Δεν μου έδωσε ένας άσχετος σε ένα mail τα στοιχεία του και του έστειλα λεφτά αν είναι δυνατόν..

Τώρα αν αυτός ο τρόπος είναι λάθος και δε με καλύπτει τη στιγμή που το έχει στους τρόπους πληρωμής έχετε δίκιο.

 

Να πω ότι ο πωλητής είναι σχετικά καινούριος από το 2016 και έχει 14 πωλήσεις με ποσοστό 98%

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω κοντά στις 700 αγορές από ebay δε ξεκίνησα χτες απλά τόσα χρόνια ήταν ελάχιστα τα προβλήματα που είχα και της περισότερες φορές ο πωλητής συνεργαζόταν...αυτός εξαφανίστηκε.

 

Όταν λέω μεταφορά εννοώ ότι στους τρόπους πληρωμής δεν είχε paypal αλλά μόνο μεταφορά χρημάτων όλα αυτά πάντα μέσω του ebay ..Δεν μου έδωσε ένας άσχετος σε ένα mail τα στοιχεία του και του έστειλα λεφτά αν είναι δυνατόν..

Τώρα αν αυτός ο τρόπος είναι λάθος και δε με καλύπτει τη στιγμή που το έχει στους τρόπους πληρωμής έχετε δίκιο.

 

Να πω ότι ο πωλητής είναι σχετικά καινούριος από το 2016 και έχει 14 πωλήσεις με ποσοστό 98%

Φίλε πώς την πάτησες έτσι, είσαι και παλιός;;

Μεταφορά χρημάτων σε πωλητή με 14 αξιολογήσεις;

 

Πάντως πάλεψε με το με την εξυπηρέτηση του ΕΒΑΥ.

Ποτέ δεν ξέρεις.

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι γίνεται μέσω ebay έχει 100% κάλυψη. Αρκεί να συνεργαστεί όποιος ανοίγει την υπόθεση και να το κυνηγήσει. Δεν παίζουν. Δεν υπάρχει πιο ασφαλής πλατφόρμα νομίζω. Και με το paypal ίδιες διαδικασίες γίνονται αλλά είναι πιο χρονοβόρο.

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Φίλε πώς την πάτησες έτσι, είσαι και παλιός;;

Μεταφορά χρημάτων σε πωλητή με 14 αξιολογήσεις;

 

Πάντως πάλεψε με το με την εξυπηρέτηση του ΕΒΑΥ.

Ποτέ δεν ξέρεις.

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

 

Από την αρχή με έτρωγε ότι κάτι δε πάει καλά λέω άστο να πάει στο διάολο αλλά μετά την έκανα τη μ@λ@κί@:O

 

Σε άλλη αγορά πάλι από γερμανό πωλητή κανονίζω τα μεταφορικά για Ελλάδα μου ήρθαν λίγο ακριβά είναι η αλήθεια κερδίζω τη δημοπρασία χαμηλά πληρώνω κανονικά μεταφορικά+προϊόν όλα κομπλέ στέλνει το προϊόν και με ειδοποιεί ότι έκανε λάθος στα μεταφορικά και μου πήρε πιο πολλά μου ζητάει το μαιλ και μου επιστρέφει χρήματα..που να βρεις τέτειους ανθρώπους στις μέρες μας..

 

Εννοειτε ότι θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μου και μακάρι να βγάλω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

έχει πάρει κανείς key για Windows? μου φαίνεται περίεργο που με 10€ παίρνεις key. είναι αξιόπιστα? ειδικά όταν βλέπεις ότι στο skroutz τα φθηνότερα 10αρια έχουν 100€.
Link to comment
Share on other sites

έχει πάρει κανείς key για Windows? μου φαίνεται περίεργο που με 10€ παίρνεις key. είναι αξιόπιστα? ειδικά όταν βλέπεις ότι στο skroutz τα φθηνότερα 10αρια έχουν 100€.

 

Ολα τα key απο ebay,kinguin κ.α. ειναι OEM key δηλαδή ειναι για μονο 1 ενεργοποίηση και συνδέονται με την motherboard σου.Οποτε αν αλλάξεις motherboard πρέπει να ξανααγορασεις κλειδί

Link to comment
Share on other sites

ε καλά δεν αλλάζεις και κάθε μέρα mobo. ούτε καν κάθε χρόνο. άρα συμφέρει από το να δώσεις 10πλασια λεφτά κι ας είναι για χρήση μόνο για μια mobo.
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα key απο ebay,kinguin κ.α. ειναι OEM key δηλαδή ειναι για μονο 1 ενεργοποίηση και συνδέονται με την motherboard σου.Οποτε αν αλλάξεις motherboard πρέπει να ξανααγορασεις κλειδί
Πέρα από αυτό όμως είναι κομπλέ φίλε έτσι;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

εγώ για anti-virus που είχα πάρει ετήσια key(Kaspersky-norton) δεν είχα θέμα. για Windows δεν έχω δοκιμάσει, γι αυτό κι η ερώτηση.
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από αυτό όμως είναι κομπλέ φίλε έτσι;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Ναι κομπλε ειναι τα περισσότερα.Παντα υπάρχει η περίπτωση του scam.(Για ebay παντα)

Link to comment
Share on other sites

Εκει που είχα τους γερμανούς πωλητές στη πρώτη θέση τελικά μας έκατσε λαμόγιο.:O

Η παραγγελια έγινε πριν 20 μέρες ζήτησα αριθμό αποστολής τον όπιο δεν έλαβα ποτέ και για να μη τα πολυλογώ τελειωμένη υπόθεση βρήκα της ίδιες φωτο και σε άλλων πωλητή ίδιες με της δικές του.....

 

Ανοιξα υπόθεση στο ebay που μου λέει να περιμένω μέχρι της 6 ιανουαρίου και μετά αφού δεν τα βρούμε με το λαμόγιο να δει τη θα γίνει...Του έστειλα mail αλλά δεν απάντησε....Να πω ότι έκανα τη χαζομάρα και του έκανα μεταφορά τα χρήματα και όχι με paypal.

 

Υπάρχει περίπτωση να κερδίσω τίποτα από το ebay γιατί αυτός δεν νομίζω να εμφανιστεί η να επιστρέψει χρήματα.

 

We're sorry to hear that there's a problem with your purchase. Unfortunately, this item is not eligible for a refund through eBay Buyer Protection, because the payment method is not eligible or the case was opened more than 30 days after the estimated delivery date.

 

Καπου εδω με το παραπάνω mail-αβάντα στο λαμόγιο το Ebay τελειωνει τη σεμνη τελετη.

Ας πρόσεχες... σε ένα χρόνο ο κύριος με τη 12 μήνη παραγραφή αφού έκανε κανα 500άρικο μπαζα χριστουγενιάτικη θα είναι και πάλι έτοιμος για να βρει κορόιδα...και το Ebay We're sorry μ@λ@κ@ αλλά στα π@π@ρι@ μας αν δεν ξαναπαραγγειλεις απο μας.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Και από αλλού να παραγγείλεις , αν πληρώσεις με τραπεζική μεταφορά τα ίδια θα σου πούνε.
Link to comment
Share on other sites

Και από αλλού να παραγγείλεις , αν πληρώσεις με τραπεζική μεταφορά τα ίδια θα σου πούνε.

Καταρχήν ότι μπορώ να βρω στην Ελλάδα δεν το παραγγέλνω από το εξωτερικό αν η τιμή κοιμένετε σε λογικά πλαίσια βέβαια και μπορώ να πω ότι έχουμε συμορφωθεί αρκετά σε αυτό το τομέα..Τώρα η αγορές που κάνω από Εβαυ κτλ είναι συνήθως από ιδιώτες γιατί από καταστήματα η τιμές είναι παραπλήσιες με αυτές που υπάρχουν εδώ άρα δεν υπάρχει λόγος να το φέρω από το εξωτερικό.. Για να αγοράσεις κάτι πλέον από ιδιώτη το ρίσκο είναι τόσο που εγώ δεν θα το ξαναρισκάρω εκτός και έχει πάνω από 300-400 πωλήσεις το χρόνο και ποσοστό 99%+ που είναι δύσκολο να βρεις..

 

Είμαι 1000% σίγουρος πως η τραπεζική μεταφορά δεν έπαιξε κανένα μα κανένα ρόλο στην απόφαση του ebay και με paypay να πλήρωνα πάλι πάρε τα @#$%% θα μου λέγανε...Στο κάτω κάτω αν δεν μπορούν να σε καλύψουν σε περίπτωση σαν τη δικιά μου να βγάλουν αυτό το τρόπο πληρωμής και να υποχρεωσουν όλους να έχουν paypal ...απλό είναι

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ότι μπορώ να βρω στην Ελλάδα δεν το παραγγέλνω από το εξωτερικό αν η τιμή κοιμένετε σε λογικά πλαίσια βέβαια και μπορώ να πω ότι έχουμε συμορφωθεί αρκετά σε αυτό το τομέα..Τώρα η αγορές που κάνω από Εβαυ κτλ είναι συνήθως από ιδιώτες γιατί από καταστήματα η τιμές είναι παραπλήσιες με αυτές που υπάρχουν εδώ άρα δεν υπάρχει λόγος να το φέρω από το εξωτερικό.. Για να αγοράσεις κάτι πλέον από ιδιώτη το ρίσκο είναι τόσο που εγώ δεν θα το ξαναρισκάρω εκτός και έχει πάνω από 300-400 πωλήσεις το χρόνο και ποσοστό 99%+ που είναι δύσκολο να βρεις..

 

Είμαι 1000% σίγουρος πως η τραπεζική μεταφορά δεν έπαιξε κανένα μα κανένα ρόλο στην απόφαση του ebay και με paypay να πλήρωνα πάλι πάρε τα @#$%% θα μου λέγανε...Στο κάτω κάτω αν δεν μπορούν να σε καλύψουν σε περίπτωση σαν τη δικιά μου να βγάλουν αυτό το τρόπο πληρωμής και να υποχρεωσουν όλους να έχουν paypal ...απλό είναι

 

Σαφέστατα έπαιξε ρόλο μιας και η μέθοδος πληρωμής που έκανες δεν καλύπτεται από το buyer protection

http://pages.ebay.com/help/policies/accepted-payments-policy.html

Link to comment
Share on other sites

Το Ebay προφανώς εισπράτει προμήθεια από το Paypal το οποίο είναι θυγατρική του. Αυτό του επιτρέπει να ασφαλίσει την συναλλαγή σου , μπορεις δηλαδή να θεωήσεις ένα τμήμα της προμήθειας ως ασφάλιστρο. Αν δεν πληρώσεις αυτό το ασφάλιστρο πως περιμένεις να σε αποζημιώσει;
Link to comment
Share on other sites

Το Ebay προφανώς εισπράτει προμήθεια από το Paypal το οποίο είναι θυγατρική του. Αυτό του επιτρέπει να ασφαλίσει την συναλλαγή σου , μπορεις δηλαδή να θεωήσεις ένα τμήμα της προμήθειας ως ασφάλιστρο. Αν δεν πληρώσεις αυτό το ασφάλιστρο πως περιμένεις να σε αποζημιώσει;
Το ΕΒΑΥ έχει πουλήσει το Paypal εδώ και καιρό.

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν παραγγειλω αυτο το κινητο απο Μ.Βρετανια θα περασει τελωνειο;

επισης, ειναι αξιοπιστο το συγκεκριμενο απο αυτον τον πωλητη;

https://www.ebay.com/itm/Google-Pixel-32GB-Kinder-Blue-Unlocked-EXCELLENT-CONDITION-GRADE-A-181-/222807954963?

Edited by kosrafpar
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...