Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έγραψα " είναι πιό μικρό από τις διαστάσεις της οθόνης. την αφήνει ακάλυπτη δεξιά και αριστερά και δεν θα το χρησιμοποιήσω."

η αξια ειναι ασήμαντη.από περιέργεια ρώτησα για να ξέρω σε μελλοντικές παραγγελίες.

Το πιο σωστό είναι να μας δείξεις ποιο τζαμακι πήρες για να δούμε αν το σχόλιο που άφησες είναι σωστό,δηλαδη αν στην περιγραφή του προϊόντος δεν αναφέρει πουθενά ότι θα είναι στενό δεξιά και αριστερά,διότι πολλά κινητά πλέον στα πλάγια τους είναι αυτό που λέμε 2,5D και τα τζαμακια τα φτιάχνουν έτσι ώστε να μην φαίνεται το Halo effect!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.co.uk%2Fulk%2Fitm%2F183035538257

Αυτό είναι το link παιδιά.τελικά τα είδα τα σχόλια, δεν τα έδειχνε κατευθείαν όπως στο ali, έπρεπε να μπω στο about the seller.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Άνοιξα case στο resolution center για επιστροφή χρημάτων από τον πωλητή.

Αρχικά μου είπαν να περιμένω 6 ημέρες μήπως τα βρω με τον πωλητή.

Ο πωλητής όμως δεν επικοινώνησε καθόλου μαζί μου και στις 27 Απριλίου κλιμάκωσαν την υπόθεση απευθυνόμενος στο eBay για να αποφασίσει. Έλαβα μήνυμα ότι εντός 48 ωρών θα επικοινωνούσαν μαζί μου για την απόφαση τους, αλλά 5 ημέρες αργότερα δεν έχει υπάρξει καμμία επικοινωνία.

 

Γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει και αν μπορώ/πρέπει να κάνω κάτι επιπλέον εγώ ;

 

 

Sent from my iPad Pro.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις λίγο υπομονή.

Αν αυτό που αγόρασες είναι αντκείμενο που αποστέλεται με ταχυδρομείο πλήρωσες με Paypal και δεν το παρέλαβες, σύντομα θα πάρεις τα χρήματα σου πίσω.

Link to comment
Share on other sites

για αντικειμενο που δε προκειται να ερθει μπορουμε να κανουμε κατι αλλο εκτος απο το να περιμενουμε να ληξει η προθεσμια παραλαβης του? εχω 46 μερες ηδη. ο πωλητης απο το 90% κατι επεσε στο 76% και εβαλε κρυφο το feedback. γιατι αραγε? :shifty:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

για αντικειμενο που δε προκειται να ερθει μπορουμε να κανουμε κατι αλλο εκτος απο το να περιμενουμε να ληξει η προθεσμια παραλαβης του? εχω 46 μερες ηδη. ο πωλητης απο το 90% κατι επεσε στο 76% και εβαλε κρυφο το feedback. γιατι αραγε? :shifty:
Φυσικά και ανοίγεις case.

Δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις λίγο υπομονή.

Αν αυτό που αγόρασες είναι αντκείμενο που αποστέλεται με ταχυδρομείο πλήρωσες με Paypal και δεν το παρέλαβες, σύντομα θα πάρεις τα χρήματα σου πίσω.

 

 

 

Παρέλαβα και πλήρωσα με PayPal, αλλά το προϊόν ήταν ελαττωματικό. Μάλιστα την πρώτη φορά ο πωλητής το παραδέχτηκε και προσφέρθηκε να μου ξαναστείλει δεύτερο. Το δέχτηκα αλλά δυστυχώς και το δεύτερο ήταν προβληματικό.

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ενώ το eBay με ενημέρωσε ότι εντός 2 ημερών θα έχει αποφανθεί, έχουν περάσει 6 ημέρες χωρίς απόφαση.

 

 

Sent from my iPad Pro.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ενώ το eBay με ενημέρωσε ότι εντός 2 ημερών θα έχει αποφανθεί, έχουν περάσει 6 ημέρες χωρίς απόφαση.

 

 

Sent from my iPad Pro.

Εργάσιμες ημέρες να μετράς.

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εργάσιμες ημέρες να μετράς.

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

 

 

Την προηγούμενη Παρασκευή μου εστάλη το μαιλ για τις 2 ημέρες.

 

 

Sent from my iPad Pro.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη Παρασκευή μου εστάλη το μαιλ για τις 2 ημέρες.

 

 

Sent from my iPad Pro.

Απο Δευτέρα να μετράς τότε, η Τρίτη ήταν αργία σχεδόν παντού, οπότε αν δεν έχεις νέα και σήμερα επικοινώνησε μαζί τους.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Απο Δευτέρα να μετράς τότε, η Τρίτη ήταν αργία σχεδόν παντού, οπότε αν δεν έχεις νέα και σήμερα επικοινώνησε μαζί τους.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

 

 

Μέχρι σήμερα κανενα νεωτερο.

Τους έστειλα ήδη από εχτές μαιλ αλλά και αυτό δεν απαντήθηκε.

 

Το περίεργο είναι ότι παλαιότερη περίπτωση είχα λάβει απάντηση υπέρ μου σε ώρες και μάλιστα αν δεν κάνω λάθος μέσα στο ΣΚ.

 

 

Sent from my iPad Pro.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ανοίγεις case.

Δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις.

 

Case στο Paypal εννοεις γιατι στο ebay λεει αυτο : [i"]It looks like your item is on its way and should arrive by May 13, 2018. If you don’t receive it by then, please contact the seller or come back to us so we can help you."[/i]

και παλι το paypal δε θα σου πει οτι πρεπει να περιμενεις να παρελθει η παραπανω ημερομηνια πριν γινει οποια ενεργεια για refund?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καποιος αγορασε απο εμενα αντικειμενο αξιας 300 δολλαριων -τα χρηματα δεν εχουν απελευθερωθει παντως για να τα παρω- ,ωστοσο με μια τελικη επιθεωρηση πριν του το στειλω ειδα πως το αντικειμενο δεν ανταποκρινεται σε αυτα που εγραφα και προκειμενου να το παρει και να του κακοφανει η να μου κανει κακη κριτικη του εστειλα μήνυμα πως δε το στελνω εξηγωντας τους λογους και με φωτογραφιες...και φυσικα δε θα παρω τη πληρωμη...

 

ποιο ειναι το επομενο βημα ? κανει ακυρωση αυτος? κανω κατι εγω ? υπαρχει επιβαρυνση για κατι ?

Edited by kek

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Εσύ θα κάνεις ακύρωση της συναλλαγής. Δεν υπάρχει επιβάρυνση.
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω σχετικη επιλογη αλλα δε βρισκω ρε γμτ...σε ευχαριστω που απαντησες στο ερωτημα μου.

 

οκ κατι βρηκα για ακυρωση....ευχαριστω ρε φιλε.

Edited by kek

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

πούλησα κινητό μέσω paypal

ο αγοραστής παραπονιέται ότι το κινητό είναι προβληματικό και θέλει τα χρήματα του πίσω

άνοιξε case και του ζητήθηκε να επιστρέψει το προϊόν και να λάβει επιστροφή χρημάτων

πως μπορώ εγώ να είμαι ασφαλής όταν παραλάβω το κινητό πίσω?

τι και αν έκανε εκείνος κάτι και το χάλασε?

τι και αν μου στείλει τίποτα άλλο?

το paypal μου έχει δώσει την εντύπωση πως μόλις εμφανίσει το tracking ότι το παρέλαβα θα πάρει την επιστροφή χρημάτων ο αγοραστής

μπορεί κάποιος να μου πει πως λειτουργεί η διαδικασία αυτή και πως μπορώ να διασφαλιστώ εγώ?

Link to comment
Share on other sites

100% δεν μπορείς να διασφαλιστείς. Υπάρχει πάντα ένα ρίσκο στις online αγορές.

Το μόνο που μπορεις να κάνεις είναι να τραβήξεις σε video την διαδικασία ανοίγματος του φακέλου και αν κάτι δεν πάει καλά να το στείλεις στο EBAY.

Link to comment
Share on other sites

100% δεν μπορείς να διασφαλιστείς. Υπάρχει πάντα ένα ρίσκο στις online αγορές.

Το μόνο που μπορεις να κάνεις είναι να τραβήξεις σε video την διαδικασία ανοίγματος του φακέλου και αν κάτι δεν πάει καλά να το στείλεις στο EBAY.

 

μάλιστα :p

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καινούρια ερώτηση :p

Μου ήρθε ένα ebay invoce για τη περίοδο April 16, 2018 through May 15, 2018

Αν καταλαβαίνω σωστά είναι φόρος για να μπορώ να πουλάω στο ebay

πως υπολογίζεται όμως?

Άμα δεν πουλήσω τίποτα σε ένα μήνα πάλι θα έχω τέτοιο φόρο ή μόνο άμα πουλήσω?

Γενικά πως λειτουργεί?

Link to comment
Share on other sites

Φόρους βάζει η εφορία . Το ΕΒΑΥ Εισπράτει προμήθειες για τις υπηρεσίες που σου παρέχει.

Θα τα πληρώνεις κάθε φορά που πουλάς κάτι .

Αν πούλησες στο EBAY.COM δες εδώ : https://www.ebay.com/help/selling/fees-credits-invoices/selling-fees?id=4364

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Φόρους βάζει η εφορία . Το ΕΒΑΥ Εισπράτει προμήθειες για τις υπηρεσίες που σου παρέχει.

Θα τα πληρώνεις κάθε φορά που πουλάς κάτι .

Αν πούλησες στο EBAY.COM δες εδώ : https://www.ebay.com/help/selling/fees-credits-invoices/selling-fees?id=4364

 

ευχαριστώ πολύ

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κερδιζω σε bidding αντικειμενο στην μιση τιμη απο πωλητη με 99% θετικο feedback και 2 μερες μετα λαμβανω μυνημα οτι δεν μπορει να το στειλει γτ ειναι και καλα ελλατωματικο και οτι θα αργησει να προμηθευτει ξανα, μπαινω στα αντικειμενα προς πωληση και βλεπω οτι το πουλαει και εκει δηλαδη μου ελεγε μουφα δικαιολογιες για να μήν το στειλει, του στελνω και του λεω στειλε το αντικειμενο η θα ενημερωσω το ebay και μου λεει οτι εκανε λαθος καποιος συναδελφος και οτι το εχουν στειλει ηδη αλλα στο status της συναλλαγης λεει paid but not shiped.Δεν θελω να παρω πισω τα χρημματα θελω να μου στειλει το αντικειμενο για το οποιο αφιερωσα και χρονο να το χτυπαω και το πετυχα και στην μιση τιμη.Τι μπορω να κανω;;
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις τα χρήματα σου και να τελιώνεις.

Αλλιώς θα ισχυριστεί ότι το έστειλε και 1 μήνα μετά που θα παραπονεθείς θα σου πει ότι χάθηκε στο ταχυδρομείο και θα σου δώσει τα χρήματα σου πίσω.

Διάλεξε αν θες τώρα τα χρήματα ή σε έναν μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν το γλιτωνω.δεν παιζει να πιεστει καπως να στειλει αυτο που κερδισα...θα θελα τουλαχιστον να μπορουσε να γινει κατι καποια τιμωρια για τετοια λαμογια ωστε να μην την πατησουν και αλλοι αλλα οκ τι να κανουμε
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...