Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν παραγγειλω αυτο το κινητο απο Μ.Βρετανια θα περασει τελωνειο;

επισης, ειναι αξιοπιστο το συγκεκριμενο απο αυτον τον πωλητη;

https://www.ebay.com/itm/Google-Pixel-32GB-Kinder-Blue-Unlocked-EXCELLENT-CONDITION-GRADE-A-181-/222807954963?

Αφού είναι από Αγγλία,.δεν έχει τελωνείο.

Και ο πωλητής φαίνεται πολύ αξιόπιστος.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αφού είναι από Αγγλία,.δεν έχει τελωνείο.

Και ο πωλητής φαίνεται πολύ αξιόπιστος.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Αν παραγγειλω αυτο το κινητο απο Μ.Βρετανια θα περασει τελωνειο;

επισης, ειναι αξιοπιστο το συγκεκριμενο απο αυτον τον πωλητη;

https://www.ebay.com/itm/Google-Pixel-32GB-Kinder-Blue-Unlocked-EXCELLENT-CONDITION-GRADE-A-181-/222807954963?

 

Οσο ειναι ακομη στην ΕΕ τελωνειο γιοκ.με 14κ+ feedback kai 99,2 % θετικα ειναι οκ.. αυτο πρεπει να προσεχεις παντα.

Χρυσο αστερακι powerseller ειναι εγγυημενοι πωλητες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει μια παραγγελια και εχω πληρωσει (pay now-paypal) αμεσα στο ebay,

αλλα εκει που υποτιθεται οτι θα εδειχνε το δολλαριο για την πληρωμη,

μου δειχνει μια κλεψυδρα και λεει 'your 25/1/2018 payment is processed'.

Οι μερες περνουν, και αυτο δειχνει αυτο το μηνυμα.

Εστειλα μηνυμα στον seller, αλλα δεν απαντησε.

Θελω να ακυρωσω την παραγγελια, αλλα το ebay δεν βλεπω να με αφηνει. Υπαρχει τροπος; Τι να κανω;

Επειδη δν βλεπω φως, κατι γινεται με τον seller...

:(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μετά από εκατοντάδες παραγγελίες εδώ και χρόνια σήμερα σπάσαμε αρνητικό ρεκόρ καθώς μικρό δέματακι με επαναφορτιζομενες μπαταριες έκανε 114 μέρες!!! να το παραλάβω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Επειδή θα παραγγείλω πρώτη φορά από Αμερική μέσω ebay (ebay γενικά μόνο ευρώπη είχε κάτσει μέχρι τώρα να παραγγείλω ή από γνωστά κινεζομάγαζα)θέλω να ρωτήσω τα import charges είναι τα τελικά ή θα χρεωθώ και άλλα όταν με το καλό έρθει το προιόν Ελλάδα? Επίσης, θα έρθει στη διεύθυνση μου μέσω courier ή/και ελτα ή πρέπει να το κυνηγήσω? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Επειδή θα παραγγείλω πρώτη φορά από Αμερική μέσω ebay (ebay γενικά μόνο ευρώπη είχε κάτσει μέχρι τώρα να παραγγείλω ή από γνωστά κινεζομάγαζα)θέλω να ρωτήσω τα import charges είναι τα τελικά ή θα χρεωθώ και άλλα όταν με το καλό έρθει το προιόν Ελλάδα? Επίσης, θα έρθει στη διεύθυνση μου μέσω courier ή/και ελτα ή πρέπει να το κυνηγήσω? Ευχαριστώ.
Ότι πληρώσεις στο EBAY εφόσον έχει import charges η αγγελία.

Δεν έχει κάτι άλλο.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ότι πληρώσεις στο EBAY εφόσον έχει import charges η αγγελία.

Δεν έχει κάτι άλλο.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Κάτι τελευταίο, μήπως ξέρεις από Αμερική πόσο καιρό κάνει στο περίπου η αποστολή;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εκανα μια αγορα απο ebay ,εχει περασει παραπανω απο 1 ωρα και δεν μου εχει ερθει το μειλ απο το ebay που επιβεβαιωνει την παραγγελια,ενω απο το ππ ηρθε κανονικα,

Να ανυσηχω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εκανα μια αγορα απο ebay ,εχει περασει παραπανω απο 1 ωρα και δεν μου εχει ερθει το μειλ απο το ebay που επιβεβαιωνει την παραγγελια,ενω απο το ππ ηρθε κανονικα,

Να ανυσηχω?

 

Κανονικα θα επρεπε να σου εχει ερθει αμεσως επιβεβαιωση.. εχεις κοιταξει μηπως προσγειωθηκε το μειλ σε κανα spam φακελο?Συμβαινει.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα θα επρεπε να σου εχει ερθει αμεσως επιβεβαιωση.. εχεις κοιταξει μηπως προσγειωθηκε το μειλ σε κανα spam φακελο?Συμβαινει.

 

Ηρθε μετα απο 1.30 ωρα περιπου

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Καλησπέρα παιδιά.

Είμαι σχετικά συχνός πελάτης στο ebay.co.uk με αγορές συνήθως Κινέζικες. Τον τελευταίο καιρό έχω 1/3 πραγματάκια που θα λάβω, τα υπόλοιπα αγνοούνται! Αφήνω αρνητικό review μιας που τι λογική έχει να κάνεις θετικό αφού δεν έχεις item στα χέρια σου και στην καλύτερη βάζω 5 αστέρια για την επικοινωνία αν δε μου βγάλουν το λάδι για refund. Τον τελευταίο καιρό πέφτει πολύ σπαμ μήνυμα να προβώ σ' αλλαγή αρνητικού review απ' τους πωλητές. Είναι σύνηθες φαινόμενο? Το ebay δε μπορεί να κάνει κάτι? Γιατί είναι λίγο σπάσιμο νεύρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Είμαι σχετικά συχνός πελάτης στο ebay.co.uk με αγορές συνήθως Κινέζικες. Τον τελευταίο καιρό έχω 1/3 πραγματάκια που θα λάβω, τα υπόλοιπα αγνοούνται! Αφήνω αρνητικό review μιας που τι λογική έχει να κάνεις θετικό αφού δεν έχεις item στα χέρια σου και στην καλύτερη βάζω 5 αστέρια για την επικοινωνία αν δε μου βγάλουν το λάδι για refund. Τον τελευταίο καιρό πέφτει πολύ σπαμ μήνυμα να προβώ σ' αλλαγή αρνητικού review απ' τους πωλητές. Είναι σύνηθες φαινόμενο? Το ebay δε μπορεί να κάνει κάτι? Γιατί είναι λίγο σπάσιμο νεύρων!

Κακώς βάζεις αρνητικό με αυτή την λογική σου.

Αν φταίνε τα ελληνικά ταχυδρομεία πχ .

Αν ο πωλητής σου κάνει refund, πάλι αρνητική του αφήνεις;;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7
Κακώς βάζεις αρνητικό με αυτή την λογική σου.

Αν φταίνε τα ελληνικά ταχυδρομεία πχ .

Αν ο πωλητής σου κάνει refund, πάλι αρνητική του αφήνεις;;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Όταν δεν έχω λάβει δεματάκι κι έχει περάσει αρκετός καιρός ακόμα κι απ' το max της παραγγελίας και δεν έχουν tracking number, τι να γράψω??? Ουάου τέλειο, δεν το πήρα, αλλά φαντάζομαι είναι υπέροχο? :lol: Τώρα παράδειγμα, επικοινώνησα με τον πωλητή και μου είπε πως προφανώς χάθηκε στο transit της Κίνας,

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν έχω λάβει δεματάκι κι έχει περάσει αρκετός καιρός ακόμα κι απ' το max της παραγγελίας και δεν έχουν tracking number, τι να γράψω??? Ουάου τέλειο, δεν το πήρα, αλλά φαντάζομαι είναι υπέροχο? :lol: Τώρα παράδειγμα, επικοινώνησα με τον πωλητή και μου είπε πως προφανώς χάθηκε στο transit της Κίνας,

 

Δεν φταίνε οι πωλητές αλλα κυρίως δεν φταίνε οι αγοραστές, αν το δεμα δεν πληρεί την συμφωνία με την πλατφόρμα, συνήθως 2 μηνες, τοτε ο αγοραστής ειναι πλεον υποχρεωμένος να το γνωστοποιήσει στον πωλητή, στην συνέχεια αν δεν προκύψει άμεση λυση απο τον πωλητή να ανοίξει case, μεχρι εδω ολα καλα, σε καμια περίπτωση ομως δεν αφήνουμε αρνητικό αν πάρουμε τα χρήματα μας πίσω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,παρηγγειλα απο ebay ενα μικροπραγμα στις 1/2 και στις 2/2 μου εδωσε τρακινγκ της μορφης UGxxxxxxxxxCN ,

υπαρχει τετοιος αριθμος αποστολης που να ξεκιναει απο UG??Εντωμεταξυ σημερα εχουμε 7/2 και δεν εντοπιζετε πουθενα.

Εστειλα μυνημα στον πωλητη 5/2 να τον ρωτησω για ποιο λογο δεν εντοπιζετε ακομα ο αριθμος αποστολης αλλα δεν εχει απαντηση.Τι κανω εγω τωρα??

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,παρηγγειλα απο ebay ενα μικροπραγμα στις 1/2 και στις 2/2 μου εδωσε τρακινγκ της μορφης UGxxxxxxxxxCN ,

υπαρχει τετοιος αριθμος αποστολης που να ξεκιναει απο UG??Εντωμεταξυ σημερα εχουμε 7/2 και δεν εντοπιζετε πουθενα.

Εστειλα μυνημα στον πωλητη 5/2 να τον ρωτησω για ποιο λογο δεν εντοπιζετε ακομα ο αριθμος αποστολης αλλα δεν εχει απαντηση.Τι κανω εγω τωρα??

Υπήρχε συμφωνία για συστημένο καταρχήν;

Αν όχι, τότε μην το ψάχνεις πολύ. Υπάρχουν κάποιοι τέτοιοι αριθμοί που είναι για τα κινέζικα πακέτα και δίνουν πληροφορίες από το σύστημα μέχρι το πακέτο να φύγει από Κίνα. Μετά δεν έχουν ανίχνευση αυτά τα νούμερα.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Bernadi7

Καλησπέρα στην παρέα.

Τις τελευταίες 3 μέρες, λαμβάνω e-mails από το eBay (?) της μορφής eBay@reply1.eBay.com, που με ρωτάει με το πλήρες ονοματεπώνυμό μου, αν έχω πρόβλημα να logάρω και πως αν έχω πρόβλημα όντως να κάνω click ή να συνομιλήσω μαζί τους, στο roll-over η διεύθυνση είναι της μορφής rover.ebay . Το θέμα είναι πως δεν έχω καν μπεί στο λογαριασμό μου και μου φαίνεται αρκετά ύποπτο. Με μια πρόχειρη αναζήτηση, οι μισοί λένε πως είναι ασφαλές κι υπόλοιποι για κάποιο trojan ονόματι rover. Άκρη δεν έβγαλα! Στο resolution center, εχουν κάνει κάποιοι την ερώτηση, χωρίς απάντηση.

 

Έχει λάβει κανείς τέτοιο e-mail? Γνωρίζει κανείς τί παίζει?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Τις τελευταίες 3 μέρες, λαμβάνω e-mails από το eBay (?) της μορφής eBay@reply1.eBay.com, που με ρωτάει με το πλήρες ονοματεπώνυμό μου, αν έχω πρόβλημα να logάρω και πως αν έχω πρόβλημα όντως να κάνω click ή να συνομιλήσω μαζί τους, στο roll-over η διεύθυνση είναι της μορφής rover.ebay . Το θέμα είναι πως δεν έχω καν μπεί στο λογαριασμό μου και μου φαίνεται αρκετά ύποπτο. Με μια πρόχειρη αναζήτηση, οι μισοί λένε πως είναι ασφαλές κι υπόλοιποι για κάποιο trojan ονόματι rover. Άκρη δεν έβγαλα! Στο resolution center, εχουν κάνει κάποιοι την ερώτηση, χωρίς απάντηση.

 

Έχει λάβει κανείς τέτοιο e-mail? Γνωρίζει κανείς τί παίζει?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Σου έχουν ρίξει το δόλωμα και περιμένουν να τσιμπήσεις

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7
Σου έχουν ρίξει το δόλωμα και περιμένουν να τσιμπήσεις

Εννοείται πως δεν έχω κάνει click στα links, αλλά το περίεργο είναι πως δεν έχει το κλασσικό "Dear User" ή κάτι γενικό, αλλά τ' ονοματεπώνυμό μου.

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως δεν έχω κάνει click στα links, αλλά το περίεργο είναι πως δεν έχει το κλασσικό "Dear User" ή κάτι γενικό, αλλά τ' ονοματεπώνυμό μου.

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Με ονοματεπώνυμο, δεν παίζει να είναι scam.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα παρέλαβα ένα tempered glass που ενώ το πουλάνε για το συγκεκριμένο κινητό, είναι πιο στενό και αφήνει ακάλυπτες την αριστερή και δεξιά άκρη της οθόνης.

Φυσικά το πέταξα κατευθείαν, και έγραψα ένα feedback το οποίο δεν εμφανίζεται , ούτε κανένα άλλο σχόλιο θετικό η αρνητικό.

Έχει την δυνατότητα ο κάθε πωλητής στο ebay να κρύβει τα αρνητικά σχόλια ?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ο κάθε πωλητής αυτήν την δυνατότητα. Αλλά κάποιοι την έχουν. Επίσης αν το σχόλιο σου παραβαίνει τους όρους καλής συμπεριφοράς ή δεν συμφωνεί με όσα ο πωλητής λέει στο κείμενο του , μπορει να σβηστεί.

παράδειγμα : πουλάω κάτι σαν μεταχειρισμένο και μου γράφεις στην κριτική ότι ήταν μεταχειρισμένο. Πολύ εύκολα με ένα τηλέφωνο το σβήνουνε.

Link to comment
Share on other sites

έγραψα " είναι πιό μικρό από τις διαστάσεις της οθόνης. την αφήνει ακάλυπτη δεξιά και αριστερά και δεν θα το χρησιμοποιήσω."

η αξια ειναι ασήμαντη.από περιέργεια ρώτησα για να ξέρω σε μελλοντικές παραγγελίες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν θες στείλε και ένα Link να δώ τι λέει στην αγγελία του.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...