Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι περισσοτερες τραπεζες πλεον εχουν διαχειριστικα εξοδα αν ο λογαριασμος σου ειναι μικροτερος του ελαχιστου ποσου εκτος κ αν ρητα αναφερεται το αντιθετο για μια συγκεκριμενη κατηγορια!!!Συνηθως ειναι κατι σαν 1 Ευρω το μηνα για οσο χρονο εισαι κατω απο αυτο το οριο η καπου εκει κοντα το ποσο αναλογως την τραπεζα!!! Visa Electron ναι μπορεις να βγαλεις πανω σε οποιοδηποτε λογαριασμο αν ειναι η απλη χρεωστικη καρτα (εκτος απο 1-2 τραπεζες που δσεν εκδιδουν)....Οσο για τις αγορες σου αν τις κανεις μεσω Paypal τοτε αυτο παιρνει ευρω απο το συνδεδεμενο με την καρτα λογαριασμο και αυτοματα πληρωνει τον πωλητη στο νομισμα που ο ιδιος εχει ζητησει χωρις εσυ να κανεις κατι περαιτερω!!!Αν ομως καπου εχεις βρει καλυτερη υπηρεσια μετατροπης συναλλαγματος τοτε το Paypal σου δινει τη δυνατοτητα να εχεις σε αυτο θεσεις σε πολλα νομισματα στον ιδιο λογαριασμο ωστε να πληρωνεις με οποιο θες εσυ!Αυτο βεβαια σε συμφερει στο βαθμο που αγορααζεις πολλα προιοντα πχ σε δολλαριο οποτε το χρησιμοποιεις συχνα!!!Αλλα νομιζω πως θα σε βολεψει η ιδια η υπηρεσια του Paypal που κανει αυτοματα τη μετατροπη κ εσενα απλα σου παιρνει τα αντιστοιχα της ισιτιμιας ευρω απο το λογαριασμο σου...Για το αν κοστιζει αυτο νομιζω πως φανερα δεν εχει κανενα κοστος αλλα η ισιτιμια μετατροπης μπορει να ειναι λιγο πιο αυξημενη (κρυμενο κοστος) αλλα σε σχεση παντα με ενα καλο τραπεζικο οικο του εξωτερικου!!!Δε νομιζω εδω στην ελλαδα να βρεις καλυτερη ισοτιμια μετατροπης

Τελος το ebay k paypal ειναι πλεον εταιρειες συνδεδεμενες αλλα κ να μην ηταν παλι η μια σε πεταει σε μενου της τελευταιας για να πληρωσεις οποτε κανενα προβλημα(Απλα προσεξε απο τη μπαρα διευθυνσης πανω παντα να εισαι ση διευθυνση της paypal γιατι μπορει ενα ασχετο site να σε στειλει σε μια δικη του οπου εσυ θα συμπληρωσεις τους κωδικους σου κ μετα bye "buy"!!)

:tease:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Dn xerw an gnorizetai gia to adsense (tis google) kai alla affiliates pantws einai programata pu diafimizontas pairneis reusto.

Skeytomoun epidi kanw poliseis sto ebay an ginetai na valw mazi me tin polisi kai mia mpara katw me diafimiseis ti lete???

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
gia aplo logarismo rothsa sthn alphabank kai moy pan pos kathe fora poy tha exo sto logariasmo kato apo 300euro tha xreonomai 9euro. isxuei kati tetoio? h epesa se allh mia asxeth poy den kserei na kanei th doyleia ths?

ΝΑΙ..

 

-Alpha Λογαριασµοι καταθεσεων, κινουµενοι / ακινητοι, των οποιων το µεσο ηµερησιο υπολοιπο εξαµηνου µικροτερο των € 300 χρεωνονται µε εξοδα διαχειρισεως € 9 καθε εξαµηνο..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έχει χρησιμοποιήσει κανείς τακτικά το PayPal και αν ναι, έχει υπάρξει κάποιο χοντρό ή γενικά πρόβλημα? Το σκέφτομαι σοβαρά να ανοίξω account.
If you're going through hell, keep going
Link to comment
Share on other sites

http://www.credit.gr για πιο σίγουρες απαντήσεις. Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν, αλλά δεν ρωτάς στα κινητά για τα επιτόκια....
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά από ebay πώς βρίσκουμε το δίκιο μας; Περιμένω κάτι πράματα και όχι μόνο μου έχουν καθυστερήσει, αλλά ακόμα δεν έχω λάβει επιβεβαιωτικό μέιλ ότι εστάλησαν. Λένε δε μπορούν να επιβεβαιώσουν το έμβασμα που τους έστειλα. :wacko: Εν τω μεταξύ η όλη παρεξήγηση έγινε γιατί έκανα δύο παραγγελίες μέσα σε 3 μέρες. Έκανα την πρώτη και πλήρωσα με έμβασμα.

 

Μετά από 3 μέρες έκανα και την δεύτερη από τον ίδιο χρήστη (ο οποίος είναι ebay-shop) και μου την έμπλεξε με την πρώτη. :wacko: Οπότε την άλλη μέρα μου έρχεται μέιλ ότι λάβαμε τα χρήματα αλλά λέει ήταν λίγα και δε συμπληρώνουν το ποσό. :blink: Ε στέλνω στο καπάκι και τα υπόλοιπα αλλά μέχρι τώρα δε μου έχουν απαντήσει. Στέλνω αλλεπάλληλα μέιλς και τώρα είμαι στο στάδιο ότι αναζητούν από τον τραπεζικό τους λογαριασμό την πληρωμή μου.

 

Ήδη έκανα αναφορά στο ebay για μη παραλαβή προϊόντος παρόλο που πλήρωσα. Εν τω μεταξύ απαίτησα άμεση χρηματική αποζημίωση και ότι δεν αποδέχομαι τελικά την παραγγελία. Η αρνητική γνώμη είναι δεδομένη, αλλά περιμένω να δω πού το πάνε. Και το ποσό δεν είναι και κανένα ευτελές... 105€ είναι... :cry:

 

Από την ίδια εταιρεία (από το ebay) τον Οκτώβρη είχα παραγγείλει και άλλα πράματα τα οποία δεν έφτασαν ποτέ. Η τιμή ήταν 35€. Έστειλα αναφορά στο ebay, αλλά τίποτα παραπάνω. Τώρα που τους ξαναέστειλα μετά από καιρό τι θα γίνει με εκείνη την παραγγελία μου είπαν να στείλω τα μισά χρήματα (δηλ. 17,5€) για να μου ξαναστείλουν την παραγγελία. :w00t:

 

Μπορούμε να βγάλουμε άκρη από το ebay; Φόρμα επικοινωνίας πλην της αυτόματης έχουν; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένης της σπουδαιότητας του ebay ανοίχτηκε - με την άδεια της διαχείρησης φυσικά - ειδικό τόπικ για γενικές απορίες σχετικά με τον κολοσσό αυτό των δημοπρασιών παγκοσμίως. Όλες οι απορίες και ερωτήσεις θα υποβάλλονται εδώ. :)
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι αλλο?

Θελω να παρω μια οθονη απο αμερικη.

Με ποιο τροπο πρεπει να μου τη στειλει ενας συγγενης μου εκει ωστε να μην εχω ντραβαρα...???

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι αλλο?

Θελω να παρω μια οθονη απο αμερικη.

Με ποιο τροπο πρεπει να μου τη στειλει ενας συγγενης μου εκει ωστε να μην εχω ντραβαρα...???

Για οθόνη νομίζω φίλε δύσκολα τα πράματα... Θα θεωρηθεί εμπόρευμα και θα χρεωθείς στο τελωνείο. Βέβαια αν κάτι έρχεται με την ένδειξη ΔΩΡΟ (GIFT) δεν χρεώνεσαι τελωνείο. Είναι δίκοπο μαχαίρι. Μπορεί και να σε χρεώσουν, μπορεί και όχι... Γιατί όμως κατ'ανάγκη από Αμερική; Έχει και Ευρώπη φθηνές οθόνες. (βλέπε Pixmania ή και στο ebay).

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ειναι μια Dell 20,1 wide που εκει την βρισκω 360 ενω εδω 580 ευρω νομιζω.Επειτα την θελω καινουρια.Γενικα αυτο τον συνδυασμο δεν το βρηκα στην ευρωπη.

Αν γραφει δωρο δηλαδη ετσι περναει?

Που το γραφει αυτο?

Να βαλει και κοκκινη κορδελα μηπως δεν το καταλαβουν..?

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Βασικα ειναι μια Dell 20,1 wide που εκει την βρισκω 360 ενω εδω 580 ευρω νομιζω.Επειτα την θελω καινουρια.Γενικα αυτο τον συνδυασμο δεν το βρηκα στην ευρωπη.

Αν γραφει δωρο δηλαδη ετσι περναει?

Που το γραφει αυτο?

Να βαλει και κοκκινη κορδελα μηπως δεν το καταλαβουν..?

Κοίτα εμένα που μου στείλαν από Κίνα κάποια πράματα (στατικού μοντελισμού) είχε ένα αυτοκόλλητο επάνω που είχε τικαρισμένη την ένδειξη GIFT. Για προσωπική αλληλογραφία δεν υπάρχει πρόβλημα τελωνείου. Για ηλεκτρονικές συσκευές όμως νομίζω παίζει ρόλο και δε θα τη γλιτώσεις... Και πρέπει να προσέχεις μη σου βγει και ακριβότερα... Δυστυχώς έτσι είναι τα πράματα με Αμερική και γενικά τρίτες χώρες.

 

Γι'αυτό μπαίνουμε στο αγγλικό και στο γερμανικό ebay και όχι στο com. Nα μην μας δελεάζουν οι τιμές από Αμερική γιατί μας είναι άχρηστα κατ'ουσίαν.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν εχω καταλαβει πως λειτουργουν στο τελωνειο,τι κανουν?

Ανοιγουν καθε πακετο και βλεπουν τι εχει?

Πως το κοστολογουν/φορολογουν?

Μπορω να ισχυριστω οτι ειναι αντικατασταση απο εγγυηση?

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν εχω καταλαβει πως λειτουργουν στο τελωνειο,τι κανουν?

Ανοιγουν καθε πακετο και βλεπουν τι εχει?

Πως το κοστολογουν/φορολογουν?

Μπορω να ισχυριστω οτι ειναι αντικατασταση απο εγγυηση?

Βασικά ό,τι έχει σχέση με τελωνείο είναι πολύ υποκειμενικό. Έχω ακούσει διάφορα σε σχέση με τελωνεία. Άλλον τον χρεώνουν, άλλον όχι. Ό,τι θέλουν κάνουν.

 

Εδώ είχαν φορολογήσει έναν φίλο μου για μια ιατρική ρόμπα που παρήγγειλε από Αμερική. Και όχι μόνο αυτό αλλά περίμενε και στον τελωνείο του Βόλου κανά μήνα. :blink: Μην ψάχνεις να βρεις... Οι περισσότερες μίζες είναι αυτές των τελωνειακών...

 

Ρώτησε καλύτερα τους ίδιους τους τελωνειακούς. Μόνο αυτοί μπορούν να σου απαντήσουν ειδικά.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να βγάλουμε άκρη από το ebay; Φόρμα επικοινωνίας πλην της αυτόματης έχουν; :worry:

Το eBay δεν αναμιγνύεται στις δημοπρασίες και δεν θα σου επιστρέψει χρήματα αλλά ούτε και θα πιέσει τον πωλητή. Τα παράπονα εκφράζονται μέσω των αξιολογήσεων.

Μοναδική προστασία είναι μέσω Paypal που υπό προϋποθέσεις παρέχει χρηματική αποζημίωση.

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ό,τι έχει σχέση με τελωνείο είναι πολύ υποκειμενικό. Έχω ακούσει διάφορα σε σχέση με τελωνεία. Άλλον τον χρεώνουν, άλλον όχι. Ό,τι θέλουν κάνουν.

 

Εδώ είχαν φορολογήσει έναν φίλο μου για μια ιατρική ρόμπα που παρήγγειλε από Αμερική. Και όχι μόνο αυτό αλλά περίμενε και στον τελωνείο του Βόλου κανά μήνα. :blink: Μην ψάχνεις να βρεις... Οι περισσότερες μίζες είναι αυτές των τελωνειακών...

 

Ρώτησε καλύτερα τους ίδιους τους τελωνειακούς. Μόνο αυτοί μπορούν να σου απαντήσουν ειδικά.

Αν αγοράζετε από το ebay.com (το Αμερικάνικο) και σας στείλουν κάτι με USPS (ταχυδρομείο), δεν πληρώνετε τελωνείο. Εγώ έχω αγοράσει αρκετά πράγματα και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το τελωνείο. Αν τα στείλουν με UPS (κούριερ), τότε πολύ πιθανόν να πληρώσετε και για τελωνείο.

Επίσης αν ζητήσετε να σας το στείλουν σαν δώρο ή με μικρό ποσό στην απόδειξη (κάτω από 20 ευρώ), πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα με το τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Το eBay δεν αναμιγνύεται στις δημοπρασίες και δεν θα σου επιστρέψει χρήματα αλλά ούτε και θα πιέσει τον πωλητή. Τα παράπονα εκφράζονται μέσω των αξιολογήσεων.

Μοναδική προστασία είναι μέσω Paypal που υπό προϋποθέσεις παρέχει χρηματική αποζημίωση.

Βρήκα μια φόρμα όπου εξέφρασα τα παράπονά μου στο ebay μέσω της εξυπηρέτησης πελατών. Θα μου απαντήσουν σε λίγες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα μια φόρμα όπου εξέφρασα τα παράπονά μου στο ebay μέσω της εξυπηρέτησης πελατών. Θα μου απαντήσουν σε λίγες μέρες.

Δε πέρασε μια μέρα και μου έστειλε επιβεβαιωτικό mail ο συγκεκριμένος χρήστης ότι έλαβε τα χρήματα και ότι θα στείλουν τα προϊόντα αύριο. :D

 

Κι ο άγιος φοβέρα θέλει. :p

 

Απέσυρα την αναφορά μου στο ebay. :)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε πόσο κοστίζει η μεταφορά μεγάλων αντικειμένων απο usa? Γύρο στα 5 κυβικά μέτρα είναι. Ράμπα θέλω να φέρω. Αν κοστίζει εκεί 400$ πόσο περίπου θα πάνε τα τελωνιακά έξοδα?
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα ψάχνωντας στο ebay για κανένα κινητό βρήκα σε μια δημοπρασία τη παρακάτω σελίδα:

 

http://www.beko-electronics.go.ro/cell_phones.htm

 

Οι τιμές είναι τραγικές για τα αντίστοιχα κινητά αλλά θα εμπιστευόσασταν ποτέ τέτοιες προσφορές;

 

Πρόσφατα δε είναι της μόδας στο ebay οι αγοραπωλησίες 2 κινητών μαζί και πληρωμή μέσω Western Union... τι παίζει με αυτό το σύστημα; Τι έχετε ακούσει;

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ελεος!! Επεσε στο ματι μου το nokia 8800 που απο οτι ειδα σε σελιδα ελληνικου καταστηματος κανει 789 ευρω και εκει το εχει 239 δολλαρια!

Το 1 ευρω δεν ειναι περιπου 1 δολλαριο? Διαφορα 500+ ευρω περιπου δεν τη λες φυσιολογικη... εχει αγορασει κανεις απο αυτο το site?

Εγω δε θα το εμπιστευομουν.

Link to comment
Share on other sites

Ε προφανώς και κάτι δεν πάει καλά στην όλη ιστορία...
Link to comment
Share on other sites

μμμ κάτι δεν παει καλα... απατη μαλλον...

το site εχει χαλια σχεδιασμο για εταιρια, μμμ, δεν βλεπω πουθενα τηλεφωνα εταιριας η διευθυνση...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...