Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω την εντύπωση γιατί πριν κανα 2 μήνες κάτι έλεγαν για κάρτες απο κίνα που ήταν μαιμού, δε θυμάμαι ακριβώς.

 

Αυτο ακριβως,αλλα δεν θυμαμαι σε ποιο θεμα αναφερθηκε.:O

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Poulao kati sto 123sold kai mou hrthe msg gia na doso trapeziko logariasmo....

Tou apantisa MONO me PayPal kai dexthke:blink: .

Ti dino san logariasmo PayPal(mono to email mou?) kai pos vlepo oti evale ta lefta ?

Kapoios na apanthsei grigora PLZZZZ

thx

[sIGPIC][/sIGPIC]

Morte AllaFrancia Italia Anela

Link to comment
Share on other sites

Poulao kati sto 123sold kai mou hrthe msg gia na doso trapeziko logariasmo....

Tou apantisa MONO me PayPal kai dexthke:blink: .

Ti dino san logariasmo PayPal(mono to email mou?) kai pos vlepo oti evale ta lefta ?

Kapoios na apanthsei grigora PLZZZZ

thx

Έχεις κάνει εγγραφή στο Paypal; Αν ναι τότε τα πράματα είναι πολύ απλά. Δίνεις απλά το εμαιλ που έχεις δηλώσει και σου τα βάζει εκεί τα χρήματα. Με ένα απλό login στο http://www.paypal.com βλέπεις όλες τις κινήσεις του Paypal λογαριασμού σου.

 

Αν δεν έχεις κάνει εγγραφή στο Paypal, τότε θα χρειαστεί να το πράξεις. Και πάλι είναι απλά τα πράματα. Θα χρειαστείς μία κάρτα VISA ELECTRON είτε χρεωστική είτε πιστωτική. Επίσης θα χρειαστείς για εξακρίβωση έναν 4ψηφιο κωδικό τον οποίο θα τον βρεις από της πληροφορίες συναλλαγής μέσω του e-banking σου (αν δεν έχεις ebanking ρώτα το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της τράπεζάς σου).

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά καλησπέρα. Αγόρασα εχθές μία πρόσοψη μαύρη για 6630 από e-bay (αγόρασα εννοώ απλά πάτησα το buy it γιατί από εκεί και πέρα δεν έβγαλα καμμία άκρη). Ο πωλητής ήταν από Συγκαπούρη (η πρόσοψη μη γνήσια εννοείται) και εγώ δεν έχω πιστωτική, δεν καταλαβαίνω τί είναι το Paypal, το e-bay είναι γεμάτο παραθυράκια με πληροφορίες και δεν καταλαβαίνω τι γίνεται. Έστειλα 2 e-mail στον πωλητή για να πληρώσω με αντικαταβολή ή με μετρητά απευθείας σε λογαριασμό του και δεν έχω πάρει απάντηση. Δεν μπορώ να καταλάβω το σύστημα το οποίο δεν είναι και πολύ user friendly. Anyway η ερώτησή μου είναι η εξής: Αν δεν πληρώσω γιατί άκρη δεν βγαίνει και δεν μου απαντούν τί μπορεί να συμβεί?
Aπό το περίσσευμα της καρδιάς μιλάει το στόμα...;)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά καλησπέρα. Αγόρασα εχθές μία πρόσοψη μαύρη για 6630 από e-bay (αγόρασα εννοώ απλά πάτησα το buy it γιατί από εκεί και πέρα δεν έβγαλα καμμία άκρη). Ο πωλητής ήταν από Συγκαπούρη (η πρόσοψη μη γνήσια εννοείται) και εγώ δεν έχω πιστωτική, δεν καταλαβαίνω τί είναι το Paypal, το e-bay είναι γεμάτο παραθυράκια με πληροφορίες και δεν καταλαβαίνω τι γίνεται. Έστειλα 2 e-mail στον πωλητή για να πληρώσω με αντικαταβολή ή με μετρητά απευθείας σε λογαριασμό του και δεν έχω πάρει απάντηση. Δεν μπορώ να καταλάβω το σύστημα το οποίο δεν είναι και πολύ user friendly. Anyway η ερώτησή μου είναι η εξής: Αν δεν πληρώσω γιατί άκρη δεν βγαίνει και δεν μου απαντούν τί μπορεί να συμβεί?

Aν δε πληρώσεις μπορείς να φας αρνητική αξιολόγηση, αλλά αν πρόκειται για ebay shop μπορεί και να τη γλιτώσεις... Το Paypal έχουμε εξηγήσει πολλές φορές τι είναι και πώς λειτουργεί. Δεν είναι ανάγκη να έχεις πιστωτική για να κάνεις χρήση του Paypal. Μια VISA ELECTRON αρκεί, που αυτές είναι και χρεωστικές.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ππαιδια αν παρω ενα κινιτο apo ebay.co.uk θα πληρωσσω τελωνειο?σε ποσες μερες περιπου ερχεται και ποσο ειναι το κοστος?εχεται μηπως να μου προτεινεται καποιο ebay shop_?ευχαριστω.
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

μια memory stick pro που πήρα από Χονγκ Κονγκ ήταν αυθεντικότατη, και είναι τόσο μικρή και η συσκευασία και ο φάκελος που πέρασε χαλαρά χωρίς να σταματήσει σε τελωνείο.

 

venividivici, ψάξε για πωλητές από ΕΕ ώστε να μην σταματήσει στο τελωνείο. το σύνηθες είναι 1 εβδομάδα, αλλά οι οι λογικές καθυστερήσεις μπορεί να φτάσουν +1 εβδομάδα. το κοστος αποστολής αναγράφεται στην σελίδα κάθε προϊόντος κάτω χαμηλά...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ππαιδια αν παρω ενα κινιτο apo ebay.co.uk θα πληρωσσω τελωνειο?σε ποσες μερες περιπου ερχεται και ποσο ειναι το κοστος?εχεται μηπως να μου προτεινεται καποιο ebay shop_?ευχαριστω.

 

Από Μ. Βρεττανία όχι.

 

Πληρώνεις από χώρες εκτός ΕΕ. (Αμερική, Ασία κτλ πληρώνεις)

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

μια memory stick pro που πήρα από Χονγκ Κονγκ ήταν αυθεντικότατη, και είναι τόσο μικρή και η συσκευασία και ο φάκελος που πέρασε χαλαρά χωρίς να σταματήσει σε τελωνείο.

 

...

 

 

Πως καταλαβες οτι ειναι αυθεντικη? Αφου και οι μουφες ιδιες ειναι.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Για να μη πληρώσεις τελωνείο ;)

 

Όταν λέτε πληρώνεις τελωνείο, για τι ποσά μιλάμε? :confused:

 

Δεν συμπεριλαμβάνεται στην extra τιμή που πληρώνεις για την αποστολή (εκεί που γράφει στο ebay : Shipping costs) ?? :O

Δεν το στέλνουν στη διεύθυνση που έχεις δηλώσει?? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Οταν αγοράζω με paypal(credit) απο ιντερνετ shops(οχι ebay) πρέπει να υπάρχουν χρήματα στο λογαριασμό που τροφοδοτεί την πιστωτική; ;ή τραβάνε απο την πιστωτική και τοκίζονται απο εκείνη τη μέρα;
Link to comment
Share on other sites

Οταν αγοράζω με paypal(credit) απο ιντερνετ shops(οχι ebay) πρέπει να υπάρχουν χρήματα στο λογαριασμό που τροφοδοτεί την πιστωτική; ;ή τραβάνε απο την πιστωτική και τοκίζονται απο εκείνη τη μέρα;

Τραβάει από την πιστωτική/χρεωστική την ώρα που πληρώνεις και επομένως τοκίζεται από εκείνη τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ine i proti fore pou tha paragilo apo to ebay.com.uk kai thelo na rotiso ta exis:

1)poso axiopista ine?:confused:

2)theli pistotiki i iparxi alos tropos?

3)ti ine to paypal?:worry:

4)iparxi periptosi na mou kanoun kamia apateonia?:shifty: :shifty:

5)auto pou thelo na paragilo ine mia mauri prosopsi gia to nokia n70 the perasi telonio?:confused:

6)exo idi grauti sto ebay ala den exo agorasi akoma tipota to mono pou meni gia na agoraso kati ine na doso to noumero tis pistotikis na to doso?:worry::worry:

 

 

ouf auta sorry an sas kourasa me tis polles erotisis:) :)

 

eyxariso ply

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου,

 

1) Αναλόγως από ποιόν θέλεις να ψωνίσεις, αν κάποιος έχει 80 - 90 % θετικές αξιολογήσεις ίσως να σου την κάνει ίσως και όχι, όταν κάποιος έχει πάνω από 98% τότε είναι πολύ απίθανο να γίνει καμμιά στραβή...

2) Πιστωτική ή

3) Paypal, είναι μια υπηρεσία που δέχεται και στέλνει πληρωμές μέσω της πιστωτικής/χρεωστικής σου κάρτας απλά ο αριθμός της κάρτας σου μένει πάντα κρυφός και πληρώνεις με το email σου...

4) Υπάρχει, ποτέ δεν ξέρεις, γι'αυτό πρέπει να ΨΑΧΤΕΙΣ πολύ καλά πριν αγοράσεις κάτι...

5) Δεν νομίζω...

6) Καλύτερα να γραφτείς στο paypal πρώτα...

 

:)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

grautika sto paypal

tora ti prepi na kano gia na agoraso apo to ebay?????????

 

Εγώ το νομό μου έβαλα πάντως... :shifty:

 

Αγόρασε κάτι και θα δεις! ;)

(Στο ebay πρέπει επίσης να κάνεις μια εγγραφή αν δεν έχεις κάνει ήδη...)

 

Αν κερδίσεις το αντικείμενο και θες να το πληρώσεις, σου έχει επιλογή πληρωμής μέσω paypal, όπου απλά θα χρειαστεί να δώσεις το mail και το κωδικό σου (που έχεις στο paypal).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αγόρασα κάτι αλλά δεν έχεi paypal αλλά Postal order/Banker's Draft

ή Personal cheque.

Γνωρίζει κανείς με ποιον τρόπο πρέπει να πληρώσω και πως γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας στο ebayco.uk για QTEK S200 έπεσα πάνω σε ένα Κινέζο με εκπληκτικές τιμές και πολύ περίεργες αξιολογήσεις... Όλες φυσικά θετικές και όλες της ίδιας ημερομηνίας με μερικά λεπτά διαφορά η μια απο την άλλη. Ρίξτε μια ματιά στο αντικείμενο 9738787562 για να καταλάβετε τι εννοώ. Πολύ μούφα κυκλοφορεί παιδιά....
Link to comment
Share on other sites

Να κανω κι εγω τις ερωτησεις μου.Ειναι η πρωτη φορα που θελω να χρησιμοποιησω ebay.Που βλεπει που μενει αυτος που πουλαει κατι?Ποσο περιπου μπορει να ειναι τα εξοδα αποστολης?Ποτε ενα αντικειμενο περναει απο τελωνειο?
The greatest thing you 'll ever learn,is just to love and be loved in return... MOULIN ROUGE
Link to comment
Share on other sites

1. Ακριβώς δίπλα από τη φωτογραφία του αντικειμένου κάπου λέει Item Location, η χώρα που αναφέρεται εκεί είναι και η χώρη του πωλητή.

 

2. Τα έξοδα αποστολής συνήθως αναφέρονται προς το τέλος τη δημοπρασίας όπου κάπου γράφει: Shipping, payment details and return policy. Αν δεν αναφέρει worldwide shipping costs τότε πρέπει να στείλεις μήνυμα στον πωλητή για να τον ρωτήσεις ακριβώς τι έξοδα αποστολής θα σου χρεώσει...

 

3. Νομίζω πως όλα τα ηλεκτρονικά που έρχονται προς Ελλάδα περνούν τελωνείο από την Γερμανία, οπότε οτι ηλεκτρονικό και να παραγγήλεις να έχεις στο νου σου οτι ίσως πληρώσεις τελωνείο...

 

Αυτά! :)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

3. Νομίζω πως όλα τα ηλεκτρονικά που έρχονται προς Ελλάδα περνούν τελωνείο από την Γερμανία, οπότε οτι ηλεκτρονικό και να παραγγήλεις να έχεις στο νου σου οτι ίσως πληρώσεις τελωνείο...

 

Φυσικά εαν η αποστολή είναι από χώρα της ΕΕ δεν υπάρχει τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...