Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ζητησε απο τον πωλητη track number.Πρεπει να στο δωσει.Αν προκειται για αντικειμενο βαρυ δε,ειναι πιθανο να βγαλει και το βάρος του δεματος στο αποτελεσμα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ζητησε απο τον πωλητη track number.Πρεπει να στο δωσει.Αν προκειται για αντικειμενο βαρυ δε,ειναι πιθανο να βγαλει και το βάρος του δεματος στο αποτελεσμα.

Μα αυτό ακριβώς. Το έστειλε απλό και δεν υπάρχει track number...

Link to comment
Share on other sites

Aπό Γερμανία... Και η φάση είναι ότι από τον ίδιο που παρήγγειλα 10 μέρες αργότερα, η δεύτερη παραγγελία ήρθε μέσα σε 4-5 μέρες... :confused: Η πρώτη τίποτα...

 

Εδώ που τα λέμε πάντως και ένα δεματάκι από Αγγλία έκανε 40 μέρες για να έρθει πέρσι από Λονδίνο (3 ώρες απόσταση από Αθήνα)... :blink:

 

Ε περιμένω, τι να κάνω...

 

Πήρα και ρώτησα στην ΕΘνική. Μωρέ η πληρωμή υπάρχει, ο πωλητής δεν αμφισβητεί ότι του έστειλες τα λεφτά. Απλά σου λέει, φίλε εγώ το έστειλα. Εσύ επέλεξες απλή αποστολή, ας πρόσεχες. :mad: Εν τω μεταξύ τον συγκεκριμένο τον είχα ρωτήσει ότι το θέλω συστημένο, αλλά μου είπε ότι δε γίνεται (είναι ebay-κατάστημα).

 

Tέλος πάντων... Νόμιζα ότι υπάρχει καλή προστασία από ebay. Απλά αυτοί σε γράφουν κανονικά μου φαίνεται αν είσαι κάτω από 25€ (χωρίς τα έξοδα μεταφοράς δυστυχώς που αυτά όμως είναι που χρεώνουν ουσιαστικά αυτό που αγοράζεις... Σου βάζει ο άλλος 1€ ένα DVD και μετά σου λέει μεταφορικά 10€, οπότε αν πάρεις 3 DVD σου τα χρεώνει 30€, αλλά στο ebay φαίνονται μόνο 3€ που είναι η τιμή μονάδας. Έτσι για το ebay η αγορά είναι μόνο 3€... :cry: )

 

Απο γερμανία κι εγώ πήρα κάτι(r/c) 430ευρώ με bank transfer απο e-shop, την 21/02 μου είπε οτι το έστειλε του στέλνω e-mail=καμμία απάντηση, τον παίρνω τηλ.=καμμία απάντηση, παίρνω τη Novabank που έχω account μου λένε ότι δεν επιστρέφονται τα χρήματα και πρέπει να επικοινωνήσω με τον ίδιο=σκέφτομαι πανε τα χρήματα...

Σήμερα ψάχνω στο google το όνομά του και βλέπω άλλο τηλέφωνο απο αυτό που έχει στο site, του λέω τι έγινε κλπ κλπ. μου λέει ακόμα δεν το έλαβες κλπ κλπ μάλλον υπάρχει πρόβλημα με το ταχυδρομείο (Deutsche Post)

Η απάντησή του:

just phoned GLS and they said they will phone me again with the exact status of the delivery, seems there is somewhere a problem

Τώρα όπως καταλαβαίνετε είμαι σε αναμένα κάρβουνα...

Link to comment
Share on other sites

Απο γερμανία κι εγώ πήρα κάτι(r/c) 430ευρώ με bank transfer απο e-shop, την 21/02 μου είπε οτι το έστειλε του στέλνω e-mail=καμμία απάντηση, τον παίρνω τηλ.=καμμία απάντηση, παίρνω τη Novabank που έχω account μου λένε ότι δεν επιστρέφονται τα χρήματα και πρέπει να επικοινωνήσω με τον ίδιο=σκέφτομαι πανε τα χρήματα...

Σήμερα ψάχνω στο google το όνομά του και βλέπω άλλο τηλέφωνο απο αυτό που έχει στο site, του λέω τι έγινε κλπ κλπ. μου λέει ακόμα δεν το έλαβες κλπ κλπ μάλλον υπάρχει πρόβλημα με το ταχυδρομείο (Deutsche Post)

Η απάντησή του:

just phoned GLS and they said they will phone me again with the exact status of the delivery, seems there is somewhere a problem

Τώρα όπως καταλαβαίνετε είμαι σε αναμένα κάρβουνα...

Η αποστολή πώς έγινε; Συστημένο; Είναι δέμα; Απλό το έστειλε; Όπως είπα για αγορές τιμής μονάδος άνω των 25€ καλύπτεσαι από την ασφάλεια του Ebay.

 

Πάντως από 21/2 μην ανησυχείς και τόσο... Μετά τις 15 Μάρτη να αρχίσεις να ανησυχείς. Αλλά δε νομίζω πράμα αξίας 430€ να το έστειλε ο άλλος απλό. :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Η αποστολή πώς έγινε; Συστημένο; Είναι δέμα; Απλό το έστειλε; Όπως είπα για αγορές τιμής μονάδος άνω των 25€ καλύπτεσαι από την ασφάλεια του Ebay.

 

Πάντως από 21/2 μην ανησυχείς και τόσο... Μετά τις 15 Μάρτη να αρχίσεις να ανησυχείς. Αλλά δε νομίζω πράμα αξίας 430€ να το έστειλε ο άλλος απλό. :w00t:

Εχω ξαναγοράσει απο αυτόν και τότε έκανε 20 μέρες αλλά τότε μου απαντούσε στα mail, η αποστολή φαίνεται να είναι απλή(λόγω κόστους=9,95ευρώ) το πακέτο είναι μεγάλο, δεν διευκρίνησα οτι δεν ήταν απο e-bay αλλά απο e-shop.

Στο site του αναφέρει αποστολή σε 4-5 μέρες!!!!!!

Η ανησυχία μου οφείλεται στη νεκρική του σιωπή που δεν απαντούσε...

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξαναγοράσει απο αυτόν και τότε έκανε 20 μέρες αλλά τότε μου απαντούσε στα mail, η αποστολή φαίνεται να είναι απλή(λόγω κόστους=9,95ευρώ) το πακέτο είναι μεγάλο, δεν διευκρίνησα οτι δεν ήταν απο e-bay αλλά απο e-shop.

Στο site του αναφέρει αποστολή σε 4-5 μέρες!!!!!!

Η ανησυχία μου οφείλεται στη νεκρική του σιωπή που δεν απαντούσε...

Xμμμ... Όταν λες bank transfer; Δεν είναι μέσω κάρτας (τουλάχιστον από κει έχεις ασφάλεια); Μέσω εμβάσματος εννοείς; Πήγες ο ίδιος και τα έστειλες;

 

Είναι λίγο ρίσκο να αγοράζουμε από eshops μέσω τραπεζικού εμβάσματος... Όχι ότι θα γίνει τίποτα (δε το νομίζω) απλά σε περίπτωση που κάτι στραβώσει δεν είμαστε και τόσο κατοχυρωμένοι... Η τράπεζα δεν επιστρέφει τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Xμμμ... Όταν λες bank transfer; Δεν είναι μέσω κάρτας (τουλάχιστον από κει έχεις ασφάλεια); Μέσω εμβάσματος εννοείς; Πήγες ο ίδιος και τα έστειλες;

 

Είναι λίγο ρίσκο να αγοράζουμε από eshops μέσω τραπεζικού εμβάσματος... Όχι ότι θα γίνει τίποτα (δε το νομίζω) απλά σε περίπτωση που κάτι στραβώσει δεν είμαστε και τόσο κατοχυρωμένοι... Η τράπεζα δεν επιστρέφει τα χρήματα.

 

Πρώτη φορά το έκανα γιατί συνήθως αγοράζω με πιστωτική, τώρα το έκανα γιατί η προμήθεια του transfer είναι μικρότερη απο το credit.

transfer εννοώ μέσω της τράπεζας(internet) μεταφορά ποσού στο λογαριασμό του,

anyway , bye.

Link to comment
Share on other sites

hello se olous...

 

eimai kai egw fanatikos twn SE kai perimena na er8ei to P990i wste na to parw kai egw meso epidothseis omos ema8a ta mantata oti 8a paei gia meta to pasxa kai mallon pros ioulio gia thn ellada...

 

3erete an isxyei to idio kai gia to e3wteriko?? meso tou e bay exw brei arketous pou to poulane kai malista se poly kales times...exei agorasei kaneis kinhto apo ekei h genikotera apo to e3wteriko?? einai symbata edw sthn ellada h 8a exoume problima??exoun elliniko menu h mporoun na dextoun ellhniko menu kai ellnikh glossa (me kapio tropo opos otan bgazeis to vodafon live px) ??? kai genikotera einai kalh epilogh na pareis apo ekei kinhto h exei megalo risko??

 

eyxaristw poly prokatabolika gia opiadhpote boh8eia...

 

TEnnisman

Link to comment
Share on other sites

προσφατα εκανα μια πωληση στο ebay. ο χρηστης ζηταει να με πληρωσει με Western Union. Πως λειτουργει αυτο; Ειπε οτι θα μου στειλει μια διαταγή χρημάτων. Παρακαλω για την βοηθεια σας...
Link to comment
Share on other sites

Στις 30/1 αγορασα ενα bluetooth headset απο το ebay, και ζητησα απο τον πωλητη να το στειλει σε ενα φιλο μου στην Ελλαδα (εγω ειμαι στην Αγγλια), οπως και εκανε στις 3 Φεβρουαριου. Οι μερες παιρνουσαν, και το αντικειμενο δεν ειχε παει, οποτε γυρω στις 25 Φεβρουαριου του εστειλα email να δω τι γινεται. Η απαντηση του ηταν να περιμενω μια βδομαδα ακομα, και αν δεν παει να δουμε τι θα γινει. Για να μη τα πολυλογω φτασαμε αρχες Μαρτη και δεν ειχε παει, οποτε του ειπα να μου επιστρεψει τα χρηματα...

 

Αρνηθηκε να μου επιστρεψει τα χρηματα, και "πεταξε" και το κορυφαιο, οτι δεν ζητησα να παει συστημενο. Εδω να πω, πως ο πωλητης ειναι υπευθυνος αν θα φτασει το προιον και οχι ο αγοραστης, οποτε ειναι win-win situation. Με τα πολλα, του εδωσα 3 μερες διορια να μου επιστρεψει τα χρηματα ή να στειλει ξανα το προιον, και ειπε οτι θα συμπληρωσει μια φορμα για να παρει τα χρηματα πισω μεσω του ταχυδρομειου, φυσικα δεν ημουν διατεθιμενος να περιμενω εως 3 μηνες (τοσο κανει αυτη η διαδικασια) οποτε εκανα claim μεσω Paypal.

 

Το claim εγινε πανευκολα, απλα γραφωντας δυο λογια και δινωντας τον αριθμο δημοπρασιας. Το paypal μου απαντησε οτι εχει δωσει διορια 10 ημερων στον πωλητη να απαντησει, ο πωλητης δεν απαντησε ποτε και ετσι το Paypal μου επεστρεψε τα χρηματα χωρις να χασω ουτε σεντ.

 

 

Την επομενη ημερα, μου κανει ο πωλητης dispute στο ebay οτι δεν εχω πληρωσει :lol: Εστειλα στο ebay το email της αποδειξης του paypal και την αλλη μερα μου ειπαν οκ κανενα προβλημα. Αφου λοιπον μου την εδωσε στα νευρα, του εκανα και εγω dispute στο ebay οτι δεν εχω παραλαβει το αντικειμενο, αυτο εξελισεται ακομα.

 

Γενικη συνοψη, ο πωλητης ειναι με περιπου 3000 πωλησεις, και 100% θετικες (πλεον 99.9% :lol: ). Ποσο αφελης μπορει να ειναι καποιος, οταν για 25 ευρω κινδινευει να μπλοκαρει το λογαριασμο του στο ebay? Αν δεν εκανε το dispute στο ebay το ebay μπορει να μην επαιρνε χαμπαρι τιποτα και να τη γλυτωνε, ενω τωρα...Τον τελευταιο χρονο εχει παρει 2 αρνητικες, και το ebay δεν θελει πολυ για να σε στειλει...

 

Αυτο το...μεγαλουτσικο...ποστ το εκανα γιατι 1η φορα μου συνεβει κατι τετοιο, και ηθελα να μοιραστω μαζι σας την εμπειρια μου ωστε να ξερετε οτι αν πληρωσετε με paypal ειστε 99.99% εξασφαλισμενοι.

 

Προσεξτε μονο, αν στη δημοπρασια κατω απο το ονομα του πωλητη γραφει " PayPal Buyer Protection Free Coverage now up to £500" τοτε θα παρετε τα χρηματα σας πισω χωρις καμια κρατηση. Αν λεει " Standard Purchase Protection Offered." τοτε θα παρετε τα χρηματα σας πισω -£15 . Περισσοτερα δειτε εδω http://pages.ebay.co.uk/help/confidence/purchase-protection.html

 

Happy bidding :happy:

Link to comment
Share on other sites

Mε την αξιολόγηση τι έγινε; Του έριξες αρνητική όπως λες. Αυτός ανταπέδωσε; Πολλές φορές κι εγώ θα ήθελα να ρίξω αρνητική αξιολόγηση, αλλά φοβάμαι ότι θα δώσουν και αυτοί αρνητική, οπότε κάνω τα στραβά μάτια.

 

Σε πρόσφατη αγορά μου από Γερμανία, αγόρασα κάτι το οποίο (αν διαβάσετε παραπάνω θα καταλάβετε, το είχα αναφέρει) μετά από 40 δεν είχε έρθει και ο πωλητής δεν απαντούσε στα email παρά μόνο με αυτοματοποιημένα mails...

 

Η πληρωμή δεν ήταν μέσω Paypal για να ζητήσω πίσω τα χρήματα αλλά με bank transfer (ήμαρτον με τους Γερμανούς... ένα μεγάλο ποσοστό έχει μόνο bank transfer :cry: ) Αφού έκανα dispute (Umstimmigkeit wegen nicht erhaltenes Artikels :p) αυτός πάλι δεν απάντησε. Αφού πέρασαν ακόμα 10 μέρες ένα ωραίο πρωινό φθάνουν αυτά που παρήγγειλα... :blink: Με ημερομηνία αποστολής από το ταχυδρομείο κανονικά πριν 50μέρες. :blink: Την αρνητική την είχε φάει βέβαια. Δε μπήκα στη διαδικασία να τη ζητήσω πίσω. Η αποστολή ήταν απλή (όχι συστημένη, οπότε δεν μπορεί να αποδείξει ο αγοραστής ότι την έλαβα)

 

Μετά από λίγες μέρες μου πετάει κι αυτός μια αρνητική αξιολόγηση. :wacko: Αλλά ταυτόχρονα μου στέλνει και ένα mail ότι κοινή συνεναίση μπορούμε να αποσύρουμε τις αρνητικές... Αφού ανταπάντησα στην αρνητική με το σχόλιο «αυτός βάζει αρνητική επειδή του έβαλα εγώ πρώτος, δεν έλαβα το προϊόν, πώς να τον αξιολογούσα» δελεάστηκα και την απέσυρα. (τα σχόλια όμως παραμένουν)

 

Από τότε βέβαια σπάνια ψωνίζω χωρίς Paypal... Προσπαθώ να αποφύγω το bank transfer, αν και από Γερμανία όπως είπα το δουλεύουν πολύ αυτό. Δεν υπάρχει καμιά εγγύηση για τα χρήματά σου αν ο άλλος δε το στέλνει συστημένο. Αφήστε που αργεί και 2-3 εργάσιμες μέχρι να φτάσουν τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Μου ειχε βαλει θετικη μολις τον πληρωσα, και ετσι ειναι το σωστο.

Άλλο πάλι και τούτο... Όλοι μα όλοι συμπληρώνουν την αξιολόγηση αφού τους αξιολογήσεις εσύ πρώτα. :blink: E ρε φίλε τι αξιολογείς μετά; Η μόνη υποχρέωση του αγοραστή είναι να πληρώσει μέσα σε 5 το πολύ μέρες. Από κει και πέρα αυτόματα πρέπει να σε περνάει θετική. Όχι να περιμένει να δει τι θα του βάλεις εσύ πρώτα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο ειναι λιγο αθλιο μπορω να πω.

Εχω κανει μια αγορα απο τις 25 φεβρουαριου (δηλαδη τοτε πληρωσα) και ο τυπος δεν με εχει αξιολογηση ακομα.Τα πραγματα ηρθαν πριν 5 μερες παρεπιπτωντος.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι οι αξιολογήσεις που έχουν αφήσει οι άλλοι αγοραστές για τον πωλητή. για τον αν θα αφήσει ο πωλητής αξιολόγηση... πολύ που με ένοιαξε :P
Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι οι αξιολογήσεις που έχουν αφήσει οι άλλοι αγοραστές για τον πωλητή. για τον αν θα αφήσει ο πωλητής αξιολόγηση... πολύ που με ένοιαξε :P

 

Ναι αλλα αν καμια φορα θελεις να πουλησεις κατι..

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο ειναι λιγο αθλιο μπορω να πω.

Εχω κανει μια αγορα απο τις 25 φεβρουαριου (δηλαδη τοτε πληρωσα) και ο τυπος δεν με εχει αξιολογηση ακομα.Τα πραγματα ηρθαν πριν 5 μερες παρεπιπτωντος.

 

Egw tous stelnw ena PM gia na tous to thimisw.. oti ta items irthan, sou afisa thetiko feedback kai elpizw na kaneis kai esi to idio..

Link to comment
Share on other sites

http://cgi.ebay.com/Headphone-Adapter-Sharp-903SH-V903-903-902SH-V902-902-S_W0QQitemZ5878029951QQcategoryZ106419QQrdZ1QQcmdZViewItem

 

παιδία ενδιαφέρομαι να πάρω το παραπάνω,αλλά help γιατί είμαι άσχετος απο ebay.μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?επίσης μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να το βρω καινούριο??thanks

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν ξέρω που θα το βρεις στην αγορά αλλά σίγουρα φαίνεται καλός χρήστης αφού έχει 99.7% θετική αξιολόγηση οπότε θα σου πρότεινα να αγοράσεις τη δημοπρασία.. Μπορείς να πληρώσεις μέσω paypal, δημιούργησε έναν λογαριασμό με την πιστωτική/χρεωστική σου και αγορασέ το
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν ξέρω που θα το βρεις στην αγορά αλλά σίγουρα φαίνεται καλός χρήστης αφού έχει 99.7% θετική αξιολόγηση οπότε θα σου πρότεινα να αγοράσεις τη δημοπρασία.. Μπορείς να πληρώσεις μέσω paypal, δημιούργησε έναν λογαριασμό με την πιστωτική/χρεωστική σου και αγορασέ το

mporo na pliroso me antikataboli?episis tora pao na gino new user prepei na balo sosta stoixeia?

kapoios na apantisei grigora giati tha klisei i aggelia!thanks

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καινουριο, ο χρηστης πολυ καλος και θα σου κοστισει γυρω στα 7.5 ευρω. Κανε ενα λογαριασμο στο paypal και τσιμπα το!

 

Ναι ολα τα στοιχεια θα ειναι αληθινα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει πληρώσει κανείς στο ebay μέσω Clickandbuy; Είναι σαν το Paypal κι αυτό; Είναι ασφαλισμένα τα χρήματά μας εκεί; :worry:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...