Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Re cs, to e-bay einai aksiopisto? Den exw ebistosinh sto internet. Posh asfaleia yparxei stis agores? Yparxei dynatothta ypoklophw arithmwn kartas? Peite mou please!
Αγγελίες στο buy & sell μόνο!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν είναι και πολύ αξιόπιστο καθώς η σελίδα δεν ευθύνεται για τις πωλήσεις, απλά τις φιλοξενεί. Ωστόσο, υπάρχει και ο βαθμός εμπιστοσύνης για κάθε συναλλασόμενο που μπορείς να κοιτάξεις
Link to comment
Share on other sites

Μην τρομοκρατείς το παιδί καλέ! :)

 

Το πόσο αξιόπιστο είναι ένα σύστημα εξάρταται από το πόσο υπεύθυνος και τίμιος είναι ο καθένας που το χρησιμοποιεί. Το Ebay είναι κάτι σαν το fleamarket (με την διαφορά ότι οι πωλητές πληρώνουν για να το χρησιμοποιήσουν) δηλαδή προσφέρει χώρο γι'αυτούς που θέλουν να πουλήσουν κάτι. Με βάση το feedback που αφήνουν άλλοι για κάθε πωλητή και αγοράζοντας μόνο απ'αυτούς που έχουν "καλές συστάσεις", είσαι κατά 99% σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλά.

 

Οσον αφορά για τις πληρωμές κλπ. είναι τόσο ασφαλές όσο και τα υπόλοιπα site (τουλάχιστον) με την διαφορά ότι στο Ebay προσφέρουν και κάποιες έξτρα ασφαλιστικές δικλείδες σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά. Τέλος, το Ebay δεν υποστηρίζει άμεσα πληρωμές μέσω του site αλλά υποστηρίζει έμμεσα το paypal μέσω του οποίου μπορείς να πληρώσεις για πράγματα που αγοράζεις με την πιστωτική σου. Δεν έχει ακουστεί μέχρι τώρα κάποιο πρόβλημα υποκλοπής αριθμών πιστωτικών καρτών οπότε.. Φυσικά μπορείς να στείλεις χρήματα στο εξωτερικό και με άλλους τρόπους αν δεν θες να χρησιμοποιήσεις πιστωτική.

 

 

Μιχάλης :alien:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος michpan (24 Αύγ. 2004 , 15:34)

 

...Οσον αφορά για τις πληρωμές κλπ. είναι τόσο ασφαλές όσο και τα υπόλοιπα site (τουλάχιστον) με την διαφορά ότι στο Ebay προσφέρουν και κάποιες έξτρα ασφαλιστικές δικλείδες σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά...

dhladh katholou!!?? tespa, eyxaristw poly. Tha dw ti tha kanw otan akousw kai alles gnwes...

Αγγελίες στο buy & sell μόνο!
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να είσαι τόσο αρνητικός. Υπάρχουν πωλητές στο ebay με εκατοντάδες θετικές αξιολογήσεις. Αυτοί είναι όντως αξιόπιστοι.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδιά μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Αν κάποιος ξέρει από ιδία πείρα να από e-bay θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιες ερωτήσεις:

1) Μπορεί να γίνει αγορά με χρήση visa- electron;

2) Από το e-bay ποιας χώρας με συμφέρει να αγοράζω, από την άποψη δασμών, εξόδων, χρόνου αποστολής κτλ

3) Το paypal τι ακριβώς είναι γιατί δεν μπορώ να καταλάβω... Συνδέεται με χρεωστική;

4) Από άποψη ασφάλειας και τιμών πως είναι;

5) Θα μου το συνιστούσατε ή να κάτσω στα γνωστά ( e-shop, shop21 κτλ...; )

Ευχαριστώ εκ των προτέρων... :)

Nothing lasts forever, but the certainty of change...

 

Emperistatomenos' Blog

Link to comment
Share on other sites

1. Αν δεν κανω λαθος δε θα εχεις προβλημα με visa- electron

2. Απο αποψη δασμων προτιμισε να ειναι απο Ευρωπη, για να μην περασουν τα πραγματα απο τελωνειο. Οσο για τα εξοδα αποστολης αναγραφονται σε καθε δημοπρασια (αν οχι ρωτησε τον πωλητη), ενω ο χρομος ποικιλει... Υπολογισε περιπου 10-15 μερες

3. Το paypal ειναι ενας ασφαλης τροπος πληρωμης. Φτιαχνεις ενα λογαριασμο και δινεις τον αριθμο της πιστωτικης σου. Επειτα απο την αγορα η paypal θα χρεωσει την καρτα σου το συμφονηθεν με τον πωλητη ποσο + οποιαδηποτε αλλα εξοδα (αποστολη, ασφαλιση) + απο καποιο ποσο και πανω μια πολυ μικρη προμηθεια. Συνδεεται μονο με πιστωτικη

4. Απο τιμες συνηθως super! Απο ασφαλεια το βασικοτερο ειναι να αγοαραζεις απο πωλητες με πολυ υψηλο possitive feedback (θα ελεγα τουλαχιστον 99,5%) απο πολλους αγοραστες (τουλαχιστον 1000+).

5. Εγω προσωπικα θα σου το συνιστουσα, αλλα παντα με πολυ προσοχη! Καλο θα ηταν πρωτα να κανεις μια μικρη αγορα για να δεις πως δουλευει το συστημα και επειτα πιο μεγαλες

 

Φιλικα, Αντωνης

:)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ, με βάση τα παραπάνω έχω πραγματοποιήσει 3 συναλλαγές με ebay με πιστωτική (αν και η electron νομίζω την ίδια δουλειά κάνει ή ακόμα καλύτερα μπορείς να πάρεις πιστωτική με προπληρωμένο υπόλοιπο ώστε να μπορείς να ελέγχεις καλύτερα τι σου γίνεται) χωρίς κανένα πρόβλημα. Εννοείται ότι οι χρήστες που αγόρασα ήταν αξιόπιστοι κατά γενική ομολογία.. :)
Όμιλος πινγκ-πονγκ Χαλκίδας: http://www.ping-pong.gr
Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω γιατί τσέκαρα κάτι προιόντα και τα βρήκα μέχρι και στο 50% απ' ότι στην Ελλάδα... Τρελάθηκα. Και το 50% στα 800 και 900 ευρώ καταλαβαίνετε πόσο είναι....

Σκέφτομαι για το ebay.co.uk για να γλιτώνω τους δασμούς, θα το τσεκάρω μες την εβδομάδα.

Εννοείται πως θα προτιμώ αξιόπιστους πωλητές.

Μπορείτe να μου πείτε για χρεώσεις από έξοδα και χρόνο αποστολής;

Οι αγορές έγιναν μέσω paypal; Το συνιστάτε;

Τhanx! :)

Nothing lasts forever, but the certainty of change...

 

Emperistatomenos' Blog

Link to comment
Share on other sites

Mporo na po oti paypal ine enas polis sostos tropos pliromis.Ego san katikos olandias mporo na sou po oti tha chriastoun kanonika 4 mechri 5 meres na erthoun stin ellada kai ta tachidromika ine gyro sta 20 eyro den milame gia kanoniko tachidromio.

Οδηγίες για τη «Νόσο των πτηνών»

 

http://img101.imageshack.us/img101/6465/g7su.th.png

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kakofonixx ( 5 Δεκ. 2004 , 05:19)

 

2. Απο αποψη δασμων προτιμισε να ειναι απο Ευρωπη, για να μην περασουν τα πραγματα απο τελωνειο.

 

Auto me to teloneio... Asxeto alla otan agorasa kati apo to Overclockers.co.uk eida pano ston fakello sfragida pou elege "Teloneio Leukosias." Mporoun na mou epivaloun kapoio telos ta kypriaka teloneia an to proion exei agorastei apo xora tis EE?

Link to comment
Share on other sites

Lipon epeidi eho kseksistei na psonizo apo e-bay

Paypal: kanena provlima, axiopisto 100%

Telonio:An einai mikra antikeimena kai erhontai direct spiti tipota.Alloste kanoun declare midamina posa.

Tora an thelete kati megalo, laptop megethos an pesete se teloniako pou to vradi ehei stravo******sei mporei na pliroseis oso to agorases alla pali mporei kai liga.

Link to comment
Share on other sites

@Wassup, μήπως εκείνο τον καιρό η Κύπρος δεν ήταν μέλος της ΕΕ; Μάλλον για αυτό θα το πέρασαν από τελωνίο.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Telonio den yparchi apo chora tis eok gnosti mou echoun agorasi kataditika computer poli akriba idos politelias kai den plirosan

paraxeno mou fenete min fconisis apo agglia (tis palioaderfes)

Οδηγίες για τη «Νόσο των πτηνών»

 

http://img101.imageshack.us/img101/6465/g7su.th.png

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος shodanjr_gr ( 6 Δεκ. 2004 , 23:30)

 

@Wassup, μήπως εκείνο τον καιρό η Κύπρος δεν ήταν μέλος της ΕΕ; Μάλλον για αυτό θα το πέρασαν από τελωνίο.

 

Teli kalokairiou itan... BTW ti sigkekrimeni sfragida den tin eida sta tosa DVDs pou agorasa apo tin Amazon.com kai to Play.com.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος miranda ( 6 Δεκ. 2004 , 23:33)

 

Telonio den yparchi apo chora tis eok gnosti mou echoun agorasi kataditika computer poli akriba idos politelias kai den plirosan

paraxeno mou fenete min fconisis apo agglia (tis palioaderfes)

 

Και από που να αγοράσω ρε παιδιά..;Μόνο αγγλικά ξέρω καλά.

Όσο για τους δασμούς πως θα ξέρω τη χρέωση. Δηλ. εγώ μπορεί να αγοράσω κάτι 100 ευρώ και να μην περνάει από τελωνείο επeιδή τη βάρεσε του τελωνειακού και ζητάει 200;

SatLord για δώσε λεπτομέρειες αν μπορείς. Τι θα πει αν έρχονται σπίτι τα προιόντα. Μα όλα σπίτι θα έρχονται...

Nothing lasts forever, but the certainty of change...

 

Emperistatomenos' Blog

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
γεια!! θελω να παρω εναν apple powerbook και ειναι λιγο ακριβως στην ελλαδα(2100 ευρω) .οποτε σκεφτηκα να αγορασω μεταχειρισμενο...αλλα δεν βρισκω, οποτε ειπα να κοιταξω στο ebay και μαλιστα αυτο της ιταλιας..εχει αγορασει κανεις απο εκει?? μηπως ειναι επικινδυνο?? ευχαριστω!!
Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει αρκετές φορές αλλά αντικείμενα σαφώς μικρότερης αξίας από αυτό που ψάχνεις. Αν ωστόσο είσαι αποφασισμένος να το κάνεις σαφώς να προτιμήσεις άτομα με 100% feedback και να διαβάσεις προσεκτικά όσο το δυνατόν περισσότερες αξιολογήσεις
http://briefcase.pathfinder.gr/download/despangel/35639/476962/1/2003_9_johnnycash912.jpg R.I.P. - m8
Link to comment
Share on other sites

Ο πατέρας μου παίρνει πολλά πράγματα από το e-bay (της Αμερικής όμως). Να προσέξεις πολύ το feedback και αν υπάρχει θέμα τελωνείου κλπ να του πεις να σου το στείλει σαν δώρο για να μην το εκτελωνίσουν. Πάντως αν κοιτάξεις από το αμερικάνικο θα βρεις ακόμη πιο φθηνό.
Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω αγορασει πραγματα μικροτερης αξιας και δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα. Βεβαια διαβασε και τα feedback αλλα ψαξε και στο ebay.uk (Βρετανιας) οπως και Αμερικης.

 

Απο ebay Βρετανιας αγορασα ΚΑΙ ΤΙΣ 2 φορες. Στο γραφω απλα μιας και σκεφτεσαι για Ιταλια, αλλα δεν νομιζω να χεις και εκει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω αγοράσει ποτέ από ebay, διάβασε αυτό:

 

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=93786

 

Θα σε βοηθήσει. ;)

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

erothseis genika gia to ebay kai tis trapezes

 

1)thelo na anoikso ena logariasmo sthn alphabank mono gia agores meso internet. phga sthn trapeza kai rothsa kai moy eipan oti theloyn 300 euro na exei panta o logariasmos kai otan tha exei ligotera tha xreonomai kai 9 euro isxuei kati tetoio?

 

2) ama kapoios agorasei px ena sylektiko spathi apo ammerikh, tha perasei apo to teloneio h tha theorhthei san foniko oplo kai den tha to pairnan? to idio isxyei kai gia thn agglia?

 

3) ama katatheso sto logariasmo euro kai sto ebay pairnoyn mono dolaria tote tha metatrapoyn? tha kostisei kati parapano?

 

4) mporeis na exeis kai e-banking kai visa electron taytoxrona se ena logariasmo?

 

5) exo kanei egrafh sto paypal kai egrafh sto ebay pos tha syndethoyn ayta ta dyo?

 

6) otan agorazeis me paypal exeis prostasia h prepei na exei kai free buyer protection? poia h diafora? to ena einai pio asfales apo to allo? h sto ena den yparxei katholoy asfaleia?

 

filika,

xarhs

Link to comment
Share on other sites

erothseis genika gia to ebay kai tis trapezes

 

1)thelo na anoikso ena logariasmo sthn alphabank mono gia agores meso internet. phga sthn trapeza kai rothsa kai moy eipan oti theloyn 300 euro na exei panta o logariasmos kai otan tha exei ligotera tha xreonomai kai 9 euro isxuei kati tetoio?

μου ακούγεται κάπως τραβιγμένο αν και δεν είμαι 100% σίγουρος...

γιατί δεν ανοίγεις απλά έναν λογαριασμό (απλό) για να κάνεις την δουλειά σου? έχει διαφορά...? δεν νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

gia aplo logarismo rothsa sthn alphabank kai moy pan pos kathe fora poy tha exo sto logariasmo kato apo 300euro tha xreonomai 9euro. isxuei kati tetoio? h epesa se allh mia asxeth poy den kserei na kanei th doyleia ths?
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε εδώ , έχει πολλές χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με ebay αγορές και διαδικασίες.

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...