Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Re παιδια γιατι παντα θα πρεπει κατι ή καποιος που πουλαει φθηνα να ειναι απαραιτητα και απατη? Εμενα παντως το συγκεκριμενο site δεν μου φαινεται καθολου απατη http://www.beko-electronics.go.ro/cell_phones.htm εκτος ισως απο το περιεργο ονομα beko=μπεκος=:X :lol:

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

mporei na mn einai apath alla an den kanei kapoios thn arxh na paraggeilei kati dn tha to mathoume pote !! alla gia na kanei kapoios thn arxh prepei nma exei polu tharos kai kapoia lefta gia xasimo !! an omos oi times isxuoun tha to mathoume logika meta apo kapoio xroniko diasthma giati olo kai kapoios tha agorasei!!
Link to comment
Share on other sites

Αν αγοράζετε από το ebay.com (το Αμερικάνικο) και σας στείλουν κάτι με USPS (ταχυδρομείο), δεν πληρώνετε τελωνείο. Εγώ έχω αγοράσει αρκετά πράγματα και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το τελωνείο. Αν τα στείλουν με UPS (κούριερ), τότε πολύ πιθανόν να πληρώσετε και για τελωνείο.

Επίσης αν ζητήσετε να σας το στείλουν σαν δώρο ή με μικρό ποσό στην απόδειξη (κάτω από 20 ευρώ), πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα με το τελωνείο.

Αυτά μπορεις να το κάνεις και με κάτι μεγάλο; (όπως ένα pc για παράδειγμα)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά μπορεις να το κάνεις και με κάτι μεγάλο; (όπως ένα pc για παράδειγμα)

Δεν είμαι σίγουρος. Εγώ το έχω κάνει με ψηφιακή, ρούχα κτλ... Μάλλον θα γίνεται και με PC, αλλά θα είναι πολλά τα έξοδα αποστολής για το PC. Δες στο http://www.usps.com τις διαστάσεις κτλ να δεις αν το φέρνουν. Επίσης να ξέρεις ότι αν σου το στείλουν σαν δώρο, τότε προφανώς δεν θα έχει και εγγύηση!

Link to comment
Share on other sites

εγώ την πάτησα με ένα τέτοιο site για ενα communicator 9300.

πριν κανένα χρόνο κάποιος απο βουλγαρία με έπεισε να κάνουμε συναλλαγή εκτος ebay και μου έστειλε και πιστοποιητικά ασφαλείας κιόλας,απο κάποια εταιρεία γνωστή που διασφαλίζει την συναλλαγή (πλαστά εννοείται).

και φυσικά η πληρωμή έγινε μέσω western union.δεν δεχόταν με τίποτα paypal.παραξενεύτηκα στην αρχή ,αλλά μόλις μου έδειξε τα πιστοποιητικά με έπεισε.δεν έχασα πολλά φράγκα.είχε 9300 με 160 ευρώ.πήγα να αγοράσω 2.

όποιος στείλει απλά θα κλαίει τα λεφτά του μετά.

Link to comment
Share on other sites

ti akrivos einai to western union? epeidh ektos apo to ellhnikotato fleamarket.gr dn kano me kanena allo site sunnallages !! kai dn xero apo tropous plhromhs !!
Link to comment
Share on other sites

re gmt einai dunaton ?? dn xero.... ok na einai pio fthnoi apo thn ellada alla poso mporei na einai pio fthnoi !!as poume gia enan forhto pou kanei 1500 sthn ellada dn einai dunaton nakanei 500 se kapoia allh xora !!akoma kai sto ergostasio na pas dn mporeis na ton pareis me tosa!!
Link to comment
Share on other sites

Ζητάνε συναλλαγή μέσω Western Union γιατί από την στιγμή που θα παραλάβουν τα χρήματα ΔΕΝ μπορείτε να τα πάρετε πίσω. Για αυτό και δεν επιθυμεί κανένας από αυτούς τους απατεώνες συναλλαγή μέσω paypal ή πληρωμή μέσω πιστωτικής, καθώς και στις δύο περιπτώσεις, ο πληρωτής προστατεύεται...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

auto einai megalh vlakeia!!:) pote dn tha ekana mia tetoia sunallagh !! oses sinallages exo kanei edo ellada einai h xeri me xeri h antikatavolh !! ase pou xero sxedon panta ola ta stoixeia autounou pou agorazo h poulao kati !!
Link to comment
Share on other sites

το θεμα εχει ξανααναφερθει στο e-shops thread νομιζω...ειναι απατη...σου κλεβουν τα λεφτα αν σε πεισουν και στειλεις...
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του MiKe-Dee με τίτλο "Απάτη ή αλήθεια" ενώθηκε με το ήδη υπάρχον μιας και αφορά αποκλειστικά με το eBay.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ερώτημα προς απάντηση: Υπάρχει ασφάλεια συναλλαγών μέσω ebay;

Όταν κάποιο μέλος μας στέλνει το αντικείμενο οκ. Όταν όμως λέει ότι μας το έχει στείλει και αυτό δεν έρχεται ποτέ, τότε τι κάνουμε; :confused: Πάει, πάπαλα; Να κλαίμε τα λεφτά μας;

 

Υπάρχει ειδικό θέμα στο ebay για τηνα σφάλεια και προστασία του αγοραστή. Όμως αυτό ισχύει μόνο για προϊόντα άνω των 25€ λέει. Σε αυτό όμως το ποσό δεν προσμετρώνται τα μεταφορικά έξοδα... Αυτό σημαίνει ότι επειδή πολλοί βάζουν τιμή μονάδας το 1€ πχ. και σου προσθέτουν μεταφορικά 10€. Αν πάρεις 3-4 και πληρώσεις 40-50 ευρώ, στο Ebay φαίνονται μόνο τα 3-4€. :mad: Άρα και δεν δικαιούσαι την ασφάλεια από το Ebay... :blink:

 

Λέω κάτι λάθος; Υπάρχει κάποιος που έχει κερδίσει αποζημίωση από το Ebay σε περίπτωση που δεν έχει παραλάβει κάτι;

 

Πρόσφατα αγόρασα κάτι αξίας 45€ και δεν έχει έρθει εδώ και 30 μέρες... Έστειλα αναφορά στο EBay, αλλά τίποτα. Ο χρήστης λέει ότι το έστειλε αλλά δεν το ξαναστέλνει ούτε αποζημιώνει...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα προς απάντηση: Υπάρχει ασφάλεια συναλλαγών μέσω ebay;

Όταν κάποιο μέλος μας στέλνει το αντικείμενο οκ. Όταν όμως λέει ότι μας το έχει στείλει και αυτό δεν έρχεται ποτέ, τότε τι κάνουμε; :confused: Πάει, πάπαλα; Να κλαίμε τα λεφτά μας;

 

Υπάρχει ειδικό θέμα στο ebay για τηνα σφάλεια και προστασία του αγοραστή. Όμως αυτό ισχύει μόνο για προϊόντα άνω των 25€ λέει. Σε αυτό όμως το ποσό δεν προσμετρώνται τα μεταφορικά έξοδα... Αυτό σημαίνει ότι επειδή πολλοί βάζουν τιμή μονάδας το 1€ πχ. και σου προσθέτουν μεταφορικά 10€. Αν πάρεις 3-4 και πληρώσεις 40-50 ευρώ, στο Ebay φαίνονται μόνο τα 3-4€. :mad: Άρα και δεν δικαιούσαι την ασφάλεια από το Ebay... :blink:

 

Λέω κάτι λάθος; Υπάρχει κάποιος που έχει κερδίσει αποζημίωση από το Ebay σε περίπτωση που δεν έχει παραλάβει κάτι;

 

Πρόσφατα αγόρασα κάτι αξίας 45€ και δεν έχει έρθει εδώ και 30 μέρες... Έστειλα αναφορά στο EBay, αλλά τίποτα. Ο χρήστης λέει ότι το έστειλε αλλά δεν το ξαναστέλνει ούτε αποζημιώνει...

Αν πληρώσεις με Paypal και δεν σου στείλει κάποιος σου στέλνουν πίσω τα λεφτά μετά από μια "έρευνα" και τα κανονίζουν μ' αυτόν. Εμένα μου έχουν στείλει πίσω λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Αν πληρώσεις με Paypal και δεν σου στείλει κάποιος σου στέλνουν πίσω τα λεφτά μετά από μια "έρευνα" και τα κανονίζουν μ' αυτόν. Εμένα μου έχουν στείλει πίσω λεφτά.

Αυτό το ξέρω... Έλα όμως που οι περισσότεροι από Γερμανία Γερμαναράδες δεν έχουν Paypal... :mad: :down: Εκεί τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Αν πληρώσεις με Paypal και δεν σου στείλει κάποιος σου στέλνουν πίσω τα λεφτά μετά από μια "έρευνα" και τα κανονίζουν μ' αυτόν. Εμένα μου έχουν στείλει πίσω λεφτά.

Η καλύτερη λύση είναι να κάνεις άρνηση χρέωσης στη τράπεζα της πιστωτικής σου και να τα βρει εκείνη με το paypal!

εγώ έκανα και σε 5!!! μέρες είχα τα λεφτά μου πίσω!!!!

Occupational Therapist
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση είναι να κάνεις άρνηση χρέωσης στη τράπεζα της πιστωτικής σου και να τα βρει εκείνη με το paypal!

εγώ έκανα και σε 5!!! μέρες είχα τα λεφτά μου πίσω!!!!

Κάτσε, κάτσε... Αν έχεις ήδη πληρώσει με Paypal, περιμένεις-περιμένεις να έρθει και δεν έρχεται τίποτα, μπορείς μετά από 20-30 μέρες να ζητήσεις πίσω τα λεφτά από την τράπεζά σου απευθείας χωρίς τη μεσολάβηση του Paypal; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε, κάτσε... Αν έχεις ήδη πληρώσει με Paypal, περιμένεις-περιμένεις να έρθει και δεν έρχεται τίποτα, μπορείς μετά από 20-30 μέρες να ζητήσεις πίσω τα λεφτά από την τράπεζά σου απευθείας χωρίς τη μεσολάβηση του Paypal; :confused:

έτσι ακριβώς φίλε...

συγκεκριμένα έκανα την αγορα στις 29/11/2005 ,στις 4/1/2006 πήγα από την eurobank και έκανα την άρνηση χρέωσης!τους είπα οτι ήταν μεσω paypal και μου ζήτησαν ολη την αλληλογραφία με τον πωλητή!στον επόμενο λογαριασμό της κάρτας έγραφε οτι έγινε πιστωση το ποσο στις 10/1/2006:)

αυτά....

 

P.s.πάντως το paypal πρεπει να μπλέχτηκε στην όλη διαδικασία αλλά μαλλον είχε να κάνει μόνο με τη eurobank γιατί έβλεπα στον λογαριασμό μου στο paypal ότι είχα εκκρεμή υπόθεση!

Occupational Therapist
Link to comment
Share on other sites

έτσι ακριβώς φίλε...

συγκεκριμένα έκανα την αγορα στις 29/11/2005 ,στις 4/1/2006 πήγα από την eurobank και έκανα την άρνηση χρέωσης!τους είπα οτι ήταν μεσω paypal και μου ζήτησαν ολη την αλληλογραφία με τον πωλητή!στον επόμενο λογαριασμό της κάρτας έγραφε οτι έγινε πιστωση το ποσο στις 10/1/2006:)

αυτά....

 

P.s.πάντως το paypal πρεπει να μπλέχτηκε στην όλη διαδικασία αλλά μαλλον είχε να κάνει μόνο με τη eurobank γιατί έβλεπα στον λογαριασμό μου στο paypal ότι είχα εκκρεμή υπόθεση!

Γίνεται το ίδιο για εμβάσματα σε τραπεζικό λογαριασμό; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται το ίδιο για εμβάσματα σε τραπεζικό λογαριασμό; :confused:

δυστυχώς δεν το ξέρω αυτό!

πάντως λίγο δύσκολο μου φαίνεται για έμβασμα

Occupational Therapist
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αγόρασα κάτι αξίας 45€ και δεν έχει έρθει εδώ και 30 μέρες... Έστειλα αναφορά στο EBay, αλλά τίποτα. Ο χρήστης λέει ότι το έστειλε αλλά δεν το ξαναστέλνει ούτε αποζημιώνει...

 

Εμένα πάντως μια παραγγελία από Αμερική μέσω USPS ήρθε ακριβώς μετά από δύο μήνες από την ημέρα αποστολής.

 

Από ποια χώρα θα έρθει η παραγγελία σου;

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται το ίδιο για εμβάσματα σε τραπεζικό λογαριασμό; :confused:

 

Πού ξερεις?Δε χανεις τίποτα να ρωτησεις.Καλα ειναι να κρατας στον υπολογιστη σου την αναφορα πληρωμης.Σου λεει μαλιστα να την εκτυπώσεις κιολας.Η αναφορα βεβαια υπαρχει και στα αρχεια της τραπεζας.Βοηθα παντα να εχεις κανα δυο υπαλληλους με τους οποιους να ανταλλαζεις καμια κουβεντα στην τραπεζα,ειδικα οταν ειστε κοντα ηλικιακα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μια παραγγελία από Αμερική μέσω USPS ήρθε ακριβώς μετά από δύο μήνες από την ημέρα αποστολής.

 

Από ποια χώρα θα έρθει η παραγγελία σου;

Aπό Γερμανία... Και η φάση είναι ότι από τον ίδιο που παρήγγειλα 10 μέρες αργότερα, η δεύτερη παραγγελία ήρθε μέσα σε 4-5 μέρες... :confused: Η πρώτη τίποτα...

 

Εδώ που τα λέμε πάντως και ένα δεματάκι από Αγγλία έκανε 40 μέρες για να έρθει πέρσι από Λονδίνο (3 ώρες απόσταση από Αθήνα)... :blink:

 

Ε περιμένω, τι να κάνω...

Πού ξερεις?Δε χανεις τίποτα να ρωτησεις.Καλα ειναι να κρατας στον υπολογιστη σου την αναφορα πληρωμης.Σου λεει μαλιστα να την εκτυπώσεις κιολας.Η αναφορα βεβαια υπαρχει και στα αρχεια της τραπεζας.Βοηθα παντα να εχεις κανα δυο υπαλληλους με τους οποιους να ανταλλαζεις καμια κουβεντα στην τραπεζα,ειδικα οταν ειστε κοντα ηλικιακα.

Πήρα και ρώτησα στην ΕΘνική. Μωρέ η πληρωμή υπάρχει, ο πωλητής δεν αμφισβητεί ότι του έστειλες τα λεφτά. Απλά σου λέει, φίλε εγώ το έστειλα. Εσύ επέλεξες απλή αποστολή, ας πρόσεχες. :mad: Εν τω μεταξύ τον συγκεκριμένο τον είχα ρωτήσει ότι το θέλω συστημένο, αλλά μου είπε ότι δε γίνεται (είναι ebay-κατάστημα).

 

Tέλος πάντων... Νόμιζα ότι υπάρχει καλή προστασία από ebay. Απλά αυτοί σε γράφουν κανονικά μου φαίνεται αν είσαι κάτω από 25€ (χωρίς τα έξοδα μεταφοράς δυστυχώς που αυτά όμως είναι που χρεώνουν ουσιαστικά αυτό που αγοράζεις... Σου βάζει ο άλλος 1€ ένα DVD και μετά σου λέει μεταφορικά 10€, οπότε αν πάρεις 3 DVD σου τα χρεώνει 30€, αλλά στο ebay φαίνονται μόνο 3€ που είναι η τιμή μονάδας. Έτσι για το ebay η αγορά είναι μόνο 3€... :cry: )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...