Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω κάτι από το eBay και ο πωλητής δέχεται και Money order/Cashiers check.

 

Υπάρχει καμιά διαφορά σε αυτά τα 2;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Θέλω να αγοράσω κάτι από το eBay και ο πωλητής δέχεται και Money order/Cashiers check.

 

Υπάρχει καμιά διαφορά σε αυτά τα 2;

Εγώ δε θα στο συνιστούσα πάντως... Δεν είναι εγγυημένα τα χρήματά σου όπως με Paypal και στις δυο περιπτώσεις. Αμερικανικές βλακείες μου μυρίζει. Όχι Γιάννης, Γιαννάκης. Σχεδόν το ίδιο είναι και τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
money order einai san epitagi. diladi pas se super market h taxudromeia pou exoun money orders kai tous dineis ta lefta ekei kai sou dinoun to money order to opoio stelneis meta s'auton pou thes na plhrwseis. cashiers check den eimai sigouros...alla an de safinei me paypal tote mh to riskareis..
I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

An kai xronia xrhsths tou ebay, logw biasynhs den proseksa oti o amerikanos dexotan mono money orders, personal checks kai bank checks kai phra th dhmoprasia. Epeidh den exw idea ti ginetai me auta, ton rwthsa an dexetai paypal, bidpay kai mou apantise oxi giati exoun prosthetes xrewseis. Otan tou eipa oti tha tis analabw egw tis xrewseis...den mou apantise...tin epomeni mera tou stelnw mail kai tou zhtaw arithmo logariasmou trapezas gia embasma...mou apantaei oti den dinei plirofories gia logariasmous trapezas kai oti na steilw ta lefta stin taxydromiki tou dieuthinsi. Prokeitai gia idiwth pou poula merh tou laptop tou.

 

Oi erwthseis:

a) Exei kaneis xrhsimopoihsei money order ktl kai an nai ti kostos exoun?

b) Pws stelneis xrhmata se taxydromiki dieythinsi stis USA???

c) Epeidh mou psilobrwmaei i douleia, kanenas tropos na akyrwsw th dhmoprasia XWRIS na parw negative ?

Link to comment
Share on other sites

c) Epeidh mou psilobrwmaei i douleia, kanenas tropos na akyrwsw th dhmoprasia XWRIS na parw negative ?

Nai apla zita tou to, legontas tou tin alithia. oti den prose3es oti den dexetai paypal.

Den tha eisai o prwtos oute o teleutaios.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

epanafero to thema mias kai thelo na agoraso kapoia pragmata apo ena magazi tou ebay sto hong kong genika exo psaksei gia to magazi kai fainetai na einai aksiopisto ara to mono pou me provlimatizei einai to teloneio kserei kaneis ti paizei me to thema teloneio apo to hong kong mipos prepei afou agoraso ta pragmata na steilo ena email sto magazi gia na grapsoun oti prokeitai gia doro ktl ktl etsi oste na min exo provlimata

 

p.s epsaksa ligo to thema alla einai para polla kai kaou den vgazo akri

 

ps 2 . eida oti otan exei teloneio prepei na pas sto el venizelos ktl ktl ego pou meno thess tha erthoun logika sto aerodromio tis thess etsi den einai kai meta isxiiei i idia diadikasia apo thema teloneiou.

 

ps 3 genika eseis ti proteinetai na po sto magazi etsi oste na to steilei etsi oste na glitoso teloneio

 

ps 4 sorry gia ta polla ps :)

 

euxaristo ek ton proteron:)

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΙΝ αγοράσεις τον ρωτάς αν μπορεί να στο δηλώσει σαν gift ή να το δηλώσει μέχρι 50$ περίπου(το custom declaration να γράφει το πολύ 50$).

Στο 20% απο τις αγορές μου (που ήταν 2πλάσιο μέγεθος απο τις δικές σου)

τα κουτιά ανοίχτηκαν στο τελωνείο(άσχετα απο το τι είχα δηλώσει).

Νομίζω οτι όπου κι αν είσαι πρέπει να πας στο Βενιζέλος αν γίνει η στραβή...

Επίσης καλό είναι να στο στείλει με EMS που το παίρνουν τα Ελτα και όχι με courier.

Τα γραφόμενά μου είναι απο προσωπικές εμπειρίες.

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις χρεωθει για αντικειμενο , δε σου ηρθε ποτε και δεν απανταει κιολας (εχει 98.6 θετικες , κανα 2 εχουν παθει το ιδιο με μενα) , υπαρχει κατι να πρω λεφτα πισω η απλα κανω αρνητικη και

αυτο ητανε?

:X
Link to comment
Share on other sites

αν εχεις χρεωθει για αντικειμενο , δε σου ηρθε ποτε και δεν απανταει κιολας (εχει 98.6 θετικες , κανα 2 εχουν παθει το ιδιο με μενα) , υπαρχει κατι να πρω λεφτα πισω η απλα κανω αρνητικη και

αυτο ητανε?

Αν έχεις πληρώσει μέσω Paypal, κάνεις report στο Paypal και περιγράφεις μέσα σε 5-6 γραμμές όλα αυτά που μας λες και μας. Μέσα σε 10 μέρες αν δεν απαντήσει ο άλλος θα αποζημιωθείς πλήρως.

 

Αν η πληρωμή σου ήταν εκτός Paypal, και το ποσό ήταν πάνω από 25€ τότε μπορείς να κάνεις report στο Ebay άμεσα. Εκείνοι θα σου δώσουν το ποσό όλο μείον τα 25€. Κάτι τέτοιο αν θυμάμαι καλά.

 

Η δεύτερη περίπτωση είναι πιο δύσκολη. Γιαυτό πάντα για την ασφάλειά μας αγοράζουμε μέσω Paypal διότι είμαστε ασφαλισμένοι σε ό,τι αφορά τις πληρωμές μας.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν μπορει;

 

Milaw gia eBay shops pio polli. Den xerw ti tous peirazei.. mporei na paizei kati me ton foro. An dilwnoun ola san gifts tote den pernoun tipota pisw

Link to comment
Share on other sites

molis eida oti an thes mporeis na tou peis na ta dilosei san gift ara tora ti paizei thnx

 

 

telika agorasa ta pragmata pou ithela alla simera mou erxetai ena email apo to magazi kai mou leei oti prepei na kano confirmation tin dieuthinsi mou stelnontas tous me email ena logariasmo dei ote ktl pou na deixnei akrivos tin dieuthinsi mou. Ti na steilo omos ston kinezo ta ellinika ta grammata pou na ta katalavei tou esteila vevaia ena sxetiko mail. Any ideas ti na kano?:(

 

ps. Apo to sigkekrimeno magazi exoun parei arketoi filoi mou pragmata kai exoun meinei euxaristimenoi diladi den iparxei provlima oti kai na steilo einai sosto to magazi:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλησπέρα σε όλους.

 

Eγινα και εγώ μέλος του ebay-paypal και σκέφτομαι να κάνω την πρώτη μου αγορά απο ebay.co.uk, ωστόσο με ανησυχεί κάτι και θα ήθελα την συμβουλή σας, στο ebay δίπλα απο το όνομα του seller υπάρχει ένα κόκκινο αστεράκι, είναι κάτι που πρέπει να προσέξω?, κατά τα άλλα είναι Power Seller με 99,9% positive, αν θέλετε δείτε την δημοπρασία εδώ και κάτι άλλο απο uk παίζει τελωνείο? δίοτι βρήκα απο ebay.com σε πολύ καλύτερη τιμή αλλά εφόσον θα περάσει απο τελωνείο είναι δώρο άδωρο. :(

 

Τhanx in advance

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους.

 

Eγινα και εγώ μέλος του ebay-paypal και σκέφτομαι να κάνω την πρώτη μου αγορά απο ebay.co.uk, ωστόσο με ανησυχεί κάτι και θα ήθελα την συμβουλή σας, στο ebay δίπλα απο το όνομα του seller υπάρχει ένα κόκκινο αστεράκι, είναι κάτι που πρέπει να προσέξω?, κατά τα άλλα είναι Power Seller με 99,9% positive, αν θέλετε δείτε την δημοπρασία εδώ και κάτι άλλο απο uk παίζει τελωνείο? δίοτι βρήκα απο ebay.com σε πολύ καλύτερη τιμή αλλά εφόσον θα περάσει απο τελωνείο είναι δώρο άδωρο. :(

 

Τhanx in advance

Ψώνισε άφοβα! Κι ο πωλητής είναι ΑΨΟΓΟΣ και δεν πρόκειται να περάσει από τελωνείο.

 

Καλές αγορές. :)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους.

 

Eγινα και εγώ μέλος του ebay-paypal και σκέφτομαι να κάνω την πρώτη μου αγορά απο ebay.co.uk, ωστόσο με ανησυχεί κάτι και θα ήθελα την συμβουλή σας, στο ebay δίπλα απο το όνομα του seller υπάρχει ένα κόκκινο αστεράκι, είναι κάτι που πρέπει να προσέξω?, κατά τα άλλα είναι Power Seller με 99,9% positive, αν θέλετε δείτε την δημοπρασία εδώ και κάτι άλλο απο uk παίζει τελωνείο? δίοτι βρήκα απο ebay.com σε πολύ καλύτερη τιμή αλλά εφόσον θα περάσει απο τελωνείο είναι δώρο άδωρο. :(

 

Τhanx in advance

 

gia to teloneio pou eipes nomizo den pernaei mias kai i agglia einai stin europaiki enosi

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παίδες,

διάβασα λίγο το thread αλλά δεν είδα αντίστοιχη περίπτωση και θέλω την άποψη-συμβουλή σας.

έχω κάνει μερικές αγορές από το ebay και ευτυχώς μέχρι τώρα δεν είχα κάποιο πρόβλημα με χρήματα, paypal, ποιότητα κτλ. πιάνω το story από την αρχή:

πέρυσι τον απρίλιο αγόρασα ένα bt gps από πολύ γνωστο power seller από hong kong (digichoice). για αρκετούς μήνες δούλευε μια χαρά, μέχρι που κάποια στιγμή παρουσίασε πρόβλημα στο bluetooth και δεν συνδεόταν με τα κινητά μου.στίγμα έπιανε φαινόταν και από τα leds, αλλά το bt δούλευε μια φορά τις δεκα μέρες. στέλνω mail στον τύπο και μου απαντάει (συνήθως σε 2 μέρες) να το στείλω για επισκευή/αντικατάσταση. όλα καλά μέχρι εδώ, ευγενικότατος και γρήγορος στα email που ανταλλάξαμε. στέλω το gps τελικά στις 20/11/2006 με ταχυδρομείο (αν έστελνα με courier καλύτερα να αγόραζα άλλο από δω) και μετά από 2-3 βρομάδες επικοινώνησα μαζί του για να δώ αν παρέλαβε και αν προχωράει η υπόθεση. μου είπε οτί το έχει αλλά η επισκευή θα καθυστερήσει για βδομάδες(?) ακόμα και λόγω των γιορτών που υπήρχε αυξημένη κίνηση. συγκεκριμένα τα λόγια του "allow us more weeks for repair", εφιάλτη τα βλέπω ακόμα.:p

πέρασε ο Δεκέμβρης και φτάσαμε στους δυο μήνες από την αποστολή και ακόμα τίποτα. του έστειλα mail πριν μια βδομάδα και ακόμα να απαντήσει.

μπορώ να κάνω κάποια διαμαρτυρία στο ebay γι αυτή την κατάσταση, εσείς το βλέπετε λογικό τόση καθυστέρηση? υπάρχει περίπτωση να πετύχω τίποτα??

 

ps: bill βλέπεις τι μου κάνει ο φίλος μας??:blink:

Link to comment
Share on other sites

Τα βλέπω συνονόματε..κρίμα..

 

Πάντως μέχρι στιγμής το 236 μου λειτουργεί άψογα. Ευελπιστώ να μην έχει την ίδια κατάληξη με το δικό σου.

Επειδή ο συγκεκριμένος έχει κάνει χιλιάδες πωλήσεις δεν νομίζω να στο "φάει".

Απλά το κακό είναι ότι έχει καθυστερήσει αρκετά.

Αν του έστελνες ένα mail, να του αναφέρεις ότι το χρειάζεσαι, κι αν δεν μπορούν να το επισκευάσουν να στο αντικαταστήσουν;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Τα βλέπω συνονόματε..κρίμα..

 

Πάντως μέχρι στιγμής το 236 μου λειτουργεί άψογα. Ευελπιστώ να μην έχει την ίδια κατάληξη με το δικό σου.

Επειδή ο συγκεκριμένος έχει κάνει χιλιάδες πωλήσεις δεν νομίζω να στο "φάει".

Απλά το κακό είναι ότι έχει καθυστερήσει αρκετά.

Αν του έστελνες ένα mail, να του αναφέρεις ότι το χρειάζεσαι, κι αν δεν μπορούν να το επισκευάσουν να στο αντικαταστήσουν;

 

το θέμα είναι και τώρα που του έχω στείλει mail δεν απαντάει. δεν ανησυχώ μην μου το φάει, δεν θα έφτανε 38500 positive feedback αν ήταν τόσο απατεώνας, απλά έχω σπαστεί με αυτή την καθυστέρηση.

θα περιμένω μέχρι και αύριο να απαντήσει, (αν και μια βδομάδα γι αυτόν είναι πολύ) και μετά θα το ψάξω στο support του ebay...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...