Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κατεφτασαν και οι μνημες εξ αμερικα σημερα ,ευτυχως ανευ κοληματος σε τελωνειο:lol: :)

 

Δεν ζητατε να αναφερουν GIFT ρε παιδια πανω στο πακετο??? ΤΟτε νοιζω δεν περνανε τελωνειο ποτε!!!

:tease:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

κατεφτασαν και οι μνημες εξ αμερικα σημερα ,ευτυχως ανευ κοληματος σε τελωνειο:lol: :)

 

Ποια ήταν η αξία τους, χωρίς τα μεταφορικά;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έπαθα ύστερα απο 50-60 αγορές απο TW, US κλπ , εδώ και δύο μήνες δεν έχει έρθει ένα photo frame απο US, το usps track λέει οτι είναι στο τελωνείο ενώ μίλησα με τελωνείο και δεν ξέρουν τίποτε...........................
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έπαθα ύστερα απο 50-60 αγορές απο TW, US κλπ , εδώ και δύο μήνες δεν έχει έρθει ένα photo frame απο US, το usps track λέει οτι είναι στο τελωνείο ενώ μίλησα με τελωνείο και δεν ξέρουν τίποτε...........................

harry δωσε σε πμ κανενα τηλ του τελωνειου γιατι μαλλον θα το χρειαστω κ εγω!!! :p

:tease:
Link to comment
Share on other sites

90 dolars:lol: :lol: :lol: και οι 2

 

Ενδιαφέρον! Μάλλον το όριο θα είναι όντως 100 δολάρια...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Enas pwlitis de dexetai plirwmi mesw PayPal kai etsi epeleksa mesw pistwtikis.Pws ginetai ayto?Prepei na toy dwsw fora aberta ta stoixeia ths pistwtikis moy sto pwlhth h' sto Ebay?

 

Eyxaristw prokatabolika! :D

From the child and from the fool, one learns the truth. :lol:
Link to comment
Share on other sites

Enas pwlitis de dexetai plirwmi mesw PayPal kai etsi epeleksa mesw pistwtikis.Pws ginetai ayto?Prepei na toy dwsw fora aberta ta stoixeia ths pistwtikis moy sto pwlhth h' sto Ebay?

 

Eyxaristw prokatabolika! :D

 

Να μην προτιμάς πωλητές που δεν δέχονται Paypal, παρά μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις (π.χ. να έχει 99.9% positive reviews με χιλιάδες reviews και το αντικείμενο να είναι σπάνιο). Γενικά πρέπει να τους υποψιάζεσαι λίγο αυτούς που δεν δέχονται Paypal.

 

Το Paypal σου παρέχει εγγύηση και άμεση επιστροφή χρημάτων σε περίπτωση προβλήματος χωρίς να πρέπει να ξεκινήσεις διαδικασίες με την τράπεζα. Και είναι ασφαλέστερο αφού ο κάθε καταστηματάρχης δεν έχει πρόσβαση στα στοιχεία της κάρτας σου.

Link to comment
Share on other sites

Να μην προτιμάς πωλητές που δεν δέχονται Paypal, παρά μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις (π.χ. να έχει 99.9% positive reviews με χιλιάδες reviews και το αντικείμενο να είναι σπάνιο). Γενικά πρέπει να τους υποψιάζεσαι λίγο αυτούς που δεν δέχονται Paypal.

 

Το Paypal σου παρέχει εγγύηση και άμεση επιστροφή χρημάτων σε περίπτωση προβλήματος χωρίς να πρέπει να ξεκινήσεις διαδικασίες με την τράπεζα. Και είναι ασφαλέστερο αφού ο κάθε καταστηματάρχης δεν έχει πρόσβαση στα στοιχεία της κάρτας σου.

 

Να το ρισκάρω και να πληρώσω με πιστωτική;Αν ναι,ποιά είναι η διαδικασία μεταξύ πωλητή-αγοραστή;

 

Παραθέτω το προιόν:

 

http://cgi.ebay.com/FIGHT-CLUB-SCRIPT-SIGNED-BY-BRAD-PITT-EDWARD-NORTON_W0QQitemZ260115289566QQihZ016QQcategoryZ18833QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

From the child and from the fool, one learns the truth. :lol:
Link to comment
Share on other sites

Να το ρισκάρω και να πληρώσω με πιστωτική;Αν ναι,ποιά είναι η διαδικασία μεταξύ πωλητή-αγοραστή;

Παραθέτω το προιόν:

http://cgi.ebay.com/FIGHT-CLUB-SCRIPT-SIGNED-BY-BRAD-PITT-EDWARD-NORTON_W0QQitemZ260115289566QQihZ016QQcategoryZ18833QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

Προσωπικά δεν θα το ρίσκαρα! Βέβαια αν σε παραπέμπει σε κάποια secure σελίδα του καταστήματός του για να βάλεις τα στοιχεία της κάρτας σου ίσως είναι ένα στοιχείο για να εμπνέει εμπιστοσύνη. Αν αποφασίσεις να πληρώσεις με την πιστωτική σου και δεν έχει secure σελίδα μην στείλεις τα στοιχεία με mail, msn και τέτοια μόνο μέσω τηλεφώνου.

 

Το συγκεκριμένο αντικείμενο αν είχε PayPal θα είχε ακουμπήσει το 1000αρικο ήδη..

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα το ρίσκαρα! Βέβαια αν σε παραπέμπει σε κάποια secure σελίδα του καταστήματός του για να βάλεις τα στοιχεία της κάρτας σου ίσως είναι ένα στοιχείο για να εμπνέει εμπιστοσύνη. Αν αποφασίσεις να πληρώσεις με την πιστωτική σου και δεν έχει secure σελίδα μην στείλεις τα στοιχεία με mail, msn και τέτοια μόνο μέσω τηλεφώνου.

 

Το συγκεκριμένο αντικείμενο αν είχε PayPal θα είχε ακουμπήσει το 1000αρικο ήδη..

 

Του έστειλα PM και τον παρακάλεσα αν μπορεί να ακυρώσει την αγορά και να μην μου αφήσει "negative feedback".Του εξήγησα ότι προτιμώ αγορές μόνο μέσω PayPal και ότι δε το πρόσεξα από εξ'αρχής ότι ο ίδιος δε δέχεται.

Μου έστειλε απάντηση ότι δεν υπάρχει κανένα προβλημα και θα ακυρώσει την αγορά.

Βέβαια δε ξέρω τι θα γίνει με το "dispute" που μου είχε κάνει; ;)

Κάθε φορά που κάνω "log in" στο Ebay μου έχει "Alarm" επειδή δεν είχα πληρώσει μέσα στο χρονικό όριο το συγκεκριμένο προιόν. :worry:

From the child and from the fool, one learns the truth. :lol:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατι ασχετο. Οταν ειστε στο ebay, σας εχει τυχει να καθυστερει μετα απο αρκετο ψαξιμο? Το δοκιμασα και σε αλλο laptop και κανει το ιδιο. Μετα απο κανα 15λεπτο σερνεται :mad:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατι ασχετο. Οταν ειστε στο ebay, σας εχει τυχει να καθυστερει μετα απο αρκετο ψαξιμο? Το δοκιμασα και σε αλλο laptop και κανει το ιδιο. Μετα απο κανα 15λεπτο σερνεται :mad:

 

Άμα δεν είσαι εγγεγραμένο μέλος στο eBay,φυσικά και σου καθυστερεί μια αναζήτηση ή δεν σου βγάζει όλα τα δυνατά αποτελέσματα καθώς φροντίζει να δώσει προτεραιότητα στους ήδη εγγεγραμένους. :happy:

From the child and from the fool, one learns the truth. :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κέρδισα πριν από 3 μέρες, σε μια δημοπρασία, ένα κινητό τηλέφωνο από το ebay. Στην αγγελία έλεγε ότι δεχόταν Paypal, o πωλητής με 100% θετικό feedback με 200+ αξιολογήσεις και έχει δικό του ebay store.

 

Σήμερα όταν πήγα να τον πληρώσω είδα ότι δέχεται μόνο μεταφορά χρημάτων σε κάποιο λογαριασμό ρουμανικής τράπεζας :confused: Του έστειλα μήνυμα και μου είπε ότι στα κινητά Nokia δεν χρησιμοποιεί το Paypal λόγω πολύ ψηλών χρεώσεων :confused: (το Nokia που "χτύπησα" είναι ένα 8800 Scirocco, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό..). Επίσης λέει και για μεγαλύτερη καθυστέρηση στην αποστολή, βλ πιο κάτω

 

Τι νομίζετε; Να προχωρήσω με την μεταφορά χρημάτων; Θα έχω κάποια ασφάλεια ως αγοραστής;

 

Η τράπεζα είναι η εξής -> click

O πωλητής είναι ο εξής -> click

 

Email από πωλητή:

Hello Sir,

 

Thanks for your email. We don't accept paypal payment by the nokia phones.

we have the option in ebay, but for the nokias the fees are to hight. And i write in ebay-nokia-offer: that the delviery can goe about 5 days longer,when you pay per paypal, than when i receive the paypent i will it give to may nokia deliveryman, and he don't have paypal, so i must first but down the money on my normale bankaccount, and that goes about 5 days.

 

 

Freundliche Grüsse

 

M. d'Aujourd'hui

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι πολύ επιφυλακτικός με αυτούς που δεν δέχονται Paypal, και ακόμη πιο επιφυλακτικός με αυτούς που χρησιμοποιούν ανόητες δικαιολογίες όταν τους ρωτάς γιατί δεν δέχονται Paypal.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό δεν μου άρεσε για αυτό παράθεσα και το μήνυμα που μου έστειλε. Εγώ θα του προτείνω να πληρώσω μέσω paypal και ας αργήσει να έρθει-όπως ισχυρίζεται αυτός... Μήπως έχω καλύτερη επιλογή; Θα μπορούσα να ακυρώσω την συναλλαγή; Μετά θα μπορούσε να με καταγγείλει στο ebay κτλ κτλ;
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό δεν μου άρεσε για αυτό παράθεσα και το μήνυμα που μου έστειλε. Εγώ θα του προτείνω να πληρώσω μέσω paypal και ας αργήσει να έρθει-όπως ισχυρίζεται αυτός... Μήπως έχω καλύτερη επιλογή; Θα μπορούσα να ακυρώσω την συναλλαγή; Μετά θα μπορούσε να με καταγγείλει στο ebay κτλ κτλ;

 

Θα σου πρότεινα να αναφέρεις το περιστατικό στo e-bay και να ζητήσεις ακύρωση.

Αυτά περί καθυστέρησης του paypal είναι βλακείες, το paypal είναι ο αμεσότερος τρόπος μεταφοράς χρημάτων.

 

Θα πεις ότι αφού υπήρχε επιλογή για paypal την ώρα που έκλεισες τη δημοπρασία και μετά σου αρνούνται την πληρωμή, αλλάζουν μονομερώς τη συμφωνία άρα ακυρώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Θα αγοράσω ένα set με DVD από τον ίδιο αγοράστη που βρίσκεται στην Ισπανία.

Η τιμή του σετ ειναι 113 λίρες αγγλικές και θέλω να 'ρθει Κύπρο.

Θα'ναι safe; Για να μην πάνε χαμένα τόσα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Θα αγοράσω ένα set με DVD από τον ίδιο αγοράστη που βρίσκεται στην Ισπανία.

Η τιμή του σετ ειναι 113 λίρες αγγλικές και θέλω να 'ρθει Κύπρο.

Θα'ναι safe; Για να μην πάνε χαμένα τόσα χρήματα.

 

ποιον ίδιο αγοραστή? ο πιο πάνω είναι Γερμανός..και δεν έχει DVDs.. :wacko: :confused:

 

Να θυμάστε πάντα όταν ψάχνετε να πηγαίνετε στο Advanced Search και να επιλέγετε την χώρα σας και επίσης να επιλέγετε την επιλογή για Paypal. Για να σας δείχνει ΜΟΝΟ items που έρχονται στην χώρα σας και μπορούν να πληρωθούν με Paypal.

 

Αυτα..

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να αναφέρεις το περιστατικό στo e-bay και να ζητήσεις ακύρωση.

Αυτά περί καθυστέρησης του paypal είναι βλακείες, το paypal είναι ο αμεσότερος τρόπος μεταφοράς χρημάτων.

 

Θα πεις ότι αφού υπήρχε επιλογή για paypal την ώρα που έκλεισες τη δημοπρασία και μετά σου αρνούνται την πληρωμή, αλλάζουν μονομερώς τη συμφωνία άρα ακυρώνεται.

Τελικά συμφώνησε να τον πληρώσω με paypal (μετά από αρκετά μηνύματα) και προχώρησε η συναλλαγή. Ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες συμοβυλές :)

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα μέσω του αμερικάνικου ebay μια οθόνη αυτοκινητού αξιάς 300 ευρω και μου πέρασε απο τελωνίο και μου ήρθε να πληρώσω και αλλα 103 ευρώ.

 

Δεν είναι πολλά??? Αν είχα πει στον πωλήτη να γράψει gift θα τα γλίτωνα??

Ύπαρχει κάποιοσ οδηγός για να υπολογίζουμε το κόστος μόνοι μας και απο ποιες χώρες δεν υπάρχουν δασμοί.???

 

Παιδιά σορρυ για το πρίξημο σας επιασα απο τα μουτρα...:rolleyes:

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Στο παρακάτω link υπάρχουν αναλυτικές πληροφορίες σχετικά με την απορία για τελωνεία φίλε. http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=197291
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

τι θα επρεπε να προσεξω για αγορα λαπτοπ απο ebay?αξιζει το ρισκο?θελω κατι φτηνο,μεχρι 500€..

λεω να προτιμησω αγγλια,μην τρεχω με τελωνεια.

θα υστερει σε τιποτα,σε σχεση με το να το αγοραζα απο εδω?

αν εχετε να προτεινετε κανεναν αξιοπιστο ebay seller,ευχαριστως..

και ποιος ειναι ο πιο αξιοπιστος τροπος αποστολης..

Link to comment
Share on other sites

τι θα επρεπε να προσεξω για αγορα λαπτοπ απο ebay?αξιζει το ρισκο?θελω κατι φτηνο,μεχρι 500€..

λεω να προτιμησω αγγλια,μην τρεχω με τελωνεια.

θα υστερει σε τιποτα,σε σχεση με το να το αγοραζα απο εδω?

αν εχετε να προτεινετε κανεναν αξιοπιστο ebay seller,ευχαριστως..

και ποιος ειναι ο πιο αξιοπιστος τροπος αποστολης..

 

Όταν αγοράζεις καινούργιο laptop (με εγγύηση) από 520€ (π.χ. δες στο eshop.gr), δεν θα πρότεινα σε καμία περίπτωση να αγοράσεις μεταχειρισμένο από το εξωτερικό με €500, χωρίς εγγύηση. Σκέψου μόνο το ενδεχόμενο να καεί η μητρική ή να χαλάσει η οθόνη ένα μήνα μετά την αγορά του. Θα κλαίς τα χρήματά σου. :!:

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα μέσω του αμερικάνικου ebay μια οθόνη αυτοκινητού αξιάς 300 ευρω και μου πέρασε απο τελωνίο και μου ήρθε να πληρώσω και αλλα 103 ευρώ.

 

Δεν είναι πολλά??? Αν είχα πει στον πωλήτη να γράψει gift θα τα γλίτωνα??

Ύπαρχει κάποιοσ οδηγός για να υπολογίζουμε το κόστος μόνοι μας και απο ποιες χώρες δεν υπάρχουν δασμοί.???

 

Παιδιά σορρυ για το πρίξημο σας επιασα απο τα μουτρα...:rolleyes:

 

Εγώ είχα πάρει οθόνη λάπτοπ 120Ε και ήρθε το τελωνείο άλλα 180, τι μου λες τώρα :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...