Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το ebay μιας και άρχισα ( λίγο αργά βέβαια ) να ασχολούμαι τώρα τελευταία.

 

 

1. Κατά τη διάρκεια της εγγραφής μου ζητά να εισάγω αριθμό κάρτας. Νόμιζα ότι ήταν αρκετός ένας paypal account. Πόσο ασφαλές είναι να δώσω αριθμό πιστωτικής κατά την εγγραφή μου;

 

2. Αν εγγραφώ στο ebay.co.uk, Θα μπορώ να κάνω Login στο ebay.com ;

 

3. Κείμενο που διάβασα πρόσφατα σε Ελληνικό Forum, προτείνει ένα πρόγραμμα για καλύτερα αποτελέσματα στις δημοπρασίες, το οποίο όμως ζητά το username και Password από τον ebay account. Αναφέρομαι στο http://www.auctionstealer.com.

Γνωρίζει κάποιος κατά πόσο μια εγγραφή σε τέτοιο πρόγραμμα είναι ασφαλής; Έτσι δε δίνουμε τη δυνατότητα στην εταιρία να χρησιμοποιήσει κακόβουλα τον λογαριασμό μας; Δεν είναι επικίνδυνο;

 

Αυτά προς το παρών. Ευχαριστώ εκ των προταίρων!

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

1. Όχι, δεν χρειάζεται αρκεί ο λογαριασμός σου στο paypal

 

2. Και στο ebay.de, και στο ebay.au σε όλα τα ebay, η βάση δεδομένων των χρηστών είναι κοινή...

 

3. Το εν λόγω πρόγραμμα δεν το γνώριζα αλλά είδα κάτι στην σελίδα που με κέρδισε και ίσως κατεβάσω και εγώ το πρόγραμμα, τα δυο εικονίδια HACKER SAFE και TRUST τα οποία σημαίνουν οτι οι τύποι χρησιμοποιούν SSL Certificates άρα υπάρχει ασφάλεια... πόσο μάλλον όταν τους καλύπτουν και 2 εταιρίες!

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια

εκανα ενα λογαριασμο στη alpha bank και θα παρω μια visa electron .debit χρεωστικη .

μπορω να στειλω λεφτα στο pay pal λογαριασμο μου κατευθειαν με αυτη ;αμεσα η θελει διαδικασια.

ποσο χρεωνει η τραπεζα ξερει κανεις;

ευχαριστω

 

υγ.απο ελληνικο καταστημα και απο το πλαισιο ειδικα δεν ξαναπαιρνω ουτε καρφιτσα.αλλη σου δειχνουν και αλλη σου μπηχνουν που λεγαν και παλια.

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία είναι πολύ εύκολη, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι απλά να έχεις λεφτά στον τραπεζικό λογαριασμό με τον οποίο έχει συνδέσει τη κάρτα σου. Αν έχεις λεφτά, μόλις πας να πληρώσεις το PayPal τραβάει μόνο του λεφτά από την κάρτα...
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ιδέα όλη αυτή την ιστορία με το τελωνείο!

Είχα βάλει τον αδελφό μου να μου πάρει απο Αμερική 1)δυο ζευγάρια παπούτσια και 2)ενα μικρό αναδιπλούμενο πληκτρολόγιο για το PDA μου (το οποίο παρεμπιπτόντως το πήρα απο ebay, Γερμανία, refurbished iPAQ και μάλιστα χρειάστηκε να το στείλω για επισκευή και η εγγύηση δούλεψε άψογα - απίστευτη η HP),

πως θα μου τα στείλει χωρίς να πληρώσω τελωνείο; Αν τον βάλω να τα φορέσει και να μου τα στείλει λασπωμένα, θα περάσουν;:lol: :lol:

 

Η απλά να μου τα φέρει σε 3 μήνες που έρχεται...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ιδέα όλη αυτή την ιστορία με το τελωνείο!

Είχα βάλει τον αδελφό μου να μου πάρει απο Αμερική 1)δυο ζευγάρια παπούτσια και 2)ενα μικρό αναδιπλούμενο πληκτρολόγιο για το PDA μου (το οποίο παρεμπιπτόντως το πήρα απο ebay, Γερμανία, refurbished iPAQ και μάλιστα χρειάστηκε να το στείλω για επισκευή και η εγγύηση δούλεψε άψογα - απίστευτη η HP),

πως θα μου τα στείλει χωρίς να πληρώσω τελωνείο; Αν τον βάλω να τα φορέσει και να μου τα στείλει λασπωμένα, θα περάσουν;:lol: :lol:

 

Η απλά να μου τα φέρει σε 3 μήνες που έρχεται...

Κοίτα, αν σου τα στείλει σαν δώρο και όχι με απόδειξη αγοράς κτλ (που προφανώς έτσι θα γίνει), δεν έχεις πρόβλημα με το τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια και σε μενα παρακαλω...

Tον οκτώβριο του 2006 μου καναν block το ebay account ενω ειχα ανοιχτες δημοπρασιες ως πωλητης. Τους εστειλα δεκαδες email και fax αλλα ποτε δε πηρα απαντηση!!! Αισχος! Τωρα εχω ανοιξει εναν αλλο λογαριασμο εδω και 2 μηνες και ρωτω. Τι πρεπει να κανω για να μπορεσεω να καταχωρισω την πιστωτικη ωστε να μπορεσω να πουλησω? Μηπως να κλεισω το αλλο account που μου καναν block? Please help!!....

Καθε βοηθεια/ιδεα ευπροσδεκτη.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά θέλω λίγο τα φώτα σας... Στις 10 Φεβρουαρίου αγόρασα ένα προιόν απο το ebay (Συνολικής αξίας ~18 Ευρώ). Επειδή δεν είχα λεφτά μέσα στην κάρτα μου για να τραβήξει το paypal τον πλήρωσα στις 12 Φεβρουαρίου. Στις 13 Φεβρουαρίου μου έστειλε e-mail πως έγινε η αποστολή. Στις 22 Φεβρουαρίου του στέλνω e-mail γιατί το bluetooth δεν είχε έρθει και μου απάντησε να περιμένω λίγο ακόμη. Επίσης μου έστειλε ένα e-mail την στις 25 Φεβρουαρίου για να του αφήσω feedback μόλις φτάσει και πως εάν δεν φτάσει σε 5 μέρες να επικοινωνήσω μαζί του. Φοβάμαι πως εάν δεν έρθει και αύριο πως έχω μπλέξει με απατεώνα... Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως είναι Power Seller και έχει αρκετά θετικά feedbacks. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση??? Υπάρχει κάποια κάλυψη?? Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο? Να περιμένω κι άλλο μήπως?

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=230088204408

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω λίγο τα φώτα σας... Στις 10 Φεβρουαρίου αγόρασα ένα προιόν απο το ebay (Συνολικής αξίας ~18 Ευρώ). Επειδή δεν είχα λεφτά μέσα στην κάρτα μου για να τραβήξει το paypal τον πλήρωσα στις 12 Φεβρουαρίου. Στις 13 Φεβρουαρίου μου έστειλε e-mail πως έγινε η αποστολή. Στις 22 Φεβρουαρίου του στέλνω e-mail γιατί το bluetooth δεν είχε έρθει και μου απάντησε να περιμένω λίγο ακόμη. Επίσης μου έστειλε ένα e-mail την στις 25 Φεβρουαρίου για να του αφήσω feedback μόλις φτάσει και πως εάν δεν φτάσει σε 5 μέρες να επικοινωνήσω μαζί του. Φοβάμαι πως εάν δεν έρθει και αύριο πως έχω μπλέξει με απατεώνα... Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως είναι Power Seller και έχει αρκετά θετικά feedbacks. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση??? Υπάρχει κάποια κάλυψη?? Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο? Να περιμένω κι άλλο μήπως?

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=230088204408

Κάτσε ρε φίλε από Χονγκ Κόνγκ έρχεται το πράμα. Αργούν τα ταχυδρομεία. 2 εβδομάδες μίνιμουμ. Είσαι και Βόλο όπως βλέπω και όχι Αθήνα. Μη τους πρήζετε συνέχεια με ε-μάιλς. Χαλάτε την πιάτσα και μετά γράφουν ότι στέλνουν σε όλες τις χώρες πλην Ελλάδας!!!

 

Θα έρθει μην ανησυχείς. Μόνο κάνε υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε ok... Απλά έχω ξαναπάρει πράγματα απο Hong Kong (συμφέρουν μερικές φορές οι κινέζοι!) και δεν αργησαν τόσο... Ήταν αρκετά γρήγοροι. Όντως απο τι βλέπω στο feedback του αργούν να απαντήσουν (καμιά 20αριά μέρες). Να μην του στείλω mail αύριο λες όπως μου είχε πει?:worry:
Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε ok... Απλά έχω ξαναπάρει πράγματα απο Hong Kong (συμφέρουν μερικές φορές οι κινέζοι!) και δεν αργησαν τόσο... Ήταν αρκετά γρήγοροι. Όντως απο τι βλέπω στο feedback του αργούν να απαντήσουν (καμιά 20αριά μέρες). Να μην του στείλω mail αύριο λες όπως μου είχε πει?:worry:

Ε δε νομίζω μην του στείλεις θα έλεγα. Στον μήνα αν δεν έχει έρθει τότε ενόχλησέ τον. Και αν δε στο ξαναστείλει, τότε κάνε report στο Paypal για να σου επιστραφούν τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδιά...θέλω να πάρω κάτι που έχει γύρω στα 20 ευρώ πάνω κάτω πόσο θα στοιχίσει συνολικά πόσα θα χρεωθούν στην κάρτα?
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδιά...θέλω να πάρω κάτι που έχει γύρω στα 20 ευρώ πάνω κάτω πόσο θα στοιχίσει συνολικά πόσα θα χρεωθούν στην κάρτα?

Δεν χρεώνεσαι κάτι στην κάρτα σου έξτρα. Όσο κοστίζει το προϊόν+τα μεταφορικά του.

 

Βέβαια, προϋποθέτει να έχεις κάρτα είτε χρεωστική είτε πιστωτική και να είσαι γραμμένη στο Paypal (δωρεάν εγγραφή).

 

Αν η πληρωμή δεν είναι μέσω Paypal αλλά θέλει ο πωλητής έμβασμα τραπέζης τότε θα χρεωθείς το κόστος εμβάσματος, αλλά προσωπικά δε στο συστήνω. Να προτιμήσεις αγορές μέσω πληρωμής Paypal.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρεώνεσαι κάτι στην κάρτα σου έξτρα. Όσο κοστίζει το προϊόν+τα μεταφορικά του.

 

Βέβαια, προϋποθέτει να έχεις κάρτα είτε χρεωστική είτε πιστωτική και να είσαι γραμμένη στο Paypal (δωρεάν εγγραφή).

 

Αν η πληρωμή δεν είναι μέσω Paypal αλλά θέλει ο πωλητής έμβασμα τραπέζης τότε θα χρεωθείς το κόστος εμβάσματος, αλλά προσωπικά δε στο συστήνω. Να προτιμήσεις αγορές μέσω πληρωμής Paypal.

 

Τα μεταφορικά για αποστολή από την Ευρώπη πόσο είναι στο περίπου?10-20 ευρώ ή παραπάνω?

Απ'ότι έχω καταλάβει το Paypal μεσολαβεί στην αγορά του προιόντος?Δλδ στη συναλλαγή δε γράφεις τα στοχεία της κάρτας σου αλλα τα στοιχεία σου στο Paypal?

Link to comment
Share on other sites

Τα μεταφορικά για αποστολή από την Ευρώπη πόσο είναι στο περίπου?10-20 ευρώ ή παραπάνω?

Απ'ότι έχω καταλάβει το Paypal μεσολαβεί στην αγορά του προιόντος?Δλδ στη συναλλαγή δε γράφεις τα στοχεία της κάρτας σου αλλα τα στοιχεία σου στο Paypal?

Ανάλογα τον πωλητή. Συνήθως όλοι αναφέρουν τα μεταφορικά έξοδα και τον τρόπο που τα στέλνει.

 

Αφού αγοράσεις κάτι με το σήμα Paypal (αυτό σημαίνει ότι ο πωλητής δέχεται πληρωμές μέσω Paypal) τότε συμβαίνουν οι παρακάτω απλές διαδικασίες:

 

- Ακολουθείς τις σελίδες κάνοντας login στο Paypal (εν τω μεταξύ εννοείται πως έχεις κάνει ήδη εγγραφή και έχεις δώσει άφοβα τα στοιχεία της κάρτας σου εκεί)

 

- Δεν βάζεις σε κάθε σου αγορά τα στοιχεία της κάρτας σου ξανά και ξανά. Αρκεί μόνο μια φορά κατά την εγγραφή στο Paypal.

 

- και έτσι ολοκληρώνεται η πληρωμή-συναλλαγή. Απλά τα πράματα. :D

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τον πωλητή. Συνήθως όλοι αναφέρουν τα μεταφορικά έξοδα και τον τρόπο που τα στέλνει.

 

Αφού αγοράσεις κάτι με το σήμα Paypal (αυτό σημαίνει ότι ο πωλητής δέχεται πληρωμές μέσω Paypal) τότε συμβαίνουν οι παρακάτω απλές διαδικασίες:

 

- Ακολουθείς τις σελίδες κάνοντας login στο Paypal (εν τω μεταξύ εννοείται πως έχεις κάνει ήδη εγγραφή και έχεις δώσει άφοβα τα στοιχεία της κάρτας σου εκεί)

 

- Δεν βάζεις σε κάθε σου αγορά τα στοιχεία της κάρτας σου ξανά και ξανά. Αρκεί μόνο μια φορά κατά την εγγραφή στο Paypal.

 

- και έτσι ολοκληρώνεται η πληρωμή-συναλλαγή. Απλά τα πράματα. :D

 

Ναι όντως ακούγονται πολύ εύκολα ελπίζω να είναι κ στην πράξη έτσι!!

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Πλήρωσα κανονικά με έμβασμα (Direct Bank Transfer) στο Ebay την 1/3 και ο πωλητής (και τράπεζά του) λέει ότι δεν το έχει πάρει ακόμα 17/3! Η τράπεζα λέει ότι κάτι τέτοιο είναι απίθανο. Ξεκίνησα διαδικασία ...εντοπισμού εμβάσματος με την τράπεζά μου.

Είχε ποτέ κανείς αντίστοιχη ...τραυματική εμπειρία ?? :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Πλήρωσα κανονικά με έμβασμα (Direct Bank Transfer) στο Ebay την 1/3 και ο πωλητής (και τράπεζά του) λέει ότι δεν το έχει πάρει ακόμα 17/3! Η τράπεζα λέει ότι κάτι τέτοιο είναι απίθανο. Ξεκίνησα διαδικασία ...εντοπισμού εμβάσματος με την τράπεζά μου.

Είχε ποτέ κανείς αντίστοιχη ...τραυματική εμπειρία ?? :(

Σε ποια χώρα έστειλες έμβασμα; Έχουμε πει χιλιάδες φορές (βέβαια είσαι νέος χρήστης εσύ :rolleyes: ) ότι στο ebay πληρώνουμε ΜΟΝΟ μέσω Paypal η οποία και είναι η ασφαλέστερη πληρωμή. Με τα εμβάσματα ο άλλος κάλλιστα σου λέει ότι δεν το έλαβε και τρέχα γύρευε μετά...

 

Υποθέτω ότι έγραψες στον λόγο πληρωμής του εμβάσματος το username σου στο ebay ή/και τον αριθμό αγοράς του προϊόντος (Item ID) για να μπορεί να βρει εύκολα ο πωλητής την πληρωμή σου. Αν επιμένει ότι δεν έλαβε τα χρήματα, ξεκίνησε ήδη διαδικασίες ένστασης στο ebay μέσω της φόρμουλας παραπόνων (dispute) ενώ ταυτόχρονα ζήτησε αποδεικτικό παραλαβής χρημάτων από την τράπεζά σου.

 

Για τι ποσό μιλάμε; Αν είναι μέχρι 25€ δε πρόκειται να σου δώσουν τίποτα. Πάνω από 25€ σου καλύπτει το ebay την αποζημίωση αφαιρουμένη του ποσού αυτού. Δηλαδή έστειλες 100€ πχ.; Θα σου αποζημιώσει τα 75€ (έτσι ήταν μέχρι πριν λίγο καιρό, νομίζω δεν έχει αλλάξει ακόμα αυτό για πληρωμές ΕΚΤΟΣ Paypal)

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα έμβασμα στην Ισπανία. Έχω ανοίξει dispute "Item not received" στις 16/3 και έχω στείλει αποδεικτικά της αποστολής εμβάσματος στο Ebay.

Το ποσό είναι 265 €, ο πωλητής 99.1% (871) κτλ. Ίδωμεν...:worry:

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα έμβασμα στην Ισπανία. Έχω ανοίξει dispute "Item not received" στις 16/3 και έχω στείλει αποδεικτικά της αποστολής εμβάσματος στο Ebay.

Το ποσό είναι 265 €, ο πωλητής 99.1% (871) κτλ. Ίδωμεν...:worry:

Μια χαρά το πας. Θα σε φέρει το ebay σε επικοινωνία με τον πωλητή. Αν δεν «τα βρείτε» τότε στη χειρότερη απότι βλέπω θα σε καλύψει το ebay με [up to £120.00 (minus a £15.00 processing cost)]. Δηλαδή κάπου 180€ μείον κανά 25άρι λειτουργικά έξοδα.

 

Χμ είχα την εντύπωση ότι αποζημίωνε περισσότερο.

 

Γιαυτό ποτέ μην αγοράζετε εκτός Paypal πληρωμών...

 

Το λινκ για την προστασία του αγοραστή βρίσκεται εδώ:

http://pages.ebay.co.uk/help/tp/isgw-buyer-protection-steps.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερετε τι διευθυνση εμαιλ πρεπει να χω ωστε να μη μου ζητησει καρτα κατα την εγγραφη?

Ευχαριστω προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι οτι δεν έχει απαντήσει κανείς γιατί δεν έχουν καταλάβει την ερώτηση σου... δεν μας το κάνεις λίγο λιανά να καταλάβουμε;; :)
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Εννοω να βαλεις ενα εμαιλ κατα την εγγραφη που οταν το αλεις μετα να μη σου ζητησει να καταχωρισεις και καρτα. Πχ πριν κανα 2-3 μηνες αν εβαζες gmail εκανες account χωρις να χρειαζεται καρτα. Αν χρησιμοποιουσες hotmail σου ζητουσε και καρτα...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...