Jump to content

Τηλεφωνία και internet εναλλακτικών: Ποιόν πάροχο;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η Cosmote μέσω του COSMOTE Cloud με ενεργό καρτοκινητό (ανανέωση τις τελευταίες 90 μέρες) παρέχει δωρεάν 5GB αποθηκευτικού χώρου (COSMOTE Cloud 5GB) ή ε-μαιλ με inbox χωρητικότητας 2GB (COSMOTE Email 2GB)

μέσω τις τελευταίας υπηρεσίας προσφέρει 100 websms/μήνα

 

πολύ καλή υπηρεσία ήταν το dosms.gr με κόστος 4.6c€/sms

δυστυχώς η android εφαρμογή τους εγκαταλείφθηκε το 2013 και πλέον έχει αποσυρθεί από το play store

η αποστολή μηνυμάτων είναι εφικτή μέσω της σελίδας τους με αποστολέα αριθμό τηλεφώνου

 

αξιόλογη υπηρεσία είναι και το smsbox.gr με κόστος 6c€/sms

διαθέτει app και επιτρέπει ορισμό αποστολέα με 11 λατινικούς χαρακτήρες ή 13 αριθμούς

Link to comment
Share on other sites

Το ποιο αξιόπιστο είναι το http://www.dosms.gr . Για Android βρίσκεις και εφαρμογή αρκεί να κάνεις μια αναζήτηση στο Google dosms apk. Edited by alany
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δε γραφόσουν από την ιστοσελίδα. Έστελνες Ε ή OPEN στο 5000 και σου στέλναν τον κωδικό. Δοκιμάστε το, ήταν δωρεάν.

 

Όπως είδα στην σελίδα τους στο fb

COSMOTE Foda καλησπέρα. Η υπηρεσία Μycosmos Εmail προς το παρόν δεν είναι διαθέσιμη για νέες ενεργοποιήσεις. Για οτιδήποτε νεότερο θα ενημερωθείτε.

Μαρία, Customer Care πριν 4 χρόνια ήταν η δημοσίευση. Οπότε μάλλον σταμάτησε.

 

Βασικά η υπηρεσία είναι για email.

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/cosmote_email_prs.html

Συμπληρωματικά παρέχει:

Δωρεάν ειδοποίηση με SMS για τα νέα e-mail σου, αμέσως μόλις τα λάβεις

Αποστολή γραπτού μηνύματος SMS (300 δωρεάν μηνιαίως)

Edited by balkos
Link to comment
Share on other sites

μονο για οσους το ειχαν ενεργοποιησει μεχρι μια συγκεκριμενη ημερομηνια ειναι ακομα διαθεσιμο το mycosmos,ουσιαστικα νεες ενεργοποιησεις δεν δεχεται οντως τα τελευταια 4 χρόνια ή και παραπάνω. Την ιδια πλατφορμα χρησιμοποιουν στο cosmote cloud οπως γραφτηκε πριν,δινοντας 100 μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

η Cosmote μέσω του COSMOTE Cloud με ενεργό καρτοκινητό (ανανέωση τις τελευταίες 90 μέρες) παρέχει δωρεάν 5GB αποθηκευτικού χώρου (COSMOTE Cloud 5GB) ή ε-μαιλ με inbox χωρητικότητας 2GB (COSMOTE Email 2GB)

μέσω τις τελευταίας υπηρεσίας προσφέρει 100 websms/μήνα

...

 

γράφτηκα και στο cloud και στο email, αλλά δε βρίσκω κάπου τη δυνατότητα για web2sms!!

Link to comment
Share on other sites

Στο τμήμα του email ειναι εφόσον έχεις πιστοποιήσει το νούμερό σου και έχεις αναβάθμισει δωρεάν στο αμέσως επόμενο πρόγραμμα.
Link to comment
Share on other sites

γράφτηκα και στο cloud και στο email, αλλά δε βρίσκω κάπου τη δυνατότητα για web2sms!!

 

Στο cosmote cloud, όταν ενεργοποιήσεις τον λογαριασμό e-mail, ανοίγει μια σελίδα που ειναι ακριβώς η ίδια με το mycosmos e-mail. Το web2sms είναι στο ίδιο ακριβώς σημείο που το έχει και το mycosmos e-mail.

.
Link to comment
Share on other sites

To ωραίο είναι ότι ισχύουν και τα 2 παράλληλα. Έχω 300 sms από mycosmos και άλλα 100 που γράφτηκα τώρα στο cloud.

Θεωρητικά βέβαια . Ποιος στέλνει τόσα sms.

Link to comment
Share on other sites

Στο τμήμα του email ειναι εφόσον έχεις πιστοποιήσει το νούμερό σου και έχεις αναβάθμισει δωρεάν στο αμέσως επόμενο πρόγραμμα.

 

Στο cosmote cloud, όταν ενεργοποιήσεις τον λογαριασμό e-mail, ανοίγει μια σελίδα που ειναι ακριβώς η ίδια με το mycosmos e-mail. Το web2sms είναι στο ίδιο ακριβώς σημείο που το έχει και το mycosmos e-mail.

 

Σας ευχαριστώ και τους δύο. Τα κατάφερα :)

Εκτός από το web interface δεν υπάρχει κάποια mobile εφαρμογή να στέλνεις τα sms;

Επίσης (αν και νομίζω ότι είχα διαβάσει πως δε γίνεται), υπάρχει τρόπος να φαίνεται ο αριθμός του κινητού ως ο αποστολέας; Τώρα φαίνεται η cosmotemail.gr email διεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους δύο. Τα κατάφερα :)

Εκτός από το web interface δεν υπάρχει κάποια mobile εφαρμογή να στέλνεις τα sms;

Επίσης (αν και νομίζω ότι είχα διαβάσει πως δε γίνεται), υπάρχει τρόπος να φαίνεται ο αριθμός του κινητού ως ο αποστολέας; Τώρα φαίνεται η cosmotemail.gr email διεύθυνση.

 

Δεν υπάρχει κάποιο app. Δεν υπάρχει τρόπος να μπορεί φαίνεται ο αριθμός του κινητού ως ο αποστολέας.

.
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους δύο. Τα κατάφερα :)

Εκτός από το web interface δεν υπάρχει κάποια mobile εφαρμογή να στέλνεις τα sms;

Επίσης (αν και νομίζω ότι είχα διαβάσει πως δε γίνεται), υπάρχει τρόπος να φαίνεται ο αριθμός του κινητού ως ο αποστολέας; Τώρα φαίνεται η cosmotemail.gr email διεύθυνση.

 

Φυσικά και υπάρχει app.

Web2sms GR λέγετε. Το χρησιμοποιώ χρόνια. Στο Mycosmos λειτουργεί τέλεια.

Είδα ότι έχει επιλογή και για το cloud.cosmote.gr αλλά δε την δοκίμασα.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και υπάρχει app.

Web2sms GR λέγετε. Το χρησιμοποιώ χρόνια. Στο Mycosmos λειτουργεί τέλεια.

Είδα ότι έχει επιλογή και για το cloud.cosmote.gr αλλά δε την δοκίμασα.

 

Εαν αναφέρεσαι σε αυτό το app, απο το 2015 δεν υπάρχει στο google play

 

Έκανα όμως κατέβασμα της πιο παλαιά της έκδοσής και λειτουργεί ΤΕΛΕΙΑ !!!

Edited by xenopoulos
.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μιας και μιλάμε για το Web2SMS GR γιατί το app στο κινητό δίνει 100 sms και όταν μπαίνω στο web interface μέσω υπολογιστή μου δίνει 300 sms;
Link to comment
Share on other sites

γιατι μεσω υπολογιστη μπαινεις σε αλλη υπηρεσια μαλλον, εχει 3-4,

ανοιξε την εφαρμογη και δες, πανω αριστερα νομιζω, τι βλεπεις;

που συνδεεται;

Link to comment
Share on other sites

https://imgur.com/a/LScHriM

Εδώ καταλαβαίνεις κάτι; Στον υπολογιστή μου λέει 3/300 και στο κινητό 3/100.

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το "frog";

πηγαινε στις ρυθμισεις -> λογαριασμοι -> frog τι "ονομα λογαριασμου" γραφει;

 

εγω π.χ. εχω tools.otenet.gr, mycosmos.gr & cloud.cosmote.gr

(στο τελευταιο δεν συνδεεται μαλλον γιατι δεν ειχα κανει ενοποιηση)

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://imgur.com/a/LScHriM

Εδώ καταλαβαίνεις κάτι; Στον υπολογιστή μου λέει 3/300 και στο κινητό 3/100.

 

στον υπολογιστη εισαι mycosmos, προφανως, στο κινητο εισαι σε αλλη υπηρεσια πιστευω

Link to comment
Share on other sites

tools.otenet.gr λέει. Πρέπει να το αλλάξω και να βάλω mycosmos.gr;

 

EDIT: OK λύθηκε το έκανα mycosmos και είδε τα 300.

Link to comment
Share on other sites

Γράφεις σε παρακαλώ την διαδικασία ?

 

Όπως έγραψαν τα άλλα μέλη πιο πριν:

α) πιστοποίηση κινητού (το είχα ...)

β) αναβάθμιση στο μεγαλύτερο δωρεάν πακέτο για email και cloud αποθήκευση.

Μετά, στο webmail, εμφανίστηκε η επιλογή web2sms!

Link to comment
Share on other sites

Κοιταζω για προσφορα σταθερου με ιντερνετ στη καλυτερη τιμη και διαπιστωνω

οτι

δεν παιζουν πολλες εταιριες πλεον στην αγορα

οι τιμες τους ειναι υπερβολικα μεγαλες.

Εχετε να προτεινετε κατι;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως τι ζητάς. Για ποιότητα πας κόσμοτε.

Για χαμηλότερες τιμές στους άλλους παρόχους

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κοιταζω για προσφορα σταθερου με ιντερνετ στη καλυτερη τιμη και διαπιστωνω

οτι

δεν παιζουν πολλες εταιριες πλεον στην αγορα

οι τιμες τους ειναι υπερβολικα μεγαλες.

Εχετε να προτεινετε κατι;

 

Αναλόγως τι ζητάς. Για ποιότητα πας κόσμοτε.

Για χαμηλότερες τιμές στους άλλους παρόχους

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν και θελω καλη ποιοτητα....οι τιμες ειναι πολυ υψηλες για οτε.

και ποιες ειναι οι αλλες εταιριες. wind vodafon cyta...!!! καμια αλλη

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

15.77 είναι το αορίστου 2 play στην νόβα που έχω εγω , αν το ζητήσεις πιστεύω θα το δώσουν - επίσημα αυτή είναι η τιμή του προπληρωμένου 12 μηνων.

Από εκει και πέρα ανεβάζεις ανάλογα τι θές , σε καλές τιμές πάντα.

 

Πιστεύω έχουν την καλύτερη δυνατή ποιότητα αν θες μονο dsl ... κανένα "μπούκωμα" καμία ώρα της μέρας σε κανενός είδους site για πολλά χρόνια, μια χαρά ταχύτητες και είναι οι πιο σταθεροί που έχω δοκιμάσει .

 

Αλλά κυρίως αν έχεις προβληματική γραμμή (σε εμένα το καλώδιο του 1970 έρχεται καρφωμένο από σπίτι σε σπίτι , ενω τα απέναντι έχουν κολόνα) , και παλεύω με το θέμα έχοντας αλλάξει όλους τους παρόχους , μόνο με forthnet πιάνω απόλυτα σταθερά τα 8 mbps σήμερα , (οι απέναντι πάνε 12 άνετα).

Είχα οτέ πριν την νοβα μπας το φτιάξει , αλλά δεν είδα καμία ποιότητα, σκαμπανεβάσματα στην ταχύτητα ανα ώρες και περιόδους και πολλά "reboot" που από ενα σημείο και μετά αδιαφορούσαν να κοιτάξουν , πολλοί υπάλληλοι που δεν μπορούν να απολύσουν , αλλά δεν βοηθάει στην ποιότητα ... σε αντίθεση με την forthnet που κάνουν αλλαγές και μόνοι τους χωρίς να τους ζαλίζω συνεχώς και ήταν πολύ σωστοί στο τεχνικό τμήμα.

 

Η wind είναι σαν την forthnet αλλά λίγο κατώτεροι σε όλα , και κυρίως στα modem τους και στην βοήθεια αν κάτι δεν πάει καλά , vodafone είχα αρκετά παλιά αλλά κακό ιντερνετ τότε.

*Cyta αντε γειά !!! για την ιστορία να πω ότι κάηκε το modem (voip) από κεραυνό μάλλον, τελείως νεκρό, τους το πάω στο κατάστημα και μου λενε ότι δεν μπορούν να το παραλάβουν, πρέπει πρώτα να γίνουν ελένχοι τηλεφωνικά και μετα !!!! εφυγα γιατι θα έβριζα άσχημα , ακόμα το έχω.

 

Για μενα προσωπικα εχω ΟΤΕ σε χωριο και σε πολη Vodafone/Forthnet.

Καταρχας ο ΟΤΕ στο χωριο που τα καλωδια ειναι ακομα με ξυλινες κολωνες και στον κεντρικο δρομο μονο ειναι υπογεια ειναι αρκετα καλος.17Mbps Download,24/7 ιντερνετ χωρις κολληματα και αποσυνδεσεις.

Καποτε ειχαμε Cyta για ιντερνετ,και οσοι ειχαν Cyta ειτε Vodafone στο χωριο δεν εχουν θεματα. Εξαλλου οι μεγαλοι σε ηλικια κυριως ειναι με κινητα ειτε δεν εχουν ιντερνετ καθολου.

Forthnet εχω στο πατρικο μου,πολυ σταθερη και πιο αξιοπιστη σε σχεση με τη Vodafone στη γειτονια μου,παρολο που εχω σε συγγενη μου ιντερνετ στη vodafone. Θα εκανα μεταβαση απο Forthnet σε ΟΤΕ λογω του sfbb και που εχουν αυτη και η Forthnet ιδιοκτητο δικτυο στη περιοχη μου.

Στο μερος οπου σπουδαζω,θα παω σε Cosmote ειτε σε Vodafone 24αρι γιατι ειμαι εδω και 8 μηνες με 30GB SimpleFi της Wind.Για φοιτητες συμφερει πολυ περισσοτερο το φοιτητικο σταθερο με 18€ το μηνα και με το κουπονι για πρωτοετεις μειωνεται σε 8€/μηνα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

*Cyta αντε γειά !!! για την ιστορία να πω ότι κάηκε το modem (voip) από κεραυνό μάλλον, τελείως νεκρό, τους το πάω στο κατάστημα και μου λενε ότι δεν μπορούν να το παραλάβουν, πρέπει πρώτα να γίνουν ελένχοι τηλεφωνικά και μετα !!!! εφυγα γιατι θα έβριζα άσχημα , ακόμα το έχω.

 

Δεν υφίσταται πλέον Cyta αλλά Vodafone...

http://i63.tinypic.com/2irw5n4.jpg

 

Δεν το βρίσκω παράλογο το να γίνει πρώτα τηλεφωνικός έλεγχος της γραμμής (με το modem συνδεδεμένο) και μετά αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...