Jump to content

Τηλεφωνία και internet εναλλακτικών: Ποιόν πάροχο;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχω τώρα 100 Mbps VDSL με Nova και πιάνω 100 εάν πάω σε Vodafone σημαίνει ότι θα πιάνω και με Vodafone 100? Επίσης εάν πάω σε FTTH cosmote 100αρα θα δω κάποια διαφορά εφόσον ήδη πιάνω 100 με VDSL

Link to comment
Share on other sites

1) ναι
2) όχι, μόνο θα δεις μικρότερο ping. Η ταχύτητα θα είναι η ίδια.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα στο forum 🙂

Σκεφτόμαστε να πάμε από Cosmote FTTH (100άρα) σε Nova FTTH (200άρα). Μάς κάνουν μια δυνατή προσφορά στα 200Mbps στα 28.90€

Τώρα είμαστε στα 23€ λόγω κουπονιού SFBB. Το συμβόλαιο με την cosmote λήγει στις 06.09.23 και η προσφορά στη nova λήγει αύριο (Ιούλιο). Τί λέτε; Είναι καλή τιμή; Υπάρχει κάτι άλλο εκεί έξω (100άρα κάτω από 25€)?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nickolasemp said:

Καλημέρα στο forum 🙂

Σκεφτόμαστε να πάμε από Cosmote FTTH (100άρα) σε Nova FTTH (200άρα). Μάς κάνουν μια δυνατή προσφορά στα 200Mbps στα 28.90€

Τώρα είμαστε στα 23€ λόγω κουπονιού SFBB. Το συμβόλαιο με την cosmote λήγει στις 06.09.23 και η προσφορά στη nova λήγει αύριο (Ιούλιο). Τί λέτε; Είναι καλή τιμή; Υπάρχει κάτι άλλο εκεί έξω (100άρα κάτω από 25€)?

Σε δική της υποδομή η Nova δίνει και 26€ την 500άρα. Για υποδομή τρίτου δεν έχουν τόσο μεγάλη ευελιξία.
Πάντως δεν θεωρώ ότι σε έναν μήνα θα βρίσκεις χειρότερη προσφορά, οπότε προσωπικά θα απεύφευγα να δώσω τα 10-20€  για πρόωρη διακοπή.

Προφανώς όμως ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του 😉

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, minast said:

Σε δική της υποδομή η Nova δίνει και 26€ την 500άρα. Για υποδομή τρίτου δεν έχουν τόσο μεγάλη ευελιξία.
Πάντως δεν θεωρώ ότι σε έναν μήνα θα βρίσκεις χειρότερη προσφορά, οπότε προσωπικά θα απεύφευγα να δώσω τα 10-20€  για πρόωρη διακοπή.

Προφανώς όμως ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του 😉

Σε ευχαριστώ. Πρόωρη διακοπή μέσα στον τελευταίο μήνα; πήρα τηλέφωνο την cosmote και μού είπαν ότι εάν η αλλαγή γίνει στον τελευταίο μήνα, θα πάει pro rata. Δεδομένου ότι η αλλαγή παίρνει 15 ημέρες εργάσιμες, λογικά δε θα είναι τόσο μεγάλο το πέναλτι (Δηλαδή να ενεργοποιηθεί στις 20/8, άρα ~15 πριν το τέλος του συμβολαίου που είναι στις 6/9). η ΕΕΤΤ δε λέει ότι είναι το 1/4 των μηνών που υπολείπονται (άρα 1 μήνας πες στα 23€=~8€ η ποινή αλλαγής και βάζεις ότι είναι μισός μήνας, άρα αλλαγή στα 4€); Χάνω κάτι;

Δεν είμαστε στην υποδομή της nova δυστυχώς.

Άρα πάμε σε 200αρα στα 29€ (μετά την προσφορά των δωρεάν 3 μηνών). Λες να την συνεχίσουν την προσφορά και τον Αύγουστο;

Edited by nickolasemp
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου υπόθεση είναι ότι και τον Αύγουστο θα υπάρχει αντίστοιχη προσφορά.
Κατά τα άλλα, οι δικοί μου υπολογισμοί έγιναν με βάση το πάγιο που εκτίμησα ότι έχεις πριν την αφαίρεση του κουπονιού που έχεις σε ισχύ, μια και το κουπόνι δεν θεωρείται "έκπτωση" αλλά επιδότηση. Δεν είμαι βέβαιος ότι θα το υπολογίσουν έτσι, αλλά καλό είναι να έχεις ως άνω όριο το δυσμενέστερο σενάριο. Επίσης το τέλος διακοπής δεν υπολογίζεται αναλογικά με τον αριθμό των υπολειπόμενων ημερών, αλλά με ακέραιους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 30/7/2023 at 10:52 ΜΜ, minast said:

Η δική μου υπόθεση είναι ότι και τον Αύγουστο θα υπάρχει αντίστοιχη προσφορά.
Κατά τα άλλα, οι δικοί μου υπολογισμοί έγιναν με βάση το πάγιο που εκτίμησα ότι έχεις πριν την αφαίρεση του κουπονιού που έχεις σε ισχύ, μια και το κουπόνι δεν θεωρείται "έκπτωση" αλλά επιδότηση. Δεν είμαι βέβαιος ότι θα το υπολογίσουν έτσι, αλλά καλό είναι να έχεις ως άνω όριο το δυσμενέστερο σενάριο. Επίσης το τέλος διακοπής δεν υπολογίζεται αναλογικά με τον αριθμό των υπολειπόμενων ημερών, αλλά με ακέραιους μήνες.

Σωστός. Καλά το συμβόλαιο ληγει στις 06/09. Ακόμα δεν έχει έρθει το συμβόλαιο από Wind (το ζήτησα την ΔΕυτέρα, θα έρθει από το σύστημα μάλλον σήμερα λένε). Θέλει 2 με 3 εβδομάδες εργάσιμες, άρα μικρή η ποινή εν τέλει.

Το θέμα μου ( κι εν μέρει φόβος) είναι εάν η Wind θα έχει seamless VoIP. Ο τυπάς από την εταιρεία που συνεργάζεται (ή είναι internal?) μερικές φορές κοβόταν όταν μιλούσε (wtf φάση). Εάν είναι έτσι, μπορείς στους 2 μήνες να υπαναχωρήσεις, δίχως penalty?

Edited by nickolasemp
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, nickolasemp said:

Εάν είναι έτσι, μπορείς στους 2 μήνες να υπαναχωρήσεις, δίχως penalty?

Πληρώνοντας τα 2 πάγια. 

Δεν είναι πάντως έτσι. Μη συγκρίνεις τηλεφωνικό κέντρο με οικιακή σύνδεση, δεν έχουν την ίδια υποδομή 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nickolasemp said:

Σωστός. Καλά το συμβόλαιο ληγει στις 06/09. Ακόμα δεν έχει έρθει το συμβόλαιο από Wind (το ζήτησα την ΔΕυτέρα, θα έρθει από το σύστημα μάλλον σήμερα λένε). Θέλει 2 με 3 εβδομάδες εργάσιμες, άρα μικρή η ποινή εν τέλει.

Το θέμα μου ( κι εν μέρει φόβος) είναι εάν η Wind θα έχει seamless VoIP. Ο τυπάς από την εταιρεία που συνεργάζεται (ή είναι internal?) μερικές φορές κοβόταν όταν μιλούσε (wtf φάση). Εάν είναι έτσι, μπορείς στους 2 μήνες να υπαναχωρήσεις, δίχως penalty?

Εν γένει δεν έχει τέτοια θέματα το οικιακό VoIP, σε κανέναν πάροχο.
Τα τηλεφωνικά κέντρα εξυπηρέτησης που διαχειρίζονται εκατοντάδες ή χιλιάδες γραμμές είναι άλλη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, paanos said:

Πληρώνοντας τα 2 πάγια. 

Δεν είναι πάντως έτσι. Μη συγκρίνεις τηλεφωνικό κέντρο με οικιακή σύνδεση, δεν έχουν την ίδια υποδομή 

Έστω, αν είναι χάλια το σήμα, το κάνεις το βήμα. Αλλά εφόσον μού λέτε κι οι δύο ότι τα οικιακά είναι οκ, μια χαρά τότε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Έχω στην Nova το πρόγραμμα Fiber 100, με τελικό κόστος 26€/μήνα, που περιλαμβάνει Internet 100 Mbps, απεριόριστα σταθερά και 120' σε κινητά.

Το εν λόγω πρόγραμμα, λήγει εντός της ερχόμενης εβδομάδας και αναρωτιέμαι εάν μπορώ να βρω κάτι αντίστοιχο (100 Mbps) σε λιγότερα χρήματα ή με καλύτερες ταχύτητες (200 Mbps) στα ίδια χρήματα, στην ίδια ή άλλη εταιρεία.

Κάποια γνώμη επί του θέματος;

Poco X3 Pro via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 18/8/2023 at 8:59 ΠΜ, topmar said:

Καλησπέρα σας.

Έχω στην Nova το πρόγραμμα Fiber 100, με τελικό κόστος 26€/μήνα, που περιλαμβάνει Internet 100 Mbps, απεριόριστα σταθερά και 120' σε κινητά.

Το εν λόγω πρόγραμμα, λήγει εντός της ερχόμενης εβδομάδας και αναρωτιέμαι εάν μπορώ να βρω κάτι αντίστοιχο (100 Mbps) σε λιγότερα χρήματα ή με καλύτερες ταχύτητες (200 Mbps) στα ίδια χρήματα, στην ίδια ή άλλη εταιρεία.

Κάποια γνώμη επί του θέματος;

Poco X3 Pro via Tapatalk
 

Τρέχει προσφορά αυτές τις ημέρες για 3 μήνες δώρo στη nova για 200άρα. Οπότε από 33€ ανά μήνα, πληρώνεις 29€ στα 2 χρόνια. Εγώ εκεί πήγα κι όντως είναι καλύτερα απο ΟΤΕ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, θα το δω άμεσα!

Poco X3 Pro via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Τρέχει προσφορά αυτές τις ημέρες για 3 μήνες δώρo στη nova για 200άρα. Οπότε από 33€ ανά μήνα, πληρώνεις 29€ στα 2 χρόνια. Εγώ εκεί πήγα κι όντως είναι καλύτερα απο ΟΤΕ
Καλημέρα, που την βρήκες αυτή την προσφορά;

Στο επίσημο site της Nova δίνει μόνο 1 μήνα δωρεάν. 7ac4ace26d682cee3bad68389605f184.jpg

Poco X3 Pro via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θελω να κοψω τη Nova ADSL και να παω σε αλλη εταιρια παλι με ADSL για να κρατησω το κοστος χαμηλα, αλλα να συγχρονιζω σε 12/1 (download/upload) τουλαχιστον. Ειμαι στο κεντρο της Αθηνας. Ποια μου προτεινετε;

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Sakis29 said:

Θελω να κοψω τη Nova ADSL και να παω σε αλλη εταιρια παλι με ADSL για να κρατησω το κοστος χαμηλα, αλλα να συγχρονιζω σε 12/1 (download/upload) τουλαχιστον. Ειμαι στο κεντρο της Αθηνας. Ποια μου προτεινετε;

Τσέκαρε Inalan!

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Chrischal1908 said:

Τσέκαρε Inalan!

Δεν την ξερω αυτη την εταιρια. Καινουρια ειναι; Η cosmote δινει 50αρι VDSL με 29€. H Inalan θελει 33 για fiber συν το κοστος εξοπλισμου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν την ξερω αυτη την εταιρια. Καινουρια ειναι; Η cosmote δινει 50αρι VDSL με 29€. H Inalan θελει 33 για fiber συν το κοστος εξοπλισμου.
Ρώτησες πόσο στη δίνει την adsl η cosmote? Άμα έχεις καφαο κοντά σου (λογικά το κέντρο της Αθήνας θα έχει) θα σε βάλουν σε προφίλ vdsl και θα είσαι καρφωμενος 24/1, αφού δεν έχεις και απαιτήσεις. Ψαξτο λίγο πριν προχωρήσεις

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

ήθελα να ρωτήσω αν έχετε εμπειρία με Inalan καθώς και τι εργασίες χρειάζονται σε πολυκατοικία να γίνουν για να μπει;

Τους ρώτησα αλλά δεν μου έδωσαν σαφή απάντηση.

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, amanitismob said:

Καλησπέρα,

ήθελα να ρωτήσω αν έχετε εμπειρία με Inalan καθώς και τι εργασίες χρειάζονται σε πολυκατοικία να γίνουν για να μπει;

Τους ρώτησα αλλά δεν μου έδωσαν σαφή απάντηση.

Ευχαριστώ,

Οι εργασίες εξαρτώνται από το κτίριο. Η Inalan δεν κάνει εγκατάσταση σε όλο το κτίριο με floorboxes όπως κάνουν οι "συστημικοί" πάροχοι FTTH, αλλά φέρνει μία ίνα στον πελάτη που κάνει το αίτημα.

Link to comment
Share on other sites

άρα αν μένει κανείς στον δεύτερο θα πρέπει να τραβήκουν καλώδιο μέχρι εκεί σωστά; έχει τύχει σε κάποιο να μου πει την διαδικασία και τι έγινε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας,η inalan εκανε δίκτυο στη περιοχή μου και θα ήθελα την γνώμη σας.με μια πρώτη ματιά είναι ακριβότερη από τις άλλες εταιρίες..έχει.ομως πλεονεκτήματα σε σχέση με αυτές?

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, VANGSKG said:

Γεια σας,η inalan εκανε δίκτυο στη περιοχή μου και θα ήθελα την γνώμη σας.με μια πρώτη ματιά είναι ακριβότερη από τις άλλες εταιρίες..έχει.ομως πλεονεκτήματα σε σχέση με αυτές?

Βασικά φτηνότερη είναι, για ποια ταχύτητα ενδιαφέρεσαι; Σημειωτέον ότι δίνει και συμμετρικές ταχύτητες, κάτι που οι συστημικοί πάροχοι δεν κάνουν σε οικιακές συνδέσεις.
Είναι σίγουρα προτιμότερη από χαλκό, τόσο από πλευράς ταχύτητας, όσο και αξιοπιστίας. Λόγω του τρόπου επέκτασης του δικτύου μπορεί να έχει λίγο πιο συχνές βλάβες απ' ότι μία αντίστοιχη οπτική των μεγαλύτερων παρόχων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...